Langkruis is Sprinter boos op Frans Mahn lütXiil concerten Er staat een échte auto voor u De Alfetta Zoveelste teleurstelling voor de Argentijn Vilas Mercury, Jubilerend RCL ontvangt Oud-Oranje de betrouwbare VRIJDAG 11 JUNI 1976 Cottaar Ro7id Jan Cottaar is het een hele tijd stil geweest. Bij de niet meer zo piepjongen onder ons, geniet hij nog altijd bekendheid als (uitstekende) Tour de France radioverslaggever. Hij ivas er bij, op die historische dag in 1951, toen Wim van Est met de gele trui om de schouders in het ravijn stortte. (U herinnert zich nog wel die fraaie reclametekst die daar op volgde: „Ik viel zestig meter diep, m'n hart stojid stil maar m'n Pontiac liep"). Het waren de dagen van Woutje Wagtmans. Gerrit Voorting en De Pel. Aan het eind van de jaren zes tig sloot hij zijn journalistieke carrière af en werd directeur van het Nederlands Olympisch Comi té. Enige tijd terug iverd hij vrij ernstig ziek. Maar eergisteren trad hij dan weer even in het schijnwerperlicht. Hij presenteer de toen het eerste exemplaar van zijn boek "De Olympische Spelen" (Wegwijs van Olympia tot Mon treal) aan de voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité. Cottaar bleek gelukkig iveer in goede gezondheid te verkeren. Jongeren Door Ruud Paauw dat hij van de kwestie doet in zijn boek "Zwarte Gedachten" De rassenwaanzin van Hitier was er uiteraard niet minder om en Berlijn vond na de oorlog dat het iets goed te maken had. Voor zover dat dan mogelijk was. In 1951 nodigde het stadsbestuur Owens uit naar het Olympisch Stadion te komen. Daar schudde de burgemeester van West-Berlijn hem uitvoerig de hand. Een beetje sentimenteel, akkoord, maar wel goed bedoeld. Wie nog een keer iets van de sfeer wil proeven van Berlijji- 1936, met Jesse Owens en Hitier, moet morgenavond Nederland 2, kwart voor elf) beslist kijken naar de schitterende documentaire „Owens keert terug naar Berlijn". Wat hier staat is niet waar. Die overweging heeft nooit een rol Slilk hllis gespeeld, omdat het eenvoudig J niet kon. Berlijn kreeg de Spelen van 1936 toegewezen in 1931; twee jaar vóór de nazi's aan de macht kwamen. We moeten de geschie denis niet nog pittiger maken dan ze al is. "De Olympische Spelen" (uit gave Duyvis, Koog aan de Zaan, prijs f 6,95), is een smaakvol uit ziend werk, waarin de auteur zich vooral tot de jongeren richt. Cottaar heeft lang genoeg in de Olympische beweging meegelopen om er informatief over te kunnen schrijven. Toch zijn er wel een paar dingetjes op het boek aan te merken. Ik zal niet zeuren over het overigens wat hinderlijke feit dat er geen der opgenomen foto's van een onderschrift is voorzien, wel vind ik dat Cottaar iets fleu riger en zeker anecdotischer had kunnen zijn. Juist omdat hij zegt zich te richten tot de jongeren. Moeilijk Over de turbulente nazi-Spelen van 1936 blijkt het nog altijd moeilijk een historisch juist beeld te geven. Cottaar schrijft daar over: „Bij de toewijzing van de Spelen aan het nieuwe Duitsldnd, waar Adolf Hitler en zijn natio naal-socialisten de macht hadden overgenomen, heeft de overweging een rol gespeeld dat op deze ma nier misschien een bijdrage kon worden geleverd tot het slechten van dreigende internationale ge schillen en daardoor het bevor deren van de vrede". Hand Cottaar komt ook op de prop pen met het aloiide, bijkans le gendarische zinnetje over Hitier, die "weigerde de hand te drukken van de fenomennale zwarte atleet Jesse Owens". Het is een beetje jammer dat hij het bij die ene opmerking laat, want wat er in werkelijkheid gebeurde was dit: op de eerste dag van de Spelen wonnen de Duitsers twee gouden medailles bij de atletiek. De Füh- rer, verrukt daarover, ontving de medailleioinnaars officieel in zijn loge. Jesse Owens kwam die dag alleen in de series 100 meter uit, loon dus geen gouden medaille. De volgende dag wel, maar toen was Hitier al op zijn nummer ge zet door de voorzitter van het In ternationaal Olympisch Comité, de Belgische edelman Baillet-La- tour. Die wees Hitier er op dat de ontvangsten in de ereloge in strijd waren met het Olympisch proto col en dus achterwege dienden te blijven. („Niet Duitsland maar het IOC beheert de Spelen, me neer de rijkskanselier. U dient u te gedragen als een gast in uw eigen stadion"). De Führer ge hoorzaamde voor het laatst van zijn leven. In zijn loge ont ving hij geen enkele sportman meer, dus ook Owens nit.. Dit verhaal kwam na de oorlog uit de documenten naar voren. Owens is daar kennelijk nooit van op de hoogte gesteld, gezien het niet al te best kloppende verhaal Cottaar besteedt ook enige aan dacht aan de prestaties van de Leidenaar Wim Slijkhuis, die bij de Spelen in Londen-1948 twee bronzen medailles won (1500 en 5000 meter). Cottaar is van me ning dat Slijkhuis meer had kun nen bereiken, „maar hij was geen harde, geen doorbijter, omdat hij zich zorgen maakte over zijn ge- gezondheid en niet tot het uiter ste wilde gaan. Zijn training voor Londen ivas niet hard geweest. Hij werkte zijn programma af, maar liep niet al ie veel wedstrij den en kwam dan ook niet met een overvloed aan zelfvertrouweji aan de start". Misschien is het waar wat Cot taar hier schrijft, maar Slijkhuis heeft mij destijds een heel ander verhaal verteld. Hij had. zo zei hij, dolgraag bij zijn training voor Londen naar het buitenland ge wild om sterke tegenstanders te ontmoeten. De KNATJ (toen en nog lang daarna zeer autoritair) had hem echter niet laten gaan; die vond het lucratiever hem in eigen land te houden. Twintig jaar na "Londen" vertelde hij daar nog tamelijk verbitterd over. Hij vond ook dat men te ge makkelijk van hem zei dat hij geen harde, geen doorbijter ivas. „Ik roas geen krachtmens, zoals Zatopek, ik moest het louter en alleen van mijn soepelheid heb ben. Daarom leek het voor on- ingewijden altijd dat ik echt nog wel wat harder kon lopen dan ik deed. Dat was niet zo. Zodra ik kracht ging gebruiken, verkramp te ik meteen, dan kwam er abso luut niet meer van terecht". Bo vendien. aldus Slijkhuis, werden beide Olympische finales in de regen gelopen. ..Een groot nadeel voor een flyer als ik". PARIJS De Hongaar Balacs Taroczy, die eerder de Tsjech Jan Kodes en de Amerikaan Arthur Ashe uitschakelde, heeft de reis naar de halve finales van het toernooi in Parijs niet gehaald. De enige on geplaatste speler, die de laatste acht had bereikt, heeft gisteren zijn huid wel zo duur mogelijk verkocht. Pas na uur capituleerde Taroczy te gen de Mexicaan Raul Ramirez: 64, 6—7, 6—2, 1—6, 5—7. Het was geen beste partij. Taroczy had voor al problemen met zijn backhand. De Mexicaan Raul Ramirez zal in de halve finales aantreden tegen Harold Solomon. In de andere partij ontmoet de Italiaan Adriano Panat- ta de Amerikaan Eddie Dibbs. Beide duels staan voor morgen op het pro gramma. „Als ik langs Solomon weet te komen heb ik een goede kans het toernooi te winnen", zei Ramirez gisteravond. „Nu Björn Borg is uit geschakeld voel ik me in mijn ele- De partij tussen Solomon en Vilas duurde 2 uur en 50 minuten. Vilas moest zijn zoveelste teleurstelling sinds eind 1974. Toen veroverde de Argentijn de Grand Prix Masterstitel in Melbourne. So lomon bracht Vilas ten einde raad door onverstoorbaar de moeilijkste ballen te retourneren. Als Vilas pro beerde de slagwisseling aan het net af te maken werd hij steevast ge passeerd. In de kwartfinales van het in ternationale toernooi in Beckenham won Jimmy Connors in twee sets van Alex Metreveli. Ook Stan Smith, Roscoe Tanner en Onny Parun plaatsten zich voor de halve finales. LEIDERDORP Het kampi oenselftal van RCL speelt mor genmiddag om 15.00 uur 'n wed strijd tegen de oud-internatio nals.. Op het Leiderdorpse sport park „De Bloemend" zullen dan o.a. Abe Lenstra en Hans Kraay met hun optreden luister bijzet ten aan het vijftigjarig bestaan van de Leiderdorpse Racing. Een jubileumfeest dat de afgelopen week is ingezet (alle Leiderdor pers van boven de 70 jaar kregen een plant aangeboden door de voetbalclub) en dat morgen mede wordt gevierd met een wedstrijd van het dameselftal tegen De Flamingo's uit Den Haag en het duel van het eerste team. Een elftal dat de club al een aardig cadeautje heeft gegeven. De promotie naar de eerste klas van het zaterdagvoetbal immers staat er borg voor dat Leiderdorp volgend seizoen een aantal in teressante partijen te wachten staat. „We hopen dat we worden ingedeeld bij IJsselmeervogels en Noordwijk", spreekt erevoorzitter ds. J. P. Honnef als zijn wens uit. „Als we dan geluk hebben, kun nen we een paar drukbezochte wedstrijden gaan afwerken". Duels die op langere termijn moeten gaan leiden tot het doel dat RCL zo ontzettend graag zou willen bereiken: het kampioen schap van Nederland. Voorlopig echter wordt daaraan in die ver eniging nog niet gedacht. Het be sef leeft dat in eerste insta"ntie alleen van het consolideren van de positie moet worden uitge gaan, waarbij er op gerekend wordt dat dat wel wat beter zal gaan dan in het eerste jaar dat de club competitie voetbalde. Op 24 augustus 1926 opgericht onder de naam ODI (Ontwikke ling Dooi' Inspanning), gingen de Leiderdorpse liefhebbers in 1929 de competitie van de Leidse voet balbond in als „Ons Clubje". Dat bezittelijk voornaamwoord werd al snel weggelaten toen het de club niet bepaald naar wens ging (na 14 wedstrijden nul punten). Vanaf 1938 kreeg de vereniging de naam die nu nog gedragen wordt: Racing Club Leiderdorp. Volgens ds. Honnef omdat het destijds mode was RC voor de plaatsnaam te zetten. Ds. Honnef heeft overigens een belangrijke rol vervuld binnen RCL. Niet al leen was hij 17 Jaar lang voor zitter (2 jaar langer dan mede oprichter Van Alphen), ook was hij eerste man in de periode dat RCL voor een financieel bank roet stond rond de jaren 1950. Een situatie die nu wel héél an ders is. Financieel is RCL uiterst gezond, terwijl de club boven dien beschikt over een fraaie eigen accommodatie met een oefenterrein, vier velden en twee velden in het vooruitzicht. Toch is die accommodatie maar net aan toereikend voor de 700 leden (43 elftallen en een damesteam) die er wekelijks naar toe trekken. RCL heeft duidelijk aantrek kingskracht. een „zuiging" die groter werd naarmate er meer successen kwamen en die mor gen ook op potentiële toeschou wers moet worden uitgeoefend. ADVERTENTIE Gelijkspel voor afdelingselftal RIJSWIJK Het dooi' trainer Piet Kantebeen geleide Leids afde lingselftal heeft gisteravond na een interessante partij voetbal een gelijk spel behaald tegen het Haagse afde- lingsteam: 1l. De Leidenaars bereiken al na een kwartier spelen een 1—0 voorsprong dankzij De Wit van Kickers '69. Het Sleutelstadteam speelde zeer aanval lend en kreeg nog enkele goede kan sen voor het Haagse doel. die even wel niet werden benut. De eerste helft, waarin beide ploegen elkaar verder aardig in evenwicht hielden, werd gevolgd door een speelpart waarin de Leidenaars duidelijk de overhand hadden. Den Haag maakte tegen de veldverhoudingen in tien minuten voor het eindsignaal het ge lijkmakende doelpunt. Voetbal De internationale scheidsrechterslijst van de KNVB voor het komende seizoen luidt als volgt: (A-lijst) Beek, Berrevoets, Corver en Derks, (B-lijst) Hoppen- brouwer. Keizer en Weerink. Alphen aan den Rijn Donderdag 1 juli Rijnstreekhal Aanvang 20.15 uur Leiden Vrijdag 2 juli Groenoordhal Aanvang 20.15 uur Met medewerking van: - Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland - Trio Louis van Dijk - Gerard Cox en Frans Halsema Toegangsprijs: 10.- per persoon. 7.50 voor lezers van onze krant tegen inlevering van de bon) Het batig saldo is bestemd voor HET NEDERLANDSE RODE KRUIS Voorverkoop via alle kantoren van de RABO-BANK en het Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden, tel. 071-144941 Leid8ch Dagblad, Badstraat 9, Katwijk aan Zee Bijkantoor Leidsch Dagblad, Hoofdstraat 208, Sassenheim Bijkantoor Leidsch Dagblad, Heereweg 240, Lisse r, REDUKTIEBON Tegen inlevering van deze bon bij de kantoren van onze krant, wordt per toegangsbewijs een -eduktie veneend van 2.50 op de officiële entreeprijs van ƒ10 bon is ook in te leveren bij de kantoren van de Rabo-Bank. UTRECHT Het was niet zomaar een protest. Rinus Langkruis, tweevoudig Nederlands sprini- en tandemkampioen ('73 en '74) voelt zich onrechtvaardig behandeld- Heeft verbijsterd ken nis genomen van de uitlatingen van baancoach Frans Mahn en reageert nu zeer emotioneel op alle nieuwe ontwikkelingen tijdens de nationale titelstrijd. Een toernooi waarin Langkruis (25) zijn enige kans op een Olympische keuze verdedigt. Aan de vooravond van de sprint- studie en na mijn huwelfjk met Carry wedstrijd, waarmee gisteravond op- (Geijssen) naar Indonesië geweest nieuw een handvol publiek in het voor een trainingsoriëntatie. Ik heb Utrechtse stadion Galgenwaard een die mensen daar wat geleerd begin is gemaakt, heeft. Langkruis heb er ook zelf iets opgestoken. Meer zich erg kwaad gemaakt. Mahn liet niet. Pas wanneer een ander land hem via een krantenpublikatie weten tegen een eventuele deelname van het uitgesloten achten dat Rinus mij aan de Spelen zou protesteren, mee zou gaan naai- Montreal. Ten kunnen er moeilijkheden ontstaan, eerste, omdat Langkruis vorig jaar Al moet dan nog eerst worden bewe- (in verband met een ClOS-studie) zen dat ik in Indonesië geld heb bijna niet heeft gereden en derhalve verdiend. Geloof me: de man: ook niet is opgenomen in de voor- de selectie hier hebben het beter teurs te bewijzen) wordt vanavond Olympische selectie. Maar bovendien, gehad dan ik. Zy hebben tenminste vervolgd met de confrontatie tussen ]HM|| :en onkostenvergoeding". de oude en de zich wijselijk buiten Daarna fel naar Mahn en de de discussies houdende regerend KNWU uithalend: „Het is lullig dat kampioen. De winnaar daarvan ont- ;o proberen te pakken. Een moet vrijwel zeker Lau Veldt, die schaatsbond doet alle moeite om Va- gisteravond voor een knappe 11.8 s lentijn op de Spelen te krijgen. De oonden Wielerunie lijkt van plan oir van weg te houden. Maar ik weet waarschijnlijk wel wat er aan de hand is. Mahn denkt nog altijd dat ik op mijn baantje uit ben. Niets- van waar. Toch is hij bang. Probeert hy mijn moreel te breken. Onbegrij pelijk van een man waarmee ik toch in het verleden vijf jaar heb samen gewerkt". omdat de oud-Rotterdammer tegen een van de IOC-regels in inkomsten uit de sport zou hebben gehad. Zelfs el zou hij kampioen worden, dan zag Mahn een uitzending niet zitten. Langkruis: „Onzin. Ik ben i mijn voor ons op het spel, om maar wat aan te dollen", viel hij uit. „Lau en ik moeten elkaar afmaken en Ten Tije komt zo simpel verder". Met Veldt beklom Rinus het juryverhoog. Waarna een uigebreid overleg tussen jury, Mahn en sportcommissaris-lid Das Goud resulteerde in het gelijk van de opponenten. Het sprint.toernooi (waarin junior Sjaak Pieters niet de gelegenheid krijgt zyn superioriteit Het hollandse w is grillig. Een Mercury buitenboordmotor is veilig en betrouwbaar. Echte zeilers varen dus Mercury! Kies Uw hulp motor bij de erkende Mercury Dealer. Die zit dichtbij. Tegen die achtergrond was de reactie van Langkruis na de kwart finales van het opnieuw bijzonder slecht bezette toernooi begrijpelijk. Nadat uit een veld van twaalf ren ners (twee halve finalisten van vorig jaar, Peter van Doorn en Peter van Wijk ontbraken) kampioen Ben ten Tije, Lau Veldt, verrassend Gerrit Möhlmann en Rinus Langkruis wa ren overgebleven, maakte de jury een niet verwachte ritindeling bekend. Als vierde geplaatste Langkruis zou niet Hagenaar Ten Tije, maar ploeg genoot Lau Veldt (Bleu de Mil) ont moeten. Overtuigend zijn kwalifica ties afwerkende Ten Tije kreeg alles- kumier Möhlmann als tegenstanden-. De wedstrijdcommissarissen, die eer der punctueel Veldt eenzaam over de baan hadden laten gaan. weken daarbij af van de reglementen. On middellijk vermoedde Langkruis dat er meer achter stak. „Er staat teveel -Vend* i Merckx raakt ver achterop TERME Dl COMANO De Ita liaan Luciano Conati heeft gisteren de twintigste etappe van de Ronde van Italië gewonnen. Samen met zijn landgenoot Guadrini had hij een voorsprong van twee minuten op een kopgroep met alle favorieten, ui'tge- zonder Eddy Merckx. De Belg, hevig gekweld door pijnen, moest acht mi nuten prijsgeven. Zijn landgenoot Johan Demuynck. drager van de ro ze trui. kwam gemakkelijk met de sterksten mee. Roger de Vlaeminck, leider in het puntenklassement, luk te dat niet. Hij moest opgeven. De 24-jarige Belg Freddy Maertens won gisteren, nadat hij al eerder de proloog op zijn naam had gebracht, ook de eerste etappe van de Ronde van Zivitserland. een rit over 181 kilometer. Maertens won de spurt van het peloton vóór onze landgenoot Theo Smit. die zich door de winnacjr echter dermate gehinderd voelde (duidelijk ziöhtbaar op de foto is dat Smit al meters voor de finish uit protest zijn hand opsteekt) dat hij Maertens na afloop zelfs te lijf wilde gaan. Officials wisten slechts met veel moeite een vechtpartij te voorkomen. Het protest dat Smit in diende werd evenwel Jiiet toegewezen. Maertens blijft zodoende leider i\ het algemeen klassement. Beste Nederlanders zijn Hen- nie Kuiper en Bert Pronk met een zesde en zevende plaats. IJsboerke, de ploeg van Frans Verbeeckicon gisteren de pro loog van de Ronde van Luxemburgeen ploegentijdrit over 6,3 kilometer. TI-Raleigh werd derde op acht seconden. VAI KFNRIIRP (7 H B.W. Autom. Imp. H. A. MAASLAND VHLrVCNDUnU [L.Tt Voorschoterweg 17, telefoon 01718-13900/16275 De Alfetta van Alfa Romeo. 1600ofl800cc motor voorin. 5-Versnellingsbak met differentieel achterin. De Dion achterwielophanging. Perfektc wegligging. Kooiconstructie met energie-absorberende zones. Topsnelheid boven 175 km/u.Garantie 12maanden. Alfetta 1.6 -125 pk -17.990.- Allettal.8 -140 pk -19.790.- AlfettaGT -140 pk - 21.490.- verkrijgbaar in 18 modellen vanaf 12.060,-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15