ORANJE: VERDIENDE LOON "ff: "Vreselijk slecht gespeeld" Zouden er nog elj over zijnr weet Nederlands elftal?" was Voetbalschandaal tegen Tsjecheneinde van tijdperk "Dit is toch wel echt ONDERDAG 17 JUNI 1976 ZAGREB - George Knobel zocht niet naar excuses voor het fiasco. "We hebben vreselyk slecht gespeeld, de Tsjechen waren beter, dus verloren we verdiend. Ik zoek dan ook niet naar uitvluchten. Al had die tweede goal van Tsjechoslo wa- kije natuurlek nóóit mogen worden toegekend. Johan Cruijff werd immers op het middenveld ongestraft gegre pen. voordat zij die beslissende aanval inzetten". Johan Cruijff was ook zo reëel om toe te geven dat hij had ge faald. De anders zo kapitale voetballer "Ik had net zo goed niet mee kunnen doen. Ik was waardeloos. Maar geen één was er bij ons goed. En vraag me nou niet hoe dat kwam, want dat weet ik ook niet. We werkten er allemaal keihard voor - dat wel maar het liep gewoon niet. Geen moment". Wim van Hanegem: "Een ploeg die goed kan voetballen - zoals wij - moet ook goed kunnen knokken, wil het in de finale komen. Maar niet iedereen bij ons knokte er werkelijk voor. Sommigen wilden mooi spelen. En daar kocht je nu niets voor. Nee, we hebben moeten vech ten ep dan hadden we in de eindstrijd weer mooi kunnen voetballen". Wim Suurbier: "Ik wist van te voren dat het ontzettend zwaar zou worden. En nu wij onze dag niet hadden en de Tsjechen veel beter voetbalden dan de mees ten van ons hadden gedacht vond ik het dus niet vreemd dat we werden uitgeschakeld". Waarop de Ajacied in dezelfde trant als Van Hanegem rede neerde: "Als je zo'n partij wilt winnen, moet je er wel met z'n elven voor knokken". Johnnie Rep, een van de stunte laars die er bepaald niet voor vocht: "Ik geef het toe, ik was niet fel genoeg. Dat ik werd ge wisseld vond ik dan ook wel te recht. Maar aan de andere kant: er kwamen er nog wel een stel letje in aanmerking om er uit te worden gehaald. Waarom nou uitgerekend ik?" Piet Schrijvers: "Dat eerste doelpunt? Doordat er spelers voor me stonden, zag ik de bal te laat. Ik raakte hem nog wel, maar niet genoeg". Nog eenmaal Johan Cruijff: "We zijn volledig ontluisterd". SP Q?? - Uiteraard werd de het fiasco tegen de aan George Knobel "Heeft uw ontslagaan- iets met deze afgang te Het antwoord van kwam onmiddel lijk: "In géén geval. Trouwen: piemand van de spelers weet e nog iets van. En al zou dat wt het geval zijn geweest, dan nog ou het geen invloed hebben |gehad. Ik heb immers met echte brofs te maken", finderdaad bleken sommige [spelers nog niet op de hoogte ■net het feit dat George Knobel |de KNVB de rug toekeert. Wim Hanegem: "Is dat zo? Nou, ïmer. Want je weet nooit wat yoor knakker er voor hem in plaats komt". Overigens telde de Oranjekolo- Inie wel degelijk voetballers die [precies wisten hoe de vork met [Knobel in de steel zat. Wim Suurbier bijvoorbeeld. De Aja- [cied: "Ik heb het al lang ge hoord. En meerderen wisten het Maar uiteraard heeft het de stemming in het trainingskamp niet beVc nvloed. Ben je gek. |Had je nu heus gedacht dat wij zoiets van streek zouden [raken? Kom nou". Ook Johan Cruijff hoefde je óver de zaak-Knobel niets meer te vertellen. De vedette die gis teravond geen vedette was, wilde er ook even op ingaan. "Er heeft in kranten gestaan dat ik zou hebben gedreigd om niet voor het Nederlands elftal te spelen, indien Knobel wegging. Maar dat is nogal overdreven. De tijd van dreigen is voorbij. Iets anders is dat ik inderdaad volledig achter Knobel sta. Dat Oranje blijf uitkomen, heeft ook wel degelijk iets met de zaak te maken. Kijk, als Knobel vertrekt wil dat niet perse zeggen dat ik dan"ook ga. Klaar de manier waarop Knobel de KNVB uit elkaar gaan, moet me toch wel een beetje zinnen. Het gaat om "de mar A-aarop", als je begrijpt wat ik bedoel. Maar morgen (donder dag) wordt weer over de zaak gesproken. Dan zullen we het ook hebben over de wereld kampioenschappen in Argenti- ié. Of ik daar bij ben of niet". George Knobel weer "Deze nederlaag betekent voor intens triest afscheid a het Nederlands elftal. Hoewel r zijn - om het zo maar eens uit te drukken - nog een paar ope ningen. Er is nog een kansje dat ik blijf Maar dan moet er bij de bond beslist het een en ander veranderen Dat wel". Jacques Hogewoning, de vc zitter van de sectie betaald voetbal; "Na dit toernooi zullen we opening van zaken geven. We vinden het niet nodig om dit nu al te doen. Er is op het ogen blik al ellende genoeg". En daarna: "Ik heb Knobel Cruijffopdeman afgevraagd of zij het nieuws in de openbaar heid hebben gebracht. Maar beiden ontkenden dit ten stel ligste." Johan Cruijff: "Met de hand op mijn hart, ik hèb het niet ge daan. Overigens weet ik wel wi< I het is geweest. Maar niet ie mand uit ons trainingskamp". AGREB - Met negen spelers beéin- igde Oranje gisteravond de strijd, us was na afloop scheidsrechter live Thomas uit Wales een veelbe- troken man in de Nederlandse eedkamer. >han Neeskens, die de eerste rode aart (terecht) kreeg voorgescho old: "Geloof me. ik wilde een ge- tone sliding maken. Maar doordat ie kerel ineens kopte, raakte ik tm vol. Goed, ik had mijn been wel at hoog, maar toch vond ik het be- ist niet terecht dat ik er uit werd (zonden. Trouwens, bij andere vertredingen van anderen deed ij verdomme zijn ogen dicht. Er aren er wel grovere dan die van ij". Al metal moet Johan Neeskens iterdag de troostwedstrijd in Za- reb missen. k>Jc rood dus voor Wim van Hane- em. De Feyenoorder: "Clive Tho- las pakte mij zoals hij Feyenoord e<is tegen Benfica in de Europa hip heeft gepakt. Toen ik geel reeg, moest ik bij hem komen. Jaar dat verrekte ik toch mooi. Er taat ook nergens in de reglementen at je zoiets moet doen". Ai met al loet Wim van Hanegem zaterdag e troostwedstrijd in Zagreb mis- ohan Cruijff praatte weer eens te- eei tegen de arbiter en dat leverde Vm het geel op En al blijft Knobel 'ardnekkig volhouden dat de gele aart die zijn aanvoerder destijds in Amsterdam tegen Polen opliep niet meer geldt, de UEFA denkt er anders over. Johan Cruijff: "Ik heb alleen tegen die scheidsrechter een paar keer ge zegd' "Doe nou eens wal aan dat tijdrekken van de Tsjechen? Mag ik. Als aanvoerder, bedoel ik. Door dat tijdrekken konden die lui ook steeds weer op adem komen en omdat ze na de rust kapot zaten, trachtte ik dat te voorkomen. Maar mister Thomas deed mets aan dat tijdrek ken en trakteerde mij wel op geel". Al met al moet Johan Cruijff zater dag de troostwedstrijd in Zagreb Trouwens, wie weet is hij dan met eens meer in Joegoslavië. Cruijff: "Ik denk er sterk aan om eerder te vertrekken. Ik heb mijn kinderen immers al zo lang niet meer gezien". Wim Rijsbergen en Wim Suurbier zullen zaterdag ook niet van de par tij zijn. De Feyenoorder: "Ik kreeg een geweldige tik tegen mijn enkel. Ik moést er wel uit. Maar ik genees snel, dus misschien ben ik zaterdag weer fit. Maar of ik dan voetbal? Het heeft immers toch geen zin Wim Suurbwr: "Ik kreeg uitgere kend een tik tegen de enkel waar ik de laatste tijd al zo mee tob. Het is i'oLstrekt uitgesloten dat ik zater dag speel". En daarna, lachend: "Zouden we er zaterdag nog wel elf over hefiberC" George Knobel, die de woorden hoorde: "Mij ook. Ik heb geen Ne derlands elftal gezien". Karol Do'oias, de machtig sterke Tsjech: "We hadden in het eerste half uur al met 3-0 voor kunnen staan. Op een gegeven moment dacht ik: "Dit is toch echt wel het Nederlands elftal waar we nu tegen spelen? Ze brachten er immers niets van terecht". Vaclav Jezek weer "Deze wed strijd was voor de spelers niet al leen lichamelijk een loodzware op- geve. maar ook psychisch, opgave ik geloof dat wij mentaal sterker waren". George Knobel' "Dat was zo. De Tsjechen vingen alle klap pen - die Pollak eruit, een bal in eigen doel- prachtig op". Waarop Wim Suurbier de bonds coach een schouderklop gaf en grinnikte: "Ach jah, verliezen moet je ook eens meemaken" UiiMiüaMtiriïfc Piet Schrijvers zweeft vergeefs. De door Ondrus ingekopte bal verdwijnt in het doel. In de Tsjechische kleedkamer een glunderende Vaclav Jezek: "Ik heb louter lof voor mijn jongens. Ze hebben een geweldige inzet ge toond, vormden een krachtig col lectief. Al ben ik wel zenuwachtig geweest, hoor. In het eerste halfuur was ik optimistisch, toen Pollak er uit werd gestuurd - dat was voor ons een geweldige klap - zag ik het helemaal niet meer zitten, maar toen daarna ook Neeskens moest afhaken, ging ik er weer in gelo- Met een fijn glimlachje stelde de charmante Tsjech daarna dat zijn ploeg verdedigend Nederlands had gespeeld (lange passes, geen risi co's), en aanvallend Tsjechisch, dus met korte tikjes voetballend. Hij: "Dat vond ik op dit ontzettend zware veld de beste manier". JEn daarna- "Nederland is me over igens wel tegengevallen". Geen finaleplaats maar een afgang. Het Nederlands elftal, zoals dat dagenlang kibbelde en door tweespalt en door hebzucht werd verteerd, kreeg gisteravond zijn verdiende loon en niemand die de Tsjechen hun victorie misgunde. Zelden is een voetbalwedstrijd zo geladen geweest met dramatiek, agressie en teleurstelling. Dramatiek in de vorm van drie weggestuurde spelers (Pollak aan Tsjechische zijde en Neeskens en Van Hanegem) alsmede een in eigen doel geschopte bal van Ondrus. Agressie in de voiVn van provocerende Oranje-klanten, die door de tegenstander met meer dan gelijke munt werden terugbetaald. Een tele urstelling om een verloren finaleplaats, die het einde van het Nederlandse topvoetbal-tijdperk lijkt te hebben inge luid. Zelden hebben Nederlandse voetballers zich slechtere verliezers getoond. En zelden werd een favoriet dieper ver nederd. Honderdtwintig barre, onder er barmelijke weersomstandigheden wegtikkende minuten, hebben Tsjechoslowakije de sensatie ge bracht de wondervoetbalnatie Hol land te ontluisteren. Te zeker zijn Cruijff c.s. van de triomf geweest. Te hovaardig heeft de vice- wereldkampioen de huid verdeeld alvorens de beer was geschoten. En te weinig heeft men zich met de tegenstander zelf beziggehouden. Toen de strak leidende Brit Clive Thomas gisteravond na negentig minuten en twee keer een kwartier verlengen inrukken gaf, had Tsje choslowakije zich terecht als fina list aangemeld. En niemand die de 3-1 uitslag géén gerechtigheid wilde moemen. Tenslotte kon Oranje bij de negentigste minuut slechts op een mazzeldoelpunt bo gen en tenslotte scoorden de Tsje chen in overtime nog twee echte doelpunten. Een striemand fluit concert begeleidde Johan Cruijff, die zich als anti-ster gedroeg bij zijn afgang. Het bevestigde het ver moeden dat al datgene dat Neder land in West-Duitsland opbouwde in twee uur werd teniet gedaan. Het met bakken neersuizende hemel water vormde de passende entou rage. Die weersomstandigheden waren in het nadeel van Oranje. Het spel, waarmee Nederland de we reld in 1974 tijdens de WK verbaas de, is er op gebaseerd de bal in de ploeg rond te laten gaan. Het wordt echter aanzienlijk bemoeilijkt, zodra de grasmat "minder snel wordt". Iets anders is het dat er sinds 1974 door het buitenland heel wat studies van Oranje's zoge naamde totaalvoetbal zijn gemaakt. Via filmmateriaal is die kennis tot in heel Europa uitgedragen met alle gevolgen van dien. Een ploeg als de Tsjechische gaf bijvoorbeeld giste ren in het drijfnatte Dinamo- op het middenveld draafden Jan sen, Neeskens en Willie van der Kerkhof achter hun tegenstanders aan in plaats van andersom of vlo gen de verwensingen over en weer. Dat werd nog erger toen de boom lange Tsjechische libero Undrus de bal uit een vrije trap van Panenko achter Schrijvers kopte (1-0). Het nam nog meer toe toen Schrijvers ternauwernood een volgende tref fer voorkwam (uitbraak Masny) en Van Kraaij het schot van Moder op centimeters voor de doellijn tegen hield. Zonder dat er een Neder landse mogelijkheid tegenover kon worden gesteld, kwam Neeskens met geluk als winnaar uit een situa tie van drie tegen twee en liet de afgang zich meer en meer aanzien. Rijsbergens blessure bracht Van Hanegem alsnog in het veld. Kno bel verbaasde door zijn meest dy namische middenvelder Neeskens als voorstopper terug te roepen. Niet dat Van Hanegem een slechte wedstrijd speelde. Willem offerde zich op, sloofde op het voor hem in het bijzonder zware veld wat hij maar kon. Maar ook hij kon niet voorkomen dat de Tsjechen de zaak onder controle hielden. In het tweede bedrijf was dat niet meer het geval. Oranje provoceerde in die penode openlijk en de Tsjechen verloren zich in te harde acties. Pol lak werd het eerste slachtoffer van Clive Thomas. Eerst nam hij de voorgeschreven afstand niet in acht bij een van Cruijffs vrije trappen en het tweede geel betekende automa tisch rood nadat hij Neeskens plat legde. Knobel had inmiddels Rep voor Geels gewisseld, welke spits acht minuten na de mutatie voor het eerst aan de bal kwam en me teen het geluk smaakte dat Ondrus zijn voorzet achter Viktor schoof: 1-1. Daarna ontrolde zich de meest dramatische episode. Neeskens ging zich meedogenloos te buiten aan de schenen van Nehoda. Het rood van Thomas was er vrijwel onmiddellijk. In de als maar harder wordende slijtageslag pakten Jan sen en Rensenbrink het lekkers Van Hanegem niet uit en was een verlenging onvermijdelijk. In die overuren zeurde Van Hanegem tegen Thomas, die opnieuw rood greep toen deze weigerde bij hem te komen. Knobels negental verloor de slag definitief toen Thomas Pa- nenko's aanslag op de benen van Cruijff tolereerde. Prompt namen de Tsjechen de aanval over. Vesely lag al op snelheid, juichend sloeg Nehoda de bal met het hoofd achter Schrijvers: 2-1. Dezelfde Vesely verzorgde nog een derde treffer. Maar die was al niet belangrijk Resumerend: Cruijff c.s. hebben een harde les gehad. Dagenlang is er gedreind over interne problemen zonder zich met de wedstrijd tegen de Tsjechen bezig te houden. De straf bleef niet uit. Het kostte Oranje de finaleplaats en de spelers het vermogen waar ze al zo vast op hadden gerekend. Geen sterveling die er rouwig orn kon doen. Dit was een schandaal voor de hele wereld. Het einde van een voetbaltijdperk. Voor sommigen de hoogste tijd om zich diep te gaan schamen. stadion niet alleen bij vlagen knap imitaties ten beste van het Neder lands voetbal, men had tevens ook heel wat middelen ter beschikking om het een en ander te beteugelen. Daar komt verdér bij dat Vaclav Je zek driejaar in Den Haag stage liep. Niettemin moet in de eerste plaats het zware veld verantwoordelijk worden gesteld voor de minder goede prestaties van Oranje. De "trage bal" was er de oorzaak dat het Nederlandse balverlies ontstel lend groot was. Het overkwam Van Kraaij (Schrijvers alert), het over kwam Rep (Schrijvers voor de voe ten van Masny) en het overkwam Jansen (ingreep Suurbier). Het overkwam vrijwel elke Neder landse voetballer en het was er 'tegen de kort dekkende Tsjechen met hun grote loopvermogen de oorzaak van dat er een ronduit slechte show werd opgevoerd. De Tsjechen dwongen Nederland tot breedtespel. De haast en de on nauwkeurigheid die daaruit ont stonden. drukten Oranje allengs dieper weg in het drijfzand. Alzo haalde Tsjechoslowakije in een tijdsbestek van nog geen kwartier alle franje uit het Nederlandse spel. Cruijffs solo's mislukten, Rensen- brink kwam niet los van Pisanik en Ondrus heeft de bal in eigen doel De fa- Cruijff doelman Viktor gaat te- neergeslagen naar de grond.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13