Supermarkt deelt het geld zo uit... MEISJES TROUWEN VROEGER TL nu ook in een bolletje Werken in de vakantie en wat je moet weten Strijd tegen de waardebonnen WOENSDAG 9 JUNI 1976 PAGINA 21 IJMUIDEN Ook een groot supermarktbedrijf in Noord- Holland, de Vomar (niet ge lieerd met de Konmar) komt in actie tegen de waardebon nen. Directeur C. Zwanenburg heeft besloten enige artikelen die in de bonnen-folder worden genoemd, niet te verkopen. Dat zün Nobo Sprits, Honig Mix, en Sun margarine. Over de andere artikelen zegt hij: "We willen die niet aan de mensen opdringen. Onze vaste klanten kunnen de waardebonnen bii de kassa's gewoon bii het afreke nen inleveren. Daar behoeven ze niet speciaal zo'n artikel voor gekocht te hebben." De heer Zwanenburg valt fel uit tegen het waardebonnensys- teem: "De dwangpositie die een blik hondevoer samen met een fles afwas voor de Consument mqet scheppen is voor ons on verteerbaar. De klant moet uit zichzelf kunnen kiezen wat hü wil. Fluorescentielampen (in het dage lijks leven algemeen aangeduid met TL-buis, hoewel dat eigenlijk de merknaam is van de Philips-buizen) springen veel zuiniger met electrici- teit om dan gloeilampen. Vooral hun buismodel maakt ze echter ongeschikt voor gebruik in gewone huiskamerlampen en dergelijke. De Californische natuurkundige Donald Hollister meent nu een soort kruising van de twee vrijwel klaar te hebben voor industriële produktie. Het „TL-bolletje" krijgt volgens hem een levensduur van tien jaar en bespaart 70 procent op het stroomverbruik. Ze zouden aanvan kelijk, over twee of drie jaar, wel 25 gulden per stuk kosten, maar dat komt er dan wel uit en bovendien zou de prijs bij massaproduktie dalen. De Amerikaanse regering heeft de uitvinder 344.000 dollar subsidie voor verder onderzoek toegekend. Hollisters lamp past in een gewone schroeffitting. Op het schroef gedeel te volgt een manchetje waarin elektronische schakelapparatuur zit en dan komt de glazen ballon. Op de plaats waar een gewone gloeilamp zijn gloeidraad heeft, zit bij de TL-lamp een magneetspoeltje. Onder invloed van het magneetveld gaat de kwikdamp in de bol ultraviolette stral°n uitzenden, die in zichtbaar licht omgezet worden door' het fosforlaagje aan de binnenkant van de bol. Of de kleur geschikt is of geschikt te maken is voor huiskamergebruik een bezwaar van velen tegen TL-buizen vermeldt de geschiedenis nog niet. Enorme kosten Hij onthult wat een enorme kosten er naar verhouding bij een waardebonnenactie worden gemaakt. Afgezien nog van het drukwerk, de verspreiding, enzovoort. De heer Van der Straaten: Het extra werk dat er door grossiers en winkeliers voor gedaan moet wor den, kost ook geld. Ze krijgen elk 3 cent beloning per afgehandelde waardebon. Die beloning dekt bij lange na de last en het werk niet, maar intussen gaat er dus wel 6 cent per artikel mee heen. Voor die folder met zes merken betekent dat maar eventjes 36 cent afhandeüngs- kosten per folder. Oftewel wegge gooid geld. Dat had beter in Prijsverlagingen kunnen gaan". Proces Nu gaat de Konmar dus aan iedereen die een complete folder komt brengen, zonder meer 1,30 uitbetalen. Verdient hij daar nu o'ok het „afhandelingsgeld" aan? Van der Straaten: „Vergeet het maar. Wij gaan dat geld opeisen bij de fabrikanten, omdat wij uiteindelijk in onze winkels - zij het zonder dwang tegenover de klant - toch hun artikelen verkopen. Maar ik kan me voorstellen dat ze moeilijk heden zullen maken. Dan gaan we een proces beginnen. En dat gaat natuurlijk wel wat meer kosten dan moest eens wat tegen die waarde bonnen-rompslomp worden gedaan, dat zullen alle andere winkeliers met me eens zijn". De Konmar vreest dat de folder van de vijf fabrikanten het waardebon nen-systeem nog verder zal aanwak keren. De heer Van der Straaten: ..Er is nog nooit zo'n grote gezamenlijke actie vertoond. Er is dan ook nog nooit zo'n groot weerwerk te verwachten geweest. Die vijf zijn allemaal directe concurrenten van de grote Unilever Wat dacht u dat die nu weer allemaal gaat uitbroeden aan bonnetjes-gedoe? Deze week hadden ze er al eentje in de kranten voor Lux afwasmiddel. Die hadden natuurlijk geroken dat Dreft-afwas De folder waar in die folder zat". LEIDERDORP De Nederlandse bruid treedt op Jongere leeftijd in het huwelijk dan vijf jaar geleden, ze blijft vaker na de trouwdag wer ken en ze heeft 't materieel beter dan voorheen. Bovendien is ze minder conventioneel geworden, ze trouwt meestal niet meer in het wit en ze wenst 2 kinderen. Dit zijn enkele uit komsten van een onderzoek, dat Fe- licitas BV (Leiderdorp) heeft laten instellen ter gelegenheid van het be zoek aan de miljoenste bruid sinds 1957 dooi* de hdstesses van de feli- citatiedienst. De 400 geënquêteerde bruiden die allen dit voorjar in het huwelijks bootje stapten tonen weinig be langstelling voor politiek, maar veel voor huisinrichting, kookrecepten en babyverzorging, terwijl ook lectuur en films volop hun belangstelling rusting, waarmee men het huwelijk hebben. ingaat. In 1971 kon dat alleen van Vijf jaar geleden gaf 55 pot van de de cassette gezegd worden, ondervraagde bruiden op na het hu- Aan de huwelijksceremonie is veel welijk te willen blijven werken, nu veranderd in een korte spanne tdjds. is dat aantal gestegen tot 69 procent. Thans trekt nog maar 37 procent Toch gaat het, ondanks de wat jon gere leeftijd van trouwen inder tijd was 46 procent jonger dan 22 jaar en nu 57 procent de nieuwe bruidspai-en wat him „uitzet" betreft voor de wind: fiets, koelkast, stofzui ger, elektrische koffiezetapparatuur, cassette en föhn of haardroogkap behoren bij 3 van de 4 tot de uit- van de bruiden de witte Japon aan tegen 74 procent vijf jbar geleden en bij de mannen draagt nog maar 5 procent een Jacquet tegen 57 pro cent in 1971. Het aantal kerkelijke huwelijken na de gang naar het stadhuis is af genomen van 65 procent tot 57 pro cent. Een grote vooruitgang valt te c statoren bij de huisvesting voor jong gehuwden. Moest in 1971 nog 40 procent van de echtparen het hu welijk uitstellen omdat nog geen passende woonruimte gevonden 1 thans geldt dit nog maar voor 3 pro cent. Toch blijken in de drie grootste steden de woonomstandigheden nog altijd achter te blijven bij die 1 de rest van het land, thans betrekt 2/3 een huurwoning tegen de helft in 1971, terwijl nu een op de nieuwe gezinnen een huis koopt te gen een op de vijf bij het vorig onderzoek. Het aantal inwoningen i dus duidelijk teruggelopen. Was destijds een aantal van twee kinderen voor 52 procent het ideaal, nu geldt dat voor 69 procent. Vakantiewerk. Wie deze zomer vakantie nog iets wil bijverdienen moet vlug zijn. Want aan de con currentieslag om de beschikbare baantjes valt wederom niet te ont komen. Tot nu toe blijkt ten minste uit de door de arbeids bureaus gehouden enquêtes, dat ook dit jaar geen grote vraag vakantiekrachten te ver wachten is. Konden de arbeidsbu- s in 1972 nog voor 10.857 scho lieren bemiddelen, in 1975 von den nog maar 7757 Jongens en meisjes via deze weg werk. Uitzendbureaus mogen normaal niet bemiddelen bij het zoeken naar banen voor jongeren onder de achttien jaar. Maar voor de periode van 17 mei tot 10 septem ber 1976 wordt door de minister van Sociale Zaken ontheffing ver leend van deze bepaling. Zo kon den vorig jaar nog 4106 werk lustige scholieren via het uit zendbureau aan werk geholpen worden. Degenen die via familie of ken nissen aan een baantje wisten te komen en scholieren die bij de- baas -vam-/het-vorig - j aa r terecht konden, zijn niet in al deze cij fers verwerkt. Vanaf 1 5 jaar Hoe is de bescherming van de scholier, die in de vakantie gaat werken, geregeld? Als tijdelijke werkkracht valt de vakantiewerker gewoon onder de Arbeidswet. De bepalingen in deze wet vereisen dat je tenminste 15 jaar moet zijn. Als je nog geen 18 Jaar bent moet je bovendien in het bezit zijn van een arbeids kaart, die op het gemeentehuis in de woonplaats te krijgen is. Ben je wel 15 Jaar, maar heb je nog geen tien jaar volledig dag onderwijs gevolgd, dan mag je weer wel werken zonder arbeids kaart. Dat zal met de meeste 15-jarigen wel het geval zijn. Ook de werk- en rusttijden be palingen zijn van kracht voor vakantdewerkers. Onder de 18 jaar mag dan ook niet 's nachts wor den gewerkt. Dat wil zeggen dat bijv. in fabrieken en werkplaatsen alleen tussen 07.00 uur en 18.00 uur mag worden gewerkt. In win kels tussen 08.00 uur en 19.00 uur (dus niet op koopavonden na 7 uur). Voor kantoor liggen de werktijden tussen 08.00 u en 18.00 uur. In de horecabedrijven tus sen 08.00 uur en 20.00 uur (en een verplichte vrije zondag). In verpleeginrichtingen tussen 05.00 uur en 23.00 uur (ook de zondag vrij). In pakhuizen en magazij nen tussen 06.00-19.00 uur. In bioscopen tussen 06.00 uur en 19.00 uur. Veiligheid Sociale webten Scholieren die vakantiewerk verrichten zijn vex*zekerd inge volge de sociale wetten. Ze be talen net als de anderen met een vaste baan, premie voor AOW/ AWW, Werkloosheidswet, Ziekte wet, WAO en Ziekenfondspremie. Natuurlijk hebben ze dan ook recht op een uitkering. Ze krij gen bijvoorbeeld ziekengeld als ze ziek zouden worden tijdens de werkperiode. Minimum-jeugdloon De vakantiehulp heeft recht op het minimum jeugdloon als hij tenminste meer dan éénderde van de normale arbeidstijd werkt. Kom je bijvoorbeeld in een baan terecht waar men een 40-urige werkweek kent, dan moet Je per week dus tenminste 14 uur wer ken wil je aanspraak op het mi nimum jeugdloon hebben. Oindat de belangstelling toch wel voornamelijk zal uitgaan naar wat je in je hand krijgt aan het eind van de week volgt hier een lijstje met onder "bruto" de mini mum jeugdlonen en onder "netto" wat je er per week ongeveer van overhoudt na aftrek van de so ciale premies en de loonbelasting. Het kan zijn dat de minimum lonen per 1 juli een klein beetje worden verhoogd. Vooral omdat vakantie werkers niet aan het werk gewend zijn moeten ze serieus aandacht be steden aan de veiligheidsinstruc ties. Want dat vakantiewerk in sommige gevallen ook gevaren kan opleveren, bewijzen de klei ne honderd vakantiewerkers die in 1975 bij een bedrijfsongeval- (letje) betrokken waren. Behalve de sociale premies die ingehouden worden is de vakan tiewerker ook'loonbelasting ver schuldigd. Maar die ingehouden belasting kan hij later wel w terugkrijgen omdat hij de m mumgrens waarboven in 1976 be lasting moet worden betaald, niet zal halen. Iedereen die in 1976 minder dan zo'n 5300 gulden bruto heeft ver diend (dat komt ongeveer over een met een zogenaamd belast baar inkomen van 4890 gulden) kan begin 1977 bij de inspectie van de directe belastingen „T-biljet" aanvragen. Na verloop van tijd ontvangt men de in 1976 betaalde loonsbelasting dan a terug. Zwart werken De bemiddeling bij vakantie werk via de arbeidsbureaus in het Westland is beperkt, omdat velen zwart werk weten te vinden bij de tuinders die in deze extra oogsttijd handen te kort komen. Het is wel vroeg beginnen, vaak al om 5 of 6 uur 's morgens, maar je verdient ook 1V2 2 maal zoveel per uur. Wie op deze manier zijn vakan tiecentjes bij elkaar weet te kri<|~' gen en dus niet aan het eind vai de week met pen loonstrookje naa huis gaat, moet er wel aan den ken dat wanneer er iets gebeurt er geen enkel recht is op welke uitkering dan ook. Je draagt Je eigen risico. En eigenlijk mag het natuurlijk helemaal niet. Dit geldt ook voor de werkers op de stranden en allen die op welke manier dan ook onofficieel i kantiegeld verdienen. DEN HAAG Waardebonnen-acties overspoelen het land. Fabrikanten van merk artikelen werpen zich bij groepen tegelijk in de reclame-strijd met hun uitknipcoupons waar de huisvrouw in de winkel een dubbeltje of een kwartje "korting" op kan gaan halen. Of die artikelen nu eigenlijk duur of goedkoop zijn in hun soort, daar wordt niet over gepraat. Consumentenorganisaties zijn er daarom fel tegen. Zij hebben in Den Haag een giroot supermarktbedrijf aan hun kant gekregen, dat een con tra-actie tegen de waardebonnen is begonnen. Onlangs bereikten de waar debonnenacties een nieuw hoogtepunt. Vijf grote merkartike lenfabrikanten, waaronder de Ame rikaanse Procter Gamble, Quaker en Scholten-Honig, hebben de koppen bij elkaar staken om hun actie een extra spectaculair aanzien te geven. Zij kwamen nu gezamenlijk uit met een grote waardebonnenfolder, waarvan de PTT er vier en een half miljoen in het land heeft verspreid. Alle dubbeltjes en kwart jes korting van de bonnen binnenin zijn bij elkaar opgeteld, zodat buitenop de folder de kreet kon worden geplaatst: „Bespaar 1,30 op zes favoriete merken". Grof geschut De Konmar, die in zijn Haagse afprijs-zaken een jaaromzet haalt van 125 miljoen en wekelijks '80.000 klanten langs .zijn kassa's krijgt, heeft grof geschut op de fabrikan ten gericht.Iedereen kan zijn bonnen-folder aan een aparte toonbank, in de Konmar-zaken voor 1,30 contant korten inleveren, zonder dat hij verplicht wordt iets te kopen. De Konmar-directie wil op deze manier iets „terug doen" tegen de fabrikanten die altijd maar zonder enige inspraak van de winkeliers dergelijke acties ondernemen. Kon- mar-directeur H. C. van der Straaten somt de moeilijkheden op die de bonnen-acties teweegbrengen: enorme extra administratie; de consument weet niet meer welke prijs er geldt; inkoop van artikelen waar normaal weinig vraag naar is; bijna niet te verwerken last voor de cassières; langer wachten bij de kassa's. Hij zegt: „Als ze prijsvoordeel te bieden hebben, laat ze het dan rechtstreeks geven, en ook duidelijk op hun pakken zetten hoeveel het kost, zo mogelijk ook per vaste gewichtseenheid. Dan kunnen de mensen zien waar ze aan toe zijn. In elk geval wordt er nu bij zulke acties geld weggegooid dat echt voordeel had kunnen zijn voor de consument". Consumentenbond De consumentenorganisaties in ons land zijn tegen het waardebonnen- systeem. Het Konsumenten Kontakt heeft de bonnen in de loop der jaren in zijn blad Koopkracht bij voortduring gehekeld. De Consumentenbond, die wij om commentaar vroegen op de monster bonnen-folder, zei ons: „De mensen worden gelokt naar produkten die zij vaak niet direkt nodig hadden. Of naar merken die zij bij een nuchtere prijsvergelijking niet zou den hebben gekozen. Geef ons maar direkte prijsverlagingen, en dan met de prijs-per-standaardhoeveelheid erbij, zodat de consument op een reële manier kan vergelijken. - De kortingbonnen zijn een last en een verspilling voor iedereen". op aantreffen. Het ene zegt: „Nu voordeliger". Het andere roept: .,Nu voordelige zachtheid". Het derde etiket op de (oude) fles zegt: ,Jfieu- we fles met reuze-kortingEn allemaal kosten ze hetzelfde. Nog een laatste voorbeeld: Dash wasmiddel heeft er op staan: „75 cent waardebonnen"Maar ivie thuis de kant van de doos leest, ont dekt dat die 75 cent korting niet voor Dash is, maar voor drie andere produkten van dezelfde fabriek, en dan nog slechts een kwartje voor elk van de drie. De heer Van der Straaten bij een uitstalling van korting-artikelen die hij links en rechts uit winkels bij elkaar pakte. Behalve op waar debonnen ivordt de kreet „korting" ook heel makkelijk op verpakkin gen gebruikt. Zonder dat de fabrikant laat weten op welke prijs die korting van kracht is. Er zijn bijvoorbeeld potjes Nescafé, waar afwisselend Tijdelijk 80 cent voordeel" en tijdelijk 70 cent voordeel" op staat. Een ander voorbeeld: Silan wasverzachter zit al jaren in dezelfde fles. Maar op een en hetzelfde moment kan men er drie verschillende etiketten

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 21