ulden Huren verlaagd: 305 "Moe" Lub stralend middelpunt Fouten in model huurcontract 330.000 Schaefer boort paal in grond gebied Oranjegracht e.o. Yoor'n mode pruikje Financiële meevaller SPEELTUIN ONTRUIMD Modieuze, flatteuze foundation draagt u met plezier. WOENSDAG 9 JUNI 1976 LEIDEN Dit zijn de woningen, die langs de Oranjegracht zullen verrijzen. In dit gedeelte van het gebied Herengracht-Zijl singel is de woningbouw be gonnen. Staatssecretaris Schaefer bij het storten van de eerste paal. LEIDEN - "Aan het door de Consu mentenbond en het Verbond van Huurders ontworpen model huurcontract kleven verschillende fouten. De wijze van huuropzeg- ging is slecht geregeld en de op de verhuurder rustende plicht tot her stel zal door de onvoldoende redac tie van de bepaling in het contract aanleiding geven tot talrijke pro cessen. Ook het voorkeursrecht van koop voor de huurder is erg slecht geredigeerd. Het doet vermoeden, dat de auteur zich of blind houdt voor taxatiemoeilijkheden of daar van geen begrip heeft". Die reactie op het model- huurcontract werd gisteravond ge geven door de heer Th. J. van der Heijden tijdens de voorjaarsver- toadenng van de Leidse Bond van pluis- en Grondeigenaren. De heer Van der Heijden is adviseur van deze bond. Volgens hem zijn Con sumentenbond en Verbond van Huurders te actief geweest met het opstellen van een model-contract omdat staatssecretaris Schaefer een werkgroep zal instellen, die ad vies zal moeten uitbrengen over een betere rechtsverhouding tussen huurders en verhuurders. Van der Heijden erkende dat de standaard-contracten die door de huiseigenaren en makelaarsorga nisaties zijn opgesteld vaak te zware verplichtingen aan huurder opleggen. "Niet vergeten mag wor den", aldus de heer Van der Heij den, "dat de strenge bepalingen vaak noodzakelijk zijn in het be lang van de buurt en medebewoners van bijvoorbeeld een flat. Er zijn nu eenmaal huurders, die zich a-sociaal tegenover mede-bewoners gedragen en op wie zonder streng contract geen vat te krijgen is". Van der Heijden pleitte aan het slot van zijn inleiding voor een beter overleg tussen de belangengroepen "Met het tegen elkaar opzetten van de groepen eigenaren-huurders komt men er niet. Dit leidt, zoals de Leidse processen tegen opstandige huurders contra woningbouwver enigingen leerden, slechts tot span ningen en levert ook de huurders niets anders dan kosteii op". LEIDEN - De kale huren van de woningen die in het gebied Herengracht-Zijlsingel worden gebouwd, komen op 305 gulden te liggen en niet op 417 gulden, zoals tot nu toe was berekend. Staatssecretaris Schaefer heeft dit gisteren op een bijeenkomst in het bejaardencentrum 't Huis op de Waard bekend gemaakt. Schaefer was in Leiden om de eer ste paal de grond in te boren als aanvang van de bouw van de 223 woningwetwoningen en de tien buurtwinkels, die in het gedeelte tussen Oosterkerkstraat en Nieuwe Rijn zullen verrijzen. De verlaging van de huur is mogelijk geworden, doordat het rijk op verzoek van de gemeente extra subsidies in de kosten van de woningen verstrekt. Deze extra subsidie bedraagt 1301 gulden per woning. De contacten met Schaefer om tot deze huurverlaging te komen zijn gelegd in een vliegtuig naar Frankfurt. Schaefer en een aantal wethouders uit grote steden, on der wie de Leidse wethouders Verboom en Waal hebben name lijk onlangs een gezamenlijke studiereis gemaakt. De ambte lijke brieven met het verzoek om een extra bijdrage werden niet naar "Den Haag" gestuurd, maar door Verboom meegenomen naar Frankfurt. Verboom vertelde gistermiddag: "Ik had tegen Schaefer gezegd: als die huren zo hoog blijven, hoef je van mij geen eerste paal komen te slaan". In Frankfurt is er tot in de diepe nachtelijke uren doorgepraat over de specifieke problemen van het bouwen in ADVERTENTIE ÜPELATTI v.TONGEREN Leiden, I Breestraat 32. tel.071 -125212' j binnenstadsgebieden als Herengracht-Zijlsingel en de daarmee gepaard gaande hoge kosten. Afgelopen vrijdagmid dag werden die gesprekken om gezet in concrete resultaten: de partijen werden het eens overeen huur van 320 gulden. Gisteren kwam Schaefer vertellen dat daar nog eens vijftien gulden van af gaat. Mijlpaal Hij memoreerde ook met trots de totstandkoming van het wet sontwerp over de stadsvernieu wing als een "mijlpaal" in zijn loopbaan als staatssecretaris. Over de kritiek van project- ontwikkelings- en beleggings maatschappijen die hierop is ge leverd, zegt hij: "Project ontwikkelingsmaatschappijen worden niet buiten de deur gezet, als ze uitsluitend in het belang van de stadsvernieuwing werk zaam zijn en zich voegen nara de wensen van bewoners". Belangrijk noemde hij de introduc tie van zg. stadsvernieuwings corporaties. Dit zijn instellingen, waarin particuliere eigenaren, woningbouwverenigingen en bewoners kunnen samenwerken, gezamenlijk woningen bouwen en beheren. Schaefer naar gisteren op de hoek Oosterkerkstraat-Oranjegracht de eerste paal de grond in. De paal mocht niet "geslagen" wor den, omdat de oude woningen aan de Oranjegracht daardoor zouden kunnen instorten. Een overzicht van het gebied Herengracht-Zijlsingel. D^ pijl geeft aan waar gisteren de eerste paal de grond in is geboord: op de hoek Ooster kerkstraat - Oranjegracht Onder is het water van de Nieuwe Rijn zichtbaar, met rechts het bejaardencentrum 't Huis op de Waard. Zilveren jubileum bejaarden sociëteit LEIDEN - De bejaardensocië teit van de Hartebrugkerk viert vandaag haar zilveren jubi leum. Groot feest dus in het Romanuszaaltje aan de Lange Mare, waar iedere woensdag middag bejaarden van alle ge zindten en uit alle hoeken van Leiden bijeen komen voor een spelletje of een praatje. Van daag echter kunnen ze de hele dag terecht. "Want een feest moet gevierd worden", luidt het devies van de 80-jarige "Moe" Lub. Zij is de enig overgebleven oprichtster van de sociëteit, die nog steeds iedere week actief werkzaam is en zij met name zal vandaag eens extra in het zon netje gezet worden. Vanmorgen reeds werd het feest ingeluid met een Heilige Mis, waarna gelegenheid tot fe liciteren bestond. Ook loco burgemeester Van Aken be hoorde tot de gasten. Mevrouw Lub, gisteren al bedolven onder de bloemstukken en felicitaties raakt niet uitgepraat over "haar soos". "Iedere week weer heb ben we ontzettend veel lol, heb ben we eens een keer niets te vieren, dan spelen we bingo of een ander gezellig spel. En éën keer per jaar gaan we een dagje uit. Pas geleden zijn we nog naar de Zaanse Schans geweest. Dat was geweldig". En als be wijs van de gezelligheid pakt ze haar, waarschijnlijk kostbaar ste bezit: het fotoalbum. "Kijk daar vieren we sinterklaasfeest en daar ziet U pater Stokman. Dat noemen we onze geestelijke leider. O, dat is zo een aardige man, altijd tijd voor een praatje of een grapje". Mevrouw Lub ooit nog eens de trotse bezitter van Hotel Du Commerce, kwam in het be- jaardenwerk terecht nadat Zus ter Remmens, van de zusters van Bethlehem, haar gevraagd had een sociëteit voor bejaar den samen met nog enkele an deren op te richten. Er werd be gonnen met ongeveer twintig leden, een aantal dat in die vij fentwintig jaar is gegroeid tot zestig. "En iedereen is nog steeds welkom", aldus me vrouw Lub, die toch meer inte resse lijkt te hebben voor het heden dan het verleden. "Ze senzeventig leden van de soos zijn in die 25 jaar gestorven. Ja, met onze leeftijd kun je plots het loodje leggen, maar we moe ten maar niet teveel naar de nare dingen kijken". Ze pakt dan ook maar weer snel het fo toalbum en heeft schik voor tien bij het zien vn de prentjes. "Kijk, daar staat ons oudste lid. Dat is mevrouw Tegelaar, die is 94. En daar krijg ik een onder scheiding. Geen echte hoor. Die hebben de mensen speciaal voor mij gemaakt bij ons vierde lustrum. Ja. dat waren me een feesten. En op het eind zei ik altijd "potje piesen en naar bed". ADRIAAN BRANDENBURG LEIDEN - Ten gevolge van een aantal meevallertjes kan de gemeente Leiden dit jaar een aantal extra plannen aanpak ken, waarmee in de begroting voor 1976 nog geep rekening was gehouden. De kosten van deze investeringen worden door B. en W. voor dit jaar ge raamd op ruim 330.000 gul den. Tot de meevallertjes be hoorden onder meer de sub sidies die werden verleend voor de bouw van de Suma- trabrug, de restauratie van de Lourisbrug, en het feit dat de restauratie van de Zijlpoort niet door de gemeente, maar door een particulier zal wor den uitgevoerd, op voor waarde dat hij de poort in erf pacht krijgt. Tegen die laatste gang van za ken werd gisteravond in de commissie voor interne orga nisatie en beheer bezwaar gemaakt door het PPR/D'66 raadslid Laurens Beijen. Hij kondigde aan bij de behande ling van het voorstel in de gemeenteraad te zullen stemmen tegen de afvoering van het krediet van ruim 6 ton, dat al in 1969 door de Leidse beschikbaar werd ge steld voor restauratie. Een ander punt waartegen Beiien gisteravond nogal aanhikte was de 540.000 gul- den, die volgens B. en W. no dig zijn om verkeerslichten te plaatsen op het kruispunt Gooimeerlaan-Willem de Zwijgerlaan, dat op het ogen blik wordt aangelegd. Het PPR/D'66-raadslid vond het bedrag rijkelijk aan de hoge kant en vroeg zich af of geen goedkopere installatie aange schaft zou kunnen worden. Volgens een voorstel van B. en W. zullen de "meevallertjes" het onder meer mogelijk ma ken om de Turfmarktbrug, die op het ogenblik voor het autoverkeer is afgesloten we gens bouwvalligheid, te ver nieuwen. De totale kosten daarvan worden geraamd op 950.000 gulden. Dit jaar zou er ruim 97.000 gulden beschik baar zijn. Verder is in het plan van B. en W. opgenomen de kosten van de verbetering van de Haar lemmertrekvaart ter hoogte van de woonboten, de restau ratie van molen "De Valk", diverse voorzieningen aan gemeentelijke gebouwen in verband met ontoereikende huisvesting voor ambtenaren en het reserveren van gelden om panden aan te kopen in gebieden die nog niet zijn uit geroepen tot rehabilitatiege- bied. Een fors bedrag hebben B. en W. ook gereserveerd voor de duurder uitvallende rehabilitatieplannen in de Kooi, het Haagwegkwartier en Noord. Vooralsnog wor den die hogere kosten door het Leidse college geraamd op een bedrag van 785.000 gulden, waarvan in 1976 ruim 92.000 gedekt zou moeten worden. Verder nog 250.000 gulden voor de botenloods van Die Leythe. Zowel van VVD als van CD A-kant werd kritiek geleverd op het feit dat B. en W. een kant-en-klaar- plan hebben voorgelegd ter besteding van de meevaller tjes. Zo vond WD-er Van Duijn dat best eens bekeken had mogen worden of de be schikbare gelden niet ge bruikt zouden kunnen wor den om iets te doen aan be paalde gemeentelijke tane- LEIDEN - Het terrein van de speel tuin "Om de doorbraak" aan de Oosterkerkstraat wordt deze week ontruimd. Dit in verband met de werkzaamheden in het kader van het bestemmingsplan Herengracht-Zijlsingel. De speel- werktuigen worden tijdelijk opge slagen bij de Stadshulpwerf aan de Oude Herengracht. De ontruiming gaat in overleg met het bestuur van de speeltuinvereniging. Het is in middels vrijwel zeker dat "Om de doorbraak" weer opgebouwd zal worden in het op het voormalig ter rein van de Grofsmederij aan te leggen stadspark. ADVERTENTIE Warnecke heeft een enorme collectie foundation in elk genre. Triumph, Warner, Fémilux, Lovable enz. Van soepel steunende corselets tot frivole franse jarretelgordeltjes. Komt u eens kijken en passen bij de echte foundation-, lingerie- en badmode-specialist. ((ftVUuJze Breestraat 126, Leiden Tel. 130960

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3