"Ik voel me nu in staat de Tour te winnen Gaby Minneboo imponeert in strijd achter dernies Prijzengeld nog nooit zo hoog Van Impe: „Ik heb geld nodig" Flat voor Tourwinnaar >ONDERDAG 24 JUNI 1976 (JERLIN PLAGE De winnaar van de 63ste editie van de Ronde van Frankrijk zal ten opzichte van voorgaande jaren uitzonderlijk f worden beloond. Buiten het ge bruikelijke prijzengeld, als gevolg i van het indexcijfer iets meer dan I voorgaande jaren, krijgt de winnaar i in Parijs ook de sleutels van een appartement dat een waarde heeft van honderdduizend Franse francs, j Het appartement is gesitueerd in de badplaats Merlin Plage aan de Atlantische Oceaan, waar voor de eerste maal de Tour vertrekt. Overigens ia het prijzengeld voor de 130 deelnemers nog nooit zo hoog geweest als dit jaar. Lévitan en Goddet hebben maar liefst een mil- Door Hans Coolegem Nooit heetf hij zich ingespannen cm meer te bereiken dan de titel van bergkoning. „Ik werd toch wel derde of vierde", zegt hij. „Maar ik heb meer mogelijkheden, dan alleen maar het eerste boven op een berg te ko- Waarom ik daar nu pas achterkom, Is moeilijk te zeggen. Misschien dat m'n nieuwe huis in Impe (een paar kilometer van zijn huidige woonplaats Mere), daar ook een rol in speelt. Ik heb geld nodig. En als ik de Tour niet uit zou rijden, verdien ik niets. To taal niets, omdat ik m'n gehele sei- AMSTERDAM Gaby Minneboo' is gisteren op de cementbaan van het Olympisch stadion in Amsterdam Ne derlands kampioen achter de dernies geworden. Hij reed achter Bruno Walrave 30 kilometer in 30.37 minu ten en bleef de tweede man Mathieu Pronk ruim 200 meter voor. Gaby Minneboo veroverde zijn titel op imponerende wijze. De wereld kampioen 1975 achter grote motoren verscheen na enkele ronden op kop en reed zo hard dat de een na de ander moest afvallen. Slechts Martin Rietveld, Gerrie Möhlmann (beiden in de selectie voor de Olympische DEN HAAG Het Nederlands Olympisch Comité (NOC) heeft de derlandse Wielrenunie (KNWU) van voordrecht van de Koninklijke Ne- de renners voor de Olympische Spe len in zijn geheel overgenomen. Dat houdt in dat de volgende wielrenners naar Montreal gaan: Wegploeg: Arie Hassink, Leo van Vliet, Antoine van de Bunder, Ad Tak, Adrie van Houwelingen, Frits Pirard, Pons van Katwijk en Frits Schür. Coach is Joop Middelink. Baanploeg: GerrLt Möhlman. Peter Nieuwenhuis, Gerrie Slot, Hennie Stamsnijder, Martin Rietveld, Her man Ponsteen en Sjaak Pieters. Coach is Frans Mahn. Als mecaniciëns gaan mee J. Kwantes en J. de Wit. Chef d'équipe Is H. Meuwesse. Spelen in Montreal voor de ploeg achtervolging) en Mathieu Pronk konden lange tijd volgen. Zeven kilo- mter voor het einde schudde Minne boo ook deze achtervolgers af. Pronk werd uiteindelijk tweede, Rietveld derde, Möhlmann vierde. Gaby Min neboo kreeg niet de kans aan te to nen, dat hij ook sterker is dan Martin Venix, de kampioen van 1975. Venix moest met pech uitvallen. Twee wereldkampioenen heb ben bij de. wielerwedstrijd in het Olympische stadion om de grote prijs van Amsterdam een triomf behaald. Dieter Kemper de Duitse regenboog- truidrager achter grote motoren 1975 won de stayerprijs en de Australiër John Nicholson werd winnaar van joen Franse francs (iets meer dan 1600.000 gulden) bijeengesprokkeld voor de coureurs, Enkele cijfers: etappewinst brengt bijna tweedui zend gulden op, het dagelijks dra gen van de groene trui (punten klassement), 600 gulden, het bezit van de gele leidertrui wordt tot aan de 15de etappe dagelijks gehonoreerd met 720 gulden en tot aan het eind van de Tour met drie honderd gulden per dag. Voor de klimmers valt er ook het een en ander te verdienen. De eer ste doorkomst op een col van eerste categorie wordt beloond miet 420 gulden, de eerste passage op een col van de tweede categorie levert 360 gulden op. Het meeste geld wordt binnenge bracht door de eindklassementen. De winnaar, die dit jaar op de Peloton zal in opstand komen voorspelt Belg zeen op deze wedstrijd heb afgestemd. Theveneit en Zoetemelk, de twee grootste concurrenten van mij, heb ben zidh dit seizoen weggestoken. Dat heb De ook gedaan". Pas laat kroop Lucien van Impe uit z'n schulp. Kon men de „nieuwe" Van Impe bewonderen, die vol ver houwen aan de Tour begint. „Niet al Champs Elysees wordt gehuldigd door senaatsvoorzitter Alain Poher, strijkt 15.000 gulden op. De groene trui geeft de eindwinnaar ruim zevenduizend gulden. Terwijl de eerste plaats in het ploegen klas sement wordt gehonoreerd met ne genduizend gulden. en is m'n ploeg beter, dan in voor- aande jaren, maar ik ben ook ster- -r geworden. Bijvoorbeeld in de tijd- tten. Ik weet wat m'n mogelijk- eden zijn. Daarom gok ik volledig 3 het klassement en niet meer op de ïrgprijs. Natuurlijk, als ik neg pun- •n op cols van eerste of tweede ca- gorie kan behalen, dan zal ik dat iet laten. Maar het belangrijkste is eindzege, daar zou ik de erkenning in bergkoning volledig voor willen ten vallen". Lucien van Impe, een kleurrijk fi- .tr in de Ronde, die in vroeger jaren ieit alleen door het krenten bezorgen mreur is geworden maar ook doods- sten fabriceerde en lange tijd goed :ld verdiende als lijkaflegger, reali- ert zich, dat De Tour. het ideaal in nog meer aanwezigen, nog lang De commercie in de wielersport gaat steeds verder. De coureurs zijn bijna op alle plaatsen beplakt met reclame. Niettemin spant de Italiaanse formatie van Gibi Ba- ronchelli de kroon. Zelfs op hun witte sokjes hebben zij opzichtig de naam van hun fietamerk. Hoewel hy altijd de eenvoudige jongen van de kust zal blijven, gaat Freddy Maertens meer en meer de grootste wielrenner aller tijden, Eddy Merckx imiteren. Een dag voor het vertrek van de Tour werden voor zijn hulpjes spe ciale tafeltruien gebracht met het opschrift: Maertens Flandria. De Ronde van Frankrijk kent evenals vorig jaar geen bonifica ties, zodat de niet-klimmers in het vlakke niet bevoordeeld zul len worden. Het record dat Edidy Merckx in handen heeft als de winnaar van de meeste etappes (32) zal onaan getast getast blijven. Merckx heeft in dit „klassement" der mate veel voorsprong, dat hy in de komende jaren nog niet van deze plaats kan worden verdreven. Het weerzien van de internatio nale pers in het tot Merlin Plage omgedoopte Saint Jean de Monts werd ontsierd door de niet vlek keloze Tour-organisatie. Veel journalisten hadden grote moei lijkheden met de communicatie afdeling, die ondanks de vroegtij dige bestelling niet voldoende tour-radio's beschikbaar had. In de Tour worden dit jaar zeven klassementen opgemaakt. De jury houdt zich bezig met het alge meen klassement, de puntentrui, de beste klimmer, de tussen, sprints, de beste neo-prof en het ploegenklassement op punten en tijd. Uiteraard worden evenals voor gaande jaren ook dagelijks de be minnelijkste renner en de ele- ganste coureur met een prijs be loond. tien kilometer per uur rijden en de laatste doet Felix Levitan alleen". Het komt serieus uit zijn mond, maar het is niet ondenkbeeldig, dat juist dan Lucien van Impe in de be geerde gele trui zal rijden. „Ho, pas cp, ik heb 'm nog niet", waarschuwt hij. „Maar dat er iets voor de cou reurs moet gebeuren, dat staat vast. In mijn carrière is dit toch de zwaarste Tour. En dat is in deze tijd, toch een teken aan de wand". BEGINvan het CIRCUS 25 JUNI-ie ETAPPE-173 km PAGINA 13 André Gevers niet in Tour SAINT-JEAN-DE-MONTS André Gevers uit Schyndel, die vorig jaar in Mettet wereldkam pioen bij de amateurs werd, is ni'et opgenomen in de Tour de France-ploeg van Lejeune BP, waarvoor hij aanvankelijk wel was geselecteerd. Ploegleider Henri Anglade zei gisteren in startplaats Saint-Jean-de- Monts: „Ik had André er graag bij gehad in de Tour Indre et Loire en het Circuit de la Sar tre won hij op indrukwekkende wijze etappes, maar sindsdien rijdt hij niet zo steric meer. Ik heb hem een laatste kans gege ven in de Tour de l'Aude. Daar in reed hij zo zwak dat hij de strijd moest staken. Ik zou in de Tour niet veel plezier van hem gehad hebben. Daarom heb ik hem thuisgelaten. Jammer, want in Gevers hadden we naast Schuiten een potentiële étappe-winnaar". Jonge Russen Europees voetbalkampioen MOSKOU Het voetbalelftal van de Sowjet.Unie heeft gisteren in Moskou het Europese kampioenschap voor ploegen onder de 23 jaar be haald. De ploeg uit de Sowjet-Unie die in de halve finales Jong Oranje uitschakelde, wan de tweede ontmoe ting tegen titelhouder Hongarije met 2—1, nadat de eerste wedstrijd in Boedapest in een gelijkspel van 11 was geëindigd. Voor 23.000 toeschou wers scoorden Fjedorov en Goesajev voor de rust voor de Russen en Magyar na de rust voor de Hon garen. Het toernooi om het Duropees kampioenschap voor ploegen onder 23jaar werd voor het laatst gehou den. Hiervoor in de plaats komt een nieuw Europees kampioenschap, voor ploegen tot 21 jaar, waaraan Neder land het komende toernooi niet deel Basketbalteam Joegoslavië naar nederlaag HAMILTON Het basketbalteam van Joegoslavië heeft op de ope ningsdag van het voor-Olympisch toernooi in Hamilton zeer verrassend verloren van Tsjecho-Slowakye 73 78 (3639). Gisteren herstelden de Joegoslaven zich en versloegen Fin land met ruime cijfers: 87—58 (32 37). In dezelfde groep behaalde Fin land een-der een overwinning op IJs land 91—59 (44—30) en bleek Bra zilië te sterk voor Israël: 82—78 (42—36). Bulgarije Heeft gisteren zijn eerste wedstrijd voor groep B, waarin ook Nederland uitkomt, met 8872 (42 32) van Zweden gewonnen. Polen versloeg Groot-BriUannië met 86—73 (32—37). Blok zakt af KIEL Het weer laat de zeilers bij de Kielerweek nog steeds in de steek. De tornado's en FD's raakten eerder al een wedstrijd achiter door te stormachtig weer, gisteren gebeu- de hetzelfde, maar nu doordat er nauwelijks of geen wind was. Tot twee uur bleef het in Kiel, waar de Olympische klassen aan hun vierde wedstrijd hadden moeten beginnen, bladstil. Pas daarna kwam er een zuchtje wind, genoeg om de race in de Soling-klasse door te laten gaan. Heike Blok zakte daarin een plaats, door een klassering als zesde. Win naar werd Hirt (W-Dld). In het al gemeen klassement staat hy vierde. Eeïste is Belov (O.-Dld). Cuba niet in honkbalweek HAARLEM Wereldkampioen Cuba heeft op het laatste moment afgezien van deelneming aan de Haarlemse honkbalweek, die morgen begint. De reden daarvan is ondui- deiyk. Cuba, dat de honkbalweek de laatste jaren heeft gewonnen, had visa aangevraagd, maar deze aan vraag geannuleerd. De Cubanen zelf gaven als reden op dat zy geen visa konden krygen. De plaats van Cuba wordt ingenomen door de Sullivans. De semi-profs van Bob Sullivan zei den in een eerder stadium af. Zy wer den toen vervangen door Korea. De Nederlandse bondsploeg won gisteren in het Pim Mulierstadion in Haarlem ook de tweede wedstrijd tegen de Ramstein Rams: 6—0. Het was de laatste oefenwedstrüd van de Myersequipe voor de Haarlemse honkbalweek. Moderne vijfkamp Na de derde dag van de Nederlandse kampioen, schappen in de moderne vijfkamp is in het algemeen klassement geen wyziging gekomen. Bert Bergsma, die 300 m zwemmen won. leidt nog steeds voor Roland Postma, die het pistoolschieten won. Vandaag wordt het laatste onderdeel van de veld- cross afgewerkt. Atletiek De affaire tussen Steü- len en Jansen heeft de KNAU door verwezen naar de strafcommissie. Steylen beschuldigt Jansen ervan tydens wedstrijden in Zwitserland, geprobeerd te hebben hem beentje te lichten. MERLIN PLAGE De kleine Lucien van Impe heeft z'n plan getrokken. Na zeven maal de Ronde van Frankryk te hebben gereden weet de 29-jarige Belg, die driemaal de bergprijs won, tot hetgeen hij in staat is. Vooral zijn laatste Tour, toen Van Impe weder om de mallotige „bollekenstrui" als bergspecialist om de schouders had, heeft hem met zijn derde plaats achter Thevenet en Merckx aan het denken gezet. „Ik voel me nu in staat om de Tour te winnen", zegt hij zonder grootspraak. „Het is bijna zo, dat hij ook voor mij speciaal is gemaakt met vijf aankomsten op een berg". Van Impe: ,,/fc heb meer mogelijkheden dan alleen niet gewonnen heeft. „Maar als het waardoor de renners worden overge- het voordeel ran veel bergen geeft, het toch zou gebeuren, is het niet Wacht naar de Pyreneeën, om de an cle mooiste zege, want dan had dere dag opnieuw over de bergtoppen Maju. de Belgische klimmer Merckx erbii moeten zijn. Ik had te geraken." „Een uitstekend schema". weet dat Qver deze T()ur m honderd maal liever gehad, dat hij zegt Van Impe voldaan. In feite had toton n0_ niet het ]aatste was gestart. Maar ja, dat is niet zo. het voor mij persoonlijk nog beter "WOOI£ g6vallen Het onmenselijk Zou ik echter, Bernard Thevenet geweest, als we die rustdag met de wat men yoor ons uitstippelt De ren- kloppen, dan kan ik altijd toeh nog moeilijke verplaatsing niet hadden ners dat bewu6t. Neem nu zeggen, dat hij eoit Mercikx heeft gehad. Want ik heb nog nimmer In de mmonaie Frtóse feestdag op 14 verslagen". de bergen een verzwakking gekend. juli met drie ritten Kn dag> Voor Lucien van Impe geldt het Maar met zo'n rustdag er tussen. gek, op er zal nog voordeel, dat de bergen dit jaar ach- weet je niet hoe het loopt". &ver worden gesproken, want een ter elkaar worden afgewerkt. Direct Het wordt ditmaal een zware ronde feestdag met het toch ook een beetje na de Alpen komt er een rustdag, van Frankrijk, die vooral Van Impe voor 0KS Als iedereen meedoet - zullen we de eerste twee ritten met het sprinttoernooi. Slechts 1000 tioe-Tije die zich daarmee enigszins re- schouwers woonden deze kwalitatief vancheerde voor 't zwakke optreden goede wedstrijden bij. Dij het Nederlands kampioenschap. Rene Pijnen lijkt dit jaar een goe- Geen van de finalisten van wie Ni- de gooi te kunnen doen naar het we- cholson duideiyk de sterkste was reldka mpioensohap achter grote mo- voor Loevesijn kwam zonder verlies toren. De zesdaagsespecialist die met in die eindstrijd. Ben ten Tije ver een wereldtitel hoopt vettere contrac- loor in de series van de pas 18-Jarige ten te kunnen krijgen heeft de ach- Jaak Pieters, die een slecht toernooi iervolging eraan gegeven. Meer dan reed. Hj had in feite zijn „succes" zilver heeft hij daarin bij de strijd van de dag al binnen toen baancoach om de regenboogtrui nooit bereikt. Frans Mahn hem kwam vertellen, Kansen bij de stayers lijkt Rene Pij- dat het NOC deze nieuwkomer naar nen wel te hebben. In de eerste man- Montreal wilde sturen. Pieters werd r.he over 20 kilometer bleef hij de daarop in de herkansing uitgescha- gehele race vlak bij Dieter Kemper, keld door John Nicholson, de Austra- die achter de slim rijdende Koch van -liër ging echter in de halve finale in kop af was gestart. Hertiaalde aan- de fout tegen Ten Tije. Te zelfbewust vallen leverden niets op. In de laatste vergat Nicholson alle tactiek en Ten ronde slaagde Pijnen er echter in de Tije strafte deze nonchalance af. wereldkampioen nog te passeren. Het Leijn Loevesijn was de finale bin- verschil was miniem: twee meter nengedrongen door een zege op de Tn de tweede manche moest de Ne- derde aanwezige wereldkampioen, de derelander 2 keer met pech van de Deen Peder Pedersen. baan. Onbedreigd kon Kemper daar- Het sprinttoernooi werd echter wel door op een triomf in de Grote Prijs uiterst merkwaardig afgewerkt. In de van Amsterdam afstevenen. eerste herkansing moesten maar liefst In een sterk bezet sprinttoernooi zeven renners gelijk over de baan. De voor profs en amateurs kwamen twee Nederlandse kampioen bij de arna- van de drie aanwezige wereldkam- teurs Veldt hierover: „Dit had na- pioenen in de finale. John Nicholson tuurlijk niets meer met sprinten te de huidige titeldrager en Leijn Loe- maken." Veldt behoorde tot de eerste vesijn. De derde finalist was Ben ten uitgeschakelden. vergezeld door zijn MAAR'T 16 WEL JAMMEN, IK WAS MET 20 AARD!© OR5E- KLOMMEW IN 0E KofsemweoaMUt TOP ueeen© VAN Dfe 59«s MAAI CE 3?TTE PLAATS

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13