Hoe te betalen in buitenland? Jaar na verlopen van het rijbewijs rest alleen nog nieuw examen. Bankbiljetten Girokaarten Bankcheques Fiat komt met vernieuwde 128 mffimmm ZATERDAG 19 JUNI 1976 EXTRA liter krachtbron Het schijnt in principe mogelijk deze extra rus tige motor ook bij 1600 cc te ge bruiken, maar voorlopig zet Mit subishi hem alleen in de twee li ter wagens. Om nog even een herinnering op te halen: er is bij de constructie van deze motor uitgegaan van het principe, dat tegengestelde krachten elkaar opheffen. De tril lingen van de motor worden op gevangen door twee aange brachte balansassen, die om zo te zeggen in tegenovergestelde richting trillen En wanneer zo de trillingen uit de motor zijn ge jaagd is het geluid aanmerkelijk gereduceerd Dat is een meer dan simpele verkla ring van het principe van de nieuwe 80-motor, die volgens de fabriek de voordelen van een vier cilinder (zuinig in gewicht en ge bruik) koppelt aan de voordelen van een zes- of achtcilinder (rust en soepelheid). Voor een groot deel kunnen we met deze fa- brieksredenering meegaan, maar niet helemaal, want zuinigheid vinden wij niet het sterkste punt. Wat die rust en soepelheid betreft zijn we het wel volkomen met de fabriek eens. Het is ronduit ver rassend te ervaren hoe gladjes de motor functioneert. Eigenlek zonder dat men het in de gaten heeft wordt men naar hogere snelheden gestuwd. Wie afgaat op het geluid heeft in het begin helemaal geen houvast. Dan glijdt men vrijwel ongemerkt naar snelheden, die beduidend boven de grens van Westerterp liggen Met als prettige byzon- derheid, dat er nog voldoende pit in petto blijft om er zo nodig of gewenst een schepje bovenop te gooien. Eventueel zelfs tot dik 170 kilometer per uur toe. We hebben ook al eerder gezegd, dat men door die rust de kans krijgt om geluiden te horen, die anders nauwelijks zouden opval len, zoals het niet te onderschat ten windgeruis. En de luxe van die rust doet de bestuurder ver langen naar nog meer luxe, zoals bijvoorbeeld een stuurbekrach tiging Een wens die overigens ook bij het rijden in de stad leeft, want erg licht laat deze Galant zich niet sturen Natuurlijk is deze vier cilinder mo tor ook wat zuiniger in gewicht dan een zes- of achtcilinder zou zyn. Maar als de fabriek dan ook claimt, dat hij zuinig is in het ge bruik kunnen we daarin niet meegaan Een verbruik van om en nabij de een op acht of negen vinden we niet byster voordelig Al zyn er dan wat "verzachtende omstandigheden" Het is een stevige, royale en impo sante automobiel. Dat kost extra brandstof. Het is een wagen met een "fluisterende" motor, die zelfs ongewild noodt tot wat har der rijden. Ook dat vraagt veel meer brandstof dan normaal. Heel wat extra litertjes. Maar des ondanks. Vorig jaar zeiden we, dat de gewone Galant GL niet goedkoop was in gebruik. En toen kwamen we nog gunstiger uit Maar dat is het offer, dat de toe komstige Galant-koper zal moe ten brengen Naast de zestien mille die hy volgens de catalogus moet neertellen voor deze vier- deurs Galant GL - 2000 cc. Maar vergeleken bij de andere aanbie dingen in die prysklasse kan men deze Galant beslist geen dure jongen noemen. Want wat krygt men alles by elkaar voor die zestien mille terug: een grote vier persoonswagen. Smaakvol afgewerkt. Met de overbekende Japanse vormge ving. Met ruimte genoeg, zowel voor passagiers als voor bagage. Met redelijk goede stoelen. Met een machtig rustige en pittige motor. Met een zeer acceptabel weggedrag. Maar een beetje moeizaam in het stuur en een nogal stevige drinker. We zeiden het echter al hierboven: niets in de autowereld is perfect De succesvolle 128 van Fiat - eens "auto van het jaar" - is in de broei- kamers van de fabriek danig on derhanden genomen en er als nieuw uitgekomen De veranderin gen zyn het opvallendst in de brede kunststofbumpers, waarin de voor ste stads- en knipperlichten zijn gebouwd. Tevens zijn de achter lichten. waarin nu ook de achter- uitrijlampen zijn verwerkt, gewij zigd. Van binnen is de meest domine rende verandering het stevige pa noramische instrumentenpaneel. Het stuurwiel is kleiner geworden en gemaakt van'kunststof, waar door het prettiger in de hand ligt. Fiat-importeur Leonard Lang in Amsterdam hoopt nog voor de va kantie in juli met de levering van de nieuwe Fiat 128- zow el met'rie 1100 cc als de 1300 cc motor - een aan vang te maken De fabriek zegt dat de motor van de vernieuwde 128 zuiniger en rusti ger is dan die van zyn voorganger. Door nieuwe synchromesh-ringen gaat het schakelen soepeler. De anti-roest behandeling werd verbe terd. De juiste prijzen van deze nieuwste editie van de 128 zijn nog niet be kend. Fiat hoopt de verhogingen tot het uiterste te kunnen beper- Een van de grote banken in Ne derland kreeg vorig jaar alleen n juli niet minder dan 136 tele foontjes van vakantiegangers in iet buitenland met het verzoek »eld over te maken. Ze zaten ïonder... Verhaaltjes van zo in de trant v'an: "We waren net over de Ita- iaanse grens en toen liep de Tiotor vast Verschrikkelijk. Het kostte zoveel geld, dat we ^oor de rest van de vakantie ?een cent meer over hadden. En Jat in Italië. Excuses te over. Maar lach er niet om. Het kan iedereen over komen. Door domme autopech. Door diefstal. Door ziekte. Of gewoon, omdat men te weinig geld heeft meegenomen. Vooral dat laatste komt veel vaker voor dan men denkt. Trouwens, men kan niet altijd op alle mogelyke calamiteiten zijn voorbereid. Wat dan te doen"5 Ver in de vreemde ïonder geld. Bellen naar de bank Eén van die 136 zijn van vorig jaar juli Drie kwart van die verzoekjes kwam telefonisch door omdat men de vakantiekosten gewoon te laag had geschat. De rest was de cheques op de een of andere manier kwijt geraakt Adviezen Het kan allemaal. Tienduizen den Nederlanders staan elk jaar weer voor de vraag hoe het voor de vakantie benodigde geld mee te nemen. De ANWB had een beetje medelijden met die vele vakantiegangers en heeft een aantal adviezen het licht la ten zien Het is geen rechtlynig advies hoe men het precies moet doen. Het is een soort op somming van de mogelijkhe den. De schoen, die het beste past. trekt men maar rustig aan Als je girorekening hebt kan je via de girokantoren in Den Haag en in Arnhem (even con troleren, waar uw rekening zit) telegrafisch geld laten overma ken naar het buitenland. Waar ter wereld ook. De post zit over al Men kan de girokantoren daarover bellen, alleen op w erkdagen en liefst 's morgens. Den Haag 070-79.10.90 en Am- hem 085-67.23.51 Meestal wordt er dan nog dezelfde dag een bedrag overgemaakt Het maximum van dat bedrag verschilt per land. En er moet natuurlijk wel voldoende op de girorekening staan. Ook via een bank kan men geld naar het bui tenland laten overmaken, maar dan moet men over een bankre kening beschikken. Dat neemt vaak iets langer in beslag en men moet voordat men naar de vakantiebestemming vertrekt even by de bank vragen hoe dat in zijn werk gaat. Kredietbrief Dan is er de Internationale Ruis en Kredietbrief van de ANWB. Die biedt naast een heleboel hulp in het buitenland krediet coupons met een waarde van ongeveer 800 gulden, waarmee men rekeningen van garages, artsen en ziekenhuizen kan be talen Maar als men dan nog tekort komt kan men een beroep doen op de alarmcentrale van de ANWB of een ander steunpunt van de bond ANWB-leden kunnen trouwens ook nog tot 250 gulden aan reservereische- ques meenemen, w aarvoor men alleen maar chequekosten be taalt als men ze gebruikt. Ach teraf komt de rekening. Girokaart De giro geeft altijd maar een beperkt aantal girobetaalkaar ten Wie echter bang is aan die hoeveelheid niet genoeg te hebben kan bij de giro een extra pakje krygen Hoe? Gewoon door een schriftelijke aanvraag aan het girokantoor. Men gaat dus met vakantie. Geld meenemen, goed. Maar hoe? Alles in contanten. Ver geet het maar, want met zoveel geld op zak voelt men zich over het algemeen niet gelukkig Niet veilig Het gevaar lykt overal te loeren. Dus worden het girobetaalkaarten, euro cheques of reischeques, die by de banken meestal traveller- cheques worden genoemd. Al lemaal papier, dat geen geld is, maar wel geld waard is. Dus ook zuinig op zijn. Reischeques Reischeques koopt men by de bpnk voordat men vertrekt. De cheques hebben een bepaalde waarde in Amerikaanse dollars, Duitse marken, Zwitserse franks, Nederlandse guldens of wat men ook maar wil In het land van bestemming wissel je ze in voor "gewoon geld". Wie zulke reischeques koopt moet tevoren uitrekenen hoeveel hy denkt te gaan uitgeven. Dat is meestal een groot bedrag Dat moet men dan ineens betalen. Met girobetaalkaarten en euro cheques gaat dat anders. Het zijn allebei kaarten waarmee je normaal in Nederland al dingen betaalt door er een bedrag op in te vullen In het buitenland ga je ermee naar een postkantoor (als je girobetaalkaarten hebt) of naar een bank (met euro che ques) en dan krijg je er een be paald bedrag voor. Dat bedrag wordt pas later (soms pas als je alweer weken thuis bent) van je giro- of bankrekening afge schreven. Je hoeft niet van te voren uitvoerig te gaan zitten rekenen. Je neemt gewoon een heleboel kaarten mee en wat je in je vakantie niet gebruikt komt in Nederland wel weer van pas Vignet Met girobetaalkaarten en euro cheques kun je in de meeste Eu ropese landen terecht. Voor euro-cheques moet je wel een bank hebben met het euro- cheque-vignet naast de voor deur In drukbezochte toeris tenstreken zijn die niet moeilijk te vinden. In gebieden waar weinig vakantiegangers komen wordt het lastiger. Verder moet je rekening houden met de slui tingsuren van de banken. Wat dat betreft zyn girokaarten ge makkelijker, omdat postkanto ren langer en vaker open zyn (op zaterdagochtend byvoor- beeld). Gratis En dan is er nog iets, dat een overweging waard is als je moet kiezen tussen deze soorten che ques. Namelijk dit: alles wat je via de giro doet is gratis. Er worden geen kosten berekend Voor de diensten van de bank moet je altijd betalen. Als je reis-cheques koopt betaal je 1.1 procent van de waarde aan che quekosten. En sommige buiten landse banken (als ze byvoor- beeld weinig zaken doen met de bank van wie u cheques hebt gekocht) berekenen by herin- wisselen ook nog eens kosten. De euro-cheques zyn evenmin gratis. Om ze te mogen gebrui ken betaal je jaarlijks een tientje. Haal je er in het buiten land geld mee, dan wordt je een half procent provisie berekend, drie gulden. En de bank in Ne derland houdt dan bij afschrij ving nog eens vijftig cent per cheque in. Ook staatssecretaris Marcel van Dam had het te druk gehad. Hij kwam te laat tot de ontdekkingdat de termijn waar binnen hij zijn rijbewijs had kunnen vernieuwen u as verstreken En dan geldt ook vooreen bewindsman de onverbiddelijke wet: opnieuw examen doen. Dat begon,zoals het altijd begint met deogentest. (Uit CBR-orgaan) Het kan sotns bijzonder druk zijn aan de loketten in de bankgebouwenwaar men vreemde valuta kan halen en brengen. Ondanks het feit, dat er enkele instellingen bestaan, die u waarschuwen wanneer uw rij bewijs op het punt staat te ver lopen - in de hoop een finan cieel graantje van de verlenging te kunnen meepikken - schij nen velen te laat tot de ontdek king te komen, dat ze zonder geldig rijbewijs zitten. Dat kan men althans lezen in het orgaan van het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen in Rijswijk, waar - zoals men kan weten - alle draden van rijexamens tezamen komen. En er zijn daar weer heel wat men sen terecht gekomen voor een herexamen. Een rijbewijs is vijfjaar na da tum van afgifte geldig. Daarna heeft men nog een jaar de gele genheid het te laten vernieu wen. Maar als dat jaar is ver streken kan men het verder vergeten. Dan helpt er geen moederlief meer aan: men moet opnieuw examen doen. Hier voor slagen is het enige middel om weer aan een geldig rijbe wijs te komen. Volgens het orgaan van het CBR kan er niet genoeg op worden gewezen, dat men goed de datum in de gaten moet hou den. waarop het rijbewijs zijn geldigheid verliest. Deze datum staat op het rijbewijs aangege- Veel voorkomende verhuizin gen van rijbewijshouders ma ken het onverstandig te veel te leunen op het waarschuwings- bericht van de bovengenoemde bemiddelingsbureaus. Als die niet van de verhuizing op de hoogte zijn blijft een waar schuwing achterwege. Ook aan het CBR heeft men wel eens gevraagd voor een waar schuwing te zorgen, ma^r mede door die vele verhuizingen kan men daar in het "glazen paleis" niet aan beginnen. Vooral zij, die op jonge leeftijd - 18 of 19 jaar - in het bezit van een rijbe wijs kombn wonen na vijf jaar meestal niet meer op hetzelfde adres Het lijkt vast te staan, dat gedu rende de looptijd van vijf jaar niet minder dan veertig procent van de automobilisten verhuist. Zou men er nu op vertrouwen, dat het CBR tijdig eeen waar schuwing zou sturen dan zou dat ook in alle gevallen moeten gebeuren en dat is een eis, waaraan het CBR onmogelijk kan voldoen Het CBR raadt ook een ieder aan niet te lang te wachten met de vernieuwing van het rijbe wijs. Het CBR heeft men daar bij alleen nodig voor het ver krijgen van een geneeskundige verklaring. Geeft de ingezon den eigen verklaring geen re den tot nader onderzoek dan kan men die geneeskundige verklaring reeds na een dag of tien in huis hebben. Maar als zo'n eigen verklaring wel reden tot een onderzoek geeft dan gaat het vaak langer duren. Want dan is dikwijls verw ijzing naar een specialist nodig. En dan kan men moeilyk van het CBR verlangen, dat de benodigde verklaring toch bin nen tien dagen in de bus ligt Daarom raadt het CBR drin gend aan een flinke marge in tijd te nemen Want als alles eens tegenzit kan het gemakke- lyk gebeuren, dat de gestelde tijdslimiet wordt overschreden. En we zeiden het al, een jaar na het verstrijken van de datum is er geen wikken of wegen meer aan: dan moet men opnieuw examen doen. Met alle zenuwel lende van dien. Mitsubishi holt maar door op de Nederlandse automarkt. De vaart lijkt niet te stuiten. By importeur Hart Nibbrig en Gröeve in Sas- senheim kan het zelf ontketende geweld nauwelijks meer aan. Voor sommige modellen gelden al levertijden van maanden Zoals voor de Celeste, die nog niet zo lang geleden aan de lyn werd toegevoegd. De animo voor deze sierlyke coupe is zo groot, dat de vraag het aanbod nadrukkelyk overtreft En dan maar wach ten Het verklaren van het succes van dit nieuwe Japanse merk zullen we aan anderen overlaten Maar enkele oorzaken liggen zo voor het grijpen Want natuurlyk had den de andere Japanse merken het zware pionierswerk al ge daan. En natuurlyk kwam het merk tot bloei op een sterk aan trekkende automarkt Boven dien stond er een goed toegerust en geolied bedryf in Sassenheim gereed om met royale mankracht de aanval te wagen Maar we hebben het al eerder ge zegd: het zou niet eerlyk zyn het succes geheel aan die externe fac toren te gunnen. Want hoe gun stig die ook zyn, zij zouden het op zichzelf met kunnen bolwerken als het te verkopen produkt met deugde. "Gestaalde perfectie" mag dan méér een uiterst geslaagde re clamekreet zyn dan een absoluut gegeven (niets in de autowereld is helemaal perfect), het feit blijft, dat het merk een aantrekkelyke en aangename lijn op de Neder landse markt heeft gebracht, waaraan nog niet zo lang geleden de zogenaamde "fluisterende motor" is toegevoegd. We hadden al eens eerder in de Ga lant GL - een van de grotere mo dellen - gereden en we waren toen lang niet ontevreden In tegendeel. "Een ruime, pittige en redelyk rustige wagen" zo schre ven we ongeveer vorig jaar. Maar toch is er een heel duidelijk ver schil te ontdekken met de hui dige Galant, althans voor zover die is uitgerust met die nieuwe Mitsubishi-80 motor. En dat zyn alleen de modellen met de twee

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19