Nederlandse SS faalde als politieke groep Arts Bloemenhove voor de rechter Emmm- Proefschrift dr.In'tVeld Sparen. Uw geld groeit in 6 jaar en 9 maanden van f 605,33 naar f 1.000,- met ABN Kasbiljetten. Twee artsen "Sarpatihuis" geschorst Meevallertje van de fiscus.. Wat doet Pa? Gezinsconsumptie met 0,4 procent gestegen WOENSDAG 9 JUNI 1976 LEIDEN - Hoewel de Nederlandse SS in de latere oorlogsjaren in ons land een overwicht op andere machtsapparaten kreeg, is van haar doen en laten slechts het moordenaarswerk, niet de poltiieke werkzaamheid bekendgebleven. Als vernieti gingsapparaat vertoonde het SS-complex een niet geringe graad van rendement, als politieke stootgroep faalde zij: enerzijds doordat deze functie een tegenspraak inhield met haar karakter als half-militair-politionele actiegroep, anderzijds omdat de tegenkrachten te sterk waren. Door Ruud Paauw Tot die conclusie komt N. K. C. A. in 't Veld in zijn proefschrift "De SS en Nederland. Docu menten uit SS-archieven 1935-1945", waarmee hij giste ren aan de Leidse universiteit promoveerde tot doctor in de letteren. Een kleine 700 documenten zijn in dit twee delen tellende werk (uitgave van Martinus Nijhoff, Den Haag. Prijs f 187.50) bij eengebracht, voorzien van een inleiding van zo'n 400 pagina's. Met het verzamelen en ordenen van de documenten zijn dr. A. E. Cohen, voor hij hoogleraar werd in Leiden, en drs. P. F. M. Fontaine vele jaren geleden be gonnen. Zij copieerden toen de len van het SS-archief in Berlijn die op Nederland betrekking hadden. In 't Veld heeft het werk nu afgemaakt. Een zeer vitaal deel van de do cumenten behelst de corres pondentie tussen de beruchte Hoheren SS und Polizeiführer in Nederland, Rauter, en zijn chef in Berlijn, de al even be ruchte en gevreesde Himmler. Uit hun briefwisseling spreekt een onderwijzer-tot-leerling re latie in de bijna oeroude toon zetting. politieke woeste, bik kelharde Rauter is de leerling, die blaakt van ijver en plichts betrachting ("Ihr gehorsamst ergebener Rauter", schrijft hij steeds) en Himmler, de meester die hem aanwijzingen geeft. Onduidelijk Toen Duitsland in mei-1940 Nederland veroverde, stond Hitier niet precies voor ogen, wat hij met dat stuk grond ach ter de dijken nu precies aan moest. Hij zond al vast een rijkscommissaris, de Oosten rijkse nazi Seyss-Inquart, en (naast andere functionarissen) een politiechef, de SS-er Rauter ("De Duitse Alva"). De Duitsers hadden wel de overtuiging dat Nederland moest vergermaniseren, maar over de manier waarop beston den geen concrete plannen. Voor de oorlog waren er ver schillende nazi-stromingen in Nederland, maar veruit de be langrijkste was en bleef de ta melijk burgerlijke NSB van ir. Mussert. De leider van de NSB was bereid met zijn collaboratie ver te gaan maar aan één prin cipe hield hij vast Nederland moest zelfstandig blijven (een natie die zich uitstrekte van Dollard tot Duinkerken), het diende géén provincie van Duitsland te worden. In die NSB ontwikkelden zich al voor mei-1940 stromingen die veel radicaler waren. Daar was de groep rond Rost van Ton ningen (aanvankelijk hoofdre dacteur van het NSB-blad Het Nationale Dagblad), die veel nauwere banden met Duitsland wilde. (Rost was in het begin de favoriet van de Duitsers maar verdween wat naar de achter grond toen zijn stamboom in nazi-ogen niet in orde bleek). In die NSB was ook werkzaam de z.g. "volkse" groepering, die naar volledige versmelting van beide landen streefde. Die stroming mondde uit in de stichting "Der Vaderen Erf deel", geïnspireerd door het Duitse voorbeeld "Ahnenerbe". De stichting hield zich bezig met kalme karweitjes als ar cheologie en folklore en met vage en tegelijkertijd hyperge- vaarlijke zaken als wat nu "volksvreemd en volkseigen" k Rauter, de zo gehate SS-politiechef (links) met Van Geelkerken op het Binnenhof. was en verder met de samen hang tussen ras en cultuur. Het Germanendom was voor "Der Vaderen Erfdeel" primair, de Nederlandse cultuur een zijtak daarvan. Er liepen contacten tussen de stichting (uit wier ge lederen de latere leider van de Nederlandse SS, Feldmeijer, zou voortkomen) en de Duitse SS, de meest radicale nazi- Eigenlijk is het onjuist te spre ken over de" SS, omdat het een complex was van talrijke, uiteenlopende organisaties en sub-organisaties. (Het vemieti- gingsapparaat ervan heeft de grootste beruchtheid gekregen en gehouden. In deze bronnen- publikatie is men daaraan vrij wel voorbijgegaan, omdat het onderzoek het politieke streven van de SS betrof. De politieke Nederlandse SS moet onder scheiden worden van de Waffen-SS waarbij maar liefst 20 tot 25.000 Nederlanders dienst hebben gedaan. Die vrijwilligers kwamen terecht in formaties als de SS-Standarte Westland, de Landstorm en het bataljon Nordwest, dat de con centratiekampen in Nederland bewaakte). Super-nazi De SS (Schütz-Staffeln), in Duitsland opgericht in de jaren twintig om de Führer als lijf wacht te dienen, ontwikkelde zich tot het élitekorps van de nazi's. (De SS-man moest een super-nazi zijn). En het werd vervolgens de politiemacht van het Derde Rijk. Uit de SS kwam de SD voort, de veiligheids dienst De SS creëerde voorts met de Waffen-SS een eigen le ger, naast de Wehrmacht. Steeds meer staatsorganen zoog zij in zich op. De SS was ook geen staatsinstrument, geen partijapparaat, maar een Fuhrer-instrument. Uit haar positie van veilig- heidsgarde en élite deed zij een greep naar de politieke supre matie in bepaalde bezette ge bieden. waarbij als einddoel één groot-Germaans rijk werd ge steld. Vandaar de belangstelling die SS-chef Himmler koesterde voor Nederland. In juli 1940 ontmoette hij Mussert in kas teel Oud-Wassenaar en eiste van hem dat er een SS-regiment. SS-Standarte Westland, werd opgericht. Het zou de inleiding zijn tot de vorming van de poli tieke tak, de Nederlandse SS. Mussert, die daarin de gevaren zag voor de onafhankelijkheid van het land, stribbelde eerst tegen, maar stemde tenslotte toe. (Een gedragspatroon dat zich nog vaak met hem zou voordoen). De Nederlandse SS zou formeel een onderdeel van de NSB blijven, zo troostte hij zich. Het was zeldzaam naief. Voor een beetje politicus zou het duidelijk zijn geweest dat hij mét de SS de koekoek in zijn nest had gehaald. Bovendien: formeel was de Nederlandse SS dan een groep binnen de NSB, in werkelijkheid was zij ver antwoording verschuldigd via Rauter aan Himmler. Mislukt Politiek gezien heeft de Neder landse SS niet die rol kunnen spelen die men haar in Duits land had toegedacht. Het doel, de nazificatie van ons land, werd in de verste verte niet be reikt. De Nederlandse SS ver loor nogal wat prominente le den aan de frontdienst (Waffen SS), maar dat was bepaald niet de hoofdoorzaak van haar falen. Die moet men vooral zoeken in het feit dat de nazi-beweging in Nederland verankerd was in de NSB en haar leider Mussert, hoe zwak en burgerlijk zij bei den ook waren (of juist omdat zij zo burgerlijk waren). Allen die probeerden met een radica lere koers Musserts aanhang van hem los te weken, kregen de kous op de kop. Daarom verwerpt In 't Veld ook de nogal eens geuite theorie dat de SS betere resultaten zou hebben behaald als zij zich van meet af aan had losgemaakt van de NSB. De bezetter zou volgens hem dan niet meer dan een handjevol, geïsoleerde aanhan gers hebben gekregen. De SS was alleen een verbijzondering van de nazi-leer. Niet meer. En zelfs Seyss-Inquart. zelf ge lieerd met de SS. was van me ning dat de Nederlanders de groot-Germaanse SS-variant van het nationaal-socialisme eerst via hun eigen nationa lisme konden leren kennen. Die weg voerde dus steeds via Mus sert. "De SS is als politieke fac tor in Nederland van betekenis geweest doordat er een NSB was. Zonder de NSB zou de SS volkomen in de lucht gehan gen hebben". Al in de aanhef van dit stuk is vermeld wat In 't Veld als de zwakte van de SS beschouwt: ze had twee taken die elkaar in de weg zaten: een half poli tieke en een half militair- politionele. De SS verschilde verder te weinig van de NSDAP om een eigen koers te varen, een alternatief te bie den. "Hitier en de NSDAP zijn denkbaar zonder SS, de SS on denkbaar zonder hen". Bescheidenheid Aan het slot van zijn inleiding zegt In 't Veld dat het beslist onjuist zou zijn te veel de nad ruk te leggen op de beperkt heid van de SS of op de mis lukking van de nazi-politiek in Nederland. Het feit dat de na zi's en dan speciaal de nume riek zwakke SS in Nederland nog zoveel mogelijkheden hadden, vindt hij van groter belang. "Het Nederlandse volk heeft over het algemeen de pogingen tot nazificatie afgewezen, maar het vertrouwen in de uit eindelijke nederlaag van Duitsland speelde daarbij een grote rol". In SS-kringen be keek men de zaak van de an dere kant: daar verwachtte men dat de Nederlanders hun verzet wel zouden staken en de nazi-leer als een gegeven ac cepteren als de oorlog eenmaal gewonnen was. De mislukking van de nazificatie was in hun ogen voorlopig van aard. re sultaat van een eerste aanloop die tijdens de oorlog werd on dernomen. Aan een tweede poging zijn de Duitsers niet meer toegeko men. In 't Veld vindt dat we tal van mooie verhalen over het mislukken van het nationaal- socialisme in Nederland moe ten relativeren; ons past "enige politieke en historische bescheidenheid". Bij de ABN zijn kasbiljetten te koop: dat is een spaarvorm waarbij uw geld aanzienlijk groeit, maar waarbij de rente pas na enige jaren wordt uitgekeerd. U profiteert dus van rente op rente. Er zijn kasbiljetten met verschillende looptijden: 2 jaar+9 mnd., 3 jaar-f 9 mnd., 4 jaar 9 mnd., 5 jaar+ 9 mnd. en 6 jaar 4- 9 mnd. met een rente vergoeding van resp. 6,6V2, 7, T/2 en T3/*%- Een voorbeeld: koopt u op 10 juni 1976 een kasbiljet, waarvoor u op 1 maart 1983 f 1.000,- wordt uitgekeerd, dan betaalt u daarvoor 1605,33. De aankoopprijs hangt af van de datum waarop u ze koopt. Kasbiljetten zijn aan toonder. U kunt ze gewoon aan de balie kopen, voor uzelf of als een geschenk voor een ander. Algemene Bank Nederland HEEMSTEDE (SP) - In opdracht van minister Van Agt heeft NieuwenhuijzenstraatijGoeman Haarlemse hoofdof ficier van justitie, mr. J. L. Andreae, gisteren het hoofd van de medische staf van de abortuskliniek Bloemenhove, dok ter Van den Bergh, en het bestuur van Bloemenhove voor de rechter gedaagd. (Papak PARADE, de zach tere vieux) De heer F. Kause (links op deze archieffoto) en dr. A. S. van de Bergh, respectievelijk directeur en medisch coordinator van de Bloemenhovekliniek. De laatste wordt voor de rechter gedaagd in verband met de klacht van een Duitse vrouw, die zich in Bloe menhove heeft laten aborteren. Beiden zullen verder worden vervolgd voor een uit 1974 date rende abortuszaak. toegevoegd inspecteur van de Volksgezondheid in Noord- Holland. dokter F. J. Biesenbeek een klacht in bij het medisch tucht college. Beide II kunnen van de be slissing van het college, dat in het openbaar uitspraak deed, binnen een maand in beroep gaan bij het gerechtshof in Amsterdam. Tegen beide artsen komt nog II .strafrechterlijke vervolging De Amsterdamse officier van Justitie, mr. L. van den Berge, heeft meege deeld dat zij op 22 en 24 juni voor de rechtbank in Amsterdam te recht moeten staan terzake van het ple gen van abortus en het medeplegen van het veroorzaken van dood door schuld, subsidiair van zwaar li chamelijk letsel, de dood ten ge volge hebbende. Het medisch tuchtcollege is er bij de beoordeling der klachten van uitgegaan dat het verstroen van een zwangerschap op zichzelf niet zon der meer als laakbare handeling, die het vertrouwen in de stand der geneeskundigen ondermijnt, be hoeft te worden beschouwd, aldus de beslissing van het tuchtcollege. DEN HAAG (ANP - De kosten van gezinsconsumptie zijn in mei met 0,4 procent gestegen, zo hetft het Centraal Bureau voor de Statistiek bere kend. Het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie liep op van 169,8 medio april op 170,4 per 15 mei. Volgens het ministerie van Economische Zaken is de stijging sedert 15 december vorig jaar precies 15 procent. Van de goederen en diensten waarvoor het CBS geregeld prijsgegevens verzamelt, gaf 57 proeent een stijging te zien tussen 15 april en 15 mei. De invloed op het totaalindexcijfer daarvan was 0,7 pet. Wat er onder meer duurder werd: aardappelen, koffie, rundvlees, electriciteit, kinder schoenen, verpleging, tweedehands auto's en benzine. Goedkoper werden onder meer verse groenten, eieren en dames- en meisjeskleding, totaalinvloed op het eindcijfer 0,3 pet. Dokter Van den Bergh wordt er van beschuldigd dat hij "zonder klem mende noodzaak" bij een Duitse vrouw een zwangerschap van meer dan drie maanden heeft afgebro ken. Omdat het verbreken van langdu rige zwangerschappen in de kliniek gewoon doorgaat, zal de officier van Justitie momenteel een vervol ging instellen tegen de directeur en de bestuursleden van Bloemen hove wegens medeplichtigheid. Hen wordt "het verschaffen van ge legenheid en middelen om een strafbaar feit als abortus te plegen ten laste gelegd. Ondanks deze gerechtelijke stap pen kan de officiër van Justitie nog altijd de abortuskliniek laten slui ten en de medische apparatuur in beslag nemen. "Dit zwaard van Damocles hangt Bloemenhove nog steeds boven het hoofd", zei het ex-KVP-kamerlid Van Schaik gis teravond. Sinds vorige week woensdag Kats minister Van Agt wat hem te doen staat. "Ik blijf speuren naar moge lijkheden om aan het functioneren van de kliniek een einde te maken", zei hij toen. Zolang de rechter de knoop niet heeft doorgehakt, heeft de officiër van justitie te allen tijde het recht de En moet daaraan ook meer en meer aandacht besteed worden, gang is gezet, kan jaren in beslag nemen. Er sleept nog altijd een rechtszaak tegen de Bloemenhove-kliniek uit 1974. En kele weken geleden is daarvan het gerechtelijk vooronderzoek afge sloten. Gisteren heeft mr. Andreae „Ze laten weten dat deze vervol ging wordt voortgezet. In deze rechtszaak gaat het om de vraag of de in de Bloemenhove kliniek verrichte zwnagerschap- safbrekingen van meer dan twaalf weken een strafbaar feit opleveren. In de nieuwe procedure tegen Bloemenhove wordt gèèn gerech telijk vooronderzoek ingesteld. De officiër van Justitie meent vol doende sterk in zijn schoenen te staan om de verdachten onmiddel lijk te laten dagvaarden. "Rauwe lings", zo noemde het PvdA- kamerlid Roethof gisteren het op treden van mr. Andreae. "Het is normaal dat in een zaak als deze eerst een vooronderzoek door de rechtercommissaris wordt inge steld". De stappen die de Haarlemse offi cier van Justitie tegen de kliniek genomen heeft, zijn voor de Bloemenhove-kliniek geen aanlei ding om voorlopig maar te stoppen met de werkzaamheden, zo maakte dokter Van den Bergh gisteravond duidelijk. "We gaan gewoon door". Sarphatihuis Kies een Prisma Keus genoeg. P R 5 AJ?A Moderne kwaliteitshorloges Het medisch tuchtcollege in Am sterdam heeft gistermiddag twee artsen uit de hoofdstad van de in november 1974 door de Justitie ge sloten abortuskliniek het "Sarpha tihuis" in Amsterdam, de bevoegd heid tot uitoefening der genees kunst ontzegd voor de tijd van zes maanden. In deze kliniek werd op 9 mei Vestastraat. een 37-jarige Bel gische vrouw uit Tunrhout, moeder van vijf kinderen, die meer dan twaalf weken zwanger was, geabor teerd. Nog diezelfde dag is zij aan de bij de behandeling opgetreden complicatie (bloeding) in het nabij gelegen Weesperpleinziekenhuis overleden. Tegen beide doktoren diende de

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7