Werkloosheid te lijf gaan met bedrijfsinvesteringen Volledig verloren regeringsperiode Regering schuwt looningreep niet 11 11 Australië hoopt op duizend Nederlandse emigranten Bijdrage legeringskosten brigade YS in Duitsland E!M3 Nota-Lubbers: 3.5 miljard voor bedrijven Koffie 26 cent duurder VRIJDAG 11 JUNI 1976 DEN HAAG (SP) - De regering schuwt een nieuwe ingreep in de lonen niet. Aan de vooravond van het loon- overleg heeft minister Boersma (Sociale Zaken) dit waarschu wingsschot voor de boeg van werk gevers en werknemers gelost. Vanavond begint het gesprek tus sen de regering en de sociale part ners over de loonsverhogingen in de tweede helft van dit jaar. De kansen op succes worden niet hoog aangeslagen. "Het overleg zal niet eenvoudig zijn", erkende mi nister Boersma gistermiddag in de Tweede Kamer. "Maar met ge bruikmaking van alle denkbare verstand zal er een oplossing moe ten komen". Het overleg zit eigenlijk al muur vast, voordat het goed en wel be gonnen is. De onderlinge stand punten liggen ver uit elkaar. de vakbonden willen een ver goeding voor de gestegen prijzen van 102 gulden per maand. de werkgevers vinden datergeen ruimte is voor een cent prijscom pensatie. de regering is uit op loonmati ging: een beperking van de loon kostenstijging tot 9 procent met handhaving van de koopkracht van de inkomens beneden 20.000 gul den. Om de laagstbetaalden er niet op achteruit te laten gaan speelt de re gering met de gedachte om slechts een derde van de gestegen prijzen te vergoeden in het loonzakje. Dat wil zeggen dat er na 1 juli maande lijks 30 gulden bijkomt. Van de ontbrekende 60 gulden zou de rege ring de helft willen vervangen door belastingverlaging en verminder ing van de sociale premies. De rest wil de regering niet uitkeren. Al met al betekent dit dat de meeste werknemers na 1 juli 60 gulden netto méér in het handje krijgen. Vakbonden en werkgevers zullen vanavond op dit regeringsvoorstel moeten reageren. De wijziging van de loonwet die verlenging van de loonstop moge lijk moet maken, haalt vrijwel zeker een meerderheid in de Kamer. Dinsdag wordt er over gestemd. Voordat de regering gaat ingrijpen, zal eerst met de Tweede Kamer overlegd worden. Maar minister Boersma wil niet dat de Kamer zijn handen bindt. "De Tweede Kamer krijgt inspraak - méér niet", zei hij. Vanuit progressieve hoek was krachtig op overleg vóóraf aange drongen. Als het overleg tussen regering en bedrijfsleven leidt tot een adem pauze van een maand, krijgt de Kamer een grotere stem in het kap- pittel. Overheidsingrijpen is dan pas per 1 augustus mogelijk. In dat geval kan de Tweede Kamer van te voren op de hoogte worden gesteld van de maatregelen die de regering wil gaan nemen, zei minister Boersma. Dinsdagmiddag zal de minister de Kamer inlichten over de stand van zaken bij het loonoverleg. Den HAAG - De regering wil de economische teruggang te lijf gaan door het stimuleren van de bedrijfsinvesteringen. Ze wil dat doen door premies te verstrekken aan onderne mingen die investeringen doen. De hoogte van de premie zal afhangen van het aantal arbeidsplaatsen, dat door mid del van de investering gecreëerd zal worden. Voor dit doel wil de regering vanaf 1978 een bedrag van 3.5 miljard gul den per jaar uittrekken. Uit de gisteren gepubliceerde "Nota inzake de selectieve groei" (ofwel de Structuurnota van minis ter Lubbers) blijkt dat het kabinet bovendien streeft naar een ombui ging van de uitgaven ten behoeve de collectieve sector (de sociale lasten) en naar matiging van de ar beidskosten. Dit laatste denkt de regering o.m. te kunnen realiseren door het verstrekken van loonkos tensubsidies, waarvoor jaarlijks een bedrag van 1.25 miljard gulden zal worden uitgetrokken. Nullijn tSOESTDIJK - De koningin ving gisteren uit handen van mevrouw Van der Harst-Baak het traditonele vaatje Konin-, ginneharing. De haring is af komstig van de motor hektrawler "Monica Vlaardingen 99". Me vrouw Van der Harst is de echt genote van de schipper van dei "Monica". DEN HAAG - De brief van het ka binet over de eén-procent-operatie bevestigt helaas, aldus de twee cen trale werkgeversverbonden VNO en NCW in een eerste reactie, dat er ook in 1976 nog geen sprake zal zijn van enige aanzet tot een beleid sombuiging. Dit betekent voor de bestrijding van werkloosheid en in flatie een volledig verloren kabi netsperiode. Beide verbonden achten de brief van het kabinet op deze kernpun ten onvoldoende concreet wat de toekomst betreft. Wat de aanpak van de operatie zelf betreft geeft het kabinet, naar het oordeel van de twee verbonden, een wel zeer eenzijdige vertaling van de noodzakelijke verbreding van het draagvlak van de collec tieve voorzieningen. De uitbreiding van de produktie die hiervoor no dig is, moet door beide sociale partners worden verwezenlijkt. Er wordt in de brief van het kabinet veel geschreven over aanvaardbare voorwaarden voor het werknemer saandeel (nivellering, vermogen- saanwasdeling, ondernemingsra den. sturen van investeringen) maar over werkbare voorwaarden voor ondernemers wordt niet ge rept. Deze eenzijdige benadering achten de twee verbonden teke nend voor de opstelling van het ka binet tegenover het bedrijfsleven en zij vormt huns inziens een ern stige belemmering voor het welsla gen van de ombuigingsoperatie. Oud-minister en oud-kamerlid De Koster (WD) zei gisteravond in Leiderdorp dat hij "de één procents-maatregel op zich wel aardig vond, maar niet genoeg". "We zullen meer moeten bezuin igen omdat straks, in 1980, de op brengst van het aardgas terug zal lopen", aldus De Koster. Hij zag ondermeer mogelijkheden tot bezuiniging op de post ontwik kelingshulp. Het zogenaamde "stuwmeer", een post van éen mil jard gulden die wel beschikbaar is maar nog geen bestemming heeft gekregen door het gebrek aan con crete plannen, is naar zyn mening veel te groot. De Koster twijfelde er verder aan of Cuba het geéigende land is om in aanmerking te komen voor ontwikkelingshulp. Verder meende hij dat de overheidsuitga ven zeer stevig teruggeschroefd moeten worden: "En dat doet pijn". De Koster - die op uitnodiging van de Leiderdorpse VVD-afdeling een spreekbeurt vervulde die de titel "Stoeien met Den Uyl" meekreeg - constateerde een eerste echte scheur in het kabinet Den Uyl: "Tot op heden is het kabinet weinig in gevaar geweest omdat de confes sionele partijen voortdurend steun bleven geven. Nu echter heeft een aantal confessionele kamerleden meegestemd in een regelrechte mo tie van wantrouwen tegen het ka binet. Dat is een van de positieve zaken die de roerige BloemenhoveijZuid-Afrika-week heeft opgeleverd". Overigens stelde De Koster zich op het stand punt dat de confessionele ministers binnen het kabinet te weinig een eigen visie tonen. De Koster pleitte tenslotte voor het gebruiken van de aardgasbaten voor herstructurering van de in dustrie, en niet voor sociale uitke ringen. k- Oud-minister De Koster, die gis teren in Leiderdorp sprak, meende dat de éénprocents- maatregel van het kabinet-Den Uyl "wel aardig, maar niet vol doende is". DEN HAAG (SP) - Opnieuw wordt de koffie duurder. Ditmaal 26 cent per 250 gram. De verhoging wordt maandag 21 juni voor de consument van kracht. In de tussenliggende tien dagen kan er een schaarste aan koffie ontstaan als het publiek gaat hamsteren. Zodra namelijk de oude voorraad op is, is er voor de tussenhandel geen aardigheid meer aan om koffie te verkopen. Want gisteren is voor de grossiers reeds de nieuwe verhoogde prijs inge gaan. Die prijs moeten zij dus nu meteen aan de koffiebranders betalen. Maar op last van minister Lubbers van Economische Zaken mag de ver hoging pas op 21 juni aan de consument worden doorberekend. In de koffiehandel zijn de winsten momenteel zo klein, dat dit betekent dat de koffie die van nu af van de branders komt, voor ongeveer de inkoopprijs zou moeten worden doorgegeven. Dit is niet interessant meer voor de groothandel. En volgende week dins dag slaat dit probleem over op de winkeliers, want die moeten van dan af ook alvast de hogere prijs betalen. In handelskringen verwacht men dat er uit protest tegen deze gang van zaken in de komende tien dagen slechts kleine bestellingen bij de bran ders zullen worden gedaan. Met deze maatregelen hoopt het kabinet-Den Uyl niet alleen het aantal arbeidsplaatsen in de jaren tot 1980 met bijna 200.000 uit te breiden, maar ook de inflatie terug te dringen en voor de modale werknemer 26.000 bruto per jaar) een jaarlijkse loonstijging van 1 a 1.5 procent mogelijk te maken. Deze inkomensverbetering geldt echter nog niet voor dit jaar. Voor 1976 kiest de regering als uitgangs punt de nullijn voor een werkne mer met een inkomen van 20.000. Al degenen die daarboven zitten, zullen dit jaar dus een veer moeten laten. Overigens moet volgens de nota ook na iy80 nog met een vrij forse werkloosheid rekening worden ge houden. Zelfs als het lukt de ge plande 200.000 arbeidsplaatsen ex tra te scheppen, zullen er in 1980 nog 150.000 mensen werkloos zijn. Premie Zoals de titel van de nota aangeeft, kiest de regering voor een selec tieve groei van de economie. Vol gens minister Lubbers betekent dit, dat groei op zich aanvaardbaar is, wanneer die tenminste binnen bepaalde grenzen blijft. Die gren zen worden bepaald door andere doelstellingen, bijv. op het terrein van het milieubehoud, de ruimte lijke ordening, het beheer van de grondstoffen en de energie, en de ontwikkelingssamenwerking. Aan de hand van deze facetten wil de regering bepalen, voor welke in vesteringen zij wél een premie zal betalen, en voor welke niet. Maar de belangrijkste overweging voor het verstrekken van een investerings bijdrage zal uiteraard zijn, of er door de betreffende investering ar beidsplaatsen worden geschapen. Waarde Het systeem van de onderne mingsgewijze produktie wordt in de nota niet aangetast: "Aan de hieruit voortvloeiende grotere in dividuele vrijheid, vergeleken met een collectief vastgesteld plan, is een belangrijke waarde toe te ken nen". Minister Lubbers zei gisteren bij de presentatie van de nota de creativiteit van de individuele on dernemer erg belangrijk te vinden. "Maar zijn beslissingen moeten wel maatschappelijk aanvaardbaar zijn", aldus de bewindsman. Hij zei de ondernemers niet te willen dwingen om te investeren. Dat leek hem ook niet nodig. "Voor het scheppen van arbeidsplaatsen zijn de beslissingen van de individuele ondernemers zelfs beter dan die van de overheid", aldus Lubbers. Lubbers ontkende dat de regering met deze investeringssubsidies een ijzeren greep op het bedrijfs leven wil krijgen. Het is de bedoe ling de winsten van de onderne mingen in een bepaalde richting te sturen en te verhinderen dat ze naar het buitenland vloeien. vesteringsaftrek en de vervroegde afschrijving. Deze belasting voordelen worden (als overgangs maatregel) bijna verdubbeld tot april 1977, waarna het nieuwe sys teem zou moeten ingaan. Om in 1978 het jaarlijks beschikbare be drag van 3.5 miljard gulden te be reiken zal in 1977 en 1978 resp. 18 en 1.7 miljard gulden extra worden uitgetrokken. Hierdoor zal het begrotingstekort nog verder stijgen. De nota zegt daarover dat het financieringste kort duidelijk de risicozone heeft bereikt Minister Lubbers wees erop, dat het tekort alleen aan vaardbaar is, omdat het geld be steed wordt aan het scheppen van werk en het stimuleren van de pro duktie. De investeringspremie zal betaald worden uit een nieuw op te richten fonds, de zg. investeringsrekening. Dit fonds zal gevormd worden door er jaarlijks een bepaald percentage van de opbrengst van de vennootschap- en eventueel de in komstenbelasting in te stoppen. Instemming ROTTERDAM-Leden van de tiegroep "Redt Katendrecht" hebben gistermiddag in de raadszaal van het Rotterdamse stadhuis voor een fors incident gezorgd. Vanaf de publieke tri bune gooiden zij plastic zakken gevuld met meel de zaal innadat de raad met overgrote meerder heid van stemmen had besloten akkoord te gaan met de uitbrei dingsplannen van een meelfa briek in Katendrecht. De actiegroep-leden maakten zich hier zo kwaad over dat ze de meel over de raadsleden stortten. Een groot tumult ontstond in de raadszaal. Raadsleden probeer den zich tegen meel te bescher men door onder de banken te kruipen, maar slechts weinigen slaagden erin afdoende beschut ting te vinden. Een aantal van de meelgooiers werd later door de politie in het stadhuis aangehouden. Burge meester Van der Louw keurde de actie in scherpe bewoordingen af. "Discussies in de raad moeten kunnen plaatsvinden zonder een sfeer van intimidatie en gevaar voor de aanwezigen"aldus Van der Louw. PvdA-fractievoorzitter in de Tweede Kamer Ed van Thijn ver klaarde gisteravond de nota selec tieve groei een van de belangrijkste werkstukken van het kabinet-Den Uyl te vinden. "Met instemming heb ik er van kennis genomen dat met de centrale doelstelling van het beleid - het wederom bereiken van volledige en volwaardige werkge legenheid - het belangrijke aspect van de selectieve groei eveneens de centrale plaats heeft behouden". Van Thijn zei wel "aarzelingen" te hebben over de manier waarop de extra arbeidsplaatsen worden ge schapen. "Het alleen stimuleren van investeringen in de particuliere sector - ten koste van zeer veel overheidsmiddelen - is wellicht niet de enige weg. Op dit punt moe ten andere varianten, zoals een pu bliek investeringsplan, naast extra stimulansen voor investeringen in de particuliere sector nog nader worden onderzocht. By investerin gen met behulp van overheidsmid delen dient de zeggenschap van de gemeenschap een belangrijk uit gangspunt te zijn, terwijl meer winst tot meer werkgelegenheid moet leiden". Jonge Tsjech spoorloos ARNHEM (ANP) - De Arn hemse politie is een onder zoek begonnen naar de on verwachte verdwijning zon dagmiddag van een 19-jarige Tsjech, kelner van beroep, die enkele dagen eerder zonder enige bezittingen en papieren in de Gelderse hoofdstad was aangekomen. Hij vervoegde zich vorige week bij de vreemdelingendienst en vroeg asiel aan in ons land. Dankzij de Arnhemse afdeling van Amnesty International, door de politie te hulp ge vraagd, kon voor de jongeman een pension worden gevon den. Volgens de pensionhou der verschenen die middag twee slecht sprekende Duit sers die zich bekend maakten als leden van Amnesty Inter national. Even later verdwe nen de mannen met de jonge Tsjech. Sindsdien is niets meer van hem vernomen. Bij Amnesty heeft de plotse linge verdwijning zeer veel verbazing gewekt. De twee mannen kunnen onmogelijk lid zijn van Amnesty. "Van een ontvoering durven we bijna niette spreken, daarvoor zyn ook nog geen bewijzen, maar we zijn er wel bang voor", aldus een woordvoer ster van Amnesty gisteren. DEN HAAG (ANP) - Australië hoopt in 1976/'77 twee keer zoveel Nederlandse emigranten te kunnen aantrekken als in het voorgaande jaar. In 1975 vertrokken 500 Neder landers naar Australië, maar Aus tralië zou dat aantal het komende jaar graag zien groeien tot ongeveer duizend, zo verklaarde de Australi sche minister van immigratie, M. J. R. Mackeller, gisteren in Den Haag. Mackeller noemde zijn bezoek aan Nederland, waar hij sprak met mi nister Boersma van sociale zaken en emigratiefunctionarissen, "zeer succesvol". Nederlandse emigran ten zijn over het algemeen goed geïntegreerd in de Australische samenleving, ze hebben zich over het hele land verspreid, en niet al leen een belangrijke bydrage gele verd aan de economie maar ook aan de cultuur van hun nieuwe vader land, aldus Mackeller. Een deel var emigranten zal op rekening komen van gezinshereniging: ouders bij voorbeeld, die zich bij hun eerder geëmigreerde kinderen voegen. Maar het grootste deel zal moeten bestaan uit arbeidskrachten waar aan de Australische economie op het ogenblik behoefte heeft. Australië kampt op het ogenblik met aanzienlyke werkloosheid. In april waren 268.000 mensen - 4.4 procent van de beroepsbevolking - zonder werk. Bij toelating van nieuwe emigranten zal daarom scherp geselecteerd worden, uit gaande van de specifieke beroepen en bekwaamheden waaraan Aus tralië behoefte heeft om open plaat sen te vullen. Mackeller noemde de metaal industrie en de handel ais sectoren waarin behoefte aan immigranten bestaat, maar dat kan snel verande- Fiscus De premies op investeringen die arbeidsplaatsen scheppen komen in de plaats van bestaande belasting-voordelen, zoals de in- BRUSSEL(ANP)-Minister Vrede- ling heeft gisteren in de vergader ing van NAVO - defensieministers te Brussel meegedeeld dat Neder land wil bijdragen aan de kosten van de legering van een Ameri kaanse brigade bij Bremerhaven in West-Duitsland. Hoe groot deze bijdrage zal zijn, kon ir. Vredeling nog niet zeggen. Het Nederlandse aanbod houdt mogelijk verband met het feit, dat de Nederlandse regering uiterst te rughoudend staat tegenover het zgn. AWACS-project, het uitrusten van vliegtuigen met elektronische apparatuur om de troepen van het Warschau-pact in het oog te hou den. Ir. Vredeling verklaarde zijn colle ga's te hebben voorgesteld, na te gaan of de NAVO, of de landen die troepen hebben in de centrale sec tor, kunnen bijdragen aan de kos ten van de legering. De omvang van de Nederlandse bijdrage hangt mede af van de eventuele bijdragen van andere landen. "Het is logisch dat de Ver enigde Staten en West-Duitsland een deel van de kosten dragen, maar het is van politiek belang dat dit geen Amerikaans-Duitse aange legenheid wordt", aldus minister Vredeling. Zonder zich uit te laten over cijfers sprak hij over een bij drage "in overeenstemming met de grootte van ons land". Een Nederlandse bydrage, die op de begroting zal moeten worden opgevoerd, "is goed besteed geld". De uitgaven zullen moeten worden ingepast in "de meerjarenplanning van defensie". De kritiek op de Nederlandse defensie-inspanning die vroeger nog wel werd gehoord, bleef dit jaar geheel achterwege. "De Neder landse bijdrage aan de gezamen lijke inspanning is redelijk en góed, zy kan de toets van de kritiek ruim schoots doorstaan", aldus minister Vredeling. In conferentiekringen werd opgemerkt dat andere, kleinere NAVO-landen als België en Noorwegen weliswaar thans hun inspanrting verhogen, maar dat deze landen ten opzichte van Ne derland een achterstand hadden in te lopen. Alle ministers, zo deelde ir. Vrede ling mee, maken zich zorgen over de voortdurende groei van de Rus sische militaire macht. De Sowjet- troepensterkte wordt voortdurend uitgebreid, terwijl de Amerikaanse is gedaald en "beduidend minder" is dan de Russische.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7