Wij weten niet wat "leven" is Gesprek Vorster- Kissinger brengt niets concreets Leven elders in het heelal Berlinguer aandeel wil in regering Italië Als de tandarts ontdekt dat je vier kronen nodig hebt, is't handig om een geldvoorraadje te hebben.' Net n NMB Service-krediet." Protesten rond conferentie Giscard wil nauwere band met Engeland NMB DONDERDAG 24 JUNI 1976 BUITENLAND PAGINA 9 Zoeken naariets in een hooiberg Er doet zich een uiterst merkwaar dig probleem voor, wanneer we in de geschetste baaierd van ruimte tijd, die kosmos heet gaan zoe ken naar buitenaards leven: We we ten niet waarnaar we moeten zoe ken want tot dusver is niemand er in geslaagd een sluitende definitie van "leven" te geven, laat staan van intelligent leven waarnaar onze grootste nieuwsgierigheid uit gaat vanwege ons natuurlijk verlangen niet "alleen" te zijn. We kennen wel talloze eigenschap pen van eindeloos lijkende varia ties van aardse levensvormen, maar die hoeven nog niet bepalend te zijn voor het begrip "leven". Eén voor beeld is genoeg om dat te illustre ren. Men kan leven op grond van gemeenschappelijke kenmerken definiëren als een "organisme of systeem dat zich kan reproduceren, dat een stofwisseling bezit en dat ontstaat en afsterft". Het lijkt een kloppende definitie maar is het niet. Daaronder valt namelijk ook een bosbrand: die ontstaat, kent een stofwisseling (het vuur verteert het hout om zich in stand te houden) en vermenig vuldigt zich doorvonken uit te laten zwermen op de wind zoals paarde bloemen hun zaadjes op de wind laten wegzwerven, om tenslotte af te sterven, langs natuurlijke weg of op gewelddadige wijze als het slachtoffer van brandweerlieden. Maar toch zal niemand een bos brand "leven" noemen in de zin van het leven van mens, dier of plant. Deze moelijkheid bij het afbakenen van het begrip leven maakt ook de speurtocht ernaar bijzonder moei lijk, vooral wanneer we dat met in strumenten doen die we een be paalde opdracht moeten meegeven en die niet zelf selectief objecten kunnen selecteren. Daarbij komt nog, dat we al op aarde verschillende configuraties van leven hebben van geheel uit eenlopende aard. We doelen hier mee op het onderscheid tussen ma terieel en on-stoffelijk leven. Zuiver materieel, stoffelijk leven zien wij in planten, hoewel de laat ste jaren gerede twijfel is ontstaan over de volledige afwezigheid in de flora van on-stoffelyke levenscom- Door P. Bok ponenten. De mens en vele dieren zijn voorbelelden van materieel èn onstoffelijk leven in combinatie. Onder on-stoffelijk leven verstaan wij dan de zeer rële maar slechts vaag omschrijvende begrippen als bewustzijn, geest, ziel, gevoel en wellicht ook intellect. Zonder ons in theologische beschouwingen te willen storten vermelden we hier dat volgens velen het "leven in het hiernamaals" beschouwd zou kun nen worden als on-stoffelijk leven losgemaakt van de aardse materiële component. Ook "bovennatuurlij ke" krachten zouden een dergelijke vorm van leven kunnen zijn, en daarmee ook een eventuele "Schepper" in de christelijke zin, die beschouwd wordt (in tegenstel ling tot de goden van de klassieke godsdiensten) als een zuiver on stoffelijke entiteit. Onze kennis en wetenschappelijke waarnemingsmethodieken schie ten tekort wanneer het er om gaat dit soort leven aan te tonen, maar ook om aan te tonen dat dit soort "leven" een fictie is. Zeker is, dat bewustzijn hebben. een heel ander soort component van ons leven dan de stoffelijke, ook al is dit bewustzijn nauw ver bonden met de verwering van zeer materiële zaken als de hersenen. We mogen derhalve de mogelijk heid van geheel on-stoffelijke le vensvormen elders in het heelal niet bij voorbaat uitschakelen en niets geeft ons het recht ten aanzien van zulke verschijnselen over "bo vennatuurlijke zaken" te spreken. Het kan heel goed een zeer "natuur lijke" levensvorm blijken te zijn die veelvuldig voorkomt maar door onze beperktheden alleen nauwe lijks of niet te detecteren valt. Een moeilijkheid is voorts dat bij gebrek aan nauwkeurige definitie ook de grens tussen dood en levend op aarde moeilijk is te trekken. We denken dan niet aan het vastellen van die grens in medisch opzicht waarover de laatste jaren door reanimatie- en transplantatie- technieken zulke diepgaande dis cussies gaande zijn maar aan de sta tus van bv virussen. Zijtonen ken merken van het leven maar even zeer van dode stof. Er is blijkbaar een grensgebied, waarin leven en dood niet zo een voudig zijn te be palen. Virussen tonen tijdens inac tiviteit alle kenmerken van dode kristallen maar actief van parasitair levende organismen. Al deze problemen maken een speurtocht naar leven elders in het heelal tot een "levensgroot" vraag stuk, en voorlopig zullen we het dan ook maar moeten doen met het zoeken naar die eventuele leven svormen, die wij ook op aarde zou den hebben herkend als leven. Dat betekent echter ook, dat we naar de aardse normen gaan zoeken, terwijl er nauwelijks een reden is om te verwachten, dat elders in het heelal eventueel leven zich zal hebben ontwikkeld langs lijnen evenwijdig aan die op aarde. Toch zullen we het er mee moeten doen, en er zijn ook wel aanwijzin gen, dat de basiseigenschappen van het aardse leven hoogstwaar schijnlijk een Universeel karakter hebben. Maar het blijft zoeken niet naar een speld meer naar "iets" ii hooiberg die kosmos heet. En verschijnsel met alle ken merken van een toch vrij goed. omschreven definitie van "leven", maar toch geen leven in de zin die wij bedoelen bij onze speurtocht: Een bos brand die ontstaat, groeit zich voedt en een "spijsverte ring" heeftzich reproduceert en uiteindelijk afsterft. BODENMAIS, Beieren (Reuter/UPI) - De premier van Zuid-Afrika, John Vorster, en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken dr. Henry Kissinger, zijn gisteren in het Beierse Bodenmais bijeengekomen voor hun als "af tastend" omschreven gesprek, dat weinig tastbaars ople verde. Kissinger had op weg naar Boden- bond werd door 400 personen deel- mais voor zijn twee dagen durende genomen, conferentie met Vorster tegen ver slaggevers gezegd, dat hij er "niets Gevaar concreets" van verwachtte. Vorster van zijn kant had laten Volgens welingelichte knngen zou doorschemeren dat ook hij een Kissinger tegen Vorster hebben ge hard standpunt zou innemen. zegd dat er gevaar is voor een ras- senoorlog in het zuiden van Afrika, Rpfntrin fTpn tenzij snel maatregelen worden ge- Deiügingen nomen om ongelijkheden tussen blank en zwart weg te nemen. Een vijftigtal demonstranten was Kissinger heeft ook aan de Zuidaf- naar Bodenmais gegaan om tegen rikaanse premier gevraagd zijn in de aanwezigheid van beide staat- vloed bij premier Ian Smith van slieden te protesteren. Toen de he- Rhodesië aan te wenden onder- likopter van de Amerikaanse mi- handelingen met de zwarte meer- nister was geland op een wei bij ho- derheid in dat land te hervatten tel Sonnenhof, riepen ze "weg met over de toekomst van de opstan- moordenaars en imperialisten", dige Britse kolonie. Toen Kissinger glimlachend verder ROME (Reuter) - Italiës nistenleider, Enrico Berlinguer, heeft gisteren verklaard dat zijn partij een rol in de regering moet hebben na haar grote winst bij de afgelopen verkiezingen. In een van zijn eerste vraagge sprekken sinds die verkiezingen vertelde hij de Italiaanse krant "corriere della Sera" dat "de re sultaten onze overtuiging beves tigen dat er geen uitweg uit de Isabella Peron is politieke rechten kwijt BUERON AIRES (Reuter) - De mi litaire leiders van Argentinië hebben gisteren ex-president Maria Estela Peron en 35 voorma lige regerings- en vakbondsfunc tionarissen hun politieke rechten ontnomen. Deze maatregel is genomen, zo werd in een regeringscommuni- que gezegd, omdat zij "het opper ste belang van de staat hebben geschaad". Peron en de met haar "bestrafte" functionarissen zullen in diverse delen van het land worden geïn terneerd. Isabella Peron verblijft sinds zij op 24 maart werd afgezet min of meer gedwongen in haar buitenverblijf in het zuidwesten van Argentinië. Ook Hector Campera eens presi dent van het land, acht voorma lige ministers en de ex-voorzitter van het Lagerhuis, Raul Lastiri, zijn door deze maatregel getrof- Ten. Is&bels trouwe steun en toe verlaat. ex-minister van sociale zaken Lopez Rega, behoort even eens tot de35 functionarissen. Hij verblijft momenteel in Spanje en om zijn uitlevering is verzocht. De in Polen geboren voormalige minister van economische zaken, Jose Gelbard is zijn Argentijnds staatsburgerschap ontnomen. PHILADELPHIA - Een DC-9 van de Amerikaanse maat schappij Allegheny Airlines is gisteren bij de landing in Phila delphia neergestort. Volgens functionarissen van het vlieg veld zijn 53 mensen gewond. Het straalvliegtuig brak in tweeën en vloog in brand. Het toestel maakte een tussen landing op een binnenlandse vlucht van Con necticut naar Memphis, Tennes- ONTPLOFFING - Bij een ontplof fing en het neerstorten van een be tonnen plafond in een fabriek in Zmigrod in het westen van Polen zijn acht vrouwen gedood en 17 mensen gewond, aldus meldde het blad Tri buna gisteren De ontploffing deed zich voor in de ventilatie-inrichting. Een speciale regeringscommissie is begonnen met het onderzoek naar de oorza ken van de ramp. LONDEN (DPA, AFP, Reuter) - De Franse president, Giscard d'Es- taing, heeft gisteren in Londen gepleit voor een nieuwe en ac tieve samenwerking tussen Groot-Brittannië en Frankrijk in de plaats van hun eeuwenoude rivaJiteit. In een toespraak tot een gezamen lijke bijeenkomst van beide hui zen van het Britse parlement zei het Franse staatshoofd dat de be trekkingen tussen beide landen in de afgelopen jaren aanzienlijk gewijzigd waren. "Wij willen dat onze betrekkingen met u even ac tief en vertrouwensvol zijn als die met onze eerste partners in de gemeenschappelijke markt". Herinnerend aan de scherpe on derhandelingen die voorafgingen aan de Britse toetreding tot de gemeenschappelijke markt drie jaar geleden, zei Giscard: "Frank rijk was er eerst niet zeker van wat u had besloten. Het is nu blij uw partner te zijn. Dertien jaar lang spraken wij door een geslo ten deur, hetgeen verklaart waarom wij elkaar niet zo vaak zagen en waarom wij elkaar niet altijd begrepen". De Franse president en de Britse premier- besloten voortaan eens per jaar bijeen te komen voor gemeenschappelijk overleg. liep, begonnen ze te fluiten. De betogers hadden hun gezichten zwart gemaakt en spandoeken bij zich met het opschrift "apartheid is moord". Sfeer Ook vond er een betoging ten gun ste van premier Vorster plaats die was georganiseerd door de natio nale democratische partij van Duitsland, die pamfletten uit deelde met de tekst "één Angola is genoeg - blijf op uw stuk staan". Vorsters conferentiegenoot, Kis singer, werd door de demonstran ten afgedaan als de man "die de vrije wereld uitlevert". Het eerste onderhoud tussen Vor ster en Kissinger begon om half vijf en duurde enkele uren. Woordvoerders van beide delega ties hebben niets willen onthullen over de sfeer waarin wordt gespro ken noch over de onderwerpen. Protesten De besprekingen worden vandaag in het 40 kilometer verder weg ge legen Grafenau - waar Kissinger logeert - voortgezet. Terwijl de ontmoeting haar beslag heeft, nemen de protesten in Duits land ertegen toe. In Essen betoog den 450 leden van de Jungsozialis- ten - de jongerenafdeling van de SPD - en de anti- apartheid beweging. Aan een bijeenkomst in Frankfort van de Westduitse communisten- ADVERTENTIE 'n Servicekrediet betekent: doorlopend een geldvoorraadje hebben. U spreekt één keer 'n bedrag af en 'n vaste aflossing per maand. En neemt geld op als u t nodig hebt. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. U kunt altijd uw nog niet opgenomen geldvoorraadje opnemen, mooenstandsbank evenals het reeds afgeloste bedrag. NEDERLANDSCHE crisis is zonder de kracht va communisten". Berlinguers idee werd echter i weekblad "Panorama" pen door de christen democratische voorman Flami- nio Piccoli: "We kunnen met geen mogelijkheid oplossingen aanvaarden die een communisti sche deelneming in de regering met zich meebrengen". En "we zullen dit standpunt niet verla ten". De verkiezingen versterkten zowel de regerehde christen democraten als de communisten, maar schiepen een gevaarlijke politieke impasse, aangezien geen van beiden over een parle mentaire meerderheid beschikt. Een oplossing lijkt van de socia listen af te hangen, die tien pro cent van de stemmen kregen. De zen hebben echter verklaard slechts een coalitie te willen aan gaan met de christen-democraten als de communisten ook mee doen. De leider van de Italiaanse christen-democratische partij, Amintore Fanfani, heeft ver klaard dat zijn partij wel een coa litie wil met de socialisten, maar dat deelneming van de commu nisten aan een CD-regering uit gesloten is. Hij zei dat de christen-democraten openstaan voor een "dialoog" met de com munisten, maar dat er geen "rol verwarring" moet zijn tussen de regeringspartij en de communis tische oppositie De christen democraten hebben na de jongste verkiezingen hun positie als grootste partij kunnen hand haven, niettegenstaande een re cordwinst van de communisten. Een christen-democratische coa litie met de traditionele partners van het centrum en rechts van het centrum is echter niet meer mo gelijk door het verlies dat die par tijen hebben geleden. Fanfani heeft echter te kennen ge geven dat de CD hoopt de socia listen (PSI) te kunnen overreden terug te komen van hun weige ring zitting te nemen in een kabi net als daarin geen communisten zouden worden opgenomen. Een coalitie van CD en PSI zou geen voldoende meerderheid in het parlement hebben. Men spe culeert echter dat wellicht andere partijen de basis van het kabinet zouden kunnen verbreden of dat de communisten een dergelijke regering zouden "gedogen". Door de uitkomst van de Italiaanse verkiezingen zijn zaken tegen enkele leden van het parlement vertraagd Een hertelling van de stemmen wees gisteren uit dat Sandro Saccucci, een in Londen gearresteerde neo-fascist die er van wordt beschuldigd betrok ken te zijn bij de moord op een jonge Italiaanse communist, is herkozen voor de Kamer van Af gevaardigden. Dit betekent dat zijn parlementaire onschend baarheid automatisch is hersteld. Deze was opgeheven door het oude parlement om zijn berech ting mogelijk te maken. De Ita liaanse justitie heeft Engeland om zijn uitlevering verzocht.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9