LEIDSCH DAGBLAD VETO VAN AMERIKA susy Van Berge Henegouwen werd vannacht getroffen door brand Brand Aalmarkt: schade f 600.000.- Nederland puft... vandaag Jaloezie leidt tot moord en zelfmoord Angola niet in Verenigde Naties Roof overval Rijnsater- woude Tropisch Toiletpapier Grootscheepse fraude met vakantiezegels DONDERDAG 24 JUNI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34968 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE BILT (SP) Ons land ver droogt. De hittegolf van de laatste dagen en de lange droogteperiode die er aan vooraf is gegaan heeft het grondwaterpeil doen zakken. Vooral waterleidingbedrijven in 't oosten en zuiden van het land vrezen bij een langer aanhouden van de warmteperiode moeilijkhe den bij de watervoorziening. In Noord Holland is het winge- bied van het waterleidingbedrijf, het Noordhollands duinreservaat, uitgedroogd. Het Rijnwater dat er wordt gespuid moet zo snel wor den gefilterd dat men moeilijk heden heeft om het zoutgehalte van het water te verlagen. De smaak wordt slechter. In Zuid- holland heef men voorlopig geen problemen, al loopt 's avonds als er overal tuinen worden bespoten, de druk op de waterleiding sterk terug. Land- en tuinbouw ondervinden grote moeilijkheden door de aan houdende droogte. Het Landbouw schap is met de BB overeenge komen dat deze organisatie hulp verleent aan boeren en tuinders die niet over een regeninstallatie beschikken. De kosten voor deze hulpverlening worden bij de aan vrager in rekening gebracht. De warmte heeft op korte ter mijn invloed op de prijzen van een aantal produkten. Door een over stelpende aanvoer kelderen bij voorbeeld de prijzen van aardap pelen. Een langdurige warmte periode zou ook een instorting van de bloemenmarkt tot gevolg kun nen hebben. Het proefstation voor de tuinbouw heeft geconstateerd dat verschillende produkten een snellere groei vertonen, waardoor eerder zal moeten worden over geschakeld op herfstrassep. Bij vele horecabedrijven heeft men de indruk dat het hoogsei zoen al in volle gang is en (le luchtige zomerkleding „vliegt" bij sommige kledingbedrijven uit de rekken. In enkele bedrijven en scholen die aan hun laatste week bezig zijn is men overgeschakeld op een tropenrooster. De hoge tempera turen hebben ook een stormloop ontketend op de stranden en zwembaden. In het Zuidhollandse Alblasserdam heerst verontwaar diging over het feit dat juist nu is besloten het zwembad vanaf maandag 14 dagen te sluiten voor de jaarlijkse schoonmaak- en on derhoudsbeurt. Het gemeentebe stuur wilde niet luisteren naar verzoeken om de sluiting tot na de schoolvakanties uit te stellen. VERENIGDE NATIES. NEW YORK (Reuter/AFP) De Verenigde Staten hebben hun veto uitge sproken tegen toelating van An gola tot de Verenigde Naties. Washington maakte bezwaar tegen de „voortdurende aanwezigheid en invloed van Cubaanse troepen" in Angola. Zonder een aanbeveling van de Vei ligheidsraad waarin de VS ge bruik maakten van hun vetorecht kan de algemene vergadering van de Verenigde Naties geen nieuwe leden toelaten. Dertien leden van de Veiligheidsraad, waaronder Engeland, Frankrijk, Italië en Japan, stemden voor de aanbeveling, China nam niet aan het debat deel. Diplomatieke kringen bij de Verenig de Naties menen dat de ware reden voor het Amerikaanse veto ligt in de binnenlandse politiek van de Verenigde Staten. President Ford zou vrezen dat Amerikaanse steun aan toelating van Angola, hem zou schaden in de strijd tegen zijn Republikeinse mededinger Ro nald Reagan. De Verenigde Sta. ten hadden aangedrongen op uit stel van de stemming, maar An gola had gevraagd zijn aanvrage nu te behandelen. Volgens de Amerikaanse ambassa deur Albert Sherer roept de aan wezigheid van de Cubanen in An gola de vraag op of dit land wel beschouwd kan worden als een souvereine, onafhankelijke staat. Hy liet doorechemeren dat de Ver enigde Staten hun bezwaren kun nen intrekken als uit een aanzien lijke terugtrekking van de Cubaan se troepen blijkt dat het bestuur in Angola „meer gaat lijken op een werkelijk onafhankelijke regering". Hij ontkende dat overwegingen van binnenlandse politiek een rol speelden bij het Amerikaanse veto. De Chinese afgevaardigde Lai Ya-li het weten dat het „Sowjet-sociaal- imperialisme zich nog steeds aan Angola vastzuigt" en dat China Moskou niet wil helpen aan een „voorwendsel om zijn agressie en inmenging voort te zetten". Daar om kon hij niet aan de stemming deelnemen. De Cubaanse ambassadeur Ricardo Alarcon Quesada noemde het iro nisch dat „de meester in binnen landse ondermijningen nu de moed heeft de les te lezen aan een klein land dat gebruik heeft gemaakt gemaakt van zijn recht om hulp in te roepen". Hij herinnerde aan de uitspraak van de Cubaanse Fidel Castro dat de terugtrekking van de Cubanen geleidelijk plaatsvindt. 'De Cubaanse troepen zullen niet lan ger in Angola blijven dan nodig is om de defensie van dat land op poten te zetten, en zijn strijdkrach ten op te leiden. „Geen dag langer en geen dag korter", aldus Alarcon. 22 PAGINA'S Huisbaas de hand afgehakt BREDA (ANP) Een 28-jarige Bredase bankwerker heeft gister avond in Breda zijn huisbaas met een hakbijl een hand afgeslagen. De huisbaas wilde de kamer van zijn huurder, aan wie hij inmiddels de huur had opgezegd, controleren. Na dat hij vergeefs enkele malen op de gesloten kamerdeur van de bank werker had geklopt, maakte hij de deur met zijn duplicaatsleutel open. De huisbaas had nog maar amper zy'n arm binnen de kamer of de bankwerker sloeg met een hakbijl op diens pols met bovengenoemd ge volg. De politie vond na doorzoeking ook nog een geladen alarmpistool op de kamer van verdachte, die is aan gehouden. RIJNSATERWOUDE Een met een plastic zak gemaskerde man heeft gistermiddag ongeveer veertien mille buitgemaakt bü een gewa pende overval op een postagentschap annex drogisterij in Rynsaterwoude. De man, ongeveer 1.70 m lang, met lang blond haar. bedreigde het win kelmeisje in de zaak met een pistool en haalde de kas leeg. Hij verdween In een groenkleurige Opel Rekord 74—87—VN. die gestolen bleek te zijn. In de richting van de Haarlemmer- De rijkspolitie in Roelofarendsveen. die met het onderzoek is belast, wil graag inlichtingen (017139009). Zonnig en zeer warm met een kans op een lokale onweersbui. Zwakke tot matige zuidelijke wind, Minima circa 17 graden, maxima omstreeks 31 maar in do kuststrook bij wind van zee minder warm. (Opgemaakt te 11.15 uur) in de algemene luchtdrukverde ling boven West-Europa komt weinig verandering. Nederland blijft onder invloed van een groot gebied met hoge barometerstan den dat zich uitstrekt van de Azoren via onze omgeving tot ver in Rusland. Een 'diepe depressie ten zuiden van IJsland breidt zijn invloed in noordelijke richting uit en zal het weer bij ons niet beïnvloeden. Het warme tot zeer warme weer houdt dan ook aan. De kans op eev lokale onweersbui in de na middag en avond blijft aanwezig. Weersvooruitzichten komende da gen voor de vakantielanden in Europa. Britse eilanden: in het westen en noorden veranderlijk met af en toe regen 18-24 graden, in midden en zuid-Engeland zonnig en warm, kans op onweer, 28-32 gra den; Scandinavië: In het noorden en midden veranderlijk15-20 gra den, elders vrij zonnig, 23-27 gra den; Duitsland, Frankrijk: zonnig en zeer warm, 27-33 graden, in de kustgebieden 20-25 graaen, plaat selijk omveer Zuid- en Oost-Europa: vrij zon nig, plaatselijk warmte-onweer, 30-35 graden. Twee panden aan de Aalmarkt links op de foto) brandden vannacht grotendeels uit. De brand weer had de zaak snel onder de knie. Voor het huis staan nog de meisjes in ochtendjas, die via een touwladder hun kamer konden verlaten. op 2.58, onder 18,57 Katwijk 1.47 9.39 en 22.13 25 JUNI onder 21.05 uur. Maan Hoog water LEIDEN Een provisorisch inge richte barbecue is vannacht de oor zaak geweest van een flinke brand in een tweetal aangrenzende pan den aan de Aavtaarkt in Leiden. Een viertal meisjesstudenten, dat in een van de panden sliep, wist ziet via een touwladder in veilig heid te stellen. De schade, die werd aangericht, wordt door de Leidse brandweer geschat op ongeveer 600.000 gulden. Een belangrijk deel van de winkel voorraad van Van Berge Henegou wen (elektrische apparatuur: ra dio's tv's, recorders, wasautomaten e.d.) moet als verloren worden be- sshouwd. De brandweer is met 18 man in touw geweest om de brand te blussen. ADVERtjsntjlE 't ls weer 't Binnenhuis ZIE PAGINA 4 De meisjesstudenten hadden gister avond met stenen en wat gaas op simpele wijze een barbeque op het balconnetje achter hun huis. De vloer van het „platje" bestond uit betontegels. Wat de meisjes echter niet wisten, was dat onder de be tontegels een houten vloer zat. De hitte van de barbecue, overgebracht op de tegels, is er de oorzaak van geweest, dat het hout heeft vlarn- gevat. Dat moet reeds kort na het middernachtelijk uur zijn gebeurd. De meisjes hebben daarvan niets ge merkt en zijn na afloop van de bar becue rustig naar bed gegaan. Kort voor vier uur werd een van de meisjes wakker en ontdekte dat het kamertje waar zij sliep vol rook stond. Ze waarschuwde direct de andere bewoonsters van het pand. Een van de meisjes die op het zol derkamertje sliep wist zich te red den door via een glazen dakraam over te springen naar een naast gelegen pand. De andere drie meisjes zijn gevlucht via een touwladder aan de kant van de Aalmarkt. Zij hadden het brandende pand reeds verlaten voordat de brandweer arriveerde. De heer Van Berge Henegouwen: „Het had allemaal veel erger kun nen zijn, wanneer die touwladder er niet geweest was. We hebben zo'n ding opgehangen na de brand die een paar Jaar geleden op de Stille Rijn was. Toen heeft de brandweer met de grootste moeiite de kinderen kunnen redden". De brandweer arriveerde even na vier uur vanochtend met twee autospud- ten, een hoogwerker, een ladderwa gen en een commandowagen. Bin nen een kwartier was men de brand meester. De nablussing duurde nog tot rond tien uur vanochtend. Uit een eerste onderzoek is vastgesteld dat het vuur zich van het balcon naar 't ondergelegen plafond heeft verplaatst en vervolgens via de be timmering en wandversiering het winkelpand van Van Berge Henegouwen. Door de hitte en de grote rookontwikkeling ging een grote hoeveelheid elektrische appa ratuur verloren. Die schade wordt door de brandweer geraamd op drieënhalve ton. Aan beide panden en aan het interieur werd voor on geveer tweeënhalve ton schade aangericht. De kamers in het bo vengedeelte van het ene pand zy'n geheel uitgebrand. DEN HAAG (SP) Jalouzie heeft gisteren op een zolder aan de Haag se Breugelstraat geleid tot een dra ma, diat aan twee Surinamers een man en een vrouw het leven heeft gekost. Nadat de man (22) met een dolkmes zfjn 31-Jarige vriendin om het leven had gebracht, beroofde hy zichzelf van het leven door zich op te hangen aan de hanebalken van zijn zolderkamer. Het drama werd vannacht omstreeks kwart voor één ontdekt toen agenten, gealarmeerd door andere kamerbewoners van het BOTULISME INLEIDEN? LEIDEN Het is voorlopig ver boden in de Vliet te zwemmen. Dins dag zyn er in deze rivier onder Leidschendam drie dode eenden ge vonden. De kadavers van de eenden zijn naar het Diergeneeskundig In stituut in Rotterdam om te onder zoeken of er sprake is van het ge vreesde botulisme. Over vijf dagen wordt uitsluitsel verwacht. Azevedo weer bij bewustzijn LISSABON CAFP) De Portu gese presidentskandidaat admiraal Jose Pinheiro Azevedo, die gisteren door een hartaanval was getroffen, is sinds vanochtend drie uur weer bij bewustzijn, aldus een medisch bulletin dat in Opoito is uitgegeven. pand, de deur van de zolderetage verbraken en daar bedde slachtoffers aantroffen. Volgens het eerste recherche-on derzoek is het vrijwel zeker dat de gescheiden vrouw een einde heeft willen maken aan de verhouding met haar landgenoot. Zy zou trouwplan nen hebben gehad met zijn oudere broer. Gistermiddag omstreeks twee uur zijn beiden de zolderkamer van de man binnengegaan, waarna nie mand de vrouw meer heeft gezien. Haar twaalfjarig dochtertje belde omstreeks half vier by de woning aan. Er werd toen niet opengedaan. Wel riep de man uit het raam haar toe dat zy weg moest gaan en dat haar moeder ..zo zou komen". Het meisje, dat met haar moeder ergens anders woonde, is later nog enkele malen vergeefs aan de deur geweest. Gisteravond heeft de bewoner van het pand na thuiskomst enkele ma len op de deur van de kamer geklopt en geroepen. Er kwam echter geen reactie waarop hij tenslotte de po litie belde. Rechercheurs ontdekten later een grote verwonding in de hals van de vrouw. Ben dolk, waarmee zij vrijwel zeker van het leven is be roofd, werd onder een bank in de kamer gevonden. Volgens de politie is het uitgesloten dat de vrouw zich zelf van liet leven heeft beroofd. Op de kamer waar het drama zich afspeelde werd ook een brief gevon den, waarin de man repte over de moeilijkheden die hy met zyn vrien din had. Vandaag zou op beide over schotten sectie worden verricht. Minister Duisenberg van nanciën heeft gisteren in de Tweede Kamer verklaard niets te voelen voor het ver langen van de christen-de mocraten om na 1978 meer te bezuinigen dan is aange- j kondigd. Dat zou volgens de minister onverantwoord zijn. PAGINA 7 Nieuwe televisieserie: Pa per - moon. PAGINA 5 Gesprek Kissinger—Vorster leverde weinig op. PAGINA 9 Okker weer ronde verder. PAGINA 11 Van Impe wil Tour winnen om aan geld te komen. PAGINA 13 Leerkrachten mogen in Kat wijk niet samenwonen. PAGINA 16 Ondanks ziekte Azevedo gaan verkiezingen Portugal door PAGINA 17 pak a 4 rollen 16U Herstel van conjunctuur zet niet door AMSTERDAM (SP) Het herstel van de conjunctuur, dat zich in* de laatste maanden van 1975 aftekende, heeft zich in het eerste kwartaal niet voortgezet. De ontwikkeling in ons land wijkt daarmee af bij die in an dere landen, waar de opgaande lijn wel kon worden doorgetrokken. Dit schrijft de Nederlandsche Bank in het kwartaalbericht GOUDA (SP, ANP) Met de ar restatie van de 35-jarige Belgische koppelbaas A.R.A. is een eind ge maakt aan en grootscheepse fraude die het Sociaal Fonds Bouwnijver heid in Amsterdam voor een half a één miljoen gulden schade heeft be rokkend. De Belg verdiende zelf ruim 60.000 gulden aan het doorverkopen van met valse formulieren opgekoch te vakantiezegels aan niet-bonafide bedrijven. Deze bedrijven konden zo hun sociale premies ontduiken. Na zijn aanhouding, vorige week in Vlaardingen, heeft de man bekend vakantiezegels te hebben gekocht in kantoren in Alphen aan den Rijn, Nieuwveen, Benthuizen, Gouda, Den Briel en Vla&rdingen. Op de aankoopformulieren gebruik te hij de i onschuldige deraannemers. De Belgische fraudeur maakte gebruik van het feit dat de vakantiezegels van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB) met 2 soor ten formulieren kunnen worden ge kocht De aankopen die A. deed wer den vorige maand door het SFB be merkt. Men kan echter de herkomst van de valse formulieren niet na gaan. Er werd vervolgens aangifte bij de politie gedaan. Na onderzoek bleek dat de man die deze aankopen deed A. was. Nadat de werkwijze van A. -bekend was geworden werden vo rige week nog twee vakantiezegel- fraudeurs aangehouden in Oud- Eeijerland. Na aankoop van zegels werden daar gearresteerd de 27-jarige Rotterdamse bedrijfsleider A. F. de B. en de 37-Jarige automonteur J. F. v. T. uit Capelle. Ons kennende begrijpt U dat de service gewoon door gaat en dat we alles in het werk stellen dat u vanaf morgen weer voor uw aankopen terecht kunt. Hopende dat u ons dit ongemak wilt vergeven heten wij u vanaf morgen weer hartelijk welkom. AALMARKT 12 TELEFOON #71-121782

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1