"Geen Nederlander blijft onaangeraakt" Alle macht aan het volk? Croiset en het paaltje in Woubrugge Lezers schrijven Abortus PAGINA 19 I." Door mevr. T. Gardeniers lid Tweede Kamer voor de KVP De laatste loodjes wegen het zwaarst. In ieder geval al aan pa pier. De brieven, nota's en wet sontwerpen, die als een waterval op het bureau van de kamerleden neerkomen of, volgens aankon diging, zullen komen, betekenen spannende laatste weken voor de zomervakantie. Deze week wor den de discussies afgesloten over de loonmaatregelen, herziening loonwet en wijziging minimum loonwet. Het ziet er niet naar uit - gezien de uitspraken van het congres van de PvdA - dat daar nü bloed uit zal vloeien. Een zware en emotionele discussie zal de wijziging van de Wet Gewe tensbezwaren Militaire Dienst opleveren. Dat de wet dient te worden verruimd staat buiten twijfel. Verschil van mening be staat er kennelijk over de manier waarop. Moet het genoeg zijn, dat een dienstplichtige verklaart, be zwaren te hebben, of, zoals mijn fractie meent, zullen er enkele criteria moeten vaststaan, welke getoetst moeten worden. Nog niet in de Kamer, maar wel in commissies en fracties, zal er ech ter deze week gestudeerd worden op de zg. één-percentsbrief. De volgende en laatste week voor de vakantie wordt deze brief, tege lijkertijd met de zg. voorjaarsnota fd.i. de bijstelling van de miljoe nennota) in de Kamer behandeld. Praktisch zeker met spanning en vuurwerk, al zullen de Oh's en Ah's wel meer Boe's en Bah's worden. Uitgelokt De een-pereentsbnef, de langver wachte bezuinigingsnota werd uitgelokt door een motie And- riessen/Aantjes. Uit de miljoen nota 1976 bleek, dat de regering, om de stijgende werkloosheid te rug te dringen, in dejaren 1977 tot 1980 een sterk afremmen van de groei van de overheidsuitgaven noodzakelijk vond. Door het aannemen van de motie moest de regering eerder dan in de begro ting voor 1977 opening van zaken geven. Gevraagd werd om uiter lijk maart daarmee te komen; drie maanden te laat ligt de brief er dan. Het betekent dan ook een operatie, ombuiging van be staande situaties, zelfs aantasting van al of niet vermeende rechten, die het sociale zekerheidspara dijs Nederland doen schudden. De bedoeling van de motie om de bezuinigingen al in 1976 te star ten, wordt niet gevolgd. Uit de voorjaarsnota zal blijken - deze wordt ons in de loop van de week gestuurd - dat er dit jaar grote tegenvallers waren. Tegenvallers als minder opbrengst aardgas, kosten in Europees verband enz., die samen liefst ruim 2 miljard belopen Wat betekent nu die 1 pet.? De col lectieve voorzieningen, dat zijn de overheidsuitgaven en sociale zekerheiduitkeringen, worden door onszelf betaald door belas tingen en premies. Automatisch, bv. door dejaarlijkse groei van de bevolking, stijgen die uitgaven en uitkeringen en moeten de be lastingen en premies volgen. Zonder bezuiniging is die stijging van belasting- en premiedruk ongeveer 1.8 pet. van het zg. Bruto Nationaal Produkt (d.i. het totaal, dat wij met zijn allen reëel en bruto jaarlijks produceren). De 1 pet norm betekent nu, dat de belasting- en premiedruk te zamen geen 1.8 maar slechts 1 pet. van het BNP mag stijgen. De bezuinigingsoperatie gaat om het verschil van 0.8 pet. en zal in 1980 10 miljard moeten bedragen. Vo rige maand voorspelde ik op een Leidse KV P-vergadering, dat Nederland in de komende maan den alleen uiterst beleefde men sen en groepen zou horen. Het "Na U" zou hoogtij vieren. Het gaat iets minder vriendelijk toe, maar verschillende reacties "Waarom wij, en niet zij" haalden de kranten al Doelstellingen Drie doelstellingen wil de regering met deze miljardenoperatie be-a reiken: 1. terugdringen van de structurele werkeloosheid 2. vermindering inflatietempo 3. groei van het nationaal inkomen jaarlijks met tenminste 3 3/4 pet. De deze week te ver wachten, struc tuurnota zal de nieuwe aanpak voor de economie uit de doeken doen. Een wetsontwerp wordt aangekondigd over een nieuwe vorm van investeringssteun via een landelijk fonds, dat qua hoogte overeenkomt met de aardgasbaten. Tot dan worden loonkostensubsidies en investe ringsaftrek als stimulans gehan teerd. De vermindering van het inflatietempo lijkt beslist niet gediend door de al in dit jaar ge bruikte methode om het groter wordende tekort te dekken, nl. door meer geld te drukken. Het effect daarvan kan alleen geremd worden door de grote aardgas export en het daardoor veroor zaakte overschot op de beta lingsbalans, en de uitvoering van de zg. studie Hofstra, die de cor recties voor het bedrijfsleven Bv. aangeven om de jaarlijkse sluipdiefstal door inflatie te ke- De bezuinigingen liegen er niet om. Er zullen wetsvoorstellen voor moeten komen, die niet bepaald door de Kamer zullen glijden. Bv. in de sociale voorzieningen moet in '77 als ruim IV2 miljard bezuin igd worden, in gezondheidsver zekering, bijstandswet, werkne mersvoorzieningen, kinderbijs lag en -aftrek en ambtenarenza ken. Geen Nederlander blijft on aangeraakt. In de overheidsuit gaven zullen de ombuigingen eveneens felle reacties geven, voor 1977 bijna 1 miljard. Ieder een zal zeker weten, dat het fout is, en beter ergens anders bezuin- nigd had kunnen- worden. Vast staat, dat er iets móet gebeuren, om de werkgelegenheid op te krikken. Wat steekt je nu bij zo n brief? Vooral dat deze, voor heel Neder land, eenvoudig noodzakelijke besnoeiingen, die werkelijk niet zonder geween en geknars der tanden kan worden uitgevoerd, verbonden wordt met doelstel lingen, die bij de formatie zijn in gebracht. Bij die formatie bleek over bepaalde punten geen over eenstemming en dat was bv. de wijze waarop een grondpolitiek gewijzigd moest worden, wel dat het moest gebeuren! Hetzelfde gold voor de wet op de onderne mingsraden. en de vermogen- saanwasdeling. De afspraak was juist bij geschilpunten, de beslis sing in het parlement te leggen. Dit betekent allerminst, dat de wetsvoorstellen over deze zaken geen kans zouden maken. Het zal echter duidelijk zijn, dat beider zijds standpunten verdedigd moeten worden. De suggestie, dat daar - politiek gezien - be taald zou moeten worden om te mogen bezuinigen, is onjuist en niet te accepteren. Regeringsverantwoordelijkheid dragen is niet eenvoudig. Vanuit de veilige oppositie Kritiek uitoe fenen en vertellen hoeveel beter jij het wel zou doen is dat wel. Maar niet alleen de komende we ken, veel meer de komende jaren zal er moed nodig zijn om de con sequenties te dragen van dit ke rend beleid. Het zal betekenen voor personen en groepen, dat zij inleveren, zowel voor de werk loze medeburger, als voor het welzijn van Nederland op lange termijn. En dat zal dan weer op hun eigen conto terugkomen. De afgelopen maand was het lot mij gunstig gezind. Tweemaal mocht ik - op gemeentekosten - een congres over decentralisatie (alle macht aan het volk?) meemaken. De eerste maal met 1900 burge meesters en wethouders, het jaarcongres van de VNG (Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten). De tweede maal met 60 uit gekozen welzijnswerkers een congres van de Commissie Orien- leringsdagen. De overeenkom- ..tcn tussen beide-congressen zijn treffend te noemen. De VNG notabelen begonnen tra ditiegetrouw - met een aanhan kelijkheidstelegram aan Majes-, teit. En Vonhoffen Van der Louw maar klappen. De welzijnsfreaks probeerden de congresgangers warm te krqgen om door middel van een telegram van hun gram schap te laten blijken. Hoewel verschillend is er uiterlijk een opvallende overeenkomst; de uniformiteit. Beide groepen hebben een volksfiets De notabelen een zwarte mercedes met een grijze bode/chauffeur De freaks een rooie Renault 4 of eend met een plastic boodschap pentas op de dodemansplaats. De notabelen zijn voornamelijk kaal en driedelig gekleed; grijs voor de stad, bruin voor het dorp. De freaks zijn langharig en beb aard, bh-loos in 'r spijkerpak. De gezamenlijke maaltijden op congressen verbroederen. Vooral als je met 1900 man, een uur te laat, op een zelfbedieningslunch afstormt. Notabelen hebben harde ellebogen en een nog gro tere eigendunk. Wat te denken van twee mannen n* driedelig bruin die zich voorstel len als loco-burgemeester en loco-secretaris? Na enig gekeuvel blijken ze uit een dorp met 1800 inwoners te komen Daar hebben ze een burgemeester annex ge meentesecretaris, twee part-time wethouders en twee ambtenaren. Die twee loco's zullen het samen nog wel een heel end schoppen. Trouwens, koördinator van een sociaal-culturele instelling met twee st.rafkraChten is ook niet voor de poes. In welzijnsland schijnt trouwens de doodstraf op de titel directeur te bestaan. Wel zij nsfreaks doen overigens alles in vragen (democratiese?) vorm: "Zijn we het hier mee eens", "Zullen we ons in groepjes opde len", "Heeft er iemand een idee"?. Dit overigens in krachtige tegenstelling tot de zichzelf res pecterende notabel: "Toen be sloot ik de onroerend-goed- belasting nog wat op te trekken en kwam dat zwembadje eruit", "Ik vind dat ze eerst hun repre sentativiteit maar eens moeten bewijzen, voordat ik die klup ook weer ga subsidiëren". Overigens gingen beide congressen nog steeds over decentralisatie Door Dick Tesselaar wethouder onderwijs/sport in Leiden (alle macht aan het volle") De no tabelen zijn er tegen. Met wat aanpassingen aan de huidige si tuatie en wat kleine annexaties kom je er ook. De freaks zijn ook tegen Er moet wel wat veranderd worden, maar om nou de lokale overheid alle macht tê geven gaat te ver. Overigens zal het allemaal best doorgaan. De ouwe De Gaav moet na vier jaar toch iets afleveren. En in het welzijnssubsidiewoud is het langzamerhand zo schemerig geworden dat de lokale overheid nu maar eens gemeentelijke wel- zijnsplannen moet gaan maken. Treffende overeenkomst tussen beide plannen schijnt te zijn dat er geen geld voor is En dan ko men de grote twijfels: "Wat moet ik er mee"" "Wat doe ik hier"? Thuis hoopt het werk zich op Buiten schijnt in ieder geval de zon. Je gaat naar huis en thuis ge komen vraag je je af wat je in he melsnaam moet als welzijnsno- tabel/freak. Zo kan het niet langer. Je wordt in nerlijk verscheurd. Je valt tussen de wal en het schip. Je kan moei lijk een zwarte eend kopen, want die bestaan niet. En links een baard en rechts een driedelig grijs kostuum, dat is helemaal te gek. Alhoewel - met een overhemmetje zonder das, een coltrui, een aan gepaste broek, een gedistin geerde Franse middenklasse auto en wat aangepast taalge bruik op het juiste moment" Gewoon even naar de kapper om de zaak te laten fatsoeneren, 't Is toch zomer. Ik ben gered, ik kom eruit Maar Ik heb het toch allang gemaakt. Volgende keer maar eens in het buitenland gaan kijken. Volgens Waal en Verboom heb je daar steengoeie congressen en die kunnen 't weten Meningen op deze pagina geuit, zijn voor rekening van de auteurs. Bijdragen van lezers zijn welkom. Door Piet Wesselino Gerard Croiset is grootgebracht onder uiterst zorgelijke en moei lijke omstandigheden. De lagere school heeft hij niet af kunnen maken Als jongen van 6 jaar be merkte hij voor het eerst iets van zijn merkwaardige gaven. Zijn grootmoeder had veel last van hevige aangezichtspijn. Uit me delijden legde hij zijn handje op haar gezicht. De pijn trok weg Croiset is later op die gaven gaan doordenken. Telkens ontdekte hy nieuwe mogelijkheden Als hem weer eens iets gelukt is, dan is hij niet trots of arrogant, maar verbaasd en enthousiast. De laat ste jaren beperken zich zijn werkzaamheden bijna uitslui tend tot bezorgdheid voor zijn medemepsen, vooral voor kinde ren. Wie hem opbelt vanwege een verloren ring of portemonnaie krijgt dan ook een vrij stug ant woord: Daar houd ik mij niet mee op. Ruim 25 jaar geleden leerde ik Ge rard Croiset kennen via Carel Enkelaar, toen nog eenvoudig verslaggever van De Volkskrant. Carel schreef in 1955 al een boek over hem: Het geval Croiset. Croiset en ik zien elkaar nu re gelmatig. Ik denk dat wij werke lijk vrienden zijn. Toen hij een paar jaar geleden in het Antonius-ziekenhuis te Utrecht leek te gaan sterven, werd ik bq hoge uitzondering tot hem toege laten. Na twee ernstige maag bloedingen lag hij daar in de in tensive care. Hij was uiterst ver moeid. Ik mocht hem, op zijn ver zoek, mijn zegen geven. 'n Paar maanden later lag ik ziek in het Elisabeth-ziekenhuis te Lei derdorp en daar kwam hij me een paar keer opzoeken en vertelde me, dat ik nog lang niet dood ging: Zo gemakkelijk kom je er niet van af! Croiset zijn leven is zeer tumul tueus. Maar naast zijn beroemde en door de internationale wereld van para-psychologen erkende prestaties, gebruikt hij zijn mer kwaardige talenten, zoals ik al zei, alle dagen in dienst van zieke medemensen. Daar in Utrecht is het nog steeds een niet aflatende drukte. Een eindeloze stroom van mensen houdt aan. Wat hij be reikt is onvoorstelbaar. Zijn diagnosen zijn beroemd. Is een ziekte ongeneeslijk dan beperkt zijn hulp zich tot het verlichten en wegnemen van de pijn. Over enige maanden komt het eerste deel uit van zijn biografie Hij heeft er zeer lang en zeer zorgvul dig aan gewerkt en er menigeen bij ingeschakeld. Zoals bekend werd hij enige maan den geleden gevraagd door Veilig Verkeer of hij mogelijkheden zag iets te doen om het aantal onge lukken te verminderen op een kruispunt bij Woubrugge. Hij ging er op af. Ter plekke deed hij interessante ontdekkingen Een paar planeten staan vierkant d.i in disharmonie op die bepaalde plaats. Iemand die er gevoelig voor is en bij een bepaalde on gunstige stand van die planeten is geboren, komt op zo'n plek in moeilijkheden. Zijn reactiever mogen wordt zwak en dan is er een grote kans op ongelukken. Iedere planeet straalt kleuren uit Wanneer ik nu op die plaats be paalde kleuren aanbreng dan hef ik de nadelige invloed, de dis harmonie van die planeten op. Zo ongeveer legt hq het uit Recon structies van ongelukken die plaatsvonden op het beruchte punt bij Woubrugge bevestigden zijn theorie. 't Ging inderdaad om mensen die onder dat bepaalde ongunstige sterrenbeeld waren geboren. Om de 14 dagen bezoekt hij die plaats. Hij is dan actief bezig. Een bui tenstaander merkt er niets van. Maar sindsdien heeft er geen on geluk meer plaats gehad Hij stelde voor op die plaats een paaltje aan te brengen, gekleurd naar zqn aanwqzingen. Bij de verfl'abnek van Sikkens zocht hij de juiste kleuren uit Maar voor het aanbrengen van zo'n paaltje is een officiële goedkeuring nodig. Hoe groot moest dat paaltje zqn en welke kleuren precies enz. Croiset zegt: al stoppen ze het ding onder de grond, 'tdoeterniet toe, als het er maar is, precies op die plaats. Intussen gaat Croiset door met weer nieuwe experimenten. Hij gaat regelmatig naar een an der gevaarlqk punt "in de buurt van Nqmegen", wil hij wel losla ten. En een derde punt bewerkt hq op afstand, vanuit zijn werk kamer in Utrecht. Geheel nieuw zijn deze experimen ten voor Croiset overigens niet. Al jaren geleden ontwikkelde hq theorieën over het bekende be devaartsoord Lourdes. Hq wilde bijzondere bovennatuurlijke in vloeden daarginds niet uitslui ten Maar wel is Lourdes naar zijn mening een plaats waar voor de meeste mensen de stand der pla neten bijzonder gunstig is. Zodat vele mensen daar zich makkelij ker bevrijd en gelukkiger voelen. Hetzelfde geldt naar zqn mening voor Mekka, waar regelmatig duizenden mohammedanen hun heil zoeken. Wat op die plaatsen in 't groot gebeurt tracht Croiset in 't klein te bewerken. Hij tracht de disharmonie in de mens zo te beïnvloeden dat er harmonie ont staat. Natuurlqk zijn er nog altqd mensen die Croiset niet ernstig nemen. Er zqn er zelfs die vanuit een of an der vaag godsdienstig idee zijn werk afwqzen als van de duivel afkomstig. Het wantrouwen is Croiset wel gewend. Evenzeer als onbegrip. Maar waar zqn aan dacht en bemoeienis zich richten op de kritieke verkeerssituatie bq Woubrugge past minstens een ernstige oprechte aandacht. Er gernis en boosheid kunnen zich beter richten op de waanzinnige situatie in dit land waar alleen al in de weekeinden regelmatig minstens 18 verkeersdoden te be treuren zijn. De verkeersinforma tie meldde na de Pinksterdagen: een gezellige drukte. Maar elders kon U lezen dat er minstens 20 doden te betreuren vielen. Dat betreuren geldt kennelijk alleen voor de direkt betrokkenen. Zij die weer levencT thuis kwamen beseffen kennelijk niet dat 't aan tal verkeersdoden in dit land per jaar minstens gelijk is aan het aantal doden bq een zware aard beving. De laatste jaren is er gelukkig wat betreft de houding tegenover de paragnosie wel een kentering te constateren. In Utrecht is zelfs een leerstoel in de para psychologie opgericht door prof. Tenhaeff. Maar toen Tenhaeff on langs een uitgebreid interview werd afgenomen verwachtte de interviewer dat hij kunststukjes te zien zou krijgen. Evenals de t.v.-recensente van De Volks krant. Zij kennen blijkbaar nog steeds niet het onderscheid tus sen een parapsycholoog en een paragnost. Een parapsycholoog is iemand die de parapsychologie als wetenschap beoefent en pa- Vanormale verschijnselen bestu deert, een paragnost is een para normaal begaafde. Een doctor in de Nederlandse taal- en letter kunde hoeft nog geen dichter te zijn Gerard Croiset is een autodidact, in de meest letterlijke zin van het woord. Hij denkt veel na. Schrijft heel veel op. Praat soms alleen maar tegen je om zijn eigen ge dachten te uiten en al pratend verder te komen met die gedach ten. Dat heeft tot groot voordeel dat wat hq zegt authentiek is. Zo is hij op eigen wijze tot het be staan van God gekomen. Een hele stap voor iemand die van huis uit atheïst was. Van de an dere kant is het soms moeilijk hem te begrijpen, want hij houdt er zijn eigen taalgebruik op na Een enkel voorbeeld. Jaren gele den hadden we 't eens over God Croiset zei toen: voor mij is God een grote nul. Ik zei dat ik dat niet zo fraai vond. immers: wq zeggen van iemand dat hij een nul is als we hem niets waard vinden, een zak, een sufferd, een blaaskaak Ho, zei Croiset, dat bedoel ik niet. Als ik zeg dat God voor mij een nul is dan bedoel ik, en hq pakte een stuk papier en tekende er een grote cirkel op. dat hq zonder be gin en zonder einde is. eeuwig, alles omvattend, volmaakt De moeilqke taal die Croiset eigen is mag geen reden zqn om niet goed en met veel begrip naar hem te luisteren. Het is een dwaze zaak dat hq nog altijd meer ge respecteerd schijnt te worden in het buitenland, zoals- onlangs bleek in Londen en Tokio, dan hier. Waar ik vermoed dat er, na wat ik in het L.D. van 20-5-'76 over abortus provocatus schreef, wel geen reacties meer zullen komen, moge ik nog het volgende in brengen. Evenals mevr. Woudstra-Dil vind ik een oorlog afschuwelijk. Wie aanleiding tot zulk een massaal doden van miljoenen jonge le- geeft, staat zwaar schuldig tegen- overGod en mensen. Maarhad Nederland in mei 1940 niet de plicht zich te verzetten tegen de misdadige over- en inval van het Nazi-regime? Ik ben overtuigd van wel. Mevr. Woudstra-Dil heeft veel vrouwen "verlost"; ik ook. Maar vindt U "verlossen" ook zulk een onjuist woord vooreen mooie zaak? "Verlossen" is meestal "redden uit bedreiging, ellende". (Bv. "Verlos ons van den Boze"). Ma,ar wordt met dit woord een baring juist getypeerd? Na de val in zonde, isaan de baring "smart" toegevoegd geworden (Gen 3:16). Een "smart" die wij, naar ons vermogen, te verzachten hebben. Maar .wordt een ba rende ook "verlost" van haar kind? Zij droeg het al in haar schoot en het groeide van em bryo, via foetus naar baby. U zult het, evenals ik. vele malen mee gemaakt hebben, dat na de ba ring de smart plotseling verdwe nen is en plaats gemaakt heeft voor vreugde Van "kind" loopt de weg echter verder naar volwassene en be jaarde. Die wq evenmin als onze vqanden mogen zien, maar die wij als onze "naasten" met liefde tegemoet te treden hebben. U loopt echter te weinig achtzaam voorbij aan wat ik citeerde van prof Lindeboom en Dr. Blijham, beiden met een grote ervaring Lindeboom: wij realiseren ons in abortus provocatus niet wat wij overzienbare hoeveelheid toe komstig intellectueel- en han- denkapitaal. Mqn hoofdbezwaar tegen ab.prov. blijft echter, dat de onschuldige niet gedood mag worden, onder geen beding. Ook niet om een ongewenst-zwangere uit haar moeilijkheden te helpen. Ik her inner U nogmaals aan dr. Blij ham "Zulk doden helpt de ongewenst-zwangere slechts in schijn, maar compliceert alleen maar haar toch al onevenwichtig geworden situatie" En betekent op den duur een complete ont binding van wat wq nu nog "cul- tuur"'noemen. Dit legt ons allen echter wel de plicht op. zoveel in ons vermogen is, de ongewenst-zwangere een goede begeleiding te geven en te zorgen voor een zo goed moge lijke opvang van haar kind. P. Jasperse, Controlerend arts, Witte Singel 72, L.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19