Heerenlogement wordt volledig gerestaureerd NORIT, Hele Trekvliet weer opengraven kost ongeveer 9 miljoen gulden Werkgroep buigt zich over Sumatrastraat Merenwijk krijgt acht tennisbanen Walenkamp: 'U heeft van mij geen last' dat er het beroerdst aan toe is9 LEIDEN/DEN HAAG - Na een eis van vier weken gevangenisstraf door de officier van Justitie ver oordeelde de Haagse politierechter een 22-jarige losarbeider uit Leiden gisteren tot zes weken gevangenis straf wegens mishandeling. Met de door hem bestuurde auto botste verdachte tegen de voorgevel van een woning. De 73-jarige buurman stelde zich van het gebeurde op de hoogte, hetgeen voor de jongen aanleiding was om de deur van diens woning in te trappen. Hoewel de echtgenote van de be jaarde man probeerde om de in dringer naar buiten te werken, drong deze toch de woonkamer binnen. Hij gaf de man een harde klap, waardoor hij tegen de grond viel en onder andere een jukbeen brak, zodat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Zijn neus bleek bovendien op twee plaatsen te zijn gebroken. Verdachte is reeds eerder wegens mishandeling veroordeeld. Ter zit ting van de rechter liet hij verstek gaan. De officier vond het tijd dat verdachte door het uitzitten van een gevangenisstraf tot de orde wordt geroepen, waarmee de rech ter instemde. LEIDEN - LPV "De Rijnklievers" hield een wedvlucht vanaf Breda. De uitslag: 1. Gebr. Goozen, 2,5,9, K. v. Leyden, 3. Gebr. Kok, 4.8.10. P. Veelenturf, 6. J C. Pracht, 7. W. Jacobi. PV "De Reisduif' vloog ook vanaf Breda met 454 jonge duiven. De uitslag: 1,2,7,10, S. Koster, 3. S v.d. Hoven, 4. W. v.d. Kooy, 5.1. v. Oos ten. 6. W. de Roode, 8.1. de Roode, 9. H. Scheurwater. Voor meer Leids nieuws zie pag. 16 ADVERTENTIE Partij van de Arbeid Ledenvergadering over nieuwe verkie zingsprogramma. 25 juni, in het Parlement, nieuwe Rijn 52, om 8 uur. ADVERTENTIE CASSETTES Ruime keuze in de beste merken. Wij brengen U als speciale aanbieding, 6-delig, 40 stuks, Messen Bol, heft Edelstaal (dus Zilverwit) voor 375.- Gratis er bij: 6 taartvorkjes 1 gebakschep 6 theelepels 1 suikerschep 2 vleesvorkjes 1 sla-couvert v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 k Het "Heerenlogement": nu nog in de steigers, straks keurig gerestau reerd. LEIDEN - In de Merenwijk komen, overeenkomstig de oorspron kelijke bedoeling acht tennisbanen. Dit vertlde werhouder Tesse- laar gisteravond in de fractievergadering van de PvdA. Op een gegeven moment was in gemeentelijke plannen het aantal van acht op papier teruggebracht naar zes, om meer woningen te kunnen bouwen. Door nog wat efficiënter te schuiven is het mogelijk ge bleken om én meer woningen te bouwen én acht tennisbanen aan te leggen. Tesselaar wil haast maken met de aanleg van deze tennisbanen om de achterstand die Leiden op dit gebied heeft, weg te werken. Er zijn in Leiden volgens de wethouder veertig tennisbanen nodig. Met de complexen in het Morskwartier, Leidse Hout en Merenwijk komt hij uit op dertig banen. "De overige tien willen we in Zuid- West aanleggen. Maar daarover moet eerst overleg met de tennis clubs worden gepleegd", aldus Tesselaar Het PvdA-raadslid Groos sprak de vrees uit dat op de universitaire banen in het Morskwartier wel geen plaats zal zijn voor de bevol king, omdat uit een stukje in het universitaire blad Acta et Agenda zou zijn gebleken dat door het intensieve gebruik door studenten het personeel van de universiteit er al nauwelijks aan te pas komt. Tesselaar zei daarop geen redeh te hebben om te twijfelen aan het "gentlemen-agreement" dat de gemeente met de universiteit heeft gesloten: over een jaar zal worden bekeken op welke uren de banen voor de burgerij kunnen worden opengesteld. Dit gentlemen- agreement was voor de gemeente destijds de voorwaarde waarop een bouwvergunning voor de aanleg van de tennisbanen aan de universiteit werd verleend. LEIDEN - "In mijn bedrijf komen geen motoren of machines t€ staan met een vermogen van boven de twee pk. Er wordt niet uitgedeukt en er komt geen spuitinrichting. Het enige dat ik ga doen is kleine reparaties verrichten. Ik hou me aan de wet. Als u toch overlast heeft, kunt u altijd komen praten en dan kunnen we bekijken of er iets aan te doen is." Dit antwoord gaf de heer Walenkamp, eigenaar van een garage aan de Rijnsburgersingel, gisteravond tijdens een hoorzitting op vra gen van de buurtbewoners over de aard van zijn bedrijf. Walen kamp diende november vorig jaar een aanvraag voor een hinder wetvergunning in, om in de voormalige garage van Van Gend Loos opnieuw een garagebedrijf te mogen uitoefenen. Normale procedure bij zo'n aanvraag is, dat de omwonenden tijdens een hoorzitting de kans krijgen eventuele bezwaren kenbaar te maken. Dat was al eens eerder gebeurd, op het stadhuis, maar op een voor de bewoners niet bevredigende manier. "Wethouder Verboom heeft ons nauwelijks aan het woord laten komen", was toen hun bezwaar. Omdat Walenkamp enige tijd later een wat gewijzigde aanvraag indiende moest een nieuwe inspraakprocedure worden begonnen. Hiertoe waren gisteravond de bewoners en de heer Wa lenkamp bijeen in een vergadering met wethouder Verboom in het speeltuingebouw aan de Maredijk. Geluidshinder De bewoners bleken met name ongerust, omdat in de tijd dat Van Gend Loos nog in het pand was gevestigd, erg veel sprake was van overlast in de vorm van stank en geluidshinder. Gisteravond bleken ze duidelijk te willen voorkomen, dat een zelfde situatie zich weer zou voordoen. Wethouder Verboom, zowel als eigenaar Walenkamp konden de bewoners aan de hand van tekeningen gedeeltelijk geruststellen. DONDERDAG 24 JUNI 1976 LEIDEN - De heer J. Jessurum, hoofddirecteur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft gistermiddag de eerste aanzet gegeven voor de restauratie van het Heerenlogement. In dit ge bouw bij De Burcht in de Burgsteeg zal, in com binatie met het zg. Van der Heidencomplex in de toekomst de hoofdbibliotheek gevestigd worden. ■en gedeelte van de gedempte Trekvliet, tussen het Noordeinde en de GroenhovenstraatÖp het braakliggende terrein i de Witte Singel gaat de universiteit nieuwe gebouwen neerzetten (luchtfotografie Frans Rombout) LEIDEN - Natuurlijk hebben de bewoners van de Rijn- en Schiekade gelijk als ze "brie send woedend" zijn. Maar het is een machteloze vertoning, zo'n informatie-avond over de Trekvliet, met door elkaar heen roepende buurtbewo ners. Als op het eind van de avond het voorstel komt om een werkgroep op te richten die samen met de gemeente de plannen verder moet ont wikkelen, dan klinken gelijk ook stemmen o"p dat er niet een werkgroep moet komen, maar dat er twee nodig zijn: de belangen van de bewoners aan het begin van de Rijn- en Schiekade zijn anders dan die aan het eind van de kade en voorbij de Groenhovenstraat. Bekende beeld Het was het bekende beeld, gis teravond in de filmzaal van het Academiegebouw: boze buurtbewoners die het gevoel hebben dat er niet naar hen geluisterd wordt, en verder weinig nieuws. En natuurlijk geen goed woord voor de uni versiteit. Iedereen vindt het leuk dat er weer water komt in de Trekvliet. Maar reken maar niet dat men dankbaar heid toont jegens de architec ten van de universitaire nieuwbouw langs de Witte Singel: leuk idee van die jon gens dat zij de boel weer wil len opengraven. Nee, er wordt gezegd: nu de universiteit het wil, kan het blijkbaar opeens wel weer. Universitaire "bouwheer" Koppelaars be grijpt daar geen jota van: de mensen willen blijkbaar altijd onder de universiteit lijden. De omwonenden eisen zonder omwegen dat meteen de hele Trekvliet weer open zou moe ten. Maar van gemeentezijde werd daar zuinig tegenover gesteld dat dat drie miljoen extra zou kosten boven de zes miljoen die het waarschijnlijk voor het stuk tot de Groenho venstraat al kost. Wat dat stuk betreft wordt gedacht aan een gracht zoals de Herengracht bijvoorbeeld: met rechte, de gelijke kademuren. Dus geen glooiende oever zoals aan de singels. Onder de Groenho venstraat komt een leiding die de nieuwe gracht in ver binding zal stellen met de Witte Singel. Het leek de ar chitecten van de universitaire plannen het beste om eerst te bouwen, en dan de gracht aan te leggen; dat zou ook het goedkoopste zijn. Wat gisteravond nog de meeste opschudding veroorzaakte was dat op de tekening met de gedeeltelijk opengegraven Trekvliet, op het nog ge dempte gedeelte huizen ge schetst waren. Daar moesten de aanwezigen niets van heb ben: het liefst water, en, als dat niet kan, geen huizen maar groen. De plannenma kers hielden zich gedeisd: het waren nog maar voorlopige schetsen. Wethouder Waal zette uiteen dat woningbouw op open plekken in de stad heel goed is om de groene weilanden buiten de stad groen te houden. En verder dat huizenbouw daar een deel van de kosten zou kunnen compenseren die de ge meente moet maken om de Trekvliet gedeeltelijk open te krijgen. Onvoorbereid Er werd van de gemeente zo snel mogelijk een hearing geëist. Gisteravond was het tenslotte alleen nog maar een informatie-avond waar de meesten onvoorbereid naar toe waren gekomen. Op de hearing zou er een alternatief plan moeten zijn met een vol ledig opengegraven Trek vliet "anders verdwijnt die mogelijkheid stilletjes onder tafel." TOM MAAS Wethouder Waal (Ruimtelijke Or dening) noemde het Heerenloge ment gistermiddag het "monument in Leiden dat er het beroerdst aan toe is". Het uit 1652 daterende ge bouw wordt al jarenlang niet meer gebruikt vanwege instortingsge vaar. Waal maakte tevens van de ge legenheid gebruik om zijn zorg uit te spreken over de mogelijke be zuinigingen, die het rijk gaat toe passen op het gebied van monu mentenzorg. "Het is spijtig voor de monumentenzorg, spijtig voor de stadsvernieuwing en zeker ook spijtig voor de werkgelegenheid", aldus de wethouder. Jessurum, de hoofddirecteur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg haakte daar op in: "Wat mijn dienst betreft willen we toch wel trachten Leiden niet de dupe van de bezuinigingen te laten worden", zo beloofde hij. En hij voegde eraan toe: "Mis schien is C en A toch voordeliger", waarmee hij doelde op de moge lijke vestiging van dit bedrijf in het pand van de Raad van Arbeid aan de Breestraat, waardoor het rijk en de gemeente niet voor restauratie zouden behoeven te zorgen, het geen weer een paar jniljoen scheelt. „Pinnige Drieven Jessu. rum maakte verder melding van een niet al te soepel contact dat er in het verleden tussen zijn rijksdienst en de gemeente Leiden is geweest, hetgeen heeft geleid tot "nogal pin nige brieven". De verstandhouding is nu beter - hij mocht niet voor niets de eerste officiële restauratie- handeling verrichten -, doordat "we op een goed moment tegen el kaar hebben gezegd: laten we uit scheiden met die brieven en iets gaan doen." Wethouder Waal drong verder aan op meerjarenafspraken tussen gemeente en rijk, omdat er weliswaar links en rechts gerestau reerd wordt - de Hooglandse Kerk komt bijv. versneld klaar - maar een goed onderhoudsschema ont breekt. Vervolgens besteeg Jessurum in gezelschap van o.a. Waal een aantal ladders om de officiële handeling te verrichten. Hij timmerde een or nament van de gevel vast. Op dit ornament staat vermeld: J. J. (de initialen van de hoofddirecteur van de rijksdienst) Renovatum, 1976- 19 De laatste twee cijfers zijn wij- Monument J. Jessurum, hoofddirecteur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorgtimmert een ornament van de gevel vast. Op de achtergrond kijken de heer Du Prie en wethouder Waal lachend toe. selijk weggelaten maar wethouder- Waal durfde nog wel te hopen dat het eerst in te vullen getal een 7 zal worden. Het Heerenlogement ls vermoede lijk gebouwd naar een ontwerp van Pieter Post. De aanvankelijke func tie blijkt uit de naam: een stadsher berg. Later is het ook een vendu huis geworden en was zelfs op een gegeven moment het enige gebouw dat als zodanig functioneerde. Daarna werd het gebouw vooral gebruikt voor het houden van ver gaderingen tot de slechte staat er van dit al weer vele jaren geleden onmogelijk maakte. Het gebouw is in de loop der eeuwen enkele keren verbouwd; de laatste restauratie dateert van 1888. Daarna is er niet veel meer aan het Heerenlogement gedaan. Wel waren er in de jaren dertig restauratieplannen, maar door de oorlog belandden die in de ijskast, om er nooit meer uitgehaald te worden. Vier miljoen De huidige restauratie wordt uitge voerd naar een ontwerp van de Lei- derdorpse architect Van der Sterre. De totale kosten worden op vier miljoen geraamd. Kooi-bewoners willen brug niet Zes weken voor mishandeling van bejaarde ties bleek dat met name gevreesd werd voor de veiligheid van het kind en de geluidshinder bij schoolgebouwen door het toene mende aantal auto's. Verder twij felde men aan het nut van renova tie, nu straks het zware verkeer grote trillingen veroorzaakt De meeste aanwezigen tijdens de hoorzitting, gehouden in het ge bouw van de speeltuinvereniging "Oosterkwartier", vonden echter dat er maar helemaal geen brug moest komen, al konden ze ook wel begrijpen, dat de huidige situatie om een oplossing vroeg. Voorzitter van het wijkcomite Jan Werter merkte op: "Laten ze eerst de alter natieven nog eens goed bekijken, want dat is naar mijn mening nog onvoldoende gebeurd En ik stel iedere wethouder en ieder raadslid, die gekozen heeft voor een Suma- trabrug zonder in achtneming van de nodige veiligheidsmaatregelen voor de bewoners moreel aanspra kelijk voor elk ongeval dat er zal gebeuren na de aanleg." Wethouder Van Aken, evenals zijn collega Verboom aanwezig op de hoorzit ting, trachtte duidelijk te maken waarom nu juist voor de Sumatra- brug gekozen is. Hij voegde daar aan toe dat de bewoners uit "de Kooi" kunnen meebeslissen wat er precies met de Sumatrastraat moet gebeuren. Iets waarvoor ze de be schikking hebben over anderhalf miljoen gulden. Het hielp hem weinig, de aanwezigen bleven zich fel verzetten tegen de aanleg van de brug. Waarna wethouder Verboom aanraadde alsnog een brief aan de gemeenteraad te richten waarin de bezwaren kenbaar gemaakt zouden moeten worden. Anne van de Zande (PSP), gisteravond ook aanwezig, was van mening dat dit naar alle waarschijnlijkheid geen enkel effect zou hebben. Zij bood aan samen met enkele partijgeno ten en samen met het wijkcomite de zaak nog eens te willen onder zoeken, opdat de aanleg van een brug toch verhinderd zou kunnen worden. Dit was met enkele raad gevingen van de bewoners voor de begeleidingscommissie het uitein delijke resultaat van de hoorzitting. Grote bezwaren waren er ook van de kant van de bewoners over de inspraakprocedures. Er zou vol gens hen bij het plan van de ge meente de Sumatrabrug aan te leg gen in het geheel niet geluisterd zijn naar reacties uit de Kooi zelf. LEIDEN - Een speciale werkgroep (begeleidingscommissie) zal op zeer korte termijn gaan bekijken hoe de Sumatrastraat er in de toe komst moet gaan uitzien. Dit naar aanleiding van het besluit van de gemeente Leiden om met de aanleg van de Sumatrabrug ook de Suma trastraat te reconstrueren. De werkgroep zal bestaan "liit zowel ambtenaren van de gemeente als inwoners van "de Kooi". Het be sluit hiertoe werd gisteren geno men even voor de te houden hoor zitting in de Kooi betreffende Su matrabrug, welke zou komen te liggen tussen het industrieterrein "de Waard" en de Lage Rijndijk, in het verlengde van de Sumatra straat Leden van het wijkcomite "de Kooi" hadden namelijk voor de hoorzitting nog een gesprek gehad met een afvaardiging van het ge meentebestuur, waarin onder an dere de wethouders Waal en Ver- bopm zitting hadden. In dat ge sprek werd dit resultaat bereikt. Tijdens de hoorzitting konden de Kooi-bewoners hun grieven uiten over de gevaarlijke verkeerssitua tie, die dreigt te ontstaan bij de aan leg van de Sumatrabrug. Uit reac-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3