Het glazen boomkweker huisje van Heemrood Legendarische verzetsstrijder Dourlein in Katwijk begraven DONDERDAG 10 JUNI 1976 Het glazen huisje door Jan West er laken BOSKOOP Die woensdagmiddag stopten er twee autobussen aan het Rijneveld. Honderd passagiers kwa men doodgemoedereerd het paadje opgelopen. Eerst werd het glazen huisje aan de buitenkant bewonderd. Toen klingelde de bel: de reizigers wilden nu ook wel eens even binnen kijken hoe de bewoonde plantenkas er uit zag. Helemaal geen punt. Mevrouw Heem- rood, samen met haar man en twee kinderen bewoonster van het glazen huis, zette de deur wagenwijd open en iedereen, die daaraan behoefte had. kon zijn nieuwsgierigheid bevredigen. Vooral de weelderige planten, daar hadden ze allemaal wel zin in. Nog nooit heeft iemand tevergeefs aangebeld. Spontaan werd een bezoe ker aan huize Heemrood uitgenodigd over de drempel te stappen. Op wat voor tijdstip dat ook was. Maar één keer was de familie toch wel stomverbaasd. Dat was toen zij 's middags juist warm zat te eten. Een vreemde stapte, zonder te groeten of iets te vragen, zo naar binnen. ,,Hij liep maar wat rond", vertelt mevrouw Heemrood. ..Toen we vroegen wat hij precies zocht en vertelden, dat wij daar woonden, stond hij wel vreemd te kijken. De man dacht namelijk, dat hij in een winkel was waar hij planten kon kopen. Verhuizen Die drukte raakt de familie binnen een paar- maanden kwijt. Ze gaat ver huizen. Waarschijnlijk wordt in ok tober een nieuwbouwwoning betrok- ken in de Boskoopse Sn ij delwij k. „En daar zitten we ook mooi", weet kwe ker Heemrood. „Het uitzicht is vrij, er lopen koeien vlak voor het huis en verkeer is er niet. Dus Maar toch zal het de familie niet gemakkelijk vallen de weelderige plantenkas te verlaten. „Het onder houd werd me te zwaar", zegt me vrouw Heemrood. „Ik ben veel te pre cies. Geregeld wil ik ramen zemen. En dat is niet te doen zeg" Ramen zemen wordt één keer per twee, soms drie weken gedaan. „Daar ben ik dan toch mooi een paar uur mee bezig. En dan praat ik nog maar niet over de pijn in m'n arm. Want die voel ik goed als de ramen een beurt hebben gehad". Begrijpelijk want er ls zo'n honderd vierkante meter glas. dat moet wor de,*! gelapt. „Je moet zo'n huis schoon houden", meept wievrouw Heemrood oprecht, „anders toont het niet". Zelf gebouwd Drie jaar geleden zette een kassen- bouwer het geraamte neer. De Bos koopse kunstenaar Toon Hendriksen maakte de bouwtekeningen en de ge meente verstrekte de nodige vergun ningen: de bouw kon beginnen. Ieder uurtje, dat de kweker en z'n knecht vrij konden maken, werd benut om aan het glazen huis te besteden. Het specialistische werk. zoals het optrek ken yan de muurtje/s, liet hij aan een metselaar over. Maar de zware klus sen. hlit grondwerk bijvoorbeeld, deed de kweker zelf. Vaak werd de dikke, warme bovenbroek uitgetrokken en wer/i het werk voortgezet in de onder broek. Hoe is Heemrood op de gedachte ge komen om een glazen huis voor z'n familie te bouicen? Eerlijk geeft hij toe: „Ik dacht, dat zo'n glazen kas veel goedkoper zou zijn dan een gewone woning. Maar als ik nu zie wat dat hele spul me heeft Loopt de temperatuur binnen in de kas niet al te hoog op als de zon da gen achtereen schijnt? Mevrouw Heemrood: „Ja, het is dan warmer dan in een gewoon huis. Het scheelt niet meer dan een paar gra den. 'tls nog nooit zo geweest, dat ik heb moeten vluchten, omdat het niet meer uit te houden was". Gasrekening En hoe is het 's winters? Moet er dan harder worden gestookt om het bin nen behaaglijk te krijgen? Heemrood: „Ja, dat is begrijpelijk. We hebben geen dubbele beglazing. Je verliest aus wel wat warmte. Aan onze gasrekening kunnen we dat goed mer ken. In conventionele huizen wil het wel eens moeite geven om het warm te stoken. Daar hebben we hier geen last van. We kunnen het hier zo warm krijgen'als we zelf willen. Nogmaals: dat zien we wel aan de gasrekening". Heemrod, die vóór hij de glazen kas voltooide, ook nog eens twee woon arken in elkaar spijkerde, voelt er geen snars voor om weer zelf aan de slag te gaan. „Ik heb m'n buik er nu wel vol van. TenminsteAch, mis schien krijgt ik nog wel eens een gekke bui. M'n dochter gaat over een poosje trouwen. Wie weet. Het laatste woord is aan de vrouw des huizes. Ze weet zich te herinneren dat toen het huis klaar was er een oude tante even kwam kijken. Haar mening: het was allemaal niks. Alleen het tpilet was goed, daar zou ze best de hele dag willen blijven zitten. „Want", zo zei ze, „die was zoals in iedere andere woning KATWIJK Vanmiddag om drie uur is op de begraafplaats Duinrust in Katwijk met militaire eer het stoffelijke overschot ter aarde besteld van Peter Dourlein, ridder militaire Willems orde der vierde klasse. Dourlein, die in Veere werd geboren op 2 februari 1918, had als luitenant-ter-zee van vakdiensten tweede klasse, oudste categorie, de dienst van de Koninklijke Marine verlaten, waar hij voor de Tweede Wereldoorlog als matroos was begonnen. Zijn naam is verbonden aan het zgn. Englandspiel tijdens die oorlog. Dourlein woonde de laatste tijd in beiden kwamen ter hoogte van Ro- Katwtik Hij overleed vorige week ckanje aan land. Oosterhuia is korte maandag plotseling tijdens vakantie tijd later gearresteerd en in een con- in Schotland. centratiekamp omgekomen. Een deel van zijn belevenissen tij- Drie weken laterjn de nacht van dens en na de Tweede Wereldoorlog 17 op 18 juni 1941, gingen Dourlem, is terug te vinden in het verslag van de parlementaire enquettecommissie over het beleid van Nederlandse ka binetten gevoerd van Londen uit in die oorlogsjaren. Uit dat verslag blijkt onder meer dat Dourlein met wachtmeester Oos terhuis in mei 1941 een eerste poging heeft gedaan om van het door de Den Ouden (later gesneuveld) Korver met een oude motorsloep van de marine van IJmuiden uit op weg naar Engeland. Na vijftig uur varen werden ze opgepikt door een Engelse mijnenveger. Dourlein trad daar onmiddellijk weer in dienst van de marine als -matroos eerste klasse en werd kort Duiteers sinds"*14 mei 1940 bezette daarna bevorderd tot korporaal-con - Nederlandse gebied naar Engeland te stabel. Dat zou hij lange tyd blijven, - ondanks het feit dat hem bevordering in uitzicht was gesteld. Tijdens een onderhoud met prins Bernhard over mogelijkheden voor een opleiding tot vlieger by de Ne derlandse Marine Luchtvaartdienst, werd Dourlein aangeraden zich in verbinding te stellen met marine officieren die wellicht van zyn dien sten gebruik zouden kunnen maken. Zodoende werd hy in september 1942 NIEUW-VENNEP Nu de kan- aangenomen als geheim agent die toren van de Stichting Dorpshuis- zou worden uitgezonden naar het be werk Haarlemmermeer zijn ver- zette Nederlandse gebied. Enige plaatst naar het Ontmoetingscen- ken na het begin van de circa vijf trum in de Venneperstraat, heeft maanden durende opleiding werd hy d. openbare leeszaal en bibliotheek bevorderd tot tydeiyk sersgeant- op de hoek van de Venneperstraat constabel. en de Eugenie Prévonaireweg aan- Na zyn opleiding werd besloten dat zienlyk meer ruimte ter beschikking hy met twee anderen per vliegtuig gekregen. In verband hiermee zal naar ons land zou worden gebracht de jeugdafdeling van de bibliotheek en 's nachts zou worden gedropt. In nu naar de bovenverdieping worden februari 1943 maakte het drietal en- verplaatst. De verhuizing zal op 19 kele malen tevergeefs een vlucht aan Juli plaatsvinden. boord van een viermotorige Halifax- komen. Hun kano verongelukte Bibliotheek verhuist bommenwerper van de Royal Air een in morse doorgegeven telegram Force na ar ons land. Maar in denaar Engeland laten sturen waarin nacht van 9 op 10 maart 1943 gelukte de autoriteiten werden gewaarschuwd te sprongin het duister. Door een op dat ogenblik nog on bekend "spel" (dat de Duitsers in ons land hadden opgezet onder de naar Nordpolspiel berucht is geworden als het England spiel werden van Engeland uit aan bronnen in Nederland (die later de Duitsers en hun handlangers ble ken) tydens van dropping van agenten doorgegeven. Dourlein, Boogaardt werden by hun landing chutes in dennebossen tussen Putten het nog verer uitzenden agenten en contacten met Neder land. Het telegram kwam aan, maar actie bleef uit. Dourlein kwam via de gevangenis ifïJ'SÏSüS in het Spaanse Lerida met een KLM- vliegtuig begin 1944 weer in Engeland aan. werd daar opgewacht en naar een huis in Guildford gedirigeerd, mocht daar zonder geleide niet uit en namen mocht met niemand spreken. Op 23 mei 1944 werd hy op last van het Arendse En*else ministerie van Binnenlandse n para- Zaken opgesloten in de gevangenis Brixton, 2 Harderwyk dan ook opgewacht ^ort na i genaten. xviaar t in de gelege zwaarbewapende. Hollands'sprëkëndë meerderen te spreken over de dingen die in dienst waren getreden die mi had meegemaakt. Op de dag dat hy uit de gevange- ïis kwam, al achterdochtig geworden De drie agenten werden terstond nmd?' men het hem onmogelijk geboeid en gevangen genomen. Dour- maakte rapport uit te brengen, werd rang, tot korpo- raal-constabel. Het bleek hem dat hem ervan verdacht na zyn Dourlein tot dê ont- ontsnapping uit de gevangenis lein en Boograardt werden later Wi teruggesteld overgebracht naar het als gevange- nis ingericht klooster in Haaren (N. Br.), dekking kwam dat er verscheidene Nederlandse geheime agenten- opgesloten. Naast hem in een cel zat KLM-stewardess Trix Terwindt die enige tyd eerder als enige vrouweiyke agenten in ons land was gedropt en meteen Haaren in verbinding te hebben ge staan met een Van Bilsen die Ges- as. Men vertrouwde hem niet meer en meende dat ook hy voor de Duitsers werkzaam was. In de nacht van 29 op 30 augustus Nader contact met Nederlandse militaire autoriteiten leerde hem dat hy zou worden beloond door middel onderscheiding. Een gene- 1943 wisten Dourlein en zyn collega raal heeft o^ein voorgedragen Ubbink uit de gevangenis in Haaren te ontsnappen. De Duitsers zetten een klopjacht op het tweetal in "we gens straatroof", lieten opsporings berichten verspreiden en zetten vyf- honderd gulden beloning op het van- 1 het tweetal. Het bedrag Op 1 Januari 1946 werd hy in rang verhoogd. Deze verhoging zou. naar hy op dinsdag 2 mei 1950 voor de vyfhonderd gulden vond Dourlein perlementaire enquettecommissie veel en veel te weinig. Dourlein had via medegevangenen verklaarde, hem ook in normale standigheden zyn toegekend. Uit gevangenschap in Brixton kreeg hy, met het oog op zyn toe komstig dienstvak by de marine, van zyn meerderen de raad in dienst te treden by de Marine Luchtvaart- deinst. Dan zou hy ook spoedig ser geant worden. tweestryd stond, maar voor de MLD koos om door goed zyn best te doen en hard aa nte pakken zyn oude rang terug te krygen. Hy kwam in opleiding voor boordschutter, was met vyftien Hollanders enige als kor poraal slaagde als vyfde van het gehele stel, zag de anderen tot kor poraal bevorderd worden en zichzelf korporaal blyven. Hy vloog als boord schutter met het Nederlandse 320 squadron gedurende de rest van de oorlog. Na de Tweede Wereldoorlog ging hy naar Indonesië in dienst van de marine en kreeg daar in 1949 van zyn commandant opdracht zelf een brief aan de koningin te schryven waarin hy zichzelf zou voordragen voor de onderscheiding ridder mili taire Willemsorde. Voor de parle mentaire enquêtecommissie verklaar de Dourlein dat hy weer moeilijkhe den kreeg, omdat hy weigerde zelf die brief te schryven. Anderen had den dat eerder moeten doen. Hij had tenslotte op dienstbevel de brief ge schreven maar er tot op de dag dat de parlementaire enquêtecommissie hem ondervroeg (2 mei 1950) niets meer van gehoord. By koninklyk be sluit van 6 oktober 1950 werd hy be noemd tot ridder militaire Willems orde der vierde klasse. Het merendeel van de gevangen agenten die Dourlein in Haaren had geizen en allen die na hem werden gevangen genomen, zyn na Dolle Dinsdag in september 1944 op bevel van Berlyn naar Duitsland overge bracht nadat er nog vijf gevangenen uit Maaren waren ontvlucht. In het concentratiekamp Mauthausen by Linzin Oostenryk zyn veertig Neder landse geheime agenten en zeven Engelsen in de steengroeve van dat kamp de dood ingejaagd. Peter Dourlein Nieuwe uitgaven Ontspanning in Europa. De con ferentie over veiligheid en samen werking in Europa, door H. van der Velden en H. A. Visée. Uitgevery Het Wereldvenster, Baarn. f 24,50. Democratisering. Gedachten en ervaringen. Een publikatie van het Interuniversitair instituut normen en waarden in de samenleving, door Paul E. Kraemer e.a. Het Wereld venster. f 18.50. Een Amerikaan in de Goelag, door A. Dolgun en P. Watson. Uitgevery Elsevier, f 29,50. Sigma jeugdreisgidsen: Nederland en Noordwest Frankrijk. Elsevier. Per deel f 12,50. Egon Schiele, door A. Comini. Uit gevery Landshoff, Amsterdam, f 29,50. Paul Klee, door Ch. Geelhaar. Uit gevery Landshoff. f 12,50. Pieter Bruegel de Oude. door Ernst Günther Grimme. Uitgevery Landshoff. f 12,50. Symbolisme en art nouveau, door Alastair Mackintosch. Uitgevery Landshoff. f 10,—. Impressionisme, door Bernard Denvir. Uitgevery Landshoff. f 10.—. Degas. 48 reprodukties in kleur met tekst van Keith Roberts. Serie Kunst in kleur. Uitgevery Elsevier Neder land. f 14,90. Renoir. 48 reprodukties in kleur met tekst van Fritz Nemite. Kunst in kleur. Elsevier, f 14,90. Abstracte schilderkunst. 48 repro dukties in kleur met tekst van Harry Zeise. Kunst in kleur Elsevier, f 14,90. In het voetspoor der ontdekkers, door Desmond Wilcox. Met 40 foto's ontleend aan de BBC-serie. Elsevier. Kleurige cactussen in hun na tuurlijke omgeving, door E. en B. Lamb. Uitgevery Moussault, Baarn. f 24,50. Tuinieren buiten het boekje. De tuin als leefruimte voor planten, dieren en mensen, door Henk van Halm. Uitgevery Zomer Keuning, Wageningen. f 14,50. Het diepvriesboek, bereiden, invrie zen, bewaren en ontdooien, door E. Meyer-Berkhout en I. Br&cle. Zomer Keuning. f 29,90. Het kaartweefbock. Geschiedenis en techniek/Inspiratiebron voor het zelf ontwerpen/Voorbeelden met pa troontekeningen, door C. Crockett. Zomer Keuning. f 23,50. Land van Jezus. Een portret van Israël in 120 foto's, door Fr. Jean Roger. Zomer Keuning. f 23,90. De tijd verglijdt, door M. Ferwerda. Uitgevery J. H. Kok. Kampen. Kunnen we van de wind leven? door W. E. Oranje—Van Ry. J. H. Kok.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4