Regering aarzelt met besluit over toekomst Oosterschelde Trouwe klanten geven roken op Buitenom Binnendoor ^BESEBkinZOllli Toch kans op dijkverhoging? Ambtenaren boos over bezuinigingsplannen Minder jongeren Lubbers ivil beperkte groei van Maasvlakte ZATERDAG 12 JUNI 1976 PAGINA 7 Groei uit sigaret; sigaar wint veld DEN HAAG Voor de siga- rettenfabrikanten en -winkeliers is in Nederland de gToei uit de markt. In de periode van maart 1975 t/m februari 1976 is de hoeveelheid sigaretten die werd gebanderolleerd gelijk gebleven aan die in de voorafgaande pe riode van twaalf maanden. Volgens het vakblad „De Ta baksdetailhandel", uitgave van het Bureau voor de Tabaks detailhandel, is een belangrijke oorzaak, dat men het roken is gaan staken of minder is gaan roken. In de sigarenzaken con stateert iedereen, dat voorheen trouwe klanten het roken heb ben opgegeven. Een belang rijke rol speelt ook de daling van de Duitse sigarettenaan- kopen in de Nederlandse grens plaatsen. Bij de kerftabak is de ont wikkeling ongeveer gelijk aan die bij de sigaretten, maar het sigarenverbruik is in 1975 met vier miljoen stuks toegenomen. Het is volgens het vakblad ech ter nog te vroeg om te zeggen. dat de „sigaar in de lift zit". Onder meer door de prijsver hogingen van sigaretten, shag enz. is de geldomzet van de sigarendetailhandel in het af gelopen jaar nog met 12,4 gestegen van 2,6 miljard naar 2,81 miljard gulden. Er werden in de periode van maart 1975 t/m februari 1976 ruim 23,4 miljard sigaretten in ons land gebanderolleerd tot een waarde van ruim 1,9 miljard gulden. Voorts werd ruim 14,3 miljoen kg kerftabak gebande rolleerd tot een waarde van ruim een half miljard gulden. Het aantal gebanderolleerde si garen bedroeg in totaal 1,2 mil jard stuks. DEN HAAG SP) Een half-open dam in de Oosterschelde gaat zóveel geld kosten dat het kabinet-Den Uyl ook gisteren niet de knoop heeft kunnen doorhakken. Een beslissing of, en zo ja hoe de Oosterschelde moet worden afgesloten is tot hal verwege volgende week uitgesteld. Minister-president drs. J. M. den Uyl deelde gisteravond na afloop van het kabinetsbe raad, dat twee uur lang aan de Oosterschelde was gewijd, mee dat Rijkswaterstaat opnieuw de mogelijkheid van openhouden met verhoging van de bestaande zeedijken heeft doorgelicht. Maar hij weigerde meer te zeggen te geven of er vóór 1985 en ten kos- dan dat hij met de constatering dat te van maximaal 2,7 miljard gulden een waterdoorlatende dam belang- in de monding van de Oosterschel- rijk duurder is dan een dichte dam de een half-open dam kan worden én belangrijk duurder dan volledig gebouwd die een deel van de eb- en openhouden nog niet de suggestie vloedbeweging kan doorlaten en had willen wekken dat de besluit- daarmee zowel de veiligheid van de vorming de kant van een open Oos- Zeeuwen tegen stormvloeden gar an- terschelde uitgaat. deert als het unieke milieu van de "De financiële consequenties zijn Oosterschelde behoudt, niet nieuw", benadrukte Den Uyl, Oorspronkelijk gingen de gedach- "maar mag het kabinet er eventjes' ten uit naar een afsluiting door de tijd voor nemen?" middel van open caissons op de be- De regering is bezig een belofte staande ondergrond, die by extreem aan de Tweede Kamer, gedaan in hoog water gesloten zouden kunnen worden, maar toen begin dit jaar- bleek dat deze oplossing te duur werd schakelde Rykswaterstaat over op een studie naar een dam van py- lers die met putten op de diepe, vastere ondergrond verankerd zou den worden. Ook deze oplossing blykt enkele miljoenen guldens duurder dan de in november 1974 afgesproken marge. Premier Den Uyl zei dat het de bedoeling is dat de Tweede Kamer de Oosterschelde-beslissing van het kabinet nog voor het zomerreces, over twee weken, kan bespreken. Vertrouwen "ernstig geschokt De aanhoudende droogte bracht deze Zeeuwse boer in Kloe- tinge ertoe, zeer vroeg ruiters van gemaaid klavergras te plaat sen. Normaal gebeuren deze werk zaamheden om hooi te winnen meestal in juli. DEN HAAG „Verbaasd en ver ontwaardigd" zijn de ambtenaren over de plannen van het kabinet- Den Uyl om het mes te zetten in de pensioenen en de ziektekostenrege ling van het overheidspersoneel. „Schandeiyk", vindt Jaap van Dijck, voorzitter van de ABVA. „Er zyn grenzen aan wat redeiyk is. Die grenzen worden overschreden als de rechtspositie van de ambtenaren eenzijdig door een werkgever (in dit geval de overheid) wordt aangetast." „Het kabinet legt ideeën op tafel die zowel de aantasting van de rechts positie van overheidspersoneel als van verkregen rechten en aanspra ken inhouden", zo toornt de ABVA- voorzitter. „Het heeft er duidelijk geen moeite mee ambtenaren als extra bezuinigingsobject te zien De vijf centrales van overheids personeel hebben in éen gezamen lijke verklaring heftig geprotesteerd tegen de kabinetsplannen. „Het ver trouwen in de overheid als werkge ver is ernstig geschokt", vinden zij. Vooral over de opmerking van de regering dat de verschillen tussen ambtenaren en niet-ambtenaren m de huidige situatie „historisch wel verklaarbaar, maar niet langer rede- lUk zyn", zyn de centrales erg boos. zy vinden dit „uiterst grievend" en een miskenning van het georgani seerde overleg tussen ambtenaren en regering. Hele toer Vice-voorzitter Leo Brouwer van de federatie bouw- en houtbonden van NVV en NKV heeft gewaarschuwd tegen „een al te lichtvaardig ge scherm met het heengaan van het kabinet-Den Uyl". By de opening van een districtskantoor van de fe deratie in Eindhoven zei hy dat h< t een hele toer zal zyn om „by nieuwe verkiezingen zoveel te winnen dat dit beleid kan worden verbeterd". Een links minderheidskabinet achtte R. J. de Wit commissaris in N.-Holland DEN HAAG Drs. R. J. de Wit, burgemeester van Alkmaar, is met ingang van 16 augustus benoemd tot Commissaris der Koningin in Noord- Holland. Hy is 49 jaar. Van 1965 tot 1970 was de heer De Wit wethouder van publieke werken van Amsterdam. Sedert 1958 was hij voor de PvdA lid van Provinciale Staten van Noord-Holland. In 1970 werd hy benoemd tot burgemeester van Alkmaar. Brouwer moeiiyk te verwezeniyken: „De vUandigheid tegenover de pro gressieve partyen is te groot gewor den, vooral by de politiek invloed- ryke ondernemersbonden." CHU gehekeld De anti-revolutionaire minister Boersma (sociale zaken) hekelt do opstelling van de CHU. „Het feit dat de CHU verleden week een motie van do VVD steunde waarin het to tale beleid van het kabinet-Den Uyl werd afgekeurd, vind ik van zo bè- denkeiyke aard dat ik my niet kan voorstellen hoe iemand van de ARP of do KVP sindsdien nog namens de drie confessionele fracties kan spreken", zei hy gisteravond voor de radio. Minister Boersma heeft „nog steeds twyfels" over het CDA, het verbond van KVP, ARP en CHU. „Ik bon van nature geen wegloper, maar wat nu gebeurt volg ik wel zeer kritisch." Op de vraag wat het kabinet doet als de Tweede Kamer de kabinets plannen voor bezuiningen. onderne mingsraden, sturing van bedryfsin- vesteringen en grondpolitiek niet in hun geheel zou aanvaarden, zei hy: „Als de Kamer de voorstellen gaat uitkleden, heeft het kabinet geen basis meer om door te gaan. Ik zou er dan in elk geval weinig zin meer in hebben." in vormingswerk UTRECHT Hoewel het totale aantal deelnemers aan het vormings werk voor jonge volwassenen zich op ongeveer tienduizend handhaaft, vertoont het aantal 17- en 18-jarigen dat de tachtig centra in Nederland bezoekt een sterke daling, terwijl ook het aantal 19- en 20-jarige deelnemers terugloopt. De voorzitster van de landeiyke vereniging Vormingswerk Jonge Vol wassenen, mevrouw S. Langedyk-De Jong (Tweede Kamerlid voor de PvdA), heeft dat vandaag in Utrecht meegedeeld op de ledenraad van het VJV. Zestienjarigen moeten wekelyks verplicht twee dagen vormingswerk volgen. Het werk van de VJV-centra is daarentegen gericht op werkende Jongeren van 17 tot 27 jaar (voor ouderen krygt het VJV geen subsi die) die vrywillig, en in de avond uren, naar de centra komen. Van de deelnemers zit ruim 11 boven de „subsidiabele leeftydsgrens" van 27 jaar en nog eens 11 is 25 of 26 jaar. De belangstelling in de groep van 25 jaar en ouder neemt sterk toe. In deze categorie zyn de vrouwen met ongeveer 70 sterk in de meerderheid. Aantjes: uitstel beslissing onbegrijpelijk MIDDELBURG (ANP) De heer Aantjes, fractievoorzitter van de ARP in de Tweede Kamer, vindt het oribegrypelyk, dat het kabinet nu weer geen beslissing heeft genomen ten aanzien van de afsluiting van de Oosterschelde. Blykbaar is men binnen het kabinet toch weer aan het touwtrekken gegaan over het feit over de vraag aan wie de meer kosten van de pylerdam ten laste zullen moeten worden gelegd, zo zei de heer Aantjes. "Het is te meer onbegrypelyk omdat het kabinet by de afsluiting van de Oosterschelde met een pyler dam te maken heeft met drie voor waarden. Dat zyn dat de veiligheid vóór 1985 gegarandeerd moet zyn, dat de doorlaatbare dam technisch uitvoerbaar moet zyn en dat de uit voering van de pylerdam het vast gestelde bedrag niet zal overschry- den. Als aan een van die drie ont bindende voorwaarden niet kon wor den voldaan, dan zou onverkort vast moeten worden gehouden aan de volledige afsluiting van de Ooster schelde". Geen ander examen voor Latijn DEN HAAG Er komt geen nieuw schriftelyk examen latyn voor kandidaten van het gymnasium. Staatssecretaris De Jong van On- derwys en Wetensohappen heeft dat de leden van de onderwyscammissie van de Tweede Kamer geschreven. De opgave mag dan over het al gemeen door docenten en kandida ten als moeiiyk zyn gekwalificeerd, by het bepalen van de normen is vooraf met de moeilykheidsgraad rekening gehouden. Voor het beoor delen van het werk is er bovendien een marge om een punt naar boven of naar beneden van de norm af te wyken. DEN HAAG De regering heeft plannen om de Maasvlakte "beperkt" uit tc breiden. Dit blijkt uit een nota van minister Lubbers (Econo mische Zaken) over de Nederlandse economie, die naar de Tweede Ka mer is gestuurd. De (vergrote) Maasvlakte moet volgens de minister in elk geval plaatsbieden aan een container-op- slagplaats, een staalfabriek en een hoogovenbedryf. Momenteel is de Maasvlakte daar te klein voor. Rot terdam moet 's werelds grootste ha ven blijven, vindt de regering. Door het "tydig inspelen op de technologische ontwikkelingen in di verse takken van vervoer (zoals het containervervoer) en op de toene ming van de scheepsgrootte" is het de Maasstad in het verleden gelukt Antwerpen en Hamburg vóór te biy_ ven. Rotterdam moet volgens minis ter Lubbers op deze weg doorgaan. In hoeverre Rotterdam in de toe komst de eerste viool zal blyven spe len, durft minister Lubbers niet te voorspellen. De grootste moeilykheid is wat de olielanden doen. Deze wil len hun eigen olie steeds meer zelf gaan raffineren. Als dat lukt, zal de stroom van ruwe aardolie naar Rot terdam drastisch verminderen. Maar minister Lubbers blyft op timistisch: "Gezien de gunstige geo grafische ligging en de beschikbare opslag- en vervoersmogelykheden van Rotterdam is het twijfelachtig of de verdere ontwikkeling van Mar seille, Le Havre en Duinkerken ern stige complicaties zal hebben." De invoering van de nieuwe Algemene Arbeidsongeschiktheidswet (AAW) wordt niet uitgesteld: de datum van invoering blyft 1 oktober a.s. Zo heeft premier Den Uyl mee gedeeld op zyn wekelykse perscon ferentie. De AAW is geen slacht offer geworden van de bezuigings- operatie. Gaat u met vakantie en wüt u uw eigen krant daar ontvangen? Vult u dan even de onderstaande bon in. Graaa 14 daoen voor uw vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad Julianastraat 19 Alphen a d. Rijn Letdsch Dagblad. Witte Smgel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent) en wilt u biokletters gebruiken au b Mijn HUISadm is Naam Straat Nr Woonplaats Mijn VAKANTIEADRES W Straat Nr Plaats Land Partode aanvang vankantie bezorging 1976 weer thuis 1976 Opzending is gratis in Nederland en België. Overige landen 1 70 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging n sommige landen te overlaat Wi| Kunnen dus helaas geen verantwoording n Ar— Bicentennial (1) Amerika bestaat van het jaar of ficieel twee eeuwen en wy willen dus naar dat land. We lezen al jaren de advertenties dat vliegen zo coiti- fortabel is en goedkoop. Dat Linda, sproetige luchtgastvrouwe op gevoe lige hoogte alles voor haar kudde over heeft en dat je toch eigenlyk niet helemaal meetelt, als je nooit eens op dertigduizend voet een blikje bier met haar hebt afgere kend, waarvan de inhoud overigens voornameiyk over de knieën van de eveneens in de veiligheidsriemen verstrikte buurman is gegaan. Goed. wy naar Amerika dus. We hadden ook ergens opgepikt dat zo'n ticket als financiële be lasting helemaal te verwaarlozen va.lt, wanneer je er zeer tijdig by bent. Dat vergt een vroege tocht naar een reisbureau. Daar huizen de jon gens en meisjes van de dikke boe ken met de kleine lettertjes en de formulieren, die het leeuwedeel leverden voor het fortuin van me nig fabrikant in carbonpapier. Men zal u stralend vertellen dat u reeds voor 771 gulden de over steek kunt wagen. Dat is een char tervlucht en hy gaat waarschyn- lijk op een moment dat u niet schikt. Ook voor een bedrag rond de 950 gulden vleit Manhatten zich nog geestdriftig aan uw voeten. Ook dan is een onveranderlyk als „comfortabel" omschreven char tervliegtuig uw deel. Daar is niks tegen, ook niks voor. Maar het belangrykste is dat er ook nu weer grote kans bestaat dat vertrek en terugkeer u niet schikken. Men is verplicht te genieten, of men wil of niet. Gelukkig is er de zogenaamde Apexvlucht. Dan mag u met een gewoon lyntoestel mee. U moet wel twee maanden vantevoren bestel len, anders geldt het niet. Maar dat het niet onverstandig is, zy nog maar weer eens beklemtoond. Op het traject naar New York zit er zo'n 300 dollar tussen. Reken dat dit weekeinde maar eens in gul dens om. Edoch, er zit een addertje onder het plastic plateautje en het plastic bestek met de kouwe kip (die ook al naar plastic smaakt). En dat vertellen ze Je niet in de adverten ties. Ook Linda, de sproetige lucht gastvrouwe niet. Bicentennial (2) Geduldige mensen toch op zo'n reisbureau. Geen vraag is hun te dom; zy antwoorden beleefd, tillen iets van het gordyn op, waarachter de burgerluchtvaart in de loop der Jaren een met lianen en korstmos sen verstikkend begroeid labyrint hebben gewrocht. Apex-reizigers willen op een koopje en de luchtvaartmaatschap- pyen zullen het onder hun neus wry ven. Punt één: ze moeten tenminste tweeëntwintig dagen blyven; Punt twee: hun liquiditeit wordt niet hoog aangeslagen. Ze moeten dus contant bij vooruitbetaling, de zaak voldoen. Punt drie: je mag Je keurig aan je twee maanden vooruit boeken houden, maar desondanks is de kans niet gering dat je nee wordt verkocht op de data die jóü schik ken, hetzy heen, hetzy terug. Zo vervoegde ik my donderdag 10 juni by het zorgzaam reisbureau met het verzoek, de nederige bede aan de KLM over te brengen of ik op dinsdag 10 of woensdag 11 augustus met ze mee mocht naar New York. Ik blyf beleefd tegen over het stukje nationale trots, waarvoor ik via myn belastingcen ten bovendien min of meer garant sta. Nou het mocht van meneer KLM. Alleen moest ik er wel aan denken dat ik 22 dagen moest blyven en dat ik dus op z'n vroegst 1 septem ber of 2 september terugkon. En dan nog wat, heel Jammer hoor, maar op die datum zat meneer KLM al vol. Op vrydag 3 of zater dag 4 september was er nog wel wat te verhapstukken. Maar zoudt u er wel even aan willen denken dat er dan wel een weekend-toeslag by zou komen? Sorry hoor, maar zo hadden meneer KLM, tante PanAm, oom Air France, allemaal familie van Linda, de sproetige luchtgastvrouwe het nou eenmaal afgesproken. meedelen dat er nog maar 18.6 mil joen gulden verlies was geleden in 1975 tegenover de 65.4 miljoen het jaar daarvoor. De aardige bediende van het reis bureau hielp me uit de droom. „Och, meneer, ze zitten niet op klanten als u te wachten, met alle respect. Zo'n jumbo kan 400 man kwart voor het apex-werk". Dus dat betekent dat er op die eerste of tweede september best wel ruim te is? „Maar natuurlyk", zei de man. De naïviteit van de mensen tegenover hem aan de balie had den hem een cynicus kunnen ma ken, maar hy bleef stralend. Zo komt het dat je met de hoed in de hand, het hoofd gebogen, moet afwachten of je 1229 gulden mag betalen om naar de Verenigde Staten te reizen. Linda zegt er niks van. Maar ze heeft leran zwygen in de Economy-klasse. Twee brieven „Het Is opvallend dat wij de laa tste weken ln het Leldsch Dagb lad, dat wij overigens zeer waard eren. talrijke merkwaardige afb rekingen van woorden moesten cons ateren. die de lezers in een cont inue verwarring voeren en daard oor het leesgenot ernstig vert roebelen. Al begrijpen wij vanze lfsprekend dat dit euvel aan aut- ng i het worden gew- eveling verdienen de gebruikte ze- tapparatuur met de wetten der Ned erlandse taal in zo verre vert rouwd te maken, dat zulke merkw aardigheden niet meer zullen opt reden en lezers niet langer verw ard zullen worden, zodat u versc hoond zal biyvenvan zulke par odieën op uw eigen stijl". Getekend R. E. O. Ekkart en I. W. L. Moerman. Leiderdorp. En van professor C. A. Zaalberg, de taalzouaaf die ook na zyn pen sionering een onvervaarde stryd- baarheid aan de dag blyft leggen dit citaat: „zou de heer Scheep maker, inplaats van zyn vervelende alfabetten, niet eens een verras send spel kunnen maken van me chanisch afgebroken woorden uit het Leidsch Dagblad? Ik noteerde in twee dagen b.v. nad-ruk, werel-doorlog, be-stwil, bezuin-igingsoperatie. bezuinigin gen, afluiste-rapparatuur, Freder- ika, uit-erste, Oos-teuropees, konin- klyke (nou ja)". Zij hebben geiyk, deze brief- schryvers, met hun deels speels, deels wrevelige kanttekeningen by een afbreekprobleem dat elke krant krygt die overgaat op de nieuwe zettechniek. Het komt erop neer dat de regels niet meer uit lood worden gezet, maar worden gefo tografeerd en tot pagina's geplakt. Een computer stuurt de boel. De regels kopy komen als één onon derbroken stroom het apparaat uit, de computer maakt er evenlange regels van en breekt af, waar dat moet. Dat gebeurt met een „woor denboek": zoveel mogelyk afbreek- situaties worden geprogrammeerd, maar vooral in de eerste tyd is de lyst verre van compleet. Het grappige is dat in beide brieven aan nieuwe technieken wordt gerefereerd, ofschoon de sores juist ontstaat, wanneer niet meer „mechanisch" afgebroken wordt. Het moet beter worden, we zullen er alles aan do- Singel(3) Bicentennial (3) Daarvan was ik toch wel wat perplex. Twee maanden vooruit zo'n gigantische jumbo toch al hele maal vol. Het was ineens wel dui- delyk waarom en nog wel op dezelfde dag de KLM trots kon Veel reacties kwamen op myn stukjes over de architectonische axolotl die aan de Zoeterwoudse- singel dreigt te verrijzen. Alleen van de welstandscommissie kwam geen reactie; naar ik verneem wordt daar alle creatief vernuft weer ingezet voor de beoordeling van nieuwe projecten; ik hou m'n hart vast met die warmte. Gelukkig begint by anderen het licht te dagen. Zo hebben derge- lyke rubriekjes nog zin. Oud-wet houder Ham bepleitte deze week in een commissievergadering voor de ruimteiyke ordening dat ook de buitenkant van de singels en de bebouwing erlangs onder het te be schermen stadsgezicht zouden ko men te vallen en ook wethouder Waal (die met zyn collega Ooster man van goede smaak en schoon heidszin getuigde en tegen het pro letarisch en nivellerend beton aan de Zoeterwoudsesingel stemde) brak een lans voor de singels als apart stadsgezicht. Maar te laat, te laat. De stenen axolotl groeit; binnenkort mag de welstandscommissie hem komen Han Mulder UW EIGEN DAGBLAD IN DE VAKANTIE

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7