brengt Nederland in isolement REM OP TOELATING VAN VLUCHTELINGEN Lezers schrijven Vlinderheden Congres Abortus RIJDAG 25 JUNI 1976 i 1 Mr. F. Porlheiiie Mevrouw Gardeniers heeft in deze kolom op 17 juni gesproken over de veilige en eenvoudige positie die de oppositie in ons parlement in- Door F. Portheine Tweede Kamer voor de VVD neemt. Ik zou willen betwisten dat deze positie zo eenvoudig en veilig is. Het is in geestelijk opzicht een hard gelag te zien hoe het beleid van een regering zich gedurende ja ren in een verkeerde richting ont wikkelt. Als men het dan ernstig meent met de toekomst van ons land en ziet, dat die verkeerde rich ting keer op keer door een meer derheid in het parlement wordt ge steund, vraag ik mij wel af wie het daar nu het moeilijkst mee heeft, de oppositie of degenen die regerings verantwoordelijkheid dragen. Afgelopen week hebben wij in de Westeuropese Unie de naweeën be leefd van het niet doorgaan van de kernleveringen aan Zuid-Afrika, waarover ik in mijn vorige kolom sprak. Daar werd door enkele van mijn Nederlandse collega's een be roep gedaan op de Franse collega's om de levering ook daar stop te zet ten. Ik heb mij wel afgevraagd of het niet beter zou zijn geweest als zij na het toonbeeld van besluite loosheid dat de Nederlandse rege ring ten beste gaf, er niet beter aan hadden gedaan te zwijgen. Deze ge tuigenispolitiek van Nederland brengt ons overigens steeds meer in een interpatiónaal politiek iso lement. Immers, andere landen nemen het steeds minder dat Ne derland het om binnenlands poli tieke redenen nodig vindt zich met alles en nog wat in andere landen te bemoeien en de beschuldigende vinger op te heffen. En dan nu iets over het belangrijke debat over de bezuinigingen en de toekomstige aanpak van de economie. Als dit stuk verschijnt is het debat in de Kamer aan de gang over de betref fende regeringsnota's die veel te laat zijn verschenen. Onverstandig Vorige week sprak ik over „re geren is vooruitzien". Het kabinet denkt waarschijnlijk daaraan te voldoen door alvast voor dit jaar de bezuinigingsmogelijkheden op overheidsuitgaven te vergeten. Dit is gewoon onverstandig omdat de loononderhandelingen over wat per 1 juli a.s. zal gaan gebeuren, er heel wat gemakkelijker had voor gestaan als door drastische bezuin igingen al voor dit jaar, men had kunnen komen tot een wezenlijke verlaging van belastingen. Hier door zou iedere burger meer reëel besteedbaar inkomen verkrijgen. Men zegt wel eens, die jongens van de VVD beredeneren alles uit 'economisch gezichtspunt. Men vergeet dan dat de gehele volksge meenschap deel uitmaakt van dat economisch proces. Een proces dat beheerd wordt door economische wetmatigheden, die men niet straf feloos kan overtreden.Dat heeft he laas dit kabinet vanaf zijn optreden wel gedaan door de overheidsuit gaven geweldig te laten groeien waardoor weer meer belasting ge heven moet worden. Als nu de mi nister van Financiën in Vrij Neder land van 19 juni zelf erkent, dat hij het wat die uitgaven betreft ver keerd gezien heeft, dan geeft dat toch een brevet van onvermogen aan het kabinet om de problemen aan te kunnen. Nu zou men nog kunnen zeggen: deze erkenning komt te laat, maar men zou er nog een beetje vrede mee kunnen hebben als het roer werkelijk radicaal werd omgebo gen. Dat gebeurt in de bezuin igingsnota bepaald onvoldoende, en zoals ik al zei, voor dit jaar om te beginnen, al niet. Tegenplannen De VVD heeft haar tegenplannen gepubliceerd. Uitgaande van de zelfde basisgegevens als het kabi net is men gekomen tot minder overheidsuitgaven, daardoor minder belastingdruk, met als ge volg meer mogelijkheden voor het bedrijfsleven. Dit komt ten goede aan alle burgers en het voorziene werkloosheidscijfer komt lager uit dan bij de regeringsplannen. Ik hoop en verwacht dat deze plan nen, de vrucht van veel studie en overleg, de aandacht zullen krijgen die hem toekomt. Er is nog een bijsmaakje aan dit de bat. Het kabinet zegt dat de kamer deze - onvoldoende - bezuin igingsoperatie tot 1980 krijgt, mits aan de voorwaarden voor het aan vaarden van toekomstige wijzigin gen in de naatschappijstructuur met veel nivellering wordt voldaan. Een koppelverkoop die uit demo cratisch oogpunt in ons staatsbes tel m.i. bedenkelijke kanten heeft. En dan heb ik het nog met gehad over de plannen met de structuur, pardon, oriëntering van de econo mie. Hierover een volgende keer. Wel zou ik er nu al op willen wijzen dat de positie van de kleinere on dernemingen, die bepaald onder de sociaal zwakkeren kunnen worden gerangschikt, zeer onvoldoende aandacht krijgt in de nota. In de te gemoetkoming aan investeringen wordt die sector, die voor de ge spreide werkgelegenheid zo van belang is, vrijwel nauwelijks be trokken. En dat in een nota die ook ondertekend is door de staatssecre taris voor midden- en kleinbedrijf. Meningen op deze pa gina geuit, zijn voor re kening van de auteurs. Bijdragen van lezers zijn welkom. De regering is ongerust. Zij vindt dat teveel vluchtelingen in Neder land asiel aanvragen. Vluchtelin gen, die vaak zeer moeilijk en nu vrijwel helemaal niet meer aan de slag kunnen komen en die de toch al moeilijke economische situatie dus verergeren. Maar diezelfde regering, die keer op keer getuigt van haar idealistische doelstellingen in de binnen-en bui tenlandse politiek vindt het natuur lijk uiterst pijnlijk om openlijk paal en perk aan de vluchtelingen stroom te stellen. Want juist deze regering wil zich, meer dan welke ooit vóór haar, inzetten voor het lot van arme volkeren en beklagens waardige groepen. Het ministerie van Justitie heeft daarom in het geheim de rem gezet op de toelating van vluchtelingen. Dat gebeurt, door asiel-zoekenden dagenlang op het politiebureau van Hoofddorp te ondervragen om te doen, alsof dat politiebureau buiten Nederlands grondgebied ligt. Door deze fictie toe te passen, kun nen de vluchtelingen weer naar het land van hun herkomst worden te ruggestuurd met dezelfde lucht vaartmaatschappij, waarmee zij hier aankwamen en voor rekening van die luchtvaartmaatschappij. Maar wat veel belangrijker is: door deze fictie meent het ministerie de richtlijnen te kunnen ontduiken, die het in 1974 vaststelde voor de behandeling van asiel-aanvragen. Die regels zijn immers slechts van toepassing in Nederland en de vluchteling bevindt zich volgens de autoriteiten niet op Nederlands grondgebied. Het gevolg daarvan is weer dat de asiel-zoekende vluchteling geen rechtsmiddelen heeft en geen juri dische bijstand krijgt, als het minis terie van justitie besluit dat er voor zijn eventuele asiel-aanvrage niet voldoende gronden aanwezig zijn. Teruggestuurd Hoe ernstig de gevolgen van deze nieuwe politiek kunnen zijn, ervoer eind april een Iraakse Koerd die vanuit Perzië via Syrië en Turkije hierheen was gevlucht. Hij werd zonder mankeren na vier dagen op sluiting in Hoofddorp terugges tuurd. Een hoge ambtenaar van het ministerie van justitie zei desge vraagd dat Koerden in Irak, Perzie, Syrië en Turkije geen enkel gevaar lopen. "Daar hebben we nog nooit van gehoord". Twee andere Koerden, die eind mei op Schiphol aankwamen, had den meer geluk: zij werden vijf da gen lang op het politieburau vast gehouden, alweer "buiten Neder lands grondgebied." Maar omdat hun aanwezigheid in Nederland via de pers bekend was geworden, moest het ministerie van justitie zeer tegen zijn zin hun een inreis- vergunning geven. Had men hen weggestuurd, dan waren zij niet meer in Syrië toegelaten, omdat dat land hun uitsluitend een uitreis- vergunning zonder recht op terug keer verstrekt had. Garantie Hoe onplezierig het ministerie zijn eigen beslissing vond, bleek al en kele dagen later. Toen liet staatsse cretaris Zeevalking de in Neder land aanwezige Koerden weten dat hij tot een handel bereid was. Inruil voor asiel van de twee en aan een nog uit te nodigen klein groepje Koerden (minder dan twintig per sonen) zouden de hier aanwezige Koerden hen "een garantie" moe ten geven dat geen verdere indivi duele vluchtelingen hun toevlucht in Nederland zouden zoeken. Een dergelijke benadering is uniek in de geschiedenis van het vluchte lingenbeleid en volkomen in strijd met de Conventie van Geneve, die ook door Nederland is getekend. Dit verdrag handelt namelijk over personen, die "gegronde redenen hebben vervolging te vrezen". Uit eraard wordt niet gesproken over aantallen.Integendeel, het verdrag verbiedt uitdrukkelijk dat men asiel-zoekers terugstuurt naar het land, waar zij vervolging te duchten hebben. En komen er zó vele vluch telingen naar een bepaald land, dat daardoor moeilijkheden ontstaan, dan wendt zo'n land zich tot het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN, dat tracht andere landen bereid te vin den hen op te Onzedelijk voorstel Maar de staatssecretaris liet het niet bij dit onzedelijke en onuitvoerbare voorstel (hoe garandeer je trou wens dat mensen, die in gevaar verkeren, niet vluchten?). Hij deelde ook mee dat de 33 door Ne derland uitgenodigde Koerden (aan wie in tegenstelling tot alle an dere uitgenodigde vluchtelingen- groepen de vluchtelingen-status werd geweigerd, omdat hun strijd in de ogen van de Nederlandse overheid "niet aanvaardbaar" was), nu alsnog verandering van hun sta tus mogen aanvragen. Ook hier weer die eigen rechtsin- terpretatie: een eerdere schikking waaruit hun status was geweigerd, was op een zodanig tijdstip gege ven, dat zij krachtens de wet niet in hoger beroep konden gaan. Een hernieuwde aanvrage kan alleen ingediend worden, indien zich feiten voordoen. Maar toch mag die aanvrage nu wel her nieuwd worden, hoewel er geen enkel nieuw feit is. Waarom handelde de staatssecreta ris opeens zo vriendelijk? De reden werd duidelijk uit zijn toelichting. De Koerden dienden zich nu niet langer via de pers over hun status te beklagen, omdat zulks door het ministerie van Buitenlandse Zaken als "onaangenaam" zou worden er varen, waardoor de kansen op toe lating van een nieuwe groep (inruil voor de weigering van alle toekom stige individuele asiel-zoekers) ge ringer zouden worden. In met- ambtelijke taal heet zo'n voorstel afkoop. Verontwaardiging Wat voor de Koerden geldt, is ook op ander asiel-zoekers van toepas sing, hoewel het daar iets minder grof wordt gespeeld. Want juist bij de Koerden-opvang zijn zulke gro te, vermeende politieke- economische belangen van Neder land gemoeid (vriendschap met Irak en Perzie), hetwelk het minis terie van justitie met de allergroot ste verontwaardiging heeft ont kend, maar tegenover de vluchtin- genorganisatie tevoren had beves tigd. Niet ontkend werd echter of men bij de status-toekenning overwe gingen laat gelden, die puur eco nomisch zijn op het binnenlandse vlak ("Mijnheer, hoeveel kunnen wij herbergen?"). Op het gebied politiek kan m ging gerust kleine landje de buitenlandse i bij die overwe- pure willekeur spreken. Want personen, die aan de strijd van afschijdingsbewegingen hebben deelgenomen en daardoor in moeilijkheden zijn gekomen, verdienen de vluchtelingen-status niet, zo werd mij verzekerd. Hun strijd is, zoals die der Koerden, "niet-ideologisch", het is een strijd die uitsluitend en alleen om een stukje grond gaat." Op de vraag, hoe het dan met de Basken zit, luidde het antwoord: "Als een Bask twintig jaar gevagenisstraf krijgt, kun je gevoeglijk aannemen dat hij vooral kreeg omdat hij zich tegen verzet tegen het fascistische regime in Spanje". Met deze pseudo-intellectuele hersengym nastiek kan men naar goeddunken en per geval iedere politieke beslis sing goed- of foutpraten. Pressie Een groep asiel-zoekende Aramese christenen uit Turkije die in dat land een zware godsdienstvervol gingen bloot staan van de kant van de Moslim-bevolking met stilzwij gende goedkeuring van de Turkse overheid, werd in Hoofddorp slechts een dag vastgehouden. Maar dat kwam, omdat een voor malige Nederlandse minister zich hoogstpersoonlijk voor hen had in gezet. Voordien werden drie Ara mese christenen die aan precies de zelfde vervolgingen hadden bloot gestaan, door de grenspolitie naar Turkije teruggestuurd, omdat hun aankomst in Nederland met onvol doende pressie gepaard ging om hen toe te laten. De conclusie is eenvoudig. Wij wil len barmhartig zijn voor of solidair zijn met de verdrukten. Zodat wij ons op de borst kunnen slaan van wege de goede zorgen, die wij be steden aan die paar honderd vluch telingen, die wij ten overstaan van iedereen zo hartelijk in ons midden opnemen. Maar wee de vluchteling die hier zo maar, zonder kruiwagen probeert binnen te komen. Hij wordt, als het ook maar even kan (en het kan vaak, want controle is er niet aan gezien de vluchtelingenorganisa ties praktisch nooit door het minis terie van justitie in deze zaken inge schakeld worden) als overbodige ballast de nacht weer ingestuurd, van waar hij kwam. Opnemen van brieven in deze De redactie behoudt zich rubriek behoeft niet te bete- daarenboven het recht voor kenen dat de redactie het met om bijdragen te weigeren de inhoud eens is. dan wel in te korten. n uw rubriek "Meningen" d.d. 10-6 aat drs. W. van Lookeren Cam pagne (in zijn artikel "Minderheden /eren zich in Europa") uitgebreid t op het probleem van de minder- eden in Europa. Voor een belang- i)k deel is dit een probleem ten gc- olge van het onderdrukken van .et taaleigen van de verschillende linderheden. De geachte inzender eeft zoveel voorbeelden van vol- 'eren aan wie het niet toegestaan is ich in hun eigen taal uit te drukken at daar weinig aan toe te voegen is. >e titel van de betreffende "Me- ing" suggereert dat deze toestand i ontwikkeling is, met andere 'oorden dat de bedoelde "minder- eden" zich aan deze onderdruk- :ing van hun eigen taal aan het ntworstelen zijn of daar zeer poedig aan gaan beginnen. Mijns iziens juist. Tc andere zijde echter lokt het per spectief van een Europa, dat door verkeersmiddelen, langere vakan ties, betere ontwikkeling, steeds meer open komt te liggen voor ie dereen. Hier nu stuit men op het probleem van de communicatie. Wil men de mogelijkheid hebben om als gewoon mens met gew.one mensen te spreken overal, in Eu ropa en daarbuiten, dan zal er naast de nationale en volkstalen een ge meenschappelijke Europese, nee wereldtaal moeten komen. Deze taal zal er komen; sterker nog: die taal is er al: Esperanto. Het is een taal gemakkelijk te leren voor iedereen; met een uitgebreide (we reldliteratuur. Over de gehele we reld vindt men beoefenaren. De jaarlijkse kongressen maken het voor iedereen duidelijk: langs deze weg en langs deze weg alleen komt men tot begrip tussen de mensen. H. J. BEYNE, Vijf Meilaan 131, Leiden. Beste Dick Tesselaar, je hebt mij weer eens versteld doen staan. Stond ik andere keren versteld van je beleidsvoornemens, ditmaal werd ik met stomheid geslagen door een van jouw hand afkomstig stukje in deze krant van vorige week donderdag. Je schrijft in dit stukje o.a. over een congres van welzijnswerkers van de commissie oriënteringsdagen. Nu daar ben ik ook geweest. Vandaar dat ik met een gerust hart jouw visie op dit congres als onzin kan betitelen. Wat zijn namelijk de feiten? 1) Van de 62 Aanwezigen waren er 31 welzijns werkers. De andere aanwezigen waren of beleidsmedewerkers van een of andere gemeente, of buro- direkteuren of wethouder of iets dergelijks; 2) Van deze 31 welzijns werkers waren er 5 van het vrouwe lijke geslacht. Onder deze 5 bevon den zich 3 maatschappelijk werk sters van boven de veertig, waarbij slechts een kenner kan zien of zij wel of niet een BH droegen. Van de overige 2 dames droeg er inderdaad een geen BH. Ik kan me indenken datje dit is opgevallen, ik vond haar ook leuk om te zien. 3) De langharige, bebaarde welzijnswer kers waren ook op de vingers van een hand te tellen. Wel waren er een paar alternatief uitgedoste we thouders. (Vlot overhemd, ribbel- broek, redelijk lang haar, baard, af ijn je kent ze wel). Tot zover dan mijn kritiek op jouw beschrijving van de mensen op dit congres. Het valt me echt van je tegen datje nog zo in achterhaalde clichés denkt. Maar ook over de in houd sla je wartaal uit. Komt dit misschien omdat je van de twee da gen dat dit congres duurde een och tend en een middag niet aanwezig was? Of komt het omdat je tijdens dit hele congres moeite had om de slaap uit je ogen te verjagen? Een feit is wel dat je de inhoud van dit congres totaal verkeerd begrepen hebt. Niet de "freaks", zoals jij je uitdrukt, waren tegen decentralisa tie, maar de Weldenkende wel zijnswerkers waren tegen deze vorm van decentralisatie. Er was namelijk geen sprake van decentra lisatie in het behandelde onder werp (de Rotterdamse situatie), wat behelsde dit voorstel namelijk? In Rotterdam mogen een groep buurtbewoners samen met een (gemeentelijke) welzijnscoördina- tor een welzijnsplan voor hun buurt opstellen. Dit plan wordt dan door de gemeenteraad aangenomen of niet. Heel in het kort komt het hier op neer. Noem jij dat decentralisa tie? Als de gemeetnteraad het plan afwijst gaat het gewoon niet door. Zo simpel ligt dat. Hier in Leiden kennen we deze vorm van inspraak of 'decentralisatie' al lang. Elk jaar bieden een groot aantal i verschillende wijken jou een bun deling aan van wensen onder de ti tel: "vragen en wensen". Dan worden ze op het stadhuis uitgeno digd om deze vragen en wensen toe te lichten, waarna het boekwerkje of ergens onder in een burola be land, of in de prullebak. Blijkbaar is dat een vorm van decentralisatie die jou wel aan staat. Nu, mij niet. Don Hansen teamleider stichting het Vijf Ho- venhuis Haag weg 170 Leiden Geachte collega Jasperse, na uw tweede ingezonden stuk betr. abor tus provocatus, voel ik mij ge dwongen mij openlijk achter u te scharen. Mijn werk ligt op psychiatrisch ter rein: ik kan bevestigen dat menig maal (soms lange tijd later) na een uitgevoerde abortus provocatus de gevolgen voor de vrouw niet uit blijven (schuldgevoelens, depres sie enz.); aan de arts om dan te helen wat eigenlijk niet meer te helen is. Als co-assistent heb ik lx geassis teerd bij een dergelijke ingreep: dit was voor mij voldoende om vol gende keren te weigeren. Ik blijf het op ethische gronden en uit ge loofsovertuiging (ook voor ons geldt nog steeds het Goddelijk ge bod "Gij zult niet doden") zonder meer afwijzen. Wel is het van het grootste belang dat voorlichting en preventie een grotere plaats moeten innemen en als de ongewenst zwangere zich tij dig tot een arts wendt, heeft zij juist recht (omdat ze deze moed tenmin ste opbrengt) op intensieve bege leiding. Het is dan ook onze plicht steun te verlenen en te begeleiden waar mogelijk. D. van Rossum, Arendshorst 166, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11