Losse gedachte nu serieuze zaak Nederland ziet miljoen tulpen voor New York niet zitten HONDJES EN KAT ZONDER BAAS IN HANDEN VAN DE POLITIE... Peter Dourlein met militaire eer begraven ACTIE VAN WARMONDER SLOEG NAUWELIJKS AAN PAGINA VRIJDAG 11 JUNI 1976 KATWIJK Verzetsstrijder Peter Dour lein, ridder militaire Willemsorde der vier de klasse, is gistermiddag op de Katwijkse begraafplaats ,,Duinrust" onder grote be langstelling en met militaire eer ter aarde besteld. Dourleins naam is verbonden aan het zoge naamde „Englandspiel" tijdens de Tweede Wereldoorlog. Peter Dourlein was achtenvijftig jaar. Vo rige week maandag overleed hij plotseling tijdens een vakantie in Schotland. Op de fotoDe stoet onderweg naar de be graafplaats. BOLLENSTREEK De twee jaar geleden zo enthousiast uit de startblokken geschoten inzamelingsactie v^n de vanuit Hil- legom opererende stichting „Eén miljoen tulpen voor New York", is uitgelopen op een regelrechte mislukking. Er is op de bankrekening van de stichting niet ruim een miljoen gulden binnengekomen, zoals werd verwacht, maar slechts 25 000 gul den. door Herman van Amsterdam Daarom kan er nu ook weinig te recht komen van de stoute plannen I achter de actie om de dit jaar feest vierende Verenigde Staten (twee eeuwen onafhankelijkheid) een mil- Joen van harte gegunde feest tulpen toe te sturen. Het cadeautje vanuit de Bollenstreek ziet er nu noodge dwongen een stuk eenvoudiger uit. Van de moeizaam bijeengeschraapte kwart ton kunnen nu slechts zo'n ;3000 bossen tulpen worden gekocht die op 4 juli a.s. na afloop van de kerkdiensten in de bekende Bartho- lomeuskerk in Park Avenue (New York) zullen worden uitgedeeld door 1 de geëmigreerde Hillegommer Hans van Zeist. En dat is alles. Niets Er is ook niets terecht kunnen komen van het plan om naast de vliegtuiglading tulpen ook nog een paar honderd Nederlandse scholieren naai- het feest in Amerika te vliegen. Op de eerste plaats vanwege geldge brek maar ook omdiat er nauwelijks een school in Nederland wilde mee werken kinderen af te staan voor deze feesttrip over zee. Warmonder C. v. Trigt, motor achter deze actie, ere-burger van Mineanapolis en als bollenreiziger op Amerika „verliefd geworden op de States", kan er met zijn pet nog steeds niet bij. „We gin gen bij onze wervingsactie van de veronderstelling uit dat de kinderen zouden staan te dringen om mee te mogen. Maar bij de paar honderd scholen waar we hebben aangeklopt was de reactie steeds negatief. En ergens misschien wel terecht ook. Op het tijdstip dat wij met onze actie van stort gingen bestookte Amerika Vietnam met tonnen bommen, dat maakte het voor ons niet eenvoudig. Amerika stond er in die periode op de Nederlandse scholen niet al te best voor. Nu mogen we alleen maar blij zijn wat we geen scholieren blij heben gemaakt met een dode mus omdat we uiteindelijk toch geen geld jaar, ,dan moet het geld wel binnen stromen. De losjes pratende War monder had er echter „vertrouwen iin" niet tot die noodsprong te hoeven overgaan. .Want", zo redeneerde hij, „Nederland zal echt wel over de brug komen. Per slot van rekening hebben wij Hollanders toch enorm veel aan Amerika te danken, kijk bijvoorbeeld maar naar de laatste wereldoorlog". Dat naar verwachting samengaan van diepgewortelde emoties en vrij gevigheid bbjkt een ernstige misreke ning te zijn geweest. Nederland liep niet warm ondanks het feit dat Van Trigt van de publiciteitsmedia volop de ruimte kreeg om zijn stille wens, Wim van Hanegem komt o zullen onder goede medische be geleiding de naam van de club eer aan doen. De positieve as pecten voor de vereniging, door voorzitter Jaap Aartman opge- somt, zijn: „In de eerste plaats een versterking van de band tus_ sen de leden onderling, er is een gemeenschappelijk doel. Daar naast verwacht ik dat dit evene ment de volleybalsport in en rond Nieuwkoop nog meer populair zal maken, er zijn nog te veel men sen die aan geen enkele vorm van sport doen. Ten derde hoop ik dat de wereldduurrecordpogin- gen de geldelijke zorgen voor onze vereniging een beetje kan ver lichten. Zaalsporten zijn in ver gelijking met andere sporten vaak duur. Dit betekent helaas, dat met name de opvang en be geleiding van de Jeugd soms niet die aandacht krijgt die nodig is. Als deze poging bijdraagt tot meer financiële armslag en daar mee tot grotere bloei van onze jeugdafdeling, dan zal dit een aangenaam byprodukt van dit evenement zijn." 36 uur volleybal. In De Steupel zullen de spelers, die het moeten )k naar Nieuwkoop. doen, het soms niet gemakkeijk hebben. Steun van het publiek mag gerust een voorwaarde heten voor het slagen van de opzet. Ook dat heeft men bij De Waterlan ders goed begrepen. Talrijke pro minenten uit de vaderlandse sportwereld hebben er een reisje naar Nieuwkoop voor over. Zater dagmiddag om twee uur (er wordt volgens een zeer strak programma gewerkt) komen os. in actie: Wim van Hanegem (Feyenoord),scheidsreohter Frans Derks, Geert Trompetter (onlangs in Israël nog uitgeroepen tot de beste spelverdeler tijdens de zgn. Spring Cup (wedstrijden), Pierre Matthieu (coach van Starlift). Zaterdagavond om acht uur ko men Dick Schneider. Sjaak Swart, Gerrie Mühren, Theo van Duivenbode en andere voetballers eveneens in het veld. En ook, maar natuurlijk valt er nog veel meer te 'beleven, komt het honk balteam van Th amen, houder van het wereldduurrecord honkbal, naar Nieuwkoop. Zij zullen De Waterlanders steunen en partij geven op weg naar de 36-uuxs grens. ROELOFARENDSVEEN Agenten van de groep rijkspolitie Alke made hebben gisteren op het bureau in de Populierenstraat de han den vol gehad aan de verzorging van drie jonge hondjes en een kat, die gistermorgen vroeg door een patrouille loslopend werden aan getroffen in een weiland langs de weg Roelofarendsveen-Rijpwete- ring. Het ontheemde viertal heeft op het bureau een warm onthaal gekregen. De bezorgde agenten zorgden voor de aanvoer van melk en lekkere hapjes en stoeiden wat met het kleine spul. De diertjes, naar schatting nog maar zo'n zes weken oud, zijn waar schijnlijk gisternacht uit een auto gezet en verder aan hun lot over gelaten. Een zeer ontstemde groepscommandant Niemeyer: „Het is geen stijl om dieren die zich nog niet kunnen verdedigen zomaar ergens ach ter te laten waar ze heg noch steg weten. We zullen er alles aan doen om de eigenaar van deze diertjes op te sporen en te bekeuren. Al zal dat opsporen w*él moeilijk worden want er zijn nauwelijks aanwijzin gen. We weten in ieder geval wel zo goed als zeker dat de vier bij el kaar horen. Want het katje ligt rustig boven op de hondjes te sla pen en daaruit blijkt dat ze goed aan elkaar gewend zijn". De vier blijven niet op het bureau. „We zouden het best willen", zegt de groepscommandant, „maar we hebben geen ruimte voor ze en bo vendien zou de verzorging teveel tijd in beslag gaan nemen". Wacht meester E. P. Onink. die de diertjes ook aantrof, neemt de hondjes en het poesje op in afwachting van iemand, die er één wil hebben. De beestjes gaan dus niet naar een asyl zoals aanvankelijk de be doeling was. een cadeau van een miljoen tulpen, uitgebreid onder de aandacht van het Nederlandse publiek te brengen. Zelfs de medewerking van 150 Leddse hadden. Van Trigt en zijn medewerkers hebben in de afgelopen twee jaar alle registers open getrokken om het Nederlandse publilek en het bedrijfs leven op de knieën te krijgen. „En als het gewoon niet lukt dan span nen we bijvoorbeeld Mies Bouwman voor de kar", zei Van Trigt vorig studenten mocht niet baten. In heel Nederland gingen zij de boer op om geld bijeen te brengen, zonder al te veel resultaat. Nooit Ondanks het feit dat halverwege de inzamelingsactie het banksaldo de vier cijfers nog niet was gepas seerd, heeft Van Trigt tot voor een maand nooit willen accepteren dat die enorme zending tulpen er echt niet in zat. Wel was hij in de loop van de actie bereid tot een wat voorzichtiger schatting. Van een miljoen tulpen werden het er bij voorbeeld al snel enkele honderddui zenden, toen honderdduizend en nu Van Trigt uiteindelijk 30.000 tulpen, 3000 bosjes van elk tien. En die worden niet eens vanuit Nederland naar Amerika ge vlogen maar in Amerika gekocht en daar ook aangeboden. Met de scholieren is het al net zo gegaan. Dat zouden er eerst een paar honderd worden („een paar chartervliegtuigen vol"), toen een be scheiden klasje en uiteindelijk niet één. .Als we als stichting deze actie puur commercieel hadden aangepakt dan was er gegarandeerd een ander resultaat uit de bus gekomen", zegt Van Trigt nu. Maar we hebben dit bewust een spontane actie willen laten zijn. De mensen moesten uit zichzelf over de brug komen, niet dat we het thuis by hen zouden moe ten komen halen. Dan hoeft het voor ons niet. Nu is het verkeerd uitge pakt. De actie is een fiasco geworden. Erg jammer". AcHteraf „Achteraf bekeken zeg ik. mis schien zijn we wat te enthousiast van start gegaan. Maar ja wat wil je, veel mensen achter deze stich ting zijn in de loop der jaren veel van Amerika gaan houden, een land waar je warm voor loopt. Nu we de zaak nuchter bekijken kunnen we ons voorstellen dat Nederland zo heeft gereageerd, al moet ik wel zeg gen dat er toch nog altyd zo'n vyf- d ui zend Nederlanders vyf gulden hebben overgehad voor het goede doel. In Amerika zal men niet kun nen zeggen dat we er helemaal niets aan hebben gedaan. Misschien is [cadeautje wel wat klein uitgevallen maar dat zal nauwelijks opvallen. Bovendien ben ik ervan overtuigd dat ze dit net zo waarderen als welk groot geschenk dan ook". Waterlanders willen wereldduurrecord volleybal breken door Wim van Wamrooy Het idee werd maandenlang in een vaste vorm gegoten door tal loze enthousiaste volleybalmen sen, maar bleef wild. In die zin dat er van enige landelyke coör dinatie, want het vestigen van wereldduurrecords lijkt een rage te gaan worden, geen sprake kon zyn. Nadat de Groningse studen tenvereniging Donatas op 17 april J.L het record op 29 uur en 39 mi nuten had gebracht, richtte De Waterlanders zich vervolgens op het doorbreken van de dertig uur. Daar werd de organisatie op ingesteld. Maar in de afgelopen week zyn de activiteiten en voor bereidingen by de Waterlanders koortsiger geworden. In het afge lopen weekeinde bestond de ver eniging Dalen uit Dalen het im mers om het record, zonder m ti mers: „We hebben by de bond geïnformeerd hoe het met die re gistratie zit. Ook hebben we ons afgevraagd hoe het in het bui tenland allemaal ging. Maar daar doen ze het op een andere basis. Dat is niet te vergeleken. Het is een echte Nederlandse verto ning". Teet-case NIEUWKOOP Nieuwkoop is vandaag en morgen volledig in de ban van het we- relduurrecord, dat de plaatselijke volleybalvereniging De Waterlanders in de sportzaal De Steupel wil trachten te verbeteren. ..W at als een losse gedachte, een wild idee be gon, is uitgegroeid tot een serieuze zaak", aldus voorzitter Jaap Aartman van de drie jaar oude club. deweten van De Waterlanders, opnieuw te breken en te brengen op 35 uur en 20 minuten Verrassing „Dat was een volkomen verras sing voor ons", zegt Koos Ham or, publiciteitsman en lid van de co- ordinatie-commissie. „We wisten niet dat zy er ook mee bezig wa ren. Dat komt ook omdat er geen reglementering op dit gebied is. Het standpunt van de Nevobo is tot nu toe altyd geweest dat dit soort zaken als grappen en gTol- len beschouwd moeten worden. Maar nu heeft het toch zo'n om vang genomen dat er wel enige controle moet komen". Dalen doorkruiste de plannen van De Waterlanders danig en dat he oft als gevolg dat men in Nieuwkoop niet vanmiddag om vier uur, maar vanmorgen om tien uur al is begonnen met de aanval op het wereldduurrecord. In prinoipe tracht men de 36 uur te halen. Dat zou al mooi genoeg zyn. „Het is een uitdaging", vindt Koos Hamer. „We hebben inder haast een aantal schoolteams en huisvrouwen bereid gevonden om vier van de zes uur extra op te vullen. En als de nood aan de man komt, kunnen we altyd een beroep doen op onze eigen men- Extra problemen satie in de laatste dagen dus. Daarom zou men by De Water landers een goede begeleiding door de Nederlandse volleybal- bond op prijs stellen. Koos Ha- De ontwikkelingen hebben het hoofdbestuur van de Nevobo toch weer aan het denken gezet, er is meer aandacht voor gekomen. Dat wil niet zeggen dat nu in eens elke recordpoging rechtsgel dig is. Wel wil de Nevobo de ver richtingen van De Waterlanders als een test-case zien. Aan de hand van de uitslag, rapporten etc. wil men zich beraden de zaak toch min of meer te legaliseren. Het hoofdbestuur stelt echter dui- delyk dat b.v. het nu gebruikte reglement geen Nevobo-reglement is, alhoewel men niet wil ontken nen, dat voor het eerst van bonds- zijde particulier advies gegeven is. Mocht er een koerswyziging komen, dan geldt nog de vraag of een en ander by de internatio nale volleybalbond (FIVB) aan hangig gemaakt moet worden. Uit de tweehonderd leden die De Waterlanders inmiddels telt zyn vyftien spelers geselecteerd die de organi- het langdurige karwei mogen en willen opknappen. Uit die vyftien wordt een vaste groep van twaalf (maximaal toegestaan) gekozen. Deze twaalf volleyballers, geko zen uit de eerste drie herenteams, De verlaten dieren krijgen nu een goede -verzorging

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4