't Olympische goud geeft maar zelden goede rente Slechts weinig sporthelden leven in de herinnering voort ATERDAG 26 JUNI 1976 Jesse Owens rechts op de foto) in Berlijn-1936 in gesprek met de zeer sportieve Duitse verspringer Luz Long, die in de oorlog omkwam. Owens versloeg Long bij het ver springen. De Turkse buskoning Gazanfer Bilge, Olympisch worstelkampioen in 1948, wiens leven niet over rozen is gegaan. Het verzilveren van het goud lukte niet best. Ve leven snel. Sportkampioenendie zich vandaag zonnen n het licht van de publiciteit,zijn overmorgen - als hun car- ■ière is beëindigd - al weer vergeten. Van de honderden Olympische kampioenen die er sinds 1896 zijn geweest, le- 'en er nog maar weinignationaal dan wel internationaal n de herinnering voort. Vat werd er van de helden van gisteren? ioe slaagden of mislukten zij in de maatschappij? loe kwamen zij aan hun eind? let wordt zelden nagegaan. Bijgaand artikel geeft de le- ensloop van enkele Olympische kampioenen, nadat het ioud hun deel was geworden. Spiridon Louis Vie weinig in de Olympische S^e- en is geïnteresseerd, zal vermoede- ijk toch wel weten dat de eerste narathonloop (1896) na heroïsche trijd werd gewonnen door een Jriek. Wie wat beter op de hoogte 5, kan zich misschien nog zijn laam herinneren: Spiridon Louis. Lijn overwinning bracht destijds en golf van enthousiasme over leel Griekenland. De toen 24-jarige x>uis kreeg de wildste aanbiedir - en: een kapper wilde hem levens- mg gratis knippen, bij een restau- anthouder kon hij dagelijks gratis ;omen eten en een aantal mensen egden hem aantrekkelijke geldbe- Iragen toe. Maar ja, hoe gaat dat, lie beloften worden vlot in de emo- ie van het moment gedaan, maar elden of nooit nagekomen. Louis •leef in elk geval die hij was. Een n tal van sportboeken vind je teevast achter zijn naam vermeld lat hij het schilderachtige beroep an schaapheder uitoefende, maar Ie Amerikaanse journalist William ohnson van Sports Illustrated ;ocht het een paar jaar geleden eens lit en kwam tot de ontdekking dat lij het heel wat prozaïscher ambt 'an waterdrager annex postbode >ekleedde. Dike dag liep Spiridon Louis, in woner van het dorpje Amaroesion, lagelijks vele, vele kilometers om vater uit bronnen te halen. Dat wa- er, in zakken gestopt, werd ver- 'oerd op de ruggen van ezels en Spiridons taak was het die beesten ot enige spoed aan te manen. Dat beroep bleef hij ook na zijn ma- athonzege uitoefenen, al ging het oen wat comfortabeler. Want de ïriekse koning had na Spiridons (verwinning gezegd: "Wat kan ik 'oor je doen". En de waterdrager lad daarop geantwoord: "Ik zou [raag een paard en een wagen heb- >en, want dan hoef ik tenminste liet meer achter die ezels aan te lo- >en". De koning deed zijn woord jestand. -ater, toen de techniek Spiridons verk had overgenomen, werkte de narathonkampioen als boeren knecht. Aan atletiek deed hij niet Gisela Mauermayer 63), vroeger iet vrouwelijke pronkstuk van de iazi's. meer. De marathonloop van 1896 was en bleef zijn enige wedstrijd. In 1930 had Otto Szymiczek, trainer van de Griekse atïetiekploeg, een ontmoeting met hem. Spiridon bleek gehuwd te zijn en vader van vijf kinderen: hij zat boordevol ge zinszorgen. Szymiczek probeerde hem bij het atletiekwerk te betrek ken, vooral om het moreel van de Griekse atleten wat op te vijzelen. Spiridon, vaak uit zijn humeur, toonde niet al te veel belangstel ling. "Had ik in 1896 maar wat meer gevraagd dan die paard-en-wagen", zei hij vaak, aldus Szymiczek. In 1936 haalden de nazi's hem als eregast naar de Spelen van Berlijn. Hij bood Hitier een olijfboompje aan en liet verder weinig van zich horen. Een in zichzelf gekeerde man met een record aan rimpels in zijn gezicht. Op 27 maart 1940 stierf hij, arm en wat verzuurd, op 68-jarige leeftijd. Zijn naam en de zege van 1896 wa ren niet vergeten. Hijzelf wel. Johnny Weissmuller Johnny Weissmuller (nu 72) won op de Olympische Spelen van 1924 en 1928 in totaal vijf gouden medailles bij het zwemmen. Daarna kreeg hij faam als filmheld in de rol van Tar- zan (later Jungle Jim), de oerwoud- geweldenaar. Vele acteurs hebben Tarzan gespeeld, maar laten we wel zijn, Weissmuller was de enige ech te. In zeer vele rolprenten trad hij op. De tekst die hij in die films sprak, was uiterst summier ("Me Tarzan. you Jane"), maar hij slingerde mooi van boom, schreeuwde zeer fraai de Tarzanbrul en zwom (uiteraard) als een groot kampioen. Geld als water moet hij hebben verdiend. Helaas had hij in beide handen een gat. Dat was niet alles. Voor het zaken doen stonden zijn handen verkeerd. Hij was veel te zorgeloos, tekende contracten en ging pas later kijken wat er in stond. Bovendien trouwde hij maar liefst vijf keer. Enkele van zijn echtgenotes hadden meer belang stelling voor zijn geld dan voor hemzelf, zei hij wat verdrietig in la ter jaren. In 1974 kreeg zijn gezondheid een ferme deuk. Hij brak 'een heup en kreeg daama een lichte hartaanval. Maar Tarzan, met dat IJzersterke lijf. herstelde. Het gaat nu weer re delijk aardig met hem. Rijk mag hij dan niet zijn, armoe kent hij ook niet. In de public relation sfeer is er voor een man als hij en in een land als Amerika altijd een boterham te verdienen. Ivar Johansson Een held in Zweden is nog altijd de Zweedse worstelaar Ivar Johans son, nu 73 jaar oud en nog zo sterk als een poolbeer. Hij won op de Spelen van 1932 en 1936 in totaal drie gouden medailles bij het wor stelen. Een waar kunststuk speelde hij in 1932 in Los Angeles klaar. Toen werd hij eerst Olympisch kam pioen in het middengewicht bij het worstelen vrije stijl en vervolgens kampioen in het weltergewicht bij het Grieks-Romeins worstelen. Jo hansson moest dus in korte tijd heel wat kilo's gewicht verliezen om van middengewicht welterge wicht te worden. Het lukte hem door nauwelijks te eten en einde loos in de sauna rond te banjeren. Het was iets vreselijks, zei Johans son later. Een nieuwe bezoeking voor hem was dat tal van worstelaars het ver- Johnny "Tarzan" Weissmuller brak in 1974 zijn heupbeen in Las Vegas, n Hier maakt hij een wandelingetje met behulp van een verpleger. rukkelijke Californische fruit tus sen de wedstrijden door nuttigden, terwijl Johansson uit angst voor zijn gewicht alleen maar wat kauwde op taai vlees. "Ik kon die fruit etende kerels niet zien of luch ten, ik haatte ze. En omdat ik ze haatte, versloeg ik ze ook tamelijk gemakkelijk". Johansson was in het gewone leven politieagent met als speciale taak het naar de cel brengen van lastige dronkelappen. Hij is altijd plezier in zijn werk blijven houden. Jesse Owens Hoe afschuwelijk het ook klinkt, de negeratleet Jesse Owens mag Adolf Hitler een béétje dankbaar zijn dat hij hem, zoals het legendarische verhaal wil, destijds in Berlijn-1936 geen hand wilde geven. Want hij dankt daaraan zijn tot op de dag van vandaag voortdurende roem. Die vier gouden medailles die hij won, tellen natuurlijk ook geducht mee, maar in de Olympische historie is een hele rij sportlieden aan te wij zen die vier (en nog meer) gouden medailles veroverden en toch al lang in vergetelheid zijn geraakt. Nee, het is dat extra sausje (zoals ook voor beroemde postzegels geldt) dat hem er bovenuit doet stijgen. Met zijn triomfen zette Owens de Führer en zijn krankzin nige arische rassentheorie voor aap. En daar wordt nu - terecht - nog gnuivend over gesproken. Na Door Ruud Paauw De kinderarts dr. Benjamin Spock.eens, in 1924, Olympisch kampioen roeien zijn Olympische zegepralen kreeg Owens een ontvangst als een vorst in New York en daarna hield men het in Amerika wel voor gezien. Men liet hem links liggen, want zo veel had men in de jaren dertig in de Verenigde Staten nu ook weer niet op negers. Zelfs geen redelijke baan kon hij krijgen. Daarom begon Owens aan allerlei stuntwerk, zoals het lopen tegen renpaarden. Het leverde hem 2000 dollar per keer op. (Veel later heeft Owens verteld hoe hij die paarden over korte afstand ver sloeg. De starter schoot het pistool zo dicht bij het renpaard af dat het dier schrok en voor de berijder he' paard geheel in bedwang had, was Owens al met beslissende voor sprong op weg naar de finish). Zo en op andere manieren kreeg de zwarte wonderatleet toch nog aar dig wat geld bijeen, maar hij inves teerde weinig gelukkig. Pas de laatste 15, 20 jaar profiteert hij volop van zijn naam en zijn ken nelijk nimmer eindigende faam. Owens is public relations man ge worden en als zodanig in dienst van oliemaatschappijen, U.S. Rubber, United Fruit, Ford, enz. Op bijeen komsten, wedstrijden of banquet- ten, gesponsord door deze bedrij ven, houdt hij spreekbeurten. Daarin komt hij naar voren als een soort predikant van de Olympische "religie". Wat hij verkoopt is de Jesse Owens-image, het beeld van goede hardheid en rechtschapen heid. Hij schijnt toespraken gereed te hebben voor alle soorten gele genheden. De al eerder genoemde journalist William Johnson volgde hem eens en noteerde wat Owens tijdens die fraaie banquetten zegt. Dat gaat dan zo: "Vrienden, wij weten het allen: bekers worden mat en oor kondes verbleken. Goud wordt groen en inkt grijs en je kunt op den duur niet meer lezen wat te jouwer ere op die oorkondes staat geschre ven. Kampioenschappen zijn myti- sche zaken, ze zijn niet duurzaam. Wat is een gouden medaille? Een kleinood, een stukje speelgoed. Maar waar het om gaat, vrienden, is de realiteit van het leven: de goede strijd en de vrienden voor het leven die je daarbij maakt"enz. enz. Zeer duidelijk géén black power praat. De agenda van de nu 62-jarige Jesse Owens is tot de nok toe gevuld, want men hoort de Olympische held graag. Kris kras trekt hij door de Verenigde Staten, van hotel naar hotel, van banquet naar banquet. Per jaar verdient hij naar schatting 80.000 dollar. Hij krijgt zijn schapen dus wel op het droge. Niemand die het hem misgunt. Gisela Mauermayer De Duitse Gisela Mauermayer is nu 63 jaar. Ze was in Berlijn-1936, toen ze goud won bij het discuswerpen, zo ongeveer het prototype van de vrouw zoals de nazi's haar gaarne zagen: blond, mooi, groot, sterk, stevig. Volgens de nazi-leer was ze geschapen om veel kinderen te krijgen, maar de ironie van het lot wilde dat ze vrijgezel bleef. Ze was lid van de nazi-partij, de Führer zeer toegedaan, ze won goud voor volk en vaderland en toch schoot ze met al die dingen materieel weinig op. Ze bleef wie ze was: een lerares als duizenden an deren. Een onbegrijpelijke zaak, een mysterie. Na de oorlog verloor ze haar be trekking en de Amerikanen haal den haar huis leeg. Ze besloot de studie weer op te vatten en promo veerde later op een proefschrift over het sociale gedrag van mieren. Nu is ze bibliothecaris van het Zoölogische Instituut van de uni versiteit van München. Een wat vereenzaamde vrouw. Gazanfer Bilge Sport verbroedert, zal Jesse Owens beweren. Maar je zou het weer niet zeggen als je kennisneemt van het levensverhaal van de Turkse wor stelaar Gazanfer Bilge. Hij werd Olympisch kampioen in 1948, waarna de Turkse regering hem zo riant beloonde dat de internatio nale worstelfederatie haastig een streep haalde door zijn amateursta- tus. Bilge begon in 1950 aan een carrière in het vervoerswezen en dat ging hem erg goed af. Na ver loop van een aantal jaren reden zijn bussen op de belangrijkste ver- keerslijnen. Zijn bankrekening mocht gestadig stijgen, zijn onrust deed dat ook. Dat zat zo. Onder zijn werknemers waren ook de gebroeders Atan, van wie Atil in 1952 ook al Olympische lauweren bij het worstelen ver wierf. De broers Atan leidden een kantoor van Bilge en eisten op ze kere dag een deel van de aandelen van het bedrijf op. Morgen bren gen, zei Bilge, wiens lezing hier verder volgt. De Atans begonnen daarop een eigen busbedrijf en te vens een soort guerrilla tegen Bilge. Zij overvielen hem op een dag en poogden de Olympische kampioen van 1948 in elkaar te rammen. Bilge zag kans de beide heren in buik en armen te schieten en kreeg daar later twee jaar voor. Vervol gens nam een jongere broer van de Atans de estafettestok over. Zijn poging om Bilge uit de weg te rui men lukte net niet. Ofschoon zwaar gewond bleef Bilge in leven. Ook een hartinfarct kort daarop kre^g hem niet klein. In 1968 meldde zich een derde kan didaat in de busoorlog: Hamit Ka- plan, uiteraard ook een veelvuldig van Olylmpisch eremetaal voor ziene iSarkse worstelaar. Zijn de buut in de Turkse vervoerswereld vierde hij met een ferme schietpar tij tegen de gebr. Atan. Bilge had er inmiddels schoon genoeg van. Hij schafte zich een lijfwacht aan en voorzag zijn huis van tralies. Be zoekers laat hij slechts zelden tot zijn appartementen toe. Ach, en die ouwe De Coubertin heeft het in het begin van deze eeuw zo mooi gezegd: "Het belang rijkste in het leven is niet te hebben veroverd, maar goed gestreden te hebben Armin Hary Armin Hary, het Duitse sprintfe nomeen, is nu 39 jaar. Hij was de eerste atleet die de 100 meter in tien seconden rond liep. Geen twijfel aan: hij behoorde tot de zeer grote atleten, met een niet stuk te krijgen moreel. Als mens was hij niet te ge nieten. Zelden heeft er een arrogan ter stukje mens op de sintelbaan ge lopen dan juist deze Duitser. Hary was vooral befaamd om zijn blik semsnelle start. Op de eerste tien meter legde hij de basis voor zijn overwinning. Dankzij die flitsende start won hij ook de 100 meter op de Olympische Spelen van 1960 in Rome. Hoe ging het Hary verder? In 1961 raakte hij betrokken bij een auto-ongeluk, waarbij hij een ver wonding aan een knie opliep. Niet al te ernstig, maar weer ernstig ge noeg om een eind aan zijn atletiek- carrière te maken. Met succes peu terde hij van de verzekering het be dragje van 200.000 gulden los, om dat hij zijn sportloopbaan door het ongeluk moest beëindigen. Hoe Hary dat bedrag heeft losgekregen, is mij nog steeds een raadsel. Want de heer Hary was tenslotte amateur (jaja) en werd geacht geen geld met zijn sport te verdienen. Maar datris vermoedelijk een wat te simpele redenering. Kort daarop trouwde Hary een meisje uit een werkelijk schatrijke familie. Nu schijnt hij zich bezig te houden met onroerend goed. Een soort tijdverdrijf, want werken hoeft hij eigenlijk niet meer. Andersom Een heel. heel enkele keer werkt het mechanisme precies andersom. Als sportheld komt de man niet erg uit de verf, hoewel hij dat wel dege lijk is, maar in zijn latere leven oogst hij op een geheel ander ge bied grote bekendheid - Neem nu eens die roeier, die op plaats nummer zeven zat in de Amerikaanse acht die glorieus Olympisch kampioen werd in Parijs-1924. Een student van 21 jaar, zeer nauwgezet en zeer wils krachtig. Niemand keek naar hem om, hoe goed hij ook was geweest. Die onbekende roéier zou zich ontwikkelen tot een wetenschaps man met een wereldnaam. Enkele tientallen jaren na het behalen van die gouden medaille produceerde hij een boek dat iedere moeder op het westelijk halfrond in huis heelt, de bijbel van het babyleven. Zijn naam: dr. Benjamin Spock. De Duitse sprinter Armin Ha ry trouwde het juiste meisje.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13