Ponsteen op baan geweldig op dreef Njord-acht tweede in monsterrace... Johan Demuynck voorop m Giro SPORTAGENDA Johan van der Keuken: crisis per individu Als je opeens die prima 'issr- leren bank ziet staan met 30%korting, is't handig om een geld voorraad je te hebben.' Met 'n NMB Service-krediet.* Tweede kampioenstrui Koersen Duindigt NMB DONDERDAG 10 JUNI 1976 PAGINA AMSTERDAM Herman Ponsteen heeft gisteravond nog maals en geheel ten overvloede zijn overmacht aangetoond. Voor de derde keer in successie werd hij achtervolgingskam pioen bij de amateurs. Ponsteen was de grootste in zijn finale- rit tegen Ger Möhlmann. Hij bereikte, onder ideale omstandig heden, een tijd van 4.44,2. Het was bijna vier seconden (4.47.9) onder zijn persoonlijke record, in München gevestigd. Het was ook bijna tien seconden onder zijn beste Nederlandse tijd. TORI DEL V AIO LET De 28- jarige Belg Johan Demuynck as na de eerste werkelijke bergetappe van de Ronde van Italië de nieuwe lei der in het algemeen klassement. De muynck, de ontdekking van de Giro, finishte gisteren in de zware berg etappe als derde met een achterstand van 1.25 minuut op de winnaar, de Spanjaard Gandarias. De Italiaan Bertoglio, Giro-winnaar van vorig jaar, eindigde op 1.07 minuut als tweede en rukte daardoor op naar de derde plaats in het algemeen klasse- menta Felice Gimondi. de onttroon de drager van de roze trui. ging met een achterstand van ruim twee mi nuten als vierde over de streep. Hij staat in het algemeen klassement op de tweede plaats. Eddy Merckx. toch gestart, finishte als vijfde. Evenals Moser lijkt hij voor de eindoverwin ning niet meer in aanmerking te komen. Freddy Maertens won gisteren de proloog van de Ronde van Zwit serland, een tijdrit over vier kilome ter. De Duitser Dieter Thureau werd tweede op drie seconden. Hennie Kuiper en Bert Pronk werden res pectievelijk zesde en zevende. Specia list Roy Schuiten kwam niet verder dan de tiende plaats. Door zijn zege in deze proloog mag Freddy Maer tens. in het voorseizoen al bijzonder succesvol, vandaag de leiderstrui dragen. De Pool Jan Brezny won giste ren de negende etappe van de Ronde van Groot Brittannië. Twintig kilo meter voor het einde sprong de Pool weg uit een kopgroep van achttien man met onder andere Ad Tak en Henk Smits. Brzenzy had bij aan_ komst een voorsprong van 1.42 mi nuut op deze groep. Ex-wereldkam pioen Szurkowski won de sprint. De Nederlanders Mathieu Dohmen en Johan van der Meer hadden, halver wege, de beslissende slag gemist. Zij finishten met meer dan zestien mi nuten achterstand en verspeelden daardoor him uitstekende nositie in het algemeen klassement. Ad Tak is nu de beste Nederlander. Hij staaat twaalfde op vijf minuten. Leider is nog steeds de Brit Nickson. kwart van de 4000 meter achtervol ging uit de halve eindstrijd. De niet verwachte tegenstander van Ponsteenin de eindstrijd werd Ger Möhlmann. De autospuiter uit Apeldoorn had het wat moeilijker in zijn halve finale. Pas na 2000 meter had liij zijn aanvankelijke achter stand op Peter Nieuwehuis omgezet in een voorsprong. Een paar honderd bijna 0.3 seconde onder meter verder gaf Nieuwenhuis zich hij 24 uur eerder gewonnen. „Ik kon niet meer, er zat vlieg in mijn oog", vertelde de •liezer. Even oppermachtig als Ponsteen Ger Möhlmann werd in de vijftien de ronde ingelopen. Pons teen ging echter door, hoewel hij al kampioen was, in de overtuiging ver onder zijn en Nederlands beste tijden te kunnen komen. De start van de nu tienvou dige Nederlandse kampioen in tijdrit, tandem, achtervolging en ploegach tervolging was ongelooflijk. De eer ste kilometer raasde hij af in 1.10.1 sec. Dat de tyd kampioen over de kilometer worden. Het was ook ruim conde beter dan zijn eerste kilometer de halve eindstrijd, toen hij Ger bij de achtervolgers Slot al in de achtste ronde pakte. ters in het mini-veldje van de ju- In de finale had Ponsteen niet één, nior-sprinters. Pieters maakt deel uit maar vier van die ongekend snelle kilometers in de benen op weg naar de titel waarin hij geen concurrentie te duchten had al reden ook de an dere drie halve finalisten ruim onder Herman Ponsteen geconcen treerd op wegnaar zijn tweede titel. junioren behoefde hij alleen maar van zijn tegenstanders weg te fietsen om op tijden van 11,6 en 11,9 sec. over de laatste 200 meter uit te komen. Pieters, 17 jaar, zou zelf niets lie ver willen dan een confrontatie met de amateurs in het Nederlands kam pioenschap. „Als ik dan zou winnen zegt het wat meer", vond hij. De sportcommissie echter wilde de ama teurs niet het risico laten lopen te worden verslagen door een junior. Dat overigens was deze w^inter al ge beurd in het sportpaleis Ahoy', waar Pieters als winnaar van de springlad- dercompetitie alle amateurs versloeg en zijn selectie in de baanploeg af dwong. In Utrecht echter krijgt Pie ters nog niet de kans zijn voordracht voor Montreal af te dwingen. Dat gebeurt volgende week, wanneer hij samen met de sterkste amateurs in Hannover en Berlijn rijdt in interna tionale wedstrijden. de baanselectie van de bonds coach Frans Mahn. Hij toonde dat aan en in snelheid en in kracht stak hij ver boven zijn veel minder vol groeide tegenstanders uit. De 17- de vijf minuten. Möhlmann. Nieu- jarige Swanenburger, die i wenhuis en Slot vielen echtSt, verge- gelijke kandidaat voor leken bij deze Herman Ponsteen, die wordt gezien, hoorde niet thuis bij de Spelen Theaprjjs 1900 m: 1. Pedro (F. Vandeuren) 2.01.7, 2. Arequipa, 3. Pantokrator. Winn. 14,10, pl. 3,90 5,40, kopp 20,40, trio 279,10. Slot. In acht ronden (van 200 meter) werd de Alkmaarder ingehaald. Pon steen maakte onder ideale weersom standigheden een tijd van 1.11,2 over zijn eerste 1000 meter. Ter vergelij- Het is mislukt. De sportcommissie van de KNWU held Pietera in zijn leeftijdsklasse en ontnam daarmee de overtuigende kampioen bij de ju nioren de mogelijkheid in een sterker king, de ongenaakbare kampioen veld zijn klasse te bewijzen. Bij de reed dinsdagavond de 1000 meter amateurs zou Pieters in ieder geval sneller dan zijn eerste strijd hebben ondervonden. Bij de Betaald voetbal Na-competitie eerste divisie (donder dag). FV VVV For tuna SC; Vitease Wageningen. (Zondag) Wageningen FC VVVFortuna SC Vitesse. Amateurs Kampioenschap van Nederland (zon dag). Limburgia Weber Germanicus. Cricket HOOFDKLASSE Hercules VOC; HCC Quick Haag; HBS HCC 2; Rood en Wit UD. OVERGANGSKLASSE De uitslagen van de gisteren ge houden koersen luiden: Vrederustprijs 2040 m: 1. Nesstar Dear (P. Smit) 2.46.7 1.21.7. 2. Nata lie Hanover, 3. Mary Noordlandia. Winn 19,30, pl. 6,40 2,10 3,40, kopp. 105,10, trio 2.757,80. Beresteinprijs 2040 m: 1. Our Pride (M. van Leeuwen) 2.49.7 1.22.2, 2. Nana Polsbroek, 3. Oli V. Winn. 1,80 pl. 1,30 1,90 2,20, kopp. 8,80. Steenvoordeprijs 1600 m: 1. Joh (J. Heins) 2.07.6 1.19.8. 2. Lea Bond 3. Mariette Star. Winn. 18,—, pl. 3,80 1,80 1,90, kopp. 74,70, trio 720.30. Alttraumprijs 1000 m: 1. Anki (D. Weiss) 1,03.8, 2. Great Hero, 3. Coun try House. Winn. 6,60, pl. 1,60 2,70 2,60, kopp. 17,10. Bohemenprijs 2040 m: 1. Never Worry (J. van Dooyeweerd) 2.44.2 1.20.5, 2. Liberto, 3. Nagil Beroona. Winn. 3,60, pl. 1,30 4,10 1,70, kopp. 29,70, trio 263,40. Brinkprijs 1300 m: 1. JoUywind (Mej. C. Meltzer) 1.22.7, 2. Amber, 3. Feuerboy. Winn. 3,60, pl. 1,90 2,10, kopp. 7,70. Wateringenprijs 2120 m: 1. Lady (J. Huls) 2.52.3 1.21.3, 2. Joke. 3. La- rerfs Roem. Winn. 7,20, pl. 2,10 2,— 2,80, kopp. 29,20 ,trio 549,10. Ockenburghprijs 2120 m: 1. Leen d'Aster (L. Schoonhoven) 2.56.4 1.23.2, 2. Loes Areta, 3. Makore du Bois. Winn. 33,30, pl. 9,80 2.80. kopp. 94.—. Madesteinprijs 2520 m: 1. Otavi (W. van Buytene) 3.33.5 1.25.4. 2. Ol- bert D, 3. Olga Anjo. Winn. 2,40, pl. 1,50 3,40 2,60, kopp. 12,30. Atletiek De Amsterdamse Atle tiek Club (AAC) zal het komende weekeinde in het Italiaanse Rieti deelnemen aan de wedstrijden om de Europese beker voor landskampioe- Paardensport Niet Frans Derks maai* Leo van der Kroft zal zondag deelnemen aan de koers der promi nenten in Groningen. De Nederland se draf- en rensport stichting heeft dit besloten omdat Derks geen en kele maal heeft willen trainen. DELFT Uitgerekend op een van de warmste zomerdagen ging gister morgen in het kader van het hon derdjarig bestaan van de Delftsê stu- di^ntenroeivereniging Laga op de Kaag de 100 km race tussen Laga, Aegir en Njord van start. Een race die voerde via de Haarlemmer Ring vaart naar Alphen, Leiden en de fi nish voor het clubgebouw van Laga. De organiserende vereniging won de race met groot machtsvertoon. Het zo sterk geachte Aegir werd ook door Njord nog verslagen. Verwonderlijk was de zege van Laga niet, want op het moment dat de bevriende ver enigingen voor dit evenement werden uitgedaagd, trokken de Delftenaren al weken lang hun kilometers. Laga won overigens verdiend. Hoewel de Delftenaren de race zeker niet vlek keloos afwerkten, verdeelden zij hun krachten wel goed. Na 8 uur en 56 minuten (gedwongen rust niet mee gerekend) kwam de Laga-ploeg ver moeid maar uitgelaten over de fi nish. De vreugde in Delft was groot en de organisatie zal trachten dit Europese record te laten opnemen in Guiness book of records. De eerste dertig kilometer dacht de Njord-acht nog alle kans te heb ben in de monsterrace. Na de Start namen Maarten Copper, Rob Vree, Pim van Doorn, Paul Wintgens, Eelco Toxopeüs, Peter Winia, Kees Jansen, Gerrit te Heege en stuurman Joost Paymans de leiding. Njord bleef eerste tot aan de eerste rust in Vijfhuizen, waar Aegir toen al op twintigtal minuten achterstand was gezet. Na die rust, liep Laga echter weg. Superieur en zo oppermachtig dat Njord pas veertig minuten na de winnaar over de finish kon gaan. Aegir besloot de race na ruim tiien Laga, de uiteindelijke winnaarligt nog i zich naar de start begeeft. het vlot als Njord zouden neertellen, zullen diep in de te zenden naar de para-olympics in buidel moeten tasten. Daarmee zal Toronto, zal binnenkort een bedrag de inzameling in drie steden ten bate van bijna tweeduizend gulden ont- van de stichting Iris een succes vangen, waardoor één deelnemer kan elke uitge_ worden. De stichting die zich be- worden uitgezonden. Mede door toe- ijvert gehandicapte sportmensen uit doen van de 100 kilometer roeiers Vanavond op VPRO-scherm Het bestuur tmoderamen) van de gereformeerde synode heeft ver klaard, dat het zich zal blijven keren tegen elke vorm van rassendiscrimi natie en dat het zich blyft stellen achter de doelstellingen van het pro gramma van de Wereldraad van Kerken ter bestrijding van het ra cisme. Deze verklaring kwam na- een gesprek met de synodale commissies (deputaten) voor diakonaat en zen ding. Ds. Vos van de Zending heeft naai* aanleiding van dit gesprek ge zegd dat de teleurstelling over het synodebesluit om de medewerking aan het anti-racismefonds op te schorten blijft. Ook het Landelijk Centrum voor Geref. Jeugdwerk heeft, in een brief aan het modera- men van de synode, zijn teleurstel ling geuit over dit besluit. „Het is een stap terug op de weg naar daad werkelijke solidariteit". Het. uitvoerend comité van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken heeft een „diep gevoel van onstelte- nis heeft een „diep gevoel van ont steltenis" uitgesproken over de ont- werp-net „binnenlandse veiligheid." die by het parlement in Pretoria in behandeling is. Deze wet geeft de staat verregaande bevoegdheden om zonder proces langdurig in „preventieve hechtenis" te houden en op te treden tegen organisaties die „ondermijnende activiteiten" zouden bedrijven. De conferentie van Afrikaanse Kerken heeft een beroep op de Europese kerken gedaan hun rege ringen af te houd envan contracten met Zuid_Afrika op het gebied van kernenergie. De Anglikaanse kerk van Ier land heeft zich uitgesproken vóór wijding van vrouwen tot priester De fabrieken van de Koreaan Moon, leider van de sekte Unified Family, wiens volgelingen ook in West-Europa en Italië actief zijn leveren 10 procent van de Koreaanse wapenproduktie. Dat heeft Moon, die „meervoudig miljonair" is. toege- Herv. Kerk: beroepen te Kin derdijk M. Verduin Brakel, te Epe J. Plaat Zwolle, te Beekbergen A. J. Jorissen Amersfoort, te Den Helder kand. J. Windig Ermelo, voor streek- gem. „Oude Mijnstreek" L. C. Voge laar te Grypskerk; bedankt voor Voorthuizen en Vreeswijk M. Ver duin, voor Katwijk aan Zee A. Muil wijk Oudekerk a. d. IJssel. voor Leid- schendam F. I. Verbaas Dedems- vaart, voor Sneek J. de Gier Oude- schild, voor Wijk, Bennekom en IJsselmuiden J. E. de Groot Neer langbroek. Gcref. Kerken: aangeno men naar Dordrecht H. Boswijk Arn hem. Geref. Kerken Vrijg.: aange nomen naar Assen B. van Zuylekom Groningen. „Voorjaar" van Johan van der Keuken (vanavond op Nederland I bij de VPRO om tien voor tien) is geen fleurig filmpje over lammetjes en tulpen zoals men misschien uit de titel zou kunnen afleiden. Dan kent men „Machiavelli" niet en Van der Keuken niet, die oog en oor hebben voor andere zaken. „Voorjaar" geeft in tachtig minu ten een thermometerstand van onze Westeuropese maatschappij in cri- siszorgen, in die van de werkloosheid vooral, maar ook in die van de toe nemende verloedering door een op geschroefd welvaartssysteem, dat conflicten met zich meebrengt. Op het terrein van de mensenrechten bijvoorbeeld, maar ook in de sfeer van de leefbaarheid, die door de hei lige koe der economie wordt wegge drukt. Het oogmerk van Johan van der Keuken in ztfn film „Voorjaar" is geweest de mens als individu voor te leiden, want een crisis vertaalt zich meestal in anonieme cijferaantallen. Tweehonderdduizend werklozen, slui ting van zoveel bedrijven. Vijf por tretten heeft Van der Keuken ge maakt. Van drie Nederlanders, dat wil zeggen van Jan van Haagen in een dag uit zyn leven als koper slager, van Joop Uchtman, die een jaar geleden werd ontslagen op een textielatelier, omdat hij niet langer economisch verantwoord kon pro duceren en van „Ome Joop", die in Amsterdam vecht tegen het verdor ren van een woonbuurt, de „weste lijke eilanden". Een Duitse lerares Doris Schwert, dochter van een communist, die tij dens de nazi-periode in de gevange nis zat, en haar vriendin, zijn in de Bondsrepubliek door het „Berufs- verbot" getroffen, een ander soort discriminatie dan veertig jaar gele den evapgelie was. De vijfde figuur is een werkloze marxistische econoom uit Parijs, Claude Menard, die alle tijd heeft om zich af te vragen wat er mis is met onze samenleving. „Twintig jaar lang beweerden de gevestigde economen dat er geen cri sis meer zou komen. Maar ineens was hij er weer. Nou ja ineens., er ging een heleboel aan vooraf. Ze zochten kunstmatige verklaringen. De oliecrisis. Maar het was al lang daarvoor begonnen., wel vervelend Menard spreekt verkwisting in de concurrentiemaatschappij, de enor me geldmiddelen en de arbeid, die worden besteed in onleefbare gebou wen, die geen gemeenschapsleven toelaten. Van der Keuken zegt over zijn film dat hij „een soort natuurgebeu ren" persoonlijk heeft willen maken, laten zien hoe bijvoorbeeld geestelijke vereenzaming, die toch al in het pro- duktiesysteem zit ingebakken, juist in een tijd van crisis een grote rol gaat spelen, hoe economische tegen stellingen culturele en historische te genstellingen kruisen. In kontrast met zijn vroegere films legt de ci neast ditmaal meer de nadruk op het woord van de mensen, die hij kiest, terwijl hy ze vroeger met hulp van zijn commentaar meer liet zien door hun woorden heen. In dat kiezen over grenzen heen, als het ware als een unanimist, is hij dezelfde geble ven. Menaelyke noden kennen geen 'n Servicekrediet beteltent: doorlopend een geldvoorraadje hebben. U spreekt één keer 'n bedrag af en 'n vaste aflossing per maand. En neemt geld op als u 't nodig hebt. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. U kunt altijd uw nog niet opgenomen geldvoorraadje opnemen, middenstandsbank evenais het reeds afgeloste bedrag. NEDERLANDSCHE Johan

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15