Verschil tussen kabinetsvoorstel en FNV-eis f 40 Politie treedt nauwelijks op tegen 'stickie-roken' Moeder van Frans H. weer voor rechtbank "Te weinig liberalen in Raad van State" Aannemers gedupeerd door produktiefout Winst van VVD stokt De dokter feliciteert. Beschuit met muisjes- Wat doet Pa? Tweejarig kind vermoord omdat zij in haar broekje plaste WOENSDAG 16 JUNI 1976 MAASTRICHT (ANP) - De rechtbank in Maastricht heeft gistermorgen de geschorste zaak tegen de 68-jarige me vrouw M. M.-H. uit Kerkrade hervat. Zij wordt verdacht van PQging tot moord op haar echt genoot door hem tot minstens zes maal toe rattenkruid op be schuiten te hebben toegediend. De man werd zo ziek dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Na zijn ontslag hieruit heeft zijn vrouw hem opnieuw enkele malen het gif toegediend, zodat hij weer in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Hij is er blijvend invalide door geworden. De zaak is in februari al door de rechtbank behandeld. De offi cier mr. Booster vroeg toen om een nieuw psychiatrisch onder zoek. Met de behandeling van dit rapport, uitgebracht door de zenuwarts dr. J. Schnitzler van de psychiatrisch observatie kli niek in Utrecht, heeft de recht bank onder voorzitterschap van mr. G. Hermesdorf gistermor gen een begin gemaakt. In dit rapport noemt de zenuwarts de verdachte zwak begaafd, op het debiele af, die zich op een wat domme manier van den domme houdt. Zij maakt niet steeds een geloofwaardige indruk. Tijdens de voortgezette behan deling van de zaak tegen me vrouw M.H heeft de zenuwarts drs. J. Schnitzler geconclu deerd dat de verdachte op het moment van haar daden sterk verminderd toerekeningsvat baar moet worden geacht. Zijn advies aan de rechtbank luidde dan ook haar geen langdurige gevangenisstraf op te leggen, omdat hier weinig positiefs van te verwachten is. Daarnaast ad viseerde de zenuwarts echter onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering. Terug naar haar man, al wenst deze dit, vond hij niet verant woord, omdat hij gevaar voor herhaling niet uitgesloten acht te. Volgens hem verdringt het slachtoffer een sterk gevoel van agressie ten opzichte van de vrouw, die hem dit heeft aange daan. DEN HAAG (SP) - De VVD is boos op het kabinet-Den Uyl. Tot woede van VVD- fractieleider Hans Wiegel zyn er de laatste paar jaar geen WD'ers benoemd tot lid van de Raad van State. In een brief aan minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) heeft de VVD op hoge poten om opheldering over deze "discriminatie" gevraagd. Tegen de verwachting in heeft de WD kort geleden geen "aandeel" gekregen in de uit breiding van de Raad van State, het belangrijkste adviesorgaan van de regering. De nieuwe staatsraden zijn: Boukema (ARP). Kaptein (PvdA) en Van Schaik (KVP). "Sinds het kabinet-Den Uyl de scepter zwaait in ons land zijn er acht nieuwe leden van de Raad van State benoemd in vacatu res. Daarbij waren geen leden van de WD. Voorts zijn drie le den van de Raad van State in buitengewone dienst benoemd. Ook daarbij geen VVD'c staat in het laatste r het WD-blad "Vrijheid en Democratie". "Per 1 juni is de Raad van State met vier leden uitgebreid, waarbij opnieuw geen leden van de VVD zijn. Een van de vier - de PvdA'er Franssen - heeft voor zijn be noeming bedankt. Theoretisch is er dus nog een kansje datdie plaats aan de VVD wordt toe gewezen". De WD-kandidaat voor de Raad van State is het kamerlid mr. Aart Geurtsen. Geurtsen, de VVD-deskundige voor justitie en middenstandszaken. Hij acht de kans dat hij onder dit kabinet nog in de Raad van State komt "niet zo vreselijk waarschijnlijk". Er wordt voor de laatste vacature kennelijk een PvdA-man gezocht, zegt hij. Als minister De Gaay Fortman de boot afhoudt, zal Wiegel hem in de Tweede Kamer over het benoemingsbeleid van de Raad van State aan de tand voelen. DEN H AAG (SP) - Aannemers, architecten en honderden huis eigenaren, verspreid over ge heel Nederland, zijn gedupeerd door een produktiefout in ge prefabriceerde betonplaten, ge leverd door Monoliet BV in Breda. Bij de gehele produktie van een half jaar (laatste kwar taal 1975 en het eerste kwartaal van dit jaar, in totaal geschat op goed voor 3000 woningen op driehonderdduizend vierkante meter) is een teveel aan har dingsvloeistof gebruikt, waar door de stalen betonwapening wordt aangetast. Deze aange taste platen zijn gebruikt pp ze ker 30 projecten bij de bouw van woningen in Den Helder, Alkmaafr, Arnhem, Oss, Mid delburg, Kruiningen, 't Gooi, Loosdrecht en ook in België. Ook zouden dergelijke platen gebruikt zijn bij de bouw van twee nieuwe telefooncentrales. In Den Helder is bij de bouw van honderd bejaardenflats, waar 5000 vierkante meter aan Monoliet-platen is gebruikt, een materiële schade geconstateerd van anderhalf miljoen gulden; de totale bouwschade wordt ge raamd op 4,5 miljoen gulden. De bouw is daar stilgelegd. De materiaalschade wordt door een CAR-polis (Construction All Risk) gedekt, maar wie de rest van de schade moet beta len, is nog onderwerp van dis- Bij de gebruikte betonplaten ontstaan na verloop van tijd wa terbellen en roestvormxng doordat de wapening gaat uit zetten en roesten. Na enkele ja-' ren kan het beton instorten. Oorzaak hiervan is dat Monoliet teveel calcium-chloride heeft gebruikt om de pre-fab platen snel te doen harden. Door deze stof toe te voegen kon Monoliet snel leveren en verwierf zich een vooraanstaande plaats op de markt van pre-fab wonin gonderdelen. Begin deze maand is er al op het ministerie van volkshuisvesting een bij eenkomst geweest waar verte genwoordigers van gedupeerde aannemers, architecten en ver zekeringsmaatschappijen een gesprek hebben gevoerd met ambtenaren en de directie van Monoliet BV. HILVERSUM (SP) - De verwachte verkiezingswinst voor de VVD is in een half jaar niet groter geworden. De partijen van het Christen- Democratisch Appel (KVP, ARP en CHU) zitten in de lift De groot ste regeringspartij, de PvdA. is in vergelijking met een halfjaar gele den aan de verliezende hand Deze aanduidingen van de kiezers gunsten zijn af te leiden uit een re presentatieve steekproef onder tweeduizend Nederlanders die het instituut voor sociaal wetenschappelijk en economisch onderzoek in opdracht van NCRV's Hier en Nu heeft gehouden. In vergelijking metde verkiezingen van 1972 zouden PvdA en VVD respectievelijk 5 en 8 zetels winnen, het CDA 2. D 66 en DS'70 zakken alle twee van 6 naar 2 zetels. Verkiezingen '72 Onderzoek okt. '75 mei '76 PvdA 43 52 48 VVD 22 30 30 CDA 11 16 KVP 27 17 20 ARP 14 8 8 CHU 7 9 6 PPR 7 6 7 D'66 6 2 2 CPN 7 3 3 DS'70 6 2 2 PSP 2 2 2 SGP 3 3 2 GPV 3 2 2 RKPN 1 1 1 Boerenpartij 3*2 1 DEN HAAG (SP) - De meeste werknemers krijgen veertig gulden minder in hun loonzakje per 1 juli als de regering niet de eis inwilligt van de Federatie Nederlandse Vakbe weging. Deze eis houdt in een vergoeding van 102 gulden bruto per maand voor de gestegen prijzen. Dit hebben kersverse becijferingen uitgewezen van het Centraal Planbureau en topambtenaren van het ministerie van Sociale Zaken Minister Boersma liet gisteren door schemeren, dat de regering nog iets aan de vakbeweging tegemoet wil komen in het verdere overleg deze week. Haagse vrouw door haar minnaar gedood DEN HAAG (ANP) - Gisteravond rond acht uur is de 41 -jarige Haagse weduwe T. Feskes door haar min naar, de 40-jarige J. F. S. in haar woning met tien messteken om het leven gebracht. Al eerder was het tussen de man en de vrouw - die al drie jaar samenwoonden - tot een handgemeen gekomen. De man, bakker van beroep, is om vier uur vannacht aangehouden bij de Ley- weg in Den Haag Een buurman was getuige van het drama en waarschuwde direct de politie. Hulp kon toen echter niet meer baten, de vrouw overleed ter plaatse. Tijdens het drama lagen de geadopteerde kinderen van de vrouw - een zesjarig meisje en een negeryarjg jongetje - te slapen. Bu ren hebben zich over de kinderen ontfermd. De bakker, die met de auto van zijn minnares ontvluchtte, is al eerder met de politie in aanraking ge weest. Deze tegemoetkoming kan bestaan in een nog wat grotere afkalving van de ziekenfondspremie dan de halve procent die in eerste instantie is voorgesteld, bijvoorbeeld nog een kwart procent extra. Op die manier kan de modale werknemer er netto dertig gulden per maand op vooruit gaan. Dan blijft er nog een verschil met dertig gulden in verge lijking met de FNV-eis. De Tweede Kamer is gisteren ak koord gegaan met een wijziging van de wet op de loonvorming. Hierdoor wordt het mogelijk dat de regering voor de tweede helft van dit jaar een loonsverhoging dwin gend oplegt. Grote moeite De progressieve regeringsfracties van PvdA en PPR hadden grote moeite met dit voorstel van de rege ring. De meerderheid van de PvdA-fractie stemde er alleen mee in. omdat minister Boersma uit drukkelijk heeft toegezegd dat het parlement eerst wordt gehoord voordat een loonmaatregel van kracht wordt. Zeven leden van de PvdA-fractie wilden niet meewerken aan deze inperking van de onderhande- lingsvrijheid van de vakbeweging. Het waren Poppe, Voortman, Al- bers, Hartmeijcr, Spinks, Drenth en Konings. Van de PPR-fractie stemden mevrouw Van der Heem-Wagenmakers, Jansen en Coppes tegen. Onaanvaardbaar Namens de kleinst mogelijke meerderheid van de PPR-fractie zei Bas de Gaay Fortman dat een der gelijk voorstel in een tijd van hoog conjunctuur en arbeidsschaarste bij het ontbreken van andere in strumenten voor een inkomensbe leid "voor ons zonder meer onaan vaardbaar zou zijn". Alle tegenstemmers uit het rege ringskamp lieten weten overigens niet het vertrouwen in het beleid van het kabinet-Den Uyl op te zeg gen. De grootste oppositiepartij, de WD, steunde de regering. "Niet omdat wij vertrouwen hebben in het kabinet", zei mr. J. G. Rietkerk, "maar omdat de WD het belang van de bestrijding van werkloos heid en inflatie voorop stelt". Tegen het voorstel stemden ook de fracties van DS'70. CPN en PSP. dan over de periode van juli tot de cember 1976 geen 500 bruto (of wel 280 netto), maar 250 bruto (of 140 netto). Mevr. Barendregt is van mening dat de minimumloont rekker per 1 januari 1977 volledig voor de opgelopen schade over de tweede helft van 1976 schadeloos gesteld moet worden, een mening die zij in een wijzigingsvoorstel heeft neergelegd. Mevr. Barendregt had het gevoel dat, ondanks de technische moei lijkheden, nog wel een oplossing gevonden kan worden. Zij vroeg schorsing van het debat om overleg te plegen in de vaste kamercom missie voor sociale zaken. De Ka mer ging hiermee akkoord, zij het dat de beslissing over het wetsont werp uiterlijk vandaag zal moeten vallen wil de Eerste Kamer het ontwerp nog tijdig kunnen behan delen. Achterstand bij vonnissen in beter vaarwater DEN HAAG (ANP) - De tweede- kamercom missie voor justitie heeft gistermiddag "met genoegen" uit de mond van staatssecretaris Zee- valking van Justitie vernomen, "dat de situatie wat betreft het ten uitvoer leggen van lopende vonnis sen in een beter vaarwater komt". Dat heeft het kamerlid Tilanus (CHU), fungerend voorzitter van de e, meegedeeld nadat de t Minister Boersma van Sociale Zaken luistert aandachtig tiaareén de sprekers tijdens de behandeling van de wet op de loonvorming i Tweede Kamer. DEN HAAG (SP) - De politie treedt nauwelijks meer op tegen jongelui met kleine hoeveelheden hasj en marihuana op zak. Minister Van Agt (Justitie) heeft dat gisteren in de Eerste Kamer openlyk toegegeven. Voor dit soe pele politie-optreden zyn volgens de minister twee redenen: de overbelaste politie kan het al lemaal niet meer aan. Daarom wor den in de eerste plaats de hande laars en de gebruikers van zware verdovende middelen (zoals LSD, heroine en opium) krachtig aange pakt. jongere drug-gebruikers - een stuk of tienduizend - moeten zo veel mogelijk ontzien worden. "Het is geen goede zaak als tegen hen een jacht zou worden ontketend", zei Van Agt. Toch zal de politie niet alles over z'n kant laten gaan. Zo veel mogelijk zullen kleine hoeveelheden hasj in beslag worden genomen, zei minis ter Van Agt. Volgens de nieuwe drugwet waar mee de Eerste Kamer zich gisteren bezig hield, wordt de straf voor het gebruik van hasj en marihuana J lx*; Misverstand Ten aanzien van de herziening van het wettelijk minimumloon bleef het misverstand tussen de minister en de socialiste Barendregt voor alsnog onopgelost. De minister stelt dat het minimumloon dit jaar nominaal met 13 procent zou stij gen als de regering niet de be voegdheid krygt enige matiging, zoals in de wetswijziging voorge steld, op te leggen. Deze matiging beloopt bruto ongeveer 250. De minimumloontrekker ontvangt drastisch verminderd. De maxi male straf voor het roken van een "stickie" (bezit tot dertig gram) wordt een boete van vijfhonderd gulden of een maand celstraf. Andere nieuwe maatregelen zijn de straf voor het in bezit hebben van meer dan dertig gram hasj wordt verlaagd van vier naar twee jaar. op internationale handel in soft drugs blijft een straf van ten hoog ste vier jaar staan. voor het bezit van hard drugs voor eigen gebruik wordt een ge vangenisstraf van één jaar inge voerd. op internationale handel in hard drugs komt een celstraf van twaalf jaar en op .nationale handel een straf van acht jaar. De opsporingsacties tegen verdo vende middelen geven "opvallen- ADVERTENTIE Ir LE1DSCHENDAM- Een vrachtwagen metoplegger begon gistermiddag op het verkeersplein Leidschendam plotseling te slippen, kantelde en kwam in de vangrail terecht. De chauffeur kwam met de schrik vrij. (Papakl PARADE, zachtere vieux) Staatssecretaris Zeevalking deelde" mee, dat de achterstand bij de te nuitvoerlegging nog wel toeneemt, en wel met 120 gevallen per maand, maar dat is minder snel dan vorig jaar het geval was. In de komende herst zal er geen sprake meer zijn van toeneming, omdat dan de ca paciteitsuitbreiding van de stafin richtingen gerealiseerd is. "Vanaf dat moment kan de achterstand in anderhalf jaar zijn weggewerkt", aldus de bewindsman. De reele achterstand is momenteel ongeveer 3.000 gevallen. Door deze achterstand kan het zes tot zeven maanden duren voor iemand, die een korte gevangenisstraf heeft ge kregen, deze moet uitzitten. De strafinrichtingen hebben mo menteel een bezettingsgraad van 82 procent. Het komt namelijk voor dat mensen die opgeroepen zijn om overeen maand de opgelegde straf te ondergaan, uitstel krijgen. Er kan dan geen ander in hun plaats opgeroepen worden. De staatsse cretaris deelde de commissie voor justitie mee, dat de bezettingsgraad tot 90 procent wordt opgevoerd. Degenen, die zich niet op de afge sproken tijd melden, worden snel ler dan voorheen gearresteerd. "Zij worden harder aangepakt dan de mensen, die zich vrijwillig melden voor het ondergaan van de straf aldus de staatssecretaris. de" resultaten te zien, zo deelde minister Van Agt mee. was er tot dusver sprake van een aanzienlijke stijging van de hoeveelheid in be slag genomen heroïne (van 0,05 kilo in 1971 tot 59 kilo in 1975), thans is die hoeveelheid niet minder groot. Tot op heden is dit jaar al 41 kilo heroïne in beslag genomen. Het rijden onder invloed van ver dovende middelen is moeilijk strafbaar Anders dan bij sterke drank is vol gens de minister de wetenschap nog niet zo ver gevorderd dat zon neklaar kan worden aangetoond welke hoeveelheden van welke verdovende middelen de rijvaar digheid beïnvloed. Een andere moeilijkheid is dat nog geen "drugs-blaaspijpje" bestaat dat aangeeft hoe groot de dosis in het lichaam is. DEN HAAG (SP) - Omdat zij in haar broek plaste werd de tweejarige Rotterdamse peuter Angelique doodges lagen door de vriend van haar moeder. Tijdens het onderzoek stuitte de politie op geruchten dat de dader wel vaker de kinderen had mishandeld. In hoger be roep voor het Haagse ge rechtshof wordt dit tegen gesproken. Bert (32) was wel een driftkop die vaak sloeg, maar alleen "normaal", als de kinderen stout waren. Dat ge tuigt ook de vriendin: Bert sloeg wel hard, maar van echte mishan deling was nog nooit sprake ge weest. Tot die fatale zaterdag 25 ok tober vorig jaar. Plassen Aan de ontbijttafel weigerde Ange lique te eten. Dat was niet naar Berts zin. Hij zette de peuter boven op de tafel, waar zij het prompt in haar broek deed. "Toen kreeg ik de neiging haar helemaal in elkaar te slaan", bekende Bert later aan de Rotterdamse politie. Zijn vriendin Greet voelde dit blijkbaar aan, want zij nam An,gelique gauw weg en stopte haar in haar bedje. Maar tien minuten later, toen Greet in de keuken was, nam Bert het kind weer op. Hij vond dat Angeli que moest eten. tilde haar uit bed en wilde haar meenemen. En wéér plaste Angelique in haar broek Bert voelde zyn hand en zijn panta lon helemaal nat worden. "Ik werd woedend en gooide haar van me af. Hoe ze neerkwam weet ik niet. maar het kan best dat zij met haar achterhoofd en haar rug op de grond kwam". Gruwelijk De rest van de geschiedenis is zo gruwelijk dat volgens de procureur-generaal bij het ge rechtshof gewone woorden tekort schieten. Geknield naast het kind had Bert met zijn gebalde rechter vuist uit alle macht op het weerloze wurm ingeslagen. Hij had haar op nieuw opgetild en weer laten vallen en stampte met een van zijn voeten op haar lijfje tot zij voor dood bieef liggen. Tenslotte had hij haar zo'n klap gegeven dat haar hoofdje voorover knakte. "Ik zag niet Angelique voor me op de grond liggen, maar Leen F., de ex-man van m'n vriendin. Ik dacht telkens: hier klerelijer, hier heb je er nóg een!", zei Bert tijdens zijn verhoor. Volgens de psychiaters van de Utrechtse POK kan zijn daad slechts in zeer sterk verminderde mate aan verdachte worden toege rekend. Na een eis van drie jaar en TBR veroordeelde de Rotterdamse rechtbank hem niettemin tot acht jaar met aftrek. De rechtbank vond de conclusie van de psychiaters niet steekhoudend. Krankzinnig Tijdens de behandeling van deze zaak in hoger beroep hoort het Haagse gerechtshof de deskundige onder wier verantwoording het psychiatrische rapport is opge maakt zenuwarts mevrouw E. van Goudoever-Dufour, die in een uit voerig en goed gemotiveerd betoog haar conclusie toelicht Terwijl de verdachte zo lang uit de zaal is. vertelt de psychiater dat de man zodanig ernstig is gestoord dat hij op de rand van krankzinnigheid verkeert. Zij acht het zelfs niet uit gesloten dat hij zijn gruweldaad heeft gepleegd in een toestand van totale krankzinnigheid, in welk ge val het feit hem helemaal niet zou kunnen worden toegerekend. Uitgegleden Procureur-generaal mr. P. Bos geeft eerst de Rotterdamse rechters een veeg uit de pan door te consta teren dat zij in hun vonnis danig zijn uitgegleden. De rechtbank heeft zich afgezet tegen de conclu sie van de psychiaters op gronden die erg "leekachtig" aandoen, aldus mr. Bos, die van oordeel is dat in de huidige tijd van rechters toch wel enig inzicht in de psychiatrie mag worden verwacht Mer. Bos meent dat deze "uitglij ding" niet gebeurd zou zijn indien de rechtbank de goede gewoonte had gevolgd om de psychiater per soonlijk het rapport te laten toe lichten. Genoegdoening Overigens vindt de procureur- generaal dat naast TBR voor deze verdachte een duidelijke straf toch is vereist, om genoegdoening te schenken aan allen die van deze gruweldaad hebben kennisgeno men. Zijn eis luidt: vijfjaar met af trek en ter beschikkingstelling. Advocaat mr. J. van der Hoeven acht niet bewezen dat de zwaar ge stoorde verdachte de opzet tot do den heeft gehad. Hoe dan ook heeft hij in zijn krankzinnigheid niet be seft dat hij een weerloos klein kind sloeg: in zyn gedachten sloeg hij de vader van het kind, de man aan wie hij zijn vriendin vreesde te verlie zen. Pleiter vraagt voor zijn client een korte straf en TBR, conform het psychiatrisch advies. Vonnis 25 ju- Sybe Stamm

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7