\ooit bonje in de Oude Morsch R ONDERZOEK WOONWENSEN LEIDSE REGIO Vragen over horen gat aardgasleiding v Actie om Trekvliet open te graven t II u ZATERDAG 19 JUNJ" 1976 JBöBZB L*~ ""*9 li* De Oude Morsch is een klein buurtje tussen de Steenstraat en de aloude Morspoort. Het telt zeven straten: Morsstraat, Smidsstraat, Kort Galgewater, Kruisstraat. Narmstraat; lste Binnenyestgracht en Fabiaanspoort. De beivoners en winke liers zijn uiterst actief om huri buurt aangenaof.i en gezellig te houden. Er is een herbestratingvplan ifigediend bij de ge meente, er worden zomerfeesten gehouden en er worden pandjes opgeknapt. Wanhopig wachten de bewoners nu op hulp van de gemeente. Het levendige straatverkeer geeft de Oude Morsch charme. Het vele sluipverkeer verstopt soms de buurt. Hoewel deze kolom drie centime ter te kort is, gaan wij rustig door met bier drinken. Op een goed glas pils zit drie cen timeter schuim. Zou het dakterras van V en D ge sloten zijn, omdat na meting is gebleken dat de hemel drie cen timeter te laag hangt? Een knipsel uit de krant van 14 juli 1975- „Het wegdek en de trottoirs van de Morsstraat, Kruisstraat en lste Binnenvest gracht moeten op korte termijn herbestraat worden. Eigenlijk had met het werk dezer dagen een begin gemaakt moeten wor den, maar de Dienst Gemeentewerken heeft erin toegestemd dat de werkzaamheden worden uitgesteld tot volgende maand- Daarmee wordt de ruimte vrijgemaakt voor een fantasierijk plannetje, dat is ontworpen door het wijkcomité „Oude Morsch''. Een knipsel uit de krant van 10 december 1975. „Het college van B. en W. heeft gisteren besloten, dat de dienst Gemeentewerken van het stadhuis binnen een maand met een uitgewerkt plan moet komen voor herbestrating van de „Oude Morsch" (de buurt tussen Steenstraat en Marssingel)". „Tot nu toe is het plan van het wijkcomité nog niet uitge voerd. Wanneer buurtbewoners in formeerden naar de stand van zaken, werden zij steeds met vage beloften aan het lijntje gehouden. Een officië le reactie op het idee van de bewoners en de winkeliers is tot nu toe uitge bleven. Ook kreeg men geen uiteen zetting over de procedure die de ge meente zal volgen om tot een spoe dige realisatie te komen". Een knipsel uit de krant van 12 ju ni 1976. „Het buurtcomité „De Oude Morsch" is boos op de wrerkeerscom- missie. Dit omdat er naar de smaak van het comité veel te weinig gebeurt aan de nijpende verkeerssituatie in de wijk. „Maar we verwachten voor lopig geen veranderingen en we eindi gen dan ook met: „Welterusten ver- keerscommissie Uit een brief van „buro voorlichting stadhuis". „Een tijdje geleden hebben bewoners uit uw straat de gemeente gevraagd om maatregelen te nemen tegen overlast van parkerende auto's.' Er is een tekening van het plan, die au in de etalage hangt van de brom- fietshandel van de heer De Geest, Narmstraat 6. Daarop kunt u o.a. zien dat het plan voorziet in plaatsing van vaste palen en losse bloembak ken". Maar de bewoners van de Oude Morsch geloven er niet zo hard meer in. De in de buurt wonende architect Harry Sipkens heeft verleden jaar een week lang gezwoegd om zo snel mogelijk een veelomvattend herbe- stratingsplannetje uit te werken. En nu komen in de helft van de Narm straat dan misschien paaltjes en bloembakken. Nou ja, die bloembak ken komen later: na de vakantie. Ze belazeren je, ze bedonderen je, het is een slappe boel. In het begin zijn we een paar keer naar het stadhuis ge weest. maar na een dag hard werken ga ik m'n tijd daar niet meer zitten verdoen. Eerst dacht ik: nu gaat er iets gebeuren; die man met dat bril letje maakte echt wel indruk op me. Maar het zijn allemaal slappe fi guren. (Dat zijn de geluiden die je hoort in de buurt). Voor de definitieve herbestrating is het wachten op CRM-subsidie. Dan moet tegelijk ook de riolering ver nieuw worden, want nu moeten de meeste bewoners het nog doen met beerputten. Met ingehouden woede zien de bewoners de buurt steeds slechter worden, wachtend op de ge meente en het ministerie. De stoeploze straten zitten vol kui- verbazingwekkende aantallen. brouweij. Huizen worden opgeknapt, 'en. En omdat her en der gasbuizen In de Oude Morsch wonen nog veel er worden bloembakken buiten ge- vernieuwd worden komen er steeds mensen die daar geboren en getogen hangen. Ondanks de vele oude pak- meer kuilen bij. Daarover raast het zijn. Een toenemend aantal jongeren huisjes doet de buurt niet verkrot sluipverkeer met grote snelheid en in zorgt voor het nodige leven in de aan. De vele bedrijfjes in de buurt zijn weinig hinderlijk, geven het straatleven zelfs een zekere charme. De Oude Morsch is een saamhorig buürtje van vrienden en bekenden; het buurtje bestaat uit een zevental straatjes die al sinds eeuwen achter de Morspoort liggen. De tuinen van de musea aan de Binnenvestgracht worden bij mooi weer dankbaar ge bruikt door de omwonenden. Toeristen kunnen het wijkje mak kelijk vinden, op weg naar de Mors poort en de stadst immer werf. De win keliers van de Morsstraat zouden hun straat graag een uitnodigend karak ter geven voor de bezoekers. Om de buurt aardig te houden is er bij een aantal bewoners een stich ting in de maak die zich zal toeleg gen op het herstel van oude. „verpak- huisde" pandjes. Het komt nu voor in de wijk dat een firma drie histori sche pandjes al vier jaar lang leeg laat staan. Ook hebben krakers het gebouwtje van de voormalige R.K. Wijkverple ging bezet. Maar een aantal buurt bewoners vond hun gedrag op den duur te agressief, te raar („het waren trippers. noem je dat niet zo?") en hebben de krakers er hardhandig uit gezet. Maar de meeste moeilijkheden in het buurtje worden opgelost in on derling overleg. Zo komen nu regel matig mensen van de Koetsotheek naar de vergaderingen van het buurt comité. De Koets is een Voortduren de bron van zorg, althans de bezoe kers van deze dancing: zij maken de r.achten in het weekend vaak rumoe rig en onveilig. Maar onderling heb ben de buurtbewoners „nooit bonje". Er wordt aan toegevoegd: ook niet met de Surinamers, hoewel Je het hier de Surinaamse buurt van Leiden kunt noemen. Onder alleenstaanden en tweepersoons-huishoudens LEIDEN In de komende maan den zal er in Leiden, Leiderdorp. Oegstgest. Voorschoten. Warmond en Zoetterwoude een onderzoek worden gedaan naar de woonsituatie en de woonwensen van alleenstaanden en zgn. tweepersoons huishoudens in de leeftijd van achttien tot en met 64 jaar. Dit onderzoek wordt gehouden in opdracht van de Stuurgroep Huisves ting Alleenstaanden en Tweeper soons-huishoudens regio Leiden, die op 3 december van het vorig jaar door staatssecretaris Van Dam is ge ïnstalleerd. Het onderzoeksteam be staat uit de heren Kuppens, Van Gelder, Kamphuis en Holman van de Welzij ns ra ad. In totaal zullen ruim 500 mensen worden geënquê teerd. Zij krijgen vragen te beant woorden over hun huidige woonsi tuatie, hun wensen, hun gezinssa menstelling en htm inkomen. Het gaat daarbij louter om de gegevens, „In de namen zijn we niet geïnteres seerd", zegt A. C. L. Kuppens, één van de onderzoekers. De privacy van de deelnemers aan de enquête is ge waarborgd; als de gegevens binnen zyn worden ze verwerkt in een totaal en vervolgens vernietigd. Volgende week begint het onderzoek in Leiden en veertien dagen later in de ove rige gemeenten. Half augustus ver wacht men alle gegevens binnen te hebben. Wanneer iemand niet thuis wordt, getroffen hetgeen in deze vakantieperiode niet denkbeeldig is zal de enquêteur zyn poging nog tweemaal herhalen. oegin Staatssecretaris Van Dam heeft in den lande diit soort stuurgroepen ge ïnstalleerd om uiteindelijk een in zicht te krijgen welk beleid er voor de huisvesting van alleenstaanden, werkende jongeren, studenten, be jaarden, buitenlandse werknemers enz. en tweepersoons huishoudens echtparen maar ook alle andere sa menwonenden gevoerd moet wor den. Het is niet zo dat er voor deze groeperingen al voldoende woon ruimte voorradig zou zijn. De Leidse wethouder van volkshuisvesting. Ver boom, merkt op: „Dit is pas het be gin. Ik vraag me nu af: wie gaat er straks bouwen en waar?" De kosten van het onderzoek komen volledig voor rekening van het rijk, behalve waarschijnlijk het gedeelte dat in Warmond en Zoeterwoude afspeelt. Deze gemeenten voldoen namelijk niet aan één van de eisen, die de staatssecretaris heeft gesteld: een minimaal inwonertal van 25.000. „Maar we zullen proberen hier een mouw aan te passen", zegt wethouder Verboom. Leiden en Oegstgeest vol doen aan een andere eis van Van LIAM: heien op eigen risico LEIDEN De LIAM-garage mag van B. en W. een aantal heipalen „verticaal opslaan". Dat wil zeggen: hoewel het stukje grond tussen de LIAM en de toekomstige ijshal, waarvoor de LIAM al enige tijd uitbrei dingsplannen heeft, nog niet verkocht is, mag de LIAM er al wel heien. Dit gebeurt op eigen risico: mocht de grondver- koop niet doorgaan of zouden de uitbreidigsplannen gewijzigd moeten worden, dan verschaft de „verticale opslag" van de hei palen in de grond geen enkel recht. LEIDEN Gisteren was het precies vijftig jaar geleden dat het echtpaar P. J. van der Zeeuw Smits in het huwelijk trad. De heer Van der Zeeuw is 74 jaar, geboren Leidenaar, werkte lang geleden bij het transportbedrijf van de fa. Brandt, dat toen nog bestond uit paard en wagens. In '27 stapte hij echter over naar de bouw. Zijn laatste baas was de fa. Huurman, waar hij o.m. als stucadoor heeft gewerkt. Het echtpaar, mevr. Van der Zeeuw Is 73, heeft vier kinderen, elf kleinkinderen en twee achter kleinkinderen. LEIDEN Het PPR/D*66-raadslid Laurens Beijen heeft schriftelijke vragen gesteld aan het college van B en W over de bouwwerkzaamheden in het gebied tussen Herengracht en Zylsingel. Aanleiding tot de vragen waren de feiten zoals die in een gis teren in onze krant geplaatst inge- Beijen: ramp voorkomen. zonden brief werden vermeld. Beyen wil weten of het waar is dat op donderdagochtend 10 juni bij de hei_ en boorwerkzaamheden op de hoek van de Oosterkerkstraat en de Oranjegracht een dikke hoofdgaslei ding kapotgeboord is. Verder infor meert Beijen naar de maatregelen die er genomen zyn naar het breken van de leiding om ongelukken te voorkomen. B en W wordt om informatie ge vraagd over de kasten van het her stel van de leiding, het stilleggen van het werk en het verlies aan gas. Het PPR/ D'66-raadslid vraagt ver der of het klopt dat de betreffende hoofdgasleiding nog maar ongeveer een jaar geleden gelegd is en zo ja, waarom die leiding dan onder het toekomstige bouwblok werd gelegd. Tenslotte vraagt Beijen of de SLP aan de aannemer een kaart heeft verstrekt met de preciese ligging van de gasleidingen en welke maatrege len B en W denkt te nemen om te voorkomen dat er in de toekomst een ramp gebeurt door het kapotstoten van een gasleiding. LEIDEN De Belgische zan ger Zjef Vanuytsel komt vol gende iveek naar Leiden. Vol gende week woensdag, 25 ju ni, treedt hij met zijn vier man tellende begeleidings groep op iln „Mirakel" van 't Breehuys aan de Breestraat. Voor de jeugdsociëteit Mira kel is het tevens de slotavond van het ijytzoen. Van Zjef Vanuytsel zijn inmiddels drie elpees uitgebracht. De laat ste getiteld „De zanger" is onlangs in Nederland op de markt gebracht. De liedjes van de 31-jarige niet meer praktiseren&e architect ken merkt hij zelf als „het echte vërdriet". Het optreden be gint om acht uur 's avonds. Statentocht LEIDEN Ter herdenking van de Eerste Vrye Statenvergadering wordt op maandag 19 juli een toertocht ge houden langs de twaalf voormalige statensteden, die aanwezig waren op deze vergadering. De tocht voert o.m. langs Leiden. In een van de steden kan worden gestart, en de finishplaatsen zijn Dordrecht en Alkmaar. In het mid daguur komen alle deelnemers in Gouda bijeen voor een groot défilé voor de commissaris der Koningin en de burgemeesters der statensteden. Voor inlichtingen kan men terecht by de VVV in Leiden. Dilemma voor Ton Menken: moet hij het plafond vein zijn restau rant bij zwembad De Zijl nu om hoog duiven of drie centimeter vatn de bodem afzagen? Toch zit je flink omhoog met zo'n laag plafond. Toekomstbeeld: wethouder Van Aken fietst over de Sumatrabrug naar de nieuwe vergaderruimte in Winkelhof om daar met de via de Schiphollijn gearriveerde -— Warmondse buret meester Vreeze te praten over het 151ste amendement op de gemeenschap- pelijke regeling kabeltelevisie. 3m Dam: er moet door de gemeente een stuurgroep zijn ingesteld. Leiderdorp en Voorschoten moeten deze stap nog zetten. Warmond en Zoeterwou de kunnen niet op dispensatie reke nen. Verder eist de staatssecretaris dat er binnen de deelnemende ge meenten de mogelijkheid bestaat dat woningzoekenden zich vanaf hun achttiende jaar laten registreren. De stuurgroep die door Van Dam destijds is geinstalleerd en regionaal van opzet, is zal de resultaten van het onderzoek straks zowel per ge meente als voor de hele regio vast stellen. Verwacht wordt dat de rap portage in september kan plaats vinden. LEIDEN Onder de bewoners van de Ryn- en Schiekade en naaste om geving wordt een actie gevoerd voor het in zyn geheel opengraven van de in 1971 gedempte Trekvliet. Initia tiefnemer is de heer D. van 't Zelfde die een enquête onder de bewoners wil houden. In de brief die hy aan alle bewoners heeft gestuurd levert hij kritiek op de hoorzitting die vol gende weck woensdag wordt gehou den in de filmzaal van het Academie gebouw. Volgens de heer Van 't Zelfde is de bijeenkomst door het gemeentebe stuur aangekondigd als een inspraak avond, „Maar in werkelijkheid is sleohts één plan geheel doorgere kend". Dat plan voorziet in een ge deeltelijk opengraven van de Trek vliet. „De andere voorstellen", aldus de heer Van 't Zelfde, „worden waarschijnlijk afgewimpeld met te duur. we zullen het nader bekijken, of technisch onmogelijk enz. enz." Bij het nu gepubliceerde plan staat volgens de heer Van 't Zelfde de universiteit en niet de bewoners en omwonenden centraal. Wie zien we daar (foto boven)? Juist ja. Koppelaars van de u verstteit. Die bouwer. Het mooie gaas, dat het Witte Singelterrein omzoomt, ivordt zomaar door hem vernield. Zodat de vogeltjes er strakt: niet meer met ingetrokken vleugels, zonder af te remmen, doorheen kunnen vliegen. Straks moeten ze het met doorschrijd- bare gebouwen doen. Wat doet hij met dat slagwapen? De jodelende ekster slaat op de vlucht. Het unieke zandschorsgras wordt ver trapt. „Nieuwbouw!nieuwbouw!" giert koppelaars. Verderop begint een ijscoman te huilen. Een ruk wind gaat zachtjes liggen. Gelukkig is kolom 7 ter plaatse, vermomd als Tom Okker (foto onder). Quasi glimlachend, alsof hij een tenniswedstrijd op nieuwe banen van te universiteit aaiischouwt. Zijn hart kookt. „Op heterda(\i betraptgromt hij zachtjes voor zich uit. Zijn pen lekt. 1 f iiAkri

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3