D'66: geen breuk met Leidse PvdA Streekcommissie Bollenstreek geeft visie op streekplannen Sint Jeroenschool Noordwijk viert zeventigjarig bestaan VRIJDAG 11 JUNI 1976 PAGINA 17 LEIDEN De discussie die gistermiddag gevoerd is in de werkgroep kabeltelevisie over de beheersvorm heeft weinig resultaat opgeleverd, ondanks alle breedsprakig heid. De werkgroep kabelte levisie is samengesteld uit gemeenteraadsleden en ver tegenwoordigers van allerlei Leidse instanties en vereni gingen, en moet de komst van de kabeltelevisie voorberei den, zodat de gemeenteraad te zijner tijd snel beslissin gen kan nemen over aanleg, exploitatie en beheer van het kabelnet op grond van de door de werkgroep opgestelde adviezen. De discussie die gis teren gevoerd werd ging er over wie het kabelnet zal be- heren: een aparte stichting of vereniging, of een commis sie uit de gemeenteraad. De stemming w\s en bleef ver deeld. De vertegenwoordiger van de Federatie van Woning bouwverenigingen was voor een stichting, omdat dat goedkoper zou zijn en demo cratischer zou werken. In de Kabeltelevisie stichting zouden namelijk „de consumenten" beter ver tegenwoordigd kunnen zijn. Zijn standpunt kwam even wel in een heel bedenkelijk daglicht te staan, toen hij opmerkte dat de Federatie niet zou meewerken als al leen de overheid (de gemeen teraad) de kabeltelevilie in handen zou krijgen. De hui zen van de woningbouwver enigingen zouden dan geen van alle aangesloten worden op het kabelnet. Is dat het standpunt van de Federatievan de woning bouwverenigingen, van de huurders van de woningen, van „de consumenten"? Of is dat het standpunt van die ene vertegenwoordiger van de Federatie, die toevallig ook nog penningmeester is van de Stichting Kabelnet Me- renwijk? Men zou zich toch sirieus af moeten vragen in hoeverre hier allerlei belan gen door elkaar snelen. TOM MAAS Positie wethouder versterken LEIDEN De meerderheid van de mager bezochte ledenver gadering van D'66 heelt gisteravond laten blijken op dit ogen blik geen breuk te wensen met de PvdA. Hoewel er enkelen waren, die een verdere steun aan het Leidse programcollege niet meer zagen zitten, werd tenslotte geen besluit genomen om de verkiezingsoverenkomst te beëindigen. Wel zal er volgens de D'66-leden een nieuwe procedure moeten komen om de positie van wethouder Oosterman (PPR/D'66) in het college te ver sterken. Geen uitspraak werd gister avond gedaan, wat D'66 zal doen, wanneer de PPR volgende week mocht besluiten om wel met de PvdA te breken. In ieder geval zal dan een week laiter een gezamenlijke ledenvergadering van PvdA, PPR en D'66 worden gehouden. De wijziging van de procedure die de D'66-ers wensen houdt in dat een wethouder om schorsing van een be paald punt kan vragen wanneer hij hei niet eens is met de meerderheid van B. en W. Hij kan dat punt dan voorleggen aan hot gemeenschappe lijk fraotieberaad. De wethouders zijn dan verplicht het standpunt van de meerderheid van dit beraad af te wachten. Men hoopt dat met deze regel naar buiten meer zal blijken wanneer de enige PPR/D'66-wethou- der in het college een afwijkende mening over bepaalde punten heeft. Doodongelukkig Sprekend over de samenwerking in het college van B en W constateerde het schaduwfractielid Freddy Bischoff, dat er het laatste half Jaar minder wrijvingspunten zijn geweest dan in de periode daarvoor. Als con crete voorbeelden van die wrijving noemde wethouder Oosterman het gebrek aan inspraak rond de bouw van de Sumatrabrug en de recon structie van de Rijnsburgerweg. „Ik voelde me doorongelukkig, dart: een heel wijkcomité met ons in de clinch ging", aldus Oosterman. En over op positieleider Driessen: ,.Hij kan een hoop dingen zeggen, die me niet ra ken. Maar dat hij het is die ons col lege verwijt dat we de inspraak aan onze laars lappen, trek ik me erg Freddy Bischoff zei voor de toe komst nog wel een aantal punten te verwachten waarbij grote verschillen van opvatting zullen blijken tussen PvdA en D'66. „Ik voorzie grote moeilijkheden bij de Stevenshofjes- polder. Wamt het ltfkt er erg veel op, dat de PvdA nog steeds bezig is daar een volledig nieuwe woonwijk neer te zetten. In ons verkiezingspro gramma staat duidelijk dat we de Stevenshof groen willen houden. We zullen dan ook onder geen beding meewerken aan een salami-taktiek om dear toch woningen neer te zet ten". Volgens wethouder Oosterman is het bouwen in de Stevenshof het begin van een heilloze weg, omdat dan automatisch de aanleg van de Leidse Baan zal volgen. „Er zijn ook nog nooit prognoses gemaakt, wat de ontwikkeling van de Stevenshof voor druk op de binnenstad zou beteke nen". aldus Oosterman. NOORDWIJK De Sint Je- roensschool aan de Zeestraat be staat deze maand zeventig jaar. Oudervereniging en personeel hebben voor dit jubileum een pro gramma samengesteld en het ziet 2r naar uit, dat dit schooljaar be sloten wordt met een hele week feest. Hierbij is in de eerste plaats de schooljeugd betrokken, maar het ligt in de bedoeling dat ook allen, die van 1906 af de school hebben verlaten aan de viering van het jubileum zullen deelne- De feestweek begint zondag 13 Juni met een gezamenlijke Eucha ristieviering in de parochiekerk van Sint Jeroen. De aanvang is half twaalf 's morgens. Van maandag 14 tot en met vrijdag 18 juni is het feest op school voor de leerlingen en op zaterdag 19 juni a.s., vanaf 1 uur nam. worden alle oud-leerlingen en oud-leerkrachten in de school verwacht. Mochten er onder hen zijn, die beschikken over foto's, oorkondes of dergelijke documenten, dan verzoekt het organiserende comité deze ter inzage te mogen ontvan gen om hiermede een bescheiden tentoonstelling in te richten. Men kan zich als deelnemer aan de reünie en ook voor het beschik baar stellen van foto's etc. op geven bij de heer J. J. Groene- woud. Zeestraat 5 te Noordwijk. Het katholiek onderwijs in Noordwijk dateert van omstreeks 1882. Het vond een behuizing in het gebouw Sartorius aan de Voorstraat. De heer Op den Laak was het eerste schoolhoofd, een veelzijdig man, die niet alleen de jeugd het lezen, schrijven en reke nen bijbracht, maar ook naam maakte als schrijver van thrillers als „De moord op het Noordzee strand", een geromantiseerd ver haal over de strandjutterij, waar over in die tyd wilde geruchten de ronde deden. Deze „bovenmeester" werd op gevolgd door de heer Haanappel, die tevens fungeerde als boekhou der van de Spaarbank voor Noord wijk en Omstreken. Een gedenk steen herinnert er aan. Het gebouw Sartorius bleek al spoedig te klein en onder Haan appels bewind betrok het katho liek onderwijs in 1906 een nieuwe, zes lokalen tellende school aan de Zeestraat. Na de eerste wereld oorlog (1919) kwamen er nog eens drie lokalen bij en in 1937 vond een uitbreiding plaats tot twaalf lokalen. Toen Haanappel met pensioen ging, werd hij opgevolgd door H. de Boer, een in vele opzichten markant man en bijkans legen darische figuur in het katholiek onderwijs, niet alleen in ons land, maar ook ver buiten onze gren zen. Onder meer was hij voor zitter van een internationale katholieke onderwys-organisatie en een alom befaamd pedagoog, die veel in vaktijdschriften publi ceerde. De heer De Boer maakte enige tyd deel uit van de gemeenteraad, waar hij opviel door zyn soms kernachtige uitspraken. Ook was hij een alleszins deskundig fila telist. Onder zijn schoolleiderschap beleefde de Sint Jeroensschool een periode van grote bloei. De anecdotes over deze excellente onderwijsman zyn legio. Na zyn pensionering werd H. de Boer opgevolgd door de heer Wintels. Deze zal waarschijnlijk het eerste schoolhoofd zijn, die aan de Noordwykse St. Jeroens school niet zijn pensioen haalt. Per 1 augustus gaat de heer Win tels namelijk Noordwyk verlaten en aanvaardt hy een gelijke func tie aan een 18-klassige school te Nijmegen. De Sint Jeroensschool is de oudste van de drie scholen, die de Stichting Katholiek Onderwijs beheert. Nieuw-Vennep krijgt een artsencentrum NIEUW-VENNEP Nieuw-Vennep krijgt een uitgebreid artsencentrum. De plannen hiervoor bestaan al ge ruime tyd, maar de initiatiefnemers een aantal huisartsen onder vonden aanvankelijk nogal wat moei lijkheden. Het artsencentrum zou namelijk moeten worden onderge bracht in het Groene Kruisgebouw. Enkele raadsleden zeiden dat het Groene Kruis daar niet voor is. In tussen is er een oplossing gevonden, waarmee alle partijen zich kunnen verenigen. Het bestaande Groene Kruisgebouw in de Beinsdorpstraat zal worden uitgebreid. De investerin gen die moeten worden gedaan zul len door de verhuur aan de artsen volledig worden opgevangen, zodat van een „achterbakse subsidiëring van de huisartsen" (zoals door som migen werd gezegd) geen sprake zal zyn. Het Groene Kruisgebouw is groot genoeg voor Nieuw-Vennep. Destijds werden enkele kamers verhuurd aan de huisartsen Van Gent en Van Nunen, die elders in het dorp geen ruimte konden vinden om hun prak tijk uit te oefenen. Het werd een voorlopige nood-voorziening. Ook enkele specialisten kregen er onder dak. Als de verbouwing c.q. uitbrei ding is gerealiseerd zal Nieuw-Ven nep als eerste dorp in Haarlemmer meer een artsencentrum ryk zyn. Het ligt in de bedoeling dan ook het aantal specialisten dat in Nieuw- Vennep zitting heeft uit te breiden. Met de bouw zal direct na de bouw vakvakantie worden begonnen. Alle goedkeuringen zyn binnen. Het werk wordt uitgevoerd door de Nieuwven- nepse aannemer Hulsbos. Uitbundig afscheid schoolhoofd Feenstra LEIDEN Loco-burgemeester Van Aken en zijn echtgenote (op de foto boven) hebben gistermiddag een bezoek gebracht aan het echtpaar W. Berk-De Heij. Dit echtpaar, dat woontm in de Leidse Herenstraat, is zestig jaar getrouwd. LISSE Dezer dagen zal de Streekcommissie voor de Bollenstreek bij de Provincie haar eindcommen- taar indienen op de provinciale nota „alternatieven en varianten" ter voorbereiding van de streekplannen Zuid-Holland west en oost. In een openbare vergadering is gisteren in de Pauluskerk te Lisse aan ca. 30 belangstellenden uit de omgeving uiteengezet hoe in verschillende werkgroepen van de commissie over deze nota wordt gedacht. Hierbij werden hoofdzakelijk de streekplan nen Zuid-Holland west onder loep genomen. In de streekcommissie. die bedoeld is te fungeren als spreek buis van de bevolking naar de Pro- vintóe. waren voorkeuren te beluiste ren voor verschillende „varianten". Over één ding waren de meeste sprekers het echter eens, namelijk als het woningbestand moet worden uitgebreid, dan dient dat toch bij voorkeur alleen te gebeuren voor de inwoners van de Bollenstreek. Nie mand voelt er voor de Bollenstreek te laten fungeren als „overloop" voor Haarlem en Amsterdam of voor Den Haag en Leiden. Een geringe uitbrei- Betere dorpen dus vooralsnog het Juridisch instru- of te schermen voor forensen. Als de geacht en X°?rjhet mentarium, zoals dat met een mooi deur op een kier wordt gezet, wie benodigde aanbal woningen dat daar woord heet om de eigen bollentuin fungeert dan als poortwachter? niet meer kan worden bijgebouwd. zal dan dn de kleinste gemeente (Voorhout) een bouwlokatie moeten worden geschapen, waarbij met klem werd benadrukt dat hiermee de deur voor deze bouwlokatie weliswaar niet gesloten moet worden, maar ze ker ook niet wyd open gezet. De deur mag heel voorzichtig op een kier worden gezet. Tot deze conclusie was ook het Samenwerkingsorgaan voor de Bollenstreek (S.O.B.) al ge komen. De moeilijkheid blijft echter dat er nog geen enkele mogelijkheid bestaat om te waarborgen dat even tueel te bouwen woningen ook inder daad alleen maar betrokken kunnen worden door ..Bollenstrekers". Zo zal het voor Voorhout op een gegeven moment moeilijk worden om te zeg gen dat iemand uit Hillegom of Lisse wèl mag komen wonen, maar bijvoorbeeld niet iemand uit Leider dorp of uit Abbenes komt. Men mist De beeldhouwer van het Londense wassenbeeldenmuseum Madame Tus saud, Stuart Smith, neemt de maat van het hoofd van Telly Savalas, in het Park Hotel. Het wassenbeeld van de acteur zal later in het Jaar wor den bijgezet op de afdeling „Heroes". Frans koor HILLEGOM Het Franse jongenskoor „Let petits chan teurs de Versailles" komt naar Hillegom, Voorhout, Warmond, Noordwijkerhout en Sassenheim. Het koor werkt mee aan diverse eucharistieviering in de St Bar- tholomeuskerk in Voorhout. Zon dagmorgen 4 juli zijn ze in het Mattheuskerk van Warmond, diezelfde zondag (om zeven uur 's avonds) is het koor te gast in de Hervormde Kerk van War mond, in het kader van de Kaag-week. In Hillegom geven de zanger tjes op maandagavond 5 Juli *n concert in de Sint Jozefkerk. Noordwijkerhout (de Sint Vik- torkerk, om acht uur 's avonds) staat dinsdag 6 juli op de agen da. Woensdag 7 juli concerteren ze om half acht in de Heilig Hartkerk in De Zilk. Het slot- concert van deze toernee vindt in Sassenheim plaats, en wel op dnderdag 8 juli om acht uur 's avonds in de Pancratiuskerk. Tijdens de eucharistievieringen zingt het koor een Latijnse mis. Er wordt vierstemmig gezongen, zowel a capella als met orgel begeleiding. Het geheel staat on der leiding van dirigent Pierre Beguigné. HILLEGOM De fototentoonstelling in ,Jiïet Wapen van Fries land" en de fotoclub Bloembollenstreek is zo'ji succes, dat een verlenging niet uit kan blijven. In plaats van aanstaande wordt de tentoonstelling in Hillegom vólgende week zondag beëindigd. De openingstijden zijn: zaterdag en zondag van vijf tot tien uursivoensdags van twee tot zeven uur en vrijdags en maan dags van twee tot tien uur. Dinsdag is de tentoonstelling qe- sloten. Hier één van de foto's die van de expositie werden gemaakt NOORDWIJK Leerlingen van de Wilhelminaschool in Noordwijk heb ben uitbundig afscheid genomen van hun „meester" Feenstra. Men be groette de scheidende meester en zijn echtgenote met spontane zang van het Friese volkslied. Het „Friesk bloed tsjong op" werd in Royal met veel enthousiasme gezongen. Namens de schooljeugd presenteerde Arjan Plug deze afscheidsavond. „Het is niet prettig om weg te gaan, maar het moet nu eenmaal. Deze avond wordt u dan ook aangeboden om u wat op te vrolijken". Uitspraken, die in het programmaboekje door brief schrijvers uit elke klas in alle toon- aarden werden herhaald. De laagste klassen kwamen als eer ste voor het voetlicht met een uitge voerde musical ,,'s Nachts in het ko renveld". Bloemen, kabouters en een korenfee spraken elk in him eigen taal in dit sprookje. Vervolgens zong een deputatie van de dochterschool „De Vierboet" op de melodie van een bekende hymne hun waardering uit voor meester Feenstra. Hem werd een mand met Friese lekkernijen overhandigd. Fijt Je Vink bracht de zaal weer tot bedaren. Zij kondigde het afscheidslied aan. Een groot ge zelschap bezong geestdriftig anecdo- tische flitsen uit de loopbaan van het schoolhoofd. Na de pauze kwam de hoofdmoot op het podium: „De wonderlijke ma chine van Professor Knap". Een Ju weel van een musical, waaraan een grote groep leerlingen meewerkten. Een volgend hoogtepunt van de avond was de aanbieding van het afscheidscadeau van leerlingen en ouders. „Een electrisch apparaat met veel knopjes als aandenken en dank voor alles, wat u voor ons hebt ge daan" zei Mar ja, toen zij de stereo- Installatie namens de school over handigde. Schoolhoofd Feenstra stond even sprakeloos. „Dit was nog altijd een stille wens van me. Jongens, geweldig". Het slotwoord was aan de heer Feenstra. „Ik heb hier .tegen opge zien. Maar ik ga straks gerust weg, want de school is in goede handen". In dit verband richtte hij waarde rende woorden tot zyn opvolger, de heer Lambrechts. Tot de Jeugd zei de heer Feenstra* „Als je het later soms moeilijk hebt, kom Je maar by me thuis aan". Tot de ouders: „Ik heb in Noordwijk een heerlijke tyd gehad. Dank u wel". Burgerlijke stand NOORDWIJKERHOUT Geboren: Niels N. C.. zv K. S. Roos en A. E. M. van der Krogt; Maurice W. P., zv M. P. Duindam en C. H. J. M. Hoo- gewerf; Rosemarie J., dv J. P. van Aken en J. A. M. G. van Wychen; Michel, zv J. P. M. Brama en W. L. J. Spiering; Erik, zv R. Poort en E. A. M. van Dun; Johannes C. J., zv J„ M. M. Aartman en C. A. M. Damen; Johan C., zv L. A. van der Niet en S. Heemskerk; Theodericus J. M., zv J. W. L. Lommer se en T. A. T. Geer- lings. Ondertrouwd: F. C. M. Aartman en A. M. J. van Eeden; A. F. Lamboo en C. J. Duivenvoorden. Getrouwd: F. L. C. Nederpel en S. P» Mooijekind. Overleden: H. A. Oostdam (69); H. T. Turnhout (75)S. E. J. van der Drift (0); W. 'H. van Schie (76); C. A. Dobbe (82). LEIDERDORP De Lelderdorpse huisarts G. A. de Bruyne treedt per 1 augustus aanstaande in dienst by de medische faculteit in Maastricht. Daar zal hy de inbreng van de huis artsen verzorgen by de opstelling van het onderwijsprogramma v derde- en vierdejaars studenten. De huidige praktijk zal door twee nieu we huisartsen worden overgenomen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17