Miljarden leve Impasse Italië door verkiezing niet doorbroken Denji Leven elders in het heelal Dialoog V S-PLO op gang gekomen T 11 daar blijft'n mens gezond bij! KOMT! DINSDAG 22 JUNI 1976 ■ESQKCEHI PAGINA 7 i 3ft A - i A "fi'j "'"J 4 y* Vj' r -V ,.y -v.:-. V a /aV- v." .- ÏV ;7 '~*~k -""'7* Door P. Bok reldbeelddwz dat we allang niet meer menen dat de aarde het middelpunt van het heelal is of in dat heelal zelfs maar een bijzonder plaats zou innemen of functie hebben. Aanvaarding van het aardse leven als een unicum zou op slag betekenen het iveer betrekken van die verlaten stelling, die in alle overige opzichten volstrekt onhoubaar is gebleken. Bij dat alles komt nog dat de theologen geen moeite meer hebben met de aanvaarding van de levensmo gelijkheden elders ondanks con sequenties voor het religieuze denken. Om iets van de problemen rond leven in het heelal te begrijpen is het elk geval nodig een beeld in grote lijnen van de kosmos te hebben, tefs te weten over het verschijnsel leven zelf. en aller lei zaken .die daar mee te maken hebben. In een serie artikelen naar aan leiding van de landing van de Amerikaanse onbemande ruim tesonde Viking-1 in de nacht va n 4 op 5 juli a s. op onze buur- planeet Mars om daar naar sporen van bestaand of fossiel leven te zoeken zullen wij u daarover iets uit de doeken trachten te doen. Nadrukkelijk willen wij echter wijzen',dat daarbij allerlei za ken zeer vereenvoudigd zullen worden voorgesteldsoms op het randje van oversimplificatie af. Dat is nodig om in betrekkelijk kort bestek onderwerpen te be handelen waarover bibliothe ken zijn volgeschreven. Des kundigen zullen in deze artike len dan ook op een uitzondering na geen nieuws vinden. Het eerste artikel, dat wij hier bij publiceren, behandelt in een ruwe schets de structuur van het heelal waarin wij leven. De Andromeda-nevel, een spiraalvormige sterrenhoop die hon derdmiljard sterren telt, een van de tienmiljard van de kosmos. De Andromedanevel is kosmisch gezien "dichtbij", ongeveer tweemiljoen lichtjaar van ons eigen Melkwegstelsel verwijderd De lichtende stippen gelijkmatig verdeeld over de gehele foto zijn meegefotografeerde sterren van de Melkweg. waargenomen, die men door hun aard moeilijk kon identifi ceren als sterren. Het bleken andere sterrenstelsels buiten onze Melkweg te zijn, elk weer een verzameling van om en na bij de honderdmiljard sterren en op onvoorstelbare afstand van ons verwijderd. Op waarnemingen en theoriën berustende ramingen stellen het aantal van dergelijke ster renstelsels in het waarneem bare heelaal (een term waar wij later op terug zullen komen) op tienmiljard. Dit betekent dat zich in dat waarneembare heelal ongeveer 1.000.000.000.000.000.000.000 sterren bevinden. Zo'n getal gaat ons opvattings vermogen ver te boven. Zelfs als we het "vertalen" in dage lijks zaken. Stapelt men zoveel vellen krantenpapier op elkaar dan krijgt men een toren ter hoogte van tweemiljard maal de omtrek van de aarde. Zou men de hele mensheid (voor het ge mak nu maar even te stellen op driemiljard zielen) aan het tel len van al die velletjes zetten, en iedereen zou in dat krankzinnig hoge tempo van tien per se conde doen, dan zou de hele mensheid dag en nacht, etmaal na etmaal zonder rusten er 100.000 jaar over doen om met dat werk klaar te komen, dus vijftig maal de tijd die nu verlo pen is sinds het begin van de jaartelling. Inderdaad onvoorstelbare aan tallen, maar toch: zoveel sterren zijn er m het waarneembare heelal aanwezig. Het is bij deskundigen allang met meer de vraag of er elders m het heelal leven en zelfs intelli gent leven voorkomt, maar al leen waar dit het geval is en of. hoe en wanneer we het zullen ontdekken of zelf ontdekt zullen worden Astronomen en kosmologen zijn vrij algemeen van mening, dat de ontwikkeling van een plane tenstelsel als dat van de zon een vrij normaal verschijnsel is in de kosmos en dat er ontelbare miljoenen planeten moeten zijn waar omstandigheden heersen welke het bestaan van leven mogelijk maken. Biologen en chemici zijn er van overtuigd dat een kenmerk van het leven is dat het zich overal ontwikkelt en in stand houdt waar een aan vaardbaar milieu bestaat. Filosofen tenslotte wijzen er op. dat al eeuwen geleden is afge stapt van het geocentrische we- De aarde waarop wij leven is een miniem stofje in de wereld zee, zo onbeduidend klein dat het eigenlek een wonder is dat we nog genoeg ruimte vinden om voortdurend ruzie met el kaar te maken. De aarde is een van de negen planeten die banen op verschil lende afstanden om de zon be schrijven. De negen bekende planeten zijn, van de zon af ge rekend: Mercurius, Venus, Aarde, Mars, Jupiter, Saturnus, Uranus, Neptunus en Pluto. De aarde is een van de kleinste van dit negental. Verder draaien om de zon nog duizenden kleinere brokken kosmisch puin, de Planetoiden, voornamelijk in banen tussen die van Mars en Jupiter. blote oog kunnen zien. zijn der gelijke gloeiende glasbollen. Dat zij zo klein lijken komt al leen door hun enorme afstand, waarover in een volgend artikel De sterren die wij met het blote oog kunnen waarnemen beho ren alle tot een samenhangend geheel, een soort bij elkaar ge plakte hoeveelheid sterren, die wij een sterrenstelsel noemen, en wel in ons eigen geval het Melkwegstelsel. In zeer heldere nachten en zonder atmosferi sche storingen kunnen wij een groot deel van dat sterrenstelsel aan de hemel zien als de Mel kweg. Met het blote oog zijn daarin geen afzonderlijke ster ren waarneembaar. De grijze band langs de hemel laat zich alleen door middel van telesco pen ontleden in aparte sterren. Ook dat is een gevolg van de enorme afstand. In die Melkweg, die de vorm heeft van een pannekoek met een verdikt middengedeelte, bevinden zich naar de huidige opvattingen ondeveer honder dmiljard sterren waarvan de zon er dus eén is. Het stelsel heeft een dikke bolvormige kern waaromheen zich enkele spiraalarmen slingeren. In een van die spiraalarmen bevindt zich de zon. Sterrenstelsels als de Melkweg worden dan ook spiraalnevels genoemd. Het fragment 'nevel" in deze benaming stamt van de ont dekking van sterrenstelsels naast het onze. Indertijd wer den via telescopen wazige, ne velachtige plekjes aan de hemel Om sommige planeten draaien weer andere, kleinere hemelli chamen. de manen. De aarde heeft er maar een. Mercunus, Venus en Pluto voor zgver be kend geen. Mars twee, Jupiter dertien, Saturnus tien (ongere kend de duizenden brokken materie van welk aard dan ook waaruit het ringcnstelsel is op gebouwd), Uranus vijf en Nep tunus twee. Die planeten, planetoiden en manen stralen zelf geen licht uit. Zij weerkaatsen slechts door de zon uitgestraald licht en zijn daardoor vanaf de aarde waarneembaar. De ons aller vertrouwde zon is een heel simpele ster. Voor ons leven op aarde is het een bij zondere, omdat hij het dichtst bij staat, maar kosmisch gezien is het zelfs een vnj onbedui dende ster naar omvang en stra- lingskracht. Het is een soortge noot van vele duizenden ster ren, die wij als nietige puntjes aan de nachthemel zien schitte- Sterren zijn heet gloeiende glasbollen, die op allerlei ma nieren enorme hoeveelheden energie uitstralen welke vrij komt bij kernfusie-reacties zoals wij die op de aarde aan wenden voor waterstofbom men. Het beheersen van dit kernfusieproces om de energie niet explosief maar geleidelijk en gecontroleerd vrij te laten komen, zou de mensheid van het energieprobleem verlossen, maar men is daar nog niet in ge slaagd. Alle sterren, die wij met het Politie blijft hard optreden in Z.-Afrika JOHANNESBURG (AP, Reuter, UPI) - Bu de in de negerwyken van Pretoria en Johannesburg gisteren uitgebroken rellen, zijn tien men sen om het leven gekomen. De mi nister van politie, James Kruger heeft in het parlement verklaard dat het officiële cijfer van de slach toffers is gestegen tot 140 doden en 1128 gewonden. In de wijk Mapo- bone werden drie autobussen en vrachtwagens vernield. Nog eens 20 bussen en 6 auto's werden in brand gestoken. Een autobusga rage ging ook in vlammen op. Bij Mapobane werd een boerderij van een blanke overvallen. De boer werd mishandeld, zijn boerderij in brand gestoken en zijn vee afge maakt. In Atteridgeville trokken jongeren van school naar school cn stenigden drankwinkels en ge bouwen van de overheid. Minister Kruger waarschuwde in het parlement dat de politie geen toegevendheid zou betonen in haar optreden: "Wij kunnen niet toe staan dat de onrust zich uitbreidt. De politie zal moeten ingrijpen om de ongeregeldheden te bedwingen. Zuid-Afrika kan zich niet veroorlo ven dat gebouwen in brand worden gestoken zoals dat is gebeurd. De politie zal zeer krachtig moeten op treden". Circa 80 mensen hebben gisteren voor de streng door de politie be waakte Zuidafrikaanse ambassade in Bonn betoogd tegen de apar theidspolitiek van de Zuidafri kaanse regering en de samenwer king tussen Bonn en Pretoria. De betogers protesteerden onder meer tegen de "wapenleveranties aan Zuid-Afrika" en de "samen werking op kerngebied met Preto- Premier Vorster van Zuid-Afrika en de Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Hilgard Mul ler. confereerden in het ambassa degebouw met de Zuidafrikaanse ambassadeurs in de Europese lan den. Honderd Britse parlementsleden hebben een verzoek aan president Giscard d'Estaing van Frankrijk ondertekend om geen wapens meer te leveren aan Zuid-Afrika. Giscard begint vandaag een officieel bezoek aan Engeland. In het verzoekschrift uiten de parlementariërs hun "diepe verontrusting over de on derdrukking van de meerderheid in Zuid-Afrika, die mogelijk wordt gemaakt door wapens en uitrusting die de Zuidafrikaanse regering in het buitenland koopt". Frankrijk is de grootste wapenle- Zuid-Afrika. ROME (AP/AFP/UPI) - De algemene verkiezingen van zondag en gisteren in Italië hebben een grote winst voor de communisten opgeleverd. Zij kregen eenderde van de stemmen tegen een kwart in 1972. Niettemin zijn zij niet de grootste partij geworden, want de Christen-Democraten toonden een verrassend standvastige aanhang, waardoor zij de communisten vóór bleven. De winst van de twee grote blokken kwam voornamelijk van de kleinere partijen, o.a. de neofascisten. CAIRO (AFP) - President Sadat van Egypte is er in geslaagd de Ver enigde Staten en het Palestijns ver zet te brengen tot rechtstreekse contacten, zo meldt de correspon dent van AFP Nabil Jumbert uit Cairo. Het Egyptische staatshoofd pro beerde in feite sedert de onderte kening van het tweede Sinai- akkoord met Israël de Verenigde Staten te overtuigen van de nood zaak met de Palestijneneen dialoog te beginnen. Deze rechtstreekse contacten zijn onthuld door het hoofd van de Egyptische diplomatie, Ismail Fachmi, en daarna bevestigd door president Ford. Volgens minister Fachmi werden de contacten onderhouden door de leider van de belangrijkste Pales tijnse verzetsorganisatie, El- Fatach, Jasser Arafat, die ook voor zitter is van de overkoepelende Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie PLO en het Witte Huis via de Ame rikaanse zaakgelastigde in Beiroet. Als de operatie tot evacuatie van- Amerikanen zondag geslaagd is, dan is dat, aldus minister Fachmi, te danken aan de medewerking van El-Fatach en aan het verantwoorde lijkheidsgevoel van haar leiders. Die contacten tussen Washington en de leiding van El-Fatach. die drie dagen duurden, volgden op een boodschap van president Sadat aan zijn Amerikaanse ambtgenoot. Ford. President Sadat hecht aan deze dia loog het allergrootste belang om een algemene regeling van het Israëlisch-Arabische conflict tot stand te brengen. De kansen voor de Egyptische president zijn nu toegenomen na de samenwerking van de Palestijnen met de evacuatie-operatie en na de Egyptisch-Palestijnse verzoening die volgde op het Syrische optre den tegen de Palestijnen in Liba- A1 in december vorig jaar had pre sident Sadat er bij de V.S. op aan gedrongen de dialoog metde Pales tijnen te beginnen. Twee weken geleden onderstreepte het Egyptische staatshoofd in een vraaggesprek het gevaar van een groeiende invloed van de Pales tijnse extremisten. "In de Pales tijnse gelederen beginnen de ex tremisten de overhand te krijgen op de gematigden", zei hij. "Om die reden vroeg ik president Ford en minister Kissinger een dialoog met de Palestijnen te beginnen opdat de gematigden hun leiderschap hand haven". "Een dergelyke dialoog zal de zaken voor de Israëliërs verge makkelijken". Voor president Sadat zal die dia loog de uiteindelijke deelneming van de Palestijnen aan het tot stand brengen van een algemene regeling van het Israelisch-Arabische con flict mogelijk maken BARCELONA - Twee met diese lolie geladen tankwagens gingen in Barcelona in een zee van rook en vuur ten onder. De brandbare inhoud van de wagens ontplofte bij het overladen uit opslagtanks in de haven. Bij het ongeval kwam één van de omstanders om het leven. Ambassadeurs India-Pakistan NEW DELHI (UPI) - India en Pakistan hebben wederzijdse ambassadeurs benoemd als bekroning van het herstel van hun vijf jaar geleden verbro ken diplomatieke betrekkin gen. India heeft zijn ambassadeur in Den Haa'g. Kayatyani Shankar Bajpai, benoemd tot zijn ambassadeur in Pakistan en dit land benoemde Syed Fida Hoessain tot zijn ambas sadeur in India. Beide diplomaten zullen hun nieuwe functie tegen 24 juli aanvaarden. Dit is de termijn die de twee ministers van Bui tenlandse Zaken tijdens hun onderhandelingen in Islama bad in mei hebben gesteld aan de uitwisseling van ambassa deurs en herstel van alle ver broken betrekkingen. India en Pakistan braken met elkaar ten tijde van hun oorlog in december 1971 waaruit Bangladesj, het voormalige Oost-Pakistan werd geboren. Het ziet er dus naar uit dat de ver kiezingen geenszins een oplossing hebben gebracht voor de politieke impasse waarin Italië al geruime tijd verkeert. Maanden van moei zame coalitieonderhandelingen staan voor de deur, want geen van beide blokken heeft een parlemen taire meerderheid. De Christen- Democraten kunnen, met hun tra ditionele rechtse en centrum- bondgenoten, geen meerderheid van de afgevaardigden achter zich krijgen; hun winst komt in hoofd zaak van de verliezende rechtse partijen, de neofascisten en de libe ralen. Communisten en socialisten samen, eventueel met linkse splin tergroepen, zijn ook niet in staat een regeringsmeerderheid te vor- Op de wip De socialisten, die met ongeveer 10 Democraten". De Christendemocratische partij leider Amintore Fanfani, ver klaarde dat zijn partij de verkiezin gen heeft gewonnen en op het standpunt blijft staan dat de com munisten uit de regering geweerd moeten worden. "We hebben ge vraagd voor democratische her vormingen in vrijheid, we hebben het mandaat gekregen om daar lei ding aan te geven", aldus Fanfani. Zaken doen De communistische partijleider Enrico Berlinguer zei, voor een ge hoor van 10.000 juichende aanhan gers voor het partijkantoor in Ro me: "De Christen-Democraten kunnen er niet onder uit dat ze za ken moeten doen met de Commu nistische Partij, en wij moeten, zoals we ook steeds gezegd hebben, zaken doen met de Christen procent van de stemmen vrijwel ge lijk zijn gebleven, zitten nu dus, evenals voor deze verkiezingen, weer op de wip. Zij kunnen de Christen-Democraten aan een re geringsmeerderheid helpen, maar ze hebben herhaaldelijk verklaard alleen met de DC te willen regeren als er ook communisten worden opgenomen. En daartegen verzet ten de Christen-Democraten zich met hand en tand. De socialistische partijleider Francesco de Martino zei maandagavond te verwachten dat zijn partij, de PSI, zal vasthou den aan de eis dat de PCI deel neemt aan de regering. ADVERTENTIE Niet alleen de Christendemocrati sche Partij, maar ook Washington en het Vaticaan hebben in krach tige bewoordingen gewaarschuwd tegen communistische deelneming in de volgende Italiaanse regering. De Christen-Democraten hadden hun verkiezingscampagne sterk geconcentreerd op het "afwenden van het communistische gevaar". Verrast Vrij algemeen was verwacht dat de Christendemocratische Partij, ge teisterd door onderlinge verdeeld heid, corruptieschandalen en eco nomische crisis, veel slechter uit de stembusstrijd tevoorschijn zou komen. Tegen alle verwachtingen in heeft deze partij zich niet alleen weten te handhaven, maar haar po sitie zelfs versterkt. Ook de Chris tendemocratische partijleider Be- nigno Zaccagnini toonde zich ver rast over de uitslag. Hij zei dat hij pessimistisch was geweest. Het Italiaanse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft meegedeeld dat iets meer dan 93 procent der stemgerechtigde Italianen is opge komen om hun stem uit te brengen De opkomst was het grootste in het communistisch-bestuurde Emilia-Romagna in het noorden en het slechtste in het Christendemo cratische Calabrie in het zuiden. ADVERTENTIE Spits Arabisch vredesleger is in Beiroet BEIROET (AP) - Enkele honder den Libische en Syrische militai ren, die deel uitmaken van het vre- descorps van de Arabische Liga. zijn gisteren aangekomen bij het vliegveld van de Libanese hoofd stad Beiroet. Sommige van de sol daten droegen rode rozen om hun vreedzame bedoelingen duidelijk te maken. Zy hebben de opdracht gekregen om de luchthaven weer open te stel len en om een einde te maken aan de gevechten tussen Syrische interventie-troepen en Palestijnse guerrillastrijders. De Syrische en Libische eenheden kwamen met vrachtwagens uit Damascus in Beiroet aan Aan de voertuigen waren witte vlaggen bevestigd en de wagens droegen het opschrift "Arabische veilig heidsmacht". Ongeveer 500 militairen hebben posities ingenomen by het vlieg veld van Beiroet, een aantal andere soldaten heeft zich aangesloten bij Syrische troepen in de zuidelyke buitenwijken van de Libanese hoofdstad en in de heuvels by Si- don, 35 km ten zuiden van Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7