üaertens 'staat' PASARELL WIPT PANATTA UIT STRIJD Veel sterren ontbreken op feestje {ijsbergen Tourcijfers Brandende zon teistert Tour-peloton •ERDAG 26 JUNI 1976 jur SPORT PAGINA H BEIGIE IN 28JUNI-<«ET-2<0km Okker ook uit dubbelspel op gloeiend heet IT imbledon LONDEN De ontevredenheid op Wimbledon over de nieuwe refe ree wordt bij de dag groter. Giste ren bijvoorbeeld was er een bijzon der oninteressant programma, om dat op de eerste vier dagen teveel belangrijke partijen ineens zijn ge speeld. Op het laatste nippertje wer den er gisteren ook nog dubbelpar- tijen toegevoegd, tot groot ongenoe gen van de betreffende spelers. Zo kregen OkkerRiessen en de Au straliërs Case en Masters op het laatste nippertje te horen dat zij te gen elkaar moesten spelen. Case en Masters waren met een dag rust in het vooruitzicht de vorige avond aan de zwier gegaan wat Okker betreft, die was toch al niet in het beste humeur in verband met zijn vlotte eliminatie door Dent. Enfin, er werd gespeeld, maar Okker en Riessen waren kennelijk niet "ge motiveerd" en konden wat dit dub bel betreft het gloeiend hete Wim bledon (40 graden!) ook wel vaar wel zeggen. Case en Masters moch ten dan misschien een spijkertje in het hoofd hebben, ze waren nog goed genoeg om hun als vierde ge plaatste tegenstanders rechtstreeks naar de eeuwige jachtvelden te zen den: 64, 86, 63. Okker kreeg het nog een paar keer aan de stok met de vrouwelijke arbiter, maar hij ging er alleen maar slechter door spelen. En Riessen deed wat dat betreft weinig voor hem onder, zodat ook dit voor Okker een fikse afgang werd. Betty Stöve en Billie Jean King hoefden niet te spelen omdat hun tegenstandsters, mevr. Doerner en mej. Redondo (Australië—Verenigde Staten) zich terugtrokken, zo dat Betty met haar befaamde Ame rikaanse partner al tot de laatste 16 is gevorderd. Ellie Vessies-Appel en Tine Zwaan hebben in de eerste ronde vrijaf gekregen. Op het centrecourt werd de cu rieuze wedstrijd gespeeld tussen twee Russinnen: Olga Morozo- va (27), die het vorig jaar nog tot de kwart finales bracht en Nata- cha Smyreva (18). Dit rijzige meisje won vorig jaar het jeugd- toernooi van Wimbledon en zal dit maal behalve in het seniorentoer- nooi nogmaals bij de Jeugd mogen meedoen. Natascha belooft onge twijfeld een nieuwe ster te worden. Ze maakte het haar ervaren land genote bijzonder lastig en had haar met wat meer ervaring on getwijfeld verslagen. Tennis-train- ster Olga redde zich nog met 64, 46, 61, dankzij ondermeer het feit dat de potige, professio neel slaande Nastase in de laatste set kennelijk plotseling was uitge speeld. De jonge Russische is nog niet constant genoeg, vooral als zij voor komt te staan. Na Okker werd de tweede ge plaatste speler (nummer 5) de Ita liaan Antonio Panatta, verrassend winnaar dit jaar van Rome en Pa rijs, gewipt door de Amerikaan Charley Pasarell. Het duel was een dag eerder afgebroken met de stand 98, 64, 4—6, 57 en Pasarell won deze middag, vooral dankzij zijn prachtige service, de laatste set met 46. Panatta had in deze set veel meer moeite om zijn servicega mes overeind te houden dan zijn tegenstander. Hij deed echter nog vijf matchpunten teniet. Bernie Mitton (ZA) schakelde John New- combe uit 36, 6—3, 9—8, 9—8. Guillermo Vilas plaatste zich even eens bij de laatste 16 door de Rus Aleander Metreveli na een setverlies te verslaan: 26, 75, 62, 64 De Joegoslaaf Mikki Pilic kwam ook zover door de laatste Brit op te rui men: Richard Lewis: 36, 64, 6— 3, 6—3. Lewis wordt al enige tijd tij dens toernooien gehinderd door een Amerikaan, die allerlei onplezierigs opmerkingen maakt. Ook op Wim bledon dook deze vreemde figuur weer op, zodat Lewis zelfs de politie in de arm nam, waarop de man verdween. Andere uitslagen: Tanner (VS)— Kirmayr (Bra) 89, 98, 6—3, 6 2, Tony Roche (Aus)— Pinner (Wdl) 74, 36, 62, 61, Ramirez (Mex) —Meiier (Wdl) 6—2, 7—5, 6—1, Pa- rum (Nwz)— Fillol (Chi) 7—5, 6—4. 6—4, Gottfried (VS)— Lutz (VS) 6— 3, 6—1, 3—6, 4—6,. Dames: Rose Casals (VSHolla- day (VS) 6—4, 6—2. PIET KIENHUIS. Maertens gaat over de streep, gevolgd door o.a. Karstens (r). Voetbal Ladislao Kubala, manager van he't Spaanse voetbal elftal gaat met een Jeugdploeg naar de Olympische Spelen. De selectie daarvan had heel wat voeten in de aarde omdat Spanje werd beschul digd van het overtreden van de Olympische regels door professionals op te stellen. Spanje overwoog toen helemaal geen voetbalteam af te vaardigen maar hakte gisteren de knoop door en besloot een jeugdploeg te sturen. Voetbal FC Utrecht heeft, met ingang van 1 augustus, een full-ti me manager in dienst genomen. Het is Peter Zeylmaker (23), oud-jour nalist bij De Tijd en nu in dienst bij NOS-sport. Waterpolo Het Nederlands wa- terpoloteam heeft zijn eerste wed strijd in het vierlandentoernooi in Belgrado gisteravond gelijkgespeeld met 4—4 tegen Spanje. Gastheer Joegoslavië versloeg met 63 West- Duitsland. ANGERS De uitslag van de eer ste etappe van de Ronde van Frank rijk, een rit van St. Jean-de-Monts naar Angers over 173 kilometer, is: 1. Freddv Maertens (Bel, Driessens) 4.43.37 (Gem. 36.599 km-uur), 2. Re- gis Delepine (Fra, Caput) z.t., 3. Er- cole Gualazzini ')ita, Cribiori) z.t., 4. Gerben Karstens (Ned, Post) z.t., 5. Jan van Katwijk (Ned, Post) z.t., 6. Jacques Esclassan (Fra, De Muer) z.t., 7. Pierino Gavazzi (Ita, Fonta- na» z.t., 8. Piet van Katwijk (Ned, Post) z.t., 9. Robert Mintkiewicz (Fra, Guimard) z.t., 10. Luciano Bor- gognoni <Ital, Cribiori) z.t., 25. Jan Raas (Ned, Post) z.t., 37. Aad van den Hoek (Ned, Post) z.t., 40. Ko Hoogedoorn (Ned, Post) z.t., 48. Joop Zoetemelk (Ned, Caput) z.t., 49. Roy Schuiten (Ned, Anglade) z.t., 58. Gerrie Knetemann (Ned, Post) z.t., 72. Hennie Kuiper (Ned, Post) z.t., 78. Bert Pronk (Ned, Post) z.t., 123*. Tino Tabak (Ned. Driessens) 4.44.26. Algemeen klassement Maertens (Bel, Driessens) 4.54.40, 2. Jesus Manzaneque (Spa, Saura) op 17 sec, 3. Ex aequo. Bernard Theve- net. (Fra, De Muer) en Bert Pronk (Ned. Post) op 20 sec, 5. ex aequo. Gerrie Knetemann (Ned, Post) en op 21 sec,. 7. Joop Zoetemelk (Ned. Caput) op 22 sec. 8. Raymond Pou- lidor (Fra, Caput) op 27 sec. 9. ex aequo Giancarlo Bellini (Ita, Cri biori), Yves Hezard (Fra, Caput) en Luis Ocana (Spa, Saura) op 28 sec. 12. ex aequo Knut Knudsen (Den, Fontana) en Ro.v Schuiten (Ned, Anglade) op 31 sec. 22. Hennie Kui per (Ned, Post) op 37 sec. 31. ex ae quo Gerben Karstens (Ned. Post) op 49 sec, 33. Aad van den Hoek (Ned, Post) op 50 sec. 38. ex aequo Jan Raas (Ned, Post) op 54 sec. 51. ex ae quo Ko Hoogedoorn (Ned, Post) op 101,58. ex aequo Jan van Katwijk (Ned, Post) op 1.03, 72. ex aequo Ge rard Vianen (Ned, Caput) en Piet van Katwijk (Ned, Post) op 1.08, 123. Tino Tabak (Nd, Driessens) op 1.56. Ploegenklassement: 1. Post (Kasrs- tens, Jan van Katwijk, Piet van Katwijk» 14.10.51 (17 punten), 2. Cribiori z.t. (24 punten). Algemeen ploegenklassement: 1. Ca put 14.45.18, 2. Post 14.45.19, 3. Sau ra 14.45.22. Algemeen puntenklassement: 1. Maertens (Bel, Driessens) 34 punten, 2. Delepine (Fra, Caput) 20, 3. Gua- lazzaini (Ita. Cribiori) 18, 4. Kars tens (Ned, Post) 14, 5. Jan van Kat wijk (Ned, Post). Bergklassement: 1. ex aequo Hennie Kuiper (Ned, Post) en Roger Legeay (Fra Anglade) 4 punten. 5} GERS Opnieuw liet Freddy Maertens zich gelden. Ondanks zijn gebroken zadel ee kilometer voor de aankomst, waardoor hij op de pedalen moest blijven staan) i de gele trui in staat om in Angers na de echte Tourstart zich opnieuw te laten gelden, won^rtens die in de finale evenals Thevenet veel werk had gedaan, blijkt in zulke massa veikomsten niet te verslaan. Delepine, Gualazzini en de als vierde eindigende Gerben et istens moesten dat nog eens ervaren. Karstens had zich voor de eindsprint van cfe groep zo ingespannen, dat hij een kwartier nodig had om helemaal te herstel toe nr wo\s Coolegem ut de Tour maakt een van de armste starts sedert Jaren -39. De brandende zon teistert waarin de knechten edeët smeltende asfalt veel werk e dan om de koele verfrissingen 38-te dragen. De dorpjes in het ïs en Loire-district werden be- id door de waterdragers, die -jat bijna niet aan konden sle- ierljHd' was dan ook geen wonder lles'" vrijwel niets gebeurde. ^jjrlgens is de Raleigh-forma tie t „e meest kleurrijke ploeg uit de r'e aan. Bert Pronk, na zijn erend gereden proloog ge- in de witte trui als de best ge- 'terde neo-prof ("Ik heb er niet hlai 0p gereden, maar ik hoop lonkicot toch nog lang te dragen") laaf Raas als Nederlands kam- in zijn nationale trui en Hen- telctuiper zoals gebruikelijk in de ege boog trui, maakt van de Post- een bonte brigade. Kuiper «lfs na de eerste etappe bijna allotige rode balletjestrui van bergklassement nog om de ders gehad, omdat hij tot ïaal toe als tweede op de heu- an vierde categorie was aange- rj i. De Fransman Joel Hau- uit de ploeg van Roy Schui- ^fie de openingsrit opsierde met betekende vlucht, bleef rr echter voor. Bert Pronk, die ten aflopende voorband in An- aankwam: "Ik begrijp Kuiper hij op die onbetekenende gaat sprinten. Daar ga je jg|aal aan kapot". Kuiper: "Als EBBten gelegenheid voordoet. zal Maar als ik me moet for- doe ik het niet, achter- ik maar blij, dat ik dat gek- niet omkrijg, want je loopt de gaten". Jan Raas heeft daar geen last van. De sympathieke Zeeuw rijdt nog onopvallend in het peloton en tracht geen trap te veel te doen. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld Raymond Poulidor, die de veertig is gepasseerd eri aan zijn laatste Tour bezig is. Poulidor kreeg door Louis Caput zelfs formeel de plaats van kopman toegewezen. Naar An gers maakte Poulidor dat waard. Hoewel er veel respect voor de ve teraan is, wordt hij veelvuldig opa ge noemd. maar daar was in de tropische hitte nu geen reden toe, omdat de veelvuldig bejubelde "pou pou" ten overstaan van de jongeren ANGERS "Kyk eens naar mijn rugnummer", zei Hennie Kuiper gis teren in Angers. Kuiper draagt in deze Ronde van Frankrijk rugnum mer 51. Wat is daar bijzonder aan? Kuiper: „Denk eens g#ed na". Hen nie kreeg echter geen antwoord. Slechts vragende blikken. Waarop hij het geheim bekend maakte. „De laatste drie winnaars van de tour, Ocana, Merckx en Thevenet. reden allemaal met rugnummer 51. Wat kan mij dus gebeuren? Ik win deze ronde". het voorbeeld gaf en het werk op zijn schouders nam toen het peloton weer moest worden gegroe peerd. Jan Raas. vol respect: "Het is on gelooflijk, wat hij nog laat zien. Ik geloof dat van ons nog het beste te gen de warmte bestand is. Met mij is dat in ieder geval nog niet zo. Het zal nog wel een paar dagen du ren, voordat ik er helemaal aan ge wend ben. Ik heb toch nog een beetje tegen, dat ik zondag kampioen van Nederland ben geworden. De feest jes achteraf hebben me geen goed gedaan. Daar ondervind ik nu een beetje de terugslag van". Jan Raas. voor het tweede Jaar be roepsrenner, weet echter dat de na tionale trui ook verplichtingen geeft. "Ik zal me moeten laten zien. Daar ben ik van overtuigd. Ik zal ook zorgen, dat er wordt gezegd: "Kijk, daar gaat de Nederlandse kampioen. Maar ik heb enige aan loop nodig". Dat was ook zo na het eerste profjaar van de Zeeuw, die bij ploegleider Post afdwong, dat hij tijdens de klassiekers zijn eigen kans mocht gaan. "Ik had er graag een gewonnen, maar het lukte net niet. Misschien, dat de najaarsklassiekers me iets meer ge luk brengen". In de klassieke periode kwam Raas het dichtst bij een zege in de Aanstel Gold Race, die hij achter winnaar Freddy Maertens, als twee de beëindigde, dezelfde Maertens die nu in de Tour iedereen zijn wil op legt. Jan Raas: "Hij heeft de kans om tot de Alpen in het geel te blij ven. Daar heeft hij de klasse voor. Todh zal Maertens me nog voor een of meerdere etappe-zeges tegenko men. Ik wil niet alleen de Tour uit rijden. maar ook voor de bergen nog een keer toeslaan. Want daarna is er geen mogelijkheid meer. Moet ik m'n arbeid volledig op kopman Hen nie Kuiper concentreren". Toto De stichting de Nationale sporttotalisator heeft een bedrag van 2.224.500 gulden uit de toto*lotto- gelden toegewezen aan 202 vereni gingen. Het betreft hier een toewij zing uit het bestedingsplan 1976 1 dat de minister reeds geruime tijd ge leden heeft goedgekeurd. Voetbal Chelsea zit zwaar in de zorgen. De Londense club heeft een schuld van ruim tien miljoen gulden. Het bestuur van de club heeft een vergadering bijeen geroepen waarin men de situatie met de schuldeisers gaat bespreken. Het rustieke eiken interieur van WIM RIJSBERGEN werd speciaal ontworpen en vervaardigd*door Fa. KOOREMAN ZN NIEUWE RIJN 6 - LEIDEN - TELEFOON 071-122144* LEIDEN De sterren ontbraken op de gezellige receptie die Feyenoord- en Oranjespeler Wim Rijsbergen en zijn charmante Jonge vrouw Loes Vleeming gistermiddag ter gelegen heid van hun huwelijk gaven in Holiday Inn in Leiden. Wim Jan sen was er. (ook buiten het veld blijk Je altijd op hem te kunnen rekenen), Theo van Duyvenbode kwam op de valreep ook nog opda gen en ook Martin Vrij sen was er maar andere bekende collega's van Wim lieten verstek gaan. Natuur lijk zijn er momenteel veel op va kantie in het buitenland. Maar men had bijvoorbeeld wel vast ge rekend op Wim van Hanegem, die donderdag vanuit zijn vakantie adres in Frankrijk ceremoniemees ter Joop Riethoven (de bekende or ganisator van sportevenementen, zoals volgend jaar het Leidse aan deel in de Tour de France) had toegezegd nog even langs te komen. En er waren ook geen spelers te be kennen van het Oranjeteam met wie Wim in de afgelopen jaren zo veel is opgetrokken. Ondanks die vrij geringe belangstelling van bui ten Leiden werd het toch nog een leuk feestje, dat tot in de puntjes was verzorgd. Veel met koele drank jes rondsnellende obers maakten de hitte erg dragelijk en er was ook een voortreffelijk en uitgebreid koud buffet. „Wie had tien Jaar geleden ooit kun nen denken dat onze Wim hier in dit chique gebouw zijn bruilofts receptie zou geven", vertrouwde mij zijn vader toe. „Zo'n eenvoudige Leidse jongen met alleen mulo en een paar jaartjes avondschool! Hij heeft het nu ver geschopt. Ja, we zijn erg trots op onze zoon". Blonde Wim liet de feestelijkheden getemperd enthousiast over zich heen komen want hij raakt er nu al aardig aan gewend om in de be langstelling te staan. Zo maakte hij ook een rustige indruk op het stad huis al klonk daar zijn „Ja-woord" opvallend minder robuust als over het algemeen zijn gevreesde char ges tegen al te ver oprukkende te genstanders zijn. Het resultaat was er niet minder om: Wim trouwde met Loes, die terecht veel compli mentjes kreeg voor de keuze van haar bruidstoiM. Weliswaar een klassiek wit model lpoortRgaater°en J°"Se VT0UW Lces en het bi0Setje "Wim Rijsbergendat naar de Wei- met half-lang vallende sluier maar toch weer apart in een tijd dat bruidjes graag geklemd de huwe lijksboot in gaan en dan ook nog het liefst met een hoed in plaats van een 6luier. En dan waren er natuurlijk ook veel cadeautjes. Prachtige planten (ook van buurtbewoners), veel handige spulletjes voor hun huis in de Me- renwijk, voor Wim een boekje „Voetballen als beroep" en een pu- pillenelftal van Wims oude club Roodenburg kwam aanzetten met een taart van een meter hoog waarop veel marsepijn en andere lekkernijen. Dat stuiltje ging er uiteraard goed in bij het bruids paar. Net zo goed als de verrassing die de direotie van het Leidsch Dagblad voor Wim en Loes in petto had. In de recreatietuin van Holiday Inn, omringd door alle reoeptiegasten, werd het bruidspaar uitgenodigd een kijkje te nemen in een met een grote strik afgesloten cadeaudoos. Wat bleek? Er za<t een piepklein zwart biggetje in, een zgn. Vietna mees hangbuikzwijntje, afkomstig uit Middelburg waar het diertje sa men met nog tien broertjes en zus jes (samen een elftal), ter wereld kwam tijdens de voor Nederland zo vlotjes verlopen interland tegen de Belgen: 50. Het cadeaubiggetje van het Leidsch Dagblad, zo is komen vast te staan, werd geboren bij de stand 20 en Juist op het moment dat Rijsber gen voor de zoveelste maal een Belg tot de orde riep. Vandaar ook dat dit exemplaar „Wim Rijsbergen" werd gedoopt en gistermiddag aan de naamgenoot werd geschonken. Wim is echtef* niet van plan het hangbuikzwijntje, dat gemakkelijk tot een honderdponder kan uit groeien, in huis te nemen. „Geef mij dan toch maar liever een ca via", was zijn commentaar. Wim Rijsbergen heeft „Wim Rijsbergen" geschonken aan huize Weipoort in Zoeterwoude, een tehuis voor gees telijke gehandicapte kinderen. Het zeldzame biggetje krijgt daar een plaatsje in de dierentuin van het tehuis. HERMAN VAN AMSTERDAM

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11