Kamer akkoord met pijlerdam Bemiddeling regering verwacht Tegen twee artsen 3 maanden geëist Duisenberg wil uitgaven niet extra verlagen aktueel y_ wereldklasse parket: PAGINA 7 Om werkgevers en werknemers alsnog tot akkoord te bewegen DEN HAAG (SP) - In politiek Den Haag heerst grote spanning. Na het gisteren mislukte loonoverleg tus sen werkgevers en werknemers zijn nu aller ogen gericht op de re gering. In het bijzonder op minister Boersma van sociale zaken. Zal hij met toestemming van het kabinet de lonen na 1 juli opnieuw aan de ketting leggen? Of zal er nog een uiterste poging in het werk worden gesteld om werkgevers en werknemers alsnog tot een ak koord te bewegen? Het laatste lijkt het meest waar schijnlijk. De ministers Duisen- berg (financiën), Lubbers (econo mische zaken) en Boersma zouden werkgevers en werknemers van daag polsen. Als blijkt dat er misschien toch nog een heel klein beetje speelruimte in zit, zal de regering niet nalaten die te gebruiken. Er wordt zelfs over gedacht premier Den Uyl er op af te sturen. Hij moet werkgevers en werknemers op bezielende wijze naar elkaar toe praten. Afgelopen zaterdag zei Den Uyl op de PvdA- partijraad in Zeist al, dat er met de "vrienden van de vakbeweging" via overreding en overleg wel over eenstemming bereikt zou kunnen worden. Het kabinet móét wel bemiddelen tussen werkgevers en werknemers. Vooral omdat bij nadere bestuder ing van de loonvoorstellen van de afgelopen twee weken blijkt dat werkgevers en werknemers, on danks ogenschijnlijk grote netto verschillen, elkaar toch tamelijk dicht waren genaderd. Onder die omstandigheden een loonmaatre gel afkondigen is vragen om moei lijkheden. De kans dat een voor de werkne mers vrijwel zeker ongunstige loonmaatregel zal uitwerken als een vonk in een kruitvat is leven sgroot aanwezig. Vergelijking Hoe dicht de heren elkaar gisteren in het overleg genaderd waren blijkt wel uit vergelijking van de volgende cijfers. Voorzitter Wim Kok van de Federatie Nederlandse Vakbeweging was bereid het "hei lige" getal van 55 gulden netto op 1 juli los te laten. In kleine kring zei hij dat de FNV uiteindelijk ook ge noegen zou hebben genomen met 5 gulden loonsverhoging minder. De christelijke vakcentrale CNV was bereid genoegen te nemen met 44 gulden netto. En werkgeversvoor zitter Van Veen (VNO) was bereid om dicht in de buurt van die 44 gul den netto te gaan zitten, na eerst 38 gulden als "uiterste" grens ge noemd te hebben. Het verschil tussen wat de werkge vers uiteindelijk wel zouden heb ben toegestaan en wat de FNV als laatste bod achter de hand hield, is netto dus maar 6 gulden per maand. Over de vraag wie voor het misluk- ,ken van het loonoverleg verant woordelijk gesteld moet worden lopen de meningen nogal uiteen. De werkgevers hebben zich tegen de 55 gulden van de FNV verzet, omdat de totale loonstijging daar door in 1976 zou uitgaan boven de door hen toelaatbaar geachte 9,1 procent. Het FNV-voorstel komt neer op een stijging van de loonsom met 9,5 procent. Minister Boersma liet onlangs doorschemeren dat de werkgevers een stijging met 9,3 ook nog wel wilden pikken. Dat percen tage komt exact overeen met de voorstellen van het CNV. Op het gebied van de totale loon stijging was men elkaar dus ook al zeer dicht genaderd. Dat Van Veen het percentage van 9,3 uiteindelijk niet heeft voorgesteld komt door de werkgevers in het midden- en kleinbedrijf. Daar zou een derge lijke loonsomstijging niet betaald kunnen worden. Maar voor dat eu vel zou minister Boersma al het in strument van een verdere loonkos tensubsidie achter de hand hebben gehouden. Bovendien werken daar veel jeugdigen aan wie niet het volle pond hoeft te worden betaald, zodat het de totale loonstijging van 9,3 in dat deel van het bedrijfsleven nog wel zou zijn meegevallen. Alles overziende kan (zeer voor zichtig) de conclusie worden ge trokken dat het loonoverleg is stuk ïn op de starre houding van De werkgevers hebben in de herfst van vorig jaar gesteld dat de som van alle lonen in 1976 met niet meer dan 8 procent zou mogen stijgen. De regering heeft bij de loonin- greep voor de eerste helft van dit jaar gezegd dat daar nog wel een procentje bij kon. De werkgevers hebben zich daar mokkend bij neergelegd. Met een stijging van de loonsom van 9 procent correspon deert een door de regering beoogde hadnhaving van de koopkracht voor de inkomens rond de 20.000 gulden. Later zijn door regering en werkgevers voorstellen gedaan die neerkomen op een handhaving van de koopkracht voor de beroemde doorsnee (modale) werknemer (ge huwd, 2 kinderen, 26.000 bruto per jaar exclusief vakantiegeld). Dat had een stijging van de loonsom met 0,1 0,2 procent meer tot ge volg. De werkgevers wilden zich ook daarbij neerleggen. Maar voor de FNV was dat alles nog niet ge noeg. De FNV wilde uiteindelijk welis waar afzien van een bruto prij scompensatie van 102 gulden. Maar zij moest en zou wel 55 gulden netto bij elkaar krijgen. Inwilliging van die eis zou niet al leen een grotere loonstijging tot ge volg hebben dan regering en werk gevers willen, maar ook de prijzen verder opdrijven. Van de doelstel ling van het kabinet om de inflatie te bestrijden zou dan in 1976 alweer minder terecht zijn gekomen. AMSTERDAM - Op de Willem sparkweg in Amsterdam is men begonnen de iepen te injecteren met een speciale vloeistof "Fer- rum 10", dat ervoor zorgt, dat de poriën van deze bomen te ver wijden. AUe iepen in Amsterdam ondergaan deze behandeling, omdat ze aangetast zijn door een soort luis, dat de poriën doet dichtslibben. In totaal gaat het om zo'n 900 tot 1000 bomen, die in een paar dagen door een ploeg van tien personen worden be handeld. DEN HAAG (SP) - Met de bouw van een doorlaatbare dam in de mond van de Oosterschelde zal snel worden begon nen. De Tweede Kamer is gistermiddag akkoord gegaan met het voorstel van minister Westerterp (verkeer en wa terstaat) om de Oosterschelde half-open te laten. De aanleg van zo'n stormvloedke ring in de Scheldemond kost om en nabij vier miljard gulden. Duurder mag "dit grootste water staatkundige project van de eeuw" van de Tweede Kamer be slist niet worden. Minister Wes terterp krijgt van de Kamer dan ook geen 250 miljoen gulden extra om de doorlaatopening in de dam te vergroten. De pijlerdam laat 11.500 vierkante meter water door. Minister Wester terp heeft plannen om deze door laat te vergroten tot 20.000 vier kante meter. Dat is beter voor zowel het milieu als de visserij. Rijkswa terstaat stelt daar momenteel een studie naar in. De Tweede Kamer verbood de mi nister gisteren - op voorstel van het AR-kamerlid Schakel - extra mil joenen uit te geven voor een grotere opening in de dam. Deze motie werd aangenomen met 71 stemmen vóór en 58 stemmen tégen. De voorstanders waren: de confessio nelen, de WD, DS'70, de SGP en het GPV. Er wordt toch al meer geld aan de Oosterschelde-dam uitgegeven dan was afgesproken, zo meende de Kamermeerderheid. In november 1974 werden regering en parlement het er over eens dat de Zeeuwse zeearm gewoon zou worden afge sloten, indien een doorlaatbare dam meer dan 2,5 miljard extra zou kosten. Dit wordt nu 2,7 miljard. De "overschrijding" van ruim 150 mil joen gulden werd door de Tweede Kamer gistermiddag met enige moeite geaccepteerd. De studie naar een grotere door laatopening in de pijlerdam gaat gewoon door, zo maakte minister Westerterp duidelijk. Niet omdat het "gat" van 11.500 vierkante me ter te klein is. "Het is een verant woorde beslissing, die recht doet aan het milieu en de visserij", zei de minister. Rijkswaterstaat onder zoekt wat de voordelen van een gro ter getij verschil in de Ooster schelde zijn. Bij een doorlaat van 11.500 vierkante meter is er een ver schil tussen eb en vloed van 2.30 meter. Het tijverschil in de volledig open Oosterschelde is 3.80 meter. Minister Westerterp: "De kosten van een grotere opening in de dam moeten te zijner tijd worden afge wogen tegen de voordelen van een groter tijverschil voor visserij en milieu". De doorlaatopeningen mogen van de Kamermeerderheid wel ver groot worden, als de bouwkosten van de stormvloedkering meeval len. Het AR-kamerlid Schakel: "Het gaat ons er om dat niet méér wordt uitgegeven. Want dat was niet afgesproken". Dhbetaaku bij khnitxler voor Lachappelle Berken smalstrookparket per ma (ongelegd) Abortusproces in Amsterdam Lachappelle parket, te xien in alle vestigingen van Schnitxler. AMSTERDAM (SP) - "Ik betreur het dat de overheid heeft toegelaten dat abortusklinieken als casino's konden gaan werken en zij daar tegen niets ondernam." Aldus officier van justitie, mr. L. van den Berge, gisteren tijdens de tweede dag van het abortusproces voor de Amsterdamse rechtbank. Tegen de twee artsen N. en D. van de voormalige abortuskliniek Sarphati-huis eiste hy drie maan den gevangenisstraf. Beide artsen hadden op 9 mei 1974 een 37-jarige Belgische vrouw geaborteerd, die later aan een baarmoederbloeding Penning van prins DEN HAAG (ANP) - Ter gelegen heid van de 65ste verjaardag van prins Bernhard heeft Koninklijke Begeer te Voorschoten een pen ning laten modelleren door de 30- jarige modelleur J. P M. Sloos uit Voorschoten. De voorzijde toont de beeltenis van de prins met pijp en ary er en de tekst 'Bernard prins der Nederlanden', de keerzijde bevat het wapen van de prins met de tekst 'ter gelegenheid van zijn 65-ste ver jaardag 29 juni 1976'. overleed. Tegen dokter N. eiste de officier nog eens twee weken erbij, omdat deze arts in november van dat zelfde jaar een abortus had verricht bij een Duitse vrouw, hoewel hij en zijn collega vier maanden daarvoor vrijwillig hadden besloten de kli niek te sluiten. (Anders had de offi cier van justitie het gedaan). De officier vond dat hier duidelijk sprake was van dood door schuld. "De verdachten maakten een reeks fouten. Ze zagen als het ware met open ogen een dode vrouw dich terbij komen. Tenminste, zo had den ze het moeten zien. Maar ze namen alle risico's om niet aan een spoed-opname in het Weesper- pleinziekenhuis toe te komen. Dat was spelen met het leven van die vrouw op een - naar mijn oordeel - van de grofst mogelijke manieren", aldus mr. Van den Berge. De officier legde uit waarom hij ditmaal tot vervolging was overge gaan en de artsen het medeplegen van een abortus ten laste had ge legd. In normale gevallen zijn we terughoudend met vervolging, hoewel het plegen van abortus offi cieel nog steeds strafbaar is. "Maar dit was geen normaal geval. De verdachten zijn op ernstige wijze afgeweken van hun eigen beloften aan de inspectie van de volksge zondheid." De officier wees erop dat de Belgi sche vrouw langer dan drie maan den zwanger was en volgens die af spraak niet in het Sarphati-huis maar in het Weesperpleinzieken- huis of een ander algemeen zieken huis behandeld had moeten wor den. "En omdat de beide verdach ten de medische voorgeschiedenis van de vrouw lieten voor wat het was, hadden ze geen enkele grond om hun optreden te rechtvaardi gen", meende hij. De openbare aanklager verweet de beide artsen "verregaande onzorg vuldigheid" omdat ze eén half uur hebben gewacht op een ziekenwa gen die de vrouw later naar het Weesperpleinziekenhuis vervoer de, toen de bloeding optrad. „In deze alarmsituatie hadden ze geen vijf minuten mogen laten verstrij ken." Als de verdachten goede artsen wa ren geweest, hadden ze de vrouw desnoods met hun eigen auto naar het enkele honderden meters ver der gelegen ziekenhuis moeten brengen, vond hij. Overleg inzake remigratie Surinamers vastgelopen DEN HAAG (ANP) - Nederland en Suriname staan recht tegenover el kaar inzake het beleidsplan inzake het beleidsplan voor remigratie van Surinamers. Dat bleek gisteren uit de woorden van de minister voor ontwikkelingssamenwerking Pronk. "Suriname wil, zo is uit het ambte lijk overleg gebleken, een selectief remigratiebeleid. De Nederlandse regering staat op het standpunt dat het beleid niet discriminatoir moet zijn zodat iedere Surinamer die dat wil kan terugkeren. Op ambtelijk niveau is daar niet meer uit te ko men. Vandaar dat besloten is in au gustus op ministerieel niveau ver der te praten", aldus minister Pronk. De bewindsman is niet op timistisch over de kansen van het overleg. Minister Boersma en premier Na 1978 Den Uyl vermoeid maar vol dacht tijdens het bezuinigings debat. Geleidelijk aan gele kentekens verplicht DEN HAAG (SP) - Minister Dui senberg (Financiën) wil niet mee werken aan de eis van de CDA- partijen KVP, ARP en CHU om vanaf 1978 nog meer te gaan bezuin igen. Bij het gisteravond voortgezette debat in de Tweede Kamer over het pakket beleidsombuigingen zei hij dat het ondenkbaar is nog minder voor het rijk en de sociale zekerheid uit te geven dan de 8.8 miljard die het kabinet in 1980 wil bereiken. CHU-woordvoerder Van der Mei stelde de minister afgelopen dins dag een motie in het vooruitzicht, waarin deze extra uitgavenverla- ging wordt gevraagd. Hij sprak toen ook namens KVP en ARP. Van der Mei maakte het definitieve indienen van de motie afhankelijk van het antwoord van Duisenberg op zijn eisen. Na de afwijzende me dedelingen van de minister zal vandaag blijken of KVP en ARP de opvattingen van Van der Mei blij ven steunen. Premier Den Uyl constateerde te vreden dat de meerderheid van de Kamer in grote lijnen achter de voorgestelde bezuinigingen van het kabinet staat. Hij erkende dat de Kamer het recht heeft om wijzi gingen in de kabinetsplannen aan te brengen. Dat geldt ook voor de volgens het kabinet daarmee sa menhangende voorstellen ten aan zien van maatschappelijke her vormingen op het gebied van de grondpolitiek, de sturing van de in vesteringen, de vermogensaan- wasdeling en de zeggenschap van de werknemers in de ondernemin gen. "Het kabinet kan en mag van de Kamer niet eisen om een blanco cheque te tekenen. Maar het kabi net heeft samenhang tussen be zuinigingen en hervormingen ge steld. Het heeft dat recht en het is ook logisch". Minister Boersma van Sociale Za ken wees het verwijt van de hand als zouden de maatregelen een frontale aanval op de economisch zwakkeren in de samenleving in houden. "In elk voorstel tot ombui ging zijn terdege de belangen van de zwakkeren in het oog gehou den", zo zei hij. In zijn betoog onderstreepte de mi nister de noodzaak van die ombui gingen, van wat hij noemde - "een niet prettig programma voor een minister van sociale Sociale Za ken". bewindsman hield de Kamer voor, dat zonder deze bijsturing de schrijnende werkloosheid zal voortwoekeren en het gebouw van de sociale zekerheid zal worden ondermijnd. DEN HAAG (SP) - Geleidelijk aan worden gele reflecterende kentekenplaten verplicht voor auto's. Dit heeft minister Westerterp (Verkeer en Wa terstaat) gistermiddag in de Tweede Kamer gezegd. De volgende regeling is op het ministerie van Verkeer en Wa terstaat vastgesteld: vanaf 1 januari 1977 moeten nieuwe motorrijwielen voor zien zijn van een gele reflecte rende kentekenplaat (van 24 bij 21 cm). vanaf i januari mogen nieuwe auto's uitsluitend een grote of een gele reflecterende kentekenplaat hebben (afme tingen: 52 bij 11 cm en 34 bij 21 cm). vanaf 1 januari 1978 moeten nieuwe auto's voorzien zijn van een gele reflecterende kentekenplaat. De maatregelen worden ge nomen in het belang van de verkeersveiligheid, zei minis ter Westerterp. Hij meent dat de regeling voor de automobilisten geen extra kosten met zich brengt. Voor auto's die reeds in het verkeer zijn, geldt de verplichting niet, deelde de minister mee. 'Van Agt moet duidelijker zijn' DEN HAAG (ANP) - De WD- kamerfractie is het eens met de be slissing van het Kamerpresidium om de brief van minister Van Agt over de Bloemenhovekliniek in handen te stellen van de vaste commissie voor justitie. Kamer voorzitter Vondeling deelde het presidiumbesluit gisteren aan de Kamer mee. Van WD-zijde zal tijdens de be handeling van deze brief door de commissie met name opheldering worden gevraagd over de politieke gevolgtrekking die de minister van Justitie nog heeft opengelaten, al dus een WD-commentaar. Respect heeft de fractie voor de gewetensvolle afweging van minis ter Van Agt, maar zij beschouwt het als staatsrechtelijk onmogelijk dat de minister niet tot een duidelijker politieke conclusie komt. Uitgebreide collectie rokken in blue denim, w.o. dit model. Mt.: 36 t/m 46 Moderne blouse in mooie madrasruit, in vrolijke kleuren. Mt.: 34 t/m 46 1 Leiden: Haarlemmerstraat 163 a, Winkelcentrum Leidsenhage 1. Vlotte denim overgooier in 34 t/m 48 59" Leuke streepblouse in de bijpassende kleuren rood, Mt."36 t/m^ó" 22r 2. Sportief denim vest. Mt 34 t/m 44 mantelspecialist

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7