Yan vrij loonoverleg niet veel meer over i v*s T sport Werphengel uit den boze voor beginners Regering schrijft voor wat mogelijk is Fa. Verhoog Voor al uw hengelsport artikelen is uw adres HENK TEUNISSEN Onsportief gedrag aan de Grevelingen Boelee's ZATERDAG 12 JUNI 1976 EXTRA De strijd om de lonen krijgt elk jaar een grimmiger aanzien. Werkgevers en werknemers komen steeds onverzoenlijker tegenover elkaar te staan. Het door beide partijen zo geroemde vrije loonoverleg krijgt daardoor ieder jaar minder kans van slagen. Eind vorig jaar bleek dat opnieuw. Werkgevers en werknemers konden het niet eens worden over de hoogte van de lonen in 1976. De regering kon de zaak niet op zijn beloop laten. De crisis in de economie liet dat niet toe. Zij greep in. De lonen gingen aan de ketting tot 1 juli van dit jaar. Gisteren zijn regering, werkgevers en werknemers om de tafel gaan zitten. Aan de orde is de vraag wat er met de lonen in de tweede helft van dit jaar moet gebeuren. En ook nu weer staan werkgevers en werknemers lijnrecht tegenover elkaar. De vakbeweging eist op 1 juli een prijscompensatie. De Fe deratie Nederlandse Vakbeweging (NW en NKV) wil een voor alle werknemers even grote vergoeding voor de gestegen prijzen van 102 gulden bruto per maand. De chris- Door Jan Dost telijke vakcentrale CNV neemt ge noegen met minder. Maar de rege ring moet het ontbrekende ge deelte aanvullen met een verlaging van de sociale lasten (pren ies en belastingen). Uitgangspunt van beide centrales is dat de koop kracht van de doorsnee werkne mers (gehuwd, twee kinderen, 26.000 bruto per jaar) gelijk moet blijven. De ondernemers wijzen deze vak- bondseisen Finaal van de hand. Er is volgens hen geen enkele ruimte voor prijscompensatie. Er valt niets te halen, het vat is leeg. Pikante noot daarbij is dat de regering het eigenlijk eens is met de werkge vers. In de tweede helft van dit jaar moeten de werknemers hun lonen opnieuw matigen ten behoeve van de werkgelegenheid. Dat wil het kabinet. Mislukken De-conclusie ligt voor de hand. Het nog niet eens goed op gang geko men loonoverleg is bij voorbaat tot mislukken gedoemd. Daarmee komt de zwarte piet bij de regering te liggen. Die zal, zo goed als zeker op 1 juli ingrijpen. De Tweede Ka mer heeft daarvoor in meerderheid het groene licht gegeven. Ook in de tweede helft van dit jaar mogen de lonen aan de ketting worden ge legd. Het kabinet zal de bittere pil nog enigszins verlichten. Het zal de sociale lasten iets verlagen. Maar niet genoeg om de koopkracht van de doorsnee werknemers op peil te houden. Het kabinet mikt op de in komens rond de 22.000 bruto. Die mogen er niet op achteruitgaan. De vakbeweging zal in woede uit barsten. Maar het kan niet veel meer zijn dan machteloze woede. Want niet alleen de lonen gaan aan de ketting. Ook de vakbonden laten zich noodgedwongen in de boeien slaan. Een politieke staking tegen het Kabinet-Den Uyl lijkt immers uitgesloten. Er staat teveel op het spel en er is geen alternatief. De werkloosheid moet omlaag. De so ciale voorzieningen moeten op peil blijven. En de zeggenschap van de werknemers in de bedrijven moet worden uitgebreid. Allemaal zaken waarbij de vakbeweging meer van een kabinet met Den Uyl dan met Wiegel te verwachten heeft. Ook in 1977 Maar met dit alles zijn we er nog niet. Als de voortekenen niet be driegen zal ook in 1977 een mati ging van de lonen noodzakelijk zijn. De FNV lijkt echter niet bereid om aan het einde van dit jaar van een prijscompensatie af te zien. Ze ker niet nu de prijsontwikkeling ongunstiger is dan werd verwacht. En toch zal de FNV iets moeten in leveren. Anders komt er in 1977 van matiging niets terecht. Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft al een schot voor de boeg gelost. Een ingrijpen van de regering in de lo nen in 1977 moet niet uitgesloten worden geacht. Het is triest voor de vakbeweging. Want het begint er steeds meer op te lijken dat het in 1968 verworven recht om in volledige vrijheid met de werkgevers over de vaststelling van de lonen te onderhandelen al leen nog maar op papier bestaat. De noodzaak om uit het bestaande economische tranendal weer op te stijgen naar een gezonde volks huishouding duldt geen uit de hand gelopen strijd tussen werkgevers en werknemers. Boersma's waar schuwende woorden voor 1977 wij zen er op dat die opvatting sterk leeft in het kabinet. Het gaat er tenslotte om de werkge legenheid te herstellen, de inflatie-het haasje over springen van lonen en prijzen-te bedwingen en een zo perlijk mogelijke verde ling van inkomens, niet alleen tus sen hoger en lager betaalden, maar ook tussen werkenden en niet- werkenden (bejaarden, werklozen en invaliden) te bewerkstelligen. Deze economische doelstellingen geleid tot het ingrijpen van Rool- vink via de Loonwet. Na 1971 is het vrije loonoverleg, dat met de dreiging van regeringsin- grijpen op de achtergrond toch ook weer niet echt vrij genoemd kan worden, op centraal niveau maar één keer echt gelukt. Eind 1972 kwam er na veel geharrewar een centraal, akkoord tot stand, dat in het voorjaar van 1973 echter alweer stuk liep op de door Arie Groene- velt (Industriebond-NW) georga niseerde stakingen. Inzet van de strijd was vooral de prijscompensa tie die volgens Groenevelt minder zou moeten worden voor de hogere inkomens. Eind 1973 mislukten pogingen om hen niet in staat blijken te zijn om de looneisen te matigen. Dat zou rechtstreeks indruisen tegen het eigenbelang van de vakbeweging. Om die reden zouden de werkne mers zich maar beter kunnen neer leggen bij "democratische dwang" van de door het parlement gecon troleerde overheid. De drie socialis tische economen hebben veel kri tiek gehad. Zeker in de vakbewe ging is hun voorstel niet toege juicht. Maar bedacht moet worden dat zij hun stellingen ook baseren op de ontwikkelingen van de laat ste jaren. Het toenemende op de spits drijven van belangentegen stellingen tussen werkgevers en werknemers en de kentering van Momentopname tijdens de toespraak die minister Boersma de afgelopen week in de Tweede Kamer hield naar aanleiding van de door de PSP-er Van der Lek ingediende motie om de debatten over de loonvorming uit te stellen. De motie werd na stemming verworpen. worden door werkgevers en werk nemers onderschreven. Alleen over de manier waarop ze bereikt moe ten worden zijn de opvattingen sterk verdeeld. De werkgevers leg gen de nadruk op loonmatiging en vermindering van de uitgaven voor de sociale verzekeringen en de voor rekening van de overheid komende sociale uitgaven. De werknemers leggen de nadruk op controle van de investeringen. Meer winst moet vertaald worden in meer werkgele genheid. Als die garantie niet gege ven wordt, valt er over loonmati ging niet te praten. Geen succes Het is niet overdreven om te zeggen dat de vrije loonpolitiek geen groot succes is geworden. Tussen 1968 en 1970 liep de loonontwikkeling be hoorlijk uit de hand. Werkgevers en werknemers slaagden er niét in om op centraal niveau-in de Stichting van de Arbeid tot overeenstem ming te komen. Dit ondanks her haalde pleidooien vanuit de SER om de lonen te matigen. Het daarop gevolgde bedrijfstaksgewijze on derhandelen heeft de lonen te hoog opgejaagd. Dit heeft uiteindelijk een centraal akkoord af te sluiten. Zelfs de oliecrisis, die toen was uit gebroken, vermocht de werkgevers en werknemers niet op één lijn te krijgen. De regering reageerde on middellijk. Zij kondigde de mach tigingswet af, waarmee niet alleen de lonen, maar ook de andere in komens, de huren en de dividen den, aan banden werden gelegd. Eind 1974 mislukte het centraal ak koord voor 1975 en eind vorig jaar konden werkgevers en werkne mers het niet eens worden over de loonstijging voor 1976. Herhaald aandringen van de rege ring om toch tot een akkoord te komen liepen op niets uit. Dat bracht de ploeg van Den Uyl, die de loonstijging in dit jaar drastisch wilde beperken, er toe om in te grij pen. De loonmaatregel voor de eer ste helft van dit jaar werd daarmee een feit. Pleidooi De economen v. d. Doel, De Ga- lan en Tinbergen, hielden zelfs een pleidooi voor terugkeer naar de ge leide loonpolitiek. Ook in de toe komst zal de vakbeweging volgens het economisch getij maken de kans op een voortgaande ongun stige ontwikkeling van het zgn. vrije loonoverleg steeds groter. De werkgevers hebben van hun kant geprobeerd om dat overleg uit het slop te trekken. Zij willen met de vakbeweging komen tot meerja renafspraken. Maar zij willen daar bij alleen over de lonen praten en niet over veranderingen in de zeg genschapsverhoudingen. Dus die poging is gedoemd te mislukken. Niet eenzijdig Het lijkt er steeds meer op dat de drie voorstanders van de geleide loonpolitiek een groeiend aantal medestanders krijgen. Met dien verstande dat deze medestanders een eenzijdig ingrijpen in de lonen verwerpen. Het is geen geheim meer dat het ministerie van sociale zaken werkt aan een instrument om greep te krijgen op alle inkomens Dat zou wel eens de voorbode kun nen zijn van een geleide inkomen spolitiek. Minister Boersma is on langs al zover gegaan met in kleine kring toe te geven dat we die kant opgaan. De hengeltip van deze week is speciaal bestemd voor vaders van zoons en dochters (ja, ook in de sportvisserijwereld schrijdt de emancipatie voort), die voor het eerst belangstelling begin nen te tonen voor de hengel sport. Enthousiast gemaakte kinderen, die vader maar aan z'n kop blijven zeuren om een hengeltje. Vooral nu vriendjes en vriendinnetjes met mooi weer ook naar de waterkant trekken. Vaders, neem aan de vooravond van uw naamdag, dit welge meende advies ter harte: geef kinderen nooit als eerste hengel een werphengel. Het staat voor de hengelaar-in-spé natuurlijk wel aardig om langs de water kant te verschijnen met een Visuitzetting Weet u hoeveel vis de OVB het afgelopen seizoen heeft uitge zet? Hier volgt het lystje: 1.201.650 snoekjes, 185.100 snoekbaarsjes, 50.400 baarsjes, ruim 23.000 kilo glas- en poot- aal, ruim 35.000 kilo onder maatse karper, ruim 55.000 kilo bovenmaatse karper en ruim 13.500 kilo zomerkarper. Tens- lotte werd nog ruim 18.800 kilo regenboogforel uitgezet. ELAN VISB0TEN Zeew. vis/tourboten met riemen en certificaat v.a. 1495.- YAMAHA buitenboordmotoren van 2 tot 55 pk v.a. 675.- BOOT - CENTRUM B.V. Hoge Rijndijk 93 - Zoeterwoude tel. 071-126966-146824 't Is geen visserslatijn, maar voor al uw hengelsportartikelen kunt u beter terecht bij: Leidseweg 14, Voorschoten, telefoon 01717-2430. fraai glimmende werphengel, die nog wordt vervolmaakt door een brok techniek in de buurt van het handvat en een "blinkertje" onderaan de lijn. HENGELTIP VAN DE W EEK Maar diezelfde hengel vormt vaak de inleiding van een bit tere teleurstelling en de kans is niet denkbeeldig, dat hij of zij al in het prille begin de buik vol heeft van de sportvisserij en het verder voor gezien houdt. Die mislukkingen kunt u dagelijks langs het water van singels, grachten en kanalen aan schouwen. Knapen van een jaar of zeven, acht, die met hun le peltje of spinnertje wel even een kanjer van een snoek uit het wa ter zullen slaan. In het begin wordt er nog heel enthousiast uitgeworpen en vooral heel snel binnenged- raaid. Dat laatste is er de oor zaak van dat de kans om iets te vangen uiterst gering is. Want mocht er ook een vis rond zwemmen, die enige bijtlust zou vertonen, dan is hij wel van die kwaal genezen, wanneer hij een of ander stukje blik voorbij ziet suizen. De verwachtingen over de re sultaten van het werphengel- vissen zijn veel te hoog gespan nen. Het resultaat is dan ook dat na een paar vergeefse tochten naar de waterkant, de werp hengel in de schuur of op de zolder belandt en nooit meer wordt aangekeken. Nee, vaders, u doet er veel beter aan uw kin deren de eerste hengelbeginse- len bij te brengen met een vaste stok. Geen super-de-luxe van een tientje of zeven acht, maar een drie- of vierdelig simpel hen geltje. Met als tuig een niet al te zwaar, goed uitgelood pennetje. De keuze van het pennetje is be langrijk. Daar mag best iets meer geld aan besteed worden. Geen "jongensdobbertje" zoals ze wel eens worden betiteld, maar zo eentje waar u zelf ook mee vist. Leg in de eerste "vislessen", de nadruk op het "geduld" dat men moet hebben om goed te kunnen vissen. Laat hem nooit zomaar "tussen wateren wind" aanmodderen, maar leer hem of haar hoe hij tegen de bodem of "over de grond" kan vissen. U zult zien dat ook de vangst van het kleinste visje veel genoegen kan verschaffen. En mocht u ondanks deze ad viezen toch besluiten om uw kind een werphengeltjc te ge ven, bedenk dan dat er vissend met een "blinkertje" ook voor kinderen onder de 15 jaar een vergunning moet worden ge kocht. Bovendien is het ook voor deze categorie verboden om voor 1 juli met kunstaas te vissen, 't Is maar dat u het weet. De enige speciaalzaak voor al uw HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT Haarlemmerstraat 11, tel. 124020 Levendaal 28. Leiden. Telefoon 071-122053. De sportvissers in de Grevelin gen krijgen het volgend seizoen waarschijnlijk een vangstbe perking opgelegd. Dit hebben zij te danken aan het onspor tieve en ongedisciplineerde ge drag van een deel van de op de Grevelingen vissende henge laars. Dit vertelde ons de heer J. Ceelen, voorzitter van de Delta-federatie, een organisatie waarbij 45.000 sportvissers zijn aangesloten. De Delta-federatie heeft in het verleden diverse malen gepro beerd in te grijpen in het wan gedrag van sommige sportvis sers, die na een visdagje met volle vuilniszakken vis naar huis gaan. De eerste regel, waarbfj werd bepaald dat een sportvisser maar 25 vissen per dag mocht vangen, moest in verband met het ontduiken van de controlemaatregelen veran derd worden. Toen werd er be paald dat er maar met één haak per hengel mocht worden ge vist en dat men per sportvisser niet meer dan twee hengels mocht uitgooien. De limiet voor de vangst verviel. Ook deze maatregel blijkt geen succes, zegt de heer Ceelen. Wij, als sportvissersorgarusatie vin dén het bijzonder triest om be tuttelend te moeten optreden, waarbij de goeden onder de kwaden moeten lijden. Op dit moment sleutelt de beheers commissie van de Deltafeder atie, waarbij vertegenwoordi gers van de beroeps- en sport vissersorganisaties zijn aange sloten, aan een regeling waar door overbevissing van de Gre velingen door sportvissers aan banden wordt gelegd. Gebeurt dat niet, dan ondergaat de Grevelingen ondanks het uitzetten van levende platvis vanuit de Noordzee, hetzelfde lot als het Veerse Meer, waar de platvis zo goed als uitgestorven is en er alleen nog paling gevan gen kan worden. De vangstbe perkende maatregelen voor het volgend jaar komen volgens de heer Ceelen erop neer, dat de sportvissers op de Grevelingen maar met één hengel en eén haak mogen vissen, terwijl het maximum van 25 vissen per dag weer wordt ingevoerd. hengelsportartikelen HOGE RIJNDIJK 110, LEIDEN TELEFOON 121393. Alles voor de vissport. Maden en wormen. Ik heb in deze visrubriek in de loop der jaren al vele malen verkondigd dat hengelen pas echt een sport is wanneer die sportief beoefent wordt. Dat be tekent in de eerste plaats dat een gevangen vis met een vochtige hand moet worden vastgepakt. Immers anders is de kans groot dat de slijmlaag beschadigd wordt en de vis infecties krijgt. In de tweede plaats moet u de gevangen vis altijd voorzichtig onthaken. Nooit aan een haak gaan rukken. Doe alles met be leid en gebruik een hakensteker. Stop in de derde plaats nooit te veel vis in een leefnet. Het beste is om de vis. direct na het van gen weer terug te zetten in zijn element, maar wanneer u de verleiding niet kunt weerstaan, koop dan in elk geval een groot net, waar de vis kans heeft om in te zwemmen. Neem nooit een stalen leefnet want dat zijn re gelrechte vissenmoordenaars. De allerbeste oplossing om uw vangst later nog eens te tonen aan vriendeii en bekenden is om er een foto van te maken. De vis blijft er gezond bij en u kunt te allen tijde de vangst van uw le ven tonen. Er zijn tegenwoordig van die handige mini- of poc ketcamera's in de handel, die eenvoudig te bedienen zijn, weinig ruimte innemen en toch plaatjes van behoorlijke kwali teit opleveren.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 21