Achtste rit in Zwitserland zonder 'historie' KRIJGT JOHAN CRUIJFF OPNIEUW ZIJN ZIN? Oudjesdoen het nog best PRIMA IDEE VOOR VADERDAG: BOEKVAN DE MAAND. "V.V.V. Katwijk zaalvoetbaltoernooi" DONDERDAG 17 JUNI 1976 PAGINA 1 Door Ger Stolk De openheid van zaken, zoals het EK-bestuur die aanvankelijk ten aanzien van de affaire-Knobel zou geven is gisteren uitgebleven. Dat wil i zeggen dat Hogewoning en Stoop zich gistermiddag onmiddellijk na aankomst in spoedberaad met Neule- man en Burgwal terugtrokken en dat na afloop via voorlichter Hamstra het bericht afkwam dat de rust rond Oranje primair zou staan. Geen pers conferentie dus en daarmee leverde het EG-bestuur c.q. het sectiebestuur betaald voetbal, het zoveelste bewijs van onvolwassenheid af. Want sinds twee landelijke ochtendbladen bewust worden misbruikt om de tegenpartij onder druk te zetten, was er al lang geen sprake meer van rust. In het spel dat zich rond Oranje afspeelt, heeft^Johan Cruijff de hoofdrol. Aan gezien Cruijffs aanwezigheid goud waard is, zijn allerlei groeperingen bereid om consessies te doen om zich te verzekeren van de presentie van 's wereld beste voetballer. Die aan wezigheid kan een zegen zijn maar ook een plaag. En op dat laatste be gint het ten aanzien van Oranje aar dig te lijken. Het dilemma van het sectiebestuur is deze. Moet je zover gaan om met de belangrijke Johan Cruijff de onbelangrijke Knobel maar aan te laten rotzooien? Of moet Je teneinde gezichtsverlies te voorko men een <enig) paradepaard als Oranje te slachten? Het laatste zou er op neerkomen dat Knobels ont slagaanvraag wordt ingewilligd en dat Johan Cruijff niet meer voor het Nederlands elftal uitkomt. Hot is een publiek geheim dat het sectiebestuur een man als Knobel al een jaar lang spuugzat is. Met een bondscoach, die voortdurend zeurt, de allure mist om met de pers om te gaan en die om de haverklap zijn ontslag aankon digt, maak je ten opzichte van de buitenwacht een allesbehalve volwas sen indruk. Dat is juist mi belang rijk omdat CRM met argusogen de gedragingen van alles wat iets met de voetbalbond uitstaande hoeft volgt. Kortom, met de belachelijke toestanden zoals die zich rond Oranje hebben afgespeeld en nog afspelen is die subsidie waarom het betaalde voetbal CRM heeft gesmeekt opnieuw verder weg komen te staan. Iets an ders is dat stel dat Cruijff zijn zin weer krijgt een volgend eisenpak ket al weer in het verschiet ligt. Deze hele affaire is ook daarom belachelijk omdat Knobel nu Henk Burgwal al weer heeft laten weten dat hij er eigenlijk spijt van heeft dat hij de zaak zo op de spits heeft gedreven. Anders gezegd: de bondscoach zou de zaak in feite zo willen vergeten, hoe wel Dé Stoop gisteren al wel liet we ten dat Knobels ontslagaanvrage is geaccepteerd. En wie verder het ge zicht van mr. Jacques Hogewoning na de afgang gisteren heeft bestu deerd, weet vrijwel zeker hoe het ant woord van het EK-bestuur aan het duo Cruijff/Knobel zal luiden. In dat spel kan Je Je a 11-en afvragen wat Cruijff heeft bezield om zich solidair met Knobel te verklaren. Zoals Je Je zelf tevens de vraag moet stellen of Knobel zyn plannen met Cruijff be sprak alvorens ze te ontvouwen. Wat het eerste betreft, menselijkheid is Cruijff vreemd. Cruijff is een inhalige miljonair en heeft zich slechts daar om achter Knobel opgesteld. Uit eigenbelang. Knobel kan door hem worden gemanipuleerd. Iedere an dere zichzelf respecterende bonds coach zou lang zo ver niet gaan. In die gedachtengang ligt het bureau Inter Football al even centraal. Ten slotte wordt Cruijff directeur in de zaak van zijn schoonvader indien hij is uitgevoetbald. Of Knobel zijn plan met Johan Cruijff uitbroedde is iets anders. Maar feit blijft dat Cruijff in zijn dagbladcolumn een dag voor de wedstrijd die een afgang werd aan het dreigen sloeg om de finale niet te doen indien Knobels rehabilitatie zou uitblijven. Als gevolg van Cruijffs gele kaart is die zaak tenminste op gelost. Cruijff speelt dit toernooi helemaal niet meer. Cruijff heeft de zaak danig aan het rollen gebracht. Vlak voor het duel met de Tsjechen om een shockeffeot te- bewerkstelli gen. Iets waarover KNVB-voorzitter Meuleman zijn verbazing uitspreekt. „Want", zegt Meuleman, „de afspraak luidde dat Cruijff zijn mond zou houden. Bovendien, de probleempjes waren zelfs indien je ze op een hoop zou vegen niet van die aard dat we er niet zouden zijn uitgekomen". Nieettemin ligt de problematiek thans breed uitgestald. Johan Cruijff is goud waard hoewel het gisteren meer van doublé weg had, en dus stelde hij ook zijn eisen aldus voor wat betreft deelname aan de WK 1978. Vrouw Danny mee, geen trai ningskamp. Jack van Zanten terug als elftalleider. De laatste werd ooit uitgerangeerd maar verzorgt voor Cruijff inmiddels diens onroerend goed en heeeft bij die gelegenheid dat balletje opgegooid. Tenslotte is Cruijff keizer. Maar het sectiebestuur is uitgekeken op Van Zanten. Grote vraag: krijgt Cruijff opnieuw zijn zin? Of zou het toch niet verstan diger zijn om geen eerste viool meer te spelen aan het internationale voetbalfirmament. Trouwens: wie weet of Cruijff niet alsnog na ver loop van tijd terugkrabbelt indien hij nul op het request krijgt. Dat laatste zou ten aanzien van het sectiebestuur op gezond verstand duiden, hoewel Je je af moet blijven vragen hoe belang rijk de KNVB zijn laatste pronk juweel acht. De allerlaatste stunt van Knobel mag eveneens niet onver meld blijven. Als columnist van een Limburgse krant honderd gulden per artikel) mag hij dan in het ver leden niet al te informatief hebben gewerkt, doordat Knobel er de lucht van kreeg dat zijn ontslagaanvraag in de publiciteit zou komen, seinde hij de bewuste krant alsnog in. Of het initiatief van de krant uitging of van Knobel is niet bekend. De Oran je-klanten zijn 's morgens de hele week al om vier uur wakker geweest. Want het uitstekende hotel dat Kno bel op 25 kilometer van Zagreb vond, bevat geen gordijnen voor de ramen. Omdat het hier vrij warm is, hebben die spelers, die hun slaapzakken met wasknijpers tot gordijn kozen, het toch nog niet koud gehad. Tourwinnaar krijgt duur appartement PARIJS Voor de van de komende Tour de France is er niet alleen de vetste kluif uit de prijzenpot van een mil joen francs <600.000 gulden), maar bovendien een apparte ment met een waarde van 60.000 gulden in de provincie Aquitanie (Biarritz) beschikbaar. De renners in de Ronde van Frankrijk (waaraan 13 ploegen deelnemen) kunnen dit jaar de top van de Galibier, een van de hoogste bergen op de route, niet beklimmen .omdat de tun nel gesloten is. Er is een nieuwe weg aangelegd onder de oude weg door. Op de Galibier wordt overigens wel gestreden voor een speciale premie ter herinnering aan Henri Desgrange, de stich ter van de Tour de France. Deze premie ligt op de streep die ge- trolken wordt voor hét monument van Desgrange. Voor de strijd om de groene trui (puntenklassement) 2 er een nieuwe puntenwaardering bedacht. Hierdoor zijn de com plete renners minder in het nadeel tegenover de pure sprin ters dan voorheen. LAUSANNE De Belg Geert Malfait heeft gisteren de achtste etappe van de Ronde van Zwitserland gewonnen. Hij legde de 163 kilometer tussen Moerel en Lausanne af in 4 uur en 38 se conden. De Fransman André Romero behield met negen secon den voorsprong op Hennie Kuiper de eerste plaats in het alge meen klassement- De achtste etappe van de Ronde van Zwitserland werd er een zonder geschiedenis. Na 16.5 van de in totaal 163 af te leggen kilometers demar- UITSLAG reerde de op 18 juni 24 jaar wor- l. Malfait (Bel) 163 km 4.00.38. 2. dende Belg Geert Malfait uit liet Biddle (NwZ) op 5 Voetbal Ad Brouwers heeft zijn contract de Bredase eredivisieclub NAC mét één jaar verlengd. De 30- jarige linksbuiten, die één keer in het Nederlands elftal heeft gespeeld, had eerder besloten met voetbal te stop pen, maar op aandrang van NAC zal Brouwers nog een Jaar doorgaan. rustig voortpeddelende peloton. Hij ging er alleen vandoor, maar werd even later toch ingehaald door negen andere renners, van wie zich nie mand bij de eerste 15 van het alge meen klassement bevond. De favorieten lieten het tiental rustig vertrekken naar zeven minu ten voorsprong. Pas tegen het einde van de etappe werd het tempo in het peloton omhoog geschroefd en slonk de voorsprong van de kopgroep snel. Toch hield Geert Malfait, die in de laatste kilometer (bergop) demar reerde nog by na twee minuten over. (Bel) op 30 sec., 4. Legeay (Fra.) op ChnstopherFirich J.T Walt Disney: een magische naam die de wereld veroverde. Wie was hij? Hoe werkte hij? Hoe ontstonden 'zijn beroemde figuren Mickey Mouse,Donald Duck, Pluto. Dumbo, de grote Boze Wolf? Hoe maakte hij zijn fantastische teken-, speel- en natuurfilms? Al deze vragen worden beant woord in het rijk geïllustreerde boek: Walt Disney - van Mickey Mouse tot Disnevland. Een kompleet overzicht van Walt Disney's werk. Van de eerste aar zelende schets tot de werkelijkheid van Disneyland en Walt Disney World. Een Amerikaanse bestseller als Europese primeur. Nu als boek van de maand bij de boekhandel. WALT DISNEY-VAN MICKEY MOUSE TOT DISNEYLAND IN SPECIALE BOEKVAN DE MAAND OPLAGE: 03,50. DAARNA F2Z50. De aanbieding is geldig t/m 3 juli. Echter zèlang de voorraad strekt. 1.29, 5. Loder (Zwi) op 1.31, 6. Bellet (Ita) op 1.34. Algemeen klassement: 1. Romero (Fra) 31.19.48. 2. Kuiper (Ned) op 9 sec., 3. Martins (Por) op 22 sec., 4. Pollentier (Bel) op 1.03. 5. Pesarrodo- na (Spa) op 1.07, 6. Pronk (Ned) op 1.20, 7. Maertens (Bel) op 4.49. 8. Julien (Fra) op 6.29. 9. Thurau (Wdl) op 8.01. De Belgen Willy Teirlinck en Lucien van Impe hebben gisteren resp. het eerste en het tweede ge deelte van de tweede etappe van de ronde van de Aude gewonnen. De Fransman Hinault bleef leider in het algemeen klassement. SPRINTDUELS DIE LEYTHE LEIDEN De Leidse roeiver eniging Die Leythe houdt mor genavond en zaterdag weer haar jaarlijkse sprintwedstrijden. Daarnaast organiseert Die Ley the in plaats van de Kon. Ned. Roei Bond de slotwedstrijden voor junioren. Beide evenemen ten worden verroeid op de Am sterdamse Bosbaan. De afstand die de deelnemers aan de sprintwedstrijd moeten afleggen bedraagt 400 meter. Het is de tweede keer dat Die Ley the de Bosbaan voor de wed strijd uitkiest, voorheen werd er geroeid op het Leidse Galge water. De slotwedstrijden voor de Jeugd gelden als officieus Neder lands kampioenschap. De vol gende afstanden worden geroeid 1500 meter voor jongens 17/18 jaar, 1000 meter voor jongens en imeisjes 15/16 jaar en 500 méter voor jongens en meisjes 12/14 jaar. Bij deze wedstrijden is ook een Jeugdestafette gepland voor kinderen van 8 tot en met 11 jaar. De eerste start is morgenavond om 18.30 uur, de eerste start op zaterdag is om tien uur. Tom Okker: „het gaat prima". Tennistoernooi De Mimnik Winnende Okker: 'Niet zo n gekke loting voor Wimbledon'' NOTTINGHAM Tom Okker blijft het goed doen in het laatste toernooi voor Wimbledon, dat maan dag in Londen begint. Onze prof be_ reikte de kwartfinale door de sterke Amerikaan Bob Lutz met 61, 75 opzy te zetten. Hij komt nu oog in oog te staan met de grote Amerikaan Jimmy Connors, die opnieuw de fa voriet is» om dit jaar de Wimbledon- titel van Arthur Ashe terug te win- Okker is zeer tevreden over zyn eigen vorm van het ogenblik. „Ik heb gelukkig geen last meer van mijn rug. Het gaat prima, ook vandaag tegen Lutz. Tegen Conners zal het wel een stuk moeilyker worden. Hij speelt op het ogenblik erg goed en slaat weer vreselijk hard. Maar ik heb wel eens een paar keer van hem gewonnen. Voor Wimbledon heb ik niet zon gekke loting getroffen. De eerste party tegen Sandy Mayer is niet gemakkelijk, maar daarna krijg Ik het voorlopig niet moeilijk heb ik gezien". In het Londense Roehampton heeft de Nederlandse kampioen Louk San ders het niet ver gebracht in het kwalificatietoenooi voor Wimbledon. In de eerste ronde moest hij al zwichten voor de Jonge Fransman Jean Haillet met 16, 63, 64. Hy versloeg eerst de Engelsman C. Bradman met 98, 75 en vervol gens de Australiër Maher na zware strijd: 75, 79, 9—7, beiden geen bekende spelers. Betty Stöve heeft zich geplaatst voor de kwartfinales van het inter nationale tennistoernooi van East bourne. Zij won in de vierde ronde dri= sets van de Engelse Sue Bar- LEIDERDORP Ronald Blommendaal en Jan de Groot, de oudjes" in het herenenkelspel B van het toernooi op de Mun- ker: 0—6, 6—3 ,6—1. nik, hebben zich gisteren weten te handhaven. Het was zon- llttU CC11 cimcitr UJUCi_ der twijfel de „lange adem", waarover zij in vergelijking met mXdrzuidrf^Tansé Grew'Ste? hun veel jongere rivalen beschikten, die hen in de strijd hield. Blommendaal wist Zandvliet na harde strijd in 3 sets te bedwin gen, 64, 46, 75 en Jan de Groot bleef Ton Creighton de baas, 63, 26 en 62. 6—0, 6—1. Van de geplaatste spelers kwamen Jan Theunissen moet het vooral Hans Keizer (no. 2) en Henny Koe mans (no. 4) tegen respectievelijk Paul Theunissen, 6—3, 62. en J. Schoute, 60, 6—2, niet in moeilijk heden. Dat kwam de ex-Roomburger strijd de aanval hebben. Adri van Leeuwen kon zich tegen Van Schaik rustig menteefniet fit' inspelen. 6—0. 6—1. By de dames ging Liselotte van der Bijl uit de Jan Kodes heeft in Praag be kendgemaakt dat hij niet mee zal doen aan het tennistoernooi om de Wimbledonkampioenschappen, dat maandag begint. De Tsjechisce oud- Wimbledonkampioen voelt zich mo- HORT LEIDT IN MANILLA MANILLA De Tsjech Hort heeft tijdens het internationale schaak toernooi in Manilla na drie ronden de leiding. Hij heeft een score van honderd procent. De Braziliaan Mec- king en de Argentijn Quinteros delen de tweede plaats met een half punt minder. Hort won zijn afgebroken party uit de tweede ronde van Ma- riotti (Ita.), Quinteros bracht twee afgebroken partyen tot winst. Eerst versloeg hij zijn landgenoot Panno, vervolgens werd de Westduitser Pachman tot opgave gedwongen. Bo ris Spasski (op een gedeelde vïerde plaat-s» versloeg verder nog de West duitser Uhlmann in een party die nog dateerde van de eerste ronde. Voetbal Saint Etienne heeft gis teravond voor de derde achtereen volgende keer de Franse voetbaltitel veoverd dcor met 4-0 te winnen van Avignon. Met nog een wedstrijd te spelen zijn ze onbereikbaar voor Nice en Sochaux geworden. Boksen Roland Cazeaux heeft zijn Europese bokstiitel in lichtwelter- gewicht gisteravond met succes ver dedigd. Het gevecht van de Fransman met de Spanjaard Marichal in Tene- rife eindigde onbeslist. Voetbal Ferencvaros heeft voor voor de 22e maal de Hongaarse voet baltitel opgeëist. Eerder had de ploeg ook al de Hongaarse beker veoverd. Voetbal Zweden heeft gister avond in het kader van de wedstrij den voor de wereldbeker met 2—0 Noorwegen verslagen. De wedstrijd werd geleid door de Nederlander •Charles Corver. Jaap Temminck, die als de gevaar lijkste concurrent voor de geplaatsten wordt aangemerkt, evenmin. Luykx leek aanvankelijk in staat te zijn voor een surprise zorg te kunnen kragen. Hy kwam in de eerste set met 3—2 voor. Toen had Temminck echter zijn ritme gevonden en begon hy zyn meest gevreesde wapen vol uit te hanteren, de topspin fore hand. Hij dwong Zandvliet tot veel en inspannend loopwerk en dat kon hy niet volhouden. Met 63, 61, kon Temminck zich melden voor de volgende ronde. Jan Theunissen kwam tegen Loos dn groot gevaar, 26, 15, maar wist het stuk toch nog te redden, 75, 62. In de vol gende ronde zal hij Ruud Thijssen van Leeuwenbergh 2 tegenover zich krijgen, die eveneens drie sets nodig had om Ruysenaars het verder spe len te ontzeggen, 3—6, 64, 64. Dat zal een spannende aangelegenheid worden want Thijssen kan sterk aan vallend voor de dag komen en ook José v. Sonsbeek snel op sprint LEIDEN - De jeugdige Leidse sprint ster José van Sonsbeek toonde zich gisteravond tijdens atletiekwedstrij den in Lisse opnieuw bijzonder snel op de 80 meter. De Holland-atlete, die dit zomerseizoen in haar leeftijds groep (meisjes C 13 ën 14 jaar) nog geen enkele maal op de sprint is ge klopt, noteerde een fraaie tijd van 10.1 sec na in de series, niet voluit lopend, tot 10.4 sec te zijn gekomen. Haar clubgenoot Rudie Kerkman boekte twee overtuigende overwin ningen bij de jongens D. By het ko gelstoten bleef hij zyn tegenstanders vele meters voor en kwam voor het eerst voorby de twaalf meter: 12.33 meter. Ook bij het" hoogspringen luk te het uitstekend nyt een geslaagde poging over 1.55 m. strijd tegen Mickey Albers, 7—5, 4—6. 6—1. Het betere loopwerk in de derde set een verdiende belo ning. Helene van Paridon drong in het damesenkelspel C door tot de halve finale door een onbedreigde zege op M van Oostrom, 63, 62. Voor het tennistoernooi van TEAN, dat zal worden gehouden van 21 juni tot en met 27 juni a.s. bestaat nog de mogelijkheid tot inschrijving in alle C bij de heer B, Wielrennen De Italiaan Gecchele Sï heeft gisteren de zesde etappe van de ronde van Oostenrijk gewonnen. Wolfgang Steinmayer behoudt de leiding in het algemeen klassement. Atletiek De kans. dat Alan Pas- coe. Europees kampioen op de 400 meter horden, zal uitkomen op de Olympische Spelen in Montreal, is erg klein. De Engelsman miste de Langeveld, telefoon 01720—73827 te Olympische selectiewedstrijden in zijn Alphen aan den Rijn. land door buikkrampen en tobt nu FRANK BONTE weer met een achillespeesblessure. Vrijdag 18 juni Tweede ronde (Poule B) Aanvang 19.30 uur Met medewerking van: Swift/'t Winkeltje Digros Snack-Boys Glasbergen de Best Entree 1.50

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15