IDSCH DAGBLAD Bankovervallen minder, maar meer straatroof Op weg naar 7.000 km fietsen door Amerika Kandidatuur Carter en Ford bijna zeker AMBASSADE SYRIË BEZET vandaag KENWOOD Europese steun voor Leidse veemarkt Oegstgeest begint bouw tv- antenne VOLVO WOENSDAG 9 JUNI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34955 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van onze verslaggever) OEGSTGEEST Ton Evers uit Oegstgeest, Jan Bos uit Leiderdorp en Kees Snoek uit Leiden zijn vanochtend vertrokken voor de „Bike-centenniai", de zevenduizend kilometer lange fietstocht dwars door Amerika ter gelegenheid van de tweehonderdste verjaardag van de Verenigde Staten. Zij stapten om kwart over negen op de fiets richting Schiphol. Morgen zullen zij in Reedsport (Oregon) begin nen aan de eerste honderd kilo meter. De tocht vergt, inclusief de rustda gen, 82 dagen. Gemiddeld zal men per dag zo'n honderd kilometer fietsen. Aan de tocht wordt deel genomen door zo'n 22.000 fietsers I uit de hele wereld. De Nederlandse delegatie is met 180 deelnemers de grootste buitenlandse groep. Het begon slecht. Snoek Ton Evers, geïnteresseerd geraakt dóór de publiciteit rondom de fietstocht, die in mei van dit jaar begint, gaf er zelfs zijn baan programmeur by het Academisch Ziekenhuis voor op. „Dat geeft niets, want als ik terugkom wil ik toch een andere richting uit. Meer de maatschappelijke kant. Maar dat zie ik dan allemaal wel". De 28-jarige Evers heeft, dankzij al lerlei vakantief iets tochten door Europa, een flinke ervaring. Bos (23) en Snoek (24). beiden student Nederlands, hebben heel wat min der ervaring. Alle drie verwachten zy weinig pro blemen. „De afstand is niet zo'n punt, want Je fiets maar honderd kilometer per dag. Maar dat elke dag steeds die herhaling". Er staat de deelnemers heel wat te wachten, variërend van ijzige kou tot grote hitte en droogte in de Mid-West. Vanwege die zon zijn pet en zonnebril verplicht, de sa menstelling van de overige uitrus ting wordt aan de fantasie, van de deelnemers overgelaten. Ton Evers: „In totaal heb ik zo'n vijf kilo bagage: een tent. een slaapzak, wat reserveonderdelen en kleding. Banden koop ik pas in Amerika, daar ga ik nu niet mee slepen. Verwacht wordt dat we op de tocht per man een band of zes verslijten". De tocht voert van Reedsport naar Williamsburg in Virginia. In dat plaatsje, inmiddels ingericht als museum, werd indertijd de Ameri kaanse onafhankelijkheidsverkla ring getekend. Kosten van de on derneming: drie-en_een-half dui zend gulden: „Maar dat heb ik er wel voor over, want het is een hele ervaring", aldus Ton Evers, „overi gens zit in dat bedrag de vliegreis, de voeding en overnachtingen". Half juni gaat de laatste groep uit Reedsport weg. Evers, Bos en Snoek staan, als alles goed gaat. op 5 september weer op Schiphol. FRONT - LEADER KX 620 UTRECHT (ANP) Het aantal bankovervallen neemt de laatste jaren steeds af. In 1973 bedroeg bet aantal nog 47. Het jaar erna één minder: 46 en in 1975 werden er slechts 33 gepleegd. Dit blijkt uit cijfers die het ministerie van justitie desge vraagd beeft verstrekt. üitN ftt Best geteste stereo cassette DECK NETTO f 698,- NATUURLIJK BIJ OVERGAAUW HiFi CENTRUM BREESTRAAT 148 gen I Kans op onweer S Zonnige perioden met later kans op ligt. een regen of onweersbul. Minimum temperaturen omstreeks 17 graden maximumtemperatu: ln bet zuidwesten tot circa 30 graden ln het noordoosten van het land, later gevolgd door afkoeling, matige wind, eerst zuidoostelijk. later westelijk. Opgemaakt te 11.15 uur) In dezelfde drie Jaar werden post kantoren, postagentschappen en kan toren van de Amsterdamse ge meentegiro tezamen respectievelijk 57, 55 en 48 maal overvallen. Daar entegen is er een toeneming van overvallen op uitzendbureaus, win kels en kantoren en is er in verge lijking met 1973, 1974 en vorig jaar een duidelijk stijging te zien van het aantal straatroven, respectievelijk 10, 9 en 16 maal, aldus de cijfers van het ministerie. BEVEILIGING Het afnemend aantal overvallen is volgens mr. G. P. Kortenhorst, voor zitter van de algemene commissie beveiliging banken en postkantoren, te danken aan de betere beveiliging van de objecten. Zo is negentig pro cent van de ruim 6000 bankvestigin- gen beveiligd met een stil alarm en pantserglasafscheding tussen pu- I de kassiers, aldus de heer Kortenhorst. By sommige banken is |de veiligheid al zo ver opgevoerd, bij de kassiers geen geld .meer POST De veiligheid van de postagent schappen is moeilijk te regelen, aldus de heer Har togs hoofd algemene za ken van het postdistrict Utrecht. De meeste postagentschaphouders zyxf zelfstandige ondernemers en zij voe ren tegen .stukloon diensten uit voor de PTT, aldus de heer Hartogs. Toch wil de PTT ook aan de veiligheid van deze mensen iets gaan doen. De meeste kleine postkantoren en reeds alle nieuwgebouwde postkantoren zijn beveiligd met pantserglas. BRUSSEL/LEIDEN Vergroting van de Leidse veemarkt door bouw van een runderhal is één van de 18 projecten, waarvoor Nederland steun toegewozen heeft gekregen uit het Europese Landbouwfonds. Het is het enige project ten behoeve van de vleessector, waarvoor Nederland geld krijgt. Het Landbouwfonds draagt 10 pro cent by in de kosten van de bouw van de runderhal. die bijna vier mil joen gaan bedragen. De rijksoverheid legt'daar nog een vijf procent van de kosten bij. Zes van de ondersteunde projecten liggen in de zuivelsector. Twee daar- betreffen de verbetering „Als vernietigingsmachine bereikte de SS in Nederland een hoge graad van rende ment, als politieke stootgroep faalde zij echter volledig". Tot die conclusie komt drs. N. K. C. A. in 't Veld. mede werker van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, die gisteren in Leiden pro moveerde op het proefschrift „De SS en Nederland". PAGINA 7 De succesformule van Anita Meijer. PAGINA 5 Syriërs vlak voor Beiroet. PAGINA 9 Indië leeft nog voort in Bronbeek. PAGINA 11 O Voetbalminnend Limburg vol opwinding. PAGINA 13 Vroegere PPR-leden naar de PSP. PAGINA 17 „Geen cent voor Soeharto". PAGINA 19 OEGSTGEES~ In oktober van werkplaatsen het verpakken dit Jaar zal een aantal inwoners i Oegstgeest kunnen kiezen uit 2 levisiestotions. Naar verwachting zal de bouw van een veiling dit eind mei 1977 voor heel Oegst- boomkwekerijprodukten in Bos- geest het geval' zijn. Vandaag ziin namelijk, blijkens mededelingen van steun, dat Multivisie b.v., de voorbereidende werkzaamheden begonnen voor de koop. Het totale bedrag Nederland uit het Europees Land- Terioijl zijn vrouw en dochter luisteren vertelt Morris Udall zijn aanhana. dat hii zich terugtrekt uit de race naar het Witte Voor morgen is d& kans op een regen- of onweersbui vrij groot. Het hogedrukgebied boven Scan- WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) Het zal bij de presidentsverkiezin gen in november in de Verenigde Staten naar alle waarschijnlijkheid gaan tussen president Gerald Ford en oud-gouverneur Jimmy Carter van Georgia. Dat was vanochtend in de VS de algemene veronder stelling na de laatste voorverkie- I zingen in de staten Caljfonnië, Ohio en New Jersey. Ford en Carter boekten overwinningen in Ohio en New Jersey. De algemene commissie beveiliging In californië waar de stembussen pas vanmorgen om 4.00 uur (onze Dit geld wordt via het buizenpost- systeem van elders uit het bankge- 22 graden bouw aangevoerd. Zo heeft het voor een overvaller, mocht hy al langs de afscheiding komen, weinig zin een personeelslid van de bank te bedrei gen. TIEN JAAR dinavië, dat naar West-Europa en dat ons da- genlang droog, zonnig en warm weer bracht, trekt langzaam naar het oostenGistermiddag ont wikkelde zich boven midden- Frankrijk een warmtestortng. Vanmorgen bevond deze storing zich boven noordwest-Frankrijk maar de activiteit ervan was nog klein. Vochtige en onstabiele lucht afkomstig van de oceaan uitloper heeft commissie hebben ziting vertegen woordigers van de handels-, spaar en coöperatieve banken, het minis terie van Justitie, de PTT en een vertegenwoordiger van de werkne mers uit het bankbedrijf. Het personeel van de banken en postkantoren heeft duidelijke in structies gekregen voor het geval het slachtoffer wordt dorpsgemeenschap was van 800 tot 2.000 mensen aangegroeid aan wie Carter vertelde te hebben bewezen lichten te plaatsen by het" Lammen dat een zuiderling aanhang kon schansplein (rotonde richting 'Voor winnen buiten het zuiden. schoten/Zoeterwoude). Dit op grond Carter sloeg onmiddellijk aan het te- van het grote aantal ongevallen dat lefoneren met de prominenten uit op die plaats gebeurtt Met de plaat- de partij zoals zijn voornaamste sing van de lichten die vermoe- tegenkandidaat Morris Üdall, die delyk in 1978 geplaatst zullen wor de strijd heeft opgegeven, senator den is een bedrag van ruim 1 mil- Frank Church, gouverneur George joen gulden gemoeid. Wallace en senator Hubert Hum- De secundaire weg 17 nu nog phrey. lopend door de kom van Zoeter- tegen Reagan 868. Op de Republi- Na zijn gesprekken zei Carter: "Al- woude zal om die kom worden ge- keinse partijvergadering heeft Ford len, als groep, gaven te kennen dat leid. Daarmee zal. waarschijnlijk in 1130 stemmen nodig. zij geloofden dat ik de nominatie Januari, in 1977 gestart worden. Voor tijd) sloten zal de^oud-gouverneur jjmmy Carter, de beste kanshebber zal krijgen. Zy waren het er allen die verbetering, die onder meer voor voor de Democratische nomina- over eens dat zy geen ver-storende ziet in de aanleg van een voetgan- tuur, is by zijn thuiskomst in Plains conventie willen, zoals in het ver- gers/fietsers-tunnel, is een bedrag ;in Georgia bejubeld. De kleine leden.' van ruim 9 miljoen uitgetrokken. gaan dus niet met een vast man daat naar de conventie. De meeste stemmen gingen ook hier naar de twee favorieten. .Carter heeft aan de voorverkiezingen in Ohio 119 af gevaardigden overgehouden. Cali fornië levert hem 70'gedelegeerden. Overwinnaar Brown 193. a totaal heeft Carter 1125 gedele geerden achter zich. Hij heeft er 1505 nodig om de Democratische nominatie te kunnen krijgen. Ford krijgt ongeveer 959 afgevaardigden bouwfonds toegewezen heeft gekre- fundering en de bouw gen. bedraagt bijna 18 miljoen gul- tennemast waardoor de ontvangst den- van zg. kabeltelevisie mogelijk wordt. De mast wordt gebouwd op het ter rein van het ministerie van defensie aan de Kwaak laan in Oegstgeest. Volgens Multivisie zal onmiddellijk na de bouwvakantie eveneens een aanvang worden gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden voor de aanleg van een centrale antenne inrichting in Oegstgeest. Deze gemeente heeft met Multi visie destyds een langlopend contract afgelopen. De onderhandelingen tus sen dit bedrijf en.de overige gemeen ten in de Leidse regio zyn daaren- teger onlangs stukgelopen. Het blijft daardoor mogelyk dat er in deze omgeving nog een tweede mast zal worden gebouwd. V erkeerslichten op rotonde Lammenschans- plein Leiden (Van verslaggever) dringt geleidelijk over de Golf overval. Het optreden van het per- Biscaie en Ierland het soneel moet zorgen, dat oosten op. Het ziet er naar uit, geen extra problemen ontstaan. De deze staat Ronald Reagan Ford verslaan en zal Carter ruim worden geklopt door de huidige gouverneur van Californië Edmünd Brown.. De Democraat Mörris Udall, die na Carter de meeste afgevaardigden naar de nationale conventie achter zich wist, gaf vanmorgen de strijd op nadat hy door Carter was weg gevaagd in Ohio. Udall noemde zijn tegenstander "een gezonde te genstander voor de nominatie" en men veronderstelt dat hij zyn aan hang achter Jimmy Carter zal scharen. ook voor (oodo gobruikto Van U hl en's auto's b.i VERDAMSTRAAT 6 - LEIDER Donderdagavond gaopend dat de ónweersstoring ons land personeelsleden moeten de overvallers morgen van zuid naar noord hun Hn geven en ze moeten beslist p.„, „n Plaatselijk .is nie, proberen heldhaftig te ^n. al- Bedel<*«!rden dus de heer Kortenhorst. Door de goede instructies en het voorbereid zyn op een overval kan het bank personeel vrijwel altijd een goed sig nalement van de overvaller(s) op- 10 JUNI geven. passeren, daarbij een regen- of onweersbui mogelijk. Na het voorbijtrekken ervan komen de temperaturen op een lager niveau. Zon op: 4.21 onder: 20.59 oRwaier te Katwijk (e 1.09 en 1 ir. laaswater te 9.14 en 21.54 Dit is misschien één van de re denen dat het aantal opgeloste over vallen boven de 50 pet ligt, terwijl stemmen voorgebleven op Ronald Reagan. Dit ondanks het feit v dat Reagan in Californië, waar de winnaar alle 167 gedelegeerden achter zich krijgt, een duidelijke overwinning behaalt. In Ohio krijgt Reagan waarschijnlijk 9 ge delegeerden, tegen Ford 88. De voorverkiezingen in de staat New Jersey zijn niet meer dan een po pulariteitspoll. De het vorige personeel buitenlandse zaken in Cairo heeft in Libanon en het toevertrouwen Ongeveer honderd Aarabische stu- van S denten, van wie het merendeel Pa- dat zy gijzelden in één kamer onder- vanochtend besloten een lestynen en Syriërs, hebben vanmor- gebracht. Zij eisen een verbnding met Arabische vredesmacht i gen de Syrische ambassade in Brus- president Assad van Syrië opdat deze te sturen om er het Syrische invasie- vredesmacht. sf1 bezet. een einde maakt aan wat zy noemen leger te vervangen en heeft er bij de gesprek met de Arabische de "massamoorden" in Libanon en in ruziënde partQen op aangedrongen 0ndanks Syriach en Jordaans voor_ Xn medewerker van Radio Wereldom roep Nederland, Akiel Haejiem, heb ben de bezetters gezegd dat zij stu denten zijn enin aantal tussen de 100 en 150. Zij hebben de ambassadeur het algemeen van het Syrische op- onmiddellijk treden daar. De ambassadeur weigert acht tc i op hun eisen in te gaan. spoedconfe- wapenstilstand in behoud besloten de miDisters bemlddelingsploeg van vier ar Damascus en Beiroet te ..veiligheid en stabiliteit rentie van Arabische ministers van Ingestemd met een wapenstilstand te bevorderen.1"

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1