Plan nieuwe kinderbijslag staat op de tocht VERDEDIGER BEPLEIT VRIJSPRAAK Steeds meer scheidingen aandag bemiddelingspoging van kabinet NAAST HET NIEUWS IET? Kl ÜS "Bijbanen «^Kamerleden ^verplicht openbaar" CARAVANS VRIJDAG 25 JUNI 1976 |DEN HAAG (SP) - Het kabinet- Uyl wil maandag gaan bemid- ielen tussen werkgevers en werk- s na het mislukte loonover- ïeg van afgelopen woensdag. Het gesprek dat vandaag met werkgevers en werknemers ge houden zou worden is afgezegd. De reden is dat de regering vandaag eerst wil gaan praten over de moge lijkheden voor een bijdrage van haar kant om alsnog tot een loon- akkoord te komen. Het staat wel vast dat zo'n bijdrage de schatkist geld zou kosten. Het gaat erom een brug te slaan tussen werkgevers en de Federatie Neder landse Vakbeweging (NW en NKV). De werkgevers vinden een totale loonstijging van 9,1 procent dit jaar de "uiterste" grens. Daarmee komt een netto loonsverhoging voor de werknemers op 1 juli mee overeen van 38. De FNV zit op 55 netto. De loon som zou daardoor tot 9,5 procent stijgen. De werkgevers zouden bereid zijn een netto verhoging van 44 - dat is wat de christelijke centrale CNV genoeg vindt - te accepteren. Maar de daaraan gekoppelde stijging van de som van alle lonen tot 9,3 pro cent is voor de werkgevers te hoog. De regering zou een bijdrage kun nen leveren om het gat tussen de door de werkgevers maximaal geachte 9,1 procent stijging en de 9,3 procent van het CN V-voorstel te overbruggen. Dat zou moeten gebeuren via een nog grotere overname door de werkgevers van een stuk (0,7 pro cent) van het werknemersgedeelte in de wao-premie. Maar zoiets kost de regering veel geld, omdat door deze premieverschuiving de belas tingaftrek van de werkgevers wordt vergroot. Dat levert vervol gens minder belastinggeld op. Het verschil tussen de 44 netto en de 55 netto van de FNV zou ook overbrugd kunnen worden. FNV- voorzitter Wim Kok heeft al gezegd dat er nog wel 5 van af kan. Van de 6 die dan nog tussen de 44 van het CNV en de 50 van het FMV zit, zou niets overblijven door de stijging van de prijzen die inwil liging van de FNV-eid tot gevolg zou hebben. Om de koopkracht van de meeste werknemers in stand te houden is het dus niet nodig 50 meer te ont vangen. Volstaan kan worden met 44. De koopkracht blijft dan gelijk, omdat de prijzen niet extra zullen stijgen. Intussen zijn binnen de FNV de eerste stappen ondernomen tot het voeren van loononderhandelingen in de afzonderlijke bedrijfstakken en ondernemingen. FNV-voorzitter Wim Kok heeft dit steeds in het vooruitzicht gesteld, voor het geval dat er geen centraal loonakkoord tussen werkgevers en werknemers zou komen. Uitgangspunt bij dat overleg is de aanvankelijke eis voor een volle dige prijscompensatie van 5 pro cent. Die komt neer op 102 bruto per maand, ofwel 55 netto. Overigens is niet te verwachten dat het tot een bedrijfstakgewijs loon- overleg zal komen. Als de bemidde lingspoging van de regering maan dag faalt, worden de lonen opnieuw aan de ketting gelegd en zijn be- drijfstaksgewijze cao- onderhandelingen niet toegestaan. er- DEN HAAG (SP) - De plannen van het kabinet voor een nieuwe algemene kinderbijslag staan op de tocht. De CDA-partijen in de Tweede Kamer (KVP, ARP en CHU) hebben grote twijfels over het voorstel om het bestaande systeem van kinderbijslag en kinderaftrek af te schaffen. ^HDaarvoor in de plaats moet één algemene kinderbijslagre geling komen. De hoogte van de kinderbijslaguitkeringen zou afhankelijk moeten zijn van de hoogte van het inkomen en van de gezinsgrootte. Dat zou de regering één miljard aan bezuinigingen opleveren. I JBij het vannacht afgesloten debat #in de Tweede Kamer over de be- •^zuinigingsvoorstellen van het ka binet bleek de meerderheid van KVP, ARP en CHU wel in te kun- nen stemmen met afschaffing van de kinderaftrek in 1977. De kinder bijslagbedragen zouden daarna met de gederfde belastingaftrek moeten worden verhoogd. Maar deze partijen bleken niet bereid het kabinet volmacht te geven om >950daama over te gaan tot de hier ge" algemene kinderbijslag. bestaat nog te grote onduide- over de koppeling aan het g50inkomen. Bovendien moet er eerst 65Qmaar meer zekerheid bestaan over 250 450 <J -I -1 450 A DEN HAAG (SP) - De Partij van de Arbeid wil een verplichte open baarmaking van alle bijbanen van Kamerleden. De PvdA-kamerleden Franssen, Vellenga en Stoffelen hebben dit gistermiddag voorgesteld aan de Tweede Kamer "Een Kamerlid behoort contacten met de samenleving te hebben. Hij kan en mag niet afgeschermd wor den van de invloeden van buiten. Het parlementaire werk is er echter alleen maar bij gebaat als die in vloeden openbaar zijn", menen de PvdA'ers. Sinds enige tijd kunnen Kamerle den vrijwillig hun nevenfuncties opgeven bij de griffie van de Tweede Kamer. Deze mogelijkheid is door Kamervoorzitter Vondeling opengesteld, nadat bekend werd dat het AR-kamerlid Roolvink - samen met oud-minister Schmel- zer (KVP) en hoofdredacteur Hoogendijk van Elsevier's Maga zine -jarenlang in het geheim advi seur van Gulf is geweest. Het liefst zouden de PvdA- Kamerleden zien dat ook de com- missarisen van de koningin, bur gemeester, leden van de Raad van State, hoogleraren en de topamb tenaren er toe gedwongen werden hun nevenfuncties openbaar te maken. Maar dat is op korte termijn niet mogelijk. Bovendien heeft premier Den Uyl al beloofd te onderzoeken of er een wettelijke regeling voor de ver plichte openbaarmaking van de bijbanen van alle belangrijke over heidsfunctionarissen nodig is. De PvdA-Kamerleden Franssen, Vellenga en Stoffelen willen dat voortaan jaarlijks een register wordt bijgehouden, waarin de be taalde én onbetaalde nevenfuncties van de kamerleden bestaan. Dit "bijbanenregister" moet volgens hen openbaar zijn. vervangende regelingen voor de meervoudige kinderbijslag en kin deraftrek voor studerende kinde ren door een stelsel van studiefi nanciering. Minister Boersma (sociale zaken) bleek bereid op korte termijn nog eens met de Kamer te gaan praten over het nieuwe kinderbijslagsys teem. Hij stelde met nadruk dat er op dat gebied wel ingrijpende ver anderingen nodig zijn. De bezuin igingen die het kabinet daarin wil doorvoeren zijn van "substantieel belang". Twijfels ARP-woord'voerster mevr. Van Leeuwen, die de twijfels van het CDA verwoordde, gaf de minister de verzekering dat de kritische stel- lingname niet bedoeld is om een bres te slaan in de bezuinigingsope ratie. De kntiek op de kinderbijs lagplannen van het kabinet stond op zich zelf. De overige bezuin igingsvoorstellen van de regering ontmoeten nauwelijks tegenstand. Minister Boersma zegde de CDA- partijen nog toe dat hij zou gaan be studeren of de invoering van een kostwinnerschap in de arbeidson geschiktheidsverzekering (WAO) achterwege gelaten zou kunnen worden. Mevr. Van Leeuwen liet doorschemeren dat de definitieve opstelling van de CDA-fracties met betrekking tot de kinderbijslag daar wel eens van zou kunnen af hangen. ADVERTENTIE Nu nog div. speciale aanbiedingen in toer- en sta-caravans. Direct leverbaar, o.a.: KIP, FISHER, GOSSER, COLCESTER, MONTANA, APOLLO en div. OCCASIONS. CHR1SPIJN CARAVANBEDRIJF B.V. Rijndijk 123. Leiden. 071-764256. Tussen de Vink en Haagsche Schouw Abortus-proces: DEN HAAG - De Tweede Kamer is gisteren op zomer reces gegaan. Vanwege dat feit werd er op het Binnen hofeen barbecue georgani seerd. KVP-er Andriessen staat vooraan, zijn partij genoot Van Eisen uit Sas- senheim schuin achter hem. PLAAGGEEST De politierechter in Leeuwarden heeft gisteren de 61-jarige J. de H. uit Drachten veroordeeld tot 250 gulden boete en een proef tijd van drie jaar, omdat hij gedurende vijftien jaren de meest uiteenlopende goederen bestelde voor de familie De Jong in Drachten. Bijna dagelijks verschenen er sinds 1961 auto's van de PTT, Van Gend en Loos en andere maatschappijen, die allerlei goederen afleverden die de heer De Jong zou hebben besteld. Enige weken geleden werd het hem te veel en besloot hij in samenwerking met de politie van Drachten de veroorzaker van deze kwalijke plagerijen op te sporen. Toen ervoor de zoveelste keer een vertegenwoordiger langs kwam om een "bestelde" encyclopedie af te leveren, werd deze in vertrouwen genomen. De heer De Jong kreeg honderden folders mee van deze firma, die hij merkte en in verschillende straten in Drachten ver spreidde. Toen hij enige dagen later „zij n" bestelling thuiskreeg, wist hij de straat waarin zijn rivaal woonde. Toen er enkele dagen later weer iets bezorgd werd naar aanleiding van bonnen uit een omroepgids, kwam de postale recherche snel achter het adres. Op een vraag van de rechter zei de heer De Jong, dat hij vrijwel alles heeft kunnen terugsturen, hij zou ongeveer f 1800 aan port hebben uitgegeven. TREINAMBULANCE Een gewonde kleuter is belangrijker dan het rijden van een trein. Dat dacht gisteren de machinist van de trein Enkhuizen- Hoorn toen ter hoogte van Bovenkarspel de driejarige Spencer Rotting omstreeks 12.00 uur al spelend tegen de trein liep en aan zijn hoofd gewond raakte. De machinist liet de trein de trein, nam het kind in zijn armen en hield een auto aan en reed naar een ziekenhuis. Daar bleken de wonden van Spencer niet ern stig te zijn. Na te zijn behandeld kon hij naar huis. De hulpvaar dige machinist was door het voorval echter zo over zijn toeren geraakt dat hij besloot ook maar naar huis te gaan. De machinist van de volgende trein heeft toen zijn trein aan die van zijn collega gekoppeld en zette vervolgens de reis naar Enkhuizen voort. Al met al liep het voorste treinstel een vertraging van een half uur op. GESTOLEN GOED Een 19-jarige jongeman uit Gouda heeft zonder succes gepoogd een broek die hij even te voren uit een winkel in Utrecht had gestolen te ruilen. De jongeman kwam de winkel binnen en zei dat de broek hem bij nader inzien toch niet zo lekker zat. Het zat het winkelpersoneel echter evenmin lekker dat de jongen geen bonnetje bij zich had. Bovendien kwam zijn gezicht het winkel personeel niet bekend voor. De broek echter wel. Waarna de jongeman al gauw tegenover de inmiddels gewaarschuwde poli tie bekende dat hij het kledingsstuk had gestolen. Een 21-jarig meisje - voor wie eveneens een achterovergedrukte bh een knel lend probleem bleek - liep in Utrecht bij een soortgelijke ruil- ook tegen de lamp. LIKKEPOT In de Franse plaats Dommartement is een huisvrouw met spoed naar een ziekenhuis gebracht omdat haar tong klem zat in een elektrische slagroomklopper. Na het kloppen van een portie slagroom wilde ze de bladen van het apparaat schounlikken. Ze drukte daarbij echter op de startknop waardoor de klopper weer ging draaien en haar tong klem kwam te zitten. In het ziekenhuis werd de inmiddels flink gezwollen tong van de vrouw bevrijd. Nederlaag KVP, ARP en CHU hebben nog een fikse nederlaag in het bezuin igingsdebat geleden. Een motie van de CHU-er Van der Mei om de uit gaven nog meer te gaan verlagen voor het geval de economische groei tegen valt, werd verworpen. Deze CDA-eis was overigens nog maar een schijntje van wat het CDA eerst verlangde. Aanvankelijk wilde men dat Duisenberg (finan ciën) zou toezeggen dat er plannen zouden worden ontwikkeld omn vanaf 1978 meer te bezuinigen dan nu wordt voorgesteld. Zoals be kend wil het kabinet de uitgaven zodanig verlagen dat er in 1980 een bezuiniging van 8,8 miljard wordt bereikt. Overbodig De meerderheid van de Kamer vond in navolging van Duisenberg de CDA-motie overbodig. De mi nister had eerder al laten weten dat ook hij er niet onderuit zou kunnen komen om bij een tegenvaller in de economische groei de bezuin igingsplannen in neerwaartse rich ting bij te stellen. Zowel minister Duisenberg als premier Den Uyl maakten duide lijk dat de CDA-motie meer be doeld was om de eenheid van KVP, ARP en CHU te demonstreren dan om kritiek op het kabinet uit te oe fenen. De socialist Dolman maakte zijn opvatting, dat er tot 1980 best 3 tot 4 miljard minder bezuinigd mag worden, niet hard. AMSTERDAM (SP) - De raadslie den van de twee artsen, N. en D, van de voormalige Amsterdamse abor tuskliniek Sarphatihuis hebben gisteren op de laatste procesdag vrijspraak voor hun cliënten be pleit. Als de rechtbank toch een straf wil opleggen, moet deze voorwaardelijk zijn, vinden ze. De officier van justitie had woens dag respectievelijk drie maanden en drie maanden plus twee weken geëist tegen beide artsen, die hij dood door schuld en het medeple- gen van abortus verweet. De artsen hadden op mei 1974 een Belgische vrouw geaborteerd, die later in een ziekenhuis door een baarmoeder bloeding overleed. De advocaten lieten doorscheme ren dat dit geen zaak was voor de strafrechter maar voor het medisch tuchtcollege die de artsen eerder voor een half jaar de medische be roepsuitoefening had ontzegd. Ie dere andere opvatting wordt dis criminatie en rechtsongelijkheid in, aldus mr. B. H. A. Verhagen, raadsman van dokter N. Hij citeerde de getuige-deskundige dokter Biesenbeek, toegevoegd in specteur voor de volksgezondheid in NoordHolland, die had gezegd dat het bestaan van voldoende me dische indicatie betekent dat abor tus niet als een strafbaar feit wordt aangemerkt en vervolgd. Zowel de arts als de vrouw ervaren het besef een strafrechtelijke norm te schen den, als belastend en deprimerend zei hij. Fel haalde mr Verhagen uit naar de officier van justitie. "Hij heeft ge meend de medische reputatie van dr. N. door de modder te kunnen halen. Hij heeft een arts met een voortreffelijke staat van dienst af geschilderd als onbekwaam en een gevaar voor de volksgezondheid. De officier heeft een groot mense lijk onrecht aangedaan door hem te bestempelen als een misdadige prutser". De raadsman van dr. D., mr. R. Samkalden, vond het requisitoir van de officier uiterst ongenuan ceerd, omdat hij voorbijging aan de opmerkingen van de getuige- deskundigen. Mr. Samkalden wees er nog eens op dat het schatten van dé grootte van de vrucht zeer moei lijk is bij vrouwen die al eerder hebben gebaard. (De Belgische vtouw had vijf kinderen). Alle getuigen-deskundigen hebben verklaard dat de artsen een juiste beslissing hadden genomen door de ingreep te voltooien toen bleek dat de vrucht geen 12 maar ouder dan 15 weken was. Over de perfora tie in de baarmoeder zei mr. Sam kalden dat dit volgens de deskun digen tot de meest gebruikelijke complicaties bij een abortus hoort. Pleiter vond het onbegrijpelijk dat de ziekenwagen zo lang op zich had laten wachten. Volgens hem had men in het ziekenhuis niet kunnen ingrijpen omdat er geen bloed voor handen was, ook niet de zoge naamde universele donor. Dat laat ste vond hij wel vreemd. De tweede advocaat van dokter N., mr. R. J. Manschot, verklaarde dat zijn cliënt niet onjuist had gehan deld door na het constateren van de perforatie niet tot spoedopname te besluiten. Bij zijn werkzaamheden als arts in Afrika had dokter N. er varen dat perforaties spontaan kunnen dichttrekken. Toen de vrouw in de rustkamer van het Sarphati-ziekenhuis was ge legd, was de bloeding volgens mr. Manschot opgehouden. Hij vond het merkwaardig dat tijdens het transport naar het zieknhuis op nieuw een bloeding optrad. Uitspraak op 8 juli. Vaten met fluor waterstof lagen onbeheerd MIDDELBURG (SP) - In het stadscentrum van Middelburg zijn donderdagavond vaten met fluor- waterstof aangetroffen, die daar zo'n vijf jaar onopgemerkt moeten hebben gelegen. Een vat was lek geraakt en verspreidde dampen, die voor grote stankhinder zorgde bij de omwonenden en die boven dien het omliggende groente een bruine kleur gaven. De fluor- waterstof is bij aanraking zeer brandgevaarlijk en ook de dampen ervan zijn bijzonder schadelijk voor de volksgezondheid. De poli tie ontdekte de vaten met elk 60 li ter fluor-waterstof na te zijn ge waarschuwd door omwonenden. De vaten lagen op een omheind ter rein en moeten vijf jaar geleden ten onrechte zijn terechtgekomen bij een lading legervaten, die naar een chemisch bedrijf moesten worden teruggebracht. Direkt na de ont dekking adviseerde de politie de omwonenden ramen en deuren ge sloten te houden. De bedrijfs brandweer van het chemisch be drijf Pechine uit het Sloegebied heeft de gevaarlijke lading afge voerd. De fluorwaterstof kon ontsnappen AMSTERDAM - Prins Bernhard reikte gisteren in de krijgszaal van het doordat een van de vaten na het ja- konin/clijk paleis in Amsterdam de Zilveren Anjer uit aan onder andere renlange onbeheerd liggen was tekenaar Rien Poortvliet voor zijn ijveren voor het natuurbehoud. gaan doorroesten. DEN HAAG (ANP) - Volgens de voorlopige cijfers van het Cen traal Bureau voor Statistiek zijn in het afgelopen jaar in Neder land ruim twintigduizend echt scheidingen uitgesproken. In 1974 waren het er ruim 19.000. in 1973 iets minder dan 18.000 en in 1972 iets minder dan 15.000. In de jaren van 1966 tot 1970 bedroeg het aantal echtscheidingen onge veer 8400 per jaar. Volgens een publikatie met uit voerige gegevens over de echt- scheidingsproblematiek die het C.B.S. heeft samengesteld en die binnenkort zal verschijnen, is het echtscheidingsniveau in ons land sinds het begin van deze eeuw gestaag toegenomen. Het abso lute aantal echtscheidingen steeg van 551 in 1900 tot ruim 20.000 in 1975 en de frequentie van 7 naar 58 (in 1974) per 10.000 echtparen per jaar. De ontwikkeling verliep niet steeds regelmatig. Op 1 oktober 1971 trad de wet "her ziening echtscheidingsrecht" in werking, waardoor de mogelijk heden om tot echtscheiding te komen worden verruimd. Dit leidde tot een duidelijke verster king van de reeds eerder inge zette toeneming van de echt scheidingsfrequentie, onder an dere door het zogenaamde in haaleffect. Onder de invloed van de nieuwe wettelijke mogelijk heden kwam een groot aantal echtscheidingen tot stand, die indien de oude wet dit gemakke lijker had toegelaten, al in een vroeger stadium zouden zijn ge realiseerd. De gemiddelde duur van de door de echtscheiding ontbonden huwe lijken heeft in de periode sinds 1900 niet veel verandering on dergaan. tot aan 1972 schommelt zij rond 11 jaar. Globaal genomen duurde steeds ongeveer een kwart van de door echtscheiding ontbonden huwelijken minder dan vyfjaar en nog eens ruim een kwart vijf tot negen jaar. Ruim de helft van de echtscheidingen heeft dus betrekking op huwelij ken, die nog geen tien jaar had den geduurd. In de periode 1946 tot 1974 was on geveer 80 procent vai en 84 procent van de vrouwen bij hun scheiding jonger dan 50 jaar. De gemiddelde leeftijd bij schei ding bedroeg voor mannen en vrouwen respectievelijk onge veer 39 en 36 jaar. Wordt gekeken naar de leeftijd bij huwelijksslui ting van de gescheiden personen, dan blijken de echtscheidings kansen het grootst voor diegenen die bij hun huwelijk jonger dan twintig jaar waren. Het meest stabiel zijn de huwelij ken, waarvan de partners bij hu welijkssluiting beiden tussen 25 en 29 jaar oud zijn. Naarmate de leeftijd bij huwelijk stijgt, r vel als ook de kans op echt scheiding toe. Het leeftijdsver schil van de partners speelt even eens een rol.'De echtscheidings frequentie is groter naarmate de leeftijd van de echtgenoten meer uiteen loopt. De echtscheidingsfrequentie onder echtparen zonder minderjarige kinderen is altijd groter geweest dan onder echtparen met minder jarige kinderen. Het betrokken van de echtscheidingen, waarbij geen minderjarige kinderen zijn brtrokken, is in de loop van de tijd evenwel gedaald. Dit zou erop kunnen wijzen, aldus het .C B S., dat de aanwezigheid van minderjarige kinderen steeds minder een belemmering vormt om tot echtscheidingen over te- gaan. In 1931 tot 1935 was hetaan- tal echtscheidingen bij huwelij ken zonder mindei^arige kinde ren tweeënhalf maal zo groot als de huwelijken met kinderen. In 1972/1974 was deze verhouding gedaald tot 1,27. Wat de echtscheidingfrequentie per provincie betreft stelt het C.B.S., dat over het geheel geno men sinds 1900 in allé provincies de frequentie is gestegen, zij het niet in gelijke mate. De relatieve vermeerdering was het grootst in Noord-Brabant en Limburg en het kleinst in Drenthe. Het hoog ste echtscheidingsniveau werd steeds waargenomen in het wes ten van Nederland, voorai m Noord- en Zuid-Holland en in iets mindere mate in Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7