Verkiezing gaat door in Portugal Troepen Arabië op weg naar Libanon Duits paar uit Rotterdam voor spionage gepakt Ondanks ziekte Azevedo Spanje terug naar strenge censuur' Incident bij ■fêiLISSABON (AFP, Reuter, UPI) - De revolutio naire raad van Portugal heeft majoor Almeida E Costa, minister van Binnenlandse Zaken, be noemd tot waarnemend premier, zolang premier ^fil Azevedo ziek is. Een woordvoerder van de kiescommissie liet we- Wjtj «Ll| ten dat de presidentsverkiezingen van zondag, S waarvoor Azevedo een van de kandidaten is, ge- _--.A m woon zullen doorgaan, tenzij de premier voor die L v jjt 9 tijd overlijdt. B. H De revolutionaire raad heeft gisteren tot diep in Am de nacht vergaderd over de mogelijke gevolgen ■BBfew JÉ van ernstige gezondheidstoestand van de premier. schaakstrijd Manilla HEERLEN -Met het openstellen van het wegvak Hoen sbroek-Bocholtz op 28 juni zal rijksweg 76 in Limburgdie van de Duitse grens naar België loopt, zijn voltooid. In het resterende ivegvak, dat 45 miljoen gulden kostte, komen 15 kunstwerken voor. Op de foto het weggedeelte tussen Heerlen en Voerendaal, dat is aangelegd in een "bak" van polyethyleen/olieHierdoor wordt verontreiniging van het waterwingebiedwaar de weg doorheen- loopt, voorkomen. Ds. B. Koekkoek te Waddinx- veen heeft gisteravond bedankt voor het beroep, dat de Geref. Kerk van Leiderdorp, in de vacature van ds. Van Netten, op hem had uitge bracht. De Geref. Kerken in Nederland krijgen een "voorlichter en toerus- ter" voor gemeenten die met mos lims in aanraking komen. Het dage lijks bestuur van de synode heeft drs. J. Slomp, die sinds 1964 als zendingsarbeider in Pakistan werkzaam is. als zodanig aange steld. Het werk dat hij daar doet - de "vertaling" van het christelijk geloof voor moslims en van de is lam voor het christendom - is in grote trekken gelijk aan wat straks hier van hem wordt verwacht. Drs. Slomp begint zijn nieuwe functie volgend jaar. Het moderamen (bestuur) van de Geref. Kerken in Nederland heeft van de blanke Nederduits Geref. Kerk in Zuid-Afrika een telegram ontvangen met de mededeling dat de kerk contact onderhoudt met de overheid "voorzover onze taak en roeping dat toelaten". De Neder landse kerk had er bij haar Zuidaf- rikaanse zusterkerk op aangedron gen alles te doen wat mogelyk is om te komen tot een gesprek met alle bevolkingsgroepen over de toe komst van Zuid-Afrika. De Zuidaf- rikaanse kerk spreekt in haar reac tie op het Nederlandse telegram de hoop uit, dat een werkelijke ont moeting en open gesprek over een "toekomst waar gerechtigheid ge schiedt" mogelijk worden tussen alle groepen. Kardinaal Willebrands is voor zitter geworden van de commissie van bisschoppen ter behartiging van de oecumene in Nederland, als opvolger van kardinaal Alfrink. Ook bisschop Ernst van Breda zit in deze commissie, die voor deskun dig advies wordt bijgestaan door de Sint Willibrordvereniging. Hervormde Kerk - beroepen te Haskerhorne-Oudehaske (Fr.) en te Rijnsaterwoude kandidaat C. Schipper Zeist, te Bodegraven J. Richter Sleeuwijk, te Beilen A. We- stra Sasscnheim; bedankt voou Leiderdorp B Koekkoek Wad- dinxveen. Chr. Geref. Kerken: be roepen te Groningen G. L. Born Dokkum, te Arnhem H. P. Brandsma te Amersfoort, te Ou derkerk aan de Amstel kand. A. van Heteren Sasscnheim.® Vertegen woordigers van zes christelijke kerken in Rusland hebben hun re gering gevraagd, een eind te maken aan wat zij noemen het voortdu rend lastigvallen en tegenwerken van gelovigen. "Het is verbazend", aldus de brief, "dat de algemene' veranderingen in dit land na de dood van Stalin de tegenstand tegen de kerk niet hebben beïn vloed". Man verongelukt in een bouwput GRONINGEN (ANP) - Bij het in- storten van een bouwput in Gar- merwolde is gistermorgen de 45- jarige J. Brouwer uit Groningen onder een vrachtauto bekneld ge raakt. De man overleed enige uren later in het Academisch Ziekenhuis in Groningen. Het ongeluk gebeurde toen een kraan een hijsstelling van een vrachtauto zou lossen. Door nog onbekende oorzaak stortte toen plotseling de bouwput in. De vrachtwagen belandde daardoor ook in de bouwput en kwam op het slachtoffer terecht. De raad besloot voorts majoor Ern esto Melo Antunes te benoemen tot voorzitter van de constitutionele commissie die na de verkiezingen zal worden gevormd om toezicht te houden op naleving van de grond wet. De politieke toekomst van An tunes, die al maanden lang wordt bekritiseerd door rechtse groepen, lijkt daarmee voorlopig verzekerd. De linkse majoor Antunes is nu mi nister van Buitenlandse Zaken in de zesde voorlopige regering, die na de presidentsverkiezingen zal wor den opgevolgd door de eerste "de finitieve regering". De communistische presidents kandidaat Octavio Pato heeft giste ren gezegd dat zijn partij van plan is de regering te gaan bestrijden on der meer door middel van stakin gen en demonstraties als de com munisten na de verkiezingen uit het kabinet worden gezet. Generaal Antonio Ramalho Eanes, de grote kanshebber voor het pre sidentschap, heeft eerder gezegd dat hij geen steun van de commu nisten wenst en dat die "althans voorlopig" buiten de regering ge houden dienen te worden. "Iedere regering zonder de com munistische partij is rechts Wij vechten voor een linkse regering, en als er iets anders wordt gevormd zullen we dat bestrijden", aldus Pato tijdens een interview. Toen hem werd gevraagd of dat "gevecht" onder meer zou bestaan uit stakingen, door de grote com munistische invloed binnen de vakbonden aan te wenden, zei Pa to: "Het is duidelijk dat stakingen een van de vormen zijn die de strijd kan aannemen, maar het is ook duidelijk dat er andere manieren zijn: bijeenkomsten, petities, de monstraties of concentraties bin nen fabrieken". Uit onlangs gehouden opiniepei lingen is gebleken dat Pato slechts op drie procent van de stemmen kan rekenen. Gisteren uitte hij zijn bezorgdheid over het feit dat de ultra-linkse pre sidentskandidaat Otelo Saraiva de Carvalho aan de strijd deelneemt. "Het is duidelijk dat de mensen die nu voor Carvalho stemmen anders op ons gestemd zouden kunnen hebben en dat als Carvalho niet meedeed wij meer stemmen zou den hebben gehad", aldus Pato, die onlangs in het openbaar Carvalho's aanhangers ervan heeft beschul digd er alleen maar op uit te zijn de "grote arbeiderspartij", ofwel de communisten, te willen ondermij- IN KEULEN ROTTERDAM (SP) - "Ik mag en ik kan er niet veel over zeggen. Ik wil alleen maar kwijt dat ze met bewij zen komen die kant noch wal raken en zo te ontzenuwen zijn. Ik geloof die beschuldigingen daarom nog steeds niet". De heer J. G. Poots, directeur van Luekon conserven uit Rotterdam, aarzelt geen mo ment als een reactie wordt ge vraagd op de arrestatie in Duitsland van zijn werkneemster Doris K. (32) uit de Rotterdamse nieuwbouw wijk Ommoord. Doris en haar, een jaar oudere, man Jürgen zijn anderhalve week gele den in Keulen gearresteerd op ver denking van spionage voor Oost- Duitsland, Doris en Jürgen zijn beiden in Oost-Duitsland geboren, maar hebben al lange tijd de West- duitse nationaliteit. Sinds driejaar woonden ze in Rotterdam. Op 27 mei vertrok hetechtpaarvoor een vakantiereis per auto langs de Rijn. Volgens de Westduitse politie ging de rit eerst naar Oost-Berlijn, waar aan iemand bepaalde docu menten zijn overhandigd. De poli tie wil absoluut niets zeggen over de inhoud van die documenten en aan wie ze zijn gegeven. Volgens de politie zijn Jürgen en Doris echter betrokken bij economische spionage-activiteiten Zowel de heer Poots als de heer M. van de Waal, directeur van Westfa- lia Transport waar Jurgen werkt, zijn uiterst verbaasd over die be schuldiging. "De heer K. werkt ruim twee jaar bij ons als mede werker op de afdeling import Rijn vaart. Hü heeft een functie, die zich absoluut niet leent voor spionage", stelt de directeur van Westfalia Transport. Een soortgelijke reactie komt van de baas van Doris K. De vrouw is een jaar geleden als telefoniste/re ceptioniste bij Luekon Conserven begonnen. Ze verrichtte haar werk zó goed, dat ze nu ook werkzaam is op administratief gebied. m MANILLA - De achtste ronde van het interzonale schaaktoernooi in Manilla werd gisteren ontsierd door een incident, waarbij het tot een woordenwisseling kwam tus sen de Amerikaanse grootmeester Walter Browne en hoofdscheids- rechter Camponanes. Op het mo ment dat Browne in zijn partij tegen de Rus Lew Poloegajevski in ernstige tijdnood was - hij moest dertien zetten in drie minuten doen - viel de electriciteit uit. Nadat een noodverlichting was ingeschakeld, weigerde Browne - uitermate ge voelig voor dit soort situaties - ver der te spelen onder de provisionele lichtsterkte. Camponanes maande Browne de partij voort te zetten, maar de Amerikaan verweet de hoofdscheidsrechter dat deze hem alleen dwong verder te spelen, om dat zijn tegenstander een Rus be trof. Met een schreeuw en een vuistslag op de tafel beëindigde Camponares het incident, zodat Browne de partij, die op de 42e zet zou worden afgebroken, alsnog voortzette. De beide leiders, Hort en Mecking, braken hun partijen af, waarbij Mecking tegen de Argentijn Quin- teros duidelijk materiaalvoordeel heeft. Slechts vier partijen werden in eerste instantie beslist, de zes resterende partijen moesten wor den afgebroken. De Joegoslaviër Ljubojevic werkte zich op naar een gedeelde derde plaats, doordat de Iranees Harandi zijn afgebroken partij uit de zevende ronde zonder verder te spelen gewonnen gaf. Het nationale dameskampioen schap schaken werd ook in de zesde ronde gesierd door een over winning van de grote favoriete, Ka- thy van der Mije. Zij had slechts dertig zetten nodig om Mieke van Eist te verslaan. Zij gaat nu onbedreigd aan de lei ding met 4'/j punt uit 5 partijen. Cora van Gent, die mevr. Klerck versloeg is tweede met 3 uit 5 en 1 afgebr.) Senaat akkoord met benoeming Shirley Temple WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse Senaat heeft gisteren de benoeming van Shirley Temple tot chef van het protocol in Was hington goedgekeurd. Mevrouw Shirley Black-Temple, het vroegere kindsterretje in Hol- Ivwoods musicals, is nu nog Ame rikaans ambassadeur in Ghana. De Senaat heeft ook de benoeming goedgekeurd van Henry Catto jr. tot Amerikaans vertegenwoordiger bij de V.N. in Europa. Catto is nu chef-protocol in Washington. Aan beide functies is de rang van buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur verbonden. r EUGENE-OREGON - Dave Ro berts heeft zoals gemeld tijdens de olympische selectiewedstrij den van de Verenigde Staten het wereldrecord van Earl Bell pols stokhoogspringen verbeterd en gebracht op 5.70 meter. Tijdens een eerdere poging was de pols stok van Roberts gebroken. Earl Bell maakte er geen punt van en leende zijn eigen recordstok uit. Prompt zwiepte Roberts ho ger dan ooit een atleet voor hem deed. 1 I Ugl VSSIVL'VII roepen op tot boycot van Amrobank DEN HAAG (ANP) - De pro gressieve partijen, PPR, PvdA en PSP hebben hun afdelingen, leden en sympathisanten op geroepen bestaande rekenin gen bij de Amrobank op te zeg gen. Aan de vertegenwoordi gers van de progressieve par tijen in de gemeenteraden van de plaatsen waar de gemeente betrekkingen heeft met de Amrobank wordt gevraagd ac tie te ondernemen om die be trekkingen te beëindigen. In augustus 1975 riep de We reldraad van Kerken op tot een boycot van de banken die le ningen geven aan Zuidafri- kaanse regeringen en aan Zuidafrikaanse overheidsin stellingen. Bij die banken be hoort volgens de progressieve partijen ook de Nederlandse Amrobank, die voor enige mil joenen guldens leningen af sluit met het apartheidsre gime van Zuid-Afrika. In ver scheidene landen heeft een boycot-actie tot resultaten ge leid. In Nederland hadden tot nu toe alleen actiegroepen zich aangesloten bij de boycot van de Wereldraad van Kerken. Vanaf vandaag gaan PPR, PvdA en PSP zich ook actief inzetten voor deze boycot van de Amrobank. Van de zijde van de Amrobank is in een reactie gezegd dat de apartheidspolitiek in Zuid- Afrika binnen de Amro-bank dezelfde scherpe afkeuring ondervindt als bij anderen. De Amro-bank zegt het echter on juist te vinden onder druk een bepaalde politieke visie over te nemen over de vraag hoe deze apartheid het beste kan worden bestreden. De bank betreurt het dat haar financiële activiteiten worden verweten, die andere finan ciële instellingen in binnen- en buitenland ook ontplooien, zonder dat daaraan volgens deze bank aandacht wordt be steed. CAIRO (Reuter) - De Arabische liga heeft gisteren in de Egyptische hoofdstad bekendgemaakt, dat meer Arabische vredestroepen op weg zijn naar Libanon om het zich daar reeds bevindende Syrisch- Libische contingent van naar schatting duizend man te verster ken. Een functionaris van de pan- Arabische organisatie heeft gezegd, dat de internationale vredesmacht uiteindelijk een sterkte zal krijgen van ongeveer 6.000 man. Secretaris-generaal Machmoed VOORSCHOTEN - Gisteren heeft in Voorschoten de prijsui treiking plaatsgevonden van de persoonlijke kampioenschappen van de Leidse Biljart Bond. Voorzitter Eijlander, op de foto vierde van links reikte de tro feeën uit aan G. de Roo, C. Zwa nenburg, W. Bntsemer, J. Vis, L. Weeda.J.van Loon, P.Straathof, G. Boekei en J. de Heyer. MADRID (AP) - Het Spaanse weekblad Cambio heeft gisteren beweerd dat Spanje aan het terug keren is naar de strenge perscen- suur, die was ingesteld tijdens het regime van wijlen generaal Franco. In het hoofdartikel van Cambio werd gezegd dat "de Spaanse pers opnieuw ernstig bedreigd wordt. Zes maanden van quasi-vrijheid van de pers kunnen als sneeuw voor de zon verdwijnen". In de afgelopen weken heeft de re gering opdracht gegeven tot een onderzoek naar beweerde marte lingen door de politie. De pers werd echter verboden hierover te berich ten. Een artikel over dit onderwerp in het weekblad Cuadernos werd in zijn geheel gecensureerd. Ook zijn stappen ondernomen tegen het oppositieblad Posible, dat een artikel had gepubliceerd waarin "de onderdrukking en mar telingspraktijken, waarvan de poli tie gebruik maakt" werden veroor deeld. Riad van de Arabische Liga heeft verklaard, dat Soedanese troepen via Syrië naar Libanon worden ge vlogen. Een Somalische groep van honderd man wordt ook naar Liba non gezonden. Het eerste contingent van de vre desmacht, samengesteld uit Sy- riërs en Libiërs, bereikte enkele dagen geleden Beiroet en is gele gerd in de nabijheid van de luch thaven der Libanese hoofdstad, die gisteren werd heropend nadat zij zestien dagen lang was gesloten wegens de burgeroorlog. Functionarissen van de luchthaven hebben meegedeeld, dat de Liba nese luchtvaartmaatschappij "middle east airlines" vandaag hoopt te beginnen met geregelde vluchten op Europa, het gebied van de Perzische Golf, Amman en Cal- De luchthaven van Beiroet werd op 7 juni gesloten na hevige gevechten tussen pro- en anti-Syrische strijd krachten in de buurt ervan. Terwijl gisteren de eerste Boeing van de "middle east airlines" op de luchthaven van Beiroet landde na een vlucht vanuit Athene, woedde de strijd in andere delen van de" Li banese hoofdstad rondom "linkse enclaves in rechtse christelijke wijken. Palestijnen hebben gisteren een tegenoffensief ondernomen om een zware christelijke aanval af te slaan op twee van hun vluchtelingen kampen. De hevige strijd die in Beiroet is opgelaaid begon toen Sy rische troepen zich uit de Libanese hoofdstad begonnen terug te trek ken onder toezicht van troepen van de Arabische vredesmacht. Deze terugtrekking geschiedt op grond van een overeenkomst, waarbij premier Jalloed van Libië heeft bemiddeld. Krachtens de overeen komst moeten de Syrische troepen in Libanon zich binnen vier dagen beginnen terug te trekken uit de buitenwijken van de drie grote Li banese havens: Beiroet, Sidon en Tripoli naar de noordelijke vallei Akaar en naar de zuidelijke vallei Bekka.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17