Levensloop van bandiet emmaami» "Geboorteleden" kernprobleem voor hervormd-gereformeerd TONY CURTIS ALS LEPKE Nederlandse films in Londen Films deze week VRIJDAG 11 JUNI 1976 Voorbereiding op zitting beide synoden DEN HAAG/LEUSDEN - Het Weekbulletin van het persbureau van de Hervormde Kerk en Kerkinformatie, maandblad van de informatiedienst van de Gereformeerde Kerken in Nederland, zijn vandaag uitgekomen met een gemeenschappelijk nummer, ter voorberei ding op de gezamenlijke vergadering, die de hervormde en de gereformeerde generale (landelijke) synode op 17 en 18 september in Utrecht houden. Deze bijeenkomst heeft plaats in het kader van het hervormd-gereformeerde streven om als kerken "samen op weg" te gaan. Het is de tweede ontmoeting van deze aard; de eerste was in 1973. Mede dank zij het werk van de Or gelcommissie van de Hervormde Kerk kwam vorig jaar de restaura tie van 23 kerkorgels gereed, wer den er 9 hersteld en werd de bouw van 5 nieuwe orgels voltooid. Ook werden voor 23 orgels restaura tieopdrachten verleend, werd be sloten tot de bouw van 8 nieuwe orgels en zullen er 5 worden her steld. Over enige tientallen plannen werd een voorlopig rapport uitge bracht. De Orgelcommissie merkt in haar jaaroverzicht ook op, dat het aantal opdrachten wegens voortdurend stijgende kosten en beperking van de overheidssubsidies enigszins te rugliep. De commissie was verder actief bij de herplaatsing van orgels uit ker- Opdrachten voor orgelrestauraties lopen wat terug Een waarschuwing laat de Orgel commissie horen voor de activitei ten van de particuliere organisatie "Orgelwacht Nederland". In feite gaat het hier, aldus de commissie, om een nieuwe en zelfstandige or gelbouwer, wiens werk, naar haar oordeel, de toets van de kritiek niet kan doorstaan. Leiderdorp Het hierbij afgebeelde orgel staat in de Dorpskerk in Leiderdorp. Aan de restauratie (door fa. Van Vulpen Utrecht) wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd. Het was eerst de bedoeling, het orgel met Pasen in gebruik te nemen, maar dat bleek niet haalbaar te zijn. Volgens ds. J. Geursen zal het wel eind augustus worden. "Men is nu met de intonatie bezig", deelde hij ons mee. "Omdat dit orgel zeld zaam is - er zijn er maar een paar van deze bouwer -, gebeurt de recon structie van de oorspronkelijke toestand uiterst zorgvuldig. En dat kost nu eenmaal tijd. Wij vertrou wen wel, dat het voor de komst van ds. Knorth klaar komt". Met het oog op het verblijf van vele toeristen in Noordwijk zal op de zondagavonden 4, 11 en 18 juli om 7 uur in de Grote Kerk te Noordwijk-Binnen een zangdienst worden gehouden. De diensten zul len ongeveer drie kwartier duren. In de Oude Kerk aan de Boule vard te Katwijk aan Zee is in het komende vakantieseizoen weer elke woensdagavond om 8 uur sa menzang. Deze zangbijeenkomsten beginnen op 30 juni en duren tot 1 september. de gemeente waarmee Hazers- woude relaties onderhoudt - zal in het weekeinde van 9 tot 12 juli de gast zijn van de Gereformeerde Kerk in Haxerswoude. Het ensem ble, dat hoofdzakelijk koralen speelt en regelmatig optreedt in kerkdiensten, bestaat uit 25 jonge ren van 12 tot 21 jaar. Het is de be doeling, dat het meewerkt aan de morgendienst van zondag 11 juli. Geref. Kerken: beroepen te Zwijndrecht A. C. Scherpenisse Scheveningen. Geref. Kerken Vrijf. Buiten Verband: bedankt voor Den Helder A. H. Algra Slied- recht. Geref. Gemeenten: beroepen te Franklin Lakes (Ver. Staten) D. Hakkenberg Lisse. Met een drukke receptie in Den Haag heeft de diplomatieke verte genwoordiger van het Vaticaan in Nederland, pro-nuntius Angelo Fe- lici, afscheid genomen. Binnenkort vertrekt hu naar Portugal, waar hij benoemd is tot nuntius. Het hele Nederlandse episcopaat was op de receptie present. Ook kardinaal Al- frink was er. Van het kabinet gaf minister Van der Stoel van zijn be langstelling blijk. Na "Utrecht 1973" is een gezamen lijke raad "Samen op weg" inge steld. Voor de komende gemeen schappelijke vergadering hebben drie commissies van deze raad stukken op hun gebied, resp. ker nen van belijden, samenwerking op het plaatselijke vlak en kerkorde- lijke aangelegenheden, opgesteld. In Kerkinformatie Weekbulletin schrijft de gereformeerde synode- praeses, ds. C. Mak, dat hervorm den en gereformeerden de laaste drie jaar vooral op plaatselijk vlak dichter bij elkaar zijn gekomen. De beide synoden gingen vaker hun eigen weg, dan dat zij "samen op weg" waren. Spanningen in eigen kring (kerkverband) slokten meer tijd en energie op dan verwacht kan worden. Ook de hervormde synodevoorzit ter, ds. G. Spilt, vertolkt het erva ringsfeit, dat het niet zo eenvoudig blijkt te zijn "om wat zoveel genera ties lang een eigen leven heeft ge leid, te leiden tot één levende ge meenschap". Houvast De werkgroep die een stuk rond het thema "kernen van belijden" heeft voorbereid, schrijft, bij haar arbeid wel voor een paar vragen te zijn ge steld. Allereerst of er een stuk moest komen dat inspeelt op de moderne vragen en het bestaande belijden aanvult (dus; "een nieuw belijden") of dat het een stuk moest zijn dat de bestaande belijdenisge schriften actualiseert. Een tweede kwestie was: moet er een stuk komen dat een soort "con sensus" (leerovereenkomst) van de twee kerken is of een stuk dat in vraag-en-antwoord vorm ten be hoeve van prediking en catechese een samenvatting geeft van het be staande belijden, óf een model dat mikt op vormings- en toerustings- werk. De werkgroep heeft tenslotte geko zen voor een "consensus" als haar eigenlijke voorstel aan de synoden met daarnaast een variant voor ca techese en êen variant ten dienste van het vormingswerk. De klas sieke Zondag 1 van de Heidelber- ger Catechismus heeft model ge staan voor de omschrijving van de kern van alle belijden. Alleen is het klassieke "uw enige troost in leven en in sterven" vervangen door het modernere "houvast". De passage over de kerk bestaat uit drie gedeel ten: het vergaderen van de gemeen tewerk), de opbouw ervan en de zending van de kerk. Uitdagingen In de praktische nota "handreiking voor de samenwerking op plaatse lijk vlak" schemert duidelijk door "We zitten beide in de voorfase van een gemeenschappelijke regeling". Terzake van gemeenschappelijke kerkdiensten pleit de nota voor goede, schriftelijke afspraken. Aanbevolen wordt een gemeen schappelijke liturgie, omdat juist de liturgie een van de draagvlakken van eenheid is. Over de verschillende doopprak tijken wordt opgemerkt, dat er wel overeenstemming is over de bete kenis van dit sacrament. Maar bij gereformeerden wordt gedoopt als tenminste een van de ouders belij dend kerklid is, en bij hervormden kunnen ook kinderen van doop- en zelfs van zgn. geboorteleden ge doopt worden. Bij het avondmaal constateert de nota overwegend overeenstemming. Beide kerken zijn bovendien bezig met nadere besluiten hierover. Het belijden blijkt, ondanks een naar elkaar toegroeien, nog erg ver vreemdend te kunnen werken om dat de beide kerkgemeenschappen vooral daarin hun eigen verleden hebben. De nota vindt gemeen schappelijke financiën voorlopig nog geen haalbare kaart, want de geldzaken worden landelijk wel neel verschillend behandeld. Samenvatting over kernvragen: "meer en meer wordt bij samen werking ontdekt dat het om kern vragen gaat zoals: hebben we als gemeente een bijdrage om de heil loze polarisatie in de samenleving tegemoet te treden; is de gemeente in haar zedelijk gedragspatroon niet sterker verwereldlijkt; hoe ge ven we gevolg aan sociaal-politieke betekenis van het evangelie; hoe dragen we het evangelie over aan nieuwe generaties? Kortom, aldus de samenstellers van de nota, de grootste uitdagingen kunnen wel eens in de toekomst liggen. Wat komt er zo kijken om kerkorde- lijk naar een nieuwe kerk toe te groeien? De synodeleden kunnen in de zomermaanden hun eigen ge dachten toetsen aan hetgeen een speciale werkgroep over een ineen schuiven van de kerkorden van beide kerken heeft opgemerkt en aan een schets van een kerkorde- model, dat daaraan ter illustratie is toegevoegd. Een kernprobleem van de eerste orde in de relatie tussen beide ker ken is dat van de hervormde "ge boorteleden". De hervormde kerk rekent namelijk ook hen die uit hervormde, al of niet gedoopte, ou ders zijn geboren tot de hervormde Ds. Spiltvoorzitter herwrmde synode: "Niet zo eenvoudig gemeente. In de gereformeerd^ kerkorde ontbreekt een specifiek artikel, maar uit de kerkorde als geheel blijkt dat ervan wordt uitge gaan, dat men alleen tot de (plaatse lijke) kerk en dus tot de gerefor meerde kerken kan behoren als men dooplid is of belijdend lid (na afleggen van een openbare belijde nis toegelaten is tot de viering van het avondmaal). In de hervormde kerk is de zaak van het "geboorte- lidmaatschap" overigens wel in discussie. In de synodale commis sie terzake waren ook twee gere formeerde deskundigen opgeno- Werkboekje "Te gek om los te lopen" is de speelse titel van een werkboekje voor gespreksgroepen en ande re^), waarmee men zich in wijdere kring op de tweede hervormd- gereformeerde gecombineerde synoden-zitting kan voorbereiden. In korte tijd zijn al ruim 14.000 stuks van dit boekje verkocht. FILM Titel: Strafpatrouille in de on derwereld (Lepke); regie Mena- hem Golan; hoofdrollen: Tony Curtis, Anjanette Comer en Mi chael Call an; theater: Luxor; leef tijd: 18 jaar. FILMLEXICON Dat de heren filmmakers zich van een woordkeus bedienen, die vooj de gemiddelde filmliefhebber nu niet bepaald toegankelijk is, blijkt eigenlijk pas goed, als je het "Film lexicon" van Wim de Poorter door leest. Een duidelijk overzichtelijk werk je, vol verwijzingen en ook - kort aangeduid - een beschrijving van de stromingen die de nog jonge filmgeschiedenis heeft gekend. Aardig voor cinefielen, die wat meer over techniek en het moeilijk vakjargon weten willen komen. Titel: "Filmlexicon"; auteur: Wim de Poorter; uitgever: Nijgh en Van Ditmar; 18,50. AR. door het spel van Tony Curtis. Cur tis, ook voor televisiekijkend Ne derland geen onbekende, speelt in de overigens best aardige film de rol van Lepke (zoals de productie ook wel kortweg genoemd wordt. Lepke is een jongeman, die op groeit in de sloppenwijken van New York en zich al vroeg bezig houdt met stelen en zakkenrollen. Nadat hij op vijftienjarige leeftijd zijn vader verliest, komt hij regel matig in aanraking met de justitie en is meestal te vinden in tuchthui zen en gevangenissen. Als hij op 22 jarige leeftyd weer eens vrij gelaten wordt, zoekt hij zijn oude vriènd Giarran op. De introduceert hem bij een bende van stakingsbrekers. Lepke, een quasi-nonchalant fi guur vol grapjes (de rol is dus op het lijf van Curtis geschreven) staat al snel aan het hoofd van de bende. Via zijn advocaat leert hij de niet onknappe Bernice Meyer kennen. De vader van Bernice, staat erop, dat zijn a s. schoonzoon netjes om de hand van zijn dochter komt vra gen. Iets dat net als het bruilofts feest een aantal leuke scènes ople vert. Intussen heeft Lepke zich ge stort op de narcotica-handel. De po litie echter krijgt steeds meer vat op de illegale praktijken van Lepke en zijn bende. Daarbij ondervindt Lepke ook tegenwerking van de andere club waarmee hij samen in een syndicaat zit. Deze groep, be staande uit Italianen, die Lepke ei genlijk niet zo erg mag, dwingt hem uiteindelijk zich over te geven aan de politie, opdat zij zelf ongemoeid gelaten wordt. De vrij luchtige film, waar niet op een paar doden geke ken wordt, eindigt dan tenslotte nog enigszins weemoedig. Bernice verwyt Lepke twee levens geleid te hebben, waarvan zij er slechts één Tony Curtis, de oude rakker, in "Lepke". van kende. Lepke zelf sterft in de electrische stoel. ADRIAAN BRANDENBURG. DEN HAAG (ANP) - In het Natio nal Film Theatre in Londen wordt van 21 tot 28 juni een Nederlandse filmweek gehouden. Zes grote en acht korte films zijn voor deze ma nifestatie uitgekozen. Tijdens de week worden gedraaid: "Dokter Pulder zaait papavers" van Bert Haanstra, "Zwaarmoedige verhalen voor bij de centrale ver warming" van Guido Pieters, Bas van der Lecq, Emie Damen en Nouchka van Brakel, "de laatste trein" van Erik van Zuylen, "Kind van de zon" van René van Nie, "Ma- riken van Nieumeghen" van Jos Stelling en "the Family" van Lo- dewijk de Boer, alsmede "een schijn van twijfel" van Rolf Orthel, .Mensen 674" van Frans Zwartjes, "Zipstones" van Rob Bongers, "the hanged man" van Meino Zeillema- ker, "sky over Holland" van John Fernhout, "Buskando" van Rene van Nie, "between the lights" van Karin Wiertz en Jacques Verbeek, en "de gebroeders Helle" van Digna Sinke. "Dr. Pulder naar Berlijns filmfestival DEN HAAG (AN P) - De leiding van het filmfestival van Berlijn heeft de film 'dr. Pulder zaait papavers' van Bert Haanstra voor deelname uit genodigd. Het festival wordt ge houden van 25 juni tot 6 juli aan staande. Dit heeft het ministerie van CRM meegedeeld. Blijvers Kindermatinee Studio - "Tarzoon, de schande Camera - "Popeye's grote lach- Goede flllTÏS in van de jungle", een wat minder parade" anrlerp «tpripn geslaagde parodie op het feno- Rex - „Sneeuwwitje en de ze- cuiucric: atcucn meen Tarzan. Op den duur gaat ven dwergen", het knap vervelen. -*j ^,+{"1 Beroep: reporter van Miche- Lido - "One flew over the cue- BClllIlimS langelo Antonioni met Jack Ni- koo's nest", Leiden krijgt (te- eholson en Maria Schneider, recht) niet genoeg van deze fan- Camera - "Tramlijn begéerte". Kriterion Rotterdam tastische film, waarin, naast de Rex - "Flossie" Paplllon van Franklin J. alom geprezen Jack Nicholson. Schaffner met Steve McQueen Louise Fletcher schittert. en Dustin Hoffman, Grand Rot- Trianon - De blonde god Robert terdam Redford blijft ook nog een Tcrilg ifl Leiden Jeder stirbt fur sich allein van weekje in een overigens niet zo Alfred Vohrer met Hildegard goede maar wel spannende film Knef, Tuschinski 2 over de CIA Camera - "The way of the dra- The romantic English woman van Joseph Losey met Glenda Jackson en Michael Caine, Al- hambra 2 Les galettes de Pont-Aven van Joël Seria met Jean-Pierre Ma- riélle en Andrea Ferrol. Haagse Bioscopen zo. 2.00,4.15,7.00 en 9.15 uur, 18 jaar. Apollo 2: "Smokkelschip Lucky Lady", dag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. 2.30, 4.45, 7.30 en 9.45 uur, 14 jaar. Asta: "The wild bunch", dag. 2.00 en 8.00 uur, 18 jaar. Bijou: "De eend en de cadillac", dag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. 2.00, 4.15, 7.30 en 9.45 uur, a l. Calypso: "The man who fell to earth", dag. 2.15, 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.45, 4.15, 7.00 en 9.30 uur, 18 jaar. Camera: "Nashville", dag. 2.00 en 7.45 uur, 14 jaar. Cineac: "3 dagen van de con dor", dag. 7.00 en 9.30 uur, 18 ja- Corso: "One flew c r the i koo s nest", dag. 2.15, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4.00, 6.45 en 9.30 uur, 18 jaar. Du Midi: "De langste dag", dag. 8.15 uur, 14 jaar. Euro: "Aardbeving", dag. 1.30, 7.45 uur, zat., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur, a l. Flora" "Die bethostessen, dag. 2.00, 7.00 en 9.15 uur, 18 jaar. Metropole: "Shout at the devil", dag. 2.00, 6.45 en 9.30 uur, 14 jaar. Odeon 1: "Kill mr. Shatter", dag. 1.45. 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.30 uur. 18 Odeon 2: "De premiejager", dag. 2.00, 6 45 en 9.15 uur, zo. 2.00, 4.30, 6.45 en 9.15 uur, 18 jaar. Odeon 3: "Paniek in het Grand restaurant", dag. 2.00, 7.15, 9.45 uur, zo. 2.15, 4.45, 7.15 en 9.45 uur, a.l. Odeon The Movies: "A day at the races", dag. 2.15, 7.15, 9.45 uur, zo. 2.15, 4.45, 7.15 en 9.45 uur, a.l. Olympia "Patton", dag. 2.00 en 1.00 i Passage: "One flew over the cuckoo's nest", dag. 2.00, 6.45, 9.30 uur, zat. en zo. 1.15, 4.00, 6.45 en 9.30 uur, 18 jaar. Studio 2000: "Mozarts die Zau- berflote", dag. 8.00 uur, zo., do., vnj., ma. en di. 2.00 en 8.00 uur, a.l. De Uitkijk: "De laatste vrouw", dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, 18 jaar.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11