VLAMMEN EN PROTESTEN Kuifje voor het kerkraam BOEK VAN DE MAAND: NU AL80.000VERKOCHT! Leiden heslist vandaag over beroep Winkelhof Kerken en Zuid-Af rika H. Jonker was vijf weken in Z.-Afrika (e)AL-r^>7sn^/A s*- Turfmarkt- brug op 2 pijlers Voor mishandeling en verkrachting: drie jaar VRIJDAG 25 JUNI Wiens achterhoofd is daar onder aan de Zuiderzeedijk in Schardam duidelijk zichtbaar door het kerkraam? Voor de stripliefhebber geen vraag: daar zit niemand minder dan Kuifje. Althans een levensgrote pop die beeld en gelijkenis van de legendarische repotter-in-pofbroek vertoont. Niet dat in dit Noordhollandse mini-dorpje het oude vroegere her vormde kerk/je is gewijd aan een nieuwe religie: St. Kuifje en Gezellen, of zo. In het naburige Etersheim is men de kerk wel kwijtgeraakt aan een bizarre sekte. Maar in Schardam iconen mensen met kinderen in de kerk. En dan ga je Kuifje voor het kerkraam krijgen. Er hebben in Schardam nooit veel mensen gewoond: In 1906 waren het er al minder dan honderd. Wel wat weinig voor een kerk. De verwoesting in Soweto van een Nederduits-gereformeerd kerkgebouw illustreert de bijzonder moeilijke positie van de zwarte NG-kerk in Zuid-Afrika. Volkswoede tegen de symbolen van het huidige bewind richt zich blijkbaar ook tegen gebou wen van organisaties die zich van dat bewind trachten los te maken. Het staat buiten kijf dat de grote blanke NG-kerk in verband ge- braoht wordt met de in Zuid-Afrika regerende partij. De rol die de broer van eerste minister Vorster in die kerk speelt is illustratief. Tot niet zo lang geleden beheerste die blanke NG-kerk haar dochter kerken volkomen. Die dochterkerken zijn voortgekomen uit zendingswerk van de bïanken. Het zijn er drie: een zwarte voor de negers, een bruine voor de kleurlingen «nakome lingen van verbintenissen tussen mensen met verschillende huids kleur» en een hindostaanse voor nakomelingen van uit het vroegere Brits-Indie aangevoerde koelies. De financiële en personele afhanke lijkheid van de moederkerk heeft tot voor kort geleid tot een weinig zelfstandige houding van de doch terkerken. Van twee kanten De laatste tijd komt daar verande ring in. Inspelen op die veranderin gen wordt echter al snel gezien als een „poging om een wig te drijven"'. Het gaat daarom allemaal zo subtiel dat het geen wonder mag heten, dat in Soweto een zwart NG-kerkge- bouw wordt aangezien voor een semi-overheidsgebouw. De zwarte NG-kerk wordt nu van twee kanten het vuur na aan de schenen gelegd. Vanuit de blanke kerk wordt de groeiende nieuwe mondigheid met wantrouwen beke ken. Bij de bevolking echter zijn de symptomen van die nieuwe mondig heid nog niet onderkend. In het afgelopen weekeinde is de Zuidafrikaanse raad van kerken (SARK) bijeengeweest. De raad omvat niet de r.k. Kerk en de NG-familie en evenmin twee kleinere boerenkerken. De SARK heeft voorstellen gedaan ter vermindering van de spannin gen. Hij bepleit toewijzing van radiozendtijd aan zwarte leiders, afschaffing van het Afrikaans «een blanke groepstaal van Nederduitse origine) als verplicht leervak, opneming van negers in de onderzoekcommissie en het instellen van een soort niemandsland tussen politie- en legereenheden en de negerbevolking. Zwijgplicht zwijgplicht van zijn secretaris-gene raal John Rees en aan dr. C. F. Beyers Naude, directeur van het Christelijk Instituut. Beide heren zijn offcieel gewaarschuwd, dat zij zich op geen enkele manier mogen mengen in de onlusten. Tevergeefs heeft de raad minister Vorster gevraagd om uitstel van zijn reis naar Europa. Die reis vond de SARK (andere kerken sloten zich daarbij aan) ongewenst met het oog op de binnenlandse situatie. Ook vond men dat de eerste minister thuis moest blijven uit respect voor de slachtoffers. Reactoren In Europa was al voordat politie mannen op schoolkinderen begonnen te schieten internationale kerkelijke aotiviteit met betrekking tot Zuid- Afrika aan de gang. Namens de Raad van Kerken in Nederland waren dr. A. H. van den Heuvel, scriba van de hervormde synode, en mevrouw dr. M. A. M. Klompe, lid van de r.k. bisschoppe lijke beheerscommissie, naar Parijs gegaan voor een beraad met vertegenwoordigers van de Franse kerken. Aanleiding was de Zuidafri kaanse bestelling van kernreactoren. 1 Apartheid is gebaseerd op uit gangspunten die in tegenspraak met het evangelie zijn. 2. Het Zuidafrikaanse apartheidsre giem wordt eveneens veroordeeld door de Verenigde Naties. 3. Gewaarschuwd door de kerken van Zuidelijk Afrika benadrukken vertegenwoordigers van Franse en Nederlandse kerken hun solidariteit met de Afrikanen in hun actie voor erkenning en eerbiediging van hun rechten. 4. Elke hulp die in belangrijke mate de natuurwetenschappelijke en tech nische mogelijkheden van Zuid- Afrika versterkt, moet onder kritiek worden gesteld." 5 Betreurd wordt dat zakelijke belangen en prestige de argumenten voor de Franse beslissing hebben gevormd en dat niet in de eerste plaats is rekening gehouden met de betekenis die zo'n stap kan hebben voor de volken van Zuid-Afrika die daar direct bij betrokken zijn. 6. De opstellers verbinden zich in de toekomst (die soortgelijke situaties kan opleveren) waakzaam te zijn. Transkei Reeds nu waarschuwen ze tegen erkenning van Transkei, dit najaar. Dat wordt volgens de opstellers een staat die geschapen wordt om de facto het apartheidsregiem te handhaven. Jeugdraad De landelijke Hervormde Jeugdraad heeft zijn collega's van de Jeugdafde ling van de (blanke) Nederdduitse Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika geschreven over de gebeurtenissen in Soweto en andere aan zwarte zuid afrikanen aangewezen woongebieden. De Zuidafrikaan wordt gevraagd wat hun reactie is op met name de afkeer van zwarte scholieren om in het ka der van de apartheidspolitiek nu ook Afrikaans te moeten leren naast het meer algemene Engels en hun eigen (stam) taal. Ook wordt gevraagd wat de Jeugdzorgmensen de eigen rege ring hebben gezegd na de gebeurte nissen van de afgelopen week en wat zij voor de slachtoffers hebben kun nen doen. Ook biedt de Hervormde Jeugdraad hulp aan. Hij eindigt met: „Wij zou den Soweto gaarne bezoeken en onze kontakten met de organisaties van uw zwarte medeburgers versterken." De oecumenische werkgroep Haar lem, de oecumenische basisgroep ,.De Opperzaal" en de leef- en werkge meenschap „Rosenstock-Huessy-huis" in Haarlem hebben samen in brieven aan de chr. kloostergemeenschap in Taizé. Frankrijk, en aan de socialis- tenvorman Francois Mitterand hun grote verontrusting geuit over de Franse levering van reactorvaten aan Zuid-Afrika Gezegd wordt, „dat hier door uw land Zuid-Afrika helpt, alle schone woorden ten spijt, om zich op een gemakkelijke manier te ont wikkelen tot kernmacht". De brieven besluiten met de oproep om „uit naam van onze gemeenschappelijke cultuur en opdracht, u te wenden tot uw re gering om die alsnog te bewegen af *e zien van haar onwaardige voor nemen en om het geweten van het Franse volk wakker te schudden". „Je vraagt je af. of een rede lijke discussie over de situatie in Zuid-Afrika in Nederland nog mo gelijk is". Aldus de hervormde kerkelijke hoogleraar H. Jonker in het eerste van een serie artikelen van zijn hand in het blad De Waarheidsvriend over Zuid-Afrika waar hy vijf weken was. Twintig jaar geleden was hij er ook. zodat hij kon vergelijken. Hij bezocht er nu een groot aantal steden, waar onder Soweto, waar zich de laatste onlusten voordeden, voerde zestig gesprekken met blanken, zwarten, kleurlingen en indiërs, gaf er gast colleges, ging er voor in kerkdien sten en woonde ook een Bantoe- kerkdienst bij. Prof. Jonker, die ver klaart geen zakelijke en familiale banden met dit land te hebben en neutraal te staan tegenover de rela tie tussen Nederland en Zuid-Afrika, wil als onafhankelijk hoogleraar „objectieve informatie" verschaffen. Deze weken in Zuid-Afrika leer den hem, dat er een diepe kloof in nieuwsvoorziening bestaat tussen Zuid-Afrika en ons land. Het enige nieuws uit ons ons land dat hij via radio en pers hoorde was de drei gende kabinetscrisis wegens de kern reactor en de abortus en het syno dale besluit van de Geref. Kerken «om de steun aan het anti-racisme- fonds van de Wereldraad van Ker ken op te schorten). Op dezelfde ma nier ontvangen wij in Nederland, al dus prof. Jonker, geen directe in formatie over Zuid-Afrika. Een groot deel van de pers hier put uit secun daire Engelse bronnen. Prof. Jonker vermoedt, dat vele schrijvers nog een verouderd beeld van de „apartheid" huldigen. Som migen menen dat het helemaal niet nodig is, in Zuid-Afrika geweest te zijn om een oordeel te vellen. Er is, zo schrijft de hoogleraar, sinds twin tig jaar wel wat veranderd! Prof. Jonker zal in zijn artikelenreeks kri tische opmerkingen, bijvoorbeeld over een bepaalde afkeurenswaardige men taliteit tegenover zwarten die hy hier en daar waarnam, niet vermij- den, maar hy vindt het onverant woord, aan die feiten de hele situatie en de bedoelingen van de regering op te hangen, „een regering die on der Vorster de weg van de dialoog is opgegaan met de educatieve verhef fing van de gekleurde bevolkingen". Bij al zijn contacten en werkzaam heden kwam hy onder de indruk van de geestelijke verbondenheid die men nog koestert voor het „stamland" Nederland. Alleen begreep men de negatieve houding van Nederland niet. De Nederlandse emigranten rea geerden verontwaardigd, want het was toch de Nederlandse regering die hen stimuleerde naar Zuid-Afri ka te emigreren in een tijd van een veel strakker apartheidsbeleid (na 1948) dan nu. Prof. Jonker acht zich aan zijn geweten gebonden om iets van de waarheid van „het andere Zuid-Afri ka" in het licht te stellen tegenover wat hij noemt eenzijdige, onvolledige en vaak tendentieuze berichtgeving. Zondagavond 7 uur concerteert de Bredase organist Tijn van Eijk in de Dorpskerk te Wassenaar. Het BUMA (bureau voor muziek- auteursrecht) wil weer f. 25 van de plaatselijke kerken en gemeenten ontvangen voor het gebruik van werk van hedendaagse componisten en dichters in het Liedboek voor de Kerken. Het aantal bijdragende kerk besturen neemt toe. Andere wordt gevraagd, hun negatieve beslissing te herzien. In Maarn hebben her vormden, gereformeerden en rooms- katholieken een commissie ingesteld voor de pastorale begeleiding van gemengd-gehuwden. c Christopher Firn-1"» Van Mickey Motise to» D's,ie> 1,1 jl LEIDEN Het college van B en W heeft vandaag besloten, of zij al dan niet bij Gedeputeerde Staten in beroep zal gaan tegen het bestemmingsplan "Winkelhof", dat de gemeenteraad van Leiderdorp onlangs heeft vastgesteld. Vanmiddag was nog niet bekend hoe de beslissing van het Leidse college is uitge vallen. Walt Disney: een magische naam die de wereld veroverde. Wie was hij? Hoe werkte hij? Hoe ontstonden zijn beroemde figuren Mickev Mouse.Donald Duck, Pluto, Dumbo.de grote Boze Wolf? Hoe maakte hij zijn fantastische teken-,speel- en natuurfilms? Al deze vragen worden beant woord in het rijk geïllustreerde boek: Walt Disney - van Mickey Mouse tot Disneyland. Een kompleet overzicht van Walt Disney's werk. Van de eerste aar zelende schets tot de werkelijkheid van Disneyland en Walt Disney World. Een Amerikaanse bestseller als Europese primeur. Nu als boek van de maand bij de boekhandel WAIT DfSNFYVAN MICKEY MOUSE TOT DISNEYLAND. IN SPECIALE BOEK VAN DE MAAND OPLAGE: F13,50. DAARNA F2Z5G. De aanbieding is geldig t/m 3 juli. Echter zolang de voorraad strekt. Maar wanneer wethouder Van Aken zijn zin krygt. zullen B en W zeker besluiten tegen het Leiderdorpse plan in beroep te gaan. Dat bleek gister avond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor economische aangelegenheden, waarin Van Aken stevig vasthield aan zyn bezwaren te gen „Winkelhof". Dit ondanks het LEIDEN De nieuwe Turfmarkt- brug zail in ieder geval op twee pijlers rusten. Gisteravond bij de presenta tie van enkele voorlopige schetsen in de commissie voor ruimtelijke orde ning werd verteld dat uit berekenin gen gebleken was dat een overspan ning van het water in één keer niet mogelijk was De v«x>rkeur van de commissie ging uit naar een brug die met geaccentueerde bogen, rustend op twee pijlers, de oevers zou ver binden. De middelste boog zou in ie der geval zodanig van afmetingen zijn, dat er een rondvaartboot onder door zou kunnen. Discussiepunt was een eventueel verschuiven van de brug in de rich ting van de Beestenmarkt. Er zou dan twintig meter kademuur bijgebouwd moeten worden op anderhalve meter afstand van de huidige kade van de Turfmarkt, maar het tracé van de brug zou beter aansluiten bij de Turf markt. en Nieuwe Beestenmarkt. Hoogste punt ijshal LEIDEN Vandaag wapperde de vlag aan de Vondellaan. Dat gebeur de omdat het hoogste punt was be reikt bij de bouw van de nieuwe ijs hal van Menken. De „top" werd be reikt na 25 werkdagen. pleidooi van de confessioneel Blyie en de liberaal Wessels om tegen het bestemmingsplan geen beroep aan te tekenen. De wethouder gaf toe, dat Leiderdorp voor een deel aan de bezwaren van de gemeente Leiden is tegemoetgeko men. Hij liet echter duidelijk blijken, dat hy de tegemoetkoming niet vol doende vond. Met name de bezwaren die Leiden heeft tegen het grote aan tal parkeerplaatsen, dat by het Lei derdorpse winkelcentrum is gepland, en de bezwaren tegen de bouw van kantoren in hetzelfde gebied zijn recht overeind blijven staan. Bovendien hield Van Aken vol, dat „Winkelhof" «ondanks het feit dat o.m. het geplande zelfbedienings warenhuis tot kleine proporties is teruggebracht) boven het voor Lei derdorp benodigde winkelniveau uit- styft en aantrekkingskracht zal uit oefenen op de hele regio. „Het Winkelhof-plan is in strijd met datgene, wat wij in de Leidse binnen stad willen", aldiis Van Aken. „In Leiden kunnen we nu eenmaal niet in het wilde weg afbreken of grach ten dempen. Bovendien is er in de binnenstad niet voldoende ruimte om bijvoorbeeld parkeergarages te bouwen. Hoe wil- Je in zo'n situatie gaan concurreren met een dergelyk splinternieuw winkelcentrum?" Op de vraag van Houtman (SGP/ GPV» waarom Leiden ook bezwaar maakt tegen de bouw van kantoren in „Winkelhof", antwoordde de wet houder dat het streven in Leiden er op gericht is Juist de tertiare sector (de kantoorfunctie) te versterken. Hy vroeg zich af of een buurgemeente kantoren moet gaan bouwen, wan neer Leiden zyn best doet om kan toorvestigingen aan te trekken. De tegenwerping van Bleijie, dat Lei den op dat gebied dan ook initiatie ven moet ontplooien, wees Van Aken van de hand door te wijzen op de plannen voor het Schuttersveld, waarvan een belangrijk deel met kan toren bebouwd zal worden. Van Aken's partijgenoot Van Baaren voelde ook niet veel voor een beroeps procedure by GS. Hij was van me ning dat de geschilpunten tussen de beide gemeenten beter in goed over leg kunnen worden opgelost. Pastor A.F.J.L. van de Boog onderscheiden LEIDEN Ter gelegenheid van zijn 40-jarig priesterfeest is de pas tor van het St. Elisabeth Ziekenhuis, A. F. J. L. van de Boog. gisteren be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De versierselen, be horend bij de onderscheiding, werden hem gisteren door de burgemeester van Leiderdorp M. A. van der Have opgespeld. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal pastor v d. Bcog zijn werkzaamheden in het ziekenhuis op 30 Juni beëindigen. Als zijn opvolger is door het bestuur van het ziekenhuis benoemd pastor A. C. M. Vijftigschild, voorheen werkzaam in 't St. Jozef Ziekenhuis in Gouda. Onrust onder personeel van W ernink-Leiden LEIDEN De bespreking van het structuurplan Leiden-west. dinsdagavond in de raadscom missie voor economische aange legenheden, en de verslagen van die bespreking in de pers heb ben onder het personeel vaJi Wernink aan de Lage Morsweg in Leiden nogal wat onrust ver wekt. In een andere Leidse krant werd gesuggereerd dat het be drijf binnenkort zou worden op geheven. De ondernemingsraad van het bedrijf is zelfs in een spoedvergadering bijeen ge weest. De heer Van Aken wees er gisteravond in een extra bijeen komst van diezelfde commissie op, dat er ook volgens het col lege geen sprake is van een eventuele sluiting van Wernink. Hij onderstreepte daarmee het communiqué, dat de directie van Van der Vliet-Wernink Beheer gisteren heeft uitgegeven, en waarin deze verklaart dat van een eventuele opheffing van het bedrijf haar totaal niets bekend Houtman (SGP/GPV) merkte op, dat met name wethouder Verboom (huisvesting) bij an dere gelegenheden wel degelijk had gesuggereerd dat Wernink zou sluiten "met zyn mooie ver halen over de bouw van een be- tonmortelcentrale op het Wer- nink-terrein". Bleijie (CDA) wees het struc tuurplan zelf aan als een der oorzaken, waardoor sommige raadsleden een verkeerde con clusie hadden getrokken. „In het plan wordt een variant ge noemd waarby het terrein waar nu Wernink is gevestigd, wordt afgebeeld als een aangeharkte tuin. Het ene woord haalt het andere uit, en zo'n variant gaat gemakkelijk een eigen leven lei den", aldus Bleyie. „Bovendien zijn er berichten geweest dat Van der Vliet-Wernink verlies heeft geleden", oz vervolgde hy, „en als Je dat combineert met zo'n variant, dan trek Je snel een bepaalde conclusie. LEIDEN/DEN HAAG Drie jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, luidde donderdag het vonnis van de Haagse rechtbank voor een 27-jarige loswerkman uit Leiden, wegens verkrachting, bedreiging en mishandeling van een meisje. Verdachte had haar op 14 augustus van het vorig jaar gedwongen met hem mee te gaan. „Ik was genoodzaakt haar te vermoorden", had verdachte later verklaard. Zover is het niet gekomen, doch wel bracht hij het meisje enkele steken toe met een stiletto, drukte een brandende sigaret uit op haar lichaam en mishandelde het meisje, waarna hy haar verkrachtte.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19