Senaat akkoord Amerikaanse bases in Spanje Raouf Denktasj president Turkse deel van Cyprus Vrouw krijgt voorrang van het kabinet BRUGGE OOGT NAAR GERDO HAZELHEKKE SE Mercasol bijna zeker van komst Bartolomé Vis: raadsman wil ontslag-kwestie Daey Ouwens rekken De waarheid verdwijnt in nevels van drank EEIDSE KANTONRECHTER Gerefomeerden E> steeds minder twee keer naar de kerk DINSDAG 22 JUNI lh DEN HAAG (SPt Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken is bereid om rouwen bij de benoeming in overheidsdienst een tijdelijke voorkeursbehande ling te geven, om op die manier de achterstand, die vrouwen bij ben, in te halen. De minister deed de toezegging gisteren in een vergadering van de vaste Tweede Kamercommis sie voor CRM, waar uitvoerig werd Het KVP-Tweede Kamerlid me vrouw Cornelissen drong er na mens de confessionele partijen by de minister op aan, om vrouwen ook door een vervroegde pensio nering een streepje voor te geven. Dit vooral omdat door medische deskundigen overduidelijk werd aangetoond dat verreweg de mees te vrouwen het lichamelijk een voudig niet vol kunnen houden om tot hun 65ste jaar op hun pensioen te moeten wachten. OLYMPISCHE SPELEN De Oostduitse Olympische ploeg omvat 294 mannen en vrouwen, die in 16 takken van sport uitkomen. Van de twintig Olympische kampioenen zijn er dit keer zeven die hun prestaties van Münohen in Montreal willen her halen. TENNIS Betty Stöve, Nora Lau- tenslager, Elly Vessies en Tine Zwaan zijn de dames die voor de Federa- tioncup, van 22 tot 29 juli in Phila delphia, zijn geselecteerd. De KNLB kiest uit dit viertal drie dames. Jeu WASHINGTON (AP) De Amerikaanse Senaat heeft gisteren een verdrag met Span je geratificeerd dat de Verenigde Staten het gebruik van bases in Spanje garandeerd voor nog eens vijf jaar. De uitslag van de stemming was 84-1 1 In een afzonderlijke resolutie, die werd aangenomen met 91 tegen 4 stemmen, dringt de Amerikaanse Senaat er bij de Spaanse regering onder koning Juan Carlos op aan Spanje verder te brengen op de weg naar de democratie. ROTTERDAM Nadat Club Brugge eerder doelman Leen Barth aantrok, kwam de club van oud-Feyenoord- trainer Ernst Happel gisteren zo goed als rond met Paul Courant van Club Luik. Courant geldt als een voetbal ler a la Van Hanegem en werd als middenvelder door Guy Thijs onlangs In de Belgische selectie tegen Neder land gekozen. Club Brugge zoelot ver der een remplacant voor rechtsbui ten Van Gooi. die zoals bekend voor meer dan een miljoen gulden naar FC Köln werd getransfereerd. Brugge heeft het oog laten vallen op Gerdo Hazelhekke, die evenals Gerrie de Jonge nog niet voor De Graafschap tekende. Voor de laatste heeft FC Den Haag nog altijd interesse. Volendam heeft Cor Zonneveld (25) van de zaterdag eersteklasser Mar ken voor een Jaar gecontracteerd. Zonneveld, die afkomstig is van de Volewijckers, maakte als spits het af gelopen seizoen zeventien doelpunten. Telstar heeft Eddie Kraal aangetrok ken. De 20-jarige spits, die het afge lopen seizoen uitkwam voor AJax, te kende een contract voor één Jaar. Kraal speelde tien keer in het Ne derlands militair elftal. De lange en stevig gebouwde aanvaller moet de vervanger worden van Kees van Koe ten, die naar Go Ahead is vertrok ken. Enkele senatoren hadden ratificatie van het verdrag liever uitgesteld ge zien tot duidelijker zou zijn geworden of Spanje wel los zal komen uit de greep van het Francisme. Daar werd tegen in gebracht dat uit stel van de ratificatie van het ver drag de anti-democratische krachten in Spanje slechts in de kaart zou spelen. Het verdrag voorzien in economische hulp tot een bedrag van 1,2 miljard dollar merendeels in de vorm van leningen in ruil voor het voortge zet gebruik door de Verenigde Sta ten van een marine basis en drie luchtmacht- bases. In de resolutie die werd aangenomen werd de hoep uitgesproken dat het verdrag zal bijdragen tot Spanje's vooruitgang op de weg naar de de mocratie, zijn deelname aan de ver schillende vormen van Westeuropese politieke en economische samenwer king en zijn eventuele samenwerking met de NAVO. De Spaanse oppositie, die snelle her vormingen en legalisering van de communistische party wil, zal zich tegen de monarchie keren tenzij de regering premier Carlos Arias Na varro vervangt, zo is gisteren vanuit linkse bron vernomen. De linkse oppositie is volstrekt onte vreden over de hervormingen die in zeven maanden na herinvoering van de moarchie tot stand zijn gekomen. De oppositie hoopt met haar dreige menten te bereiken dat koning Juan Carlos een krachtiger rol gaat spe len in het doorvoeren van hervor mingen. De bronnen, die zeiden oppositie groepen variërend van socialisten tot christen-democraten te vertegen woordigen, verklaarden tot een nieu we strategie te zijn gekomen tijdens een bijeenkomst in het Portugese kustplaatsjé Estoril. Op de bijeen komst was ook de vader van Juan Carlos, Don Juan, aanwezig. Een regeringsbron noemde het nieuwe standpunt van de oppositie „louter chantage". MODERNE VIJFKAMP Ruud Fostma heeft gisteren in Apeldoorn na het eerste onderdeel het paard rijden de leiding in de strijd, om het Nederlands kampioenschap moderne vyfkamp. Hij verzamelde 1100 punten. Bert Bergsma, inmiddels door het NOC afgewezen om naar Montreal te gaan, staat op een gedeelde zeven de plaats. LEIDEN Leerlingen van de Hammer skjöldschool in Leiden zijn niet alleen bezig met het afsluiten van het schooljaar, maar ook met de voltooiing van een vakantie project. De leerlingen van de hoogste klas brengen bren gen deze week 's avonds in school een musical op de planken, waarvoor gister avond nog een generale repe titie werd gehouden. Voor het doen van de juiste danspas jes kregen de leerlingen on derricht van de Leidse ballet lerares Marjolein Briër; de ouders hebben de benodigde decorstukken vervaardigd. NICOSIA Raouf Denktasj, de rechtse Turks^Cypriotische leider, is met grote meeuderheid van stemmen gekozen tx>t president van de eenzij dig uitgeropen Turks-Cyprische fede ratieve staat. Het Turks-Cypriotische radiostation Bayrak heeft gisteren de uitslagen van de verkiezingen bekend gemaakt. Bij de presidentsverkiezingen gin gen 414.852 stemmen naar de Natio nale Eenheidspartij, tegen 350.212 stemmen in totaal naar drie anti- Denkitasj partijen en onafhankelijke kandidaten. Hoe de zetelverdeling in het parle ment zal zijn wordt later bekend ge maakt. In een eerste verklaring nadat de uitslag van de verkiezingen bekend was gemaakt zei Denktasj dat de ver kiezingen hadden bewezen dat de Turks-Cyprioten de Turks-Cyprio tische federatieve sraat krachtig steu- DerJktasj moet een permanente re geling van de Cyprische kwestie ver wezenlijken. Hij gaat er van uit dat deze regeling moet zijn gebaseerd op de „nieuwe realiteite" ontstaan na de Turkse invasie van juli 1974, waarbij ongeveer de helft van het eiland door de Turken werd bezet. Denkkasj wil een bi-zonale federa tieve staat met slechts een zwakke, voornamelijk ceremoniele, centrale regering. De „nieuwe realiteit" betekent reeds dat de voorheen door elkaar levende 530.000 Grieks-Cyprioten en 120.000 Turks-Cyprioten nu vrijwel volledig gecheiden zijn. De Turks-Cyprioten. 18 procent van - de bevolking, wonen in noordelijke helft van het eiland (40 procent van het oppervlak). 200.000 Grieks-Cy- prioten die uit dit gebied zijn ge vlucht krijgen geen toestemfning daar terug te keren. De Grieks-Cyprioten aanvaarden het beginsel van 'n federatieve staat. Maar zij eisen dat de vluchtelingen naar hun woonsteden kunnen terug keren, dat de Turks-Cyprioten niet meer dan 25 procent van het eiland krijgen, en dat de eenheid van de krach - Aan de Chr. Scholengemeenschï Gel atheneum-havo in Katwyk slaagdeaek HAVO: ,g m< K. Aandewiel, H. van Andel, H. Bc dijn, L. Berkhei], J. v. d. Berg, D Boesaard, K. de Bruin, K. v. d. Bur{. K. Dekker, J. Dubbelaar, W. geworden kwam de voormalige James Bond gistermiddag op staat wordt bewaard door Schiphol aan. tige centrale regering. VOETBAL De voetbalvereniging ZLC heeft Hennie de Haas voor twee Jaar gecontracteerd. De Haas, in het bezit van het B-diploma, volgt Ruud de Groot op en zal 1 juli met zijn. werkzaamheden beginnen. De zat er- dagamateur Amstelveen was rige werkgever van De Haas. de LEIDEN Het is nu zo goed als zeker dat de Amerikaanse basketbal ler Vic Bartolomé in het komende LEIDEN Een aantal raadsleden Ouwens niet geschaad zouden worden heeft gisteravond in de commissie wanneer de raad op 28 juni een be- voor algemenen en bestuurlijke aan- slissing neemt. Hoeven ontkende dat gelegenheden zijn verontwaardiging en vond dat de raad zich eerst zou uitgesproken, dat een week voor de moeten uitspreken over het instellen behandeling van het ontlsag van van een bemiddelingscommissie. Zo- Groenoordhal-directeur Daey Ouwens als bekend werd Groenoordhal-direc - in de Leidse raad, nog geen bericht teur Daey Ouwens begin 1974 ge- aan zijn raadsman is gezonden, dat sevhorst omdat hij zijn taak niet naar B en W. het instellen van een be- behoren zou vervullen, middelingscommissie afwijzen. Volgens burgemeester Vis was dat nog niet gebeurd, omdat men eerst het standpunt van de commissieleden wilde weten. Burgemeester Vis liet daarbij doorschemeren het verzoek van de raadsman te zien als een po ging om de ontslagkwestie nog verder te rekken. Reactie van WD-raadslid "VVèssels: „Als we het over rekken hebben, dan mag ik misschien wijzen op de 2Vi jaar die de zaak nu reeds duurt". Houtman (SGP/GPV) zei, alvorens de raad volgende week be slist, graag een reactie te hebben van Daey Ouwens advicaat op de afwij zing van net arbitrage-verzoek door de gemeente. Burgemeester Vis was het daarmee niet eens: „U dient er voor te zorgen dat in de zaak-Daey Ouwens zo snel mogelijk een bindende uitspraak wordt gedaan, zodat hij in de gele genheid wordt gesteld de zaak aan hangig te maken bij de betreffende instanties" (lees: ambtenarenrechter). Inmiddels heeft Daey Ouwens een verzoek tot de gemeente gericht om de beslissing over zijn ontslag niet maandag mar pas in augustus te ne men, omdat hij volgende week dins dag met vakantie gaat en binnen een maand beroep moet aantekenen te gen de beslissing. Vis, echter, was van mening, dat de belangen van Daey seizoen zal uitkanen voor Mercasol Leiden. De manager van de Leidse eredivisievereniging, Henk Reekers, verklaarde vanmorgen dat Mercasol alleen nog wacht op de handteke ning van Bartolomé die de overeen komst tussen Mercasol en de Buito- ni-speler moet bekrachtigen. Barto lomé meet 213 cm en speelde voor zyn komst naar het Haarlemse Bui- toni tweeënhalf seizoen bij het Zand- voortse Typsoos Lions. Mercasol is nog volop op zoek naar een tweede Amerikaanse kracht. Reekers kon nog geen namen noemen en stelde dat Mercasol ook geen haast had bij het aantrekken van zijn tweede bui tenlander. Mercasol zal het volgend seizoen weer kunnen beschikken over de 2,10 meter lange Ane van Dykt die na zijn vertrek bij Leiden gespeeld heeft voor Luba en Argus. Van Luba komt ook Marcel Rijsbergen weer terug naar Mercasol. terwijl de Leidse ere divisieclub de eerste selectie verstrekt met twee spelers uit het junioren team: Peter-Paul Maassen en Eric- Jan Berendsen. Daarmee is het lengteverlies door het vertrek van Hans voor Rooden, die op 4 augustus naar Amerika gaat, ruimschoots ge compenseerd, en wordt het vertrek van Wil Moerer en Ed Plomp naar Nijssen Trotters vergoed. Duyvenvoorde, J. van Dijk, I. Feei stra, H. Goosen, M. Groen, D. Guy W. Guyt. G. Haasnoot, H. Haasnoc J. Hanhart, E. Hartog, B. Hoek, I Kerezcy, W. Klinkenberg, K. Koek wijn, A. Korndorffer, A. van Kruis turn. M. Lesger, P. Mayer, W. Mer kenhof, E. de Mooy, M. de Mots, Muizelaar, H. Olivier, J. Paap, A. i d. Perk, N. Plaatzer, D. Plug, W. vabAR,; Rhyn, M. Ringeling. D. Roukema, ïnisM Roukema, J. van Rijn, M. Schaap, ^liry Schuitemaker, P. SJoerds, H. Spi€[ndu: ring, G. van Sprang, Y. Stubbe, ee, Tavenier, L. v d. Valk, J. Verdoe W. Vogelaar, I. de Vreugd, T. Wasse>wjet naar. ;rkt Atheneum-Astee' J. B«*rtelink, M. van Duyn, J. vaijn z Duyvenvoorde, S. Heemskerk, Kg de Ouwehand, C. Parlevliet, B. v. vc Plas, J. v. d. Plas, A. Schaap, T. v. on Velden, I. van Werkhoven, B. Zand^rkla bergen. »eenf Atheneum-B: jnne C. van Beelen. J. van Beelen, R. vaibwje Delft, A. van Duijn, N. van Duijn, Helevt Dijkstra. W. Guyt, C. Haasnoot, E Hazenoot, A. Hoek, J. Hoek, B Hoetmer, J. Kamerling, R. Kooijmani ir R. v. d. Mey, B. v. d. Mey, H. Minneey|_ A. Mos, H. v d. Oever, G. Ouwersloot' L. v. d Plaat, C v. d. Plas, J. v. i}f' Plas. K. van Rijn, K. Seinstra, C,^ Sleeboom, D. Tavenier, H. UI tee, PUciu Vink. F. Wassens. P. de Wit. »ns terei Geslaagde eind exa menka ndidatei^ft "r van de afdeling HAVO van het Rijn-)o p lands Lyceum te Oegstgeest. M J. van Bommel, F. Boon, P. Groenen-r0,£ dijk, L. de Groot, M. van den Hul. F$o_J Italianer, M. James. W. van de LeurjBö. i K. Loo. F. Melai, J. van der Meuleng-61 C. Nieboer, T. van der Spek, J. var^_£ der Stempel, O Ufkes, M. Vercruijsse. to F de Wit. M. Eldering. G. van Gis-rijz- teren, A. de Groot, B. Jansen, C. Jan-r^ sen, M. Janssen, M. de Jonge, R^ot Klop. I. Komen, F Kouwenhoven, Cerei Merkelbach. D Miedema, L. varfre Rees, S. Tan, I. van der Waal, I^s' Wijnobel, S. Zwanenburg, E. Baudolnen R. Boom, C. Ciggaar, P. Ciggaar, W*gei van Diemen, C. Duyvendak, H. van.^ Dijk, R. Goos, A. Hagdorn, G. van^0. der Laan, P. Molenaar, H. Poulis, I.-2: Robbers. D. Rozeboom, P. van Traa.125. G. Volken J. de VrieS, J. Weeda. JP.f MOTORSPORT De Rus Moise- Jev heeft de Grote Prijs van New- burry gewonnen, meetellend voor het wereldkampioenschap in de 250 cc klasse. „Weet u niet aan welke kant u uit de auto kwam?" „Echt niet". „Er is een getuige geweest die zegt dat u de auto gestart heeft". „Ja dat is wel waar, dat klopt. Maar we hebben anderweg van Het is inderdaad mogelijk om zoveel te drinken dat er hele gaten vallen in het geheugen. Daar maakte getuige M. leep ge bruik van. Samen met R. was M. stiekum er met een auto vandoor gegaan, twee jongens op avontuur zogezegd. Blijkbaar waren er ko lossale hoeveelheden drank aan vooraf gegaan want het roekeloze ritje eindigde via een aantal ge parkeerde wagens tegen een lan taarnpaal op de Voorschotense- weg. En R. werd er nu van ver dacht de auto bestuurd te hebben. Maar heel handig had de advo caat van R. een paar weken ge leden al naar voren gebracht dat niet R. maar M. de wagen had be stuurd. Nu waren er allerlei getui gen opgetrommeld om de waar heid boven water te krijgen. De belangrijkste getuige was na tuurlijk de werkeloze M. die het hele ritje van A tot Z had meege maakt. De ongelukkige jongeman had een moeilijke keus: zeggen dat zijn gewezen vriendje R. aan het stuur zat (dan zou hij zich zelf van alle schuld vrijpleiten, maar wellicht meineed plegen) of zeggen dat hij zelf de auto tegen de paal had gemanoeuvreerd (waarmee hy dan zijn eigen graf zou graven). De rechter hield de Jongen al gelijk voor dat bij ge bleken meineed onmiddellijke ar restatie mogelyk is. Heel wijselijk hield M. zich dus op de vlakte en zei dat-ie het zelf niet meer wist, wie er aan het stuur had gezeten. Rechter: „U stapte beiden in de auto. Waar zat u in de auto?" Het lakonieke antwoord: „Naast hem". „Links of rechts?" „Dat kan ik niet meer precies zeggen". „Van plaats gewisseld?!" „We zijn onderweg gestopt by een telefooncel om mijn broer op te bellen". „U hebt uw broer opgebeld?" „Nou we kregen geen gehoor". „U had veertien glaasjes op, goed ja, bestond er aanleiding om van plaats te verwisselen?" „Nou bij die telefooncel". „Waar stond die telefooncel?" „Op de hoek van de Einstein- laan". De officier komt tussenbedde: „Ik ben verbaasd dat u zoveel weet maar 't belangrijkste niet". Rechter: „Pas op, u staat onder ede Getuige M.: „Ja, ik ben voor zichtig Een andere getuige die opgeroe pen was had twee koplampen zien naderen die van links naar rechts zwenkten. „Toen heb ik de veilig heid opgezocht en toen ging die tegen een lantaarnpaal". Maar of nu de dikke jongen met het gele truitje en de witte bloes stuurde of de slanke met de witte broek was niet meer goed te herinne ren. Daar had deze getuige van de week thuis nog over zitten strijden. De zaak is aangehouden om nog meer getuigen te horen. Maar het zou me niet verbazen als de waarheid achter nevels van drank verborgen zal blyven. Verkoopleider K. had geen drankprobleem maar een darm probleem. Hij had 132 gereden op de rijksweg om zo snel mogelijk bij een wegrestaurant te komen. ,Ik zal u vertellen, ik had last van buikgriep. Bij Rotterdam had ik al een sanitaire stop gemaakt. Maar bij Leidschendam kreeg ik al problemen. Ik wilde toen zo snel mogelyk naar het wegrestau rant, anders zouden er onsmake lijke dingen gebeuren". De kan tonrechter en de officier van Jus titie vonden dat een verkeerde beslissing en de automobilist moet bloeden: 500 gulden boete waar van 300 voorwaardelijk. TOM MAAS A Het zondagse kerkbezoek van de gereformeerden heeft zich wat de ochtenddiensten betreft gestabiliseerd op bijna 45 procent. Ten aanzien van An de middagdiensten heeft de achter-De uitgang zich voortgezet en met 23^ procent een nieuw dieptepunt be-E. reikt. Dat blijkt uit een vandaag ver- De schenen rapport van het Instituut^' voor praktische Theologie (Vrije Uni- Y) versiteit Amsterdam) over de ont- Zc wikkelingen in het kerkbezoek bij de ai gereformeerden in de periode 1955- 1976. De conclusie is, dat de gerefor- B meerde norm van twee keer per zon- b dag naar de kerk allang aan het af- brokkelen is. De afbrokkeling lijkt nu G voltooid. Een stabiliserende factor zoekt het instituut in het lagere geboortecijfer, dat het aantal ouderen relatief doet 1 toenemen en daarmee ook het aan- tal potentiële kerkgangers. De stabili- - satie van het kerkbezoek wordt ook in verband gebracht met een blijven de en zelfs toenemende waardering van de kerkdienst. Daarmee ontkent het instituut niet, dat de kritiek op kerk en kerkdienst nog altijd be staat. Het instituut pleit voor een extra impuls om de diensten te ver beteren. Er bestaat ook behoefte aan 1 andere vormen. BEROEPINGSW'ERK: Geref. Kerken aangenomen naar Zwijn- drecht A. C. Sch-rpenisse Schevenin- gen. Geref. Kerken Vrijgemaakt Bui ten Verband: beroepen te Den Haag J. D. Janse Haarlemmermeer. Chr. Geref. Kerken: bedankt voor Wer kendam P. Beekhuis Noordeloos: be roepen te Boskoop H. P. Brandsma te Amersfoort. Geref. Gemeenten: aangenomen naar Zeist J. J. van Eckeveld, kandidaat te Scherpenzeel bedankt voor Randburg (Zuid-Afri- ka) J. W. Verwey H.I. Ambacht. Bap tisten-Gemeenten: beroepen te Am sterdam-West A. A. Boeschoten Apel doorn, te Arnhem G. van 't- Wout Utrecht; aangenomen naar Stavoren kandidaat A. Nijland. In tegenstelling tot hun Italiaanse collega's hebben de Franse bisschop pen vermeden, een algemeen verbod uit te spreken voor de katholieken om zich in te zetten voor de Franse com munistische partij. Zy hebben alleen aangespoord te handelen overeen komsten hun geloof.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 12