CNVakkoord is best mogelijk Nederlandse expeditie naar Himalaja 54 Hasj-lijn ontdekt vanuit Pakistan naar Nederland Nota's regering weinig concreet jongen sticht in Nijmegen miljoenenbrand om de sensatie LachappelSe parket. NEDERLANDS GEZIN IN FRANKRIJK OMGEKOMEN Ring na 46 jaar terug Krotten- plan voor kleine kernen PAGINA 6 DINSDAG 22 JUNI 1976 NIJMEGEN (ANP) - De branden die de afgelopen maanden bij de Gelderland Tielens papierfabriek in Nijmegen voor miljoenen gul dens schade hebben aangericht zijn aangestoken door een 14- jarige inwoner van Nijmegen. De jongeman is al eerder met de politie in aanraking geweest we gens een groot aantal inbraken. Hij heeft bekend driemaal brand te hebben gesticht bij de papier fabriek, de laatste keer drong hij samen met een 13-jarig vnendjc een opslagruimte voor oud pa pier binnen om te zoeken naar sexboekjes. Volgens de politie kreeg hij plotse ling zin «n sensatie en stichtte hg op verschillende plaatsen brand. De loods ging toen in vlammen op. De 14-jarige verklaart de branden alleen te hebben ge sticht. De politie betwijfelt dit. Hjj heeft verder bekend meer branden te hebben gesticht die voor 3.000 schade hebben aan gericht De branden bg Gelder land Tielens hebben voor 15 miljoen schade veroorzaakt. De jongen werd vorige week aan gehouden toen de politie hem be trapte terwijl hij samen met een 15-jarig vriendje een jas pro beerde te stelen uit een gepar keerde auto. De laatste heeft in middels negen inbraken bekend, die hg samen met anderen onder wie de 14-jarige brandstichter heeft gepleegd. SCHIPHOL (ANP) - Een uit acht leden bestaande expeditie van de Nederlancfse Bergsport- vereniging zal op 1 juli van Schiphol vertrekken naar de voormalige Pakistaanse hoofd stad Rawalpindi om te probe ren de 7403 meter hoge berg Istor-o-Nal te overwinnen in het westelijk gedeelte van het Himalava-gebergte. De leider van deze expeditie, de 22-jarige Haagse verkoper Ruud van Maastricht is gistermiddag al van Schiphol vertrokken om ter plaatse de nodige voorberei dingen te treffen. De Istor-o-Nal is een van de hoogste toppen van het Pakis taanse Hindukusj-gebergte, de meest westelijke berggroep van de Himalaya. De top is slechts een maal beklommen door een Spaanse expeditie. "Een moeilgke top", zegt Ruud van Maastricht, die voor het eerst sinds hij zes jaar geleden met bergbeklimmen begon de leiding van een expeditie heeft gekregen. Wanneer de expedi tie, die voltallig de top wil be reiken, het einddoel haalt, be tekent dit het overwinnen van de hoogste bergtop ooit door Nederlanders gedaan. Van Maastricht wilde voor zijn vertrek wel kwijt dat een derge lijke expeditie een kostbare zaak is, maar weigerde verdere inlichtingen te geven over de fi nanciering ervi.n In december 1974 hebben de plannen voor deze expeditie vaste vormen aangenomen. Volgens Van Maastricht is deze lange periode van voorberei ding gebruikelijk voor derge lijke expedities. Naast de acht leden van de Nederlandse Be rgsportvereniging zal een groep van drie landbouwkundigen van de stichting voor planten veredeling van de landbouw hogeschool in Wageningen aan de expeditie deelnemen om we tenschappelijke gegevens te vergaren. Een van hen, de heer M Mesken uit Heelsum, die aan zijn eerste bergtocht begint, reist samen met Ruud van Maastricht vooruit De expeditie vertrekt vanuit Rawalpindi met een groep van 100 Pakistaanse dragers naar de voet van de berg. De voorberei dingen hiervoor worden getrof fen samen met een Pakistaanse regeringsfunctionaris die de tocht van de expeditie zal bege leiden. De gehele tocht zal als alles volgens plan verloopt vijf weken in beslag nemen. Men zal ook in samenwerking met onder meer de Nederlandse Hartstichting verrichten naa van het hart aa tengevolge vai ?en onderzoek de aanpassing de lagere druk de hoogte. Zo wel de hartfrequentie als het hartritme zullen tijdens de be- klinning maar de top met be hulp van cassette-recorders worden geregistreerd. Verder zal getracht worden meer gege vens te verzamelen over de nog altijd onopgeloste wijze van ontstaan van hoge bloeddruk in de longen, die boven de 2700 meter een vrij algemeen voor komend verschijnsel is. De expeditie wordt ook in landbouwkundig opzicht be langwekkend geacht. Want door de grote verschillen in groei-omstandigheden is er een enorme erfelijke variabiliteit in tarwe en gerst voor bijv. ziekte resistenties en vorst- koude- to leranties ontstaan. Door de on- toegangelijkheid van het ge bied is deze grote vormenrijk dom gelukkig bewaard geble ven in de vele, lokale primitieve De landbouwkundigen zuller samen met Pakistaanse colle ga's zoveel mogelijk primitieve rassen van tarwe en gerst, maar ook van mais en peulvruchten verzamelen. Zij leggen daar voor te voet een afstand van 500 km af. Het materiaal wordt te velde verzameld, door onder handelingen met boeren ver kregen of op markten gekocht. Bovendien verzamelen de alpi nisten op weg naar het basis kamp grassen, die waarschgn- lijk een grotere winterhardheid hebben dan het Europese mate riaal. Alle bijeengebrachte monsters worden zowel in Pakistan als in Wageningen bewaard en onder zocht. Dit gebeurt in onderling overleg en is een belangrijke vorm van ontwikkelingssa menwerking. Daarna zullen de veredelaars de gunstige ken merken zo snel mogelijk in hun eigen materiaal 'inkruisen' en in staat zijn nieuwe produktievere rassen met een grotere oogstze- kerheid te kweken. Het basiskamp zal op een hoogte van 4700 meter aan de rand van de Atakgletsjer wor den opgezet. Na de nodige'ac- climatisatietochten naar de in de omgeving van het basis kamp gelegen bergtoppen, be gint de eigenlijke beklimming. Systematisch zullen vier hoger gelegen kampen worden inge richt. Het laatste deel, een lange graat, is volgens de deelnemers ook geen gemakkelijke opgave, omdat voor deze inspanning geen extra zuurstof gebruikt zal worden. Er is in ons land een commissie van aanbeveling gevormd, waarin o.a. de ministers Van der Stee (Landbouw en Visserij) en Pronk (Ontwikkelingssamen werking) zitting hebben. Bij Schnitzler betaalt u minder voorécht Lachappelle Eiken Rustique breedstrookparket (ongelegd) Alies van Lachappelle opcile Schnitzler adressen. SCHIPHOL (ANP) - De rgkspolitie dienst luchtverkeer heeft in sa menwerking met de douane op Schiphol een hasj-lijn van Pakistan naar Nederland opgerold. De hasj kwam per vliegtuig uit Karachi op Schiphol, waar het via het cate ringgebouw van de KLM het land werd binnengesmokkeld. Tot nu toe zijn drie arrestaties verricht. Op 8 juni ontdekte een KLM- employé in het cateringgebouw waar vliegtuigmaaltijden worden bereid, een pakketje Pakistaanse kranten, waarin ongeveer 6 kg has jies verborgen was. Bij onderzoek vond de rijkspolitie, die direct van de vondst in kennis werd gesteld, nog twee van dergelijke kranten pakketjes met ieder ongeveer 10 kg hasjies. Volgens een woordvoerder van de rgkspolitie was de 35-jange J. Q. uit Haarlem, voorman bij de KLM-catering, verantwoordelgk voor de opvang van deze hasj pak ketten. Q.. die twaalf jaar bij de KLM heeft gewerkt, is inmiddels ontslagen. Hij haalde de pakketten met een servicewagen van zijn be drijf van boord. Per overdracht van een pakket zou hg duizend gulden hebben ontvangen. Tegen de poli tie heeft Q. verklaard op verzoek te hebben gehandeld van de 46-jarige Amsterdammer Z. K., zonder be roep. Ook deze is inmiddels aange houden. De man achter de hele operatie in Nederland zou de 36- DEN HAAG (ANP)- In Bretagne in Frankrgk is gisteren een Delfts ge zin van vier personen bij een auto ongeluk omgekomen. Het zijn de 35-jarige ingenieur B. Daniels, zgn 36-jange vrouw Jeanne-Elisabeth Boot en hun beide dochters Elisa beth (10) en Irene (6). Het ongeluk gebeurde nabij Van nes in Zuid-Bretagne. Hun auto kwam plotseling op de linker weg helft terecht en botste frontaal op een vrachtwagen. Waarschijnlijk is oververmoeidheid de oorzaak van het ongeluk, zo vermoedt de Franse politie. jarige uit Suriname afkomstige vlieger H. J. T. uit Purmerend zijn, aan wie Q. zijn hasjpakketjes moest overdragen. Ook T. heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. De hele operatie zou in mei van dit jaar zijn begonnen met het doel op deze wijze een hasjsmokkel naar Nederland te organiseren De rijkspolitie en douane vermoeden dat ongeveer 100 kg hasjies op deze wijze naar Nederland is gekomen, waarvan de politie ongeveer 30 kg heeft kunnen achterhalen Het drietal is door de -echter- commissaris in afwachting van hun berechting inmiddels op vrije voe ten gesteld. Volgens de rijkspolitie de op Schiphol is het de eerste maal, dat via een op de luchthaven geves tigde dienst een hasjlijn naar Ne derland is ontdekt. Het drietal is tot nu toe niet wegens dergelgke ver- grgpen met de politie in aanraking geweest. Het ministerie van Sociale Zaken heeft gisteren becijferd waar de voorstellen van vakbeweging, werkgevers en regering, die inmid dels zijn ingediend, op uitkomen. De FNV vraagt op 1 juli volledige prijscompensatie, dat is 102 bru to, ofwel 55 netto per maand erbij. De werkgevers bieden 30 netto via het voor hun rekening nemen van een stuk premie voor de ar beidsongeschiktheidsverzekering (WAO) en verlaging van de kinder bijslagpremie. De regering biedt 29 netto via verlaging van de ziekenfondspre mie en de werkgeverspremies voor bijzondere ziektekosten (AWBZ) en kinderbijslag (KWL). Niet in deze becijfering opgenomen is een nieuw voorstel van de werk gevers, dat vandaag pas officieel ter sprake is gekomen: In elkaar schuiven van het werkgevers- en regeringsvoorstel. Na allerlei ingewikkelde bereke- gen zou daar voor de werkge- s uiteindelijk 35 tot 40 netto per maand uitrollen. Uit de cijfers blijken - afgaande op SCHIPLUIDEN - Voor mevrouw T. Dijkshoorn-Sonneveld van de de nettoresultaten - grote verschil- Vlaardingsekade in Schipluiden ts 21 juni 1976 een van de gelukkigste len. Tussen het regeringsvoorstel dagen uit haar leven geworden. Gisteren kreeg ze de verlovingsring terug en de FNV-eis zit bijvoorbeeld 26 die ze 46 jaar geleden verloor. Mevrouw Dijkshoorn raakte de ring kwijt netto. Maar volgens Sociale Zaken (oen ze bij haar werkgever.de heer Steens van de Maasdijk in Naaldwijk zouden de doorsnee-werknemers is deed. "Ik merkte ineens dat ik mijn ring miste. Alles is afgezocht, er in koopkracht nauwelijks op hij werd niet gevonden. Ik dorst het mijn verloof de niet te vertellen en achteruit gaan. De doorsnee- heb zelf maar een nieuwe gekocht", vertelt ze. werknemer van vorig jaar 23.000 Gisteren belde de heer Steens, die nog steeds aan 'de Maasdijk woont, haar bruto) zou er in koopkracht zelfs 0.2 op. "Ik wist meteen toen hij belde dat de ring was gevonden"aldus me- procent op vooruit gaan. vrouw Dijkshoorn. De heer Steens vond de ring toen hij door zijn tuin Het grote ncttoverschil tussen re- wandelde. Hij zag iets glinsteren en dacht: de ring. Een gedachte die juist gering en FNV wordt volgens de bleek toen hij het glinsterende voorwerp opraapte. DEN HAAG (SP) - De christelijke vakcentrale CNV ziet mogelijkheden voor een loonakkoord van werknemers, werkgevers en regering. CNV-voorzitter Lanser heeft daar gisteren voor de radio op gezinspeeld. Hij zei in bedekte termen dat op grond van de tot nu toe gedane voorstellen best een akkoord tot stand zou kunnen komen. Het loonoverleg is vanmorgen voortgezet. De Federatie Nederlandse Vakbeweging (NW en NKV) zal vanavond een standpunt bepalen. t doordat inwilliging van de FNV- eisen de prijzen zou opdrijven en opvolging van het regeringsvoor stel het prijspeil zou verlagen. Daardoor zouden de werkgevers met minder guldens ook dit mo ment aan het eind van het jaar toch beter af zijn, omdat de prijzen dan minder gestegen zullen zijn FNV-voorzitter Wim Kok zag dit gisteravond allemaal nog niet zo zitten. Op een persconferentie na afloop van de FN V-raad te Woerden zei hij dat het nettoverschil tussen wat de regering, de werkgevers en de werknemers tot dusverre gebo den hebben en wat de FNV heeft geèeist toch wel erg groot is. Kok zei twijfels te hebben over het op timisme van de regering, dat bij minder loonstijging de prijzen in derdaad beter in de hand te houden zouden zijn. regering uiteindelijk teniet gedaan. Vakbonden uiten kritiek op bezuinigingen UTRECHT (ANP) - Zowel de FNV den. de grond politiek en de vermo- als het CNV hebben kritiek op de gens aanwasdeling. Ten aanzien bezuinigingsnota van minister Duisenberg en de FNV alleen op de investeringsnota Lubbers. De Federatie Nederlandse Vakbe weging (NW en NKV) constateert wel dat in de nota's de uitgangs punten van de FNV zijn terug te vinden. Maar de nota's bieden on voldoende houvast voor een werke lijke beoordeling met name op het gebied van de inkomens- en werk gelegenheidseffecten. De FNV de VAD moet overigens op- met teleurstelling worden minister geconstateerd dat een wetsontwerp hierover nog steeds niet is versche- vesteringsbgdragen ook achteraf Het Christelijk Nationaal Vakver- binnen de geformuleerde Inzittenden straaljager verongelukt DEN HAAG (ANP)r De twee inzit tenden van de gisteren in België verongelukte NF-5-B-straaljager van de Koninklgke Luchtmacht zijn om het leven gekomen. Het zijn de eerste luitenant H. W. M. Peeters (24) uit Utrecht en de tweede luite nant N. H. Theunissen (26) uit Apeldoorn. Beiden waren onge huwd. Dit heeft een woordvoerder van de luchtvaartvoorlichtingsdienst meegedeeld. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. Het toestel vloog boven Balen toen het naar beneden dook en uiteen spatte.. De piloot heeft zich nog met behulp van zijn schietstoel trachten te redden. Het toestel was op de te rugweg naar het vliegveld van Eindhoven. Naast Belgische on derzoekcommissies is ook een Ne derlandse militaire onderzoek commissie ter plaatse om de oor zaakvan het ongeluk vast testellen BARNEVELD (ANP) - Het minis terie van volkshuisvesting en ruim telijke ordening heeft gisteren op eenbgeenkomstinde Veluwehal in Barneveld de weg aangegeven die gemeenten kunnen bewandelen om krotten in kleine kernen door nieuwbouw te vervangen. Staats secretaris J.L.M. Schaefer presen teerde dit krottenplan voor de kleine kernen De staatssecretaris liet de kamerle den, gemeentelijke en provinciale bestuurders weten dat de verkrot ting verder om zich heen grijpt. "We moeten af van die schandvlek ken in onze dorpen en steden, dat zijn we ook verplicht ten opzichte nde n.zgv De FNV meent dat het overheid spersoneel geen uitzonderingspo sitie mag innemen bij de bezuin igingsoperatie, het opleggen van extra lasten aan het overheidsper soneel - om de simpele reden dat de overheid werkgever is - wordt door de FNV onaanvaardbaar geacht. langt dan ook van de regering dat Het door minister Lubbers voorge- bij concrete maatregelen veel dui delijker wordt aangegeven wat de maatschappelijke consequenties zijn. In een brief aan de Tweede Kamer stelt de FNV dat de regering terecht doorzichtige inhoud te geven stelde investeringsfonds be schouwt de FNV als een stap in de goede richting Het is wpl dringend geboden het investeringsfonds zo spoedig mogelijk een concrete criteria. De regering legt volgens de FNV ten onrechte de nadruk op de vnje beslissingsmacht van de indivi duele ondernemingen. Onderne mers en kapitaalverschaffers bepa len in grote lijnen aard en richting van de investeringen en daarmee de gehele economische ontwikke ling. Een visie op de toekomstige economische ontwikkeling en een bereidheid om de ontwikkeling in een bepaalde richting te sturen ontbreekt in de structuurnota. Het speerpuntenbeleid blijft naar de mening van de FNV ver onder de maat. bond (CNV) heeft vrij ernstige kri- tiekopde bezuinigingsplannen van het kabinet-Den Uyl. In een brief [YTl Tl 1 cf É^T^C f\ APtl aan de Tweede Kamer constateert l"A±lHO LCl O UUU11 het CNV dat mee name de positie van de zwaksten door de bezuin igingsplannen van de regering in het gedrang dreigt te komen. Het CNV uit op een aantal punten ernstige bezwaren. Met name geldt DEN HAAG (SP) - De ministers dit voor de vrijwel onvoorwaarde- Van der Stoel van buitenlandse za- lijke ingrepen met betrekking tot kenen Van Agt van justitie zijn van de voorzieningen voor overheids- plan na te gaan of de Duitse autori- en onderwijspersoneel. Voorts tciten bereid zijn de in West- heeft het CNV kritiek op de veria- Duitsland veroordeelde Harm Dost ging van het uitkeringspercentage uit te wijzen. moeite om Dost vrij te krijgen vij- de nadruk heeft gelegd op de menhang tussen de eenprocentso- peratie en het economisch struc tuurbeleid alsmede het inkomens beleid en de voorgestelde maat schappelijke hervormingen ten de ondernemingsra- Daarbij zullen de te formuleren c teria eenduidig en niet voor tweeer- lei uitleg vatbaar mogen zijn. Bij het verdere uitwerken van deze cri teria zal ook aandacht moeten wor den besteed aan de wijze waarop gecontroleerd kan worden dat ïn- ADVERTENTIE ■tb* maagstoontissen ook in de vakantie! Dit bleek uit het antwoord van de beide bewindsbeden op schrifte lijke vragen van de tweede kamer leden Roethof (PvdA) en Van der Lek (PSP). Of de ministers daadwerkelijk tot actie zullen overgaan hangt af van de besbssing die binnenkort in Duitsland genomen moet worden om het vonnis van drie jaar en ne gen maanden al of niet te herzien. anders hun geloof in betere levensomstandigheden Daarom presenteren we vandaag een plan, dat een praktische aanpak is voor het,vervangen van de krotten door nieuwbouw". Het krottenplan geeft stap voor stap aan hoe de verkrotting een halt kan worden toegeroepen en kan worden teruggedrongen. Veel deskundigen uit de bouwwe reld hebben zich op verzoek van de minister over het probleem gebo gen. Het resultaat mogelijkheden die de gemeente en particulieren ten dienste staan om dorp en stad hun karakter en functie te laten be houden. Staatssecretaris Schaefer wil de kleinere gemeenten waar de capa citeit van het ambtelijk apparaat doorgaans beperkt is, helpen het proces van verval snel tot staan te brengen Uiteraard komen hierbij ook de financiële problemen om de hoek kijken. De financieringsmo gelijkheden zijn nu uitgebreid met een mini-saneringsplan dat voor ziet in de financiële handreiking bij de bouw van een woning. De BNA heeft in opdracht van het ministerie woningen ontworpen die in de open plekken gebouwd kunnen worden. Aan de hand van talrijke voorbeelden worden de open plekken op papier vervangen door nieuwbouw. Het algemeen verbond bouwbedrijf doet in dit plan de aanbeveling vooral de goed geïnformeerde plaatselgke aanne mer bg de bouwplannen in te scha- kejen. Op de bijeenkomst in Barneveld werd het eerste exemplaar van dit krottenplanboek overhandigd aan het SGP-kamerlid Van Rossum. Antiekbende - Rijks- en gemeen tepolitie van Leeuwarden en Beet- sterzwaag zijn een antiekbende op het spoor gekomenl In verband hiermede zijn een viertal arrestaties verricht. Er zou voor enkele tonnen aan antiek zijn gestolen in Leeu warden, Beetsterzwaag en Gorre- dijk. De verdachten hebben nog geen bekentenis afgelegd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 6