om itolhuisie Sen tolhek 1 1 Merenwijk wil 12 tennisbanen PARDOEZA NU TOCH LATER OPEN? Cadeau voor de Waard RIJDAG 25 JUNI 1976 IwJJki "BT 0 üleen i ""Leiden - Even zag het er naar uit dat het monumentale lh|djlhuis en het tolhek langs de Haarlemmertrekvaart, bij Jegstgeest, in particuliere handen zouden vallen; de weg angs de Haarlemmertrekvaart zou dan omgeleid worden: liet meer door het tolhek, maar met een zeer ruime ge- 3 "Itroomlijnde bocht om het oude huis en het klassieke hek >m°jeen Maar aan de hele transactie bleken gisteravond in de J i tommissievergadering voor ruimtelijke ordening zoveel laken en ogen te zitten, dat het college van B en W het luiswerk nog eens zal doornemen. 'n het merkwaardige to- dat gisteravond werd zijn de Leidse ambte- i^jiaar drs. Hoek. een driftig gesticu- am. erende sociograaf die een gedeelte ran het tolgaardershuisje huurt, de jebaarde motoragent Rozeboom, 3q Medehuurder van het huisje, de bo tenbouwer Willems, de manege- >sh\H>ouder Korbee en de zandmagnaat 'wenten, baas van de firma roefVoorhof-Warmond die de zand- langs de Haarlemmer- trekvaart heeft verricht ten be- aoeve van de Leidse Merenwijk. ddag ;n2j Zandwinning beHet stukje grond dat centraal staat - uiin het verhaal ligt in de gemeente a- e[)egstgeest maar is eigendom van vers[,eiden en zelfs n°g gedeeltelijk )ok van Haarlem. Door het grillige nissVerloop van de geschiedenis is Lei- L" jen namelijk nog steeds eigenaar de Haarlemmertrekvaart tot veVoorbij Noordwijk! Langs die trek- werd vroeger tol geheven, en ttfandaar dat er een oud tolgaarder shuisje staat en een monumentaal tolhek. Op het lapje grond ernaast heeft Willems een huis en wat lood sen staan voor zijn botenbedrijfje. i-ordEn waar vroeger het zwembad )mefoelmecr heeft zich nu een .lor^nanege gevestigd. Trin^leneer Menten, die in die buiftt ^[f^'oor miljoenen aan zand verhan- aan Leiden, moet dat tol- ïfcaardershuisje zijn opgevallen. Hij idse^ilde het we^ hebben besloot hij, en aan die aankoop nog al- ^Tejerlei bepalingen over zijn zand- 409winnerij. Als hij het huisje van de mocht kopen, zou de turfemeente voordelig met zijn zand- ireiwinnerij mogen stoeien: hij zou er dan namelijk aan meewerken dat Va8Üe gemeente geen slibdeken 695POefde aan te brengen in de put van vatle zandwinning. (Een "slibdeken" kortgezegd een zandlaag die je tetnoet aanbrengen i Aa]kant van de put ijtegr- De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 190.- Dit model met briljant 265.- Met 2 briljanten 340.- Gratis graveren. Blijvende service. Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 DEALER tapijt PLOEG gordijnen BESOUW tapijt BOUSSAC GORDIJNEN Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Nog steeds het vertrouwde adres voor SCHOOLBOEKEN is en blijft BOEKHANDEL DE KLER de binnen- zout water te houden). Gisteravond bleek overigens dat Menten hoe tlan ook, toch mee zou moeten wer ken: weinig voordeel dus. Verder ■"shad Menten als voordeeltje dat het dat dan niet voor de slibdeken hoj er. ADVERTENTIE gebruikt hoefde te worden' door de gemeente verhandeld mocht wor den: de helft van de opbrengst was dan voor de gemeente, de andere helft voor Mentens "Voorhof- Warmond". Nog een ander voordeeltje had Menten in petto: hij zou als eige naar van het huisje gratis restaure ren. En nog een voordeeltje: de weg langs de Haarlemmertrekvaart zou omgelegd worden zodat het ver keer zich niet steeds door dat ge vaarlijk nauwe tolhek hoefde te wurmen. Nee, het verkeer zou om zijn nieuw verworven huisje met omringende grond heen geleid worden met een soepele overzich telijke bocht. Je vraagt je dan wel af waar zo'n tolhek dan nog voor dient, als niemand er meer langs het water, op het jaagpad van de trekvaart, doorheen mag. Technische boys De technische boys bij de ge meente zagen echter wel wat in die deal, en adviseerden B en W om er op in te gaan. De twee huurders die nog in het tolgaardershuisje zaten, moesten er maar uitgezet worden. Dit wekte de toorn van die huur ders. Want zij hadden al eerder aan de gemeente gevraagd om het te mogen kopen, maar nul op het re kest gekregen. En dan komt er een rijke bink, die niet eens zegt wat die met het huisje gaat doen (dat moet je maar afwachten) en dan word je eruit gezet, klaagde en protesteerde drs. Hoek gisteravond in de com missie voor ruimtelijke ordening. Deze commissie was daar wel ge voelig voor en vond toch ook dat de huurders tenminste het eerste recht op koop moesten hebben. Meer Leids nieuws op pagina 18 en 19 Het oude tolhek aan de Haarlemmertrekvaartdaterend uit 1701. Anno 1976 wordt t eigendom'' gekibbeld. r het "toekomstige Tenslotte hadden beide vrijgezel len het huisje voor een groot deel zelf al gerestaureerd. De sociograaf zou er voor 15.000 gulden aan ver timmerd hebben, en de motoragent voor 20.000. Botenbouwer Willems doet al jaren verwoede pogingen om de grond onder zijn huis van de gemeente te kopen. Hij woont vlak bij het tol huisje. Juristen zullen nu hun wenkbrauwen fronsen, maar het is echt waar de grond onder het huis van Willems blijkt niet zijn eigen dom te zijn. Verder wilde Willems dan gelijk ook het voormalige zwembad Poelmeer kopen ten be hoeve van zijn "bouwplaats voor jachten". Ach, het was grond die de gemeente toch niet gebruikte, dus B en W wilden het perceeltje wel verkopen. Maar gisteravond meldde zich nog een andere gegadigde: manege houder Korbee. Willems dreigde zo ongeveer de grond onder de voeten van Korbee vandaan te kopen; dan kon hij zijn manege wel opdoeken. Daar hadden de ambtenaren niet aan gedacht, bleek toen. En wat bleek nog meer de wegomlegging van Menten zou precies lopen over een stuk grond dat Willems wilde kopen. Daar moest dus ook iets scheef zitten in de hele handel. Dat al was reden genoeg voor de verhitte en verdoofde commissie leden om het voorstel "inzake ver koop van percelen grond en water gelegen in de gemeente Oegstgeest aan en nabij de Haarlemmertrek vaart" terug te wijzen. En wethou der Waal slikte het in, zoals de uit drukking luidt. TOM MAAS LEIDEN - De tennisvereniging Merenwijk bestaat amper een week maar heeft al vierhonderd leden. Op grond daarvan achtte een vertegenwoordiger van deze jonge vereniging 12 ten nisbanen een minimum voor de Merenwijk. De acht banen die de gemeente nu aan wil leggen in de Merenwijk achtte hij dan ook zeker te weinig, en de ex ploitatie van deze banen noemde hij "volstrekt illusoir". In de commissie voor ruimte lijke ordening, waar deze plan nen gisteravond ter sprake kwamen, verdedigde wethou der Waal de plannen door erop te wijzen dat meer tennisbanen, minder woningen zou beteke nen; dat betekent dat de grond voor de woningen duurder wordt, en een aantal woningen niet meer in de relatief goed kope premiesector zullen kun nen worden gebouwd. "De Me renwijk is in eerste opzet ge bouwd als een woonwijk, de sportvelden waren gedacht in de Kwaak". Door het opschui ven van een aantal woningen is het nu mogelijk om acht ten nisbanen aan te leggen. De tennisvereniging zou de aan leg van deze banen zelf moeten betalen met een voorfinancie ring gedurende de eerste tien jaar; deze tien jaren zouden ze dan geen huur hoeven te beta len. De vertegenwoordiger van "De Merenwijk" vond dat onbe taalbaar, en stelde dat het on derhoud uitermate kostbaar zou zijn door de wat verspreide ligging van de velden. De tennisvereniging had in de Merenwijk de meningen ge peild en was tot de ontdekking gekomen dat nu al meer dan achthonderd Merenwijkers zich willen opgeven voor een tennisvereniging. Als de Me renwijk afgebouwd is, zullen minstens duizend mensen wil len tennissen, voorspelde de woordvoerder van de tennis vereniging. Wethouder Waal stelde daar tegenover dat er ook wel een he leboel mensen zouden willen voetballen of hockeyen of zwemmen. Maar de Merenwijk heeft daarvoor nou eenmaal geen ruimte. Stedebouwkun- dige Post merkte daarenboven nog op dat de veertig tennisba nen die Tesselaar in heel Leiden wil realiseren (veel te weinig, vond "De Merenwijk") nooit gehaald worden, "zeker niet als we zo doormodderen". De mening dat de acht velden aan gelegd moesten worden, maar dat verder niet de sociale wo ningbouw de dupe moet wor den van de aanleg van meer tennisvelden. De exploitatie van de Merenwijk zou zo'n foefje ook niet mogelijk maken, voegde Waal daar aan toe. LEIDEN - Wethouder Ooster man heeft de directie van de Dienst Sociale Werkvoorzie ning vanmiddag uit naam van de firma Demmenie materialen aangeboden voor de sociale werkplaats. Dat gebeurde in de kantine van het gebouw op het industrieterrein De Waard. De firma Demmenie heeft op de opening van zijn verbouwde pand aan de Haarlemmerstraat zoveel mogelijk van zijn relaties geld in plaats van cadeau's ge vraagd. met het oogmerk om dit te schenken aan de werkplaats. LEIDEN - Pardoeza kan waar schijnlijk toch later dan andere ca fe's en bars open blijven. Dit is het resultaat van een gesprek dat giste ren tussen een lid van de Pardoeza- commissie en pachter Van Asperen enerzijds en vertegenwoordigers van de gemeente anderzijds heeft plaatsgehad. Pardoeza, dat officieel alleen toegankelijk is voor leden van de universitaire gemeenschap zou met ingang van 1 juli, evenals de dancings Samantha en Club '70 voortaan net als alle andere cafe's en bars in het week-end om twee uur en op doordeweekse dagen om een uur 's nachts dichtmoeten. Tot Ontheffing van de reguliere slui tingstijden is straks nog wel moge lijk voor sociëteiten, in Leiden voornamelijk studentensociëtei ten. In deze richting wordt nu naar een oplossing voor het op de hoek van de Doezastra'at en Boisotkade gevestigde Pardoeza gekoerst. Dit etablissement, dat zich nu vooral richtte op studenten, die niet bij een sociëteit waren aangesloten, zou nu ook een sociëteit moeten worden, met alle beperkingen van toelating van bezoekers, die daar mee gepaard gaan. Ambtenaar De Jong liet gisteren weten dat een dergelijke mogelijkheid er voor Pardoeza wel inzat, al klonken de woorden "misschien" en "wel licht" door in zijn betoog. Bezwaarschriften van Pardoeza, en Samantha tegen de intrekking van hun ontheffing per 1 juli werden gisteren toegelicht in de commissie van beroepschriften. Deze uit raadsleden samengestelde com missie heeft de bevoegdheid om besluiten van B en W of de burge meester alleen ongedaan te maken. De raadsman van Van Asperen, pachter van Pardoeza, liet weten dat deze gelegenheid de poorten zou sluiten, als de sluitingstijden op één, resp. twee uur bepaald zouden worden. Een belangrijk onderdeel van de omzet wordt'juist gehaald in de uren na één uur, zo betoogde hij De vertegenwoordiger van Saman tha noemde in dit verband zelfs een percentage van veertig a vijftig. Concurrentieven/alsing was over igens maar een neven-argument voor de burgemeester om de ont heffingen in te trekken, zo be toogde ambtenaar De Jong. De hoofdreden is de overlast die op straat wordt onvervonden. In geval van Samantha de Pieterswijk en van Pardoeza de Doezastraat. Zo wel de vertegenwoordiger van Sa mantha als van Pardoeza sprak zijn verbazing uit over het feit dat na zoveel jaar - in het geval van Par doeza zelfs negen jaar-opeens een ander beleid wordt gevoerd. De raadsman van Samantha vroeg zich bovendien af waarom studenten sociëteiten wel langer open mogen blijven, hoewel ze toch ook duide- liik overlast veroorzaken. De commissie doet volgende week woensdag uitspraak. Lengte fietsroute plm. 25 km. We verlaten Leiden via het Noordeinde, Haagweg, richting de Vink; bij het kruispunt daar gaan we rechts, de spoorbaan over de Rijndijk op. Links ziet u direct al hele rijen bomen; dit zijn o.a. wilgen met hun grij sachtige langwerpige bladeren, elzebomen met hun donker groene blad en bruine elze- proppen (die er nog van het vo rig jaar aanzitten) en lindebo men die u kunt herkennen aan hun hartvormige bladeren. Verder heeft u er telkens prach tig uitzicht op de Stevenshof- jespolder, die doorsneden wordt door vele afwateringsslo- ten. U rijdt door tot het kruis punt bij de Haagse Schouw. Nu is het opletten geblazen. U moet namelijk het fietspad vol gen richting Den Haag-Wasse naar. Voordat u het viaduct van de snelweg onderdoor rijdt, ziet u rechts een prachtige rij den- nebomen staan met hun licht groen gekleurde jonge scheu ten, die wel wat weghebben van kaarsjes. Na het viaduct buigt het fiet spad naar links en u volgt dan de ventweg. U heeft er een prachtige doorkijk tot de duin rand toe en rechts in de verte het vliegveld Valkenburg. Na ongeveer een kilometer deze ventweg gevolgd te hebben slaat u rechtsaf de Hoogeboom- seweg in. Aan weerszijden staan elzebomen, wilgen en po pulieren (deze kunt u herken nen aan hun warrelend bewe gende bladeren). Als onderbe groeiing ziet u uitgebloeid flui- tekruid met het opvallend fijn geveerde blad en verder de hardroze koekoeksbloemen, en de langs de bomen zich om- hoogslingerende hop. Na enige tijd maakt de weg een haakse bocht naar links. Aan de over kant van de wetering staat tegen het schuurtje een prach tig bloeiende vlierstruik. Dit is één van de weinige struiken die op het ogenblik bijna overal in bloei staat. Bij de volgende splitsing gaat u rechts de Hoogeboomse weg op. In het kort gemaaide gras land aan uw rechterhand ziet u veel spreeuwen die in zwermen rondscharrelen en kauwtjes (die weer wat groter zijn dan spreeuwen) en een enkele meeuw. We passeren de brug over de Wassenaarse Watering. Even verder maakt de weg een bocht naar links. U kunt merken dat we inmiddels de vruchtbare geestgronden achter de duinen zijn genaderd, want links en rechts van de weg wordt het land al druk benut voor de bol- lencultuur. Na het bord Wassenaar moet u rechts aanhouden, richting Katwijk. Aan de slootkant staan ook een paar prachtige exem plaren van de zwanebloem; aan het eind van de lange kale sten gel hebben ze witroze bloemen in een scherm. Dit is een be schermde plant, hij mag dus niet geplukt worden. In de berm ziet u ook gele bloemetjes die wat weg hebben van de bo terbloem; dit is zilverschoon, de onderkant van de bladeren is ook zilverwit behaard. Voor u ziet u nu de Katwijkse weg, deze moet u oversteken en vervolgens linksaf het fietspad volgen. De bloeiende struiken links he ten egelantier. Bij de Bronck- horstlaan moet u de Katwijk- seweg weer oversteken en het fietspad volgen tot de volgende kruising. U volgt het fietspad richting Wassenaarse Slag. U fiets nu de duinen tegemoet en het wordt nu even klimmen geblazen. Zodra het fietspad van de weg af de duinen ingaat, ziet u direct aan uw rechterhand de dichte duindoorn struiken. Deze zult u altijd volop aantref fen in elk duingebied. U kunt de duindoorn makkelijk herken nen aan de smalle, groengrijzi- ge, behaarde blaadjes en de doornige takken. Die blaadjes móeten wel een beetje behaard zijn, om te voorkomen dat de struik te snel vocht verdampt en uitdroogt. En zeker in de duinen is dit gevaar erg groot, want er waait altijd een zoute zeewind en de zon kan flink branden. Links en rechts van het pad ziet u ook jonge aan plant van eiken en berken (zil verwitte stam). Deze zijn hier geplant omdat zij het zand vas thouden en verstuiving tegen gaan. n u treffen; zij hebben helder witte bloemetjes. Even verder fiets u door een haag van bomen; dit zijnabelen. U kunt ze herkennen doordat de bladeren aan de onderzijde viltig behaard zijn. Bij de witte abelen is het een erg leuk ge zicht als de witte onderzijden van de blaadjes opwaaien. U herkent ze dan direct! De eerste splitsing die u tegenkomt moet u voorbijfietsen en bij de vol gende splitsing vlak daarna moet u rechtsaf. U volgt nu het bordje Katwijk. Als u de weg overgestoken bent, gaat het fietspad weer verder de duinen in. Behalve de nu reeds bekende bomen en struiken (dennen, duindoorns, abelen en braam struiken) zult u van nu af aan ook geregeld het bloeiende slangekruid aantreffen. Het is een prachtige ruwbehaarde donkergroene plant met paars blauwe bloemen. De knoppen en pas ontloken bloemen zijn eerst nog roze. Door de droogte van dé laatste tijd zijn de duinmeertjes al ge deeltelijk drooggevallen. Als u nu even afstapt zult u kunnen genieten van de vele vogels die hier te zien zijn: kieviten her kenbaar aan de pluim op hun kop, meerkoeten, herkenbaar aan hun blekige snavel, water hoentjes, herkenbaar aan hun rode snavel en hun grappige manier van lopen en verder veel wilde eenden en overscherende zwaluwen. We stappen weer op en fietsen verder. U zult merken dat de duinen hier niet erg dicht of af wisselend begroeid zijn. Wel zult u overal het helmgras tegenkomen. Dit is een heel be langrijke duinplant, omdat het zo'n goede zandbinder is. De plant kan goed tegen de felle zeewind en het scherpe zand. Daartoe heeft de plant zijn lange bladeren ineengerold. Als het helmgras ondergestovcn wordt met zand, zorgt de plant zelf dat hij weer snel boven het zand uitgroeit. Aan uw linkerhand zult u zien dat de duinhellingen donker begroeid zijn; dit zijn vnl. ligus terstruiken, dezelfde struiken die in onze stadstuintjes als heg gebruikt worden. Zodra u langs het tentenkamp gefietst bent, moet u rechts aanhouden en rechtsaf de weg opgaan. U volgt nu voortaan de bordjes Leiden. >>'■- X* "2 w ■ïhr'* ^ÉL; Bij de Wassenaarse Slag is het even klimmen geblazen met wat extra calorietjes op de pedalen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3