Ruisvoorn: mooi maar erg schuw i Een kantonrechter mag niet te veel contact hebben" vis Visavonturen en belevenissen aan waterkant 1 sPort Fa. Verhoog ZATERDAG 26 JUNI 1976 VARIA PAGINA 17 In de "hengeltip" deze week een paar adviezen voor het vissen met de vaste hengel op de ruisvoorn, bijgenaamd de "rode rijer". Eén van de fraaiste vissen die in ons wa ter rondzwemmen, maar tege lijkertijd ook één van de schuwste. Geëigende plaat sen. waar de ruisvoorn zich ophoudt, zijn: in de buurt van rietkragen, vlak onder plom- pebladen, begroeide polder sloten, kortom in de directe omgeving van waterplanten. Gezien de schuwheid van de vis, moeten we ze bevissen met superlicht materiaal. Geen zware pennen, die met een plons in het water belan den, geen grote haken, geen rijtjes kogeltjes op de lijn. Er zijn zelfs fanatieke ruisvoor- nvissers, die helemaal geen pennetje op de lijn zetten, maar doodgewoon "op het handje" vissen. Ze beoorde len de aanbeet door middel van het weglopen van de lijn. Om die lijn beter te kunnen zien, wordt het bovenste ge deelte ingevet. De nylonlijn krijgt daardoor een betere drijfkracht. Hoewel ik ervan overtuigd ben. HENGELTIP VAN DE WEEK dat dit bij uitstek een viswijze is voor het ruisvoornvissen, blijf ik nog altijd gehecht aan een pennetje. Het visuele element vind ik bij het vissen nog altijd erg belangrijk. Zo belangrijk dat ik de vangst van een paar visjes minder er best voor over heb. Wel pro beer ik steeds zo licht moge lijk te vissen. Dat houdt in. dat ik voor de jacht op de ruisvoorn een Frans pennetje op de lijn zet. dat met twee kleine kogeltjes al voldoende compensatie voor de drijf kracht heeft. Ruisvoorn moet je zoeken. Ze zwemmen namelijk op de meest uiteenlopende diepten. Soms vind je ze al 20 tot 30 centimeter onder het wate roppervlak, een andere keer, zitten ze vlak boven de bo dem. Uitproberen is hier ge boden. Vist u vanaf de oever over een rietkraag heen, blijf dan zo ver mogelijk van de waterkant verwijderd. Ge luidstrillingen planten zich in het water tot over grote af standen voort en als de ruis voorn ook maar de minste ge ringste argwaan heeft, gaat hij r vandoor. i over het alge- i bootje, dat u cht, negen van "parkeert". U en zo lang mo- Kansrijker vist i meen met eer een meter of a de rietkraag vist dan met e gelijke slag na. Om ervoor te zorgen dat de vlok zo natuurlijk mogelijk naar beneden dwarrelt moet u de loodjes zo dicht mogelijk onder de pen plaatsen. Het stukje brood zweeft dan als het ware naar beneden, en oe- - fent een onweerstaanbare aantrekkingskracht uit op de Heeft u op een bepaalde plaats een paar ruisvoorns gevangen en wordt het aantal aanbeten minder, verplaats dan de boot een tiental meters en probeer het verderop opnieuw. Tens lotte nog één tip: wees er bij het onthaken op bedacht dat de ruisvoorn zich zeer sterk kan krommen waardoor hij moeilijk "in de hand" te hou den is. 5 J'. rte' Rietkragen: de favoriete verblijfplaats van de In het meinummer van het maand blad "Vissport" werd voor de jeug dige hengelaars een wedstrijd uit geschreven. Opdracht was om in de vorm van een kort verhaal één van de spannendste visavonturen of be levenissen aan de waterkant op pa pier te zetten. Deel uitmakend van de jury die de inzendingen moest beoordelen, kwam ik een aantal bijzonder aardige passages tegen die ik u niet wil onthouden. Hier onder volgen ze. David de Graaf, Leidschendam: "Mijn vangst was na 20 minuten al verbazend: 5 ruisvoorns van 15 tot 25 cm. Ik dus doorvissen. Net toen ik een voorn wilde scheppen, schrok ik van een hevige waterex plosie. Meteen begon mijn slip weg te lopen, die dit zo'n 10 seconden volhield. Meteen begreep ik dat een "rustverstorende" snoek aan de haal was gegaan met mijn mooie rode rijer". Jan Egbert Bakker (14 jr.), Mid delburg: "Je kon in het water dui delijk zien dat het een forel was. Hij sprong uit het water op en kwakte dan weer neer. Ik schatte deze forel op wel 50 a 60 cm. Hij gaf echt te kennen, dat hij niet op de kant wil de. Toen gebeurde er iets ergs. Hij zwom door alle lijnen heen. Ik schat wel dat 4 a 5 vissers hun lijnen dag konden zeggen". Een deel van de paling eet ik op, de rest breng ik naar de Chinees ADVERTENTIE ELAN VISB0TEN BOOT - CENTRUM B.V. ADVERTENTIE t Is geen visserslatijn, maar voor hengelsportartikelen kunt u beter terecht tMJ Leidteweg 14, Voor»choten, telefoon 01717-2430. Hans Achterbosch, Goutem (Fr): "Na een nog geen 10 minuten kreeg ik weer beet. Een opsteker en ik dacht meteen aan een brazem. Het was ook een brazem, een grootte, een vloermat die 60 cm mat en woog goed 4 pond. Na deze brazem te hebben teruggezet, kreeg ik na een half uurtje beet van een grote karper. Het ging zo: ik vond het heel mooi". Tino van Heusden, Arnhem: "Thuis meet ik hem op en neem hem samen met de karper op de fo to. De paling was liefst 1.05 lang en 7 cm dik. De karper had een hoogte van 18 cm en een lengte van 73 cm. De karper gooi ik terug, een ge deelte van de palingen eet ik op, en het andere gedeelte breng ik naar de chinees (chinees restaurant). Ik krijg er 15 voor". P. oe neer, Dordrecht "Maar oom had ook niet stilgezeten, want zijn spinner was vastgelopen. Tenminste dat dacht hij. Er was geen beweging in te krijgen. Moer- vast, zogezegd. Hij dacht er even over om de lijn door te snijden, toen de lijn begon te lopen. Eerst lang zaam toen een run. De lijn gierde door de slip. Het leek totaal niet op een snoek. En maar scheuren totdat ooms lijn op leek te raken, dus moest hij erachter aan. Het was immers een lange, brede sloot". Barbara Wandel, Oosterbeek: "Hij hat eerst voor mij het tijgje op gespannen en in gegooit en toen zat de draad vast tussen de stenen, Mijn vader had geen tijt om zijn hengel klaar te maken, want ik ving 6 vissen, het waren vorens. Ze ren ongeveer 20 cm. Ik schrok erg want het was de 4de keer pas dat ik visde. Ik ving er het meeste en vader ving er maar één. Toen weer thuis kwamen zat ik me vader uit te lachen". Ted Starink (14 jr.), Zoetermeer. "Hè, hè, ik kreeg ook eindelijk eens beet het draad begon strak te staan. Net toen ik wou aanslaan, stond de hengel krom, je hoorde slip gieren, de vis sprong boven ter, 't was een snoek, en geen kleintje ook: plm. 90 cm a 1 meter! Wat was er nl. gebeurd: een baars had de worm gepakt en daarna had de snoek de baars gepakt. Wel toen de vis boven water sprong, knapte de lijn van 12/100 mm. Ja, wat wil je: Toen de snoek weg was, vonden wc nog een lijn plus een dobber die hij bij de sprong had verloren, e baars van 20 cm (die nu dood was). ADVERTENTIE Boelee's hengelsportartikelen HOGE RIJNDIJK 110, LEIDEN TELEFOON 121393. Alles voor de vissport Maden en wormen. ADVERTENTIE De enige speciaalzaak voor al uw HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT Haarlemmerstraat 11, tel. 124020 Alphense mr. Kirchheiner benoemd in Amsterdam ALPHENAAN DEN RIJN - Mr H. H. Kirchheiner is van geboorte Rot terdammer. Daar doorliep hij ook de hbs (b-richting) om - vervolgens na het behalen van het staatsexa men Latijn en Grieks - in Leiden rechten te gaan studeren, in '40 studeerde hij af. Na enkele griffiersfuncties in Rotterdam en Gouda werd hij na de bevrijding benoemd tot secretaris van de zui veringscommissie voor burgemees ters in Zuid-Holland .In '47 werdhij griffier van het bijzonder gerechts hof in Arnhem, waar oorlogsmis dadigers werden berecht, in '49 volgde zijn benoeming tot plaats vervangend kantonrechter in Rot terdam Driejaar later in '52 werd hij aan gesteld tot kantonrechter in Alphen aan den Rijn. Twee weken geleden werd bekend dat mr. Kirchheiner de laatste jaren van zijn loopbaan gaat volmaken in Amsterdam als kantonrechter. In '71 promoveerde mr. Kirchheiner op het proefschrift "Ombudsman en democratieEen stuk dat is geënt op het rechts- en democratisch stel sel van de Scandinavische landen. Met name is hij wat dat betreft "aangeraakt" door de situatie van Zweden, een land dat volgens mr Kirchheiner voorop loopt op het ge bied van openbaarheid en demo cratisch functioneren. grote waarden als de bescherming i ALPHEN AAN DEN RIJN - "Een kantonrechter zit in een glazen huisje. Hij móet - voor een onaf hankelijke opstelling - ook niet te veel contact hebben met de mensen. Maar ik heb wel behoefte aan contact met ambtgenoten, met andere juris ten. Daarom ga ik uit Alphen weg." Mr. H. H. Kirchheiner is gisteren in Amsterdam geïnstal leerd als kantonrechter aldaar. Hij sloot daarmee een lange "Alphense periode" van 24 jaar af. "Ik heb het hier best naar m'n zin gehad. Maar zwaar. Zwaar, omdat de Rijnstreek-bevolking niet makkelijk is en nogal materialis tisch is ingesteld. Toen ik hier kwam in '52. werd alles ontkend op strafzittingen. Ze hadden het nooit gedaan. Dus ik moest tel kens met bewijzen aankomen - wat voor energie daar niet in ging zitten... - en als de zaak dan was bewezen, dan kwam de ware aap uit de mouw. Dan zeiden ze: "Ik kan het niet betalen." Nu is dat wel veranderd, omdat ze na zo veel jaar weten wat ze aan me hebben." Na bijna een kwart eeuw kanton rechterschap in Alphen. gaat mr. Kirchheiner in Amsterdam aan de slag in de hoop daar verfris sende nieuwe vak-impulsen op te doen. Hij blijft voorlopig wel wo nen in zijn huis aan de Nuova- weg. Aan de Alphense regio zelf is hij verknocht. "Langeraar, Nieuwkoop, die omgeving, prachtige plaatsen. Ik krijg er telkens de aanvechting om te gaan schilderen." In die streek kende de Alphense kantonrechter bij wijze van spreken elk achterpad. Dat bleek meer dan eens tijdens zijn zittingen. Er hoefde hem niks uitgelegd te worden over on overzichtelijke bochten of ris kante T-kruisingen. Hij kénde de bewuste situatie.. "Als ik een dossier in handen krijg en ik begrijp iets niet, dan ga ik ter plekke kijken. Doe ik altijd. Zo zal ik straks ook in Amster dam te werk gaan." Typisch Kirchheiner. Hij had meer van die kenmerkende gewoon ten. Zo kregen automobilisten die voor het hekje kwamen we gens een verkeerde inhaalma noeuvre steevast van hem de vraag voorgelegd hoe lang zij de rechtzaal schatten. De Alphense kantonrechter was ook de eerste in Nederland die een stoel in de rechtszaal liet aan rukken, ten gerieve van de ver dachten. Door Henk de Kat Toga "In Zweden is het nog veel i Daar zit de verdachte met zijn ad vocaat aan een tafel. Zo ver is het hier nog niet. Er zijn wel rechters, die de toga willen afschaffen. Daar ben ik op tegen. Ik zit hier niet als meneer Kirchheiner, in m'n colbertje. Die toga geeft de onafhankelijkheid aan". Tot het eigen stempel van de voor malige Alphense kantonrechter behoorde ook, dat hij slechts node voorwaardelijke straffen oplegde. "Als je zo'n straf geeft, is het de bedoeling dat die bij een volgende veroordeling ook ten uitvoer wordt gebracht. Maar veel van mijn ambtgenoten laten het er bij zitten. Dat is één argu ment. Een ander is, dat ik het mo gelijk acht dat een voorwaarde lijke straf onzekerheid teweeg brengt bij de verdachte in het verkeer. En dat moet je juist niet hebben". Het milieu en "glaasje op". Tegen zondaars op die fronten placht mr. Kirchheiner ferm uit te pak ken. "Ik ben vrij streng tegen het gebruik van alcohol als je nog achter het stuur moet. De echte "blaaspijpje-zaken" krijg ik niet als kantonrechter (die worden behandeld door de rechtbank - red.), maar als iemand een aanrij ding veroorzaakt en hij blijkt een paar glaasjes bier te hebben ge dronken, dat werkt bij mij straf verzwarend". En over milieu vervuilingskwesties. "De be scherming van het milieu wordt naar mijn mening in Nederland nog te weinig aangepakt. En waarom? Omdat het probleem hier nog te weinig leeft". Soms worden voor de rechtbank baardige smoesjes opgehangen over bijvoorbeeld een diarree- aanval, ter verontschuldiging voor een snelheidsovertreding. Doorziet een doorwinterde kan tonrechter zulke verhalen? Mr. Kirchheiner "Vaak wel, maar je kunt je vergissen. En als ie mand glashard ontkent, kan ik nooit zomaar aannemen dat-ie het wel heeft gedaan. Het bewijs moet worden geleverd door het proces-verbaal en via getuigen verhoren. Als er ook maar het minste spoortje van twijfel is. dan werkt dat ten gunste van de ver dachte. Dan spreek ik ook altijd vrij". tegenover het "ja" van het proces-verbaal, dan liet mr. Kirchheiner tijdens de zitting nogal eens de betreffende poli tieman van het Alphense bureau naar de Wilhelminalaan komen. "Ook een politieman kan zich vergissen. Zegt zo'n agent dan: "dat weet ik niet meer precies", dan spreek ik vrij. Maar als hij zegt: "ik weet 't me nog precies te herinneren, ik heb dat auto nummer meteen in m'n zak boekje opgeschreven", dat vind ik een bewiis". Je leest wel eens dat de rechter in een "milde bui" verkeerde. Is het humeur inderdaad van in vloed od de strafmaat? Mr. Kirchheiner handig: "Het zou eenvoudig niet zo mogen zijn". Na een korte stilte: "Ik ben alleen - opzettelijk - wel eens wat mild jegens mensen die op het laatst van zo'n zitting berecht worden, en die soms anderhalf uur op hun beurt hebben moeten wachten. Dat vind ik erg vervelend, en dat wil ik dan "vergoeden" door iets van de boete af te trekken". Klacht Diep getroffen werd mr. Kirch heiner door de dood 8 jaar gele den van zijn vriend en collega jurist mr. J. F. Taat uit Boskoop. "Beiden stelden wy ons ten doel iets te zijn voor de zwakken en minderjarigen in het leven. Het gaat om de bescherming van de rechten van de mens. Als onaf hankelijk rechter, die zich niet door wie dan ook onder druk wil laten zetten, waak ik voor die rechten. Dat is de bron van het leven. En als ik een klacht mag laten horen: Ik vind dat ik in Alp hen voor deze gedachten, voor deze grote waarden, eigenlijk te weinig "Anklang" heb gevon den".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17