)kker superieur lit startblokken Oranjezeilers handhaven zich 0 1 PER „MOET" DE TOUR WINNEN Warm welkom voor Tsjechen Prijzen rijzen pot uit Thung kansloos tegen Fillol 4slie moeilijk langs Taygan .DAG 22 JUNI 1976 SPORT PAGINA 9 LONDEN Het wordt ieder aantrekkelijker om op uit- ikende wijze met het tennis- üket tegen een bal te slaan, mt de geldprijzen rijzen steeds de pot uit. Tom Okker een paar jaar geleden al kennen: „Ik begrijp niet dat erlei ondernemingen er zoveel ld tegenaan gooien". En de nerikaanse voorvechtster voor •t damestennis. Billy Jean King, oest onlangs lachend toegeven: k sta er zelf versteld van hoe •og de geldprijzen de laatste d ook voor de dames worden". Het geld kan blijkbaar niet be- besteed worden dan reclame maken via grote tennistoer- Ook het eerbiedwaardige 'imbledon moet uiteraard mee in de maalstroom. Als men de prij_ zen eens vergelijkt met die van vorig jaar, dan is het nog weer een stuk lucratiever geworden om een Wimbledon-titel te veroveren. De hoofdprijs bij de heren in het enkelspel is van 10.000 pond op 12.500 pond gebracht en als men het pond dan op f 5 stelt is dat resp. dus f 50.000 en f 62.500. De discriminatie van dames wordt wat dat betreft ook steeds minder. De hoofdprijs enkelspel is nu 10.000 pond (f 50.000) en was 7000 pond. De hoofdprijs herendubbel is gestegen van 2 naar 3000 pond. van het damesdubel van 1200 zelfs naar 2400 pond en van het gemengd dubbel van 1000 naar !000 pond. LONDEN Rolf Thung was alsnog tot het hoofdtoernooi toe gelaten hoewel hij in de laaste ronde van het kwalificatie-toer nooi was uitgeschakeld. Een aantal had echter afgezegd, zodat voor hem toch nog een plaats vrij kwam. Onze landgenoot trof het echter niet dat hij moest uit komen tegen de als nummer 13 geplaatste Chileen, Jaime Fi??t>l Een sterke allrounder, die erg wei nig fouten maakt. En dan is het wat Thung betreft eigenlijk van tevoren al bekeken, hoewel deze, zoals hij vooraf beweerde wel mo gelijkheden zag tegen de lange Chileen. Thung lijdt echter wel meer aan zelfoverschatting. Hij kreeg dan ook nauwelijks een been aan de grond tegen deze gerouti neerde speler die niets cadeau geeft. Onze landgenoot mag op snelle banen dan tot zijn beste spel komen, hij kan het gras te gen de sterk spreidende Pillol nau welijks belopen. In ruim een uur was Wimbledon 1976 voor Thung achter de rug. 6—1, 6—2, 6—2. Verrassingen bleven op de eer ste dag in zoverre uit, dat alle ge- spelers zich handhaafden. De ver rassende winnaar van Rome en Parijs dit jaar, de Italiaan Pa- natta had tegen Andrew uit Vene zuela vier sets nodig: 46, 64, 75, 64, evenals de Australiër Newcombe tegen de onbekende Amerikaan Hagey: 89, 98. 64 61, en de Amerikaan Gottfried tegen zijn landgenoot Gullikson: 46, 63, 62 97. Favoriet Jim my Connors verspilde tegen de Italiaan Zugarelli slechts mes (6—1, 6—3, 6—2) en Björn Borg zeven tegen de Brit David Lloyd: 63, 63, 61. Andere uitslagen: Lutz (VS)Borowiak (VS) 4—6, 6—4, 64, 6—4. Menon (Ind.) Taylor (Gr. Br.) 5—7, 6—2. 9—8, 2—6. 10-9 Dibley (Aus) Kronk (Aus.) 6—2, 6—3, 0—2. Nastasa (Roe) Spear (Joe.) 6—2, 6—3, 6—2. Tanner (VS) Robinson (G. Br) 86. 75, 64. Pasarell (VS) Kamiwazumi (Jap.) 63, 61, 63, Metreveli (Sov.)G. Mayer 62, 50. Vilas (Arg.)Phillips Moore (Aus.) 6-3 61, 64, V. Amritraj (Ind.)— Jauffret (Fra.) 9—8. 6—3, 6—4, Stockton (VS)W. Lloyd (Aus.) 6—3, 6—4, 6—3, Krulevitz (VS)— Dowdeswell (Rod.) 3—6, 6—3, 6—2 86. Ka kul ia (Sov.)Taroczy (Hon.) 6—1, 9—8, 6—2. ./1BLEDON Tom Okker zorgde voor een superieur begin iet centrecourt de 25-jarige Amerikaan Sandy Mayer geen t Kienhuis sprekende cyfers voor de flying ;hman waren 63, 62 ,64 en meer zegtonze landgenoot l geen enkele keer in gevaar en rerspeelde ook geen enkele ser- -game. En dat deze Sandy Mayer arlijk kan zijn weet Ilie Nastase naar al te goed. Drie jaar ge werd de vrolijke Roemeen in tchtste finale van Wimbledon de Amerikaan verrast. Een jaar zorgde onze landgenoot Rolf ng echter voor het klapstuk er rechtstreeks te verslaan met 62, 63. maar toen had er in verband met studie niet kunnen spelen. cker heeft wel enigszins tegen partij opgezien. Dat vertelde hij a Nottingham. „Mayer speelt op ogenblik uitstekend", wist Okker. rom zette hij zijn tegenstander et van het begin af onder grote door bijzonder geconcentreerd pelen. Even werd Okkers nogal labiele evenwicht verstoord bij netbal in de eerste service-game Mayer die werd goedgekeurd, .r l|ij vermande zich en de bal nemend op het graaie gras en fc serverend nam hij na 43 voor eerst de opslag bij zijn tegen- tder, hetgeen de set besliste. Al vrij spoedig in de tweede set bleek dat de Amerikaan dit moor dende tempo van de geroutineerde topprof niet kon bijbenen. Hy ging steeds meer fouten produceren, ver loor na 11 opnieuw zijn game en na 31 nog eens. In zijn bekende haastige stijl zette Okker de strijd voort, die steeds ongelijker werd. Okker sloeg servicecames, vliegende volleys en zijn verraderlijke topspin- trives maakten Mayer nog onzeker der. Na 44 gaf de Amerikaan met een dubbele fout zijn service prijs, waarna Okker zelfs op love de partij afsloot. Het was begrijpelijk dat Okker ook vond dat het erg goed was gegaan. ..Hij moest me geen fratsen gaan uithalen en daarom hield ik hem goed onder druk". Titelverdediger Arthur Ashe was het voordien een stuk minder for tuinlijk gegaan. Als gebruikelijk opent de heersende Wimbledon-kam- pioen het toernooi op het centre court. De man die de twijfelachtige eer te beurt viel de eerste tegenstan der van de donkere Amerikaanse atleet te zijn was zijn 19-jarige land genoot en debutant Ferdi Taygan, een forse boy van het caliber van Jimmy Conners met een weelderig afro.kapsel. Taygan is van Turks- Russische afkomst en is twee jaar geleden juniorkampioen van de Ver enigde Staten geweest. Hij staat echter, om precies te zijn, als 57e ge noteerd op de Amerikaanse rang lijst en er bestaat dus nog wel enige van het 90e Wimbledon, door schijn van kans te geven op afstand tot de topprof die Ashe is. Deze mocht echter na bijna twee uur nerveus zwoegen erg bly zijn met de cijfers 75, 64, 75. Ashe moest ook al tijdens deze Dartij bij het wis selen van speelhelft steeds diep in concentratie gaan met de ogen dicht om met zijn onervaren jonge land genoot, die dus 15 jaar in leeftijd met hem verschilt, te kunnen afrekenen. Van deze Taygan mag ongetwijfeld nog wel wat verwacht worden al is het alleen maar om zyn lef en zelfverzekerdheid waarmee hij deze befaamde tennismiljonair tegemoet trad. Ashe toonde overigens zeker geen topvorm. Hij liep weliswaar snel tot 30 weg, maar kreeg daarna een bijna verbijsterende inzinking. Hij sloeg in twee games vier dubbele fouten en verpeelde 14 punten ach tereen, op welk moment Taygan met 33 gelijk kwam. De grote Ashe was volkomen van zijn stuk en be woog zich zichtbaar onrustig en ner veus over het gras. Taygan liep tot 45 uit en kreeg zelfs set punt via een half mislukte return, waarvoor hy zich met hand opsteken by Ashe verontschuldigde. Ashe zette de zaak echter toch nog recht met een scher pe volley en een service-ace, nam meteen de opslag van Taygan en maakte 75. De jonge Taygan bleef echter spe len voor wat hij waard was en Ashe moest zich in de twee sets veel meer inspannen dat hem eigenlijk lief was om dit eerste obstakel van zich af te Arthur Ashe, zwoegend tecjen de jonge debutant Ferdi Taygan. Premie Duitse voetballers verdubbeld PRAAG Duizenden Tsjechische voetbalfans hebben hun nationale ploeg die gisteren uit Belgrado in Praag terugkeerde een warm wel kom bereid. Een menigte van tienduizend Tsjechen begroette de nieuwe Europese voetbalkampioen met een luid gejuich toen het vliegtuig landde. „Het ongelooflijke is geschied, Tsjechoslowakije is Europees kampioen geworden schreven de Tsjechische kranten gisteren al- ..Victor en de zijnen hebben van een droom een schitte rende realiteit gemaakt, die nog mooier is omdat zij de moeilijkste weg moesten bewandelen. Ze moesten tegen Engeland, Portugal, de Sowjet-Unie, Nederland en de wereldkampioen spelen, daarom had niemand gerekend op dit succes. Het klinkt als een prachtig sprook je, maar het is waar". De verliezende Westduitsers werden ook beloond. De premies voor het bereiken van de tweede plaats in Belgrado werden verdubbeld. Oorspronkelijk was een finaleplaats goed voor ruim 5.000 gulden, na de wedstrijd fëgen de Tsjechen besloot de bond de spelers te belonen met ieder 10.000 gulden. Èen geste die uitdrukte dat de bond het spel van de Mannschaft op prijs had gesteld, zoals ook uit Westduitse commentaren bleek. De teneur daarvan was dat het verlies van de Duitsers geen „nationale ramp" betekent. „We kunnen niet altijd winnen. Een nieuwe zege van West Duitsland zou ook niet goed ge weest zijn voor het imago van koning voetbal. Dat beide teams trou wens nog de kracht opbrachten een dergelijk tempo te handhaven, kan niet meer medisch, maar alleen nog psychologisch worden ver klaard. Niet de beste won, maar de gelukkigste bij het nemen van strafschoppen". schudden. In de laatste set kon Ashe tegenstander heenbreken, TI-Raleigh ploeg heeft slechts één doel: EDA De enige Nederlandse our-formatie, van het Britse >ncern TI-Raleigh, gaat met echts één doel aan de Ronde van rankrijk beginnen: wereldkam- ioen Hennie Kuiper moet de ndzege bemachtigen. Ploegleider eter Post, di'e overtuigd is van de Kraliteiten van zijn ploeg en kop- lan: „Nu Merckx er niet bij is. aan we een open Tour tegemoet. Is Joop Zoetemelk en Bernard hevenet de Ronde kunnen win- en, kan Kuiper dat oök. Hij heeft ezelfde klasse". it. die morgen naar Merlin Plage freist. waar het spektakelstuk van 'elix Levitan en Jacques Goddet onderdag begfnt: „Er komt een osis geluk by, maar ik ben geens- ins tevreden als we Kuiper bij de erste tien hebben. Wij rijden niet oor een achtste of negende plaats. Vy ryden om te winnen". Hennie Kuiper De wereldkampioen, die een extra zwaar programma heeft afgewerkt en het Nederlands kampioenschap zondag als 81e wedstrijd van dit seizoen reed:„Ik heb er veel vér- ÖWU DRAAGT RENNERS )LYMPISCHE SPELEN VOOR UTRECHT De Koninklijke Ne- rlandse wielrenunie heeft gisteren namen bekend gemaakt van de nners, die bij 't Nederlands Olym- sch Comité (NOC) worden voorge- agen om te worden afgevaardigd .ar de Olympische spelen van Mon- ïal. Het NOC zal morgen beslissen de voordracht wordt overgenomen, i sportcommissie selecteerde, in erleg met de coaches, de volgende nners: Wegploeg: Arie Hassink, Leo van iet, Antoine van de Bunder, Ad ik, Adrie van Houwelingen, Frits irard, Fons van Katwijk en Frits :hür. Baanploeg: Gerrit Möhlman, Peter ieuwenhuis, Gerrie Slot, Hennie tamsnijder, Martin Rietveld, Her- aa,Ponsteen en Sjaak Pieters. trouwen in. Het kan een interes sante Tour worden. Ik heb bewe zen, dat ik in de topcols mee kan en daar wordt de Tour beslist". Ploegleider Peter Post gelooft echter niet, dat Kuiper in de afgelopen maanden teveel heeft gereden. „Dat hebben er meer gezegd, maar vorige week in Zwitserland is gebleken, dat hy precies op tyd in vorm is. Wat hij daar heeft laten zien, was ongelooflyk. Een wedstrijd met cols, die in de Tour niet zouden voorkomen, zo zwaar. Maar hy moet er ook zelf in geloven". Hennie Kuiper doet dat, maar heeft desondanks zyn twyfels. In 1975. by Frisol maakte hy zyn Tour debuut met een niet onverdienste- lyke tiende plaats. „De situatie met vorig jaar is niet meer te vergeiy- ken", bedenkt hy. „Ik moest toen, door de bescherming die ook Fedor den Hertog genoot, zo'n beetje m'n eigen weg gaan. Nu ben fk kopman. Dat stimuleert, maar geeft ook een grote verantwoordeiykheid. Ik zal echter laten zien dat ik het waard ben". Nadelig acht Hennie Kuiper de erva ring van de Raleigh-ploeg in de Ronde van Frankryk. De ploeg van Post telt 4 debutanten en op Gerben Karstens en Jan van Katwyk na, hebben de overigen de Tour slechts een of tweemaal gereden. Kuiper: „Dat is misschien een handicap. Daar staat echter tegenover, dat we door de vriendschap onderling een hechte groep zyn geworden. En door zijn ervaring in de Tour de France is de aanwezigheid van Karstens van grote waarde. Hy is in staat om in te grypen, als het mogelyk verkeerd zou gaan". De 34-jarige Karstens, Tour-record houder van alle Nederlanders, om dat hy achtmaal startte en even zoveel keer in Parijs eindigde, ziet zich echter niet als een kapitein. „Dat heeft men er aan het begin van het jaar van gemaakt, maar alles wordt onderling geregeld. Daar is de verstandhouding te goed voor. Wedstrijdinzicht leer je echter uit ervaring. Ik kan slechts waarschuwen". Karstens, die door ziekte enige tyd is uitgeschakeld en vandaag nog aan een voorhoofdhol teontsteking moet worden geholpen, is achteraf wat somber gestemd over zyn con ditie. „Ik had de Ronde van Spanje nooit moeten ryden", oordeelt hy. „Dan had ik er nu misschien beter voorgestaan. Ik heb er echter wel vertrouwen in, want fk heb altyd een goede Tour gereden". BREDA Voor de laatste plaats in zijn Tour-equipe heeft ploegleider Peter Post de voor keur gegeven aan Co Hoogen- doorn boven Cees van Dongen, die in het Nederlands kampioen schap een goede indruk maakte. De formatie waarmee Post de Tour hoopt te winnen: kopman Hennie Kuiper, de kersverse Ne derlands kampioen Jan Raas, Gerrie Knetemiann, Gerben Kat- Karstens, Jan en Piet vt wijk, Bert Pronk, Aad Hoek, Co Hoogendoorn en de Belg José de Cauwer. Raas. Pronk, Van den Hoek en Hoo gendoorn zullen in de Tour de buteren. De fietsen van de Neder landse Tourploeg zullen worden uitgerust met een nieuw soort frame, dat door Raleigh is ont wikkeld. Eerder reed Roy Schui ten tijdens zijn aanval op he uurrecord met een kader van dit makelij, dat tweemaal zo sterk en 400 gram lichter is, dan de gebruikelijke frames. De forma tie van Peter Post is de enige ploeg, die gebruik maakt van dit materiaal. KIEL Joop en Robert van Werk hoven hebben op de derde dag van de Kielerweek hur. positie in de 470-klas- se verbeterd. De broers uit Bloemen- daal werden zelf vierde, maar hun voornaamste concurrent, de Westduit ser Gerd Eiermann verspeelde zijn leidende positie. Hij kwam niet ver der dan een tiende plaats. Op deze „Zweedse dag" in deze klasse de Zweden eisten vier van de eerste rijf plaatsen achter winnaar Bengtsson op nam Göran Eckeström, die der de werd, ed eerste plaats van Eeier- mann over De Nederlandse Olympiërs hebben echter slechts een achterstand van 0.4 punt. De onderlinge verschil len zijn na drie dagen zeilen nog bij zonder gering. Heike Blok handhaafde zich bij de Solings door opnieuw derde te wor den. De strijd gaat hier vooralsnog tussen de befaamde Westduitser Wil ly Kuhweide, goed voor twee eerste en een tweede plaats, en .de amper minder sterke Oostdultse troef Dieter Below, die een maal won en twee keer direct achter Kuhweide door de finish ging. Blok, die derde werd voor Erich Hirt, kwam enigszins vas ter op de derde plaats in de algeme ne rangschikking. De Brit Chris Law zorgde gisteren opnieuw voor een prestatie van formaat. De windkracht van zes tot zeven die in buien opliep tot acht zorgde vooral voor de nietige Finjollen voor grote problemen. Het deerde Law niet. Voor de derde maal achtereen werd hij winnaar, waar door hij zijn trotse „nul" in de al gemene rangschikking handhaafde. De Belg Martens kreeg bij de tor nado's geen kans een derde zege in successie te behalen. Door de ongun stige omstandigheden werden de ra ces van de Tornado's en de FD's af- Grete Waitz naar wereldrecord op 3000 meter OSLO Grete Waitz Andersen heeft gisteravond in Oslo het in haar bezit zynde wereldrecord op de 3000 meter met 1,2 seconde verbeterd. De Noorse kwam tot 8 min. 45.4 sec. Ze was houdster van het record sedert 24 juni 1975, toen zy eveneens in Oslo tot 8 min. 46.6 sec. kwam. Op de tweede dag van de Ameri kaanse selectiewedstrijden atletiek, die in Eugene worden gehouden, is Dan Ripley, indoorrecordhouder pols stokhoogspringen, er niet in geslaagd zich voor de finale te kwalificeren. Ook de wereldrecordhouder by het hogelstoten, Terry Albritton, gaat niet naar Canada. De 23-jarige Ripley, die na een bles sure voor de eerste keer sinds vier weken op wedstrijden uitkwam, faal de drie keer op 5,20 meter. By de veertien finalisten is wel Earl Bell, die het wereldrecord met 5,67 meter bezit. De belangrykste uitslagen: Heren: 100 meter finale: 1. Harvey Glance 10,11, 2. Houston Mc Tear 10.16, 3. Steve Riddick 10,18. Kogelstoten finale: 1. Al Feuerbach 21.12 meter, 2. George Woods 21.10 meter, 3. Pete Shmock 20.96 meter. Speerwerpen dames finale: 1. Kathy Schmidt 65.05 meter, 2. Sherry Cal vert 58,40 meter. CRICKET Engeland heeft na de vierde dag van de tweede testmatch tegen Westindië, gespeeld op Lord's een voorsprong van 291 runs met nog twee wickets in handen. VOETBAL Atletico Bilbao heeft de Iberische voetbalbeker gewonnen ooor in de finale van dit toernooi met 3-2 te winnen van Spartak Mos- TURNEN Zonder de Olympisch- en wereldkampioene Ljoedmilla Toe- ristjeva, Nelly Kim en Olga Korboet heeft de Russische dames-turnploeg weinig moeite gehad met de Tjeschi- eche, 387 ten 379,75, is uetmomN TREAL-STOPIOM GEBÓULIP MET KoPBSTtoN? WAT SS~ WC-EH-WEET DAT VÓÓR DEZE JONGEN GLAZENWAS SER WERD. 2AT-IE EEN rjOJE W DE

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9