V or ster: vóór alles orde en rust handhaven Verkiezingen op Cyprus Berlinguer: politicus van formaat Assad steunt voorstel voor vredesconferentie Libanon FELLE UITVAL SCHMIDT TEGEN CDU Wayne Hays treedt af na sexschandaal DODE BIJ BOMAANSLAG IN BELFAST ZATERDAG 19 JUNI 1976 PAGINA 9 Enrico Berlinguer DEN HAAG (UPI/ANP) Enrico Berlinguer, secretaris-ge neraal en dus leider van de Ita liaanse communistische partij, weet wat hij wil: geen polarisatie. Zich niets aantrekkend van de dikwijls grove aanvallen waaraan zijn partij in de campagne voor de morgen te houden verkiezingen blootstaat gaat hij rustig voort zijn politieke strategie uit te wer ken met de wetenschap dat een groot deel van het Italiaanse volk hem steunt. Bij een recent opinie-onderzoek kwam hij naar voren als de „sym pathiekste en het meest vertrou wen inboezemende" van alle poli tici in Italië. Vrouwen vinden hem „sexy" en een actrice bekende dat zijn warrige haardos aan haar moederlijke instincten appelleerde. Enrico Berlinguer, 54 jaar oud. een rustige in zichzelf gekeerde man die zich weinig aan popula riteit gelegen laat liggen, stamt uit een adellijke familie van grondbezitters op Sardinië. Hij werd geboren met de titel „don", zoiets als het Engelse „sir". Anarchist Hij spreekt bijna nooit over zichzelf, maar eens vertelde hij: „Als jongen was ik een rebel. Ik protesteerde overal tegen. Ik had Bakoenin gelezen en ik voelde mijzelf een anarchist". tMichail Aleksandrovitsj Bakoenin was een van de voorlopers van de anar chistische beweging Volgens Berlinguer werd hij communist door het lezen van Karl Marx in de bibliotheek van zyn oom en bij het kaartspelen met communistische arbeiders in een café. Zijn vader, een advocaat in de Sardijnse stad Sassari, was socia listisch parlementslid in het be gin van de jaren twintig, toen de socialisten de opkomst van het fascisme in Italië bestreden. De jeugdige Berlinguer was dertien jaar toen hij zich voor het eerst bij een anti-fascistische groep voegde en op 21-jarige leef tijd werd hij lid van de buiten de wet gestelde communistische partij. Een fascistische rechtbank veroordeelde hem korte tijd later tot vijf maanden gevangenisstraf. Na de oorlog en de val van het fascisme ging hij <ie communisti sche jeugdbeweging leiden en in 1958 volgde zijn benoeming in het comité. Terughoudend Berlinguers terughoudendheid bezorgde hem dikke vrienden noch vijanden in de partij maar wel veel respect. Een van zyn partijgenoten zei eens: „Hy is een goede kameraad, maar niet erg kameraadschappelijk". In 1969 werd hij plaatsvervan gend secretaris-generaal onder de communistische oudgediende Lui- gi Longo, die de leiding van de party had overgenomen na de dood van Palmiro Togliatti in 1964. Toen Longo in 1972 de groten deels formele functie van partij voorzitter kreeg werd Berlinguer secretaris-generaal en derhalve de leider van de CPI. Op deze post zette hij de poli tieke ideeën van Togliatti over een onafhankelijke koers van de nationale communistische party voort en breidde hy deze denk beelden verder uit. Geheel vol gens deze lyn heeft hy zich nooit laten verleiden om party te kie zen in het ideologische conflict tussen Moskou en Peking. In 1968 wist hy de leiding van zyn party bewegen tot een protest tegen de Russische invasie in Tsjecho- Slowakye. Samenwerking Op het nationale vlak ver klaarde hy zich nog duidelyker dan zyn voorgangers bereid in een regering samen te werken met alle linkse krachten, chris ten-democraten niet uitgezon derd. Hy schildert zyn party steeds als een respectabele demo cratische beweging, onafhankelyk van de Sowjet-Unie of welk machtsblok aan en met eerbied voor de rooms-katholieke kerk. Zich niet storend aan het zware geschut dat het Vaticaan tegen de communisten in stelling heeft gebracht zegt Enrico Berlinguer dat het noodzakelijk is dat het Caticaan .garanties krygt voor het uitvoeren van zyn opdracht". Hy verwerpt echter de stelling dat er een politieke eenheid van katholieken bestaat en hy wyst in dit verband op de verkiezings uitslagen van de laatste jaren, waaruit volgens hem blykt dat zeer veel katholieken op niet- katholieke partyen stemmen. By herhaling betuigt hy zyn respect voor de kerk en zyn vrouw Letizia is praktizerend rooms-katholiek. Zy hebben vier kinderen. Historisch compromis Berlinguer is de architect van wat hy noemt een „historisch compromis" in Italië, een voor gestelde samenwerking van com munisten, christen-democraten en socialisten. Naar zyn overtuiging is een dergelyke brede coalitie nodig omdat een regering van alleen linkse partyen het risico zou lopen ten val te worden ge bracht, zoals het marxistische re gime van wyien Salvador Allende in Chili. Op het gebied van de buiten landse politiek stelt Berlinguer zich onafhankelyk op. Hy wil zyn party niet de wet laten stellen door Moskou en over de Navo heeft hy herhaaldelyk gezegd dat Italië binnen dit westerse mili taire bondgenootschap moet bly- ven. Hy ziet de NAVO als „een nuttig schild, waarachter Italië zyn eigen weg naar het socialis me kan volgen". Hy stelt wel de voorwaarde dat Italië autonoom over zyn eigen toekomst moet kunnen blyven beslissen. Doebsek Italiaanse kranten noemden Berlinguer onlangs een „Itali aanse Doebsek", een benaming die hy onmiddellyk verwierp om dat hy vond dat de vergelyking niet opging, hoewel hij zei voor de leider van de „Praagse lente" diep respect te hebben en diens politieke einde „onrechtvaardig" te vinden. De communistische leider be looft de kiezers dat zyn party pal staat voor alle democratische vryheden en dat zy niet beoogt de gehele industrie te nationali- KAAPSTAD (AP) Premier John Vorster heeft gisteren in het Zuidafrikaanse parlement verklaard dat de rassenonlusten die deze week in Zuid-Afrika zijn losgebroken een welbewuste poging zijn paniek te zaaien en de polarisering van blanken en zwarten te bevorderen. Vorster voegde hieraan toe dat hoe belangrijk zijn voorgenomen ontmoe ting met de Amerikaanse minister va Buitenlandse zaken Henry Kissinger Het rapport is op last van de rege ring opgesteld door 'n commissie van 18 personen van diverse huidskleur, onder leiding van mevrouw Erika volgende week in West-Duitsland Theron, hoogleraar aan de univer- ook moge zijn, de handhaving wet en orde in Zuid-Afrika belang rijker is. Vorster zei niet dat de besprekin gen met Kissinger waren uitgesteld. De premier kondigde aan dat de po litie opdracht heeft de orde tegen el- siteit van Stellenbosch. Er is meer dan drie Jaar aan ge werkt. Het rapport telt 600 pagina's en be vat 178 resoluties waarvan de voor naamste wel zijn dat alle kleurlingen rechtstreeks vertegenwoordigd moe- worden in het thans geheel uit ke prijs te handhaven en dat zij niet blanke personen bestaande parlement Volgens Vorster is de politie nog de geslachtelijke omgang tussen blan- volop bezig met het bedwingen de rellen die zijn uitgebroken in fc>o- weto bij Johannesburg en op andere ken en niet-blanken verbieden. Alexandra, een stadsdeel van Joharu De zuidafrikaanse pers associatie heeft bekend gemaakt dat in het stadsgebied Alexandra alleen al 12 doden zijn gemeld. Vorster waarschuwde in het parle ment dat de regering zich niet zou laten intimideren. Waarschuwing Gisteren hebben twee vooraan staande Zuidafrikaanse kerkelijke leiders een rechterlyke waarschu wing gekregen dat zij zich van in menging in de huidige gespannen si tuatie dienen te onthouden. De twee zijn dominee Beyers Nau- dé, directeur van het Zuidafrikaanse christelijk instituut, en John Rees, secretaris-generaal van de Zuidafri kaanse raad van kerk/n. Beïde or ganisaties zijn krachtige tegenstan ders van het apartheidsbeleid. De Wereldraad van Kerken heeft gisteren de Zuidafrikaanse regering opgeroepen onmiddellijk een einde te maken aan de „meedogenloze onder drukking door de politie" van de Afri kanen en de Afrikaanse eisen voor volledige rechten van de mens. De organisatie, waarby 272 kerken in 90 landen zijn aangesloten, ver oordeelde de Zuidafrikaanse maat regel waarby het gebruik van Afri kaans »jp de scholen verplicht werd gesteld. Geschokt Minister-president Den Uyl heeft gisteravond, na afloop van het we kelijks kabinetsberaad, gezegd ge schokt te zijn door de „afschuwelijk- ke" gebeurtenissen in Soweto. In zijn veroordeling van het anti-apartheids- beleid wees hij er op. dat het kabi net altijd al dit beleid heeft veroor deeld, een beleid zo zei de pre mier dat onvermijdelijk tot ern stige spanningen aanleiding zou kun nen geven. Uit de recente gebeurte nissen in Zuid-Afrika blykt, naar zijn mening, eens te meer dat als het apaTtheidsbeleid niet wordt be ëindigd dit tot een catastrofe zal lei den. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties., Kurt Waldheim, heeft gisteren verklaard „diep getroffen" te zijn door het groeiende aantal slacht offers bij de gebeurtenissen in Zuid- Afrika. Hij riep op tot „uiterste zelf beheersing" om het bloedvergieten te beëindigen. Waldheim onderstreepte zijn over tuiging dat alleen dringende maatre gelen ter beëindiging van de apart heid de spanningen kunnen vermin deren en een duurzame regeling tot stand kunnen brengen. PARIJS (Reuter) President As- ferentie in Libanon gesteund, maar sad van Syrië heeft gisteravond het "dan moeten eerst vrede en veilig- Franse voorstel van een vredescon- heid zijn hersteld". Assad heeft drie besprekingen met president Giscard d"Es- taing van Frankrijk gehad, waarin deze gezegd heeft bereid te zijn een vredesconferentie te organise ren. Libanon en Syrië zijn voor heen mandaatgebieden van Frankrijk geweest. Assad zei gisteren dat enkele Li banese groepen het voorstel van 'n rondetafelconferentie onder leiding van de gekozen president Elias Sar- kis hebben aanvaard, maar dat an dere groepen nog geen mening heb ben gegeven. Een woordvoerder zei dat Assad tevreden is over de besprekingen in Parijs. Assad keert vandaag naar Syrië terug. De moord op de Amerikaanse am bassadeur Meloy en de handelsatta ché Robert Waring twee dagen gele den heeft in Libanon onder de bui tenlanders tot paniek geleid. Velen vallen zo snel mogelijk het land ver- la ten.Een eerste convooi met bui tenlanders en de lijken van beide Amerikaanse diplomaten verliet gis teren de Libanese hoofdstad en kwam later in Damascus aan, waar het vannacht Athene te vliegen. Premier Assad van Syrië Rapport Het Zuidafrikaanse parlement zal de volgende week debatteren over een gisteren gereedgekomen en ingediend rapport dat vergaande veranderingen ten aanzien van het gekleurde deel van de bevolking, 2,4 miljoen mensen in totaal, voorstelt. VRIJ Rafael Calvo Serer, de Spaanse oppositieleider die op 4 Juni te Madrid werd gearresteerd toen hij na vyf jaar ballingschap terugkeer de naar zijn land, is gisteren vrijge laten na het betalen van een borg tocht van 300.000 peseta's. Prof. Calvo Serer, eens de docent van de huidige koning Juan Carlos, was in 1971 beschuldigd van het pu bliceren, in Frankrijk, van artikelen „waarin hij de geloofwaardigheid van de staat" had aangevallen. WASHINGTON (SP) Het is ge daan met de politieke carrière van Wayne L. Hays, eens de machtigste en meest gevreesde man in het Ame rikaanse Congres. Hij zal maandag afstand doen van zijn voorzitterschap van de Commissie voor Administra tieve Zaken van het Huis van Afge vaardigde. Binnenkort zal hy ook la ten weten, dat hij zich in november niet herkiesbaar zal stellen voor het Huis van Afgevaardigden, waarin hij de staat Ohio gedurende veertien zittingsperiodes heeft vertegenwoor digd. De 61-jarige Hays heeft zijn nek gebroken over het sexschandaal met de dertig jaar jongere Elizabeth Ray. Deze vrouw heeft volgens haar zeg gen uit de gemeenschapskas jaren lang een salaris van 14.000 dollar ge beurd, om tegemoet te komen aan de slaapkamerwensen van Hays. Zij stond op de personeelslast als secre taresse, maar kon niet typen, geen archief bijhouden en zelfs niet be hoorlijk de telefoon beantwoorden. Hays heeft na aanvankelijke ont kenningen een intieme relatie met Elizabeth Ray toegegeven. De fede rale recherche FBI onderzoekt nu in hoeverre hij hierbij misbruik heeft gemaakt van overheidsgelden. Ook binnen het Huis van Afgevaar digden en de Democratische partij werden handel en wandel van Wayne Hays aen een onderzoek oncPv-wor- pen. Hij heeft zich al vrij spoedig te ruggetrokken als voorzitter van het campagne-comité van de Democrati sche partij, waarin hij grotè invloed had op de financiering van de ver kiezingsstrijd van de kandidaten. Hij hield echter tot nu toe hardnek kig vast aan zijn presidium over de Commissie voor Administratieve Za ken, waarin hij tot in de kleinste details van stoeltjes voor de lift boys tot aan parkeerplaatsen bij het Capitool zeggenschap had over de orde van de dag in het Huis van Af gevaardigden. Hij heeft zich met het uitspelen van zijn macht bijzonder gehaat gemaakt. Hays nam zijn besluit om zich ook uit deze functie terug te trekken in een ziekenhuis in Ohio, waar hij nog steeds wordt verpleegd, nadat hij een tijd geleden een te grote hoeveelheid slaappillen had ingenomen. Over een week of twee zal hij ook terugtreden als kandidaat voor de verkiezingen van november. Hij wil de Democratische partij echter eerst gelegenheid geven 'n opvolger te zoe ken, die de strijdbijl voor hem kan Een tweede convooi met ongeveer tweeduizend buitenlanders zal van daag uit Libanon naar Damascus vertrekken. De Amerikaanse am bassade, die nog niet gesloten is, dringt er bij alle Amerikanen op aan het land te verlaten. Ondanks nieuwe artilleriegevech ten tussen linkse Palestij nen en Syrische troepen is het blijkbaar wat rustiger. De Palestijnen meld den dat de Syriërs tot Aindara, 20 km ten zuidoosten van Beiroet, zijn doorgedrongen en daar tot staan zijn gebracht. Ook in Beiroet zou nu en dan heftig zijn geschoten. De linkse zender radio Beiroet acht Amerikaanse inmenging in Li banon mogelijk. De zender zei ver der dat de christelijke maronieten trachten het Libanese conflict te internationaliseren, omdat na het ingrijpen van vreemde mogendhe den een verdeling van het land ge makkelijker zou zijn. Rechtse kringen spraken echter tegen dat zij het land willen ver delen maar gaven toe dat zij in ge val van nood de veiligheidsraad te hulp zullen roepen. De Libanese minister van trans port, Osseiran, doet alle moeite om het vliegveld van Beiroet weer open te krijgen. Het is al een week dicht en is in handen van de pro-Syri- sche Saiqa-guerrillastryders. Diplomaten in Beiroet waren gis teren sceptisch over de vorming van een vredesmacht, zoals besloten is door de Arabische liga. Veel Arabi sche landen zouden het onderling oneens zijn over de nationaliteit van de soldaten en het aantal een heden voor deze vredesmacht. BELFAST (UPI) In het noor den van Belfast is gisteren een bom over een zes meter hoge schutting gegooid naar 'n rooms-katholiek ca fé dat al voor de helft vernield was. Volgens de politie is daarbij één persoon omgekomen en zijn er 36 gewond. Ongeveer terzelfdertijd ont ploften twee bommen in twee win kels in het centrum van de stad, waardoor brand ontstond. Hier was echter van tevoren gewaarschuwd, en waren er geen slachtoffers. Van het café was de parterre al geheel vernield en de gasten bevon den zich op de eerste verdieping. Volgens ooggetuigen kwamen twee mannen aanrijden in een zwarte Londense taxi, waarvan één eruit sprong en een pakje over de afzetting wierp. De ontploffing vernielde de rest van het gebouw en verscheide ne gewonden moesten van onder het puin worden weggehaald. NICOSIA (Reuter) De Turkse Cyprioten kiezen dit weekeinde een president en een veertig leden tel lend parlement. Dat is voor het eerst sinds de eenzijdige uitroeping van de "Turkse federatieve staat Cy prus" in februari 1975. De alleen door Turkije erkende "fe- tionale partij in de verkiezingscam- derale staat" is het noordelijke ge- pagne hebben gekregen betreft het deelte van het eiland, dat na de Truk feit dat de door de oorlog geteisterde se invasie in juli 1974 werd bezet. economie nog steeds niet is her steld. Er is grote werkloosheid. De belangrijkste kritiek die de huidige president van het Turkse Niettemin geloven de meeste waar- Cyprus, RauJ *>enktash ku tuu ia- nemera dat Danktash de verkiezin gen gaat winnen en "president" zal blijven. De enige oppositiekandi daat is Midhat Berberoglu, leider van de republikeinse Turkse partij. Wel bestaat de kans dat de partij van Denktash er niet in slaagt een meerderheid in het parlement te voroveraEL Helmut Schmidt DORTMUND (AP) Bonds kanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland is gisteren tij dens de opening van een tweedaagse congres van de so ciaal-democraten (SPD) fél van leer getrokken tegen de "leugens" van de conservatie ve christen democratische op positie. Schmidt zei te ver wachten dat de sociaal demo craten en de liberalen, die sa men een regeringscoalitie vor men, de algemene verkiezingen van 3 oktober zullen winnen. Schmidt leverde kritiek op de verkiezingsleuze van d christen -democraten"Uit liefde voor Duitsland-vrij heid en geen socialisme", Schmidt riep zijn partij op de 'leugens, eenzijdigheid en de dubbele tong", van de- oppositie aan kaak te stellen. Voorts riep hij CDU-leider Helmut Kohl op de ze "lasterlijke leuze" in te trek ken. Kohl is de kandidaat van de oppositie voor het bonds kanselierschap. Evenals de oppositie willen ook de sociaal democraten de nadruk in campagne leggen op rust orde. De verkiezingsleuze de SPD, die nog door het c< gres moet worden goedgekeurd luidt: "vrijheid, veiligheid, ciale democratie".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9