De aap komt maar niet uit de mouw KAAG WEEK 1 JULI VAN START agenda KERMIS IN ZOETERWOUDE Leidenaar „verovert" eigen gestolen auto TWEE AUTO'S GESTOLEN Zes jaar voor moord op Turk in Leiden D v, B PAGINA Z STAD EN RAND DONDERDAG 17 JUNI Wassenaar wacht al 15 dagen op gorilla-jong WASSENAAR De aap komt maar niet uit de mouw. Na 15 dagen wachten lijkt het erop alsof de Wassenaarse gorilla Ngaji bezig is de mensheid een poets van enorme omvang te bakken, want haar al zo lang verwachte jong is nog altijd niet ter wereld gebracht- ..Maar het moet komen", zegt een van de verzorgsters, die deelneemt aan de overigens vrijwillige wacht bij de gorilla. In het gorillahuis, inmiddels afgesloten voor het publiek om de rust niet teveel te verstoren, is men intussen aardig ingericht op dat wachten. In de keu ken waar overdag het eten voor de apen wordt klaarge maakt staat 's avonds een draagbaar televisietoestel. Er is koffie en een krat frisdrank. De bewegingen van de aap worden, zoveel mogelijk, in een provisorisch aangelegd dagboek vastgelegd. „Je weet zeker dat het komen moet, maar toch begin je soms te twijfelen. Als je de buik ziet bewegen denk je, verbeeld ik het me niet, wil ik niet graag dat die buik beweegt?" gorrilla die voor het eerst in Ne derland in gevangenschap een kind aal baren. Even verderop zilt Linda, die inmiddels ook in ver wachting blijkt. In beide gevallen is Oscar de vader: „Bobby is wel iswaar de grootst e gorilla in Ne derland, maar hij vertoont geen enkele neiging zijn mannelijkheid te bewijzen", verteld Cor Nachte- Door Hans Meijer Overdag gaat het leven in het Wassenaarse dierenpark gewoon door. De andere dieren hebben ook recht op uitgebreide aan dacht. Tegen de avond, wanneer de poorten gesloten worden, con centreert de volle aandacht zich weer op het gorillahuis, met name op de kooi aan de linkerkant van dat huis, waar Ngaji zit de De grote problemen verwacht men echter wanneer de baby er is. Voor die tijd ziet men de zaken nog aardig optimistisch. „De be valling is by de apen over het al gemeen niet zo'n verschikkelijk probleem", aldus dierenpark- directeur Jan Louwman. „De wer- keiyke moeilijkheden verwachten we na de bevalling. Een gorilla is namelyk -te intelligent om -te we ten wat ze met haar eerste baby doen moet. Dat klinkt heel raar. maar de diepere achtergrond is dat de gorilla op dat gebied in stinct mist. Ze moet het van een ander gezien hebben, of eerder een baby gehad hebben. Beide is hier echter niet het geval, omdat Ngaji vrij Jong, ze was een jaar of vier, hier is gekomen". Datzelf de argument blijkt ook een van de hindernissen te vormen bij de paring. Een van beide apen moet het eens gezien hebben, of je moet hopen dat het per ongeluk goed gaat. Dit is een van de rede nen waarom het fokken met go rilla's een uitermate moeilijke zaak is. Tijdens de pinksterdagen leek het erop alsof het Jong geboren zou worden. Ngaji kreeg iets wat ver dacht veel op weeën leek, greep naar haar buik, urineerde en transpireerde overmatig. Maar het ging niet door. Diezelfde ver schijnselen deden zich. in de vyf- tien dagen daarna, nog een aan tal malen voor. Ngaji kwam ech ter steeds weer tot rust. Het Is niet precies bekend hoelang een gorilla draagt. In het buitenland werden gorilla's na 245 dagen ge boren, maar ook na 268 dagen. Als de waarnemingen juist zyn is Ngaji vandaag aan de 260ste dag bezig. Op de achtergrond ryst toch de vraag of er niet een keizersnede aan te pas moet komen om de gorilla-baby ter wereldi te bren gen. „Daar denken we voorlopig nog niet aan", aldus een optimis tische Jan Louwman, „want het renarts duurt nog zeker vertien dagen grote rol voor het zover is. Als het onver hoopt toch zo zou moeten ge beuren doen we dat hier, in de seotiekamer. Vervoeren naar het ziekenhuis lukt niet, omdat de narcose dan waarschynlyk ook in het bloed van het Jong terecht dieren komt, met alle gevolgen van dien", niets i Het St. Jozef-ziekenhuis in Was senaar is wel stand-by, er staat voor noodgevallen een klaar en er is een team van sen dat in noodgevallen hulp leent. Daarby is een kinderarts, eer al een verstoten wit wang- meerkat (een piepklein aapje van eeen week oud), een zieke jonge ohimpansee, een eend met één oog. een kreupele cheetah en wat vogels uit de broedmaohine„Als een gyneacoloog en een viertal het aan my ligt komt die Jonge neo-natologen. artsen die gespe- gorilla hier, maar het is natuur- cialiseerd zyn op pasgeboren ba- lyk het leukste als het Jong by de Uiteraard speelt ook de die- het dierenpark een het geheel. Ook huize-Louman is ingericht op de komst van de gorilla. Ook daar staat een door TNO-beschik baar gestelde moeder biykt", aldus Hanneke, die sommige van de „zongenkindjes" tien keer per dag de fles geeft, alsof het zo hoort. In het gorilla hit is gaat het wach ten intussen door. Het lykt een beetje op de dagen dat heel Ne- kamerbewon op Ti DONDERDAG v. d. Valkboumanweg 236, Leit dorp, Bijbelstudie en gespreksk; Baptistengemeente, 8 uur nam. Nieuwe Rijn 20a. Theehuis Le werkgroep homofilie/COC, 811 Steenstraat lb, Wereldwinkel, Pieterskerkstraat 1. Werkgi Dienstweigeren, 810 uur nam. Geversstraat 65. Oegstgeest, kaï anden, 9- Noordelnde 2a, Yoga en muziek, 8 3e Binnenvestgracht, kantine en Leembruggen, ruilavond Phil» lica, 7.30 uur nam. Zuiderkerk, Lammenschansweg, denvergadering CHU kiesvereni^ 't Breehuys. Kookkursus. 5.30—1 Apotheken is De avond-, nacht- en zondagsdif „c r apotheken in de regio Leiden Wi largenomen van 11 juni tot 18 er or: Apotheek Reyst, Steenstraat fa 120136 en door Apoth. Van Br« Apotheek N.-Hoflt 8, Oegstgeest, tel. 153274. SOS-dienst Voor allen die in i nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst 25TK Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening ogels. e.d. in de nacht bereikbaar Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7 (zijkant stadhi Openingstijden: maandag, dinsdag woensdag 11.0012.00 kantooruren Telefoon dagelijks ZOETERWOUDE Na de succes volle kermis welke vorig Jaar, na on derbreking van een groot aantal ja ren werd gehouden, organiseert de Oranjevereniging in de komende da gen dit evenement opnieuw. De tal rijke attrakties staan opgesteld op het' parkeerterrein van het sportpark Haasbroek en zyn geopend morgen, vrijdag, van 18-24 uur en zaterdag en zondag van 12-24 uur. Morgenavond om 18.30 uur is er ton netje steken in de Jan van Banning- straat, een water spek takel dat zowel van de zyde van de deelnemers als van het publiek altijd grote belang stelling trekt. In het verleden was de lage temperatuur op Koninginnedag er nogal eens de oorzaak van dat dit onderdeel niet volledig tot zyn recht kwam. Dit jaargetyde lijkt zich daar voor beter te lenen. Zaterdagavond is er om 21.00 uur in het Don Boscohuis een kenmisbal ge organiseerd door de Sint Jans Fan fare. Aan dit z.g. seniorenbal wordt medewerking verleend door de band Unlimited. Het lag ook in de bedoeling om in deze dagen de Ronde van Zoeter- woude voor amateurs te houden. In verband met het Ned. kampioenschap op de weg dat zaterdag in Limburg wordt gehouden en waaraan Piet van Leeuwen (Zoeterwoude) deel neemt zal de ronde nu vrijdag 25 Juni worden gehouden. Het parcours Van Swietenstraat-Ambachtsherenweg zal het strydtoneel zyn. Maatschappelijk Werk Bureau maatschappelijk werk. Hijn 44c, Spreekuur dagel. 14.00- jur. Maandag en dinsdag 19.00— Weduwen en weduwnaars telefoon 123235. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crlsisgevallen ln nood verkerende moeders, event: met kinderen. St. Jacobusgracht 1. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Adviesbureau Leiden Koord-Studio r Intermenselijke t -* andag t/m 19.30—23.00 tel. 144000. Leidse Rechtswinkel Op de KagetpiUssen wordt getraind voor de Kaagweek. WARMOND De jaarlijkse Kaag. week, georganiseerd door de War- mondse watersportvereniging „De Kaag", wordt dit jaar gehouden van 1 t/m 4 juli. Donderdag 1 juli wordt 's morgens om 10.00 uur het eerste startschot gelost vanaf de starfctoren naby de Kaagsociëteit. De eerste wedstryd wordt gezeild door Holland en Friesland. Een jaar- lyks weerkerende hevige stryd tus sen de twee provincies. Verder zullen die dag om 12.20 uur voor het eerst sinds vele jaren de draken voor een wedstryd aan de start verschynen. Het is te hopen dat het dit jaar beter zal gaan dan in 1951 toen een wind hoos de drajkenstryd trof. Er kon van een ramp warden gesproken. Na het passeren dreven er talloze bescha- donderdag 18.3020.30 Sociale raadsvrouw LEIDEN Een bewoner van de Hoge Mors weg heeft gistermorgen op spectaculaire wijze zijn eigen wagen terug veroverd op een autodief. De auto van de Leidenaar werd in de nacht van dinsdag op woensdag ge stolen. De gedupeerde automobilist lietste de volgende morgen in de Ko ningstraat, toen hij plotseling zijn wagen met een onbekende jongeman achter het stuur voorbij zag komen. Zonder zich ook maar één moment te bedenken gooide hij zijn fiets voor de auto, waardoor de bestuurder tot stoppen werd gedwongen. Deze be stuurder stapte uit de wagen om de rechtmatige eigenaar van de auto vervolgens met een pistool te bedrei gen. Het bleef echter bij een dreige ment, want de gewapende autodief na kort daarop snel de benen. De be stolen Leidenaar stapte na het inci dent in zijn auto, waarmee hij met een naar het politiebureau reed om aangifte te doen. De gevluchte jonge man moet naar schatting twintig jaar oud zijn. Zijn signalement: on geveer 1.70 meter lang, blond, half lang haar, breed postuur en een klei ne snor. De politie (afdeling recher che) vraagt om inlichtingen. LEIDEN Uit de garage van Het Motorhuis aan de Vondellaan zijn in de nacht vand insdag op woensdag twee personenauto's ontvreemd. Een van de wagens is gisteren beschadigd in de Schoolstraat in Leiden terug gevonden. De andere auto is nog niet terecht, maar met de opsporing er van is de politie druk bezig. LEIDEN/DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft van daag de 20-jarige Turk H.T. uit Leiden, die met als motief eer wraak op 28 februari van dit Jaar zijn landgenoot Memis Tank (35) in een woning aan de Joubert- straat in Leiden neerschoot, ver oordeeld tot zes jaar gevangenis straf met aftrek van het voor arrest. De rechtbank halveerde met dit vonnis de eis van de offi cier van Justitie, die wegens moord twaalf jaar had gevorderd. Rechtbankpresident mr. J. A. van Goethem zei in een toelichting dat de rechtbank in ditb vonnis rekening heeft gehouden met het feit, dat een verblijf in een Neder landse Strafinrichting voor de nog zeer jonge Turkse verdachte ex tra belastend moet worden geacht Ook was hij van oordeel, dat de rechtbank niet de indruk heeft gekregen, dat Hasan op de zitting de volledige waarheid heeft ge sprokén, waardoor ook mogelijke verzachtende omstandigheden en achtergronden niet naar voren zijn gekomen. De jonge Turk schoot in koelen bloede vanaf zeer korte afstand vier kogels door het hoofd en de rest van het lichaam van zijn landgenoot Memis Tank. Hij zou met deze schietpartij de eer van zijn zuster hebben willen wreken, die een verhouding met 't slacht offer had. Volgens zijn eerste bij de politie afgelegde bekentenis zou hij de moord tot in finesses hebben voorbereid. Later herriep Hasan deze verklaring en zei in een plotselinge opwelling, geprik keld door en toespeling van de minnaar van zijn zuster op deze verhouding, te hebben geschoten. Wafels Als de bewoners van het Jac. Urlusplantsoen niet al te grote bezwaren hebben, worden daar in de buurt binnenkort in drie ga rageboxen wafels gebakken. Bur gemeester en wethouders en ook de gemeenteraadscommissies voor Ruimtelyke Ordening en Econo mische Aangelegenheden vinden het best. maar hebben wel gezegd, dat omwonenden veertien dagen de tyd moeten hebben hun me ning te geven over de vestiging van dit wafelproduktiebedrijf. blyven doorgaan. Nu is er een affiche uitgebracht die overal in de stad zal worden opgehangen en, zoals de logica nu eenmaal wil. binnen afzienbare tyd ook wel weer door de dienst Reiniging een beurt zal krijgen. Als u nou zo'n poster wil hebben, om voor het raam te hangen of zo, dan kunt u hem bestellen by de KWJ, Noordeinde 2a, tel. 121139 of even een girootje uitschrijven. Nummer 3147920 t.n.v. Leidis Filmhuis, onder vermelding „Geen censuur". Hy kost één gulden en is uitge bracht door het sClidariteitsfront. Werkloosheid Solidariteit De acties tegen het witkalken Volgende week dinsdag is er in het clubhuis „Inde Vrolijcke Arke" een meeting tegen de werk loosheid. Er zyn wat leuzen opge steld. Wat dacht u van: „Geen werklozen naar de bystand" en „volledige pryscompensatie voor werkenden en werklozen" of „geen verdere bedryfssluiting". Twee neg onbekende sprekers geven een inleiding en daarna is er discussie. Aanvang half drie. Leermiddelen De financiële actie die is gehou den ter gelegenheid van het slaan van de eerste paai voor de nieuw bouw van de chr. scholengemeen schap Leiden-Zuidwest heeft bin nen 24 uur 8500 gulden opge bracht. De opbrengst is bestemd voor de aanschaf van leermidde len voor de Kaap ver dische eilan den. Landgoederen vrijgesteld van onroerend- goedbelasting WASSENAAR Alle Wassenaarse landgoederen zullen worden vrijge steld van onroerend goed belasting. Daarmee willen B. en W. een einde maken aan de. naar hun smaak on billijke, situatie dat sommige land goederen zijn vrijgesteld van belas ting omdat zij op grond van de Na- tuursohoonwet werden aangemeld bij het ministerie van CRM, terwijl na genoeg gelijke, maar niet aangemelde landgoederen wed belast worden. Ook soholen zullen vrijgesteld worden van de onroerend goed belasting, die in 1979 voor het eerst geheven zal worden. Agrarische en bosbouwbedrijven blijven eveneens buiten schot. Dat geldt met name ook voor kassen. Als grondslag voor de belasting werd door de Wassenaarse raad de oppervlakte van het onroerend goed genomen, vermenigvuldigd met factoren voor aard, ligging en kwaliteit. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Christiaan, zn vaai H. P. M. Vermeulen en J. B. W. M. Atteveld; Otto, zn van W. O. M. A. P. Quandt en S. R. VV. Hadisuwiknjo; Margrieta, dr van J. de>n Butter en G. van Marsbergen; Janneke Aaltje, dr J. Rodenburg Getrouwd: J. Blonk en C. J. M. Overleden: P. J. Vermeulen (73). nan; J. E. van den Eshof (53). echtg. :an S. W. Zwarts; N. van iWerlaigen dig de schepen rond en van de draken staken alleen de masten nog boven het wateroppervlak uit. In de toppen wachtten de opvarenden op hulp. Er vielen wonder boven wonder geen gewonden. Op 1 juli zullen de zes deelnemende draken wellicht een heel wat fortuinlyker wedstryd Moederhulp Om 12.40 uur zullen de twaalf- voetsjollen zeilen en om 15.10 uur vertrekken 12 pampussen. De gehele dag zyn er achter elkaar wedstryden tot ongeveer 16.00 uur. De twee vol gende dagen zullen de starttyden van de verschillende klassen hetzelfde zyn en zullen de series worden afge maakt. Op zaterdagavond zullen tus sen 22.00 en 22.30 uur de schepen voor de nachtwedstrijd starten. Op zondag worden de gezelligheidswed- stryden gevaren. Hier zullen verras sende dingen te zien zijn. Ei* is by- voorbeeld een wedstryd tussen re genbogen waarin uitsluitend vrouwe lijke bemanning is toegestaan. De dames zullen om 13.30 uur starten. Er is ook een wedstryd vóór twee- persoonsboten die slechts door één persoon bemand mogen zyn tydens de wedstryd. Nieüw is de wedstryd die om 15.00 uur van start gaat om de van Altena-beker. De leden die tijdens de Kaagweek '75, de Na- kaag en de Voorkaag '76 de beste plaatsen hebben ingenomen in de verschillende klassen zullen voor deze race allemaal een twaalfvoetsjol varen. Als laatste wedstrijd staat het roeien voor de jeugd op het pro gramma om 15.10 uur. In totaal zul. len dit jaar ruim 400 schepen aan de Kaagweek deelnemen. Hierin zul len mensen varen die lid zyn van 58 verschillende watersportvereni gingen van Sneek tot Middelburg. Bovendien zijn er enkele buitenland se deelnemers. Op vrijdag zal door de watersportvereniging De Kaag een open dag worden gehouden. Een rondvaartboot zal dan over de plas sen varen vanuit Warmond en aan leggen by het wedstrydgebeuren. Het wedstrydterrein is ook vanaf de weg te bereiken, vanaf de Zyldyk waarna men overgezet kan worden mei een roeiboot naar de Kaagsocië teit. De toegang tot het wedstryd terrein is voor iedereen vrij. Het vol gen van de wedsetrijden vanaf het terras van de soos is een uniek ge beuren. Men zou daarbij ook eens aandacht kunnen schenken aan de prachtige namen van de deelne mende schepen. De Kaagweek wordt in het dorp Warmond gevierd met tal van akti- viteiten zoals kermis, kindermarkt, openluchttheater en dergelyke. dinsdag 18.f 7~ woensdag 11.0013.00 V i r f Hogendorpstraat 36. Mej. J. Schrama, maatschappelijk v Dienstencentrum Noordeindspleln 2b. tel. 140483. gemene informatie dagelijks 9.001^ raadsvrouw. I 36. maandag 10.30—11.30 Driftstraat 49a. dinsdag 10.3011.3(jini Morskwartler, Buurthuis Morskwarl Topaaslaan. tel. 761198, woensdag l)eh ,o Tuinstadwyk, Herengr^et Onderwijswinkel ;rac Sophlastraat 36. tel. 126325. Geop?J^ maandag t/m vrijdag 12.0017.30 'PZ€ Laezrnsverzorgrng -en\ Stichting gezinsverzorging Leldeie^ Aanvragen hulp voor bejaarden langdurig zieken en gezinsverzorg tel. 149441 (maandag t/m dag 9.0010.00 uur). LEIDERDORP In ïichtgevlng over de nieuwbouwpf" nen voor de Simon Smitweg Is foutje geslopen. Er werd gesprol over het kleuterdagverblijf „Margr— geestelijke gehandicapten. Dfj I griet is er echter louter ren met ontwikkelings problemen. kin gedrs 0 6 WASSENAAR De gemeente Wassenaar krijgt een nieuwe direc teur gemeentewerken. Het is de heer P. Lageveen, die sinds oktober 1960 bij deze dienst werkzaam is. Hij staat als enige op de voordracht, die B. en W. aan de gemeenteraad hebben ge daan. Zijn benoeming gaat in per 1 juli. De huidige directeur, J. C. Pot gaat op die dag met pensioen, ter wijl ook adjunct-directeur J. H. Kra mer vertrekt. Lageveen was tot nu toe hoofd van de technische dienst. ,-EI: LEIDSCH DAGBLAD te DAGBLAD VOOR zu LEIDEN EN OMGEVING Vi, Uitgave: Leidsch Dagblad B.l W< de Hoofdredacteur Han Mulder- tei Hoofdkantoor: 2e Leiden Witte Singel 1. m' Postbus 54 Giro 57055. )al Voor betaling van abonnements en gelden uitsluitend giro 28884. k( Telefoon: 071—144941. °P Nabezorging van 18.00-20.00 uu P|- Zaterdag van 16.00-18.00 uu ni' Telefoon 071—130500. Indien i "V gesprek 071134539. sli Kwartaalabonnement f 37,f tei Per post 48,2 Bc Jaarabonnement 1139,5 bij Jaarabonnement p. post f 181.3et Losse nummers f 0.5 da Abonnementsgelden by vooruit 2e betaling te voldoen. m< Bij automatische overschryvin geen administratie- en incasso kosten. ba let

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2