Kamer eens met afplatting van minimumlonen Beton-catastrofe: miljoenen-schade Sociale zekerheid afremmen met 10 miljard Met n NMB Service-krediet.* VISIE VAN LIBERAAL WETENSCHAPPELIJK BUREAU: Ondanks verzet PvdA Uit in de Randstad Treinramp door fout PvdA wil meer greep op de investeringen Onderscheid gemeente- rij kspolitie verdwijnt 'Ms je er tabak van krijgt om nog langer tegen die rommelige turn aan te kijken, is't handig om een geldvoorraadje te hebben.' DONDERDAG 17 JUNI 1976 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (SP) - De Telders- stichting, de liberale wetenschap pelijke instelling vindt dat de kos tenstijging vah onze sociale zeker heid in vier jaar tijds met een be drag van tenminste tien miljard gulden moeten worden afgeremd. Dit is de kernconclusie van een vandaag verschenen rapport van de Telders-stichting. getiteld "Sociale zekerheid nu en morgen". Het rap port is een onderbouwing van en een aanvulling WD-nota's over bezuinigingen in de collectieve sec tor. In de opvatting van het liberale bu reau heeft de sociale zekerheid in ons land zich onevenwichtig ont wikkeld Het aanvankelijk lagere niveau ten opzichte van vergelijk bare Europese landen is sinds 1962 omgezet in een forse 'voorsprong'. Die sterke ontwikkeling van de so ciale zekerheid heeft er ook toe ge leid dat de algemeen aanvaarde maatschappelijke solidariteit met de sociaal zwakkeren onder te grote spanning komt te staan.Bovendien dreigt -ons stelsel van sociale ze kerheid onbetaalbaar te worden Voorstellen Om de pijlsnelle kostenstijgingen in deze sector af te remmen worden in de nota de volgende voorstellen gedaan: het voorlopig geheel achterwege laten van uitbreidingen van de so ciale zekerheid. Zo zal afgezien moeten worden van het invoeren van een volksverzekering tegen ziektekosten: geleidelijke beperking van de kinderbijslagen door middel van verdere 'bevriezing' van de uitke ringen, te brginnen bij het tweede kind, óf: de kinderbijslag afschaf fen voor alle kinderen, die bijvoor beeld vanaf 1 januari 1978 worden geboren. Langs deze weg kan het kinderbijslagsysteem in 18 jaar worden afgebouwd. Wel moeten compenserende maatregelen voor de laagste inkomensgroepen en voor mensen, die hierdoor in studiekosten-financieringsmoeilijk heden komen, worden overwogen; invoering van een beperkte eigen bijdrage als drempel voor de voor zieningen. die Ziektewet en Zie kenfondswet bieden: invoering van een kostwinners- verschil bij uitkeringen in het ka der van de Werkloosheidswet, de Wet op de Arbeidsongeschik theidsverzekeringen de Ziektewet; verbetering en betere toepassing van 'passende arbeid' en omscho ling bij werkloosheid; ontkoppeling van de uitkeringen van de Bijstandswet en het mini mumloon; vervanging van de wclvaarts- vastheid van de sociale zekerheid suitkeringen door waardevastheid (koppeling aan de ontwikkeling van de kosten van levensonder houd). Bij voldoende welvaarts groei kan incidenteel een extra verhoging plaatsvinden. Omdat de particuliere pensioenen - mede als gevolg van de inflatie - nog onvol doende zijn moeten AOW en AWW hiervan worden uitgezonderd; een intensievere controle op de verzekerden, invoering ook van budget- en controlemechanismen Stabiliseren In dejaren na 1977 is het noodzake lijk, vindt de werkgroep, de collec tieve lasten binnen vijfjaar te stabi liseren op het peil van dit jaar. 56,7 procent van het nationaal inkomen. In dat geval zal er een jaarlijkse ruimte voor de particuliere sector ontstaan van 1.6 procent. Deze om buigingvan het beleid houdt in dat de stijging van de collectieve lasten in vier jaar met circa 21 miljard moet worden afgeremd. Daarvan moet volgens de werkgroep de helft in de sector van de sociale zeker heid en de andere helft in de reste rende overheidssector worden ge vonden. DEN HAAG (SP) - De Tweede Kamer heeft zich uitgesproken voor een afplatting van de stijging van het wettelijk minimumloon in de tweede helft van dit jaar. Dit voorstel van het kabinet-Den Uyl kreeg niet de steun van de grootste regeringsfractie, de PvdA. Aan het tegenstemmen van de socialis ten verbond minister Boersma van Sociale Zaken geen politieke gevolgen. De PvdA-fractie onthield zijn stem aan het regeringsvoorstel, nadat een kleine meerderheid van de Kamer een wijzigingsvoorstel van de socialisten had verworpen-(met 68 stemmen tegen en 63 stemmen voor). Bij de stemming viel de regeringscoalitie uit elkaar. Tot de tegenstemmers behoorden de christen-democratische regeringspartijen KVP en ARP. De PvdA kreeg steun van PPR, DS'70, CPN, PSP en GPV. Shaffy Theater; 22 tijr international". Brakke Grond: 21 t/r "Een grappige oude r Carre: 18 juni. 20.151 AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 19 juni, 20.15 uur. Concertgebou workest o.l.v. Hans Vonk: 20 juni, 11.00 uur. Ned. Kamerkoor o.l.v. Peter Serpenti; 20 juni, 20.15 uur, Radio Filh. Orkest o.l.v. Francois Huybrechts. Kleine zaal: Gaudeamus Prijswinnaars concert. Stadsschouwburg: 18 en 19 juni, 20.15 uur, Ned. Dans Theater; 20 juni, 20.15 uur, Martha Graham Dance Company; 22 t/m 24 juni, 20.15 uur. Royal Shakespeare Company met "Henry V". i 24 juni, 20.30 en 22.00 uur, "Funhouse 24 juni, 20.30 uur, de Theaterunie met r. Ned. Blazers Ensemble: 20 en 22 juni. 20.15 uur, Steve Reich; 21 juni, 20.15 uur. meeting mr. Ives. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 20 juni. 20.15 uur, Ned. Operastich ting met "Of mice and men" van Carlisle Floyd, 21 juni, 20.15 uur, Martha Graham Dance Company; 23 juni, 20.00 uur. uit voering leerlingen van de MAVO voor ballet en muziek. De Doelen: Grote zaal: 18 juni, 20.15 uur. Jazz '76 met het Thad Jones-Mel Lewis Orchestra en de pianist Martial Solal; 18 juni, 24.15 uur, Jazz '76 met het Stan Getz Quartet met de pianist Phineas Newborn; 19 juni, 20.15 uur, Promenadeconcert door het Rott. Philh. Orkest o.l.v. Edo de Waart; 19 juni, 24.15 uur. Jazz '76 met het Lee Konitz Quartet en het Archie Shepp Quin tet; 20 juni (grote en kleine zaal), vanaf 15.00 uur, doorlopend programma van Rotterdam Jazz '76; 21 juni, 20.15 uur, concert door Steve Reich en orkest; 22 juni, 20.15 uur. einduitvoering van het Rotterdams Conservatorium; 23 juni. 12.45 uur, Koffie concert; 23 juni, 20.15 uur, Residentie Orkest o.l.v. Charles B. Axton. Kleine zaal: 18 en 19 juni, 20.15 uur, Poetry International; 21 en 23 juni, 20.15 uur. Celtic Folk Festival; 24 juni, 20.30 uur, het l'Arche de Noë Theatre met "Rose des Sables" van Guil- laume Lagnel. DEN HAAG Circustheater: 18 en 21 juni, 19.00 uur. Ned. Operastichting met "Der Rosenkavalier" van Richard Strauss; 19 juni, 20.15 uur, Martha Graham Dance Company; 24 juni, 20.00 uur, jubileu muitvoering door leerlingen Orkestklas, de Balletacademie en de Operaklas van het Kon. Conservatorium. Congresgebouw: 22 juni, 20.30 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Charles B. Axton Diligcntia: 19juni, 20.15 uur.Max van Egmond. bas. Richte van der Meer, cello en Ton Koopman, klavecimbel: 20 juni. Soloto neel Bernard Droog "Een grappige oude man" van Tadeusz Rosewcz; 21 juni, 20. oe uur, LaSalle String Quartet; 24 juni, 20.15 uur. Toneelgroep Carrousel met "Toontje heeft een paard getekend" Theater aan de Haven: 18 en 19 juni. 20.30 uur. Toneelgroep De Appel met "Agamemnoon" van Aischylos. Openluchttheater Zuiderpark: 19 juni, 20.30 uur. Toneelgroep Toetssteen met "De knecht van twee meesters" van Carlo Gol- doni; 23 juni, 14.00 uur, Haagse Jeugd Toneel met "De nieuwe avonturen van Dik Trom". LEIDEN Stadsgehoorzaal: 17 t/m 19 juni. 20.00 uur, Jan van Aalst met "Wereldkennis". LAK-Theater: 18 juni, 20.15 uur, optreden van 't Kliekske. Kasteel Duivenvoorden (Voorschoten): 17 juni, 20.13 uur, Toos Onderdenwijngaard, piano. Ook bij de stemming over het wets voorstel zelf' scheurde het rege ringskamp 'in tweeën. De meeste oppositiepartijen en drie rege ringspartijen stemden voor het voorstel: KVP. ARP (behalve oud-minister Roolvink en me vrouw Van Leeuwen) en D'66. Tegen het regeringsvoorstel stem den behalve de PvdA ook de frac ties van PPR, CPN. PSP en GPV. Het regeringsvoorstel waar vol gende week de Eerste Kamer zich over uitspreekt, houdt in dat het mogelijk wordt per 1 juli af te wij ken van de wettelijk vastgelegde verhoging van het minimumloon. Deze bedraagt 5.4 procent. Deze verhoging werkt ook door in de so ciale uitkeringen die aan het mini mumloon zi.jn gekoppeld. De regering overweegt om per 1 juli maar de helft van 3.4 procent uit te laten betalen, dus 2,7 procent. Per 1 januari 1977 wordt dan de reste rende 2,7 procent gegeven. Op deze manier wil de regering bereiken, dat de stijging van het minimum loon wordt afgeplat. Voor .1976 zouden daarmee de totale arbeids kosten flink worden gedrukt. De regering acht dit in het belang van de bestrijding van geldontwaar ding en werkloosheid. Het wijzigingsvoorstel van de PvdA was er op gericht de "extra matiging" die op deze manier' wordt gevraagd van de mensen met een minimumloon en de daarvan afgeleide sociale uitkeringen in de eerste helft van 1977 geheel onge daan te maken. In zes gelijke maandelijkse termijnen zou moe ten worden terugbetaald wat in de tweedehelft van dit jaar minder zou worden uitgekeerd. Het regeringsvoornemen om per 1 juli 2.7 procent "op de lat" te schrij- 11 I M I I I ISI ven. houdt in dat mensen met een U L minimumloon in de tweede helft van dit jaar netto 140 gulden der ontvangen. Omstuwd door krakers en leden van actiegroepen heeft de president van de Amster damse rechtbank, mr. W. Bor- gerhoff Mulder, gistermiddag een rondgang gemaakt door gekraakte panden van de Amro-bank in Amsterdam. In verband met een kort geding, dat de Amro-bank tegen drie krakers van het pand Nes 43a heeft aangespannen, wilde mr. Borgerhoff Mulder uit ei gen ervaring een oordeel vor men over de toestand en het gebruik van het Amro- complex. Beroep verworpen DEN BOSCH (ANP) - De twee röntgenologen van het Sint Jo seph ziekenhuis in Eindhoven, verdacht van het indienen van te hoge declaraties bij de zie kenfondsen in 1972 zullen daar voor op donderdag 28 oktober voor de rechtbank in Den Bosch terecht moeten staan. De Hoge Raad heeft het beroep verworpen dat beide artsen hadden ingediend tegen de be- shikking van het Bossche ge rechtshof. dat evenals de recht bank aldaar, hun bezwaar schriften tegen hun dagvaar ding ongegrond had verklaard en hun zaak voor behandeling naar de zitting had verwezen Uit een onderzoek van de ac countantsdienst van de zieken fondsraad was gebleken dat in 1972 de röntgenologen 675.000 gulden teveel zouden hebben gedeclareerd. DEN HAAG (SP) - Het onder scheid tussen gemeente- en rijks politie gaat verdwijnen. De Tweede Kamer gaat akkoord met het plan van minister Van Agt (Justitie) en minister De Gaav Fortman (Bin nenlandse Zaken) om een provin ciale politie in het leven te roepen. Elk van de 24 nieuwe mini- provincies moet volgens de rege ringsvoorstellen een eigen politie korps krijgen. Zolang de bestuur lijke herindeling van ons land nog niet achter cle rug is, zal er - als voorloper van de nieuwe provin ciale politie - een grotere samen werking tussen rijks- en gemeente politie tot stand worden gebracht. De politie houdt ook in de toekomst twee "bazen": de officier van justi tie (voor het opsporen van strafbare feiten) en de commissaris van de koningin (voor het handhaven van de openbare orde). Dit "gezagsdua lisme" wilde de meerderheid van de Tweede Kamer - net als de mi nisters - handhaven. Wel staan de PvdA en de confessio nelen er op dat de burgemeester ook een vinger in de pap krijgt. "Bepaalde beslissingen moeten niet dan na overleg met hen worden genomen", vond de anti revolutionair Maarten Schakel. SCHIEDAM (SP) - De treinramp in Schiedam, die 4 mei aan 24 mensen het leven kostte, is een gevolg van menselijk falen. De Sc-hiedamse politie en de spoorwegrecherche zijn na het on- de'rzoek naar de oorzaak van de ramp tot de conclusie gekomen dat de treinramp vrijwel zeker niet het gevolg is geweest van een techni sche fout. Het onderzoek is echter nog niet af gelopen omdat machinist H. Kop- hof nog niet kan worden verhoord. Hij ligt nog steeds in een Rotter dams ziekenhuis. Het staat vast dat de Sprinter op het station van Schiedam had moeten wachten totdat de D-trein daar binnen was. Machinist Kophof vertrok echter eerder, waardoor twee treinen op hetzelfde spoor kwamen. De processen-verbaal zijn gestuurd naar de Rotterdamse officier van justitie, mr. H. A. de Saint Aulaire. De Rotterdamse justitie heeft in afwachting van het verhoor van de machinist besloten nog geen straf vervolging in te stellen. Meer mensen onder invloed achter stuur ROTTERDAM (ANP) - Er rijden steeds meer mensen onder invloed van alcohol. Het aantal processen verbaal, dat de Rotterdamse politie dit jaar al opgemaakt heeft tegen bestuurders van motorvoertuigen die teveel op hadden, is met 18.4 procent gestegen. Gedurende de eerste vijf maanden bedroeg dit aantal 630. DEN HAAG (SP) - De F\dA-fractie in de Tweede Kamer wil een veel grotere greep van de overheid op de investeringen van de bedrijven, dan 'het kabinet-Den Uyl heeft voorgesteld. De PvdA is het wel eens met de omzetting van globale steunmaatregelen (investeringsaf trek en vervroegde afschrijving) in gerichte maatregelen (premies on der voorwaarden) - zoals is uiteen gezet in de nota Naar een selectieve groei van het kabinet. Maar daarenboven wil de FVdA- fractie, die dit in een eigen nota heeft uiteengezet - planningsovereenkomsten tussen overheid en bedrijfsleven; - uitbreiding van de bestaande se lectieve investeringsregeling; verplichting voor bedrijven om in formatie over hun investerings plannen te verschaffen aan de overheid en verplichte medewer king aan onderzoek in bepaalde sectoren; - een centrale plaats voor de regio nale ontwikkelingsmaatschappijen om de overheid de kans te geven direct deel te nemen in het particu liere industriële bedrijfsleven; - veel meer instanties inschakelen bij de decentralisatie van economi sche politiek. In de plannen van het kabinet blijft de uiteindelijke beslissing om te investeren bij de onderneming. De overheid tracht de investeringen te "sturen" door er premies aan te verbinden. De PvdA-fractie heeft er moeite mee, dat het kabinet voor dit doel vanaf 1978 in een speciaal investe ringsfonds 3.5 miljard gulden be schikbaar wil stellen. "Aan de hoge kant", oordeelt de PvdA-fractie. ADVERTENTIE Breda - Vooral de honderden eige naren van eengezinswoningen zijn ernstig gedupeerd door het Bre dase bedrijf Monoliet Beton, dat kwalitatief rampzalige betonplaten voor hun woningen heeft geleverd. Want als alleenstaande, kleine huiseigenaar zullen zij de grootste moeite hebben met het verhalen van de schade, die zich nu, maar ook pas over enige jaren kan open baren. De directie van Monoliet acht zich wel verantwoordelijk voor de slechte kwaliteit van de geleverde betonplaten, maar verwijst de andere tussenpersonen zitten, zoals makelaars, beleggers en projec tontwikkelaars. Monoliet Beton gebruikte, zoals wij gisteren berichtten, bij de fabricage van de betonplaten het hardings middel calcium-chloride, dat het metaal van de bewapening in het beton catastrofaal blijkt aan te tas ten. De betonplaten, die in vloeren en wanden worden gebruikt, brok kelen daardoor op den duur af. Monoliet Beton in Breda zou het enige bedrijf zijn, dat bij de fabri cage van betonplaten een overdosis aan calcium-chloride heeft ge bruikt Althans voorzover bekend •igen r de NEDERL ANDSCHF MIDDENSTANDSBANK •X* 'n Servicekrediet betekent: doorlopend een geldvoorraadje hebben. U spreekt één keer 'n bedrag af en 'n vaste aflossing per maand. En neemt geld op als u 't nodig hebt. U betaalt alleen rente 'over het opgenomen bedrag. U kunt altijd uw nog niet opgenomen geldvoorraadje opnemen, evenals het reeds al geloste bedrag. Deze zeggen op hun beurt dat de verzekering de schade dekt. Op welke manier dat zal moeten ge beuren is nog een punt van discus sie. Op het Bureau Voorlichting Schadeverzekering in Den Haag spreekt men van "een bijzonder ge compliceerde zaak". Men is daar nog volop informatie aan het trek ken. Er is een aantal verzekerings maatschappijen bij deze zaak be trokken. Een verzekering die mogelijk een rol hierbij kan spelen is de zoge naamde CAR-verzekering". Deze "Construction All Risk"- verzekenng sluiten veel aannemers af om voor fouten tijdens de bouw gedekt te zijn. Maar de verzekering eindigt, wanneer de bouw voltooid is Daarna is de aannemer aanspra kelijk Waarmee voor de kleine huiseigenaar een moeilijk gevecht begint. Want tussen de en de eigenaar kunnen nog tal Om de trekkracht van de betonplaten weer op peil te brengen worden sleuven gezaagd waardoor kabels worden gespannen. Die wijze van herstel kost minstens 300 gulden per vierkante meter.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7