Oorlog in Libanon breidt uit Schoolmafia in YS neemt ontstellende omvang aan Groeiend aantal links-extremisten Dissident krijgt uitreisvisum Politieke verboden groeperingen in Argentinië Linkse Spaanse leider in Madrid in arrest Steviger aanpak van terrein-misdadigers ZATERDAG 5 JUNI 1976 Volgens Westduitse BVD: BONN (SP) Het aantal leden Stockholm. „Nieuw Linkse" extremistische organisaties die de democratische or de met geweld willen omverwerpen, is het afgelopen jaar in West-Duitsland van 19.200 tot 21.200 gestegen, ver deeld over 174 groepen (vorig jaar: 189). Het aantal links-extremistische geweldplegingen is in 1975 echter ge daald en heeft met 427 de laagste stand sinds 1972 bereikt. De meest opvallende terroristische wapenfeiten waren de ontvoering van de Berlijn- se CDU-politicus Lorenz en de over val op de Westduitse ambassade in Dit vermeldt het gisteren in Bonn door minister Maihofer ran binnen landse zaken bekend genaakte jaar verslag van de Westduitse EWD (Bun- desverfassinsschutz). Het verslag stelt vast dat de sterkste kracht van het Westduitse links-extremisme nog steeds de „oud-linkse" Duitse commu nistische partij (DKP) is, die aan de leiband van Moskou en Oost-Berlijn loopt en volgens minister Maihofer ook in het afgelopen jaar dertig mil joen mark steun van de DDR heeft ontvangen. Overigens kon de DKP het afgelopen jaar haar ledenaantal niet meer verhogen: het bleef bij 40.000 steken. Daarentegen boekte de communistische studentenorganisatie Spartacus een geringe stijging van het ledenaantal tot 4500. Links-extremistische activiteiten vinden geen weerklank bij de bevol king, aldus Maihofer. Wel slagen de communisten, zowel de orthodoxe als de Maoistische gezinde erin, zich in vloed te verschaffen bij de jeugd, met name op de universiteiten, waar zy in vertegenwoordigende organen aanzienlijk meer zetels bezetten dan him aandeel in de bevolking recht vaardigt. Maihofer zei dat noch van links noch van rechts-extremistische zijde de binnenlandse veiligheid van de Bondsrepubliek het afgelopen jaar is bedreigd. Het rechtsextremisme is, ondanks enkele geïsoleerde maar spectaculaire geweldacties. politiek volstrekt onbetekenend geworden. In het afgelopen jaar telde het land 148 rechtsextremistische clubjes met in totaal 20.400 aanhangers. (Het jaar daarvoor waren het er nog 1000 meer). De Westduitse geruchtmaken de NPD telt nog slechts 10.800 leden, van wie er hoogstens 200 en 300 men sen actief zijn. In de overheidsdienst bevonden zich eind 1975 voor zover bekend 611 rechts-extremisten (in 1974: 610) en 1789 links-ectremisten (1974: 1467). Het totaal aantal Westduitsers in o- verheidsdienet bedraagt 3,4 miljoen. Op iedere 1900 werknemers wordt dus slechts één linkse extremist geteld, zo zei Maihofer. BEIROET/CAIRO (DPA) De burgeroorlog in Li banon breidt zich militair en politiek steeds meer uit sinds het binnentrekken van de Syrische troepen. Bovendien zouden, volgens een links radiostation in Beiroet, nu ook Jordaanse troepen in het land zijn en zouden Franse vloot- eenheden zich binnen de Libanese territoriale wateren op houden. Intussen hebben vijf van de twin- tig lidstaten van de Arabizche Liga zich achter de oproep van de PLO (Palestijnse bevrijdingsorganisatie) geschaard om de Arabische ministers van buitenlandse zaken bijeen te roepen voor een discussie over de Sy rische militaire interventie in Liba non. De vijf zijn de beide Jemens, Irak, Egypte en Marokko. Volgens de plaatsvervangend secretaris-generaal van de Liga, Sayed Nofal, wordt er naar alle waarschijnlijkheid de ko mende 48 uur over beslist of het tot een dergelijke oonferen tie zal komen. De leiders van de verschillende Pa lestijnse bewegingen hebben gister middag tijdens een bijeenkomst in Briroet besloten een gemeenschappe lijk Palestijns militair commando op te zetten. Aldus het Libische persbu reau van de Arabische revolutie (Ar- NA), in een in Parijs opgevangen melding. Tijdens de bijeenkomst hebben de Palestijnse leiders tevens besloten een centraal voorlichtingsorgaan te stichten en de Palestijnse bestuurs apparaten te reorganiseren. Volgens ARNA zijn deze plannen aangeno men nu ruggespraak met de nationa le Libanese beweging en het Liba- nees-Arabische leger. Verdreven Intussen zijn Syrische troepen het centraal-Libanese bergland binnen getrokken. De linkse mohammedaan se verdedigers werden zonder een schot te vuren verdreven. De Syriërs hebben zich verschanst in stellingen bij de stad Tarsjisj, 40 kilometer ten oosten van Beiroet, zo meldden plaat selijke verslaggevers. Het opperbevel van het Libanees- Arabisch leger dat had gezworen zich met alle ter beschikking staande mid delen tegen de Syrische invasie te zullen verzetten maar tot nog toe zonder enige poging daartoe terug trok, deed in Beiroet een beroep op Syrië, Libië en Algerije imiliitaire de legaties te sturen voor een gesprek over een vreedzame beëindiging van Syriës ingrijpen. Hoewel het verzoek „in dreigende bewaardingen" was ge steld, leek het niettemin een volle dige omzwaai na de eerdere dreige menten de Syriërs het hoofd te zul len bieden. Wat de politiek betreft: de als op volger van president Soeleiman Franjieh gekozen Elias Sarkis ont moette opnieuw de linkse topman, Kamal Joemblatt. Zij bespraken plannen voor een vredesconferentie, die. zoals Joemblatt hoopt, zal resul teren in een vredesregeling. Een der gelijke regeling zou de noodzaak van een verder Syrisch ingrijpen wegne- MOSKOU (Reuter) De Russische historicus Mikhail Bernsjtam heeft gisteren te ho ren gekregen dat hij binnen twee weken kan emigreren. Dit hebben vrienden van hem in Moskou bekendgemaakt. Bernj- stam is lid van de dissidente groepering die er op toeziet of de Sovjet-Unie het veiligheids akkoord van Helsinki toepast. Hij is het tweede lid van deze groep dat binnen 24 uur een uitreisvisum krijgt aangeboden. Donderdag was dat het geval met de Joodse activist Vitaly Rubin, die de afgelopen vier Jaar tientallen malen tevergeefs een visum probeerde te verkrij gen. Bernjstam, Jood van geboorte, maar aanhanger van het chris telijk geloof, kreeg 18 maanden geleden te horen niet in aan merking te komen voor een uit reisvisum. Vorige maand wees hij een voorstel van de KGB om te emigreren van de hand. Het voorstel werd hem kenne lijk gedaan naar aanleiding van zijn recente belangstelling voor het probleem van de mensen rechten in de Sovjet-Unie. Vol gens zijn vrienden wil Bernj stam graag al zijn documenten meenemen als hij emigreert, maar het is niet duidelijk of hU dit als voorwaarde zal stellen voor het accepteren van een vi sum. De dissident zelf was niet bereikbaar voor commentaar. Na vijf jaar ballingschap BRUSSEL (DPA/Reuter) De 18 landen van de Raad van Europa willen nog voor de zomervakantie een juridische conventie- tekenen waardoor de vervolging en onderlin ge uitlevering van terreurmisdadi- gers sneller en makkelijker kan ver lopen. Tijdens him overleg in Brussel heb ben de ministers van justitie met het odg daarop gisteren eenstemmig de aanbeveling gedaan kapingen, gijze lingen en ontvoeringen niet langer te rangschikken onder het hoofd „poli tieke misdrijven". Deze aanbeveling is opgenomen in de ontwerp-oonven- tie die binnenkort zal worden voor gelegd aan hun collega-bewindslie den van buitenlandse zaken. Die aanbeveling betekent dat de jus titieministers willen voorkomen dat plegers van terreurmisdrijven hun uitlevering kunnen bemoelijken door zich te beroepen op een status van •politieke delinquent'. Onder de vergrijpen tegen de rechtsorde die volgens de ministers niet langer als 'politiek' mogen gel den rekent men: kapingen, aansla gen op diplomaten, gijzelingen en bomaanslagen. BEIROET Een beeld van de zich weer uitbreidende burger oorlog in Libanon: linkse militie brengt versterkingstroepen het westelijk deel van de Libanese hoofdstad Beiroet binnen. Dit volgde op botsingen tussen voor- en tegenstanders van de Syrische militaire interventie in Libanon. Nederland boos Kleine landen van de EG buiten spel DEN HAAG (SP) Nederland neemt het bijzonder hoog op dat de vijf kleine landen van de EG niet mogen deelnemen aan de economi sche topconferentie in Puerto Rico op 27 en 28 juni. Engeland, Frankrijk, Duitsland en Italië de vier grote EG-landen zullen wèl aanwezig zijn op deze door de Amerikaanse president Ford voorgestelde „top". De Nederlandse regering is erg boos over de uitslui ting van de „kleintjes" (Ierland, De nemarken en de Benelux). Premier Den Uyl heeft dit gister avond na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad duidelijk gemaakt. Op de „top" in Puerto Rico zal ge praat worden over handelspolitiek en het gesprek tussen arme en rijke landen (de Noord-Zuid-dialoog). Dit zijn, zo meende premier Den Uyl, ty pische EG-onderwerpen. Daarom zou de Europese Gemeenschap als geheel moeten worden uitgenodigd. „Nu dreigt door uitsluiting van de kleine landen een ontwrichting van de Eg", zei hij. MADRID (AP) Rafael Calvo Serer, een linkse Spaanse leider en oud-directeur van het (thans niet meer bestaande) dagblad „Madrid" is gisteren op het vliegveld van Ma drid gearresteerd toen hij uit Parijs kwam. Calvo Serer had vijf jaar in bal lingschap in Parijs gewoond. Hij was er in 1974 een van de stichters van de demokratische junta die was opge richt om aan het werk te kunnen gaan zodra generaal Franco van het aardse toneel was verdwenen. Calvo Serer wi Frankrijk gevlucht wegens zijn kri tiek op de toenmalige vice-premier admiraal Luis Carrero Blanco, die la ter, als premier, in Madrid werd ver moord. BUENOS AIRES (AFP) De mi litaire regering van Argentinië heeft gisteren 48 politieke organisaties, van Strijd Angola duurt voort JOHANNESBURG (AFP) - Guerrilleros van de verslagen Angolese beweging Unita van Jonas Savimbi leveren in het zuiden van Angola nog steeds strijd tegen de troepen van de MPLA en hun Cubaanse bond genoten, zo schrijft het rege ringsgezinde Zuidafrikaanse dagblad „Beeld" gisteren. Deze Unita-strijders zouden zijn on dergedoken na de ineenstorting van hun front in februari jl. Volgens „Beeld" speelt de strijd zich af ten zuiden van de lijn Porto Amboin aan de Atlanti sche Oceaan en Texeira de Sousa bij de grens met Zaïre. Door dit gebied loopt de be langrijke Benguela-spoorlijn die sinds november vorig jaar bui ten gebruik is omdat in de om geving hevig werd gevochten. De spoorlijn, die vooral voor Zambia en Zaïre van belang is, wordt vaak aangevallen door sabotagecommando's van Unita en is daarom nog steeds niet heropend, aldus „Beeld". uiterst links tot „authentiek" pe- ronistisch, buiten de wet gesteld door ze van hun rechtspersoonlijkheid vervallen te verklaren. Tegelijk daarmee gelastte zij de sluiting van de kantoren van die par tijen en de bevriezing van him banktegoeden. Onder de belangrijkste getroffen organisaties bevinden zich: de revo lutionair-communistische partij, de socialistische werkerspartij, de trots kistische arbeiderspartij, de (pro- Chinese) marxistisch-leninistisch- communistische partij, de Argentijn se politieke jeugdorganisaties, het linkse universitaire front en de Ar gentijns-nationale hergroepering. Niet alleen min of meer marxis tische organisaties zijn verboden, ook de linkervleugel van het uiteengeval- WASHINGTON (AFP) Een voorbeeld nemend aan hun „grote broers" van de georganiseerde mis daad, terroriseren benden jongelui van tussen de 12 en 21 jaar de scho len in de grote steden in Amerika. In sommige scholen in Chicago of L~s Angeles hebben benden leerlin gen „gebieden" afgebakend waar men tussen de 25 dollarcent en een dollar „tolgeld" moet betalen om te mogen passeren. In ruil hiervoor geniet men de ..bescherming" van de bende. Wei gert men te betalen, dan aarzelen de benden niet geweld te gebruiken. Blijkens een recent rapport 'van de hand van dr. Walter Miller van de flarvard-Universiteit, zyn deze ben den jongeren verantwoordelijk ge weest voor 525 moorden in de zes meest door de jeugdmisdaad getrof fen steden Philadelphia, Los Ange les, Chicago, Detroit, New York City en San Francisco tussen 1972 en 1974. Volgens dr. Miller is het onwaar schijnlijk dat het aantal moorden door middel van vuur- of andere wa_ pens op Amerikaanse scholen ooit hoger is geweest dan nu. Naar de inlichtingen die hij heeft ingewonnen bij politie, rechtbanken en maatschappelijke diensten, ope reren in genoemde zes steden 2.700 Jeugdbenden, bestaande uit 81.500 Erop wijzende dat het bestaan van kinderbenden niet iets van de laatste tijd is en in feite teruggaat tot het begin van de eeuw, zegt dr. Miller, dat nooit eerder zo'n groot aantal vuurwapens onder jongeren heeft ge circuleerd. In 1974 bijvoorbeeld heeft de New- yörkse politie in het stadsdeel Bronx beslaggelegd op ware arsenalen van moderne wapens in handen van jon- gerenbenden. Miller heeft gemeend te kunnen vaststellen dat 60 procent der slacht offers onder de leden van benden zelf gezocht moet worden, maar dat daarnaast het aantal aanvallen op leerlingen en leerkrachten op alar merende wijze toeneemt en dat geld afpersing op scholen een zo mogelijk nog groter probleem vormt. De samenstelling van de school- benden heeft in vergelijking met het begin van de eeuw weinig verande ring ondergaan. De leden zijn in veel gevallen jongeren van tussen de 12 en 21 jaar die komen uit arme ge zinnen in de achterbuurten der grote steden. In de zes bestudeerde steden bleek 47 procent der bendeleden zwart en 36 procent Portoricaans. Jonge meisjes treden dikwijls op als „hulptroepen", maar ze vormen maar zelden een eigen „gang" en maken nog zeldzamer deel van Jon gensbenden uit. UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE Gaat u met vakantie en wilt u uw eigen krant daar ontvangen? Vult u dan even de onderstaande bon in. Graaa 14 daaen voor uw vertrekt opzenden naar Alphens Dagblad Julianastraat 19 Alphen a.d. Rijn. Leidsch Dagblad. Witte Singel 1. Leiden. Plakt u dan wei een postzegel? (55 cent) en wilt u blokletters gebruiken a.u.b.? Mijn HUISadres is Naam Straat Nr. Woonplaats Mijn VAKANTIEADRES p/« Straat ....Nr. Plaats Periode aanvang vankantie bezorging 1976 weer thuis 1976 Opzending e gratis in Nederland en Belgiö. Overige landen 1 70 per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging m sommige landen te v overlaat /A>f Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va- kantieadres. Toen Calvo Serer landde te Madrid werd hem door de politie gezegd dat hij zou worden gearresteerd om te verschijnen voor de rechtbank voor de openbare orde, die politieke vergrij pen behandelt, als hij niet terugkeer de naar Parijs. Calvo Serer verkoos te blijven, en werd ingerekend. Steun voor VN-leger DEN HAAG (SP) De troepen macht van de Verenigde Naties op het eiland Cyprus wordt mede op de been gehouden door Nederland Voor dit doel krUgt de VN voor buna driekwart miljoen gulden financiële steun uit de schatkist. Het kabinet- Den Uyl heeft dit giateren besloten, .gezien de ernstige toestand die op Cyprus heerst". len peronisme werd bulten de wet gesteld. Onder het verbod vallen daardoor ook: de peronistische bewe ging van de 'bidonvilles' (armoewij ken), de peronistische jonge arbei ders, het 'authentiek' peronistische vakverbond (gelieerd met de koers van oud-president Hector Campo- ra) en de junta ter coördinatie van de internationale revolutie. Het regeringsdecreet zegt dat alle goederen van de verboden organisa ties verbeurd verklaard zyn en thans deel uitmaken van het „nationale erfgoed". Organisaties en leden daarvan die zich niet aan het verbod houden zul len streng worden gestraft. Perso nen hangt een gevangenisstraf van maximaal zes Jaar boven het hoofd. De evangelische studenten gemeenten in de Bondsrepubliek Duitsland een West-Berlyn zullen al le zakelijke relaties met de Deutsche Bank verhreken uit protest tegen de omvangrijke investeringen van de bank in Zuid-Afrika. In een brief zegt de overkoepelende organisatie van Westduitse studenitengemeen- ten niet langer te kunnen Wijven sa menwerken met een bank die door een doelbewuste financiële politiek bydraagt aan het handhaven van onmaatschappelijke structuren en daarmee - op de lange duur - aan gewelddadige geschillen in Zui delijk Afrika. De Spaanse commissie „Justtitia et Pax" (Gerechtigheid en Vre de) heeft in een publieke verklaring volledige democratische vrijheden in Spanje geëist en directe beëindiging van de foltering van politieke gevan genen. In haar verklaring wijst de bisschoppelijke commissie erop, dat de Spaanse bevolking niet langer de autoritaire toestanden in. het land slikt. Zy dringt er by de regering op aan, definitief een eind te maken aan het klimaat van onderdrukking en geweld. "Het door de Omroepwet ge stelde getalscriterium is er de oor zaak van. dat aan het uitgroeien tot een afzonderlijke omroeporganisatie voorlopig niet valt te denken", aldus mr. J. Schutte va er, de afgetreden voorzitter van de stichting "Nieu we Vrijzinnige Omroep", in de gis teren verschenen uitgave van het contactorgaan. "De ons door iemand uit het vrijzinnig-protestantse kamp meegegeven waarschuwing dat wij onvoldoende medewerking zouden endervinden vanuit de officiële vrij zinnig-godsdienstige kringen, is he laas uitgekomen. Velen twijfelen aan ons succes en blijven daarom terzijde staan". De heer Schuttevaer deelt mee. dat men binnen een jaar 1500 medestanders boekte. "Met twintig keer zoveel valt er iets te bereiken in Nederland", concludeert hij. En tot troost: "Alleen al doordat wij velen iete bereikt hebben wij Beroepingswerk: Herv. Kerk - aangenomen naar Koog aan de Zaan - Zaandijk A Polhuis Zun- derdorp, naar Ens - Kraggenburg A. Jonkers te Ede (leraar). Geref. ker ken: aangenomen naar Amsterdam kand. B. J. Roosjen aldaar; bedankt voor Assen G. A Weeterveld Apel doorn. Chr. Geref. Kerken: beroepen te Den Haag-Zuid H. P, Brandsma te Amersfoort. Dr. A. H. van den Heuvel en ds. L. de Liefde, beiden behorend tot het dagelijks bestuur van de her vormde synode, zullen van 1 tot 12 Ju Li, op uitnodiging, de algemene ver gadering van de Raad van Kerken in Indonesië bijwonen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9