"Je moet je spontaniteit niet verliezen" Stelling stapt in claire obscure van de Gouden Eeuw LEIDSE STUDENTE AYA GIL IN NIEUWE FILM VAN STELLING: Ontspanning in actuele film "French blue" in openbare vertoning Realistische dramatiek in Operation: Daybreak Films deze week VRIJDAG 25 JUNI 1976 PAGINA 17 MAARSSEN - "Nee, het is leuk voor een keertje, maar ik ga er beslist niet mee door, hoor. Ik ben er echt niet voor in de wieg gelegd". Aya Gil antwoordt zeer gedecideerd op de vraag of haar optreden in de film "Rembrandt" van Jos Stelling het begin zal worden van een carrière als actri ce. De eerstejaars studente cultu rele antropologie in Leiden, speelt in deze, momenteel in pro- duktie zijnde film van cineast Stelling de belangrijke bijrol van Hendrickje Stoffels, de huis houdster van Rembrandt van Rijn, die bij hem inwoonde en een kind van hem kreeg. Over igens niet de eerste keer dat Ava Gil meewerkt aan een produkt van het fenomeen Stelling. "In zijn eerste grote bioscoopfilm Mariken van Nieumwegen figu reerde ik. Op de première merkte ik dat die scene er nog uit geknipt was ook". Het was in ieder geval wel de di recte aanleiding voor haar rol in Stellings's Rembrandt". Aya Gil: "Iedereen die mee wil spelen in een film van hem, moet een for mulier met daarop zijn of haar pasfoto insturen. ALdie formulie ren worden keurig gerangschikt in kaartenbakken. Wanneer Jos Stelling dan mensen zoekt voor een nieuwe film, loopt hij door die kaartenbakken heen en kiest zo de acteurs en actrices. Meestal als je gekozen wordt voor een be langrijke rol zal hij je in een vol gende film niet kiezen. Je gezicht is te bekend. Uitzondering is Lu cie Singeling die nu de rol van Saskia (de tweede vrouw van Rembrandt) en die in de vorige Stelling-produktie Elckerlyc de rol van Marije speelde". Met de figuur van Hendrickje Stof fels voelt Aya weinig affiniteit. "Ze was een vrouw die zich vol ledig in dienst stelde van Rem brandt. En dat is iets wat ik me zelf nog niet direct zie doen. Over igens is weinig van haar bekend. Men weet niet hoe ze bij de schil der terecht gekomen is; of Saskia of Rembrandt haar in dienst heeft genomen of dat ze er al was toen Saskia nog leefde. Hendrickje en Rembrandt zijn in ieder geval nooit getrouwd. Dat kwam om dat Saskia, die erg rijk was, in haar testament had laten opne men dat Rembrandt het geld niet mocht krijgen als hij zou her trouwen". Maken die verschillen in karakter het dan niet moeilijk om Hend rickje te spelen? De vrouw die de rol van Geertje Dirkx (de eerste vrouw van Rembrandt) speelt zei me dat ik steeds moet denken (Ava begint te lachen): "wat houd ik toch veel van die man". Bo vendien mag je eigenlijk hele maal niet spreken van Spelen. Jos Stelling zegt datje alleen iets moet uitdrukken. Je moet er steeds op letten dat je je spontani teit niet verliest". De naam van regisseur Stelling valt vaak, hoe is hij? "Hij weet je op een bepaalde ma nier thuis te doen voelen en je en- Door Bart Jungmann thousiast te maken voor het werk. Ook als je figurant bent weet hij je een bepaald gevoel van onmisbaarheid te geven. Hij spreekt ook altijd van "zijn me dewerkers". Er is natuurlijk toch een soort hiërachie, maar Stelling overtuigt je ervan dat je het met zijn allen moet doen. Iedereen is zo onder de indruk van Stellings capaciteiten dat er ook nooit over de manier van werken gesproken wordt. Bijvoorbeeld dat nasynchroniseren wat hij doet, je zult er niemand over ho ren, gewoon omdat allen op zijn kunnen vertrouwen". Voor de film Mariken van Nieum wegen werkte hij voornamelijk in het weekeinde omdat er ama teurs in mee speelden. "Daar houdt hij nu ook rekening mee. Het zijn tenslotte weer ama teurs. Scenes met figuranten draait hij ook nu in het wee keinde af. Alleen als je een hoofd rol of een belangrijk bijrol heb moet je dan wel eens door de week komen opdraven. Ik kom dan rond half negen binnen. Meestal zijn er dan nog maar weinig mensen, zeker niet wan neer er de avond daarvoor laat is doorgewerkt. Ik zet koffie en thee. Langzamerhand komen er meer mensen binnendruppelen. En als dan de dames van de aan kleding komen gaat het pas echt beginnen. Als aan die aankleding wordt gewerkt komt Jos Stelling. Dan wordt er doorgaans nog niet begonnen want het decor moet nog veranderd worden, een blauw deurtje wordt groen gever fd. Soms help ik daarmee, soms lees ik dan m'n tekst door. Pas na een paar uur kan er "geschoten" worden". Of Ava aan haar rol veel geld zal overhouden hangt van het pu bliek af. Ze zegt: "Stelling heeft, net als bij de vorige films, een heel systeem uitgedacht waarbij de salarissen en de uitbetalingen aan de participanten (mensen die geld in de film staken) van de re cettes afhangen". Ton de Koff als de oude Rembrandt en Aya Gil als Hendrickje Stoffels tijdens een scène van de speelfilm "Rembrandt" die met Pasen volgend jaar in première moet gaan. De film wordt geproduceerd en geregisseerd door Jos Stelling. Veel Nederlandse rijksmusea hebben hun medewerking bij de opnamen verleend. Frans Stelling als de jonge Rembrandt. Het feit, dat hij zélf schilder i draagt ongetwijfeld bij ami kei inleven in zijn rol. "Operation: Daybreak"; hoofdrol len: Tomothy Bottoms, Joss Ack- land en Martin Shaw; regie: Lewis Gilbert; theater: Luxor; leeftijd: 18 jaar. De Tweede Wereldoorlog blijft stof opleveren voor de internationale filmindustrie. Het vat met allerlei "waar gebeurde verhalen" uit de oorlogsjaren lijkt onuitputtelijk. Maar al te vaak echter worden de oorlogsfilms ontsierd door onwaar schijnlijke heldenrollen. Films als Patton en Kanonnen van Navarone verloren daar een deel van hun aan trekkelijkheid door. Spannend ja, maar volledig "waar gebeurd", daar valt een vraagteken achter te plaat sen. In "Operation Daybreak" daarentegen lijkt de ware geschei- denis vrijwel volledig gevolgd te zijn. Eindelijk eens een oorlogsfilm zonder een happy-end. Maar niet al- leeen dat maakt deze film boeien der en waarschijnlijker dan de doorsnee oorlogsfilm. Er wordt zeer sober en natuurlijk in geac teerd en de hele film ademt een haast documentaire-achtig karak ter uit. Het draait allemaal om drie, naar Engeland gevluchte, Tsje chen. Ze worden in hun vaderland gedropt met de opdracht om de "Reichsprotektor" van Bohcmen-Moravië (zoals Tsjechos- lowakije in de jaren '39-'45 door de Titel: "Adieu Poulet"; regie: Pierre Granier-Deferre; hoofdrol- Jen: Lino Ventura en Patrick De- waere; theater: Studio; 14 jaar. Gijzelingen, omkoperijen tijdens verkiezingscampagnes en andere duistere praktijken zinnen com missaris Poulet (Lino Ventura) niet zo erg. Op zijn eigen, onconventio nele manier gaat hij te werk om moordenaars te pakken te krijgen en uiteindelijk omkopingspraktij ken aan de kaak te stellen. Helaas heeft hij geen rekening ge houden met de macht van een rijke machtswellusteling, die zich in de politiek wil werken. Vóór hij het onderzoek heeft afgesloten, wordt hij weggepromoveerd, een mid deltje dat oh zo werkzaam is. Bijge staan door zijn assistent, die hem niet wil missen, verzint hij een list om toch zijn zaakjes af te handelen. Wanneer zijn meerderen hier ach ter komen, wordt hij niettemin weggestuurd. Op het kritieke mo ment komt dit hun duur te staanEen aardige politiefilm vooreen warme zomeravond (in de bioscoop kan het best koel zijn). Lino Ventura is een meester in het spelen met zijn gezicht en de regis seur heeft bepaalde wendingen in het verhaal verrassend genoeg aan gebracht om het vijf kwartier b(j deze produktie uit te kunnen hou den. Nemen we daarbij nog de vrij ac tuele zaken, die hier een grote rol in Duitsers werd genoemd) om te brengen. Nadat de eerste poging mislukt is weten ze bij de tweede aanslag Heydrich zodanig te bles seren dat hij aan zijn verwondingen overlijdt. De dood van de kroon prins binnen het Nazi-dom (hij werd gezien als de opvolger van Adolf Hitler) moest hoe dan ook door de Duitsers gewroken wor den. Een van de drie slaat door, waarna een ongelijk vuurgevecht begint. Jammer is het dat regisseur Gilbert eén van de vreselijkste moordpartijen uit de geschiedenis van de tweede wereldoorlog weinig heeft uitgediept. Namelijk het uit moorden en vernietigen van het Tsjechische dorpje Lidice. Over igens het enige "maar" aan "Opera tion: Daybreak". BART JUNGMAN spelen, dan is in "Vaarwel saris", zoals de Nederlandse verta ling van deze film luidt, een aardig kijkspel ontstaan. Geen hoogvlie ger, maar wèl ontspannend. ANNEMIEK RUYGROK AMSTERDAM (ANP) - Voor de eerste maal in Nederland wordt in een gewone bioscoop een porno film vertoond. Het is de film "French blue", van de in Nederland wonende en werkende Italiaanse regisseur Alberto Ferro. die zich Lasse Braun noemt. De film draait sinds gisteren in het Amsterdamse City-theater. "French blue" is niet aangeboden aan de filmkeuring, en loopt daar door het risico in beslag te worden genomen. De distributiemaat schappij van French Blue, Luton films in Amsterdam, meent echter d at de overheid de vertoning van de film zal tolereren, mede gezien de steeds verdergaande verruiming van de censuurwetten. French blue is in Nederland opge nomen met voor het merendeel buitenlandse acteurs. Het was de eerste harde pornofilm die in 1974 op het filmfestival in Cannes werd gepresenteerd. Een jaar later ver wierf de film de speciale prijs van de jury op het pornofilmfestival van Parijs. In datzelfde jaar brak de film records in vijf bioscopen in New York door in ëèn week 90.000 dollar op te brengen. Uiteindelijk bracht "French blue" in Amerika twee miljoen dollar op. waardoor het enkele weken tot de tien best lopende films in de Verenigde Sta ten behoorde. French blue is het verhaal van een regisseur, zelf gespeeld door Lasse Braun, die een pornofilm aan het maken is. De camera laat daarbij opnamen in de "keuken" van de pornofilm zien. Daartussen door zijn enkele korte films van Braun gemonteerd. r Regisseur en hoofdrolspeler Lasse Braun met Brigitte Maier, die in zijn pornofilm "French Blue" zijn tegenspedster is. UTRECHT (SP)-De Utrechtse filmregisseur Jos Stelling is vermetel van de middeleeuwen in het clair obscur van Rembrandt gestapt, midden in de zeventiende eeuw. De tierende, razende, zuipende en vrijende landgenoten, die hij door zijn films als "Mariken van Nieumeghen" en "Elc- kerlijc" liet trekken verwisselde hij voor de wat meer geci viliseerde tijdgenoten van de grote schilder. Stelling is met liefhebbers blijven werken, de opnamedagen voor deze derde film zijn voornamelijk om de weekends heen gegroe peerd. Over een tijdspanne van en kele maanden is hij ruim dertig da gen in touw en dat is aanmerkelijk geringer dan voor "Mariken" toen het Stelling vijfjaar kostte om zijn film (en dan nog zonder dialogen) in het vat te gieten. Wat er ook intussen allemaal mocht veranderen, Utrecht blijft wel zijn stad. Rembrandt mag dan het aller grootste deel van zijn leven in Am sterdam gewerkt hebben, de film, die zijn leven zal beschrijven wordt wel degelijk in Utrecht gemaakt. In het huis Oudaen uit de zeven tiende eeuw, gelegen aan de Oude gracht, heeft Stelling chef- dekorbouwer Aad van Berkel met enthousiaste helpers drie maanden zijn gang laten gaan. De ruïne, die een vroeger Grieks restaurant er onder meer achter de historische gevel liet, werd omgebouwd tot het interieur van de Amsterdamse schouwburg in vroeger tijd, zij het op kleinere schaal. Een film van Jos Stelling blijft er toch één van paradoxen. Want Bredero's "Spaansche Bra bander" doet ook in het verhaal mee en daar koos Stelling dan juist weer beroepstonelisten voor. Ron nie Bierman, Dirk Celis, Els van Rooden en Cees Linnenbank wor den voor die scène, waarin een zuidelijk sinjeur twee Amster damse lichtekooien ontdekt, geleid door Chiem van Houweninge. De camera richt zich over de kop pen van goudeneeuws publiek heen op de kruidige confrontatie. In het Utrechtse huis is het een ko men en gaan van figuranten De po seurs voor "De Nachtwacht" heb ben er onbewogen gestaan en Rembrandt heeft er zelf zijn wo ning gevonden, meer een tafe reeltje van Pieter de Hoogh trou- Wie speelt de schilder zelf? De broer van Jos en het is een bof dat die zelf schilder is, want nu heeft hij mèt zijn grote fysieke overeen komst ook nog voor het doek van "De Staalmeesters" in verschil lende fasen kunnen zorgen. Een mooiere manier van inleven is er eigenlijk niet. "Door hem te ko piëren, krijgt hij voor mij meer diepgang" zegt Frans Stelling, die de jongere Van Rijn doet eri daarna wordt opgevolgd door Ton de Koff in de oudere jaren. "Rembrandt" als film werkt vanuit een belangrijk moment in het leven van de molenaarszoon, 1642, naar diens verleden terug zowel als de toekomst tegemoet. Het onderwerp vormt een stevige uitdaging, die ooit ook eens door Alexander Norda met Charles Laughton is aangegaan. Volgend jaar zullen we weten hoe Stellings overstapje van de Middeleeuwen naar onze Gouden Eeuw uitpakte. Blijvers TRIANON - "Eiland aan het einde van de wereld", een fan tastisch verhaal uit de Walt Disney-stal. CAMERA - "De tien geboden monsterproduktie naar gege vens uit het Oude Testament. Met Charlton Heston als een gi gantische volksmenner. LIDO - "One flew over the cuc koo's nest", waarin Jack Ni- Jack Nicholson cholson zichzelf overtreft. Een psychiatrische inrichting niet op z'n flatteust geschilderd met Louise Fletcher als een onbuig zame hoofdverpleegster. Kindermatinee CAMERA - "Tarzan's jungle boy". REX - „Sneeuwwitje en de ze ven dwergen". Nachtfilms CAMERA - "Two thousand mo tels" van en met Frank Zappa. REX - "De dertien zonen van de gele draak". REX „Meisjes die geen kleintjes willen". Een nogal dubbelzin nige titel voor een even dubbel zinnige sexfilm. Goede films in an dere steden "American Graffity" van Fran cis Ford Coppola, Cine "D", Amsterdam. "Fantasia" van Walt Disney, Leidsepleintheater, Amster dam. "Satyricon" van Federico Fel- lini, Cinema Oscar, Rotterdam. "The Blance" van Krzvsztoe Zanussi, Lumière the Movies, Rotterdam. Haagse Bioscopen APOLLO 1: "Grizzly", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. APOLLO 2: "Azen zijn troef'. dag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur. zo. 2.30, 4.45, 7.30 en 9.45 uur. 14 jaar. ASTA: "Het vergeten conti nent", dag. 2.30,7.15 en 9.30 uur, zo. 1.30,4.30,7.15 en 9.30 uur. 14 jaar. BIJOU: "Dorothea's lusten", dag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. 1.45, 4.15, 7.30 en 9.45 uur. 18 jaar. CALYPSO: "Fantasia", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.45, 4.15, 7.15 en 9.30 uur. AL. CAMERA: "Sherlock Jones", dag. 2.00, 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4.15 uur. AL. CINEAC: "Cleopatra Jones en het gouden casino", dag. 5.30, 7.30 en 9.30 uur. 14 jaar. CORSO: "One flew over the cuckoo's nest", dag. 2.15,6.45 en 9.15 uur, zo. 1.15, 4.00, 6.45 en 9.30 uur. 18 jaar. DU MIDI: "The Poseidon ad- venture", dag. 8.15 uur, vr., za. en zo. 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. EURO: "Aardbeving", dag. 1.30 en 7.45 uur, za.. zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur. AL. METROPOLE: "The Hinden burg", dag. 2.00,7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. ODEON 1: "Airport 1975", dag. 1.45, 6.45 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur. 14 jaar. ODEON 2: „Don't look now", dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. 18 jaar. ODEON 3: "Paniek in het Grand Restaurant", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur. AL. ODEON/THE MOVIES: "A day at the races", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur. AL OLYMPIA: "M.A.S.H", dag. 2.00 en 8.00 uur. 18 jaar. PASSAGE: "One flew over the cuckoo's nest", dag. 2.00,6.45 en 9.30 uur, za. en zo. 1.15,4.00,6.45 en 9.30 uur. 18 jaar. REX: "Diamonds are forever", dag. 11.30,1.45,4.30,7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. ROYAL '70: "Lustoord voor wilde meisjes", do.- za. en zo. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, vr. 2.00 en 6.45 uur, ma. 2.15 en 8.00 uur, di. en woe. 2.15 uur. 18 jaar. ROYAL. "Kung-Fu terreur in Amsterdam", ma., di. en woe. 2.15 en 8.00 uur, do., vr. en za. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.45, 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. STUDIO: "Sexplezier - uw -Ti- roler is hier", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4.00, 7.15 en 9.30 uur. 18 jaar. STUDIO 2000: "King Kong", dag. 7.00 en 9.30 uur, do. vr., ma. en di. ook 2.00 uur. 14 jaar. DE UITKIJK "De laatste vrouw", dag. 2.00. 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17