Canadees luchtruim dicht als gevolg taalstrijd n jNestle |s niet chuldig aar wel immoreel Vruchtbaar gesprek Kissinger-V orster Carter paus in eigen kring Mercury, Si Piloten weigeren Franstalige vluchtleiding de betrouwbare VRIJDAG 25 JUNI 1976 I Viking verkent z'n stekje SJBERN (AP) - De Zwitserse firma gestie, een van de grootste voedsel- 3fabrikanten ter wereld, heeft een •*V>roces gewonnen tegen 13 jeugdige Zwitsers die in een pamflet de ver- ooppraktijken van de firma in de ——ontwikkelingslanden hadden aan- ^fcevallen. feaPDe titel van het vlugschrift dat ZZwerd uitgegeven door de "Derde I wereld actiegroep" luidde: "Nestle doodt zuigelingen". De beklaagden werden veroor- deeld tot betaling van 300 frank (120 JO .dollar) ieder. Nestle had drie andere aanklachten 1 opaten vallen, die ook waren geba- .p^seerd op beweringen dat de "agres- ^g^sieve verkoopmethoden" van ^g^estle en andere westerse voedsel- ^g^producenten verantwoordelijk wa- 1 gyren voor de dood en ziekte van dui- 1 gyZenden zuigelingen in de derde we- 197reld jq^Het vlugschrift van de beklaagden Q_was oorspronkelijk opgesteld voor een Britse liefdadigheidsvereni ging. Er stond ook in dat het gebrek aan hygiëne en het onvermogen van veel moeders de instructies op de verpakkingen van het voedsel te le zen. verantwoordelijk waren voor zowel de dood van of de geestelijke schade die de kinderen was toege bracht. Het pamflet was gepubliceerd in 1974, ongeveer op het tijdstip de Wereld- Gezondheidsorganisatie van de VN haar afkeur had uitgesproken je gens "misleidende verkoopbevor dering" ten aanzien van voedsel dat de borstvoeding moest vervangen. Rechter Jurg Sollberger zei dat de aangeklaagden grotendeels door eerlijke bedoelingen gemotiveerd ?n maar dat de tekst "Nestle doodt zuigelingen" niet toelaatbaar omdat hiermee de indruk werd gevestigd dat het misdadig gedrag Nestle betrof in plaats van im moreel gedrag. De "actiegroep voor de derde we reld" heeft onmiddellijk aange kondigd hoger beroep te zullen aantekenen. De actiegroep beweert dat Nestle door het intrekken van drie van de vier aanklachten heeft erkend dat de verkooppraktijken van het bedrijf "verantwoordelijk kunnen worden gesteld voor de dood van of blijvend letsel aan dui zenden kinderen". Rechter Sollberger zei nog: "Nestle moet zijn publiciteitsmethoden grondig wijzigen als hij niet wil dat zijn produkten dodelyk gevaarlijke produkten worden". Het verkeerd gebruik had de dood van kinderen veroorzaakt, zei hij. Na het vonnis gaf de groep een persverklaring uit waarin er op wordt gewezen dat het vonnis "al leen betrekking heeft op de vorm de titel en niet op de inhoud van onze beschuldigingen, die door de rechter bevestigd werden". HOUSTON - In dit laaggele gen vlakke gebied Chryse op Mars op 20 graden noorder breedte en 34 graden wester- lengte zal vermoedelijk iv de nacht van 4 op 5 juli de eerste Viking landen om te zoeken naar sporen van leven Het gebied is aangegeven door een ellips midden op de foto, die gemaakt werd door de fo toapparatuur van de Viking, die thans om de planeet cir kelt. De afstand van de ca mera tot de landingsplaats was 1500 km. De close-ups die de Viking maakt zijn veel detailrijker dan de indertijd door de Ma- riners gemaakte opnamen, op grond waarvan een eerste keuze van landingsgebieden gemaakt was. Dit komt niet al leen door de kortere afstand tot Mars en de inmiddels ver beterde foto-apparatuur, maar ook doordat het op het ogenblik in dit gebied zeer hel der is, terwijl tijdens de Mariner-opnamen de resten van een gigantische stofstorm de atmosfeer nog vertroebel den Dit landingsgebied is uitgeko zen omdat het laag ligt, vage sporen toont van vroeger wa ter en ook wat de geologische gesteldheid betreft zeer aan nemelijk lijkt voor het gedijen van primitief leven nuofin het verleden. De grillige lijnen en stippellijn op de foto zijn geen figuraties op de bodem van Mars maar zijn op de foto als hoogtelijnen ingetekend. ADVERTENTIE SCHIPHOL (ANP) - Gevolg gevende aan een oproep van de Ifalpa, het overkoepelend internationaal orgaan van alle nationale vliegersverenigingen uit de burgerluchtvaart, heeft de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers (VNV) gisteren alle aangesloten vliegers (dus met name die van de KLM, Martinair en Transavia) geïnstrueerd geen vluchten naar of over het Canadese luchtruim uit te voeren. Ook verkeersvliegers van andere landen volgen deze poli tiek. Het Canadese luchtruim is door de Ifalpa tot onveilig gebied ver klaard, sinds de Cnadese overheid de Canadese luchtverkeersgelei- ders heeft opgedragen het Frans toe te voegen aan de internationale luchtvaarttaai, het Engels. Aan die opdracht wensen de Canadese luchtverkeersgeleiders geen ge volg te geven. Het resultaat is ge weest, dat ongecontroleerde en wilde stakingen, nu eens op dit dan weer op dat vliegveld, het burger- luchtverkeer aanzieniijk hebben ontregeld. De boycot omvat het hele door Ca nada gecontroleerde luchtgebied, dus ook het luchtruim in het arcti sche gebied van Noord-Canada tot aan de geografische noordpool. Staking De Canadese luchtverkeersgelei ders waren met de verplichting om naast het Engels ook het Frans te gaan gebruiken bij het leiden van binnenkomende en vertrekkemde internationale vliegtuigen verre van ingenomen. Zij gingen deze maand tot staking over, maar wer den al spoedig door de rechter ge dwongen weer aan het werk te gaan. Daarna deden zich echter op de meest ongelegen plaatsen en ogenblikken wilde stakingen voor en liep het luchtverkeer in de war, omdat de aflossingsploegen zonder voorafgaande waarschuwing ver stek lieten gaan. Aangezien deze situatie ook thans nog voortduurt, hebben de vliegers ingegrepen. In een officiële verkla ring zegt de Vereniging van Neder landse Verkeersvliegers: "De situa- tue impliceert dat het hele Cana dese luchtruim of delen daarvan op ieder tijdstip voor kortere of lan gere duur ongecontroleerd kunnen zijn. Deze onveilige situatie heeft de canadese vereniging van ver keersvliegers (Calpa) zo zeer veron trust, dat zij - gezien een escalatie in irritatie - haar vliegers heeft geïn strueerd niet te vliegen in genoemd gebied". Invloed Ook op de route naar New York doet de boycot van Canada zijn in vloed gelden. De normale luchtweg loopt n.l. door Canadees luchtge bied. Nu dat gemeden moet worden zullen alle toestellen uit west- en noord-Europa moeten worden om geleid over een route die ten zuiden van de gebruikelijke loopt. Dit be tekent in de eerste plaats een kleine omweg en ten tweede verwacht men, dat er zich op deze luchtweg vertragingen zullen gaan voordoen wegens overbezetting van de luchtwegen. Vertraging Met een vertraging van bijna vier uur is gistermiddag toch een KLM-vliegtuig van Schiphol naar de Canadese stad Toronto vertrok ken. De machine, die vlucht KL 691 uitvoert, had om één uur volgens schema van Schiphol moeten ver trekken. het werd echter kwart voor vijf. De piloot van de Boeing- 747, een Canadees, weigerde in eer ste instantie naar de Canadese stad te vliegen. De KLM toonde hier voor begrip en accepteerde de wens van de vlieger de eindbestemming van de vlucht te verleggen naar het vlakbij de Canadese grens gelegen Niagara Falls. Minister Kissinger en premier Vorster tijdens hun ontmoeting in Beieren. Negatief De KLM kreeg echter op de aan vraag voor een vlucht naar Ameri kaanse stad van de Amerikaanse rijksluchtvaartdienst CAB een ne gatief antwoord. Na urenlang on derhandelen heeft de Canadese KLM-vlieger besloten dan toch naar Toronto te vertrekken. Vol gens een woordvoerder van de VNV zou de vlieger de situatie, voor wat betreft de verkeersgeleiding, ter plaatse bekijken. De KLM-machine, die gistermid dag om 17.00 uur van Schiphol had moeten vertrekken voor de vlucht KL 683 naar Montreal, Houston en Mexico, zou geen landing maken in Montreal. De machine vertrok om acht uur van Schiphol voor een reis via New York. Een woordvoerder van de KLM deelde mee dat de Amerikaanse rijksluchtvaartdienst CAB een eenmalige toestemming had ver leend om passagiers met bestem ming Montreal in New York van boord te laten gaan. GRAFENAU (Reuter, DPA) - De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Henry Kissin ger en premier John Vorster van Zuid-Afrika hebben gisteren hun besprekingen in het Beierse plaatsje Grafenau afgesloten en afgesproken dat zij het contact over de Zuidafrikaanse proble men zullen voortzetten. Bij het overleg, dat over twee dagen was uitgesmeerd, heeft Kissinger de Zuidafrikaanse premier ge waarschuwd voor het gevaar van een rassenoorlog in zuidelijk Af rika als de ongelijkheid tussen blank en zwart blijft voortduren. Op een persconferentie verklaarde de Amerikaanse bewindsman dat zijn besprekingen met Vorster erop waren gericht "een dreigend conflict" in zuidelijk Afrika te voorkomen. Hij zou nauw con tact met de regering in Pretoria blijven houden. Naar de mening van Kissinger moet elke oplossing van de pro blemen in zuidelijk Afrika reke ning houden met de belangen van zowel de blanke minderheid als de zwarte meerderheid. Hij noemde het van essentieël belang dat er garanties voor de blanke minderheden komen. Premier Vorster noemde de ont moeting met Kissinger "de moeite waard". "Het is altijd van belang dat politieke leiders met elkaar discussiëren om misver standen uit de weg te r op de hoogte te blijven van el- kaars standpunten". Volgens Vorster had hij met Kissinger ge sproken in een "openhartige sfeer" en was men bereid geble ken "naar elkaar te luistern". Op vragen wat de verdere proce dure zal zijn antwoordde Vorsten "we zullen contact blijven hou den. In welke vorm is een andere zaak. Dat kan rechtstreeks zyn of via diplomatieke kanalen". Hoewel Kissinger en Vorster geen bijzonderheden onthulden over de onderwerpen van hun bespre kingen zouden deze zich hebben geconcentreerd op Rhodesië en Namibië (Zuidwest-Afrika). Ook zou Kissinger zijn gesprekspart ner duidelijk hebben gemaakt dat de Verenigde Staten vrezen vooreen bloedbad in Zuid-Afrika als de problemen die voort vloeien uit de apartheid niet snel worden opgelost. Een van de belangrijkste punten op het lijstje van Kissinger was, vol gens politieke kringen, een ver zoek aan Vorster zijn invloed bij premier Ian Smith van Rhodesiè aan te wenden om gedaan te krij gen dat deze eisen voor een snelle overdracht van de macht aan een zwart meerderheidsbewind in Rhodesië inwilligt. Ook een versnelling van het proces naar onafhankelijkheid van Na mibië stond op het verlanglijstje van de Amerikaanse minister. ADVERTENTIE Hij kan de kloof volk-regering overbruggen" ADVERTENTIE Westelijk aanbod aan Warschau Pact in Wenen WASHINGTON (SP) - Jimmy Car ter lijkt van troonprins te zijn uit gegroeid tot een soort onfeilbare paus van de Democratische partij. Dat aureool werd hem opgedrukt toen hij op Capitol Hill, het cen trum van het Amerikaanse Con gres, gisteren zijn opwachting kwam maken bij de Democratische sectie van de volksvertegenwoor diging. Senatoren en Afgevaardig den verdrongen zich als kinderen in een warenhuis om samen met de "echte" Sinterklaas op de kiek te mogen. Senator Mike Mansfield, leider van de Democratische meerderheid in de Senaat, greep terug naar de tijd van de grote sociale hervormer Franklin Delano Roosevelt om een man te vinden, die net zoveel een heid in de Democratische gelede ren heeft gebracht als James Earl Carter. En dan te denken dat het bijna karikaturaal zuinige mondje van Mansfield symbool lijkt te zijn van de uiterste spaarzaamheid waarmee hij anders met zijn loftui tingen omspringt. Van de overzijde was er Carl Albert, voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, die zonder aarzeling voorspelde dat Carter straks op elke Republi keinse tegenkandidaat een min stens even grote overwinning gaat behalen als Lyndon B. Johnson in 1964 op de hulploze Barry Goldwa- ter. Johnson kreeg toen meer dan 43 miljoen stemmen oftewel 61 procent van de volksgunst en veegde Goldwater van het tapijt. "Dat is een goede analyse", was de nuchtere reactie van Jimmy Carter en hij gaf een brede lach weg. Het was aandoenlijk om op de tele visie te zien hoe de Congresleden om voorrang dwongen teneinde de gewijde plaats te kunnen bereiken waar hun idool audiëntie hield". Mike Mansfield brak uit in een haast poëtische feestrede: "Jimmy Carter heeft de Democratische par tij tot een eenheid gemaakt, die niet meer is gekend sinds de eerste re geringstermijn van Franklin Roos evelt. Daarmee heeft hij duidelijk blijk gegeven van karakter en kun digheid die ons het leiderschap kunnen brengen dat wij in deze tijd zo broodnodig hebben". En Mansfield zei ook: "Dit land gaat in november een president kiezen, die een ware bruggebouwer is". Waarop hij Jimmy Carter por tretteerde als iemand die kleine dorpjes en grote steden kan sa menbrengen, die een band kan leg gen tussen alle rassen en alle gods diensten, tussen arbeiders en de grote bazen, tussen jong en oud, tussen zuid en noord, tussen oost en west. Samenvattend zei de Democrati sche Senaatsleider: "Jimmy Carter kan de kloof overbruggen tussen volk en regering, tussen ons volk en andere volkeren en hij is die de basis kan leggen voor duurzame vrede". Terwijl Carter deze lofuitingen met duidelijk plezier over zich heen liet gaan en in dank maar weer eens sprak over integriteit en kundig heid dwaalden de televisiecamera's af naar de mensen, die op dit ogen blik de grootste kans schijnen te maken om Jimmy Carters keus te worden voor een eventueel vice- presidentschap. En steeds weer kwamen de senatoren John Glenn, Frank Church en Adlan Stevenson in het beeld. De leden van het Huis van Afgevaardigden vroegen zich daarbij jaloers af of hun favoriete collega Peter Rodino van New Jer sey, voorzitter van de juridische commissie van het Huis, niet wat meer belangstelling van de televi- verdiende. Het hollandse we is grillig. Een Mercury buitenboordmotor is veilig en betrouwbaar. Echte zeilers varen dus Mercury! Kies Uw hulp motor bij de erkende Mercury Dealer. Die zit dichtbij. WENEN (DPA/UPi) - Ingeval de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie het eens worden over een vermindering van hun troepen sterkte in Midden-Europa, zijn de Duitse Bondsrepubliek, Engeland, Canada en de drie Benelux-landen bereid binnen een bepaalde termijn onderhandelingen over een ver mindering van hun strijdkrachten te voeren. Dit heeft de Canadese af gevaardigde George Grande na mens de NAVO-landen verklaard op de conferentie in Wenen inzake wederzijdse, evenwichtige troe penvermindering in Midden- Europa (MBFR). Een woordvoerder van de leden van het Pact van Warschau merkte op, dat in de verklaring van Grande vastgehouden wordt aan het door het westen bepleite beginsel van een gemeenschappelijk plafond voor de troepensterkten van de twee partijen, dat de landen van het Oostelijke blok afwijzen. Deze sta ten wensen vaststelling van een plafond voor de strijdkrachten der afzonderlijke landen. Naar van Westelijke zijde verluidt, betekende de verklaring van Grande een samenvatting van het geen het Westen tot dusver heeft voorgesteld inzake verminderin gen in de tweede fase. De NAVO heeft voorgesteld dat in het eerste stadium de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie hun strijdkrachten in Midden-Europa met resp. 29.000 en 68.000 man verminderen. Daarna zou moeten worden onderhandeld overeen ver laging van de omvang van de strijdkrachten van ook de overige negen landen die rechtstreeks bij de conferentie betrokken zijn, te weten Engeland, Canada, West- Duitsland en de drie Benelux- landen aan westelijke kant en Oost-Duitsland, Tsjecho-Slowakye en Polen aan de zijde van het Pact Warschau.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9