Kan kruispunt Plesmanlaan Vondellaan niet veiliger Stadsvernieuwing: garage in het nauw Officiële start van restauratie Heerenlogement Informatie-discussieavonden Stichting Leidse Binnenstad Bii bouw van nieuw Zwembad niet alles op één kaart zetten Dit jaar al één dode en vier gewonden gebouwd. Beide bouwwerken ver keren op dit ogenblik in een zeer slechte staat. Langer uitstel van de restauratie, waarvoor aan het einde van de jaren dertig reeds de eerste plannen werden ontworpen, zou tot gevolg hebben dat er geen herstel meer mogelijk was. Bovendien sprak de Leidse raad zich in juli uit voor een snel herstel omdat de ver vallen panden afbreuk doen aan het stadsbeeld ter plaatse en op korte afstand staande Hooglandse Kerk. Het restauratieplan dat nu zal wor den uitgevoerd is ontworpen door de Leiderdorpse architect P. van der Sterre. Officieus is inmiddels een begin gemaakt met het allernoodzake lijkste werk. Het ging daarbij om een herstel van de zolderbalklaag de goten en muurplaten, de dak- vlakken met kapconstructie en en kele reparaties van geringere om vang. De kosten van deze werk zaamheden bedragen bijna een half miljoen, en worden deels gedekt door subsidies van rijk en provin cie. De totale restauratie zal volgens een raming die begin van dit jaar werd gemaakt ruim vier miljoen gulden bedragen. Gouden huwelijks feest Labordes LEIDEN - Vijftig jaar getrouwd zijn deze maand de heer A. Labor- dus en mevrouw C. Labordus-Smit. Het echtpaar Labordus, dat in de Da Costastraat 57 in Leiden woont, gaat dat heugelijke feit vieren in de familiekring. In die feestvreugde zullen zeker de drie (inmiddels ge trouwde) kinderen, en de vijf kleinkinderen (van wie er ook al één getrouwd) delen. De heer Labordus was vele jaren als typograaf werkzaam, onder meer bij de firma Jansen aan de Aal markt. In zijn loopbaan leidde hij vele leerlingen op in het vak van de typografie. Zelf was hij in dit vak werkzaam afè letterzetter. Gedu rende een periode van vijf a zes jaar vervulde hij ook een functie in het afdelingsbestuur van de Algemene Nederlandse Grafische Bond. Naast zijn dagelijkse werk was de heer Labordus onder meer me deoprichter van de voetbalvereni ging "Sportman" en de buurtver eniging "Westerkwartier". Grote hobby was voor hem de bokssport, die hij driejaar lang actief beoefen de. Hij behaalde onder meer eens het kampioenschap van Zuid- Holland. De heer Labordus werd in 1900 geboren, zijn vier vier jaar la ter. VOLKSDANS- FESTIVAL IN LEIDEN LEIDEN - Het Volksdansfestival dat 6, 7 en 8 augustus weer dans groepen uit Israël, Griekenland, Roemenië, Joego-Slavië, Basken land, Ierland, Rusland en Neder land naar de Leidse Groenoordhal lokt, zal worden gepresenteerd door Hans van Willigenburg. De kaartverkoop voor dit tweejaar lijkse evenement begint morgen in het VW-kantoor aan het Statio- Lezers schrijven DEMOCRATIE ln deze krant van 15 juni kwamen we weer eens een fraai staaltje van linkse opvattingen over democratie tegen. De Leidse raad discussieerde over de reorganisatieplannen binnen het Leidse ambtenarenkorps. De heer Bleijie voerde aan dat slechts een kleine minderheid gehoord is. Wethouder van Dam: "Uit het feit dat wij in bepaalde gevallen de minderheid volgen, mag u niet concluderen dat de meerderheid ertegen is". (Zoals de rode wind waait, waait mijn al even rode jasje). De eerste dubbelhartigheid zit hier in, dat men nu opeens, recht tegen Keerpunt '72 in, de mening van de top(ambtenaren) laat prevaleren, en de "basis" niet eens aan het woord laat komen; de tweede in het feit dat men even later bij meerder heid van stemmen de voorstellen van dhr. Bleijie afstemt. Dat mag dan protocollair juist zijn, maar als men vlak daarvoor betoogd heeft dat de meerderheid helemaal niet meetelt doet een en ander toch wel ridicuul aan. En als klap op de vuurpijl moet dan het WD-lid Wessels nog een pleidooi houden tegen "patriarchaal" optreden. Men moet er niet aan denken wat er met de democratie zou gebeuren als ons land nog eens zou worden uitgele verd aan een Volksfront, zoals Ien van den Heuvel voorstaat. H. J. PEETERS Rijnzichtweg 38 OegstgeesL Ma Wan der Berg: fk heb dagen nacht gewerkt' LEIDEN - De hoofddirekteur van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg, de heer J. Jessurun zal volgende week woensdag het offi ciële startsein geven voor de res tauratie van het Heerenlogement aan de Nieuwstraat. Zoals bekend zal het historische gebouw na de voltooiing van de opknapbeurt ge bruikt worden als onderkomen voor de openbare bibliotheek. De Leidse bibliotheek, met onder meer vestigingen aan Breestraat en Steenschuur, kampt al jaren met een groot ruimtegebrek. De restauratie omvat behalve het uit 1652 daterende Heerenloge ment ook het koetshuis van het Burchtcomplex dat in 1659 werd Inventarisatie geluidshinder in Leidse regio LEIDEN - De Kerngroep Leiden en omgeving van de Vereniging Mi lieudefensie wil een volledige in ventarisatie maken van de geluids hinder in Leiden en naaste omge ving. Henk Tetteroo, Vliet 13 en Paul Bijvoet, Vree wijkstraat 5 van de vereniging hebben zich belast met de coördinatie van de gege- Het initiatief van de Leidse kern groep hangt samen met de onlangs ingediende Wet Geluidshinder.In het kader daarvan wordt van over heidswege een inventarisatie ge maakt van de problemen die ge luidshinder veroorzaken. De ver eniging Milieudefensie twijfelt eraan of deze inventaristie wel vol ledig zal zijn. Men vreest dat vele plaatselijke problemen niet opgemerkt zullen worden door gebrek aan man kracht en tijd. De Leidse kerngroep vraagt daarom de inwoners van Leiden en omgeving om zelf een lijstje te maken van de geluidshin der buiten de woning, die stoort. Dat lijstje kan men opsturen aan de twee initiatiefnemers. ^EIDEN/DEN HAAG - De plannen voor stadsvernieuwing 'an het Leidse gemeentebestuur hebben garagehouder J. jj. van der Bèrg in moeilijkheden gebracht, zodat hij een pstieroep heeft gedaan op het dagelijks bestuur van de pro- i.3?incie om hem uit de knoei te helpen. gaï)c heer Van der Berg kocht in 1971 heid. Volgens de heer Van der Berg heeft hij van gemeentelijke zijde destijds de verzekering gekregen, dat hiertegen geen bezwaren be stonden, zodat hij de ruimten vol gens dit plan liet inrichten. Toen hij dan ook van een andere gemeente lijke instantie (Volkshuisvesting) te horen kreeg, dat hij toestemming moest vragen om de woning als be drijfsruimte te gebruiken, verwees l6rbet medewerking en zelfs finan iële steun van de gemeente(afde ing sanering) het pand Middelste ffacht 71 om daar zijn garagebed rijf te vestigen, dat uit een sane- 50 ingsgebied moest verdwijnen. Dc •pzet was van begin af aan de bo •enverdieping van het pand te ge- •ruiken als kantoor, eetgelegen idejeid en toilet- en douchegelegen- Voorzitter De Zijl-LGB: •d ""BEIDEN - "Ik ben het eens met de plgats die door wethouder Tesse- D laar is gekozen voor het nieuwe zwembad. De combinatie met de Vijf Mei-sporthal is niet zo gek. B.l Wel hadden we graag gezien dat de flexibiliteit vn het bad wat gro ter was. De opzet is nu teveel af gestemd op het recreatiezwem- )at zegt de voorzitter van de zwem- nts en polovereniging "De Zijl- l LGB", dr. C. Pries, in een reactie op de dezer dagen gepubliceerde Ull plannen voor de bouw van een uu nieuw zwembad in Zuid-West. i i "We zijn als zwemvereniging be slist niet tegen recreatiezwem- men. Een deel van onze activitei- 17,ten is ook op die recreatie gericht. 18,2 Bovendien houdt men zich ook Ï9.5 bij de KNZB daarmee bezig, ïl-ïet punt waar het ons om gaat is 0.5 dat het een beetje riskant is om met zo'n bad alles op een kaart te "uf zetten. Daarom zullen er zeker mogelijkheden geschapen moe- viö ten worden om in dat bad eens £Sfl een waterpolo-wedstrijd te spe len. Voorwaarde daarvoor is dat er een beweegbare vloer in het bad komt". 4et de plannen komt wethouder Ttj>,sselaar in elk geval tegemoet aan de enkele maanden in een nota van De Zijl-LGB-voorzitter Pnes geuite wens om het bad een plaatsje te geven in Zuid-West. In de nota werd de suggestie gedaan aan een nieuw bad naast het reeds bestaande zwembad "De Vliet" aan de Voorschotenseweg. Als argumenten voor een derge lijke situering werden aange voerd: kostenbesparing door een gezamenlijk gebruik van de technische installatie en perso neel, de zeer gunstige ligging on der meer ten opzichte van Voor schoten, dat met zwembadpro blemen kampt. "Voor de zwemverenigingen is het zeer aantrekkelijk om aan Leiden Zuid-West de zwemsport thuis te bezorgen. Dit opent de mogelijk heid tot doorbreking van de stag natie in de groei van de sportieve kernen in de Leidse verenigin gen", aldus voorzitter Pries. Overigens heeft hij niet de indruk gekregen dat het alternatief om het nieuwe bad te combineren met "De Vliet" werkelijk is on derzocht. "Ik heb tenminste van de gemeente nooit enige reactie ontvangen op mijn iff^eën". eg. 50- 10nt. Het kruispunt Plesman laan IVondellaan gezien in de richting van de binnenstad. Het i is geen uitzonderlijk druk kruis punt. verkeerslichten zorgen 5diJ voor de bevredigingToch spelen lo" er zich regelmatig bloedstollende aatj taferelen af. ïn JL Ie LEIDEN - Het kruispunt Ples- manlaan/Vondellaan heeft dit jaar al één dode en vier ge wonden geëist. Steeds waren overstekende (brom)fietsers het slachtoffer. Bij drie van de vier ongevallen is er sprake van geweest, dat een van de verkeersdeelnemers door het rode licht reed. De politie ziet als mogelijke verbetering een grotere ont- ruimingstijd. "Het is een ver- keersafhankelijkc installatie: als de fietsers willen overste ken kunnen ze op een knop drukken zodat ze sneller aan de beurt zijn. Theoretisch zit het goed. We hebben nu geadviseerd dat er oen lan gere tyd zou moeten komen tussen het rood voor de fiet sers en het groen voor de au to's. Ik beweer niet dat het nu onveilig is, maar als de fiet sers of brommers wat traag starten, heb je kans dat hal verwege het autoverkeer al weer op gang komt". De gemeente draagt de verant woordelijkheid voor de tech nische gang van zaken. "Van onze kant is het rond. Het is een mentaliteitskwestie, dat mensen toch door rood rij den. Wij kunnen het wat bij schaven, da^ de groentijd voor fietsers wat later komt na het rood voor de auto's. Het enige is: de mensen wat langer laten wachten. Die verandering kan volgende week zeker rond zijn. Maar eigenlijk is het onnodig, als iedereen zich aan de regels houdt". Het aantal ernstige ongelukken wijst er weer eens op dat niet iedereen zich aan de regels houdt. Misschien is het kruispunt ook wel verwar rend. Fietsers en bromfietsers die vanaf het Stationsplein naar de Hoge en Lage Mors Volgens een ooggetuigeverkla ring is de vrouwdie gisteren op het kruispunt werd geschept, absoluut niet door rood licht ge reden. Deze getuige -mevrouw Remond-fietste achter het slach toffer het kruispunt op. 'Het licht stond toen pertinënt op groen", zegt ze. Hetgeen ze ook tegenover de politie heeft ver klaard. willen, moeten de Plesman laan volgen tot de Vondel laan; daar moet iedereen de Plesmanlaan oversteken. Het fietspad, dat evenwijdig langs de Plesmanlaan loopt, maakt daar een korte haakse bocht. Pas na deze korte bocht kun nen (brom)fietsers hun stop licht zien. Als het licht van een grotere afstand al te zien zou zijn, zouden de (brom)fietsers wellicht beter gewaarschuwd zijn voor de oversteek die zij moeten ma ken. Op de middenberm staat een tweede licht om de rijstrook met het verkeer komend van Holiday Inn over te kunnen steken. Dit licht springt soms gelijk met het eerste op groen, soms enkele seconden later. Overstekende (brom)fietsers kunnen door de struiken op de middenberm moeilijk zien of er nog verkeer komt aan rijden op die tweede rijstrook. Wellicht zou er meer regel maat in de lichten moeten komen, en zou het snoeien van de struiken het zicht ver beteren. Tenslotte moeten (bromfiet sers een rijbaan kruisen zon der verkeerslichten waar het afslaand verkeer van de Plesmanlaan naar de Vondel laan rijdt. Hier is onduidelijk aangegeven wie voorrang heeft. Het is de vraag of gemeente en politie zich erop mogen be roepen dat de lichten theore tisch en technisch goed zijn, als dat in de praktijk uitdraait op herhaalde ernstige onge lukken. Men zal zich meer re kenschap moeten geven van andere factoren die mee kun- nen spelen. Bijvoorbeeld ook de gemiddeld hoge snelheid waarmee gereden wordt op de Plesmanlaan, vooral rich ting stad-in, terwijl deze laat ste richting het moeilijkst te zien is voor (bromfietsers. In de beveiliging van dit soort kruispunten zal men er steeds meer rekening mee moeten houden.dat niet iedereen zich aan de regels houdt. De bevei liging moet afgestemd zijn op de meest ongunstige situatie, als het gaat, zoals hier. om mensenlevens. TOM MAAS LEIDEN - De Stichting Leidse .Binnenstad heeft een groot aantal organisaties uitgenodigd om aan wezig te zijn op een van de vier openbare voorlichtings- en discus siebijeenkomsten, die de Stichting binnenkort zal houden. De bijeenkomsten, die gehouden worden op 22, 24, 29 en 30 juni, 's avonds om acht uur in de vergader kamer van de Kamer van Koop handel aan de Stationsweg, hebben tot doel een nadere uiteenzetting te geven over het werk van de Stich ting Leidse Binnenstad. Bovendien wil men aan de hand van de discus sie proberen te komen tot een visie op de binnenstad. Het resultaat van deze "hearings" zal verwerkt worden in de twee nog uit te brengen delen van de doe leindennota, waar de Stichting op het ogenblik aan werkt. Verder zal in de nota in ieder geval het resul taat worden gepubliceerd van een onderzoek naar de distributiestruc tuur van de Leidse binnenstad en de daarmee samenhangende ver keersproblematiek. Voor de bijeenkomst op dinsdag 22 juni zijn o.m. uitgenodigd de vrije beroepen, de Horeca, het Hoog heemraadschap de VW, en de Rijksuniversiteit. Op 24 juni is het de beurt van de vakcentrales, de adviesraad voor de binnenstad, de Culturele- en de Welzijnsraad en de wijkorganen. Middenstand, groot winkelbedrijf, Leids City Centrum, enz. worden op de 29ste verwacht, terwijl de rij gesloten wordt met het openbaar vervoer, het goederen vervoer, BOVAG, LVI. enz. op der tig juni. "Met deze bijeenkomsten hopen we binnen de economische sector de discussie op gang te krijgen over de vraag, wat we met de binnenstad willen", zegt Stichting-voorzitter mevrouw N. A. den Haan-Groen. "De groepen, die belang hebben bij een economisch goed functione rende binnenstad, krijgen hierdoor de mogelijkheid om mee te denken. Die groepen kunnen nu ook zelf met een visie komen aandragen, ze kunnen nu eens laten zien wat ze waard zijn". hij naar zijn contacten met de afde ling sanering en ging er verder van uit, dat de zaak zo geregeld was. Vo rig jaar bleek hem het tegendeel: hij moest toen alsnog vergunning vra gen, die hem echter door B en W werd geweigerd, omdat het om goede en goedkope woonruimte zou gaan en omdat het gemeente bestuur er op uit is ook dit deel van de binnenstad op te knappen en er de woonfunctie te herstellen. Ad viezen van Kamer van Koophandel en Bovag ten gunste van het bedrijf hadden geen effect en de heer Van der Berg besloot daarom GS te vra gen hem alsnog de voor hem zo be langrijke toestemming te geven. Zonder de omstreden ruimte zal hij namelijk niet met personeel kun nen blijven werken en verplaatsing van het bedrijf gaat hem financieel boven zijn macht. "Ik heb-dag en nacht gewerkt om dit bedrijf op te bouwen, maar ik zie op mijn leeftijd geen kans om nog eens geheel op nieuw te beginnen", aldus de garage-eigenaar die het allemaal niet zo goed begreep. Misschien kan het hem helpen, dat de woning al bedrijfsruimte was voor 1 de cember 1973, de datum waarop B en W van Leiden de bevoegdheid kregen met behulp van vergunnin gen regelend op te treden bij het onttrekken van woningën aan hun bestemming. Binnenkort zullen Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland het verlossende woord spreken. LEIDEN - Een vertegenwoordiging van het huurderscomite Merenwijk overhandigde wethouder Verboom (Volkshuisvestinggistermorgen een petitie met duizend handteke ningen. "Handen af van onze huur subsidie, geen verhoging van de woonkostenvolledige compensatie van de gestegen woonkosten in de lonen", dat waren de eisen die de huurders Verboom op tafel legden Verboom was niet vreselijk onder de indruk van de eisen van de be woners, had het over de broekriem. Huurders van Merenwijk protesteren die voor iedereen wat strakker moest worden aangehaald, maar wilde zich "in Den Haag wel sterk maken voor de huursubsidie". "Ik heb de indruk", zo zei hij, "dat we hier met hetzelfde probleem kam pen als in Noord". De wethouder doelde op de nieuwe huursubsidie regeling van staatssecretaris Van Dam die per 1 augustus in werking treedt en die in sommige gevallen met name voor de huurders met een minimumloon, hard kan aakomen. Eis van Verboom was echter dat het huurderscomité met cijfers op tafel komt over het aantal bewoners, dat door de nieuwe regeling op hogere lasten komt.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3