Eerste eenheden van vredesmacht reeds in Libanon Hays bewusteloos naar ziekenhuis Deense en Oostduitse marine even slaags VERZET TEGEN MOSKOU NEEMT TOE Italiaans weekblad pnbliceert "codeboek Lockheed Zelfmoord Ulrike Meinhof bewezen geacht VRIJDAG 11 JUNI 1976 WASHINGTON - Het Ameri kaanse Democratische congreslid Wayne Hays, middelpunt van een zedenschandaal in Washington, is gisteren opgenomen in een zieken huis in Barnesville, Ohio. Volgens CBS-radio na het innemen van een te grote dosis pillen die hem waren voorgeschreven voor een maag kwaal. Hij was bewusteloos aange troffen. In de toestand van de 65- jarige Hays zou intussen een verbe tering zijn ingetreden. Een federale grand jury en de ge dragscommissie van het Huis van Afgevaardigden stellen een onder zoek in naar beschuldigingen dat Hays er op staatskosten een 33- jarige maitresse, Elizabeth Ray, op nahield. Miss Ray had nadat Hays opnieuw in het huwelijk was getre den, verklaard dat zij in Hays' kan toor een baan van 14.000 dollar per jaar had gekregen enkel en alleen om bij tijd en wijle met hem naar bed te gaan. Het congreslid heeft deze lezing ontkend, maar hij heeft wel toege geven dat hij een langdurige ver houding met Elizabeth Ray heeft gehad. Hays is beroofd van zijn be voegdheid om controle uit te oefe nen op de fondsen van de gedrags commissie van het Huis. Dit stond deze commissie toe de administra tiecommissie waarvan Hays voor zitter is, te passeren bij het be schikbaar stellen van geld voor het onderzoek naar de beschuldigin gen tegen het congreslid. Hays ontleende zijn invloed op Ca pitol Hill vooral aan zijn voorzitter schap van de administratiecom missie. De perssecretaresse van Hays in Washington, rol Clawson, zei dat haar werkgever door zijn vrouw buiten bewustzijn was aangetroffen en dat hij de pil len woensdagavond moet hebben ingenomen. Er was volgens haar geen briefje gevonden waaruit zou hebben kunnen blijken dat Hays er een einde aan had willen maken. Woensdag is in Amerika een boek van de hand vn miss Ray versche nen over de "sexuele gewoonten van congresleden". Het is getiteld: "De bijverdiensten in Washing ton". Het is een roman. STUTTGART - Vier weken na de dood van de anarchiste Ulrike Meinhof in een gevangenis van Stuttgart heeft het openbaar minis terie in Stuttgart het onderzoek naar de doodsoorzaak afgesloten. Volgens een woordvoerder van het o.m. is zelfmoord van Ulrike Mein hof bewezen en het optreden van andere personen uitgesloten. In het Westduitse blad "Stuttgarter Nachrichten" zijn gisteren uittrek sels verschenen uit geschriften van Ulrike Meinhof. Daaruit blijkt, dat er verschil van mening bestond tussen de anarchiste en de medebe schuldigde Gudrun Ensslin. Hoe de tekst de pers in handen kan zijn gevallen is volgens de justitie in Stuttgart "onverklaarbaar". In de door de "Stuttgarter Nach richten" gepubliceerde teksten is te lezen, dat Ulrike Meinhof haar me- debeklaagde Gudrun Ensslin ver wijt, dat zij een "smerige voorstel ling" van haar heeft en zich op enige fouten van haar blind staart en daar steeds van uitgaat. "Op die manier worden wij het nooit eens", aldus een passage uit het uittreksel van stukken, die Ul rike Meinhof met de hand geschre ven zou hebben en die door het Stuttgartse blad zijn bekendge maakt. T weede front guerrilla in Rhodesie SALISBURY - Het blijkt dat gueril- lastrijders de Rhodesische grens zijn overgestoken vanaf bases in Zambia, waardoor het begin is ge maakt met de opening van een tweede zwarte front tegen het blanke minderheidsbewind in Sa lisbury. Een Rhodesische regeringswoord voerder bevestigde gisteren dat een "kleine groep terroristen" de grens was overgestoken. De guerillastrijders opereerden tol nu toe vrijwel uitsluitend v; Mozambique met zijn 1.120 kilome ter lange grens met Rhodesie. Voor hun bestrijding had Rhodesie deeltelijke mobilisatie afgekon digd. Militaire kringen verklaarden da zij voorbereid waren op. noordwestelijk front met infiltran ten nadat president Kaoenda van Zambia guerillastrijders bases in zijn land had aangeboden om van daaraf tegen Rhodesie te ageren. Minister van Defensie Van der Byl heeft onlangs gezegd dat in Rhode- sië tussen de l.lOOen 1.300 guerilla strijders opereren en dat er 8.000 worden opgeleid in Mozambique en Tanzania. Het Rhodesische leger beschikt over ongeveer 40.000 man. DAMASCUS-BEIROET (Reuter, UPI, AFP) - De eerste eenheden van de Arabische 'vredesmacht' zijn gisteren in Libanon aangekomen. Die vredesmacht is opgericht door de ministersconferentie van de Arabische Liga om de orde en stabiliteit in Libanon te herstellen. Een honderdtal Soe- - ianese militairen arriveerde per vliegtuig op de luchthaven van Beiroet. De Libische en Algerijnse eenheden - naar schatting samen 1.000 man schappen die uit Syrië Libanon binnentrokken zullen ook deel uitma ken van de Arabische vredesmacht. Syrië heeft zich bereid verklaard hulp van andere Arabische landen bij 'het herstel van de vrede in Liba non' te aanvaarden. Volgens het plan van de Arabische Liga zouden voorts nog troepen uit Saoedi-Arabië en eenheden van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO een bijdrage aan de vredes macht moeten leveren. Volgens zegslieden in Washington zijn de laatste dagen opnieuw duizenden Syrische militairen Libanon bin nengetrokken. Een belangrijk probleem voor de vredesmacht is welke posities moe ten worden ingenomen, m.a.w. waar moet elk contingent precies worden geposteerd opdat geen nieuwe conflicten ontstaan tussen ideologische rivalen. Taai De gevechten tussen Syrische troepen en Palestijnse strijders in de centrale bergen, 20 km ten oos ten van Beiroet, en rond de zuid elijke havenstad Sidon zijn gisteren weggeëbd na een dag van felle artillerie-beschietingen. Woensdag nog bestookte de Syrische artillerie de oude stad en de nabijgelegen Pa lestijnse vluchtelingenkampen. Er vielen meer dan 140 doden en 400 gewonden. Westerse correspon denten die gisteren de verschil lende fronten bezochten meldden dat de Syriërs geen nieuwe pogin gen deden door te breken door de geteisterde, maar verrassend taaie linkse linies die drie dagen lang be stand zijn gebleven tegen artille riebeschietingen en luchtaanval len. Geen Fransen De Libische premier Jalloud, die in Beiroet verblijft voor bemidde lingspogingen, heeft zijn Franse collega Chirac telefonisch laten we ten dat zijn land zich zou verzetten tegen het sturen van Franse troe pen naar Libanon. 'De oplossing van de crisis moet een Libanese zaak zijn, de tijd van de mandaten is voorbij', aldus Jalloud. Syrische troepen en pro-Syrische eenheden die de toegangswegen naar west- Beiroet in handen hebben, houden voedsel tegen dat is bestemd voor wijken die in handen zijn van de linkse Libanezen. Volgens ooggetuigen fouilleren le den van de Saiqa (pro-Syrische Pa- lestijnen) systematisch alle wagens die de barricaden willen passeren. Voedsel, brandstof en soms ook geld en andere bezittingen van in zittenden worden in beslag geno men. Sommige delen van Beiroet Ziekenhuis Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren de beschieting van het ziekenhuis van de Amerikaanse universiteit in Beiroet veroordeeld. Woonwijken en wijken waar geen strategische doelen zijn worden blindelings be schoten, aldus woordvoerder Fre derick Brown. Vier granaten waren in de onmiddellijke nabijheid van het Amerikaanse academisch'zie kenhuis beland, terwijl dat zieken huis humanitaire hulp aan alle par tijen had gegeven. Raymond Edde, leider van de ge matigde christenen in Libanon, zei in een interview met een Frans dagblad dat de Verenigde Staten, Israël en Syrië een plan hebben ge smeed om het conflict in het Midden-Oosten op te lossen ten koste van Libanon. Syrië zou een deel van Libanon annexeren in ruil voor de hoogten van Golan die in Israëlische handen zouden blijven. Uitgebreid Volgens de Franse inlichtingen dienst heeft de Sowjet-Unie haar vloot in de Middellandse Zee on langs uitgebreid tot 76 oorlogs schepen, een uitbreiding met 15 schepen vergeleken met vorig jaar. President Franjieh blijft zich ver zetten tegen de plannen van de Arabische Liga en kondigde aan dat 'Libanon zich met alle midde len zal verzetten tegen een Arabi sche strijdmacht die ons grondge bied betreedt tegen onze wil en zonder onze toestemming vooraf. SU verstrekt meer gegevens WENEN - De Sowjet-Unie heeft gisteren op de Weense conferentie inzake wederzijdse en evenwich tige troepenvermindering in midden-Europa (MBFR) een "aan vullend voorstel" gedaan. Het Russische voorstel komt neer op de bereidheid de NAVO-landen cijfers en andere bijzonderheden te verstrekken over de strijdkrachten van de landen van de verdragsor ganisatie van Warschau in centraal Europa. MOERS - Op de derde dag van zijn officiële bezoek aan West-Duitsland heeft de Poolse partijleider Edward Gierek (links), die vroeger mijnwerker is geweest,met kanselier Schmidt een steenkolenmijn in Moers bezocht. Touwtrekken om een torpedo de proeven met gewiekst for- het eiland Bom- matievaren. Oostduitse pa- Volgens het Deense opperbevel de bijna gekidnapte torpedo een gangbaar Westduits type, ditmaal KOPENHAGEN - In de Oostzee ten westen holm, heeft trouilleboot geprobeerd een door de Deense marine afgevuurde tor pedo te bergen. Dit is gisteren mee gedeeld door het Deense opperbe vel. De Oostduitsers vingen echter bot, want een zeesleper van de Deense marine was hen op het nippertje te vlug af, aldus het opperbevel. Het Deense ministerie van Buiten landse Zaken nam het incident ern stig genoeg om officieel bij de Oostduitse ambassade te proteste- De Deense marine houdt telkenjare bij Bornholm schietproeven met zijn onderzeeërs. Ditmaal werden de Deense schepen van dichtbij ge schaduwd door een Oostduits flo- tille. Toen een Deense onderzeeër twee test-torpedo's had afgevuurd ver liet een Deense sleper de formatie om de projectielen te bergen. Ter wijl de ene werd binnengehaald, voer een Oostduitse patrouilleboot naar de tweede torpedo en had al 'beet' toen de Denen merkten wat er gebeurde. De sleper koerste op topsnelheid naar de 'geënterde' torpedo en maakte vast aan het andere eind. Bij het daarop volgende spelletje touwtrekken wilden de Oostduit sers pas opgeven toen het Deense schip zich tussen torpedo en 'vijand' had gemanoeuvreerd. De Oostduitsers verhinderden de rest ciaal richtmechanisme dat de Oostduitsers mogelijk had kunnen interesseren. De zegsman van het Deense opper bevel noemde de Oostduitse han delwijze 'kinderachtig'. ROME - Wijlen president Pompi dou van Frankrijk, de Britse oud-premier Wilson en de vroe gere Westduitse bondskanselier Erhard komen voor in een "co deboek" dat volgens het Ita liaanse weekblad "Panorama" gebruikt zou zijn door de Ameri kaanse vliegtuigfabrikant Lock heed. Het weekblad publiceerde gisteren grote stukken uit dit "codeboek", waarvan de redactie op 4 juni foto-copieën zouden zijn toeges peeld door een ontevreden Lockheed-medewerker. In het bewuste codeboek, zoals ge publiceerd door het Italiaanse blad, wordt Pompidou aange duid als "cosmos". Wilson heet "pointer" (soort jachthond). Er- hard "halibut" (heilbot), terwijl de vroegere Britse minister van Buitenlandse Zaken Brown, een inderdaad explosief man, als "powder" (kruit) te boek staat. De Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Pan American figureert als "littlebeast", terwijl een beta ling wordt aangeduid .j»ls een "hurricane" (orkaan). De codenaam "antelope cobbler" (antilope knoeier) slaat op een sleutelfiguur in de Italiaanse ver takking van het multinationale Lockheed-steekpenningenscham Deze sleutelfiguur, dat was al eerder bekend geworden, zou een Italiaanse premier zijn. Volgens Panorama telt het code boek in extenso 52 bladzijden met 2000 woorden. Het betreft codes voor functionarissen, be drijven en organisaties als jargon voor zelfstandige naamwoorden en werkwoorden. Zo is het code woord voor vermoorden "voet bal". Al geruime tijd breekt men zich in Italië het hoofd over de figuur achter het codewoord "antilope-knoeier". President Leone en minister van Buiten landse Zaken Rumor, die beiden premier zijn geweest, zijn in dit verband genoemd. Zij hebben beiden om strijd ontkend. De antilope-knoeier zou er in 1971, tegen betaling, voor hebben ge zorgd dat Lockheed 14 c-130 "hercules" transportvliegtuigen kon leveren aan de Italiaanse luchtmacht. Hoewel Panorama Pompidou en anderen noemt, suggereert het blad niet dat die mensen iets met omkopingspraktijken te maken hebben gehad. Middeltje tegen slaap: oorvijgen HONG KONG - Twee Britse alpinisten hebben een ge dwongen nacht op de Mount Everest overleefd door elkaar constant oorvijgen te verko pen. Sergeant John Stokes (31) en korporaal Michael Lane (30), leden van een militaire expe ditie naar de Mount Everest, werden nadat zij op 16 mei de top van de berg hadden be- reikt.door koude en de nachte lijke duisternis overvallen. Om niet dood te vriezen heb ben ze elkaar toen in hun iglo onafgebroken klappen toege- De volgende ochtend hebben ze veilig en wel hun basiskamp bereikt. ADVERTENTIE Wegens o.a. geringe TRANSPORTSCHADE worden tegen uiterst lage prijzen (taxatie) contant verkocht, enkele BANKSTELLEN - ZITELEMENTEN WANDKASTEN alsmede een aantal LEDEREN FAUTEUILS met chromen en houten (o.m. palissander) onderstellen. Bezichtiging en afhalen (ook op zaterdag) CODAN-GEBOUW Energieweg 13 - Zoeterwoude (Rijndijk) Industrieterrein Grote Polder, bij Heineken Brouwerij ROME - De „onafhankelijke com munistische partijen" in Europa voelen zich kennelijk steeds ster ker, in hun verzet tegen de over heersing door Moskou. Terwijl een zeer zware Russische delegatie gis teren in Oost-Berlijn is aangeko men voor wat het persbureau Tass noemde de laatste voorbereidende besprekingen voor de topconferen tie van 28 Europese communisti sche partijen, lieten de Joegoslaven en Italiaanse communisten in een gezamenlyk communique weten, dat nog altijd niet alle oneffenhe den voor deze conferentie uit de weg zijn geruimd. Herman Axen, het lid van het Oostduitse partijbes tuur en secretaris van het voorbe reidingscomité, dat nu al bijna twee jaar vergeefs probeert de geschillen op te lossen, had zich vorige week laten ontvallen, dat de communis tische Euro-top op 29 juni in Oost- Berlijn zou kunnen beginnen. Een woordvoerder van de Italiaanse partij liet daarop weten, dat die da tum de KPI niet schikt vanwege de parlementsverkiezingen op 20 juni, maar in het communique met de Joegoslaven staat bovendien te le zen, dat het wachten nog altijd is op een garantieverklaring, dat "alle communistische partijen hun eigen koers mogen uitstippelen in volle dige onafhankelijkheid". Het communique telt des te zwaarder omdat er intensief overleg aan vooraf is gegaan met de Roemeense partijsecretaris Stefan en de Franse leider Marchais. In de Joegoslavische hoofdstad Belgrado werd hij dermate on vriendelijk ontvangen door Stane Dolanc, de rechterhand van presi dent Tito, dat partijleider Brezjn- jew het nodig achtte zondag een persoonlijke boodschap aan Tito te richten. Behalve wat vage toezeg gingen bevatte deze brief volgens zegslieden in de Joegoslavische hoofdstad ook een "verkapte chan- liaanse leider Enrico Berlinguer. Uit het overduidelijke communi que blijkt andermaal, dat de Joe goslaven en Italianen het volledig eens zijn over de te volgen onaf hankelijke koers van alle commu nistische partijen. Evenals de communistische partijen van Roemenië. Frankrijk en Spanje wil len zij dit principe graag tevoren vastgelegd zien in het ontwerp- En deze "nieuwe veroordeling" van de dominerende positie van Mos kou weegt nog zwaarder als men bedenkt, dat de Russen via een in tensief diplomatiek verkeer vorige week een beetje water bij de wijn hebben gedaan. Konstanton Ka- toesjew, de Russische partijsecre taris belast met de contacten met de Europese communistische par tijen, peilde vorige week de stem ming in Boekarest en Belgrado. tage" Bre^jnjew zal zijn toege zegde bezoek eind deze maand aan Belgrado afzeggen, als de Joegos laven de communistische Euro-top blijven boycotten. Dolanc, vaste tweede man na Tito nu Edward Kardelj door een opera tie geruime tijd zal zijn uitgescha keld, antwoordde slechts dat de sleutelkwesties nog altijd niet zijn opgelost en reisde ijlings af naar Rome voor overleg met de Ita slotcommunique en dat is iets waar Moskou niet aan wil. De "onafhankelijke" aanvoerders willen op dit punt de volledige capi tulatie van het Kremlin, dat daar mee in een onmogelijke positie is gemanoeuvreerd. Aangenomen dat Moskou bereid is de westelijke par tijen wat meer armslag te geven (er zijn tekenen die daarop wijzen), dan kan Brezynjew het nog niet goed vinden, dat dit in de slotver klaring van de communistische topconferentie wordt opgenomen, want dat zou een vrijbrief inhouden voor de "gehoorzame" partijen van het Oostblok. Dat de Sowjet-Unie de hoop nog niet heeft opgegeven mag blijken uit de zware bezetting van de hui dige Russische delegatie in Oost- Berlijn. Naast Katoesjew zijn daar sinds gisteren Boris Ponomarew, de "geestelijke vader" van deze conferentie en hoofd van de inter nationale sectie van het centrale partijcomite en zijn twee assisten ten, de veel in de Prawda publice rende Vadim Zagladin en Gerogui Tsjaknazarow. Deze voorbereidingscommissie van de communistische Euro-top komt nu al voor de twaalfde of der tiende keer bijeen - de laatste keer van 4-6 mei - zonder veel voortgang te boeken. Gezien de Italiaans- Joegoslavische reactie op de laatste Russische voorstellen, zit er voor lopig geen compromis in en komt er dus ook geen communistische conferentie, hoe graag Moskou dat ook wil.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9