Lau Veldt sprint naar top „Oranje is een opluchting voor mij In vuur en vlam voor recordpoging Van Hanegem: weinig echte vrienden overgehouden bij Feyenoord Gimoncli bejubeld na ritzege Een abonnementheb je nietvoorniets. Man met de sterkste blaas in het voordeel ZATERDAG 12 JUNI 1976 Het doek zakte plotseling iets en in de vallende duisternis huilden de hyena's. Willem van Hanegem (32) krap voordat hij afreist met Oranje naar de eindronden van het Europees kampioenschap een tikje gelaten: „Zo is het nu eenmaal. Je hebt dertigduizend vrienden als het goed gaat en drie als het slecht gaat. Maar dat zijn dan ook echte vrienden". door Pim Stoel En een tikje verbitterd: „Toen ik die vier wedstrijden aan mijn broek had, had ik voor de meesten afgedaan. Ineens moest ik inbinden van iedereen. Mocht ik geen grappen meer maken, geen eigen mening meer hebben. Hou je gedeisd Willem. Er was er een die schreefde schoenen van de Kromme uit het San Siro-stadion mogen met goud beplakt zijn, maar nu heeft hij dan toch eindelijk afgedaan. Het is gebeurd met hem". Vragend: „Maar dat is toch waanzin. Ik krijg toch geen ander karakter omdat ik wat minder speel. Ik ben wie ik ben". Trots: „Alleen Knobel is in me blijven geloven. Die zei toen ik tegen Ajax niet meedeed vanwege de trainingen i de tennisbaan, voor die sport, mocht doen voorlopig wel naai komen". Hij is net terug vai Houdt een pleidooi Als hij het ove: allemaal zou hij Okker achterna gegaan zijn. Waarom? Omdat je bij tennissen het alleen moet doen. Omdat je als het dan niet gaat uitsluitend jezelf de schuld kan geven Maar even later preekt hij toch weer de passie voor de voetbalsport. Van Hanegem: „Mijn vorm is toch maar mooi weer stijgende. Dat komt, ik ben nog steeds bezeten van voetbal. Ik kan er niet buiten". Hij zegt nog minstens drie Jaar in de top mee te kunnen. In het buitenland zeker, maar ook in Nederland waar de concurrentie veel groter is. De Kromme: „Als ik bil Feyenoord om me heen kijk, dan denk ik wel eens. Willem, je hoeft je voor niemand te generen". Hij raakt zichtbaar geërgerd. „Als je ze ziet, die jonge jongens, op de training, in de wedstrijd. Ze spelen nooit slecht, vinden ze zelf. Ze hebben nooit kritiek op zichzelf. En ze denken alleen maar aan tonnen, tonnen en nog eens tonnen". Wrok Zelf weigert hij al weken een contract van 75 mille. De wrok breekt los. De bittere herinnering blijkt nog niet verteerd. Van Hanegem: „Per post kwam het vodje. Zo in de bus. Ineens verdien ik het minste van iedereen. In alles hebben ze me gepakt vergeleken bij mijn laatste contract. Salaris, premies. Ik teken nooit. Als ik niet weg kan, dan kap ik er mee". Schamper: „Per post. Acht jaar lang heb ik toch voluit gegeven. Natuurlijk speel ik wel eens minder. Wie niet. Natuurlijk ben ik een lastig iemand. Maar het gaat toch nog aardig. En wat zegt Boskov laatst: ik eis van de spelers a. snelheid, b. conditie en c. techniek. Bij mij is die volgorde net andersom". Dus Boskov heeft hem niet nodig het komende seizoen. Van Hanegem onverschillig: „Weet ik veel. Ik heb wel het vakantie-trainingsschema meegekregen, maar ja, dat kreeg Kristensen ook mee". Hoeveel echte vrienden zou hij binnen zijn elftal hebben? Pats. De stilte huivert geruime tijd na. Willem tenslotte aarzelend: „Mis schien twee, of drie". Opstandig: „Ze denken vaak dat ik hïer de dienst uitmaak. Boskamp was er van overtuigd dat ik hem v/eg wilde hebben. Van Daele ook. Nou, ik weet nog goed hoe dat ging. Ik zei tegen het bestuur, Joop moet je niet verkopen. Achteraf heb ik „Zo'n contract is toch een vernedering" Wim van Hanegem: ,Jk hoef me voor niemand te generen wel eens gedacht ik had beter kunnen zeggen, donderstraal hem weg, want dan hadden ze hem natuurlijk gehouden...". Drie vrienden in het elftal, drie daarbuiten in tijden van tegenspoed, een schrale oogst na zoveel jaren. Van Hanegem: „Voor-mij genoeg. Dat zijn de goeden. Er is er een bij, een meubelgigant, die wil me zo in dienst nemen. Daar verdien ik dan evenveel als ik nu bij Feyenoord kan krijgen. Daar kan ik morgen beginnen". Dus hij kan niet rustig gaan rentenieren op zijn bijna afgebouw de boerderij. Willem, opgewekt: „Dat kan ook. Lekker naar mijn schapen kijken. Dat is rustgevend. Maar dat kan alleen maar een maand. Dan is de koek op". Dus toch in de meubels? .Willem: „Liever voetballen". Hij hunkert naar de wedstrijden van Oranje in Joegosalvië. Zegt: „Het Nederlandse elftal is voor mij een opluchting. Een geweldige sfeer. Lachen. Wat hebben we niet gelachen in Finland. Die gekke Nees voor een muziekwinkel. Ik zeg honderd gulden voor Jou als Je in die etalage op al die dingen gaat blazen. Hij naar binnen. Even later is ie aan de Slag. Maar hij kreeg nergens geluid uit. Tenslotte lag-ie op zijn buik in zo'n tuba te toeteren. Het stond zwart van de mensen voor het raam". Ernstig: „Het moet in ieder geval een finale worden voor ons in Joegoslavië. Dat zijn we aan onze stand verplicht". Het buitenland. Drie Jaar terug gaf de Kromme nog onomwonden toe dat hij buiten Nederland nergens zou kunnen aarden. Van Hanegem nu: „Maar ik ben ouder geworden. Brox denkt ook, Willem durft die stap niet aan. Nou laat ik je hier en nu zeggen dat Willem die stap best aandurft Dat het hem niet kan schelen om in Fraukrijk, België of zelfs in Amerika te spelen". Zeuren Truus komt binnen, beladen met boodschappen. Een rozige tornado die door de huiskamer wervelt, verhit in de juni-warmte. Ze hoort het woord Frankrijk vallen. Vat op haar eigen wijze de problemen samen. Zegt: „Wat zit je nou toch weer te zeuren. Een andere club. Laat me niet lachen. Daar heb je toch ook binnen twee weken bonje. Je kan nu eenmaal Je mond niet houden. Als je maar niet denkt dat ik met je mee ga als Je hetzelfde daar verdient als je bij Feyenoord kan krijgen. Dan blijf je maar mooi hier". Willem zwakjes: „Ja, jij hoeft er niet te spelen". Zich vermannend: „Zelfs als ze me nu zouden bieden wat ik wil hebben dan weet ik niet of ik wel zou willen blijven. Dat contract was toch een vernedering, na al die jaren". Truus: „Schei nou toch uit. Je speelde toch minder de laatste tijd. Wat wil je dan. Je kletst ook teveel tegen de scheidsrechters". In Frankrijk zou dat er wat minder van komen vanwege de taalproble men. Truus: „In woorden misschien. Maar in gebaren is hij sterk zat. De eerste gele kaart na twee weken schat ik". Willem instemmend: „Op dat vlak zou ik me daar ook best redden". Zich tot zijn gehoor wendend: „Merk je nou hoe stil het hier een poosje geleden was". Ze lacht. En hij lacht. En ze zegt, ik kan roepen wat ik wil, want meneer hier doet toch zijn eigen zin. Weet je wat Jij moet doen. Je moet gewoon spelen in Joegoslavië. Schitteren. Je kan het toch. Dan zijn ze bij Feyenoord alles vergeten, dan bieden ze Je heus wel wat beters. Je hebt het helemaal in eigen hand". En even later wat zachter: „En wat moet ik nou tegen ome Piet zeggen. Hij wil eindelijk weten of hij nou een seizoenkaart moet kopen of niet. En hij heeft al gezegd, als Willem weggaat, laat hij dan niet verder dan Parijs gaan, dan kan ik toch eens in de twee weken gaan kijken". VEILIGHEID MONTREAL Zowel in Que bec als aan de 5000 kilometer lange grens tussen Canada en de Verenigde Staten is een uit gebreide operatie op gang geko men die de veiligheid tijdens de Olympische Spelen zoveel mo gelijk moet garanderen. Aan de grens patrouilleren honderden le den van de koninklijke bereden politie, die geassisteerd worden door militairen. In Quebec worden vooral im migranten ondervraagd over hun "bedoelingen" tijdens de Spelen. Sommigen van hen wordt verzocht Quebec tj» ver laten in de periode van 17 juli tot 1 augustus. BERGAMO De Italiaan Felice Gi- mondi heeft gisteren de 21ste etappe \an de Ronde van Italië gewonnen. Merckx werd tweede, de Belg Johan Demuynck behield de eerste plaats in het algemeen klassement. In de ronde van Luxemburg en Zwitser land waren er Belgische wielersuc- cessen. Verbeeck won de eerste rit van de Luxemburgse ronde voor profs en amateurs Michel Pollentier zege vierde in de tweede rit door Zwit serland. De Fransman Patrick Per- ret won de eindsprint van de twee de etappe van de Midi Libre. Nog nooit is Gimondi in zijn woon plaats Bergamo zo stormachtig beju beld als bij zijn triomf in de voor laatste etappe van de Giro. Storm achtige ovaties vielen de 33-jarige ten deel toen hij in een flitsende eindsprint Eddie Merckx achter zich liet, na een rit waarin klassements- leider Demuynck een ernstige val had gemaakt. Bij een afdaling kwam de Belg ten val tegen een muur die hem behoedde voor het neerstorten in een ravijn. Demuynck liep ern stige verwondingen op aan zijn ge zicht, zijn schouder en zijn handen. Merckx bracht Demuynck wel weer terug in het peloton (waarin hij zich als negende in de sprint klasseerde), maar toch kon worden gevreesd dat de Belg zich vandaag niet zou weten te handhaven. Demuynck heeft 25 seconden voorsprong op Gimondi, 32 op Bertoglio en 1.53 min. op Moser. Merckx staat tiende op 8.25 min. Cees Bal eindigde in de voorlaatste rit als 52ste en staat in het algemeen klas sement 82ste. Betere klasseringen waren er voor de Nederlandse coureurs in de eerste rit van de ronde van Luxemburg voor profs en amateurs. Gerrie Knete- mann reed in het kopgroep je van drie man (dat op de streep een voorsprong van ruim twee minuten had) na Verbeeck en Jacobs naar een derde plaats. Daarna finish ten Raas, Van Katwijk, Karstens en Krekels op de plekken vier tot zeven, Priem werd negende. Jan van Kat wijk elfde, De Ruiter veertiende en Van Gerwen zeventiende. De 25-jarige Michel Pollentier ver drong in Zwitserland zijn landge noot Freddy Maertens van de eer ste plaats door een ritzege in Amden. De Italiaan Rocchia, werd vlak voor de streep nog geklopt, Bert Pronk kwam met 3 seconden achterstand als derde binnen. Wereldkampioen Kuiper (zesde) verloor 16 secon den, Maertens zelfs 23. De grote verliezer echter was Dietrich Thu- rau. De Ti-Raleagh-renner finishte als veertiende met een achterstand van een minuut. Na Pollentier bezet Pronk nu de tweede plaats in het algemeen klas sement. De Nederlander heeft 5 seconden achterstand. Maertens staat derde op 13 seconden. Kuiper vijfde op 18 seconden, Thurau negen- ae op 53 seconden. De Midi Libre kent als leider de Fransman Mesiet die in de tweede rit achter zijn landgenoten Perret en Rouxel derde werd. De twee laatste coureurs zijn in het algemeen klassement tweede en derde. Joop Zoetemelk staat op een gedeelde ne gende plaats met 1.08 min achter stand. Ocana startte niet wegens ziekte. De elfde etappe van de Ronde van Engeland voor amateurs werd ge wonnen door Knut Kvernerud die Noorwegen de eerste zege schonk in de Milk ace. Szurkowski (Polen) werd tweede oo 13 seconden, de Tsjech Prchal derde en Henk Smits eindig de als vierde. Ad Tak klasseerde zich als zevende. In het algemeen klassement blijft de Brit Nickson lei der. al kwam zijn landgenoot Joe Waugh iets dichterbij. Ad Tak is in het algemeen klassement de beste Nederlander met een achtste plaats. Limburgia mag niet over naar profvoetbal ZEIST Het bondsbestuur van de KNVB heeft gister avond in Zeist besloten de amateurhoafdklasser Limbur gia niet toe te laten tot het betaalde voetbal. De Lim burgse vereniging die daartoe een verzoek had ingediend is van deze beslissing op de hoogte gebracht. UTRECHT Lau Veldt heeft zijn sprong naar de top gemaakt. Bij zijn derde start in het Nederlandse sprintkampioenschap voor ama teurs veroverde hij de nationale titel. Overtuigend, in twee ritten te gen Rini Langkruis, die in de halve eindstrijd de vorige titelhouder Ben ten Tije (nu derde) had uitgescha keld. De werkelijke strijd voor Veldt (eerder twee keer tandemkampioen vierde in 1974 en derde vorig jaar bij de sprinters) begint* pas. Van daag in Milaan en volgende week in Hannover en Berlijn rijdt hij met junior-kampioen Sjaak Pieters inter nationale wedstrijden. De inzet is een plaats op de voordrachtslijst en een mogelijke afvaardiging naar Montreal. Het zal een nog zwaarder gevecht worden dan gisteravond in Utrecht, want de papieren van Toto en Lotto DEN HAAG De resultaten van lotto en toto nr. 23 van de pinkste ren zijn: Lotto no 23: Aantal deelnemers: 815.073 Bruto-inleg: f 3.283.806. Prijzenbedrag f 1 688.328. Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat 1/5 deel naar de le prijs van zondag 13 Juni 1976, het overige 4/5 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e t/m de 5e prijs. Tweede prijs: 11 winnaars, die elk bruto f 26.442 ontvangen. Derde prijs: 233 winnaars, die elk bruto f 1.583 ontvangen. Vierde prijs: 11.313 winnaars, die elk per kolom f 39.- ontvangen. Vijfde prijs: 21.870 winnaars, die elk per kolom f 20,- ontvangen. Jackpot voor de lotto van zondag 13 1uni a.s. f 134.890.—. Toto nr. 23 Aantal deelnemers: 161.340. Bruto inleg: f 466.820. Prijzenbedrag f 255.738. Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat 1/3 deel naar de eerste toto van het nieuwe voetbalseizoen van 22 augustus a.s., het overige 2/3 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e en 3e prijs. Tweede prijs: 11 winnaars, die elk bruto f 8.757 ontvangen. Derde priis: 145 winnaars, die elk per kolom f 817,- ontvangen. De Jackpot voor de toto van zondag 22 augustus a.s. bedraagt f 40.898. Sjaak Pieters liggen op dit moment iets beter. Het sprintkampioenschap had een fraai slot na een verrassende halve finale. Veldt speelde daarin wat met Möhl. Langkruis, sinds 21 mei terug uit Indonesië, overtroefde kam pioen Ten Tije, die duidelijk uit vorm is. De manier waarop Lang kruis Ten Tije uitschakelde, maakte hem favoriet voor de titel. Het kwam er niet van omdat Veldt zijn vroegere snelheid heeft behouden en er een hoop inzicht heeft bijgekre- gen. De 22-jarige Ouderkerker ver sloeg de drie jaar oudere Lang kruis op diens sterkste wapen, de tactiek. Hij profiteerde tenminste van fouten van zijn tegenstander, die duidelijk "competitie" miste. In de eerste finalerit gaf Langkruis iets teveel ruimte, waardoor zijn sprong naar de streep een paar centimeter te kort was. In de tweede race ver raste Veldt, Langkruis op het mo ment dat de kampioen van 1973 en '74 wilde gaan stilstaan om de kop positie kwijt te raken. De flitsende demarrage van Veldt sloeg een 'gat van 'n tiental meters dat niet meer te dichten bleek. "De beste heeft ge wonnen", deelde sportleraar Lang kruis zonder moeite mee. Het belangrijkste voor Veldt komt echter nog. De confron tatie met werkelijk sterke sprinters in de volgende twee weekeinden en de botsing met de Junior Sjaak Pieters. die voor het amateurkam pioenschap geen dispensatie had gekregen. Voor Rini Langkruis rest misschien een troostprijs van deel neming aan het wereldkampioen schap tandem begin september in Zuid-Italië. In de strijd om de der de en vierde plaats won Ten Tije in twee ritten van Möhlman. Veel minder dan het sprintkam pioenschap, dat in ieder geval een verrassende ontknoping had, waren dc laatste ritten in de strijd om de titel ploegachtervolging. Alsmaria Vixtrix kreeg de derde plaats ca deau omdat de Adelaar niet startte. De Zwaluwen met Ponsteen (drie kampioenschappen in vier dagen op de baan) Stamsnijder, Albersen en Van Egmond liep Olympia na 2800 meter in tijdens de finale. De Zwa luwen hadden in Ponsteen een man die de lente maakt en 3 redelijke se condanten. Olympia bezat in Schoen en Ruiter twee zeer zwakke scha kels en dat maakte de opgave voor Nieuwenhuis en Loevesijn tot een onmogelijke. De krant is elke dag vaste prik. Je rekent erop. Je kijkt er naar uit. Want de krant brengt een stukje wereld in je huis. Je leest het nieuws, je wilt toch bijblijven.De vaste rubrieken, daar ben je aan gewend. De familieberichten,) de recensies, de puzzel elke dag. Logisch datje naar je krant uitkijkt. Daarom is het prettig om een abonnement te hebbenj Om elke dagje krant in de bus te krijgen. Elke dag. Wereldduurrecord toerfietsen LEIDEN Een brandweerauto met zwaaiende lichten als volgwagen. De organisatoren van het kermis achtige festijn rond de recordpoging van de Swift- en Bollenstreek renners hadden het niet beter kunnen rege len. Het optreden van de Leidse brandweer, gisteravond even na elf uur, was een onverwachte at tractie voor de honderden toeschou wers op het Waardterrein in Leiden en tevens een welkome afleiding voor de renners bij hun 26-urige tocht na het wereldduurrecord. Om de deel nemers wakker te houden was er een fraai vuurwerk gearrangeerd, dat echter enigszins uit de hand liep en het middenveld in één groot en fan tastisch kampvuur dreigde te ver anderen. Toen de brandweer het Swift-par- cours opdraaide hadden de acht fiet sers al 5 van de 26 uur achter de broek. De start, gisteravond om zes uur, was vlekkeloos verlopen. Het tempo lag bijzonder laag, de renners kwamen maar net boven het mini mum van 25 rondjes per uur (is ge lijk aan een snelheid van 17 la km/ u). Aanmoedigingen van de kant werden steevast beantwoord met „we hebben tot morgenavond de tijd". Al r.a 20 minuten gaf de eerste echtge note het op, „Jos, ik ga naar huis". Jos. Turk moest de lange nacht al leen doorbrengen. Zeven uur. Het achttal maakte zich op om het par cours te verlaten voor een korte tocht door de stad, de eerste lekke band kwam op naam van Henk Grimber gen. Gemor bij politie en bij Joop Riethoven, de weg was al vrij ge maakt en nu opeens oponthoud. Grimbergen's overstaptruc lukte. In ae stad keken voorbijgangers ver baasd op en schudden onbegrijpend het hoofd. „26 uur fietsen, ze lijken wel gek", zei iemand. Terug bij Swift is er de monoto nie van het circuit. Twee korte en twee lange stukken. Het lange spoor langs het Rijn- en Schiekanaal is het rustigst, daar kwamen ook de ge sprekken tussen de renners onderling op gang. De zijstukken zijn hobbelig, graspolletjes steken vrolijk en niets vermoedend op tussen de stenen. Voor de kantine, waar vrolijke deuntjes de toeschouwers in beweging moeten brengen, staan ook de ver zorgers. Ook zij gingen gisteren een lange nacht tegemoet. Om half twaalf was het de ongelukkige Grim bergen (twee lekke banden) die het eerste straf punt kreeg. De „wissel truc" mislukte. Desondanks gingen de renners mon ter fietsend de nacht in, pas bij het vallen van de tweede avond, mag er afgestapt worden. HANS JACOBS Zes uur gisteravond. De acht wielrenners staan klaar op het Swift-parcours in de Waard voor hun 26-urige monsterrit. Op de voorgrond rijden Sjef Dubbeldeman (li), Jos Turk (m.) en Lieke de Jong (r.). LEIDEN Zesentwintig uur achter elkaar doorfietsen. Dat klinkt als een grap, maar wie vandaag een kijkje neemt op het parcours van de Leidse Ren - en Toervereniging Swift zal met eigen ogen kunnen constateren dat die "grap" een uiterst serieuze poging van een achttal renners is om het wereldduurrecord toerfietsen te ver beteren. Een record dat sinds 19 ju li 1975 in handen is van het viertal Kerkvliet, Hekker, Grimbergen en Wassink en dat staat op 24 uur en een kwartier. Grimbergen en Was sink trachten nu, met nog zes ande ren het record op 26 uur te brengen. In tegenstelling tot het vorig jaar gaat de titel niet naar het groepje renners dat de monsterrace uitrijdt, maar naar de deelnemer die het die 26 uur volhoudt en bovendien het minste strafpunten achter zijn naam heeft gekregen. Een strafpunt wordt toegekend wanneer een renner stopt, of met zijn voet (en) op de grond komt. Een harde maatregel. die bij de vorige recordpoging nog niet gold, een ieder moet natuurlijk wel eens afstappen, hetgeen de man met de sterkste blaas en het beste evenwichtsgevoel in het voordeel stelt. In het voorbereidingsprogram ma van het achttal was ook het al rijdende van fiets verwisselen (over stappen, te vergelijken met het bij tanken van vliegtuigen tijdens de vluchtopgenomen. De Jury had het er gisteren even moeilijk mee, maar concludeerde toch dat deze "truc" gerechtvaardigd was. De titel "Houder wereld-duur- record toerfietsen" ligt vanavond om acht uur, wanneer de 26 uur zijn vol tooid klaar voor één van de volgen de acht renners: Sjef Dubbeldeman, Henk Grimbergen, Lieke de Jong, Jos Turk, Wim Verbruggen, Theo Waasdorp, Wim Wassink. Jan Wes terman. De naam van de winnaar, zal in navolging van het vorig jaar, worden vermeld in het World Guin ness Record Book. Als dat geen 26 uur fietsen waard is

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11