NORIT* John Cage Song Books mist elke spanning Van Aalst: voordeel van de twijfel MINDER THEATER, MAAR NOG STEEDS UITERST MUZIKAAL vandaag... ...en gisteren toegelicht /RADIO programma Stanley Black inspireert Promenade Orkest DONDERDAG 17 JUNI 1976 RADIO - TV - KUNST PAGE HOlïdNHWAï 76 Het is wel grappig om te lezen wat er wordt geschreven over de betekenis /an het scheppend werk van de comoonist en theaterman John Cage en dit dan te vergelijken met een werkelijke voorstelling. Als je de presentatie van de Song Books gisteravond in de Eduard Flipse-zaal van de Doelen, tenminste een prod uk t van Cage kunt noemen, want het is in wezen maar een soort draaiboek, Jat vage aanwijzingen en suggesties bevat waarmee de vertol kers alle kanten op kunnen. De vertolkers waren drie leden van de groep Musique et Scene d'Aujourd'- hui, in 1974 opgericht door Simone Rist die 'n 1970 met Cathy Berberian het stuk voor het eerst uitvoerde. Het was haar versie die we gisteravond te zien kregen; dat zij in de geest van Cage te werk ging was gelet op elementen als desoriëntatie, ongeconditioneerdheid, anti-theater wel aan te nemen. Waar het belang zit van deze Song Books heb ik tot mijn spijt niet vast kimnen stellen. Zover mijn waarneming strekt was niemand van het kleine publiek geestdriftig, maar men verveelde zich anderzijds ook weer niet. daarvoor waren er teveel slapstiok-aohtige, schlemielige DEN HAAG De concerten die de Engelse groep Genesis gister avond twee maal twee uur in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag gaf, waren niet ten onrech te geplaatst in het kader van het Holland Festival. Genesis put het te brengen materiaal zowel uit de klas sieken als uit de jazz en rock, maakt daarvan een combinatie, maar weet vooral van op klassieke leest ge schiede thema's een strakke collec tieve, haast voorgeprogrammeerde, pseudo-rock te maken. Fantasierijke muziek, die echter wanneer zij te veel bombast meekrijgt tegen de kitsch aanleunt, maar desondanks toch nog een indrukwekkende be klemming achterlaat. Het zag er eind vorig jaar aller minst rooskleurig uit voor Genesis. Peter Gabriël, niet alleen visueel de trekpleister van de groep met zijn vele verkleedpartijen 'hoofdtooien), maskers e.d.) maar ook de man die LEIDEN Waarschijnlijk kan geen enkelecabaretier/liedjeszanger liet opnemen tegen een voetbalwed strijd voor het Euopees kampioen schap. En als Nederland dan boven dien nog speelt, lijkt de competitie onevenredig groot. Jan van Aalst mocht dit gisteravond ondervinden in de kleine bovenzaal van de Stadsgehoorzaal, waar een handje vol mensen (ongeveer vijfentwintig) luisterde naar zijn programma „We reldkennis". Het programma van Van Aalst moet nog twee dagen in Leiden mee, omdat vanavond als morgenavond een voorstelling is ge pland. Op het ogenblik lijkt het nog zinvol om de cabaretier/liedjeszanger het voordeel van de twijfel te g^yen, maar tegelijkertijd dient te worden opgemerkt, dat de suppoost van de Stadsgehoorzaal tijdens de pauze een aantal mensen heeft zien weggaan. Brengt men deze drie afzonderlijke elementen in één recensie t.w.: de competitie op de televisie, de uiterst geringe belangstelling en de dwang matigheid van de heropvoering van „Wereldkennis", dan is men geneigd te constateren, dat Van Aalst maar beter zeer kritisch zijn artistieke uit gangspunten kan toetsen aan de rea liteit. Toch moet ook Van Aalst de kans hebben om zich voor een groter publiek te bewijzen. Van Aalst, die op de piano gesteund wordt, door Frans Konijnenburg en door Gerard te Wiel op dwarsfluit en viool, zingt bij vlagen zeer goede liedjes. Hij heet beslist geen slechte stem en zijn timbre zweeft enigszins tussen Her man van Veen en Frans Halsema. Maar om het publiek gevraagd kan worden een hele avond naar Van Aalst te luisteren, lijkt wat te veel van het goede. Zijn „Mensen Jagen, Mensen Jachten" heeft een aanspre kende en logische realiteit, die bijna geen humor is, maar lykt te ver worden tot een vorm van sarcastisch realisme, dat heden ten dagen blijk_ baar zo in trek is. Mocht u van avond omstreeks' acht uur 's avonds op de Breestraat in de buurt van de Stadsgehoorzaal zijn, dan moet u echt gaan kijken. Niet omdat men wordt geconfronteerd met een uiterst perfect en gedisciplineerd cabare tier, maar doodgewoon, omdat daar een enthousiast mens zingt en grap pen maakt. U moet zelf maar zien. A .C. KOEKEBAKKER JR. Jan Voerman overleden LAREN Op de algemene be graafplaats in Laren (N-H) is giste ren in alle stilte het stoffelijk over schot ter aarde besteld van de schil der. tekenaar en lithograaf Jan Voer man, die vooral bekendheid heeft ge kregen door zon illustraties voor de Verkade-albums. Voerman, die al op zeer jeugdige leeftijd de opdracht voor deze illustraties kreeg, is 86 jaar geworden. Hij maakte het onlangs nog mee dat de herdruk van de Ver kade-albums. waaraan ook zijn vader Opnieuw is de uitzenddatum van Jan Voerman sr. nog meewerkte, gre- televisieserie „Pa Pinkelman" tag aftrek vond bij het publiek. Voor uitgesteld. De KRO, die het voor Wat verbaasd en onderdrukt gegrin nik was de enige reactie van de veelal jonge toehoorders. Wat er gebeurde was niet schokkend, 'zelden geestig, het miste elke spanning. Op muzikaal terrein liet Cage deze avond praktisch helemaal niets horen. In de cabaret-stijl-versie van Simone Rist is de muziek een potpourri van citaten uit het ..serieuze" en lichte repertoire en daarmee worden maar af en toe fantasierijke dingen gedaan. Natuurlijk is dit een volkomen subjectief oordeel; het Renaud Gagneux in de mist. ■ze soort aangelegenheden alleen maar mogelijk af te gaan op eigen indrukken. De een zal anders reageren dan de ander op b.v. een pianist die zich alvorens zijn eerste toets aan te slaan rustig gaat zitten scheren, terwijl een van de dames aan een imposante rauwkostmachine wortelen staat te draaien om over het ontsteken van een heuse rooikboom die de zaal in een zware en hoestiverwekkende mist hulde, maar te zw'jgen. Al deze stunts, deze volstrekte desoriëntatie, heb onbeholpen gedoe zullen wel een diepere betekenis hebben, maar Cage is moeilijk te verstaan, tenzij zijn Mijn grootste bezwaar is Jat van het acteren/zin gen/spelen vo:i de drie uitvoerenden de zang was van Simone Rist, Elia Perrea 1 was mimespeelster, Renaud Gagneux de gags ten beste gevende pianist geen enkele fascinerende werking uitging en dan zijn de schaarse momenten dat Je eens om eon grappige scene kan glimlachen maar een schrale troost. Vanavond speelt alles zich nog eens af in Diliger.tia. morgenavond in Utrecht, in Centrum t Hoogt. CHRIS VAN RAAIJ Genesis" zonder Peter Gabriël; op het podium weinig ruimte gaf aan schieten. zijn medewerkers, had er genoeg Als zanger is Phil Collins geen mis- van. Drummer Phil Collins nam ser. Zijn stem heeft veel weg van die voorlopig zijn plaats in. Dat voorlo. van Gabriël. zijn podiumact kan pig is nu definitief geworden, ook al echter nog geen vergelijking met zijn moet Collins de nieuwe percussionist voorganger doorstaan. Collins is als binnen Genesis nog erg veel te hulp audio-visuele sensatie, de extra de- mensie die Gabriël aan Genesis gaf, nog te spastisch bezig. Meer op dreef dan binnen het strakke keurslijf van Peter Gabriël het geval was, zijn de gitaristen Steve Hackett en Mike Rutherford, die nu ook te zien zijn en niet naar het tweede plan worden verschoven. Keyboardspecialist Tony Banks daarentegen had dit keer minder toetsenborden meegebracht dan vorig jaar in het Sportpaleis Ahoy'. Het wegvallen van Peter Gabriël kan alleen visueel als een gemis worden beschouwd. Muzikaal weet Genesis met de gebrachte stukken van „The Lamb Lies Down On Broadway", waarvan gisteravond weer veel composities werden ge bracht. nog sterk te imponeren. De meegebrachte dia's, film en podium effecten pasten weer knap in het complexe Genesis-geheel. YVONNE PARRE Concert van filmmuziek een succes Ongeveer v»f het eerst in de geschiedenis reed gisteravond door het Concertgebouw een Romeinse zegekar. Voor wie er tenminste visueel de verbeelding voor op kon brengen. Het Amsterdams Philhar- monisch Orkest gaf er als primeur voor ons land een concert van filmmuziek. De martiale ouverture tot de „Quo-Vadis"-suite van Miklós Rozsa vermoent de beelden, die de van origine Hongaarse componist in muziek neerschreef, markant op te roepen. Hij deed daarvoor een diepgaande studie naar wat in de tijd van Nero in drie elkaar kruisende culturen moet hebben geklonken. Het was natuurlijk een nieuwe materie voor de Amsterdammers, maar dirigent John Giordano uit Texas heeft met een levendige direktie en een duidelijke toewijding van het orkest een opmerkelijk kontakt met dit nieuwe muzikale domein tot stand kunnen brengen. .Red Pony"-suite en de van huis uit voor 't theater geschre ven muziek van „West Side Story", stonden, zo bleek uit de vertolking, het meest op zichzelf als muziek, werkten daardoor ook niet zo complementair in het oproepen van beelden, zoals bijvoorbeeld Hermans „Psycho" dat wel vermocht in de schrille strijkersklanken bij Hitch- cocks. griezelwerk. De interpretatie daarvan had een minder felle attack dan op de filmband in de versie van de componist. Jerry Goldsmith componeerde nog kortelings voor „The wind and the lion" en met Moorse effektjes riep hij een grote ruimtelijkheid op met a lie klassieke Hollywood-ef fecten, waardoor de twee dimensies van het beeld naar een gevoelsstroom in drie dimensies runnen worden uitge bouwd. Een concert dat zeker naar meer smaakt, het publiek toonde zich zeer ingenomen met deze kennismaking, waarbij het orkest en de dirigent een geïnspireerde proeve van hun kunnen geven. PIET RUIVENKAMP Matige belangstelling ir veningse Circustheater, waar overwegend vrouwelijk publiek deinde en neuriede met de n zoetgevooisde, klanken van het Sche- een aria uit „The King and I" en met de bas-bariton Henk Smit in „Porgy and 3ess" zorgde voor succes. De vocale bijdragen, evenals het dan weer pittige versterkte radiokoor van Meindett t Promenade Orkest. Boekei, dat kennelijk plezier had in legendarische BBC-dirigent Stanley medley van TV-thema's Black, een nog altijd vitaal stone tot Onedln Line) mannetje, dat zich ook achter de NEDERLAND I 18.40 Kortweg: informatie over Holland Festival evene menten (NOS) 18.45 Toeristische tips (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 E.O. kinderkrant (EO) 19.35 Kinder- en jeugdevangelisatie, documentaire (EO) 19.55 De Waltons, filmserie (EO) 20.45 E.O.-Landdag 1976 (EO) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 Nader bekeken: aktualiteiten (EO) 22.20 Het Pascha (The pass-over), filmdocumentaire (EO) 22.45 Tenslotte (EO) 22.50—22.55 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Terra Africa, documentaire serie (VARA) 19.30 Horen zien zwijgen: stomme film-fragmenten (VARA) 20.00 Journaal (NOS) 20.10 E.K. Voetbal West-DuitslandJoegoslavië (In de pauze: 8 minuten journaal) 22.00 Hier is: Ed van der Elsken, gesprek (VARA) 22.30 Achter het nieuws (VARA) 23.10 Den Haag vandaag (NOS) 23.25—23.30 Journaal (NOS) Als ik het goed begrepen heb (en dat heb ik, want ik ben een van de 13 miljoen voetbaldeskundigen) dan was het woensdag weer eens een zwarte dag voor Oranje. Nog een geluk voor het Nederlands elftal dat slechts een handje vol landgenoten de bar slechte voet balvertoning tegen Tsjechoslowa- kije heeft gezien. Want de over grote meerderheid heeft natuurlijk gekeken naar de angstaanjagende, avondvullende documentaire ..Welfare", die de VPRO tegelij kertijd op het andere n-it uitzond. Gerenommeerde Amerikaanse do- cumentairenmaker Frederick Wi seman heeft zijn camera's lang durig laten draaien in het gebouw Van Sociale Zaken in New York. Uit het aldus verkregen materiaal componeerde hij een aangrijpende film over wat er zich bij een der gelijke instantie afspeelt. Zonder franje 'mooie tussenshots, fraaie muziekjes) en commentaar liet hij de beelden voor zichzelf spre ken. En teracht. want het mo derne gekkenhuis, dat hij in ruim twee en een half uur schilderde, had ook geen enkele toelichting of toevoeging meer nodig. Kennelijk had Wiseman verre gaande volmachten om overal in het gebouw t"1 filmen. De totaal indruk was erg „natuurlijk", ik bedoelvan de bijstandzoekers leek vrijwel niemand zich bewust van de camera's. In Nederland zie ik zo'n film nog niet zo gauw ge maakt worden, omdat veel mensen zich schamen (begrijpelijk) om onder zulke omstandigheden ge filmd te worden. De Amerikanen, die in New York „in de steun" lo pen, hebben deze gene kennelijk niet, ofwel omdat ze zich ervan bewust zijn dat het geen schande maar een „recht" is, ofwel omdat ze alle belangstelling voor onbe langrijke bekomstigheden als een filmcamera verloren hebben. Een goed ideee van de VPRO om in het jaar. dat de USA feestviert vanwege het 200-Jarig bestaan, deze onthullende documentaire uit te zenden. Goed idee ook van die Wiseman natuurlijk, om zulke films te maken. Het zal perfect studiemateriaal blijken te zijn, wanneer over enige tijd (volgen ds eeuw of zo) onderzoekers zich buigen over het fenomeen „hulp aan de meest hulpbehoevenden in de Amerikaanse samenleving in de tweede helft van de 20e eeuw". Misschien kan de VPRO de film nog eens een keer herhalen, later, voor het handjevol dat gisteren zo dom was om naar het voetbal len te gaan zitten kijken. GERARD PAQUES Achter het nieuws, de televisie actualiteitenrubriek van de VARA. zal vanavond aandacht besteden aan de verkiezings strijd en de verkiezingen in Italië. De tweede helft van de uit zending wordt gevuld met een reportage over .tivijfelachtige" veiligheidsmaatregelen in de kerncentrales van Borsele en Dodewaard. Achter het Nieuws zendt uit op Nederland II om 20.25 en 22.30 uur. Veel voethal deze week op de televisie. Vanavond om 20.10 uur een rechtstreekse reportage vanuit Belgrado van de wedstrijd west-Duitsland-Joegoslavië in de halve finale om het Euro pees kampioenschap. Het commentaar wordt geleverd door Herman Kuiphof. Nederland II. Flint er nog „A Symphony for Fun" van Don overwegend musical-karakter Amerikaanse musicalstijl. Het paste donderdag 17 juni kunstenaar Jan Voerman is vrij wel altijd de levende natuur, voor namelijk de plantenwereld, onderwerp van zijn wem geweest. Hij schilderde daarnaast ook landschappen en stil levens. televisie gedramatiseerde verhaal van wijlen Godfried Bomans in voorbereiding heeft, zou de serie aanvankelijk uitbrengen in okto ber van dit jaar. Omdat andere programma's voorrang hebben, ADVERTENTIE is besloten „Pa Pinkelman" verschuiven naar januari. „Pa buis bestoten Pinkelman" was oorspronkelijk een stripverhaal dat Godfried Bo mans in de jaren vijftig schreef voor „De Volkskrant". De dicaze avonturen van Pinkelman en Tante Pollewop waren soms flauwtjes afgestemd op de actua liteit van die dagen. Het verhaal, dat later in boekvorm werd uit- gegevn is voor de televisie be- 7oerkt door Nico Hiltrop die ook de regie voert. Een aantal opna men is gereed gekomen. Er ivor- den in totaal tien afleveringen uitgebracht. De rol van Tante Polleivop wordt gespeeld had speelde hij het Entertainer-the ma uit „The Sting" en Francis Lai's „Love Story "-motief met veel verve. Natuurlijk in zijn eigen sprankelen de arrangementen, waarmee het geïnspireerde Promenade Orkest ook in selecties uit „The Sound of Music". „West Side Story", „Oklahom en „Porgy and Bess" veel applaus oogstte. De sopraan Roberta Alexander in Geen Kojak BOEKAREST De Roemeense te levisie heeft in het kader van een campagne tegen geweld op de beeld buis besloten ce Amerikaanse politie serie Kojak van het scherm te halen. De Kojak-fans krijgen in plaats van hun geliefde s?rie nu de Amerikaanse vervolgserie ..Lucas Tanner" te zien, handelend over 'n progressieve high- school leraar die moeilijkheden heeft met zijn studenten, hun ouders en een ouderwetse lerarenstaf. goed bij het motto Promenadeconcert: „A Tribute to the Boston Pops". J. A. FRENKEL tijd. 18.30 Nwa. 18.41 Wereldpanorama. .ek in vrije ipanorama. 10 (S) Le- 8 25 Rozegeur en prikkeldraad. NOS: 9.00 Intolerantie in de democratie. 9.35 Schoolradio. 10.00 Wat ld? 10.15 De taal ln je hand. 10.30 Eurolight. 11.00 Nieuws. Meer of minder. 12.30 Toerismo. iS) Schuttersweg 8. rechtstreeks pro gramma met o.m. muziek. (20.30 Zo juist verschenen: nieuwe boeken; NCRV: 13.11 Hie 13 45 Onder de groe- linde. 14.00 As pekten van de ka- ermuziek. 15.00 Zoeklicht op Neder- PARIJS De Franse filmregisseur Jean de Limur, die heeft samenge werkt met Amerikaanse regisseurs als Ceci1 B- DeMille Max Linder en door Charlie Chaplin, is in Parijs op 89- Maya Boumadie na jaren verge- j*"ge leeftijd overleden. telheid plotseling weer druk werk 06 Limur heeft in Hollywood ge- heeft zoals ook in „Zaal Concor- werkt met DeMille aan 'The king of dia" van de TROS. Pa Pinkelman kings" en met Linder aan 'Three wordt gespeeld door Ton van musketeers". Duinhoven. Van de andere mede- Tot zijn bekendste Franse films be- spelenden is voorlopig alleen Ina horen „La garconne", „l'Age d'or" van Faassen (zie foto) bekend. ©n „La cite des lumieres". ADVERTENTIE maagstoonüssen ook in de vakantie! 1(1) Rocky, Don Mercedes 2 (13) Arms of Mary, Sutherland Bros -f Quiv 3 (13) Jungle rock, Hank Mizell 4 (15) Voor niets. Bob Bouber 5 4) This Melody. Julïen Clerc 6 3) Glass of champagne, Sailor 7 5) Right back where we, Maxime Nightingale 8 '24) Blueberry hill. Fats Domino 9(8) You can do it, Anita Meyer 10 (11) Ik krijg een heel apart gevoel. Corry 11 (10) Monfn". Brass Construction 12 7) Could it be magic. Donna Summer 13 (14) Requiem, Slik 14 (21) SS single bed, Fox 15 6) Rocky, Frank Farian 16 (17) Hoe lang zou het duren, Cees en Marjan 17 -) Tonight's the night. Rod Stewart 18 (19) Show me the way, Peter Frampton 19 (18) Love hangover, Diana Ross 20 -) Hove you ever, Joe Tex 21 -) Pretty little Linda, Husky 22 (26) I'll go. Jimmy James Vagabond 23 -) You never walk alone, Lee Towers 24 -) Love me like a lover, Tina Charles 25 (12) Shake it down, Mud 26 -) I never loved a woman, John Russell 27 (27) Welcome back, John Sebastian 28 9) Sweet love. Ferrari 29 -) Yesterday, The Beatles 30 (20) Lieder denJJacht, Marianne Rosenberg. •verdenking. 22.30 Nws. 22.40 LU. Aansluitend: Politiek w zicht. 23.00 (S) Stairway to the lichte grammofoonplaten. 23.5524.00 18.20 Uitzending van de P.P.R. IKON: Orkest: klassieke kringen. 17.45 Svmbiose. 17.55 Meded. HILVERSUM III EO: 7.02 (S) Gospelsound. 8.03 (S) Ure. TROS: 11.03 (S) Drie ut op verzoek. 12.03 (S) De Hugo Gelderenshow. NCRV: 13.30 (S) Hoogtepunten uit operettes. 20.00 Nieuws 20.05 Radiojournaal. NOS: 20 10 (S) Holland Festival 1976: Om roeporkest en solisten: moderne mu ziek. AVRO: 22 30 (S) Buffer: pro gramma dat kan verdwijnen voordat het begonnen is. NOS: 23.00 Met het oog op morgen (23.05 Aktualiteiten- ?ht. 23.20 Den Haag vandaag. 16.03 (S) Hitmees- 7.02 (S) Vroeg 23 52 Even ontspanni pen gaan). 23.5524.00 Nieuwi III De NOS: 18.0 het sla- 18.10 derlandse Barok. DUITSE TV (S) NOS-Maal. 19.02 (S) Poster: The Elvis Presley Story (13). 20,02 (S) Soul Top-10. 21.02 (S) Luister uit én thuis met groeten en wensen van en vragenrubriek voor militairen. 22.02 (S) Als dat zou kupnen. ver- zoekplatenprogramma. 22 55 Medede- DUITSLAND I 7.40 Sacramentsdag ln Bensheim. 8.00 Das Madchen auf dem Beseb- tiel, Tsjechische kinderfilm. 19.15 Ich das die Sonne. speelfilm uit 1974 22.15 Kul- 23.00-23.05 Journaal blues live vanuit c De nachtwacht. (7.30 Nws.) 8.30 Nws. 8.36 Gym. voor de huisvrouw. NOS: 8.45 Spiegel van België. KRO: 9.15 (S) Gevar. progr. (10.30 Nws.) 12.00 (S) Gevar. progr. (12.30 Nws.) 14.00 (S) Licht muzikaal i Informatief progr. (15.30 Nv 00 (S) Jacques van Kollenburg o (15.30 Nws.) lollenburg ont vangt op zijn spreekuur. 17.00 (S) Kinderprogr. 17.30 Nw NCRV: 7.00 Nws. 7.1 Amerikaanse speelfilm uit 1953. 18.10 Momentopnamen te Rostock. 19 00 Journaal. 19.15 Film voor Sacramentsdag. 19.30 Amuse mentsprogramma. 20 50. Liefdadig heidsprogramma. 21.00 Journaal. sleht man k volkommene Lie'oe tv'-spel.~23.00 Journaal. BELGISCHE TV BELG IE NEDERLANDS 18.55 Ti-ta-tovenaar. 19.00 Tiener- klanken. 19.40 Mededelingen. 19 45 Journaal. 20.15 Coronation Street, tv- feuilleton. 20.40 Panorama: Verklezin- 22.55 Journaal. 22.00 Filmmagazine. ,.£5 45—

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5