Demonstratie loopt uit op bloedige onlusten Vrouw drukt haar stempel op verkiezingen ONTVOERDE AMERIKANEN VERMOORD Italië naar de stembus Rassenrel in Zuid- Afrika Amerika zet Hoessein onder zware druk over miljoenenorder wapens DONDERDAG 17 JUNI 1976 BUITENLAND PAGINA 9 ROME (ANP) - Voor het eerst is de vrouw bij verkiezingen in Italië duidelijk aanwezig. „Zij is niet langer slechts de bloem in het knoopsgat", luidt de verkiezingsleus van Elena Doni, een kandidate van de radicale partij. Uit twee recente opiniepeilin gen is naar voren gekomen dat de vrouwelijke kiezers, die in het verleden meestal gematigd stemden, nu een ruk naar links kunnen ver oorzaken. Bijna zestig pro cent gaf te kennen bij de ko mende verkiezingen „meer lirtks" te zullen stemmen dan vroeger. De Italiaanse vrouwen hebben hun eeuwige rol van echtge note en moeder achter zich gelaten en massaal hun in trede gedaan in de verkiezin gen. Op de kandidatenlijsten vormen ze meer dan twintig procent van het totale aantal kandidaten. Meerderheid In de grote massa vari kiezers zijn de vrouwen zelfs in de meerderheid, namelijk 21,2 miljoen, 1,6 miljoen meer dan de mannen. De partijen, die het belang van het vrouwelijke electoraat onderkennen, hebbèh zich dan ook gehaast voor een „vrouwelijk image" te zorgen. Tot nog toe telde het parle ment, senaat cn huis van af gevaardigden samen, onge veer duizend afgevaardigden. Daarvan waren er slechts 32 vrouwen, namelijk 21 com munisten, tien christen democraten en een socialiste. De communistische partij heeft nu 136 vrouwen kandidaat gesteld om er minstens veer tig gekozen te krijgen. De christen-democraten hebben veertig vrouwen op hun lijs ten, de socialisten 80 en de extreem-linkse proletarisch-democratische partij 78 De kleine radicale partij, die wat betreft de wet geving op het gebied van echtscheiding en abortus de belangrijkste motor was, heeft lijsten die voor meer dan de helft door vrouwen worden ingenomen. Abortus Volgens opiniepeilingen is het niet eens de abortuskwestie - directe aanleiding voor de val van de regering en het uit schrijven van vervroegde verkiezingen - die het meest bij de politiek bewust gewor den vrouwen in Italië op de voorgrond staat. Zij, die vroe ger de politieke voorkeur van hun echtgenoot of hun pas toor volgden, willen nu wel eens duidelijk maken hoe zij denken over bijvoorbeeld de duurte, de toeneming van de misdaad, de schandalen, de corruptie en de werkloosheid. De abortuskwestie komt bij hen pas op de negende plaats. Het weekblad „Tempo" bracht dezer dagen op de voorpagina onder de kop „de revolutie is vrouw" een prent van een roodgekleurde naakte Ita liaanse schone op een race fiets met als tekst „eindspurt, Italië rukt naar links onder leiding van de vrouwen". Italiaanse gastarbeiders in het buitenland zullen naar huis moeten als zij bij de komende verkiezingen hun stem willen uitbrengen. De kieswet staat namelijk niet toe dat per brief of volmacht wordt gestemd. Het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken schat het aantal emigranten op bijna zes miljoen. Dat die allemaal naar hun land zullen komen wordt niet verwacht. Volgens het ministerie, dat zich daar bij baseert op gegevens van consulaten en op ervaringen van vorige verkiezingen, re kent men op ongeveer 230.000 personen, bijna allen uit Zwitserland en landen van de EG. De meesten worden uit Zwit serland verwacht, tussen de honderd- en tweehonder dduizend. Daarna volgt West-Duitsland met ongeveer zeventigduizend cn Frankrijk met ruim tienduizend Italia nen. Uit Nederland zullen vermoedelijk ongeveer dui zend kiezers de reis naar huis maken. De Italiaanse regering verschaft hun vrij reizen met de spoor wegen binnen de landsgren- De stemlokalen gaan zondag om 7 uur plaatselijke tijd (6 uur onze tijd) open tot 's avonds 10 uur (21 uur onze tijd), 's Maandags van 7 tot 14 uur (6 tot 13 uur onze tijd) is er opnieuw gelegenheid tot stemmen. De einduitslag verwacht men tussen maan dagavond laat en dinsdagoch tend. De christen-democraten, socia listen, sociaal-democraten en republikeinen hebben, afge zien van enkele wisselingen in samenstelling van de coali tie, sinds 1963 steeds de centrum-linkse kabinetten gevormd. De communistische partij, die sinds 1947 in de oppositie zit, geeft de voorkeur aan een 'historisch compromis' met de christen-democraten bo ven een linkse alliantie met al leen de socialisten. Later stelde zij voor de periode na de komende verkiezingen een 'grote coalitie' voor van alle democratische partijen, met uitsluiting van de neo fascisten. De christen democraten hebben dit afge wezen. De socialisten willen wel meedoen. De verkiezingen zijn de tiende voor het parlement sinds de stichting van de republiek, waarvan de grondwet dateert van 1946. De eerste verkiezin gen vonden plaats in 1948. De christen-democraten behaal den toen 48,5 procent van de stemmen en de communisten met de socialisten samen 31 procent. Zetelverdeling Het is de tweede keer dat het parlement voortijdig is ont bonden en vervroegde ver kiezingen zijn uitgeschreven. De eerste maal gebeurde dat in 1972. De normale zittings periode van het parlement is vijfjaar. De zetelverdeling in het aftre dende Huis van Afgevaardig den is als volgt. (In vergelij king met de verdeling na de verkiezingen van 1972 heb ben zich enige verschuivin gen voorgedaan door het ver vallen of aangaan van onder linge afspraken). Christen-democraten 264, communisten 175, socialisten 61, neo-fascisten 55, sociaal democraten 30, liberalen 20, republikeinen 15, diversen 10. ADVERTENTIE De komende maanden gaan 37. miljoen Nederlanden verlaten, 't Is vakantie. Het wordt stil in de WUBË^mbuurt. Toch zi/n er mensen die met volle teugen genieten van die plotselinge stilte. Genieten en profiteren. Want zien zij aan uw huis iets waaruit blijkt dat u weg bent dan slaan ze hun slag. En die komt meestal hard aan. U kunt een boel narig heid voorkomen. Door na te denken. En door ons om advies te vragen. De politie. Carter boekt •kZohair Moghrabi, chauffeur en lijfwacht van de VS-diplomaten en mede-slachtoffer van de moordpartij. WASHINGTON (AP) - De gisteren ontvoerde Amerikaanse ambassa deur in Libanon Francis E. Meloy jr. is evenals de economische atta che Robert O. Waring en hun mos- lemsc chauffeur en lijfwacht Zo- hair Moghrabi in Beiroet vermoord, aldus een woordvoerder van het Witte Huis. Spoedberaad Toen de ontvoering bekend werd hield president Ford een spoedbe raad met een aantal leden van de nationale veiligheidsraad. Een woordvoerder verklaarde toen dat Ford de verdwijning van de ambas sadeur "zeer ernstig" opnam. Meloy, die pas vorige maand in Li banon aankwam, verdween toen hij op weg was naar zijn eerste ont moeting met de onlangs benoemde Libanese president Elias Sarkis. Het gesprek zou plaatsvinden in de Francis E. Meloy Jr., vermoord na een maand op de gevaarlijke post in Beiroet. christelijke wijk Hasmiyeh. De Amerikaanse ambassade ligt aan de kust in een moslem-wijk. Meloy reed in een kogelvrije Che vrolet. De woordvoerder van het State Department, Robert Funseth, heeft meegedeeld dat de Amerikaanse ambassadeur in Beiroet, Francis Meloy, de handelsattaché, Robert Waring, en hun Libanese chauffeur door kogels werden gedood toen hun auto zich in het "niemands land" bevond dat de westelijke (Arabische) wijk van de oostelijke (Christelijke) wijk van Beiroet scheidt. De weduwe van de chauffeur, Moghrabi. die al 20 jaar voor de am bassade werkte, kreeg een anoniem telefoontje dat haar man ontvoerd was. Zij waarschuwde onmiddel lijk de ambassade die daarop het kabinet van de gekozen president Oud-ambassadeur L. Dean Brown, die voorganger was van Meloy en nu vermoedelijk tot diens opvolger wordt benoemd. van Libanon, Elias Sarkis, alar meerde die een onderhoud met Me loy zou hebben. Sarkis zei toen dat de ambassadeur niet op het afge sproken uur was verschenen. Het Witte Huis werd gewaar schuwd, dat onmiddellijk de minis ter van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, verzocht boodschappen te zenden naar verschillende rege ringen in het gebied en naar de Li banese partijen. Om 17 uur maakte het internatio nale Rode Kruis bekend dat drie niet-geïdentifïceerde lijken naar een ziekenhuis in een mohamme daanse wijk waren overgebracht. Libanese employe's van de ambas sade identificeerden daarop de drie slachtoffers. De bekendmaking van de dood werd twee uur opgehouden om fa milie v.d. slachtoffers, die in New York en Athene wonen, te waar- Ambassadeur in Libanon met handelsattaché schuwen. Na de bekendmaking van het Witte Huis dat Meloy en Waring, waren vermoord verklaarden functiona rissen van het Amerikaanse minis terie van Defensie dat zij geen bevel hebben gekregen tot militaire ac ties. "Onze alerte positie blijft on gewijzigd, aldus een van de woord voerders. De Palestijnse leider Jasser Arafat heeft de moord op de ambassadeur Meloy krachtig veroordeeld en een „immorele daad" genoemd. Arafats verklaring werd bekend gemaakt via het bureau van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie PLO in Parijs. Ezzedine Kalak, hoofd van het Pa- rijse PLO-kantoor, zei dat Arafat in een telefoongesprek van uit Koe weit op de moord had gereageerd en hem had gevraagd zijn condo leances over te brengen aan de na bestaanden van Meloy en attache Waring. PLO De Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO en de linkse Libanezen hebben een speciale commissie ge vormd om degenen op te sporen die verantwoordelijk zijn voor de moord op de ambassadeur, zo heeft de PLO-waarnemer bij de VN Zehdi Terzi, meegedeeld. Raymond Edde, een van Libanons politieke leiders, heeft enige uren na de moord op de Amerikaanse ambassadeur Syrië van deze daad beschuldigd. Hij zei 'dat Palestijnse of Libanese groeperingen het nooit gedaan konden hebben. Er is één partij die niet wil dat de situatie in Libanon rustiger wordt en dat is Syriè'. JOHANNESBURG (AP) - De politie heeft giste ren in het zwarte stadsgebied Soweto bij Johan nesburg het vuur geopend op grote groepen op roerkraaiers. De botsingen tussen de politie en naar schatting duizenden zwarte studenten en volwassenen zouden aan 23 personen het leven hebben gekost. Zeker 228 personen zouden zijn gewond, aldus een woordvoer der van de politie in Johannesburg. "Wij hebben in de menigte gescho ten. Het heeft geen zin in de lucht te schieten", aldus heeft een hoge po litiefunctionaris in Soweto tegen over verslaggevers verklaard. Honderden agenten, onder wie eenheden van de speciale anti- terreur brigade, zijn naar Soweto gezonden. Zij proberen de demon stranten die protesteren tegen het gebruik van Afrikaans op de scho len in Soweto uiteen te drijven en de rellen te bedwingen. Getergd succes NEW YORK (Reuter) - De beste kanshebber voor de Democrati sche kandidatuur bij de Ameri kaanse presidentsverkiezingen, Jimmy Carter, heeft gisteren weer enkele nieuwe successen geboekt. De 153 leden tellende programma commissie van de Democraten werd het eens over het programma dat grotendeels is gebaseerd op de standpunten van Carter. Slechts op het punt van de amnestie voor de Vietnam-bezwaarden nam de commissie een verdergaand stand punt in dan de oud-gouverneur van Georgia. Carter had zich uitgesproken voor het pardonneren van degenen die hadden geweigerd onder de wape nen te komen, maar de commissie wil ook pardon verlenen aan vete ranen die wegens hun houding tij dens de Vietnamese oorlog oneer vol zijn ontslagen. Goed nieuws voor de pindateler was ook dat zijn tegenstander uit de voorverkiezingen senator Henry Jackson hem zijn volledidge steun toezegde en er bij de 247 afgevaar digden die hij voor de conventie te verlenen. en*cn Bij de doden zijn twee blanke au tomobilisten. die bij afzonderlijke incidenten door de woedende me nigte zijn doodgestenigd. Een woordvoerder van de politie kon niet bevestigen dat ook twee blanke agenten zijn omgekomen. Sharp ville De rellen in Soweto, dat is aange wezen als woongebied voor een miljoen zwarte Zuidafrikanen, zijn de ergste rassenonlusten sinds die in Sharpville op 21 maart 1960, waarbij de politie 69 Afrikanen doodde die protesteerden tegen de pasjes wetten. "De situatie verslechtert nog en men kan onmogelijk voorspellen hoe het zal aflopen", aldus ver klaarde een politiefunctionaris op het hoofdbureau in Soweto. De brandweer wordt verhinderd branden te blussen die door de de monstranten zijn aangestoken. Een brandweerauto, bemand door zwarten, werd door de menigte aangevallen. In Soweto zouden een aantal auto's in brand zijn gestoken. Een gebouw van het gemeentebestuur zou zijn uitgebrand. Intussen zijn alle blanken uit So weto geëvacueerd, ook de blanke staf van het Baragwanath zieken huis. Het merendeel der demonstranten, onder wie volgens de politie veel volwassenen, heeft zich terugge trokken op een kleine heuvel bij de politiepost Orlando. Vanaf een rugbyveld tegenover de post stijgen regelmatig helikopters op met politie die de menigte op de heuvel met traangas bestookt. De rellen begonnen toen middel bare scholieren in Soweto bijeen kwamen vooreen protestmars naar de Phefeni school die boven op de heuvel is gelegen. Deze school is het middelpunt van de protesten tegen het gebruik van Afrikaans in het onderwijs. Minister van justitie James T. Kru- ger, heeft verklaard dat de politie probeert de scholieren uit de woonwijken van Soweto naar open terrein te verdrijven teneinde op die manier de rellen te kunnen be dwingen. Zwaargewapende politie heeft de heuvel omsingeld. Uit Johannesburg zijn politiever- steVkingen naar Soweto overge bracht. Burgemeester T. J. Makhaya van Soweto heeft een rondrit gemaakt door het gebied waar de rellen woeden. Later heeft hij verklaard dat de politie zich buiten de onder wijszaken had moeten houden. "Zij zouden hier helemaal niet tus sen beide zijn moeten komen", al dus de burgemeester. Vreedzaam De protestmars begon vreedzaam. Een paar duizend middelbare scho lieren van de Naledi school in west Soweto trokken op naar de Phefeni school. De meesten der 800 leerlin gen van deze school staken al vijf weken uit protest tegen het gebruik van Afrikaans bij het onderwijs. Volgens ooggetuigen is het tot de eerste rellen gekomen toen leerlin gen de politie uitdaagden en deze vervolgens een traangasgranaat op de leerlingen afvuurde. Daarop be gonnen de demonstrerende leer lingen de agenten met stenen te be kogelen. Verslaggever Sophie Tema heeft bericht dat direct nadat de eerste stenen naar de politie waren ge gooid een blanke agent zijn revol ver trok en begon te schieten. An dere agenten volgden zijn voor beeld. Zij verklaarde gezien te hebben dat een student in de borst werd ge raakt. Uit zijstraten kwamen an dere studenten die aan de bekoge ling van de politie begonnen mee te doen. Sophie Tema heeft zelf een door een schot gewonde jongen van zes a zeven jaar oud naar de kliniek in Phefeni gebracht. Bij aankomst bleek de jongen overleden. Toen zij terugkeerde naar de plaats van de onlusten zag zij dat een zwarte politieagent op de grond lag, bedekt met een laken. Een oude man die enkele momenten eerder was neergeschoten leek te zijn ^overleden aan zijn verwondingen. Soweto is een stadsgebied dat is ge- Zwarte Zuidafrikanen rennen in grote groepen door de straten van Soweto, waar een demonstratie van hen tegen de verplichte invoering van het Afrikaans op scholen gisteren is uitgedraaid op bloedige rassenrellen waarbij 23 personen zouden zijn omgekomen. reserveerd voor Afrikanen in het kader van het apartheidsbeleid. De Afrikanen die in stadsgebieden zoals Soweto wonen hebben geen politieke rechten in "blank" Zuid-Afrika, maar worden be schouwd als burgers van de thuis landen die te zijner tijd politiek on afhankelijk moeten worden. In Zuid-Afrika wonen ongeveer 18 miljoen Afrikanen en vier miljoen blanken. Op het beleid terzake de stadsge bieden voor Afrikanen in de blanke stedelijke gebieden wordt steeds meer kritiek uitgeoefend. Een gemeenteraadslid van Soweto, de Afrikaan Leonard Mosala, heeft de politie gevraagd zich uit het stadsgebied terug te trekken. Eerder deze week had hij gewaar schuwd dat het Afrikaans op de scholen tot een kwestie zou kunnen uitgroeien die een tweede Sharp ville ten gevolge zou hebben. Gisteren verklaarde hij: "het had nooit tot een confrontatie tussen de politie en de scholieren moeten komen. De politie zou de deelne mers aan de mars hebben moeten behandelen, zoals zij hun eigen kinderen zouden behandelen. Zij had zich moeten realiseren dat zodra zij zich tegen de studenten zou keren, dezen zouden terugs laan". De politie had overleg moeten ple gen met de schoolhoofden en met ae ouders, aldus Mosala. Later is nog bekendgemaakt dat in Soweto enkele legereenheden ge reed worden gehouden voor het geval dat de politie hulp nodig heeft. ANGOLA-VN NEW YORK (AP) - Angola heeft met steun van de Sowjet-Unie op nieuw een aanvraag ingediend voor het lidmaatschap van de Verenigde Naties, zo is uit diplomatieke bron in New York vernomen. Eerder ai had Angola vorige maand een aanvraag ingediend maar een besluit hierover werd toen op ver zoek van de Verenigde Staten voor onbepaalde tijd uitgesteld. WASHINGTON - De Amerikaanse regering heeft koning Hoessein gewaarschuwd dat Jordanië verscheidene tien tallen miljoenen dollars aan economische en militaire bij stand zal moeten derven, als hij besluit in de Sowjet-Unie en geïntegreerd luchtverdedigingsstelsel te bestellen. Dit is gisteren van welingelichte zijde in Washington vernomen Hawk De Jordaanse vorst dié vandaag uit Wenen naar Moskou vertrekt, heeft vorig jaar in de Verenigde Staten een beginsel-akkoord gesloten voor de aanschaf van 14 luchtdoel- raketbatterijen van het type Hawk, waarvan de kosten toen 850 miljoen dollar bedroegen. Deze aankoop zou voor een groot deel worden ge financierd door Saoedi-Arabië. Deze transactie stuitte echter op bezwaren van zowel het Ameri kaanse Congres dat verstoring van het machtsevenwicht in het Midden-Oosten vreest, als van Ko ning Hoessein die bij nader inzien de kosten te hoog vond. Dit had tot resultaat dat de Jor daanse koning in de Sowjet-Unie is gaan informeren of men daar het gewenste materieel zou kunnen le veren. Naar in Washington verluidt, gaven de Russen te kennen, dat Jordanië beter een geïntegreerd luchtverdedigingssysteem zou kunnen aanschaffen, bestaande uit raketbatterijen, radarinstallaties en moderne MIG-straaljagers. Deze oplossing zou inhouden dat er ver scheidene militaire Sowjet- adviseurs naar Jordanië zouden komen. Hoessein zou hebben laten weten dat hij geen Russische technici in zijn land wenst en de voorkeur geeft aan de opleiding van Jorda- niers in de Sowjet-Unie. In Was hington denkt men echter dat de Sowjet-autoriteiten hiermee niet zullen kunnen instemmen. Het is duidelijk dat als Jordanië in zee zou gaan met de Russen, de tra ditioneel goede betrekkingen met de VS daar ernstig van te lijden zouden hebben. In Washington wordt er echter de nadruk op ge legd dat er nog niets is beslist en dat er nog altijd een akkoord tussen Jordanië en de VS mogelijk is. Van Amerikaanse kant zijn er al ver scheidene tegenvoorstellen ge daan. Amerikaanse militaire des kundigen hebben b.v. de Jordaanse regering er op gewezen, dat Jorda nië niet meer dan zes tot acht batte rijen Hawks nodig heeft. Ook zou een minder kostbaar systeem kun nen worden toegepast. Straaljager Een andere mogelijkheid zou zijn dat Jordaniè minder Hawks koopt, aangevuld met de modernste Ame rikaanse straaljagers. Tenslotte zou ook nog een mogelijkheid zijn dat het Amerikaanse Congres een le ning aan Jordanië verstrekt voor de aankoop van de oorspronkelijk gewenste 14 batterijen Dit lijkt echter niet waarschijnlijk omdat de medestanders van Israël dit waar schijnlijk zouden kunnen voorko-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9