In 1977 begint herbouw Noord Ontslag voor „hokkende'' leerkrachten Rijnland verkeert in een boeiende bouwfase Als plannen goedgekeurd worden Hengelcompetitie voor 30ste maal van start LEZERS SCHRIJVEN Systeem ophoudprijzen visserij onbevredigend Koersen Duindigt PAGINA 16 DONDERDAG 24 JUNI 19) LEIDEN Kan iedereen naar zijn eigen straat terugkeren? Dit was de belangrijkste vraag van de kant van de bewoners gisteravond tijdens de hoorzitting, die wederom door de bewonerscommissie Sophiastraat e.o. georganiseerd werd. Ditmaal waren de bewoners van de Sophiastraat (Noord), de Lusthof laan en de Dillenburgerstraat aan de beurt. Op deze vraag werd het duidelijke antwoord gegeven, dat de bewoners er rekening mee moesten houden, dat niet aan alle wensen omtrent het terugkeren naar de eigen straat voldaan zou kunnen Worden. Het aantal te bouwen huizen be draagt volgens het zgn. rooilijnplan plm. 105 huizen, volgens het zgn. be stemmingsplan plm. 95 huizen. On afhankelijk van het feit, welk plan uiteindelijk uitgevoerd zal worden, staat nu al vast, dat het aantal nieu we huizen in ieder geval kleiner is dan het bestaande aantal (194). Hoe de verdeling te zijnertijd zol moeten worden geregeld, is, volgens de woordvoerder van de Leidse Woning stichting, pas van latere zorg. Mo menteel zou daar nog niets zinnigs over te zeggen zijn. Aan de uiteenzet tingen van de bouwplannen door des kundigen voegde wethouder Verboom toe, dat er nog vele hindernissen te nemen zijn. Op de vraag, hoe lang het bouw zou gaan duren, werd geantwoord: in de Julian astraat hoopt men in oktober van dit jaar te kunnen beginnen. Men rekent op een duur van 9 12 maanden. an de Langegracht hoopt men aan het eind van dit Jaar te kunnen gaan bouwen, wat ongeveer 14 a 16 maanden in beslag zal nemen. in de Sophiastraat (Noord) zal voorjaar 1977 met het bouwen be gonnen kunnen worden, wat ook zo'n 14 maanden zal gaan duren. Dit alles onder voorbehoud („mits alles meeloopt en goedgekeurd wordt") XEIDEN De Leidse Hengel Com petitie is het afgelopen weekeinde van start gegaan met de eerste drie wedstrijden. Na afloop daarvan wa ren nog drie ploegen ongeslagen te weten Alphen I, Sportvrienden en Zuid-West. De "topper" Hengelsport I—DVS I eindigde onbeslist, ter wijl DVS I bovendien nog een ne derlaag te slikken kreeg. De stand na de eerste wedstrijden is: 1. Alphen I 3 gespeeld. 6 punten, 72 vissen voor 38 tegen. 2. Sportvrienden 3-6 60-35, 3. Zuid-West 3-6 61-45, 4. Hen gelsport I 3-5 75-49, 5. De Brasem (Ter Aar) 3-4 46-36, 6. DW 3-4 62- 55, 7. DVS H 3-4 51-52, 8. DVS 1 3-3 58-47, 9. Alphen II 3-2 45-50, 10. Al phen Hl 3-2 31-36, 11. Ons Hobby 3-2 61-74, 12. Hengelsport n 3-2 33- 48. 13. De Brasem (Leiden) 3-2 48- 72. 14. De Meerval 3-0 28-42. 15. Sport en Genoegen 3-0 30-52, 16. De Ruis- voorn 3-0 37-67. In het persoonlijk klassement gaat R. Verkade van Al phen I aan kop met 26 stuks op de voet gevolgd door C. Schouten jr van Sportvrienden met 25 «tuks en J. den Os van DVS 2 met 24 stuks. De stand is verder: 4. J. Boef (Hen gelsport I) 22, 5. L. Waltman (Ons Hobby) 20. 6. H. v. d. Laan (Zuid- West) 19, 7. H. Moeoen (Zuid-West) 18. 8. K. Roskam (Alphen II) 17, 9. W. v. Veen (Alphen II) 17. 10. West broek. (De Brasem, Leiden) 17. Verder werd nog in antwoord op vra gen meegedeeld, dat de te bouwen huizen qua afwerking (vinyl in bad kamer, als plafonds spuitwerk tegen beton etc.) .heel eenvoudig" zullen zijn, en dat de invalide mensen in de wyk persoonlijk benaderd zullen wor den over bepaalde aanpassingen in de inrichting van het huis. Volgende week zal de bewonerscom missie de tijdens de hoorzittingen uitgedeelde enquêteformulieren per soonlijk gaan ophalen bij de wijkbe woners. Wanneer dan de keuze van het te volgen plan bekend is, kunnen verdere problemen besproken worden. Over de huurprijsproblemen, die de brandende kwestie tijdens de hoor zitting van maandag Jl. waren, is gis teravond niet gesproken. De bewo nerscommissie is van mening, dat eerst duidelijk voor een bepaald plan gekozen moet zijn. De bewoners moeten hun voorkeur uitspreken voor rooilijnplan 1. (de- keuken aan de straatkant), voor rooi lij nplan 2 (de keuken aan de achter kant) of het bestemmingsplan, en hun voorkeur voor de woningen aan de Langegracht. Julianastraat. of eigen buurt (of definitief verhuizen naar elders). D.ROTTEVEEL OVERLEDEN LEIDEN Afgelopen nacht is de heer D. Rotteveel, hoofd van de Har- tebrugschool, overleden. Aanstaande vrijdagavond is er om 19.00 uur in de Hartebrugkerk een H. Mis, waar voor leerlingen, oud-leerlingen en ouders zijn uitgenodigd. De Anna Paulownastraat, deel van het „platte daken-gebied" in Leiden-Noord. Morskwartier Of je het er nu wel of niet mee eens bent of die ijshal er moet ko men, één ding is zeker: de grote voortvarendheid waarmee deze ijshal wordt aangepakt moge als voorbeeld dienen voor de zg. bestuurders van de gemeente Leiden. Die weten alleen maar plannen te maken en niets uit te voeren. Jammer dat dit particu lier initiatief ons in de Mors toch een zwembad kost. Dat gaat naar Zuid-West. Het lijkt wel of de Mors het klompenhok is van Leiden, weet je ergens geen raad mee, dan naar de Mors. Zet het vol met scholen en bejaardentehuizen, maar ontsluit het niet naar Zuid-West. Voorscho ten is belangrijker. Sport en reerea- tie: bijna niet te vinden, of je moet naar de grootgrondbezitter de univerziteit kijken. Een apotheek: niet nodig, een zwembad: niet nodig. Als dat progressief besturen is, dan weten we dat het gelijk aan een doolhof is, je kunt alle kanten heen. maar Je komt er niet meer uit. Hoe het moet? Neem- les bij Menken. C. W. KISTEMAKER Plesmanlaan Na het goede artikel van de heer Maas, zou ik graag nog wat willen toevoegen. De heer Maas wijst te recht op de hoge begroeiing. Komen de experts in de verkeere-commissie daar niet op? Er zijn meer van zulke plaatsen, b.v. bij de Bevrijdingskerk. Het zou interessant zijn, als per kwartaal deze commissie in deze krant een verslag deed, wat ze ge presteerd hebben en door wie het Is voorgesteld, dan levert het presentie geld nog wat op vóór de Leidse be volking. Wat de toekomst betreft: omdat de IJshal straks open gaat, moet er nu al wat gaan gebeuren. En wel het volgendeeen fietspad langs de spoor lijn vanaf viaduct met een ingang achterzijde IJshal en de Technische School. B. J. BOONSTRAT Jan Luykenlaan 97, LEIDEN. SLF LEIDEN De EZH, overkoepelend orgaan van de elektriciteitsbedrijven in Zuid-Holland, heeft voorgesteld om met ingang van 1 Januari 1979 de produktie van elektriciteit bij de SLF in Leiden stop te zetten. Dat deelde wethouder Van Aken gister avond in de commissie voor econo mische aangelegenheden mee in ant woord op vragen van het CDA-raads lid Bleijie. Volgens de Leidse wet houder staat die datum nog niet voor honderd procent vast, en kan het best 1980 worden. Hij verzekerde echter, dat de rechtpositie van het personeel, dat nu bij de SLF werkt, door de EZH wordt gewaarborgd. Bovendien is door de EZH aange kondigd, dat men met alternatieven zou komen, aldus Van Aken. maar daarover heb ik tot dusverre nog niets gehoord". OUDERS TELEURGESTELD OVER VERTREK Lisse kiest voor alternatief D zonder Voorhout als bouwlocatie De Colignyschool in betere tijden: het team ouders dat onder leiding van schoolhoofd Poort het gebouw opknapte. Door Jos van der Meer KATWIJK Twee leerkrachten van Katwijkse scholen zijn op straat komen te staan wegens meer dap oppervlakkige interesse voor elkaar. Hoofdonderwijzer L. J. M. Poort van de Caspard de Colignyschool en hoofdleidster R. A. Hoorn van kleu terschool De Klaproos zijn dezer dagen, aldus de heer Poort, ontslagen omdat zij met elkaar zijn samen gaan wonen. Het ontslag is hen aan gezegd door het bestuur van de „Ver eniging voor Christelijk Onderwijs op Gereformeerde Grondslag" te Kat wijk aan Zee. Beide scholen waaraan het verliefde paar lesgaf maken deel uit van deze schoolvereniging. De heer W. Duindam, secretaris van het betreffende schoolbestuur, zegt ons gevraagd naar een motive ring van het ontslag en naar het bestaan van een artikel in de ar beidsovereenkomst van de twee leer krachten waarin de mogelijkheid tot ontslag wanneer men met elkaar gaat samenwonen is geregeld: „Ik heb geen zin daar tegen u iets over te zeggen. Aanstaande vrijdag hebben wij met de ouders over deze zaak een gesprek en daar wil ik niet op vooruit lopen". Als wij vragen of die bijeenkomst openbaar is, zegt de secretaris: „Nee, zeker niet. De pers zal daar niet worden toegelaten. Dit Minister Van der Stee heeft als woordvoerder van de Nederlandse delegatie tijdens de jongste zitting van de E.E.G.-ministerraad het sy steem van ophoudprijzen in de vis serijsector aan de orde gesteld. Hij wees er op, dat dit systeem onbevre digd functioneert. Het toepassen van de ophoudprijzen behoort nu tot het domein van de produktenorganisa- ties. Hierdoor is het mogelijk, dat de markt in een bepaalde lidstaat onder druk komt van goedkope aan biedingen uit partnerlanden. Deze aanbiedingen zijn afkomstig van al daar niet-georga,niseerde vissers of van leden van een produkten-orga- hoeft allemaal niet in de openbaar heid. Wij gaan eerst eens rustig met de ouders praten en dan zullen we wel verder zien". In een schriftelijke uitnodiging aan de ouders voor het gemiste gesprek schrijft het schoolbestuur: „De heer Poort en mejuffrouw Hoorn verlaten aan het eind van de cursus onze scholen. Het is u misschien ook be kend dat dit een gevolg is van be paalde omstandigheden. Uiteraard draagt het bestuur in deze grote ver, antwoordelijkheid en het wil dan ook tekst en uitleg geven op 25 juni in gebouw De Hoeksteen 's avonds 20 uur. Wij kunnen dan van beiden af scheid nemen. We doen dat bewust omdat beiden voor de sdhool grote verdiensten hebben gehad". Uit de brief blijkt vervolgens dat voor beide leerkrachten reeds een opvolger is benoemd. Actie ouders Enkele ouders van leerlingen van beide scholen hebben direct nadat het nieuws van het ontslag hen ter ore kwam een handtekeningenactie gevoerd omdat zij graag bij de ge wraakte besluitvorming betrokken waren geworden. Ongeveer negentig procent van de ouders van de basis scholen ondertekenden de lijst. Van de ouders van de kleuters zetten slechts drie oudera him handteke ning niet. In een begeleidend schrijven aan het schoolbestuur stellen de ouders, waarvan de meerderheid het er uit christelijke overwegingen mee oneens is dat de twee zijn gaan „hokken" terwijl zij dit echter geen reden voor ontslag vinden omdat beide krachten uitstekend bevallen: „Tot onze spijt hebben wij moeten, vernemen dat met ingang van het nieuwe schooljaar deze twee mensen niet meer aan de scholen verbonden zullen zijn. Aangezien de oorzaken, daartoe buiten de school liggen en er door ons ouders geen nadelige gevol gen voor de scholen en de kinderen zijn waargenomen, stelt het ons bij zonder teleur beiden te zien vertrek ken. Mogelijk is het u als bestuur ontgaan welk een waardering de ouders voor beide leerkrachten heb ben. Mede door de inspanningen van hen is vooral de lagere school weer tot een normaal aantal leerlingen gekomen. Ook de genegenheid van de allerkleinsten voor hiin juffrouw Hoorn zal u, gezien de besluitvor ming, wel ontgaan zijn. Het ware ons liever geweest als u als bestuur eerst de mening van de ouders had gepeild alvorens tot de gevolgde pro cedure over te gaan. Mogelijk is hier alsnog gelegenheid voor De heer Poort die kort geleden nog in het rrieuwS kwaim toen onder zijn bezielende leading met de ouders de hele school aan de Sluisweg een grondige opknapbeurt onderging zegt ons gevraagd naar zijn reactie op deze kwestie: „Nee, sorry, ik zeg niets. Ik vind het jammer dat u hier bent achter gekomen. Ik sta overigens helemaal buiten wat die ouders voor ons heb ben gedaan Maar ik heb nog geen baan, dus ik houd verder m'n mond maar. Dat is beter voor me zelf". Als wij de onderwijzer vragen hoe hy denkt dat de afscheidsavond vrydag zal worden zegt hij ietwat verbitterd: „Nou, ik denk niet dat het een leuk afscheid wordt LISSE De Lissese gemeenteraad koos gisteravond voor alternatief D in de nota Alternatieven en Varian ten. By döt alternatief ligt de na druk op het behouden van sociale, economische en culturele functies van de gemeente. Alternatief F was ook een mogelijkheid, omdat hierin Voorhout niet wordt genoemd als bouwlocatie. De keuze van alternatief KATWIJK „Philadelphia", de oudervereniging van geestelijk gehan dicapten van Katwijk en omgeving, heeft haar activiteiten uitgebreid. Het bestuur, bestaande uit de he ren De Vries, Haasnoot, Gomes (uit Katwijk) en Valkenburg (uit Wasse r-aar) heeft assistentie gekregen van drie vertegenwoordigers uit drie ou- dercommissies. Er is een stichting Sport en recreatie gehandicapten Katwijk en omgeving" in het leven geroepen. Een enquete-formulier over het organiseren van activiteiten is in middels naar pupillen en oudere ge zonden. Midzomeirit door Leiden RIJNBURG De vereniging van het aangespannen paard „Het Ga reel" in Rynsburg organiseert, mede dankzy het mooie weer, een mid- zomerrit door Rynsburg en Leiden. Ongeveer veertig deelnemers ver trekken zaterdag om half drie uit Rynsburg. Rond drie uur komt de stoet aan by „De Vink" in Leiden, waar, begeleid door de Rynsburgise politie, Leiden in wordt getrokken. De start is by het Rynsburgse raad huis. LEIDEN „Het hoogheemraad-I schap Rynland verkeert in een v boeiende bouwfase. Dit houdt in do eerste plaats verband met de voort- schrydende realisering van Rynlands zuiveringsplan. Vorig jaar kwamen zuiveringsinstallaties voor afvalwaterj gereed in Haarlem en Nieuwveen. Dit jaar zyn Gouda, Bodegraven, Katwijk en Hazerewcude aan de beurt. Bovendien bouwt Rynland by Halfweg een dieselgemaal ter vervan ging van het uit het midden van de, vorige eeuw daterende stoomgemaal en oo kstaat de bouw van een nieu we ruimte voor de technische dienst in Leiden op het programma. Dat staat vermeld in het vandaag verschenen jaarverslag van het hoogheemraadschap Rynland. In 1975 investeerde Rynland voor ruim 40 miljoen gulden. Het investerings plan voor 1976 vermeldt een onge veer even groot bedrag, namelyk 33.5 miljoen ten behoeve van verbetering van de waterkwaliteit en 6 miljoen voor waterkering, waterbeheersing e.d. Verwacht wordt dat de inves teringen voor de waterkawlitelt in de periode tot 1980 tot boven de 50 mil joen per jaar zullen oplopen, terwyl de overige investeringen dan jaarlyks tussen de 11 en 18 miljoen zullen schommelen. Liliade in Akersloot HILLEGOM De landelijke ver- niging ,De Lelie" uit Hillegom zal morgen in de bloemenhal van Aker sloot een oppervlakte vullen waar aspirant-bloembinders(sters) uit Eg- mond een demonstratie geven van bioembinden. Een en ander vindt plaats in het kader van de Interna tionale Lelietentoonstelling, die mor gen om elf uur door Thérèse Stein- metz zal worden geopend. De ten toonstelling is vanaf één uur voor publiek toegankelijk. De lelies worden geshowd op een oppervlakte van acht tienhonderd vierkante meter, waar naast een middenstandsbeurs en een kleine vaktentoonstelling. D werd onderschreven door me vrouw Van Ruiten (PPR) wanneer er duideiyk niet gebouwd zal wor den, andere dan voor de Bollenstreek en Leidse agglomeratie. Ook de VVD koos voor alternatief D, omdat dit, in het licht van de beleidsnota 1971 1980 reèel is. Ook de KVP stond ach ter het alternatief, waarby deze party de bouwlocatie in Voorhout afezwakt wilde zien. „Er zal nog hard moeten wopden gemaakt, dat deze bouwlocatie in Voorhout, die eigenlyk niemand be valt, nodig is en waar ze voor dient", zo meende burgemeester Berends. Smith (AR) kwam met een eigen alternatief, dat onder meer kleinere bouwprojecten in meerdere plaatsen behelsde. De tarieven van onroerend goed belasting kunnen in Lisse met twin tig procent worden verlaagd omdat de totale waarde ruim honderd mil joen hoger ligt dan men dacht. Bootwerker dronk wat te veel VOORHOUT Een 24-jarige bootwerker uit Voorhout had op een feestje meer gedronkendan voor een autobestuurder verstan dig is. Dat constateerde tenminste de politie, die de laverende auto mobilist in de Huis ter Duinstraat aanhield. De bootwerker bleek een alcoholpromilage van 1,54 in zijn bloed te hebben. Omdat de Voorhouter zijn auto voor zijn werk nodig heeft, wilde de offi cier volstaan met een week ge vangenisstraf en voorwaardelijk zes maanden intrekking van het rijbewijs. „Daar ga ik mee ak koord" gaf de bootwerker te ken nen. Dat was ook de mening van de rechter. 1.25.9, 2. Paloro du Bois, 3. Peter SneU. Winn. 7,40; pl. 3,— 3,90, 1,90; kopp. 84,10. „Acapulcoprys" 1900 m: 1. Nan van Buthe (A. van Launchbury) 2.04.6, 2. Square Gift, 3. Albatros. Winn. 4,40; pl 1,40 1,80 2,50; kopp. 36,60; trio 265,20. „Bergenprijs" 2520 m: 1. Olaf Pri de (M. Bouwhuis) 3.27.8 1.23.1 2. Ka- rel Bel win. 3. Majoor. Winn. 1,60; pl. 1,30 2,80 1,50; kopp. 21.40. „Big Hanneloeprys" 2100 m: 1. Flying Jinks (A. Treanor) 2.19.1. 2. Pantokrator, 3. Takaphares. Winn. 3,40; pl. 1,90 1,70 1,80; kopp. 6,60; trio 82,—. Totalisatoromzet 333.872,—. Minister Van der Stee: aanbiedingen onder de ophoudprys van Duitsegarnalen. Minister Van der Stee stelde dat er daarom be hoefte bestaat aan een communau taire publiekrechteriyke ophoudprys in de E.E.G., waaraan dan iedere aanvoerder gebonden zou zyn. Meerdere delegaties betuigden hun instemming met het standpunt van minister Van der Stee. Aan de Com missie is gevraagd, dit punt by haar al toegezegde kritische beschouwing van het E.E.G.-visserybeleid te be trekken. WASSENAAR De uitslagen van de woensdag gehouden draveryen op Duindigt luiden: „Schoorlprys" 2040 m: 1. Liberty Night (P. Koppejan) 249.1 1.22.9, 2. Henry Buitenzorg, 3. Noble Victory. Winn. 37,—, pl. 5,30, 3,—, 2,60 kopp. 86,90; trio 1540,80. „Domburgprys" 2120 m: 1. Onno Zwier (C. Hetteling) 2.59.5 1.24.7, 2. Oswin H, 3. Orkaan W. Winn. 2,40; pl. 1,90 3,10 2,80; kopp. 21,60. „Egmondprys" 2040 m: 1. Nant Buitenzorg (M. Vergay) 2.46.4 1.21.6, 2. Nanette, 3. Odette Ossewaard. Winn. 2,20; pl. 1,40 1,60, 1,30; kopp. 9,40; trio 39,—. „Flying Fastprys" 1000 m: 1. King of Courage (R. Wetemans) 1.03, 2. Columbus, 3. King of Spring. Winn. 1,70; pl. 1,80 2,60, 3,10; kopp. 16,50. „Texelprys" 1600 m: 1. Lukie B (P. Smit) 2.05.9 1.18.7, 2. Marco Ca- valjos, 3. Lonely Star. Winn. 5, pl. 3,30 6,30 3,80; kopp. 214,—; trio 1438,30. „Rockanjeprys" 1500 m: 1. Petite Monique (J. v. Dooyeweerd) 2.08.8

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 16