Nard Augustinus kan het rijmen niet meer laten Boze bui kost ruiten „En toen zei die non, het wordt mooi weer want ik heb een worst geofferd" 20.000 LEVENSLOPEN 18 REVUES PAGINA 4 WOENSDAG 9 JUNI 1976 Anne-Marie v. Helden jongste touroperator van Nederland: BOSKOOP Donkere wolken dreig den die ochtend. Ieder moment kon de regen met bakken uit de hemel vallen. Toen de blondgelokte Anne- Marie van Helden (ze is sinds kort de jongste reisbureaudirectrice van Nederland) de vakantiegangers wil- oe voorbereiden op het slechte weer, stapte er ineens een vrouwtje achter uit de bus naar voren. Anne-Marie was te verbaasd om een woord uit te brengen. Door de microfoon vertelde de vrouw, dat niemand zich zorgen hoefde te maken over het weer. Toen Anne-Marie om een verkla ring vroeg kreeg ze te horen: „Ik ben non. Gisteravond heb ik een worst geofferd aan Santa Clara en ge vraag of die ervoor wilde zorgen, dat het zonnetje vandaag zou schij- Parmantig liep ze daarna terug haar haar plaats. Niemand dacht ver der nog aan haar. Later op de dag, het was snikheet, schoot het nonne tje Anne-Marie opnieuw aan. Triom fantelijk wees ze naar boven en met ieen allerliefste glimlach om haar lip pen zei ze: „Zie je nou wel, die worst heeft toch geholpen Eén van de vele anecdotes, die de twintigjarige dochter van een Bos- koopse garagehouder zich weet te herinneren. Anne-Marie is niet al door Jan Westerlaken teen de Jongste reisbureaudirectrice, maar haar bedrijfje behoort ook tot .één van de kleinste en jongste onder nemingen van ons land. Al klinkt uit „Van Helden Reizen" een gezonde dosis zelfvertrouwen door. Spaarcentjes Anne-Marie is met inzet van al haar energie en van al haar spaar centjes gedoken in het organiseren van weekeinduitstapjes per bus. Het in elkaar draaien van personeelsuit- stapjes staat eveneens op haar pro gramma. Alles regelt ze vanuit haar kantoortje in Breda. Daar doet ze ge regeld een beroep op de schrijfma chine van de buurman. Want zo'n duur apparaat heeft ze nog niet kun nen kopen. Ze wacht, zoals ze be weert, op een goed en goedkoop twee de-de-hands machientje Anne-Marie vindt, dat met al het massatoerisme er een groot gat is gevallen in het vakantie-aanbod van kleine, gezellige reizen. Sinds haar schooltijd (Anne-Marie kreeg haar opleiding ana de School voor Toe ristische Vorming) is zij in die mate rie gedoken. Nu doet zij iets in het toerisme, dat er niet is: ze zoekt „reisjes" bij de wensen van haar klanten. Vóór ze echter iets aanbeveelt neemt ze zelf poolshoogte. Pas als zij er he lemaal achter staat, zet ze het licht op „groen". Water in hamden Het zelfstandig werken geeft Anne- Marie toch wel een hoop zorgen. Vooral als zij verzekeringen en be lastingzaken moet regelen. „Het wa ter". zegt ze., „staat je wel eens in de handen hoor". Op dit moment werkt ze aan haar eerste vliegreis. Van de zomer moet er ook een reis naar Ier land komen. Maar wel op een speciale manier. „Want", vertelt Anne-Marie. ..voor die reis begint worden alle deel nemers uitgenodigd. Alles wat er te zien is, krijgen de mensen te zien: films, dia's, folders enz. De vakantie gangers mogen zelf kiezen welke ex cursies ze willen". En als het fout gaat? „Tja," en hier fronst de jeugdige touraperator de wenkbrauwen, „als het flopt betekent het, dat ik hele maal zonder reserves kom te zitten". Anne-Marie laat niets aan het toe val over. Tot in de allerkleinste de tails wordt alles geregeld. Ze krijgt tails wordt alles geregeld. Zo krijgt iedere gast in zijn hotelkamer een boeketje bloemen. De complimenten van „Van Helden Reizen" worden er bij gevoegd. Alles wat met massa toerisme te maken heeft, wordt om zeild. „Het kleine, vriendelijke ge baar", zegt de ondernemende Bos- koopse, „is me veel meer waard". Gek Vrienden verklaarden Anne-Marie voor gek toen ze besloot haar boter ham te gaan verdienen als tourope rator. „ik verlies ook veel vrienden", bekent ze eerlijk. „Nooit kan ik er gens naar toe. Er is altijd wel wat te regelen. Zelf vakantie? Vergeet het het maar. Als reisleidster heb je geen vakantie". Met mensen omgaan en reisjes or ganiseren heeft Anne-Marie altijd in het bloed gezeten. Toen ze nauwe lijks veertien jaar was verdiende ze een zakcentje in hotels en restau rants. Voor de Goudse WV was ze eens kaasmeisje. Geruime tijd was ze gastvrouw op een beautyfarm in Beekbergen. De keuze wat ze zou gaan doen na haar schooltijd was voor Anne-Ma rie niet moeilijk: ze wilde met men sen omgaan, gastvrouw zijn. Daarom koos ze voor de School voor Toeris tische Vorming. Een school waarvan ze zegt: „Het was er allemaal erg streng. Lange broeken waren verbo den. In het eindexamenjaar organi seerde ik m'n eerste reisje. Maar daar wist niemand op de school iets van. Dat was verboden. Als dit was door gelekt zou het m'n eindexamen heb ben kunnen kosten". Barrières Zo maar een reisbureautje begin nen, toen Anne-Marie van school kwam, was er niet bij. Allerlei bar rières moesten er worden overwon nen. Dat ze minderjarig was, was geen probleem. Haar ouders gaven zonder slag of stoot goedkeuring. De handlichting door de kantonrechter was echter een struikelblok. Maar twee maanden geleden startte Van Helden Reizen dan toch. Via direct mailing bewerkte ze klanten en kreeg ze opdrachten. Ze is klein begonnen. Met haar onuitputtelijke zelfvertrou wen kan het succes niet uitblijven. NOORDWIJK Terwijl veel van zijn leeftijdsgenoten bijna dagelijks op de winderige boulevard samendrommen om ge zellig over vroeger te bomen of hun vele vrije uurtjes rustig in een volkstuintje laten voortkabbelen, schoffelend tussen de kroppen sla en rijen grote bonen, stroopt de 69-jarige Nard Augustinus nog dagelijks de mouwen van zijn overhemd op om er flink tegenaan te gaan. Dat doet 'ie dan thuis op zijn kamer tje boven waar deze taaie, getaande Noordwijker rijmt en dicht tot zijn vingers moe worden van het schrijven. Dag in dag uit, jaar in jaar uit gaat dat nu al zo met schrijver en dorpsrijmer Nard, die sinds hij op zijn achttiende de vrolijke revue „Noord- wijk leeft en lacht" aan het papier toevertrouwde, het schrij ven niet meer heeft kunnen laten. Als Nard er eenmaal voor zit dan regent het rijmen. elkaar uit. Als ik 's morgens om een uur of negen ga zitten dan heb ik er tegen een uur of twaalf alweer zo'n dertig klaar. En ik moet zo'n produktie hebben want anders sta pelt het werk zich op. Dat is ook de reden dat ik nog nooit met myn vrouw op vakantie ben geweest. Ik kan er natuurlijk wel een week tus senuit knypen maar gegarandeerd dat bij mij thuiskomt de brievenbus weer uitpuilt met verzoeken om een levensloop. Ik kan gewoon niet weg. Van dat rijmen kom ik niet los". Oorzaak Een voorbeeld van Nards pa-na nor. male begaafdheid. Komt ergens een huls binnen en ziet in de gang aan de kapstok een marinepet hangen en in de kamer op de schoorsteen een ingelijste foto van twee kinderen staan. Even de wenkbrauwen fron sen, quasi geconcentreerd nadenken en dan „onthullen" dat het hoofd van het gezin bij de marine een baan heeft en dat het hijwelijk gezegend is met twee schatten van kinderen. Zo ging dat met Nard. Die niet aflatende werklust heeft in de afgelopen vijftig jaar gere sulteerd in zo'n 20.000 levenslopen en ook nog eens 17 revue's, waar van er een paar op de nominatie hebben gestaan om voor televisie bewerkt te worden. Bijna geen familie in de Bollenstreek kan hahd maken dat Nard niet ooit voor één van de familieleden of bekenden in de pen is geklommen om een gedicht of levensloop in elkaar te draaien. De formule is eenvoudig. Even wat gegevens op sturen over bruid en bruidegom (Joke lust geen spruitjes, Wim komt nogal eens laat thuis) en de machine doet de rest. Hij rijmde ook in opdracht (tegen een kleine vergoeding) over bekende Nederlanders. Oud-Ajaxied en bijna Noordwijker Genie Mühren bijvoor beeld moest op zijn bruiloft een „Nard-special" over zich heen laten komen waarin in dichtvorm over de hekel werd gehaald Mührens (Vo- lendam) gewoonte om overal waar hij op visite kwam op kousevoeten de woonkamer binnen te gaan. Ook van buiben Nederland kreeg Nard zijn opdrachten, tot in Canada toe waar Nards Hollandse pennevruch- ten op brruiloften en partijen altijd weer goed waren voor een lach en Spits Zo zaaide hij in de afgelopen eeuw gezelligheid in binnen- en bui tenland. Wel spits maar nooit grie vend. „Ik zou best willen", zegt hy, „dat ik over een heel wat scherpere pen beschikte. Maar aan de andere kant besef ik dat ieder mens weieens fouten maakt. Bovendien moet ik leven van de opdrachten die de mensen je geven en dan kun je het niet te bont maken". „Dat wil niet zeggen dat ik een loopje met me laat nemen. In de periode dat ik ook nog conferencier was heb ik in Zoeterwoude eens mee gemaakt dat een pastoor tijdens mijn optreden zonodig alle feestgangers de hand moest drukken, waardoor de concentratie in de zaal tot een nulpunt daalde. Toen die man vlak door Herman v. Amsterdam bij het toneel was zei ik hard door de microfoon: „Dat massaal handje schudden zal ik zondag ook eens doen tydens uw preek. Ik kon gelijk vertrekken. Ze hebben me nooit meer uitgenodigd". Snel Nard Augustinus is in zijn element als hy kan schrijven over dingen van alledag. De bloemen in de tuin, een oog met een traan, een auto in de straat, een jongen en een meisje, een baby in de wieg. Als hy dié onder werpen in dichtvorm moet zetten, hoeft hy niet meer na te denken, een specialiteit van eigen bodem. Hy geeft een voorbeeld: „We gaan alle bei achter een typemachine zitten", zegt hij zelfverzekerd, „en we nemen in gedachten het wysje "Zie ginds komt de stoomboot". Jy tikt dan ge woon het originele lied en ik rijm dan tegelijkertyr op dezelfde melodie een aantal coupletten over bijvoor beeld een oude tafelpoot. Ik wil wed den dat we dan een snel klaar zyn". „Dat is er misschien ook de oor- Geen dichter zaak van dat geen van myn kinderen willen rijmen. Ze willen het ook niet proberen. Ze herinneren het zich nog erg goed dat ik vroeger nooit thuis was, dat ik altijd de hort op was. Geef ze dan maar eens ongelijk dat ze geen rijm over hun lippen kunnen krijgen". Nard Augustinus deed in zijn leven meer dan rijmen alleen. Hij trad op als conferencier op bruiloften en partijen, reisde door Nederland en België met een poppenkast en gaf lange tijd staaltjes weg van zijn „paranormale begaafdheden". Het „mysterie Nard Augustinus" kon ge dachten lezen, spoorde verdwenen voorwerpen op en presenteerde, on navolgbare trucs met kaarten. Veer tig'jaar lang hield hy het imago van de „doordringend kijkende magiër". Omdat hy een paar jaar geleden met zyn zaaloptredens is gestopt wil hy nu wel bekennen dat alle „enge dingen" die hy op het toneel deed, bluf waren. „Het waren allemaal trucs", zegt hij met pretoogjes, „maar men trapte er altyd weer in. Zo heb Maar die periode heeft hy achter de rug. Hij kan zich nu helemaal concentreren op het rijmen. „Doe me een plezier en noem me geen dich ter", zegt Nard. „gedichten maak ik niet. Die zijn veel dieper van inhoud. Misschien dat ik ze wel zou kunnen maken maar financieel is dat niet zo aantrekkelijk voor me. Over een gedicht kun je soms dagen doen. Een rijm is een fluitje van een cent. Dat wil niet zeggen dat ik me niet interesseer voor wat zwaardere on derwerpen zoals het milieu. Maar dan betrap ik mezelf er toch steeds weer op dat ik op de flauwekul-toer ga. Maar ik heb het er best mee naar myn zin. Dit blijf ik doen". „Sommige mensen vinden dat ik ermee moet stoppen, dat het nu wel welletjes is. Maar wie neemt het van me over? Er is niemand in Neder land die dit rijmen kan, althans zo snel. Ik heb me er by neergelegd. Ik denk dat ik daarom tot mijn ster ven zal blijven rijmen". Hardleerse automobilist NOORDWIJK Eei 25-jarige Inwo ner van Zoeterwoude trok afgelopen weekeinde aandacht van een contro lerende politiepatrouille, omdat hij binnen de bebouwde kom veel te hard reed. De chauffeur bleek onder in vloed te zijn en kreeg daarvoor een bekeuring. Zijn auto werd aan het politiebureau gestald. De volgende avond voorzag hy zïch van een an dere wagen en toerde hy weer dron ken rond. Deze keer strafte het kwaad zichzelf, want bij het benzi nestation onder Voorhout reed hij prompt de Leidsevaart in. De darer, diê een recidivist bleek op het gebied van artikel 26 van de We genverkeerswet, zal zijn rijbewijs voorlopig wel bonjour kunnen zeg gen. Nooit In Noordwijk NOORDWIJK Een zevenentwintigjarige Noord wijker (zonder beroep) had een kwade dronk. Thuis maakte hij, na de nodige borrels naar bin nen te hebben gewerkt, ruzie. In een boze bui ver liet hij de ouderlijke woning. 's Avonds laat ging hij naar gebouw Sartorius waarin de gemeentelijke sociale dienst is gehuis vest. Daar aangekomen smeet hij vier ruiten in. Reden: hij was niet tevreden met de uitkering, die hij van deze dienst genoot. De agressie van de Noordwijker was hiermee ech ter nog niet bekoeld. Een sigarettenautomaat aan de Doezastraat moest er nu aan geloven. Met een aantal pakjes rookgerei in de zak begaj hij zich tenslotte naar het politiebureau waar hy zich met een bloedende hand meldde. Hier kwam ook aan het licht, dat de Noordwijker zich aan nog meer vernielingen had schuldig ge maakt waarbij een ruit van een snackbar aan de Voorstraat aan diggelen ging. De man gooide de ruit in. omdat hij uit de zaak was gezet. Dit pikte hij niet en nam direct wraak. Anne-Marie van Helden: „nooit vakantie'

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4