Plan voor bouw nieuw zwembad in Zuid-West prétien Gezien bij Naast Vijf Mei-sporthal Behoefte aan nieuwe zwembaden geringer "©(p) (o]® fefë (gdrfdtf V©©ff ffiUêtë rmek brillen Ook singels beschermd? zelfzienbij VRIJDAG 11 JUNI 1976 LEIOEN LEIDEN - Wanneer de plannen van het Leidse college doorgaan zal er een nieuw overdekt 25-meter zwembad worden gebouwd op het huidige schoolsportveld aan de Boshuizer- laan, vlakbij de Vijf Mei-sporthal. Om de bouw te financieren zal een bedrag van drieeë- neenhalf miljoen gulden worden onttrokken aan de reserves van de Leidsche Duinwater Maatschappij. Het nieuwe zwembad zal tevens dienst gaan doen als instructiebad, onder meer voor het schoolzwemmen. Verder ligt het in de bedoeling van B en W om het Zweilandbad, het instructiebad aan de Zweilandlaan, over te dragen aan de Leidse zwem verenigingen. De bouw van een nieuw openluchtzwembad in Leiden wordt voorlopig niet overwogen. Volgens becijferingen bestaat er tot 1985 weliswaar enig tekort in Leiden, maar dat wordt volgens het college vrijwel gecompenseerd door de overcapaciteit van andere gemeenten in de Leidse agglomeratie. LEIDEN Volgens een uit 1971 daterende zwembadnota zou den er in Leiden tot 1985 zeven nieuwe zwembaden gebouwd moeten worden. Twee over dekte baden (in het Morskwar- tier en in de binnenstad), twee "open baden" (in het Mors- kwartier en in het Vlietpark), twee instructiebaden (in in Zuid-West en in de Merenwijk) en de vervanging van het open luchtzwembad "De Zijl". Nu vijf jaar later opnieuw een zwembadnota is uitgebracht, blijkt dat de behoefte aan nieuwe zwembaden tot 1985 aanmerkelyk minder is dan destijds werd verondersteld. Dat komt enerzijds omdat het oude zwembad "De Zijl" in middels is vervangen door een nieuw openlucht- en overdekt zwembad. Anderzijds waren de bevolkingsprognoses waarvan men 1971 uitging veel hoger dan nu en is men wat terughouden der met de aantallen bezoekers aan met name de open zwem baden. Dat laatste heeft eron der meer toe geleid dat B en W eerst de ontwikkeling van het bezoek aan "De Vliet" en "De Zijl" willen afwachten alvorens te besluiten om nog voor 1985 een derde open bad in Leiden te bouwen. Ook de bouw van een derde overdekt bad is daarvan afhankelijk Van belang is ook of de zwembadplannen die de gemeente Voorschoten en Oegstgeest hebben wat duide lijker gestalte hebben gekr*» Wat het schoolzwemmen be treft wordt in de nieuwe nota geen hoge prioriteit toegekend aan de uitbreiding daarvan. Als argument daarvoor wordt aan gevoerd, dat het schoolzwem men voor veel scholieren een afronding betekent van de zwemopleiding, waarmee op in itiatief van de ouders al op jeugdiger leeftijd is begonnen. Verder wordt gelezen op de bestaande situatie, dat kinde ren uit de vijfde en zesde klas die nog niet kunnen zwemmen met de lagere klassen meegaan om toch de zwemdiploma's te behalen. In de nieuwe zwembadnota wordt geadviseerd het school zwemmen over te hevelen van het Zweilandbad naar het nieuwe te bouwen zwembad aan de Boshuizerlaan. De ge meente zou op die manier 25.000 gulden besparen aan de vervoerskosten omdat het nieuwe bad veel gunstiger ligt voor de scholen dan het excen trisch gelegen Zweilandbad. Het Zweiland instructiebad zou aan de zwemverenigingen in beheer gegeven kunnen wor den tegen een jaarlijkse ver goeding van 20.000,-. De ex ploitatiekosten voor de vereni gingen bedragen ongeveer 35.000,-. De gemeente verwacht, dat er bij de zwemverenigingen wel belangstelling zal bestaan omdat men nu gezamenlijk per jaar 80.000 voor gebruik van het Zweilandbad betaalt. De bouw van het overdekte bad aan de Boshuizerlaan zal volgens de raming f 2.935.000 kosten. Om het bad ook voor zweminstructie te kunnen gebruiken komt er een beweegbare bodem in het bad of een apart ondiep bassin. Verder zal er een bedrag van f350.000 worden uitgetrokken voor het maken van een verbinding tus sen de recreatiegedeelten van het zwembad en de Vijf Mei-hal. Ook zal een bedrag van f 115.000 van de LDM-reserves worden be steed aan de voorbereidingskos- ten die gemaakt zijn voor de bouw van een zwembad aan de Vondellaan. Op de plaats waar nu de ijshal in Vlietschans in aanbouw 3 aanbouw is, zou destijds een groot zwembadcomplex. "De Welzijnsbron" geheten, worden gebouwd. Dit in het geheim voorbereide plan zou worden be kostigd door acht miljoen uit de reserves van de LDM te halen. De plannen, waarbij wethouder Van Aken (toen raadslid) was betrok ken, gingen uiteindelijk niet door, omdat de acht miljoen moeilijk vrij te maken was en er volgens berekeningen jaarlijks een fors exploitatietekort uit de bus zou komen. B en W hebben nu voor een bad van bescheidener omvang gekozen en de suggestie van ambtelijke kant overgenomen om het bad een plaatsje te geven dicht bij de Vijf Mei-hal. Gevolg van de bouw zal wel zijn dat een aantal voet balverenigingen niet langer ge bruik kan maken van het half- verharde veld voor de training. Dat probleem kan volgens B en W worden opgelost bij het gereed komen van de tweede serie voet balvelden in het Morskwartier. «De aanleg daarvan is inmiddels in het kader van de aanvullende werkgelegenheid gestart. Een van de verenigingen aan de Bos- huizerkade zal dan naar de Mors kunnen verhuizen, .terwijl het vrijkomende veld kan worden ingericht als trainingsveld. De kosten van deze "ombouw" wor den geraamd op een bedrag van 100.000 gulden. LEIDEN - De bouw van het nieuwe zwembad aan de Bos huizerlaan zal als de raad daar mee akkoord gaat bekostigd worden uit de reserves van de Leidse Duinwatermaatschap pij. Op dit ogenblik bezit de LDM voor een bedrag van 9.9 miljoen aan vrije reserves. Om dat de gemeente Leiden alle aandelen van de LDM in zijn bezit heeft is het mogelyk de "vrije reserves" aan de "aan deelhouders" (lees: gemeente Leiden) uit te keren. Voor de bouw van het zwembad zal een uitkering van 3.5 mihoen gul- Bouw zwembad betalen uit reserves LDM den voldoende zijn. Het zal ech ter wel betekenen dat de LDM voor dat bedrag vreemd vermo gen moet aantrekken, waarmee extra rentekosten van ruim drie ton gemoeid zijn. De jaarlijkse winst zal daardoor ongunstig worden beïnvloed tenzij enkele oudere contracten, die voor de LDM ongunstig zijn, kunnen worden gewijzigd of de taneven verhoogd worden. De nog resterende 6.4 miljoen aan reserves van de LDM zal de gemeente Leiden ter beschik king krijgen zodra de LDM wordt omgevormd tot een streekbedrijf. Het is een eenma lig - zij het fors - douceurtje, maar daar staat tegenover dat men dan niet langer de vijf ton kan incasseren die nu jaarlijks van de LDM naar de gemeente kas vloeit. zwembad gebouwd moeten wordenwaardoor het achter deze hal gelegen sportveld zal De Overdekte aan gemeente te koop aangeboden LEIDEN - Het enige overdekte zwembad dat Leiden op dit ogen blik telt,de "Overdekte" in de Haar lemmerstraat is te koop. De eige naar van het tot zweminrichting getransformeerde kerkgebouw, de heer J. van der Tang uit Leider dorp, heeft aangeboden de "Over dekte" aan de gemeente te verko pen. Volgens de heer Van der Tang heeft aanbod. Mocht de gemeente Leiden overeenstemming bereiken over de aankoop van het pand, dan zal het bad zeker gesloten worden. Het pand aan de Haarlemmerstraat valt onder de slopershamer of krijgt een andere bestemming. In de nieuwe zwembadnota van het college wordt namelijk op geen en kele manier meer rekening gehou den met de aanwezigheid van dit oude. maar nog altijd drukbezochte badSterker nog: er wordt met geen woord over de "Overdekte" gerept. Gevraagd naar de toekomst van het bad, wanneer de gemeente het pand niet zou kopen vertelde de heer Van der Tang ons: Dan zal ik de exploi tatie voorlopig zelf voortzetten. Ik weet niet hoe het straks precies zal gaan met het schoolzwemmen. Vol gens Tesselaar zal niet langer ge bruik worden gemaakt van de „Overdekte"maar volgens ande ren is dat nog helemaal niet zeker. Ik wacht maar rustig af." LEIDEN - Op een terrein aan o. Apollolaan is gistermorgen de eer ste paal in de grond gedreven voor de nieuwbouw van scholengemeen schap Leiden Zuid-West of, zoals de school in dc toekomst zal gaan he ten, ,f)e Vlietschans". Alle leerlin gen, en dat zijn er zo'n dikke dui zend, liepen bij deze gelegenheid in optocht van de houten noodlokalen aan de Schubertlaan naar het bouwterreindit onder meer ook om aandacht te vragen voor de actie, die vlak na de eerste paalslag door rector Van der Linde, op de scho lengemeenschap begon. In het ge bouw aan de Schubertlaan waren gisteren en vandaag een groot aan tal stands opgebouwd, met als doel geld bijeen te brengen voor de aan koop van schoolboeken voor een school op de Kaapverdische Eilan den. Onder het motto "Op de fiets genietje voor niets" zult u deze zomer elke week een fietstocht met routebeschrijving aantreffen. De toch ten zijn uitgestippeld in de omgeving van Leiden door de werk groep Fiets - ENWB: de natuurbeschrijvingen zijn gemaakt door de Leidse afdeling van het IVN (Instituut voor Natuurbeschermings educatie). Hoewel de tochten gemakkelijk aan de hand van de be schrijvingen gereden kunnen worden, is een goede fietskaart nooit weg. De beste fietskaart voor Leiden en omgeving is de toerkaart van Meulenhoff-Bruna (plassengebied-west) die voor 325 in elke boekhandel verkrijgbaar is. Ook de diverse provinciekaarten zijn goed bruikbaar. De tochten zijn dertig tot veertig kilometer lang en kosten u alleen wat gezonde inspanning. Veel fietsplezier LEIDEN - Over de Hoge Rijn dijk verlaat u Leiden in de rich ting van Zoeterwoude. Op de Zoeterwoudse Rijndijk bij Heineken slaat u rechtsaf (wegwijzer 1612). Langs de weg staan bloemen die langs de hele tocht voorkomen: herderstasje, veldzuring, speerdistel, boter bloem, paardebloem .en kamil le. (zie onder aan artikel). Na de spoorwegovergang is de geres taureerde wipwatermolen "De Grote Molen" te zien. Hier slaan we het fietspad in, rechtsaf naar Zoeterwoude-dorp. Voor het bruggetje staat erg veel groot hoefblad, een plant met reusachtige hoefijzervor mige bladeren, en uitgebloeid fluitekruid. Vanaf het bruggetje valt de lichtgroene begroeiing van de waterkant op: dat is muur; ook brandnetels en witte dovenetels met witte bloemen zijn daar in grote getale te zien. Langs het rijwielpad zien we een jonge aanplant van essen met als onderbegroeiing veel veldzuring. Voor diegenen die geïnteresseerd zijn in vogels is hier een overvloed aan vogelge luiden hoorbaar. Aan het eind van het fietspad gaan we linksaf in de richting van de kerktoren. Na de eerste brug meteen links het Watertje op. Het bordje "Watertje" is door de wingerd nauwelijks te lezen. We rijden door tot de eerste weg links (wegwijzer 7416) richting Be nthuizen. Koekoeksbloem Deze vrij smalle, drukke rijweg is aan beide zijden beplant met iepen, die duidelijk onder in vloed van de westenwinden krom groeien. Aan de water kant staan elzen, waarvan de houtachtige vruchten, de vrouwelijke bloempjes van het vorig jaar, nog duidelijk te zien zijn. Tussen het gras wat kleu- renvariatie van de koekoeks bloem aan de overkant van de weg op. Opvallend zijn hier de boerde rijen met in front leilinden in verschillende stadia: sommige pas gesnoeid en goed bijgehou den. andere vroeger gekande- laberd maar verder nooit meer bijgehouden, zodat op ongeveer twee meter boven de grond in eens verschillende takken naar allerlei richtingen ontspringen. Aan beide zijden kan men ook vele perceeltjes elzenhakhout vinden. Vroeger zou daar het aan pest en miltvuur gestorven vee begraven zijn. In het lager gelegen weiland kan je wel ont- hoomde koeien zien; dat is meestal vee uit moderne lig- boxstallen. Bij huisnummer 93 gaan we rechtsaf het kerkepad op. Weipoort heeft zelf geen kerk, maar dit paadje (naast een schooltje) brengt de bewoners zonder omwegen naar de Zuid- buurtse kerk. In de weilanden treft u, als u ge luk hebt, een groep knobbel zwanen en voorts diverse an dere vogels, zoals grutto's, kauwen, veldleeuwerikken. reigers en zwaluwen. Aan het eind van het kerkepad gaan we via de nieuwbouwwijk Zonne- gaarde naar de Zuidbuurtseweg en gaan we hier linksaf. We rij den hier langs een bredere wa terloop en in het water drijven waterlelies en gele plomp. Langs de waterkant staan bos jes valeriaan, en gele lis. Voorbij nummer vier gaan we een brug met ijzeren hekken linksaf. Aan het eind van het pad moeten we afstappen voor de witte hekken. We gaan vanaf het kerkepad linksaf de Weipoortseweg op. en na circa honderd meter rechts langs de boerderijen, waar u voor langs fietst. Over een kwaakbrug komen we op een fietspad dat naar de Geld- erwoudse weg gaat. Kastanjes Op een gegeven moment gaat de weg naar beneden linksaf, en meteen rechts. Na een stukje met meidoornstruiken, een overblijfsel uit de tijd dat de meidoom als houtwal om de percelen geplant werd, en dag koekoeksbloemen en verderop knotwilgen, komen we op de Gelderwoudse weg.Deze slaan we rechtsaf op langs vele kas tanjes. Bij de T-kruising gaan we rechtsaf het fietspad op naar het gemaal Palenstein. Het gemaal dient om de waterstand in de polder op peil te houden. In de vaart kan men soms futen, herkenbaar aan zwartbruine oorpluimen en roodbruine halskraag, waterhoentjes en meerkoeten zien. Inmiddels zijn we het gemaal en de molen- stomp gepasseerd. Links van ons bevindt zich een moerassig gebiedje, in de verte jong wilgenbos. Aan de over kant van de vaart een houtwal van diverse soorten wilgen en populieren met daarachter open water. Aan het eind van het fietspad gaan we schuin rechtdoor. Zo bent u weer op de Zuidbuurt seweg. Deze rijden we helemaal af en zo komen we weer op het Watertje uit. Van hieruit gaan we via de Miening en de Vrou- wenweg naar Leiden terug. Herdertasje: witte bloempjes, driehoekige vruchtjes: lepeltjes of herdertasje genoemd. Veldzuring: vliezig kokertje waar het pijlvormig blad aan de stengel zit; bloempjes hangen aan steeltjes en vormen samen een pluim. Speerdistel: bladeren lopen uit in lange stekels. Kamille: wit bloempje met geel hartje; draadfijne bladeren. Blaartrekkende boterbloem kleine gele bloempjes, vlak langs het water; giftig. Boerenzwaluw: zeer beweeg lijke donkere vogel met diepge- vorkte staart. Huiszwaluw: korte gevorkte staart, witte keel. Gierzwaluw: korte gevorkte staart, donker verenkleed. Waterlelie: rond blad met witte bloem, liggend op het water. Gele plomp: ovaal blad met spitse punt, gele bloem. Valeriaan: geveerd blad en met roze scherm; ruikt vies. Gele lis: smalle lange bladeren met sierlijke gele bloemen. Dagkoekoeksbloem: lichtrode bloemen, zonder franje. Waterhoen: dönker ve kleed, met rode snavel. Meerkoet: leizwart verenkleed, witte snavel. ADVERTENTIE Kijk 'ns wat een kijker kost! Chinon7x50 Een sterke, handzame prismakijker. Robuust amerikaans model, van f 189.- VOOr 129.- met gratis tas Een uitstekende prismakijker, met centrale^ instelling en precisie objectieven. En kijk 'ns naar de kleine prijs! Normaalf99-, f^ll f>Q met gratis tas MU inprantip^ Ook in 8x30.7 x 50 en 10 x 50 }9arartlie Botermarkt 1 - telefoon 071-125036 LEIDEN - "Misschien kunnen we ook de singels betrekken bij het te beschermen stadsgezicht, of we kunnen er een apart, tweede stads gezicht van maken, dat beschermd ADVERTENTIE Lange chintz regenjasjes (104-146) gg®. Jeans rokjes (>95 (alle matenl I O, Haarlemmerstraat 5 Leiden tel. 071 122498 moet worden. "Deze suggestie op perde wethouder Waal (ruimtelijke ordening) gisteravond in de com missievergadering bij de behande ling van de nota te beschermen stadsgezicht. De opsteller van deze nota, ir. Schut van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg, zette nog eens de be doeling en uitwerking uiteen. Als een stadsdeel geregistreerd wordt als "beschermd stadsgezicht" krijgt de totaliteit van bebouwing, straten en grachten een zekere be scherming. Dat wil niet zeggen dat aan de stad zoals die zich in de ge schiedenis ontwikkeld heeft, niets meer veranderd mag worden, maar dat de veranderingen aan zekere voorwaarden moeten voldoen, zo dat het geheel niet al te zeer aange tast wordt. Van Leiden zou de hele binnenstad tot de singels be schermd stadsgezicht moeten wor den, volgens de nota. Dat biedt al lerlei voordelen in verband met subsidies voor rehabilitatie en het ontwerpen van een bestemmings plan. Het raadslid Ham (CDA) pleitte ervoor dat ook de buiten kant van de singels en de bebou wing daarlangs onder het te be schermen stadsgezicht zouden komen te vallen. Ir. Schut bracht daar tegenin dat zyns inziens de samenhang van de binnenstad met de bebouwing buiten de singels niet zo groot was; alleen by de Zoe terwoudse singel zou wellicht sprake zyn van een zekere samen hang. Wethouder Waal opperde daarop dat de bebouwing van de singels wellicht als een apart stads gezicht behandeld zou kunnen worden. Over enige tyd zal de ge meenteraad een advies over de nota uit moeten brengen, waarby even tueel een dergelijke verandering bepleit kan worden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3